Taxonomy CSV import/export (7.x-5.10) - en to fi translation catalogue (167 entries)

en: Reset to defaults
fi: Palauta oletukset

en: Taxonomy
fi: Luokittelu

en: ERROR
fi: VIRHE

en: None
fi: Ei mitään

en: Weight
fi: Paino

en: Multiple
fi: Monivalinta

en: Import
fi: Tuo

en: Export
fi: Vie

en: Notes
fi: Lisätietoa

en: Fields
fi: Kentät

en: Warning
fi: Varoitus

en: Note
fi: Huomaa

en: Import failed.
fi: Lataus epäonnistui.

en: Notice
fi: Huomio

en: Info
fi: Tieto

en: Examples
fi: Esimerkit

en: CSV file
fi: CSV-tiedosto

en: CSV import
fi: CSV tuonti

en: Translation
fi: Käännös

en: Examples:
fi: Esimerkkejä:

en: Unavailable
fi: Ei saatavilla

en: Language neutral
fi: Kielineutraali

en: Terms order
fi: Termien järjestys

en: Important
fi: Tärkeää

en: Translate
fi: Käännä

en: WARNING
fi: VAROITUS

en: Too many items. Second and next columns will be ignored, as import choice is to ignore them.
fi: Liian monta kohdetta. Toinen ja sitä seuraavat sarakkeet ohitetaan koska tuonnin asetuksissa on näin valittuna.

en: Too many items. Third and next columns will be ignored, as a term gets only one description and one weight.
fi: Liian monta kohdetta. Kolmas ja sitä seuraavat sarakkeet ohitetaan koska termiä kohden voi olla ainoastaan yksi kuvaus ja paino.

en: 1. What do you want to import?
fi: 1. Mitä haluat tuoda?

en: CSV value delimiter
fi: CSV arvon rajoitin

en: Autocreate a new vocabulary
fi: Automaattisesti luo uusi sanasto

en: Import in an existing vocabulary
fi: Tuo olemassaolevaan sanastoon

en: Size of your file is null.
fi: Tiedostosi koko on null.

en: Line #!line_number:
fi: Rivi #!line_number:

en: Lines:
fi: Rivit:

en: No line to import. Please first check your file and file uploading, else reinstall module from a fresh release or submit an issue.
fi: Tuotavia rivejä ei löytynyt. Tarkista ensin tiedostosi ja latausasetukset, uudelleenasenna moduuli tai ilmoita virheestä moduulin kehittäjille.

en: No term to import. Please first check your file and file uploading, else reinstall module from a fresh release or submit an issue.
fi: Tuotavia termejä ei löytynyt. Tarkista ensin tiedostosi ja latausasetukset, uudelleenasenna moduuli tai ilmoita virheestä moduulin kehittäjille.

en: Problem when caching imported term. Please first check your file and file uploading, else reinstall module from a fresh release or submit an issue.
fi: Tuodun termin välimuistituksessa havaittiin ongelmia. Tarkista ensin tiedostosi ja latausasetukset, uudelleenasenna moduuli tai ilmoita virheestä moduulin kehittäjille.

en: Warnings have been reported on this line.
fi: Tästä rivistä on ilmoitettu varoituksia.

en: Empty line.
fi: Tyhjä rivi.

en: Comment line.
fi: Kommenttirivi.

en: Command line.
fi: Komentorivi.

en: Notes:
fi: Huom!

en: Duplicate vocabulary "%vocabulary_name" has been created.
fi: Monistettu sanasto "%vocabulary_name" on luotu.

en: Terms are imported into existing vocabulary "%vocabulary_name".
fi: Termit tuodaan olemassaolevaan sanastoon "%vocabulary_name".

en: Structure
fi: Rakenne

en: No term was imported.
fi: Termi on tuotu.

en: Error in options.
fi: Virhe asetuksissa.

en: No first column, but line can be processed.
fi: Ei ensimmäistä saraketta mutta rivi voidaan käsitellä.

en: No parent, so it is a root term.
fi: Ei isäntää joten se on juuritermi.

en: Term has been already imported in a previous line.
fi: Termi on jo tuotu edellisellä rivillä.

en: No error in options.
fi: Ei virhettä asetuksissa.

en: No message.
fi: Ei viestiä.

