TagCloud (7.x-1.5) - en to uk translation catalogue (27 entries)

en: Configure the tag clouds. Set the order, the number of tags, and the depth of the clouds.
uk: Налаштуйте хмарти тегів. Вкажіть порядок, кількість тегів та глибину хмар.

en: Tags
uk: Теґи

en: by title, ascending
uk: зростання за назвою

en: by title, descending
uk: спадання за назвою

en: random
uk: випадкове

en: Determines the sort order of the tags on the freetagging page.
uk: Установки для сортування тегів на сторінці хмари тегів.

en: Number of levels
uk: Кількість рівнів

en: Tags to show
uk: Кількість тегів

en: Taxonomy
uk: Таксономія

en: more tags
uk: ще теги

en: Amount of tags on the pages
uk: Кількість теґів на сторінці

en: Tags in @voc
uk: Теги в @voc

en: Tagclouds offers dynamic urls. <br/>Visit example.com/tagclouds/list/2,1,5 to get the vocabularies 2,1 and 5 listed as tag groups. <br/>Visit example.com/tagclouds/chunk/2,1,5 to get a tag cloud of the terms in the vocabularies 2,1 and 5.<br/> Note that we limit to five vocabularies.
uk: Tagclouds дозволяє використовувати динамічні URL.<br/>Перехід на example.com/tagclouds/list/2,1,4 виведе терміни зі словників 2,1 і 5 у вигляді груп тегів.<br/>Перехід на example.com/tagclouds/chunk/2,1,5 виведе хмару з термінів словників 2,1 і 5.<br/>Зверніть увагу, у списку можна використовувати до 5 словників.

en: by count, ascending
uk: за кількістю, зростання

en: by count, descending
uk: за кількістю, спадання

en: Tagclouds sort order
uk: Впорядкованість хмар теґів

en: Display Tags with Style
uk: Відображати теґи зі стилем

en: Display Tags with Count
uk: Відображати теґи з лічильником

en: Tagclouds Display Type
uk: Тип показу хмари теґів

en: Determines the style of the page.
uk: Визначає стиль сторінки.

en: TagClouds configuration
uk: Конфігурація хмари теґів

en: TagClouds makes weighted tag clouds from your taxonomy terms.
uk: TagClouds створює хмару теґів з термінів таксономії.

en: The amount of tags that will show up in a cloud on the
          pages. Enter '0' to display all tags. Amount of tags in blocks must be
          configured in the block settings of the various cloud blocks.
uk: Кількість теґів, які показуються на сторінках хмар. Введіть '0' для показу всіх тегів. Кількість тегів в блоках встановлюється в налаштуваннях блоку і може бути різним для кожного блоку.

en: The number of levels between the least popular
          tags and the most popular ones. Different levels will be assigned a different
          class to be themed in tagclouds.css
uk: Кількість рівнів між найменш і найбільш популярним теґом. Різним рівням будуть призначені свої CSS-класи для темізаціі в tagclouds.css.

en: Separation of Tags per language
uk: Відокремлювати теґи за мовою

en: If you have more than one language installed this setting would allow you to separate the tags for each language.
uk: Якщо у вас налаштовано понад одну мову, то цей параметр дозволить відокремити теґи за мовою.

en: The number of tags to show in this block. Enter '0' to display all tags.
uk: Кількість теґів, показуваних в блоці. Для показу усіх тегів введіть 0.
