System Information (7.x-3.0-beta1) - en to ja translation catalogue (44 entries)

en: Save configuration
ja: 構成を保存

en: Status
ja: 状態

en: Content
ja: コンテンツ

en: Group
ja: グループ

en: Cancel
ja: キャンセル

en: On
ja: オン

en: Version
ja: バージョン

en: Weight
ja: ウェイト

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: View
ja: ビュー

en: Filename
ja: ファイル名

en: Modules
ja: モジュール

en: Total
ja: 合計

en: n/a
ja: 利用不可

en: Active
ja: アクティブ

en: Off
ja: オフ

en: Host
ja: ホスト

en: Roles
ja: 役割

en: Published
ja: 掲載

en: Promoted to front page
ja: フロントページへ掲載

en: Sticky at top of lists
ja: リスト上部に固定

en: Nodes
ja: ノード

en: System
ja: システム

en: Users
ja: ユーザー

en: The settings have not been saved because of the errors.
ja: エラーが発生したため、設定が保存されませんでした。

en: Last run !time ago
ja: 前回の実行 !time前

en: Blocked
ja: ブロック

en: Schema
ja: スキーマ

en: Permissions
ja: 権限

en: Themes
ja: テーマ

en: Server
ja: サーバー

en: About
ja: アバウト

en: Configuration file
ja: 設定ファイル

en: Install profile
ja: インストールプロフィール

en: Web server
ja: ウェブサーバー

en: Memory limit
ja: メモリの制限

en: IP address
ja: IPアドレス

en: Cron maintenance tasks
ja: cron メンテナンス タスク

en: Public file system path
ja: パブリックファイルシステムパス

en: Private file system path
ja: プライベートファイルシステムパス

en: The phpinfo() function has been disabled for security reasons. To see your server's phpinfo() information, change your PHP settings or contact your server administrator. For more information, <a href="@phpinfo">Enabling and disabling phpinfo()</a> handbook page.
ja: セキュリティー上の理由により、phpinfo()関数は無効となっています。phpinfo()によるサーバーの情報を閲覧するには、PHPの設定を変更するか、またはサーバー管理者に連絡してください。より詳しい情報は、ハンドブックの「<a href="@phpinfo">Enabling and disabling phpinfo()</a>」ページ（英文）を参照してください。

en: Monitoring
ja: モニタリング

en: Database system
ja: データベース／システム