en: Import process is stopped.
fi: Tuontiprosessi keskeytetty.

en: This line won't be processed.
fi: Tätä riviä ei käsitellä.

en: Line is processed.
fi: Rivi käsitellään.

en: Your file can't be converted to utf-8. Please install iconv, GNU recode or mbstring for PHP or convert your file to utf-8 and disable 'Enable utf-8 conversion' option.
fi: Tiedostosi muuntaminen UTF-8 muotoon ei onnistu. Uudelleenasenna iconv, GNU recode tai mbstring PHP:lle tai muunna tiedostosi UTF-8 muotoon ja poista käytöstä 'Ota käyttöön UTF-8 muunnos' asetus.

en: Despite your option, your file is not recognize as an UTF-8 encoded one. Convert it before submit it.
fi: Valinnastasi huolimatta tiedostoa ei tunnistettu UTF-8 enkoodatuksi tiedostoksi. Muunna se ennen uudelleentuontia.

en: A parent tid is given, but it hasn't been imported in a previous line.
fi: Isännän tid on annettu mutta sitä ei ole tuotu edellisellä rivillä.

en: Impossible to get parent of first item, because previous line has less parent(s). You may add one or more parents to current line or change lines order.
fi: Ensimmäisen kohteen isäntää ei löydy koska edellisellä rivillä on vähemmän isäntiä. Voit lisätä yhden tai useamman isännän tämänhetkiseen riviin tai muuttaa rivien järjestystä.

en: Line contains duplicate items.
fi: Rivi sisältää duplikaattikohteita.

en: Weight in second column is not an allowed number.
fi: Toisen sarakkeen paino ei ole sallittu numero.

en: One or more items are not numbers.
fi: yksi tai useampi kohde ei ole numero.

en: A term cannot be a parent of itself.
fi: Termi ei voi olla sen itsensä isäntä.

en: A root term has a parent.
fi: Juuritermillä on isäntä.

en: No first column term to import. Empty first column is allowed only with structure or multiple terms import.
fi: Ei tuotavaa ensimmäistä termin saraketta. Tyhjä sarake on sallittu ainoastaan rakenteissa tai monen termin tuonnissa.

en: No item in second or third column.
fi: Ei kohteita toisessa tai kolmannessa sarakkeessa.

en: Some items aren't present.
fi: Jotkut kohteet eivät ole läsnä.

en: No line to import.
fi: Ei tuotavaa riviä.

en: No item to import.
fi: Ei tuotavaa kohdetta.

en: Nothing to import.
fi: Ei tuotavaa.

en: Import taxonomy by CSV
fi: Tuo sanasto CSV:nä

en: Vocabulary doesn't exist.
fi: Sanastoa ei ole olemassa.

en: Line contains empty items.
fi: Rivi sisältää tyhjiä kohteita.

en: Line contains items matching term name. A term can't be synonym, related, parent or child of itself.
fi: Rivi sisältää termin nimeä vastaavan kohteen. Termi voi olla vain synonyymi, suhteellinen, isäntä tai sen itsensä lapsi.

en: A term has no semantic field parent.
fi: Termillä ei ole semanttista kenttäisäntää.

en: Unknown predicate.
fi: Tunnistamaton predikaatti.

en: Unmanaged predicate.
fi: Hallitsematon predikaatti.

en: No predicate.
fi: Ei predikaattia.

en: No name.
fi: Ei nimeä.

en: Term without name. Name is the only needed field.
fi: Termi ilman nimeä. Nimi on ainoa pakollinen kenttä.

en: Duplicates will be ignored.
fi: Duplikaatit ohitetaan.

en: Duplicates are allowed.
fi: Duplikaatit ovat sallittuja.

en: Line contains duplicate synonyms.
fi: Rivi sisältää duplikaattisynonyymejä.

en: Line contains duplicate parents.
fi: Rivi sisältää duplikaatti-isäntiä.

en: Line contains duplicate children.
fi: Rivi sisältää duplikaatti-lapsia.

en: Line contains duplicate related terms.
fi: Rivi sisältää duplikaatti-liittyviä termejä.

en: New vocabulary has been created.
fi: Uusi sanasto on luotu.

en: A vocabulary has been duplicated.
fi: Sanasto on monistettu.

