System Information (7.x-3.0-beta1) - en to it translation catalogue (40 entries)

en: Save configuration
it: Salva configurazione

en: Status
it: Stato

en: Content
it: Contenuto

en: Group
it: Gruppo

en: Cancel
it: Annulla

en: On
it: Acceso

en: Version
it: Versione

en: Weight
it: Peso

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: View
it: Visualizza

en: Filename
it: Nome file

en: Modules
it: Moduli

en: Total
it: Totale

en: n/a
it: n/d

en: Active
it: Attivo

en: Off
it: Spento

en: Roles
it: Ruoli

en: Published
it: Pubblicato

en: Promoted to front page
it: Promosso alla prima pagina

en: Sticky at top of lists
it: Sempre in cima agli elenchi

en: Nodes
it: Nodi

en: System
it: Sistema

en: Users
it: Utenti

en: The settings have not been saved because of the errors.
it: Le impostazioni non sono state salvate a causa di alcuni errori rilevati.

en: Last run !time ago
it: Ultima esecuzione: !time fa

en: Blocked
it: Bloccato

en: Permissions
it: Permessi

en: Themes
it: Temi

en: About
it: Informazioni

en: Configuration file
it: File di configurazione

en: Install profile
it: Installazione profilo

en: Web server
it: Server web

en: Memory limit
it: Limite di memoria

en: IP address
it: Indirizzo IP

en: Cron maintenance tasks
it: Processo di manutenzione del cron

en: Public file system path
it: Percorso per i file pubblici

en: Private file system path
it: Percorso per i file privati

en: The phpinfo() function has been disabled for security reasons. To see your server's phpinfo() information, change your PHP settings or contact your server administrator. For more information, <a href="@phpinfo">Enabling and disabling phpinfo()</a> handbook page.
it: La funzione phpinfo() è stata disattivata per ragioni di sicurezza. Per vedere le informazioni phpinfo() del tuo server, cambia le impostazioni del tuo PHP o contatta l'amministratore del server. Per ulteriori informazioni, vai alla pagina del manuale <a href="@phpinfo">Attivare e disattivare phpinfo()</a>

en: Database system
it: Sistema database
