Taxonomy Edge (7.x-1.3) - en to ja translation catalogue (20 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Operations
ja: 操作

en: Taxonomy
ja: タクソノミー

en: Weight
ja: ウェイト

en: Taxonomy term
ja: タクソノミーターム

en: Views
ja: ビュー

en: Vocabulary ID
ja: ボキャブラリーID

en: Vocabulary name
ja: ボキャブラリーの名称

en: Term ID
ja: タームID

en: Maximum depth
ja: 最大の深さ

en: The taxonomy vocabulary ID
ja: タクソノミーボキャブラリーID

en: The taxonomy term ID
ja: タクソノミータームID

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
ja: 引数の %error_operation を処理中にエラーが発生しました: @arguments

en: No vocabularies available. <a href="@link">Add vocabulary</a>.
ja: 利用できるボキャブラリーはありません。 <a href="@link">ボキャブラリーを追加</a>.

en: There is currently no content classified with this term.
ja: このタームに分類されたコンテンツはありません。

en: Allows the "depth" for Taxonomy: Term ID (with depth) to be modified via an additional contextual filter value.
ja: タクソノミーの「深さ」を許容する: 追加のコンテクスチュアルフィルターの値を通して修正されたターム ID （深さ付き）

en: Display content if it has the selected taxonomy terms, or children of the selected terms. Due to additional complexity, this has fewer options than the versions without depth.
ja: 選択したタクソノミータームやその子が含まれている場合に、コンテンツを表示します。より複雑なため、階層のないバージョンよりオプションは少ないです。

en: Has taxonomy term ID (with depth)
ja: タクソノミータームIDを持つ（階層指定あり）

en: Has taxonomy terms (with depth)
ja: タクソノミータームを持つ（階層指定あり）

en: Has taxonomy term ID depth modifier
ja: 階層指定付きのタクソノミータームIDを持つ
