Taxonomy term statistics (7.x-1.0) - en to de translation catalogue (20 entries)

en: Operations
de: Aktionen

en: Disabled
de: Deaktiviert

en: Time
de: Zeit

en: User
de: Benutzer

en: No statistics available.
de: Keine Statistiken verfügbar.

en: Track
de: Beiträge

en: details
de: Details

en: About
de: Über

en: 1 read | @count reads
de[0]: 1 Aufruf
de[1]: @count Aufrufe

en: Uses
de: Verwendungszwecke

en: Total views
de: Seitenansichten gesamt

en: Views today
de: Heutige Seitenansichten

en: Most recent view
de: Die neuste Seitenansicht

en: Today's:
de: Heute:

en: All time:
de: Insgesamt:

en: Last viewed:
de: Zuletzt angezeigt:

en: Managing logs
de: Protokolle verwalten

en: To enable collection of statistics, the <em>Enable access log</em> checkbox on the <a href="@statistics-settings">Statistics settings page</a> must be checked. The <em>Discard access logs older than</em> setting on the settings page specifies the length of time entries are kept in the log before they are deleted. This setting requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a> to run.
de: Um die Sammlung von Statistiken zu aktivieren, muss das <em>Zugriffsprotokoll aktiviert sein</em> und die <a href="@statistics-settings"> Statistik Einstellungen</a> sollten Sie überprüfen. Alte <em>Zugriffsprotokolle</em> können automatisch gelöscht werden. Diese Einstellung erfordert einen korrekt konfigurierten <a href="@cron">Cron Wartungsjob</a>.

en: Use Ajax to increment the counter
de: Ajax verwenden, um den Zähler zu erhöhen

en: Perform the count asynchronously after page load rather than during page generation.
de: Führt die Zählung asynchron nach dem Seitenaufbau durch statt während der Seitengenerierung.
