Taxonomy Edge (7.x-1.9) - en to tr translation catalogue (19 entries)

en: Home
tr: Ana Sayfa

en: Operations
tr: İşlemler

en: Taxonomy
tr: Sınıflandırma

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Taxonomy term
tr: Sınıflandırma terimi

en: Views
tr: Görünümler

en: Vocabulary ID
tr: Sözlük ID

en: Vocabulary name
tr: Sözlük adı

en: Term ID
tr: Terim ID

en: Parent terms
tr: Üst terimler

en: Rebuild
tr: Yeniden oluştur

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
tr: %error_operation argümanları şu argümanlarla işlenirken bir hata oluştu: @arguments

en: No vocabularies available. <a href="@link">Add vocabulary</a>.
tr: Hiç sözlük yok. <a href="@link">Sözlük ekle</a>.

en: There is currently no content classified with this term.
tr: Şu anda bu terim ile sınıflandırılmış bir içerik yok.

en: Allows the "depth" for Taxonomy: Term ID (with depth) to be modified via an additional contextual filter value.
tr: Sınıflandırma: Terim kimliğinin (+ derinlik) "depth" öğesinin ek bir bağlamsal süzgeç değeri yoluyla değiştirilmesini sağlar.

en: Display content if it has the selected taxonomy terms, or children of the selected terms. Due to additional complexity, this has fewer options than the versions without depth.
tr: Seçilen sınıflandırma terimlerini ya da seçilen terimlerin alt öğelerini içeriyorsa, içeriği görüntüle. Ek karmaşıklık nedeniyle, bunun, derinliği olmayan sürümlerden daha az seçeneği vardır.

en: Has taxonomy term ID (with depth)
tr: Sınıflandırma terimi kimliği (+ derinlik) var

en: Has taxonomy terms (with depth)
tr: Sınıflandırma terimleri (+ derinlik) var

en: Has taxonomy term ID depth modifier
tr: Sınıflandırma terimi kimliği derinlik değiştiricisi var
