Taxonomy Edge (7.x-1.2) - en to hu translation catalogue (20 entries)

en: Home
hu: Címlap

en: Operations
hu: Műveletek

en: Taxonomy
hu: Taxonómia

en: Weight
hu: Súly

en: Taxonomy term
hu: Taxonómiakifejezés

en: Views
hu: Nézetek

en: Vocabulary ID
hu: Szótárazonosító

en: Vocabulary name
hu: Szótár neve

en: Term ID
hu: Kifejezésazonosító

en: Maximum depth
hu: Maximális mélység

en: The taxonomy vocabulary ID
hu: A taxonómia szótár azonosítója

en: The taxonomy term ID
hu: A taxonómiakifejezés azonosítója

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
hu: Hiba történt %error_operation feldolgozása közben a következő argumentumokkal: @arguments

en: No vocabularies available. <a href="@link">Add vocabulary</a>.
hu: Nincs elérhető szótár <a href="@link">Szótár hozzáadása</a>.

en: There is currently no content classified with this term.
hu: A kifejezés nincs kapcsolva egyetlen tartalomhoz sem.

en: Allows the "depth" for Taxonomy: Term ID (with depth) to be modified via an additional contextual filter value.
hu: Lehetővé teszi, hogy a "Taxonómia: kifejezés-azonosító (mélységgel)" opcióhoz tartozó "mélység" módosítva legyen egy további környezeti szűrő értékén keresztül.

en: Display content if it has the selected taxonomy terms, or children of the selected terms. Due to additional complexity, this has fewer options than the versions without depth.
hu: Tartalom megjelenítése ha rendelkezik a kiválasztott taxonómiakifejezésekkel vagy gyermeke a kiválasztott kifejezésnek. A nagyobb bonyolultság miatt kevesebb lehetősége van, mint a mélység nélküli verziónak.

en: Has taxonomy term ID (with depth)
hu: Létezik hozzá taxonómiakifejezés-azonosító (mélységgel)

en: Has taxonomy terms (with depth)
hu: Léteznek hozzá taxonómiakifejezések (mélységgel)

en: Has taxonomy term ID depth modifier
hu: Létezik hozzá taxonómiakifejezés-azonosító mélységmódosító
