Taxonomy Access Control (7.x-1.0-rc1) - en to sv translation catalogue (25 entries)

en: Delete
sv: Radera

en: Operations
sv: Funktioner

en: Cancel
sv: Avbryt

en: This action cannot be undone.
sv: Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Category
sv: Kategori

en: Update
sv: Uppdatera

en: Add
sv: Lägg till

en: View
sv: Visa

en: Delete all
sv: Radera allt

en: Role
sv: Roll

en: Allow
sv: Tillåt

en: Ignore
sv: Ignorera

en: Deny
sv: Neka

en: The Taxonomy Access Control module allows users to specify how each category can be used by various roles.
sv: Modulen Taxonomy Access Controll (Behörighet för taxonomier)  låter användarna specificera hur varje kategori kan användas av olika roller.

en: Taxonomy Access Control
sv: Taxonomy Access Controll (Behörighet för taxonomier)

en: Access control for user roles based on taxonomy categories.
sv: Behörighet för roller baserat på kategorier av typen taxonomier.

en: Autocomplete taxonomy
sv: Automatiskt kompletterande taxonomi

en: New
sv: Ny

en: !name field is required.
sv: Fältet !name är obligatoriskt.

en: <em>default</em>
sv: <em>standard</em>

en: can't be disabled without disabling TAC for this role
sv: kan inte inaktiveras utan att TAC inaktiveras för denna roll

en: *default*
sv: *standard*

en: Delete selected
sv: Radera markerade

en: Save all
sv: Spara alla

en: Taxonomy-based access control for content
sv: Taxonomibaserad behörighet för innehåll
