Taxonomy Manager (7.x-1.0-alpha4) - en to ja translation catalogue (69 entries)

en: Delete
ja: 削除

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Remove
ja: 削除

en: Language
ja: 言語

en: Taxonomy
ja: タクソノミー

en: Search
ja: 検索

en: This action cannot be undone.
ja: この処理は取り消しできません。

en: Parents
ja: 上位

en: Move
ja: 移動

en: Add
ja: 追加

en: Vocabularies
ja: ボキャブラリー

en: Options
ja: オプション

en: All
ja: すべて

en: Up
ja: 上へ

en: Merge
ja: マージ

en: Terms
ja: ターム

en: next
ja: 次

en: Save changes
ja: 変更を保存

en: Down
ja: 下へ

en: Close
ja: 閉じる

en: Confirmation
ja: 確認

en: Search options
ja: 検索オプション

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
ja: 不正な選択が見つかりました。サイト管理者に連絡してください。

en: Toolbar
ja: ツールバー

en: Taxonomy Manager
ja: タクソノミーマネージャ

en: Administer vocabularies with the Taxonomy Manager
ja: タクソノミーマネージャーでボキャブラリーを管理します。

en: Advanced settings for the Taxonomy Manager
ja: タクソノミーマネージャの高度な設定を行います。

en: The Taxonomy Manager provides an additional interface for managing vocabularies of the taxonomy module. It's especially very useful for long sets of terms. 
                       The vocabulary is represented in a dynamic tree view. 
                       It supports operation like mass adding and deleting of terms, fast weight editing, moving of terms in hierarchies, merging of terms and fast term data editing.
                       For more information on how to use please read the readme file included in the taxonomy_manager directory.
ja: Taxonomy Manager（タクソノミーマネージャー）は、タクソノミーモジュールのボキャブラリーを管理するための付加的なインターフェースを提供します。 これは特にターム数が多い場合に大変役立ちます。 ボキャブラリーは動的なツリービューに表示され、タームの一括追加や削除、素早いウェイトの編集、階層でのタームの移動、タームの統合、素早いタームデータの編集などの操作をサポートします。 使用法の詳細は、taxonomy_managerディレクトリーにある readme ファイルを読んでください。

en: Taxonomy Manager - %voc_name
ja: タクソノミーマネージャ － %voc_name

en: No terms available
ja: 利用できるタームはありません

en: You can search directly for exisiting terms. 
          If your input doesn't match an existing term, it will be used for filtering root level terms (useful for non-hierarchical vocabularies).
ja: 既存のタームを直接検索することができます。 入力されたものが既存のタームと一致しない場合、最上位レベルタームのフィルタリング（非階層的なボキャブラリーに有用）に使用されます。

en: Search String
ja: 文字列の検索

en: CSV Export
ja: CSVエクスポート

en: Are you sure you want to delete all selected terms?
ja: 本当に、選択された全タームを削除してもよろしいですか？

en: Remember all term specific data will be lost. This action cannot be undone.
ja: タームに固有の全データは失われます。 この操作は元に戻すことができませんので、十分に注意して実行してください。

en: Delete children of selected terms, if there are any
ja: 存在する場合、選択されたタームの下位タームも削除する

en: If you have selected one or more terms in the tree view, the new terms are automatically children of those.
ja: ツリービューで1つ以上のタームを選択した場合、新しいタームは自動的にそれらの下位となります。

en: Add new terms
ja: タームを追加

en: Mass term import (with textarea)
ja: タームの一括インポート（テキストエリア使用）

en: One term per line
ja: タームを行単位で入力します。

en: Merging of terms
ja: タームのマージ

en: Resulting merged term
ja: 併合するターム

en: Collect all parents of selected terms an add it to the merged term
ja: 選択されたタームのすべての上位タームを集め、併合するタームへ追加

en: Collect all children of selected terms an add it to the merged term
ja: 選択されたタームのすべての下位タームを集め、併合するタームへ追加

en: Collect all relations of selected terms an add it to the merged term
ja: 選択されたタームのすべての関連タームを集め、併合するタームへ追加

en: You can change the parent of one or more selected terms. 
          If you leave the autocomplete field empty, the term will be a root term.
ja: 1つ以上の選択されたタームの上位を変更することができます。 自動補完フィールドが空欄の場合、タームは最上位となります。

en: Moving of terms
ja: タームの移動

en: Parent term(s)
ja: 上位ターム

en: Keep old parents and add new ones (multi-parent). Otherwise old parents get replaced.
ja: 古い上位を保持したまま新しいものを追加（多重上位）したい場合は、ここにチェックを入れます。 チェックを入れない場合、古い上位は置き換えられます。

en: Delimiter for CSV File
ja: CSVファイルの区切り文字

en: Whole Vocabulary
ja: ボキャブラリー全体

en: Child terms of a selected term
ja: 選択されたタームの下位ターム

en: Root level terms only
ja: 最上位レベルのタームのみ

en: Terms to export
ja: エクスポートするターム

en: Exported CSV
ja: エクスポートされたCSV

en: The generated code will appear here (per AJAX). You can copy and paste the code into a .csv file. The csv has following columns: voc id | term id | term name | description | parent id 1 | ... | parent id n
ja: エクスポートをするたびに、生成されたコードがここに現れます。 それらをCSVファイルにコピー＆ペーストすることができます。 CSVは次のカラムを持ちます： ボキャブラリーID | タームID | タームの名前 | タームの説明 | 上位タームのID 1 | ... | 上位タームのID n

en: Export now
ja: エクスポート開始

en: Deleting a term will delete all its children if there are any.
ja: タームを削除すると、下位に含まれるすべてのタームも削除されます。

en: Are you sure you want to delete the following terms:
ja: 本当に、以下のタームを削除してもよろしいですか？

en: Please selected terms you want to move in the hierarchy
ja: 階層に移動したいタームを選択してください

en: Disabeling this feature speeds up the Taxonomy Manager
ja: この機能を無効化すると、タクソノミーマネージャの速度が向上します。

en: Tool for administrating taxonomy terms.
ja: タクソノミータームを管理するためのツールです。

en: Add new vocabulary
ja: ボキャブラリーを追加

en: No Vocabularies available
ja: 利用できるボキャブラリーはありません

en: Search field is empty
ja: 検索フィールドが空です

en: No terms for deleting selected
ja: 削除するタームが選択されていません

en: Disable mouse-over effect for terms (weights and direct link)
ja: タームのマウスオーバーエフェクト（ウェイトとダイレクトリンク）を無効化

en: Pager count
ja: ページャーカウント

en: Select how many terms should be listed on one page. Huge page counts can slow down the Taxonomy Manager
ja: ページ単位のターム数を指定します。 非常に大きな数値を指定すると、タクソノミーマネージャの速度が低下します。
