Taxonomy menu form (7.x-1.1) - en to fr translation catalogue (15 entries)

en: Weight
fr: Poids

en: Parent item
fr: Élément parent

en: Menu settings
fr: Paramètres du menu

en: Menu link title
fr: Titre du lien dans le menu

en: There was an error saving the menu link.
fr: Une erreur s'est produite lors de l'enregistrement de l'élement de menu.

en: Not in menu
fr: Pas dans le menu

en: Provide a menu link
fr: Fournir un lien de menu

en: Menu links with smaller weights are displayed before links with larger weights.
fr: Les liens de menus avec un poids léger seront affichés avant les liens dotés d'un poids plus lourd.

en: Available menus
fr: Menus disponibles

en: The menus available to place links in for this content type.
fr: Menus acceptant les liens de ce type de contenu.

en: Default parent item
fr: Élément parent par défaut

en: Choose the menu item to be the default parent for a new link in the content authoring form.
fr: Choisir l'élément de menu qui deviendra le parent par défaut pour les nouveaux liens dans le formulaire de création de contenu.

en: Shown when hovering over the menu link.
fr: S'affiche au survol du lien du menu.

en: Allowes you to create a menu item on the Taxonomy term add page.
fr: Vous permet de créer un élément de menu dans la page Ajouter des termes de taxonomie.

en: Taxonomy menu form
fr: Formulaire de menu de taxonomie
