Taxonomy Access Control Lite (7.x-1.0-rc1) - en to uk translation catalogue (16 entries)

en: Access control
uk: Контроль доступу

en: Scheme name
uk: Назва схеми

en: none
uk: немає

en: Settings
uk: Налаштування

en: While this module has been designed to be as simple as possible to use, there are several steps required to set it up.
uk: Хоча модуль створювався з розрахунками, що він буде вкрай простий для використання, є кілька дій, які ви зобов'язано зробити, щоб використовувати його.

en: Grant access to users based on their roles (!link), and/or...
uk: Надати доступ користувачам на підставі їх ролей (!link), та/або...

en: Currently, this module works with view grants only (no update or delete grants).
uk: Наразі модуль використовує лише право на перегляд (право на видалення чи оновлення не надається).

en: Simple access control based on categories.
uk: Просте керування доступом, базоване на категоріях.

en: Vocabularies
uk: Словники

en: Visibility
uk: Видимість

en: Permissions
uk: Повноваження

en: Tell this module which vocabulary or vocabularies control privacy. (!link)
uk: Укажіть цьому модулю, які словники управляють доступом. (!link)

en: administer -> access control -> tac_lite
uk: настроювання -> контроль доступу -> tac_lite

en: administer -> access control -> tac_lite -> by role
uk: настроювання -> контроль доступу -> tac_lite -> по ролях

en: read
uk: читання

en: Access by taxonomy
uk: Доступ за таксономією
