Taxonomy Manager (7.x-1.0-rc1) - en to uk translation catalogue (147 entries)

en: Delete
uk: Видалити

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Remove
uk: Вилучити

en: Language
uk: Мова

en: Taxonomy
uk: Таксономія

en: Search
uk: Пошук

en: This action cannot be undone.
uk: Цю дію буде неможливо відмінити.

en: Parents
uk: Батьки

en: Move
uk: Перенесення

en: Add
uk: Додати

en: Vocabularies
uk: Словники

en: Options
uk: Опції

en: All
uk: Все

en: Up
uk: Вгору

en: Merge
uk: Об'єднати

en: Terms
uk: Терміни

en: next
uk: наступний

en: Select all
uk: Виділити все

en: Save changes
uk: Зберегти зміни

en: Down
uk: Вниз

en: Close
uk: Закрити

en: Confirmation
uk: Підтвердження

en: Search options
uk: Параметри пошуку

en: Translations
uk: Переклади

en: Move down
uk: Пересунути вниз

en: Move up
uk: Пересунути вгору

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
uk: Виявлено недозволений вибір. Будь ласка, зверніться до адміністратора сайту.

en: Toolbar
uk: Панель інструментів

en: Taxonomy Manager
uk: Менеджер таксономії

en: Administer vocabularies with the Taxonomy Manager
uk: Керування словниками з Менеджером таксономії

en: Advanced settings for the Taxonomy Manager
uk: Розширені налаштування Менеджера таксономії

en: Taxonomy Manager - %voc_name
uk: Менеджер таксономії - %voc_name

en: No terms available
uk: Немає термінів у словнику

en: Search String
uk: Рядок для пошуку

en: CSV Export
uk: Експорт в CSV

en: Are you sure you want to delete all selected terms?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити усі обрані терміни?

en: Remember all term specific data will be lost. This action cannot be undone.
uk: </b><em>Виберіть один або кілька батьківських термінів для видалення</em></b>

en: Delete children of selected terms, if there are any
uk: Вилучити дітей обраного терміна.

en: If you have selected one or more terms in the tree view, the new terms are automatically children of those.
uk: Якщо ви вибрали один або більш термінів у дереві, нові терміни автоматично стають їхніми нащадками.

en: Add new terms
uk: <b>Додати новий термін</b>

en: Merging of terms
uk: <b>Об'єднання термінів</b>

en: Moving of terms
uk: Перенесення термінів

en: Parent term(s)
uk: Батківський термін(и)

en: Keep old parents and add new ones (multi-parent). Otherwise old parents get replaced.
uk: Залишити старих батьків і додати нових (мультибатьківство). Інакше старі батьки будуть замінені.

en: Delimiter for CSV File
uk: Роздільник файлу CSV

en: Whole Vocabulary
uk: Увесь словник

en: Child terms of a selected term
uk: Дочірні терміни обраного терміна

en: Root level terms only
uk: Тільки кореневі терміни

en: Terms to export
uk: Терміни для експортування

en: Exported CSV
uk: Експортований CSV

en: Export now
uk: Експортувати

en: No terms selected.
uk: Не обрано жодного терміна.

en: Deleting a term will delete all its children if there are any.
uk: Видалення терміна приведе до видалення всіх його нащадків, якщо такі є.

en: Are you sure you want to delete the following terms:
uk: Ви дійсно бажаєте видалити наступні терміни:

en: Please selected terms you want to move in the hierarchy
uk: Будь ласка, виберіть терміни зі списку, для переносу в нову ієрархію

en: Disabeling this feature speeds up the Taxonomy Manager
uk: Вимкнення цієї функції прискорить модуль Менеджер таксономії

en: Tool for administrating taxonomy terms.
uk: Засіб керування термінами таксономії.

en: Add new vocabulary
uk: Додати новий словник

en: Edit vocabulary settings
uk: Редагувати установки словника

en: No Vocabularies available
uk: Немає доступних словників

en: Depth of tree
uk: Глибина дерева

en: The number of levels of the tree to export. Leave empty to return all levels.
uk: Кількість рівнів дерева, що експортується. Для всіх рівнів залиште порожнім.

en: Search field is empty
uk: Поле пошуку порожнє

en: No terms for deleting selected
uk: Жодних термінів для видалення не обрано

en: Disable mouse-over effect for terms (weights and direct link)
uk: Вимкнути ефект миші-при-наведенні для термінів (ваги і пряме посилання)

en: Pager count
uk: Кількість на сторінці

en: Select how many terms should be listed on one page. Huge page counts can slow down the Taxonomy Manager
uk: Оберіть кількість термінів буде перелічено на одній сторінці. Велика кількість сторінок знижує швидкодію Менеджера таксономії.

