Tagmap (7.x-1.0-rc1) - en to fr translation catalogue (47 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Operations
fr: Actions

en: Cancel
fr: Annuler

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: None
fr: Aucun(e)

en: Import
fr: Importer

en: Default
fr: Par défaut

en: Small
fr: Petit

en: Large
fr: Grand

en: Filter
fr: Filtrer

en: Width
fr: Largeur

en: Height
fr: Hauteur

en: No posts available.
fr: Aucune contribution disponible.

en: Colors
fr: Couleurs

en: Operation
fr: Opération

en: Default height
fr: Hauteur par défaut

en: Default width
fr: Largeur par défaut

en: Disable mousezoom
fr: Désactiver le zoom à la souris

en: Disable using the scroll wheel to zoom the map.
fr: Désactiver l'utilisation de la molette de la souris pour zoomer sur la carte.

en: The default width of a Google map, as a CSS length or percentage. Examples: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>
fr: Largeur par défaut d'une carte Google, en absolu ou en pourcentage CSS. Exemples : <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>

en: Default center
fr: Centre par défaut

en: Default zoom
fr: Zoom par défaut

en: Default control type
fr: Type de contrôle par défaut

en: Default map type
fr: Type de carte par défaut

en: The specified value is not a valid CSS dimension.
fr: La valeur spécifiée n'est pas compatible avec les normes CSS.

en: People
fr: Personnes

en: Embed code
fr: Code inclus

en: The import data is not valid import text.
fr: Les données d'import ne sont valides.

en: Add new preset
fr: Ajouter un nouveau style

en: Add new field
fr: Ajouter un nouveau champ

en: Map Type Control
fr: Contrôle du Type de Carte

en: Clear filters
fr: Effacer les filtres

en: Latitude field
fr: Champ latitude

en: Format must be degrees decimal.
fr: Le format doit êtres des décimales de degrés.

en: Longitude field
fr: Champ longitude

en: Map: Standard street map.
fr: Carte : plan des rues standard.

en: Satellite: Standard satellite map.
fr: Satellite : carte satellite standard.

en: Hybrid: Hybrid satellite map.
fr: Hybride : carte satellite hybride.

en: Terrain: Physical feature map.
fr: Relief : carte des caractéristiques physiques.

en: Javascript is required to view this map.
fr: Javascript est requis pour visualiser cette carte.

en: Preset name
fr: Nom du réglage prédéfini

en: Font style
fr: Style de police

en: Delete selected
fr: Supprimer sélectionnés

en: Image field
fr: Champ image

en: Horizontal bar
fr: Barre horizontale

en: Not a valid color code.
fr: Code couleur invalide.
