TableField Extended (7.x-1.0) - en to de translation catalogue (14 entries)

en: Yes
de: Ja

en: No
de: Nein

en: Weight
de: Gewichtung

en: Fields
de: Felder

en: Plain text
de: Klartext

en: This field is required
de: Dieses Feld wird benötigt.

en: Rebuild Table
de: Tabelle neu aufbauen

en: How many Columns
de: Anzahl Spalten

en: How many Rows
de: Anzahl Zeilen

en: To specify a default table, use the &quot;Default Value&quot; above. There you can specify a default number of rows/columns and values.
de: Mit obigen &quot;Standardwerten&quot; kann eine Standardtabelle (Zeilen-/Spaltenanzahl und Werte) definiert werden.

en: @field is a required field.
de: @field ist ein Pflichtfeld.

en: The first row will appear as the table header. Leave the first row blank if you do not need a header.
de: Die erste Zeile wird als Tabellenkopf dargestellt. Zeile leer lassen, wenn kein Tabellenkopf erzeugt werden soll.

en: Change number of rows/columns.
de: Anzahl der Zeilen/Spalten ändern

en: Table description
de: Tabellen-Beschreibung
