Taxonomy Edge (7.x-1.2) - en to pt translation catalogue (17 entries)

en: Home
pt: Início

en: Operations
pt: Operações

en: Taxonomy
pt: Taxonomia

en: Weight
pt: Peso

en: Taxonomy term
pt: Termo de taxonomia

en: Views
pt: Visualizações

en: Vocabulary ID
pt: Vocabulário ID

en: Vocabulary name
pt: Nome do vocabulário

en: Term ID
pt: ID do termo

en: The taxonomy vocabulary ID
pt: ID de vocabulário de taxonomia

en: The taxonomy term ID
pt: O identificador do termo de taxonomia

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
pt: Ocorreu um erro enquanto se processava %error_operation com os argumentos: @arguments

en: Allows the "depth" for Taxonomy: Term ID (with depth) to be modified via an additional contextual filter value.
pt: Permite a "profundidade" para Taxonomia: ID de termo (com profundidade) a ser modificado via um valor de filtro contextual adicional.

en: Display content if it has the selected taxonomy terms, or children of the selected terms. Due to additional complexity, this has fewer options than the versions without depth.
pt: Exibir conteúdo se tiver os termos de taxonomia especificados, ou termos filhos dos termos especificados. Devido à complexidade adicional, isto tem menos opções que as versões sem profundidade.

en: Has taxonomy term ID (with depth)
pt: Tem um ID de termo da taxonomia (com profundidade)

en: Has taxonomy terms (with depth)
pt: Tem termos da taxonomia (com profundidade)

en: Has taxonomy term ID depth modifier
pt: Tem um modificador de profundidade de ID de termo de taxonomia