en: Children Count:
uk: Кількість нащадків:

en: Taxonomy Manager Autocomplete
uk: Автодоповнення Менеджера таксономії

en: This term belongs to a multilingual vocabulary. You can set a language for it.
uk: Цей термін належить багатомовному словнику. Ви можете встановити мову для нього

en: no language
uk: немає мови

en: Resize tree
uk: Змінити розмір дерева

en: Search under selected terms
uk: Шукати по виділених термінах

en: Search within selected language
uk: Шукати в обраній мові

en: Double Tree
uk: Дублювання дерева

en: Disable Double Tree
uk: Вимкнути дублювання дерева

en: Move right
uk: Праворуч

en: Move left
uk: Ліворуч

en: Switch selected terms and its children to the right voc
uk: Перемістити обрані терміни та їх нащадків до правого словника

en: Switch selected terms and its children to the left voc
uk: Перемістити обрані терміни та їх нащадків до лівого словника

en: Double Tree Settings
uk: Настроювання дублювання дерева

en: Specify settings for second tree. Choose the same vocabulary if you want to move terms in the hierarchy or if you want to add new translations within a multilingual vocabulary. Choose a different vocabulary if you want to switch terms among these vocabularies.
uk: Вкажіть налаштування для другого дерева. Оберіть той самий словник, якщо потрібно перемістити терміни в межах ієрархії або додати нові переклади в межах багатомовного словника. Оберіть інший словник, якщо потрібно перемістити терміни між цими словниками.

en: Vocabulary for second tree
uk: Словник для другого дерева

en: Enable Double Tree
uk: Увімкнути дублювання дерева

en: Go to the term page
uk: Перейти до сторінки терміна

en: Your search string matches exactly one term
uk: Ваш пошуковий рядок відповідає рівно одному термінові

en: Your search string matches !count terms:
uk: Ваш пошуковий рядок відповідає !count термінам

en: No match found. Filtering root level terms starting with @search_string.
uk: Відповідностей не знайдено. Фільтруємо терміни найвищого рівня, що починаються з @search_string.

en: Show unfiltered tree
uk: Показати нефільтроване дерево

en: Saving terms to language @lang
uk: Збереження термінів на @lang мові

en: Invalid selection. The resulting hierarchy would contain circles, which is not allowed. A term cannot be a parent of itself.
uk: Невірне виділення. У результаті ієрархія буде містити цикли, що неприпустимо. Термін не може бути батьком самого себе.

en: Terms must be of the same language
uk: Терміни повинні бути на тій же мові

en: root level
uk: кореневий рівень

en: Terms %term_names moved to %parent_names
uk: Терміни %term_names перенесені до %parent_names

en: Invalid parent. The resulting hierarchy would contain circles, which is not allowed. A term cannot be a parent of itself.
uk: Неприпустимий батько. Ієрархія в результаті може містити цикли, що не припустимо. Термін не може бути батьком самого себе.

en: Terms must be of the same language.
uk: Терміни повинні бути на тій же мові.

en: Removed current parent form terms %terms.
uk: Терміни %terms поточної батьківської форми вилучені.

en: Terms %terms moved to parents %parents.
uk: Терміни %terms перенесені до батьків %parents.

en: Selected terms are of the same language.
uk: Обрано терміни на тій же мові.

en: This is not a multilingual vocabulary.
uk: Це словник не є багатомовним.

en: Translation for %term2 - %term1 added.
uk: Переклад %term2 - %term1 додано

en: Terms %terms moved to vocabulary %voc.
uk: Терміни %terms перенесено до словника %voc.

en: Terms %terms moved to vocabulary %voc under parents %parents.
uk: Терміни %terms перенесено до словника %voc під батьками %parents.

en: Select all children
uk: Виділити всіх нащадків

en: Go to term page
uk: Перейти на сторінку термінів

en: Unselect all children
uk: Зняти виділення із усіх нащадків

en: Enter a unique term name or a term id with 'term-id:[tid]'
uk: Введіть унікальну назву терміна або ідентифікатор терміна у вигляді 'term-id:[tid]'

en: Enter a unique term name or a term id with 'term-id:[tid]'. Separate multiple parent terms with commas.
uk: Введіть унікальну назву терміна або ідентифікатор терміна у вигляді 'term-id:[tid]'. Декілька батьківських термінів вводити через кому.

en: Terms added: %terms
uk: Терміни додано: %terms

en: Warning: Your input matches with multiple terms, because of duplicated term names. Please enter a unique term name or the term id with 'term-id:[tid]'
uk: Увага: Ваше введення відповідає декільком термінам через дублювання назв термінів. Будь ласка, введіть унікальну назву терміна або ідентифікатор терміна у вигляді 'term-id:[tid]'

en: link to term page
uk: посилання на сторінку терміна

en: Updated hierarchy
uk: Оновлено ієрархію

en: Invalid term selection.
uk: Хибний вибір терміна.

