Taxonomy Manager (7.x-1.0-beta3) - en to pt translation catalogue (62 entries)

en: Delete
pt: Apagar

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove
pt: Remover

en: Language
pt: Idioma

en: Taxonomy
pt: Taxonomia

en: Search
pt: Buscar

en: This action cannot be undone.
pt: Esta operação não pode ser desfeita.

en: Parents
pt: Superiores

en: Move
pt: Mover

en: Add
pt: Adicionar

en: Vocabularies
pt: Vocabulários

en: Options
pt: Opções

en: All
pt: Tudo

en: Up
pt: Para cima

en: Merge
pt: Juntar

en: Terms
pt: Termos

en: next
pt: próximo

en: Save changes
pt: Salvar alterações

en: Down
pt: Abaixo

en: Close
pt: Fechar

en: Confirmation
pt: Confirmação

en: Search options
pt: Opções de busca

en: Move down
pt: Mover para baixo

en: Move up
pt: Mover para cima

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
pt: Uma escolha inválida foi detectada. Por favor entre em contato com o administrador do site.

en: Toolbar
pt: Barra de ferramentas

en: Administer vocabularies with the Taxonomy Manager
pt: Administrar vocabulários com o Taxonomy Manager

en: Advanced settings for the Taxonomy Manager
pt: Configurações avançadas para o Taxonomy Manager

en: Taxonomy Manager - %voc_name
pt: Gerenciador de taxonomia - %voc_name

en: No terms available
pt: Nenhum termo disponível

en: Search String
pt: Termo de Busca

en: CSV Export
pt: Exportar para CVS

en: Are you sure you want to delete all selected terms?
pt: Tem certeza que deseja excluir os termos selecionados?

en: Delete children of selected terms, if there are any
pt: Excluir os filhos dos itens selecionados, caso exista algum

en: If you have selected one or more terms in the tree view, the new terms are automatically children of those.
pt: Se você selecionou um ou mais termos na árvore, os novos termos são automaticamente inseridos como filhos deles.

en: Add new terms
pt: Adicionar novos termos

en: One term per line
pt: Um termo por linha

en: Parent term(s)
pt: Termo(s) pai

en: Whole Vocabulary
pt: O vocabulário inteiro

en: Terms to export
pt: Termos para exportar

en: Tool for administrating taxonomy terms.
pt: Ferramenta para administrar termos de taxonomia.

en: Add new vocabulary
pt: Adicionar novo vocabulário

en: Edit vocabulary settings
pt: Editar configurações de vocabulário

en: No Vocabularies available
pt: Não há vocabulários disponíveis

en: Depth of tree
pt: Profundidade da árvore

en: The number of levels of the tree to export. Leave empty to return all levels.
pt: O número de níveis da árvore para exportar. Deixe em branco para retornar a todos os níveis.

en: Children Count:
pt: Quantidade de filhos:

en: no language
pt: sem língua

en: Resize tree
pt: Redimensionar a árvore

en: Double Tree
pt: Dupla árvore

en: Disable Double Tree
pt: Desativar dupla árvore

en: Move right
pt: Mover para a direita

en: Move left
pt: Mover para a esquerda

en: Double Tree Settings
pt: Configurações de dupla árvore

en: Vocabulary for second tree
pt: Vocabulário para a segunda árvore

en: Enable Double Tree
pt: Ativar dupla árvore

en: root level
pt: nível de raiz

en: Select all children
pt: Selecionar todos os filhos

en: Go to term page
pt: Ir para a página do termo

en: Enter a unique term name or a term id with 'term-id:[tid]'. Separate multiple parent terms with commas.
pt: Entre com um único nome de termo ou um id de termo com 'term-id:[tid]'. Separe múltiplos termos pais por vírgula.

en: Terms added: %terms
pt: Termos adicionados: %terms

en: -- Switch vocabulary --
pt: -- Alterar vocabulário --
