Taxonomy Menu (7.x-1.0) - en to da translation catalogue (35 entries)

en: Default
da: Standard

en: Options
da: Valg

en: Hide empty terms
da: Skjul tommer termer

en: Display descendants
da: Vis arvinge

en: Taxonomy menu
da: Taxonomy Menu

en: Select to rebuild the menu on submit.
da: Vælg for at genopbygge menuen ved indsendelse

en: Every time a term is added/deleted/modified, the corresponding menu link will be altered too.
da: Hver gang en term tilføjes, slettes eller redigeres, ændres det tilknyttede menupunkt også.

en: Adds links to taxonomy terms to a menu.
da: Tilføjer links til taksonomitermer til en menu.

en: - Disabled -
da: - Deaktiveret -

en: Use 'all' at the end of URL
da: Brug 'all' i slutningen af URLen

en: Rebuilding Taxonomy Menu
da: Genopbygger taksonomimenu

en: The menu items have been deleted, and are about to be regenerated.
da: s

en: Import progress: Completed @current of @total stages.
da: Importstatus: @current af @total trin udført.

en: The Taxonomy Menu rebuild process encountered an error.
da: Der opstod en fejl under genopbygningen af taksonomimenuen.

en: Menu path type
da: Menustitype

en: The Taxonomy Menu has been rebuilt.
da: Taksonomimenuen er blevet genopbygget.

en: The Taxonomy Menu has been removed.
da: Taksonomimenuen er blevet fjernet.

en: The Taxonomy Menu %menu_name has been updated.
da: Taksonomimenuen %menu_name er blevet opdateret.

en: Term %term has been added to taxonomy menu %menu_name.
da: Termen %term er blevet tilføjet til taksonomimenuen %menu_name.

en: Term %term has been updated in taxonomy menu %menu_name.
da: Termen %term er blevet opdateret i taksonomimenuen %menu_name.

en: Term %term has been deleted from taxonomy menu %menu_name.
da: Termen %term er blevet slettet fra taksonomimenuen %menu_name.

en: Could not save the menu link for the taxonomy menu.
da: Kunne ikke gemme taksonomimenuens menulink.

en: Synchronise changes to this vocabulary
da: Synkronisér ændringer i dette ordforråd

en: Display number of items
da: Vis antal elementer

en: Hide terms with no items attached to them.
da: Skjul termer uden tilknyttede elementer.

en: Add item for vocabulary
da: Tilføj element til ordforråd

en: Shows the vocabulary name as the top level menu item of the taxonomy menu.
da: Viser ordforrådets navn som det øverste menupunkt i taksonomimenuen.

en: Auto expand menu items
da: Udvid automatisk menupunkter

en: Automatically show all menu items as expanded.
da: Udvid automatisk alle menupunkter.

en: Menu and taxonomy name mismatch: @title != @name
da: Misforhold mellem menu og taksonominavn: @title != @name

en: Changes the default path to taxonomy/term/tid+tid+tid for all terms thave have child terms.
da: Ændrer standardstien for alle termer med undertermer til taxonomy/term/tid+tid+tid.

en: Menu location
da: Placering i menu

en: The menu and parent under which to insert taxonomy menu items.
da: Menu og overordnet menupunkt hvor taxonomy menus menupunkter  indsættes.

en: Custom name for vocabulary item
da: Tilpasset navn på ordforråd

en: Changes the name of the vocabulary item (if enabled above). Leave blank to use the name of the vocabulary.
da: Ændrer termens navn (hvis det er aktiveret ovenfor). Lad feltet stå tomt for at bruge ordforrådets navn.