en: Removed parent
uk: Видалений батько

en: Copy selected term names to the right voc.
uk: Скопіювати обрані терміни до правого словника

en: Copy selected term names to the left voc.
uk: Скопіювати обрані терміни до лівого словника

en: Deleted terms: %deleted_term_names
uk: Видалені терміни: %deleted_term_names

en: Remaining child terms with different parents: %remaining_child_term_names
uk: Дочірні терміни від різних батьків, що залишилися: %remaining_child_term_names

en: Parent field is required.
uk: Батьківське поле є обов'язковим

en: Copied %terms to vocabulary %voc.
uk: Скопійовано %terms до словника %voc.

en: Copied %terms to vocabulary %voc under parents %parents.
uk: Скопійовано %terms до словника %voc під батьками %parents.

en: Successfully updated Taxonomy Manager settings.
uk: Налаштування Менеджера таксономії успішно оновлені.

en: Term merge
uk: Об'єднання термінів

en: Remove selection
uk: Зняти виділення

en: This operation is based on the Term merge module. Selected terms get merged into the given one. Optionally the selected terms can be retained, otherwise they will be deleted.
uk: Ця операція базована на модулі Об'єднання термінів (Term merge). Обрані терміни будуть об'єднані в зазначений термін. Додатково обрані терміни можуть бути збереже, інакше вони будуть видалені.

en: Destination term
uk: Термін призначення

en: Keep merged terms
uk: Залишати об'єднані терміни

en: Please enter a name into "Destination term"
uk: Введіть назву у поле "Термін призначення"

en: Please only enter single names into "Destination term"
uk: Будь ласка, введіть у поле "Термін призначення" одну назву

en: Please selecte terms you want to merge
uk: Будь ласка, оберіть терміни, які ви хочете об'єднати

en: Terms %term_names merged into %dest_term
uk: Терміни %term_names об'єднані у %dest_term

en: Term merge module not found
uk: Модуль Об'єднання термінів не знайдено

en: -- Switch vocabulary --
uk: -- Перемкнути словник --

en: Edit file fields <a href="!url" target="_blank">here</a>.
uk: Відредагуйте поля файлів <a href="!url" target="_blank">тут</a>.

en: Add Translation.
uk: Додати переклад.

en: You can search directly for exisiting terms.
          If your input doesn't match an existing term, it will be used for filtering root level terms (useful for non-hierarchical vocabularies).
uk: Можна шукати безпосередньо серед наявних термінів.
         Якщо введене не збігається з наявним терміном, воно використовуватиметься для фільтрування термінів верхнього рівня (може стати в нагоді для неієрархічних словників)

en: One term per line. Child terms can be prefixed with a
            dash '-' (one dash per hierarchy level). Terms that should not become
            child terms and start with a dash need to be wrapped in double quotes.
            <br />Example:<br />
            animals<br />
            -canine<br />
            --dog<br />
            --wolf<br />
            -feline<br />
            --cat
uk: По одному терміну на рядок. Дочірні терміни мають 
             починатися з дефісу "-" (по дефісу на рівень ієрархії). Терміни, що не повинні ставати
             дочірніми, але починаються з дефісу мають братися в подвійні лапки.
            <br />Приклад:<br />
            тварини<br />
            -псові<br />
            --собака<br />
            --вовк<br />
            -котові<br />
            --кіт

en: You can change the parent of one or more selected terms.
          If you leave the autocomplete field empty, the term will be a root term.
uk: Можна змінити батька одного або декількох обраних термінів.
         Якщо поле автодоповнення залишити порожнім, термін стане кореневим.

en: Please input one term with an appropriate language.
uk: Будь ласка, введіть один термін у відповідній мові.

en: Added term is of the same language.
uk: Додано термін на тій же мові.

en: A translation for this language already exists.
uk: Переклад для цієї мови вже існує.

en: A translation for this term already exists.
uk: Переклад для цього терміна вже існує.

en: The translation has been added
uk: Переклад було успішно додано.

en: Removed term from translation.
uk: Вилучено термін з перекладу.

en: i18n taxonomy module is not enabled.
uk: Модуль i18n taxonomy не увімкнено.

en: A translation for this term or language already exists.
uk: Переклад для цього терміна або мови вже існує.

en: The Taxonomy Manager provides an additional interface for managing vocabularies of the taxonomy module. It's especially very useful for long sets of terms.
                       The vocabulary is represented in a dynamic tree view.
                       It supports operation like mass adding and deleting of terms, fast weight editing, moving of terms in hierarchies, merging of terms and fast term data editing.
                       For more information on how to use please read the readme file included in the taxonomy_manager directory.
uk: Менеджер таксономії надає в користування додатковий інтерфейс керування словниками модуля таксономії. Він особливо стане в нагоді для великої кількості терміні
                    Словник презентовано у вигляді динамічно-змінюваного дерева.
                    Він підтримує операції масового додавання та вилучення термінів, швидкого редагування ваги, переміщення термінів у межах ієрархії, об'єднання термінів і швидке редагування даних терміна.
                    Додаткову інформацію про використання дивіться у файлі readme з каталогу taxonomy_manager.