en: Vocabulary checked.
fi: Sanasto tarkistettu.

en: A vocabulary has been | @count vocabularies have been
fi[0]: Sanasto on ollut
fi[1]: @count sanastoa on ollut

en: No vocabulary to export.
fi: Ei tuotavaa sanastoa.

en: No duplicate term name has been found.
fi: Duplikaattitermejä ei löytynyt.

en: Term names
fi: Termien nimet

en: Unknown import format. Change "Source content" option.
fi: Tunnistamaton tuontimuoto. Muuta "Lähdesisältö" asetusta.

en: Unknown export format. Change "Export format" option.
fi: Tunnistamaton vientimuoto. Muuta "Vientimuoto" asetusta.

en: Unable to write to file.
fi: Tiedostoon kirjoittaminen epäonnistui.

en: Line contains too many items.
fi: Rivi sisältää liian monta kohdetta.

en: Vocabulary doesn't exist. When you duplicate or import into an existing vocabulary, option 'vocabulary_id' should contains true vocabulary id.
fi: Sanastoa ei ole olemassa. Kun monistat tai tuot termejä olemassaolevaan sanastoon, asetuksen 'vocabulary_id' pitäisi sisältää olemassaolevan sanaston id.

en: To change vocabulary of a term is not recommended.
fi: Termin sanaston muuttaminen ei ole suositeltavaa.

en: Export taxonomy by CSV
fi: Vie sanasto CSV:nä

en: « , » (Comma)
fi: « , » (Pilkku)

en: « ; » (Semicolon)
fi: « ; » (Puolipiste)

en: «   » (Tabulation)
fi: « » (Välilyönti / tabi)

en: «   » (Space)
fi: «  » (Välilyönti)

en: « ¤ » (Currency sign)
fi: « ¤ » (Valuuttamerkki)

en: « " » (Quotation mark)
fi: « " » (Lainausmerkki)

en: Line ending
fi: Rivin loppu

en: Choose the end of line to use.
fi: Valitse sopiva rivin loppu.

en: Choose order of exported terms.
fi: Valitse tuotujen termien järjestys.

en: No subject.
fi: Ei otsikkoa.

en: No object.
fi: Ei objektia.

en: More than three items.
fi: Enemmän kuin kolme kohdetta.

en: Each semantic field should be imported as "vocabulary" or "root_term".
fi: Jokainen semanttinen kenttä tulisi tuoda "sanastona" tai "root_term" muodossa.

en: Localize
fi: Lokalisoi

en: List of duplicated term names:
fi: Lista duplikaattitermien nimistä:

en: Term name or id is longer than 255 characters. Check field and delimiter.
fi: Termin nimi tai id on pidempi kuin 255 merkkiä. Tarkista kenttä ja rajoitin.

en: Wrong code. Module is not installed correctly. Please reinstall module from a fresh release or submit an issue.
fi: Väärä koodi. Moduuli on väärin asennettu. Uudelleenasenna moduuli puhtaasta asennuksesta tai raportoi virhetilanteesta moduulin kehittäjille.

en: Unreferenced code. Please reinstall module from a fresh release or submit an issue.
fi: Viittaukseton koodi. Uudelleenasenna moduuli puhtaasta asennuksesta tai raportoi virhetilanteesta moduulin kehittäjille.

en: No term to export.
fi: Ei vietävää termiä.

en: Debug.
fi: Debuggaa.

en: 2. How do you want to format your CSV file?
fi: Kuinka haluat tuoda CSV tiedostosi?

en: 3. Advanced and specific options
fi: Edistyneet ja tapauskohtaiset asetukset

en: Message code
fi: Viestikoodi

en: Old hierarchy level was !level (!level_text).
fi: Vanha hierarkian taso oli !level (!level_text).

en: Hierarchy level is !level (!level_text).
fi: Hierarkiataso on !level (!level_text).

en: Total created or updated terms : !count.
fi: Luotujen tai päivitettyjen termien kokonaismäärä: !count.

en: Specify your custom delimiter.
fi: Määrittele kustomoitu rajoittimesi.

en: «    » (Soft tab: two spaces or more)
fi: « » (Pehmyt tabi: kaksi tai useampi välilyönti)

en: Line contains an empty term. Only items before this one have been imported.
fi: Rivi sisältää tyhjän termin. Ainoastaan rivit ennen sitä on tuotu.

