Tagadelic filters (7.x-1.0) - en to fr translation catalogue (24 entries)

en: More
fr: Plus

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Taxonomy
fr: Taxonomie

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Path
fr: Chemin

en: Vocabulary
fr: Vocabulaire

en: Show all
fr: Tout afficher

en: - Select -
fr: - Sélectionner -

en: more tags
fr: plus d'étiquettes

en: Tag count
fr: Nombre d'étiquettes

en: Tagadelic filters block !count
fr: Tagadelic filtre le bloc !count

en: Filter key
fr: Clé de filtrage

en: The path of the View with exposed filters needing populating. Leave blank to use current page.
fr: Le chemin de la vue avec les filtres exposés devant être peuplée. Laisser vide pour utiliser la page courante.

en: Use default (!default)
fr: Utiliser la valeur par défaut (!default)

en: Show reset link
fr: Afficher un lien de réinitialisation

en: Never show
fr: Ne jamais afficher

en: Show when a filter is applied
fr: Afficher lorsqu'un filtre est appliqué

en: Filter !vocab
fr: Filtrer !vocab

en: Block count
fr: Nombre de blocs

en: Default tag count
fr: Nombre d'étiquettes par défaut

en: You cannot use q as the filter key.
fr: Vous ne pouvez pas utiliser q comme clé de filtrage.

en: Tagadelic filter blocks
fr: Blocs de filtrage Tagadelic

en: Tagadelic filters
fr: Filtres Tagadelic

en: Makes Tagadelic blocks with links that populate a query string parameter, ideally for Views exposed filters.
fr: Crée des blocs Tagadelic avec des liens qui remplissent un paramètre de requête, idéal pour les filtres exposés de Views.
