Taxonomy menu form (7.x-1.0) - en to it translation catalogue (14 entries)

en: Description
it: Descrizione

en: Weight
it: Peso

en: Parent item
it: Voce padre

en: Menu settings
it: Impostazioni del menù

en: Menu link title
it: Titolo del link sul menu

en: There was an error saving the menu link.
it: Si è verificato un errore nel salvare il link del menu.

en: Not in menu
it: Non nel menu

en: Provide a menu link
it: Fornisce una voce del menu

en: Menu links with smaller weights are displayed before links with larger weights.
it: Le voci del menu con un peso minore vengono visualizzate prima delle voci con un peso maggiore.

en: Available menus
it: Menu disponibili

en: The menus available to place links in for this content type.
it: I menu a cui si possono aggiungere voci da questo tipo di contenuto.

en: Default parent item
it: Voce del menu genitore predefinita

en: Choose the menu item to be the default parent for a new link in the content authoring form.
it: Seleziona la voce del menu da usare come genitore predefinito delle nuove voci create durante la modifica dei contenuti.

en: Shown when hovering over the menu link.
it: Visualizzato quando il cursore del mouse passa sopra questa voce del menu.
