TableField (7.x-3.6) - en to fr translation catalogue (41 entries)

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Weight
fr: Poids

en: Fields
fr: Champs

en: Sortable
fr: Classable

en: Plain text
fr: Texte brut

en: Filtered text (user selects input format)
fr: Texte filtré (l'utilisateur choisit le format de saisie)

en: characters
fr: caractères

en: Comma ,
fr: Virgule ,

en: Colon :
fr: Deux-points :

en: Semicolon ;
fr: Point-virgule ;

en: Pipe |
fr: Barre verticale |

en: textarea
fr: zone de texte

en: Input type
fr: Type d'entrée

en: This field is required
fr: Ce champ est requis

en: Rebuild Table
fr: Reconstruire la table

en: File upload
fr: Transfert de fichier

en: %name must be a number.
fr: %name doit être un nombre.

en: Table Field
fr: Champ Tableau

en: Stores a table of text fields
fr: Stocke une table de champs texte.

en: Table field
fr: Champ tableau

en: How many Columns
fr: Nombre de colonnes

en: How many Rows
fr: Nombre de lignes

en: Table cell processing
fr: Traitement de la cellule de tableau

en: Manage display
fr: Gérer l'affichage

en: @field is a required field.
fr: @field est un champ obligatoire.

en: The first row will appear as the table header. Leave the first row blank if you do not need a header.
fr: La première ligne sera l'en-tête de la table. Laissez-la vide si vous n'avez pas besoin d'en-tête.

en: Table structure rebuilt.
fr: Structure de la table reconstruite.

en: Change number of rows/columns.
fr: Modifier le nombre de lignes / colonnes.

en: Successfully imported @file
fr: @file a été importé avec succès

en: There was a problem importing @file.
fr: Un problème est survenu à l'import de @file.

en: Upload CSV
fr: Téléverser un CSV

en: Hide empty columns
fr: Masquer les colonnes vides

en: %name must be higher or equal to %min.
fr: %name doit être supérieur ou égal à %min.

en: %name must be below or equal to %max.
fr: %name doit être inférieur ou égal à %max.

en: Error generating CSV.
fr: Erreur lors de la génération du CSV.

en: Table description
fr: Description du tableau

en: Manage display settings
fr: Gérer les paramètres d'affichage

en: Label: @label
fr: Étiquette : @label

en: Sticky header
fr: Entête épinglée
