Taxonomy Manager (7.x-1.0-rc2) - en to hu translation catalogue (85 entries)

en: Delete
hu: Törlés

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Remove
hu: Eltávolítás

en: Description
hu: Leírás

en: Language
hu: Nyelv

en: Taxonomy
hu: Taxonómia

en: Search
hu: Keresés

en: This action cannot be undone.
hu: A művelet nem vonható vissza.

en: Weight
hu: Súly

en: Synonyms
hu: Szinonimák

en: Parents
hu: Szülők

en: Name
hu: Név

en: Export
hu: Exportálás

en: Move
hu: Mozgatás

en: Add
hu: Hozzáadás

en: Format
hu: Formátum

en: Vocabularies
hu: Szótárak

en: Options
hu: Lehetőségek

en: All
hu: Mind

en: Up
hu: Fel

en: Merge
hu: Egyesít

en: Terms
hu: Kifejezések

en: next
hu: következő

en: Select all
hu: Mindent kijelöl

en: Save changes
hu: Változások mentése

en: Down
hu: Le

en: Close
hu: Bezár

en: Confirmation
hu: Megerősítés

en: Search options
hu: Keresési szempontok

en: Translations
hu: Fordítások

en: Move down
hu: Mozgatás le

en: Move up
hu: Mozgatás fel

en: Relations
hu: Kapcsolatok

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
hu: Érvénytelen kiválasztást talált a rendszer. Javasolt a webhely gazdájával felvenni a kapcsolatot.

en: Toolbar
hu: Eszköztár

en: Administer vocabularies with the Taxonomy Manager
hu: Szótárak kezelése a <em>Taxonomy Manager</em> modul használatával

en: Advanced settings for the Taxonomy Manager
hu: <em>Taxonomy Manager</em> haladó beállítások

en: Vocabularies:
hu: Szótárak:

en: Taxonomy Manager - %voc_name
hu: <em>Taxonomy Manager</em> - %voc_name

en: No terms available
hu: Nincs elérhető kifejezés

en: Search String
hu: Karaktersorozat keresése

en: CSV Export
hu: CSV export

en: Are you sure you want to delete all selected terms?
hu: Minden kiválasztott kifejezés biztosan törölhető?

en: Add new terms
hu: Új kifejezések hozzáadása

en: Mass term import (with textarea)
hu: Tömeges kifejezés import (szövegdobozzal)

en: One term per line
hu: Soronként egy kifejezés

en: Merging of terms
hu: Kifejezések egyesítése

en: Moving of terms
hu: Kifejezések mozgatása

en: Parent term(s)
hu: Szülő kifejezések

en: Delimiter for CSV File
hu: A CSV fájl határoló karaktere

en: Whole Vocabulary
hu: Teljes szótár

en: Child terms of a selected term
hu: A kiválasztott kifejezés gyermekei

en: Root level terms only
hu: Csak a gyökérszintű kifejezések

en: Terms to export
hu: Kifejezések exportálása

en: Exported CSV
hu: Exportált CSV

en: Export now
hu: Export most

en: No terms selected.
hu: Nem lett kifejezés kiválasztva.

en: Are you sure you want to delete the following terms:
hu: A következő kifejezések biztosan törölhetők:

en: Tool for administrating taxonomy terms.
hu: Eszköz a taxonómiakifejezések adminisztrációjához.

en: Add new vocabulary
hu: Új szótár hozzáadása

en: Edit vocabulary settings
hu: Szótár beállításainak szerkesztése

en: No Vocabularies available
hu: Nincs elérhető szótár

en: Depth of tree
hu: Fa mélysége

en: Search field is empty
hu: A keresőmező üres

en: No terms for deleting selected
hu: A törléshez nincsenek kifejezések kiválasztva

en: Pager count
hu: Lapozó számláló

en: Children Count:
hu: Gyermekek száma:

en: Direct Parents:
hu: Közvetlen szülők:

en: This term belongs to a multilingual vocabulary. You can set a language for it.
hu: Ez a kifejezés egy többnyelvű szótárhoz tartozik. Meg kell adni egy nyelvet.

en: no language
hu: nincs nyelv

en: Resize tree
hu: Fa átméretezése

en: Include synonyms
hu: Rokonszavakkal együtt

en: Double Tree
hu: Kettőzött fa

en: Move right
hu: Mozgatás jobbra

en: Move left
hu: Mozgatás balra

en: Add Translation
hu: Fordítás hozzáadása

en: Double Tree Settings
hu: Kettőzött fa beállításai

en: Go to the term page
hu: Ugrás a kifejezés oldalára

en: Invalid language selection
hu: Érvénytelen nyelv kiválasztás

en: Invalid language selection.
hu: Érvénytelen nyelv kiválasztás.

en: Successfully removed translation
hu: A fordítás törlése megtörtént

en: Invalid operation.
hu: Érvénytelen művelet.

en: Selected terms are of the same language.
hu: A kiválasztott kifejezések nyelve megegyezik.

en: This is not a multilingual vocabulary.
hu: Ez nem egy többnyelvű szótár.

en: Go to term page
hu: Ugrása kifejezés oldalára