en: Line contains empty items. They are ignored.
fi: Rivi sisältää tyhjiä kohteita. Ne ohitetaan.

en: Europe, France, Paris
fi: Eurooppa, Ranska, Pariisi

en: Europe, France, Lyon
fi: Eurooppa, Ranska, Lyon

en: Europe, UK, London
fi: Eurooppa, UK, Lontoo

en: America, USA, Washington
fi: Amerikka, USA, Washington

en: term name, child term name, sub-child term name...
fi: termin nimi, lapsitermin nimi, alilapsitermin nimi...

en: Grand-Mother, Mother, Daughter
fi: Isoäiti, Äiti, Tytär

en: Grand-Father, Mother, Son
fi: Isoisä, Äiti, Poika

en: Grand-Mother 2, Father, Daughter
fi: Isoäiti 2, Isä, Tytär

en: Grand-Father 2, Father, Son
fi: Isoisä 2, Isä, Poika

en: , , Son 2
fi: , , Poika 2

en: , Uncle
fi: , Setä

en: Grand-Mother 2, Uncle
fi: Isoäiti 2, Setä

en: Father, Son 3
fi: Isä, Poika 3

en: Field doesn't exist in this vocabulary.
fi: Kenttää ei ole olemassa tässä sanastossa.

en: Line doesn't contain all needed items.
fi: Rivi ei sisällä kaikkia tarvittavia kohteita.

en: Current line is multiline or contains delimiter, enclosure or unprotected line ending. Change the content of the term, or set appropriate format settings in second tab.
fi: Tämänhetkinen rivi on monirivinen tai sisältää rajoittimen, päätteen tai suojaamattoman rivin lopun. Muuta termin sisältöä tai aseta soveltuvat muotoasetukset toisessa välilehdessä.

en: An error occurs during translation of term.
fi: Virhe käännettäessä termiä.

en: You cannot import translated terms into a vocabulary without language or with a fixed language.
fi: Et voi tuoda käännettyjä termejä sanastoon jolla ei ole kieltä tai jolla on kiinteä kieli.

en: Unmanaged option.
fi: Hallitsematon vaihtoehto.

en: Number of terms is invalid. Check if all your terms are attached to an existing vocabulary. The module exports only good terms and skips the others automatically.
fi: Termien lukumäärä on epäkelpo. Tarkista että kaikki termisi kuuluvat johonkin olemassaolevista sanastoista. Moduuli tuo ainoastaan hyvät termit ja ohittaa muut automaattisesti.

en: Line contains a translation for an empty description.
fi: Rivi sisältää käännöksen tyhjälle kuvaukselle.

en: No first or second column. They are required.
fi: Ei ensimmäistä tai toista saraketta. Ne ovat pakollisia.

en: Too many items. Fifth and next columns will be ignored.
fi: Liian monta kohdetta. Viides ja sitä seuraavat sarakkeet ohitetaan.

en: « | » (Pipe)
fi: « | » (Putki)

en: « ' » (Quote)
fi: « ' » (Heittopilkku)

en: The vocabularies you want to export.
fi: Sanastot jotka haluat tuoda.

en: None (Fixed plain text: user can't choose)
fi: Ei mikään (Kiinteä puhdasteksti: käyttäjä ei voi valita)

en: Line format
fi: Rivin muoto

en: Unable to import a field term.
fi: Termin kentän tuonti epäonnistui

en: Unable to make a reference to term "0".
fi: Termin "0" viittaaminen ei onnistu.

en: Hierarchical tree structure
fi: Hierarkinen puurakenne

en: You cannot use Translations if i18n_taxonomy is not enabled.
fi: Et voi käyttää käännöksiä mikäli i18n_taxonomy moduulia ei ole asennettuna.

en: CSV format of vocabulary "@vocabulary" is:
fi: Sanaston "@vocabulary" CSV muoto on:

en: Examples (flat)
fi: Esimerkkejä (litteä)

en: Examples (simple tree)
fi: Esimerkkejä (yksinkertainen puu)

en: Examples (Polyhierarchy)
fi: Esimerkkejä (polyhierarkia)
