Taxonomy term statistics (7.x-1.0) - en to ja translation catalogue (21 entries)

en: Operations
ja: 操作

en: Disabled
ja: 無効

en: Time
ja: 時間

en: User
ja: ユーザー

en: Referrer
ja: リファラ

en: No statistics available.
ja: 統計はありません。

en: Track
ja: 履歴

en: details
ja: 詳細

en: About
ja: アバウト

en: 1 read | @count reads
ja[0]: 参照(1)
ja[1]: 参照(@count)

en: Uses
ja: 機能

en: Total views
ja: 総閲覧数

en: Views today
ja: 本日のアクセス数

en: Most recent view
ja: 最新の閲覧

en: Today's:
ja: 本日:

en: All time:
ja: 全期間:

en: Last viewed:
ja: 最近の参照:

en: Managing logs
ja: ログメッセージ

en: To enable collection of statistics, the <em>Enable access log</em> checkbox on the <a href="@statistics-settings">Statistics settings page</a> must be checked. The <em>Discard access logs older than</em> setting on the settings page specifies the length of time entries are kept in the log before they are deleted. This setting requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a> to run.
ja: 統計情報を有効にするには、 <a href="@statistics-settings">統計設定ページ</a> にある、 <strong>アクセスログを有効にする</strong> チェックボックスをチェックする必要があります。設定ページの<strong>この期間より古いアクセスログを削除</strong>設定は、ログの削除時に残しておく期間を設定します。この機能は、正しく設定された<a href="@cron">cron 管理タスク</a>の実行を必要とします。

en: Use Ajax to increment the counter
ja: カウンターをインクリメントするのに Ajax を使用する

en: Perform the count asynchronously after page load rather than during page generation.
ja: ページの生成ではなくページロード後にカウントを非同期で行います。
