Taxonomy term statistics (7.x-1.0) - en to ru translation catalogue (21 entries)

en: Operations
ru: Операции

en: Disabled
ru: Отключено

en: Time
ru: Время

en: User
ru: Пользователь

en: Referrer
ru: Источник отсылки

en: No statistics available.
ru: Статистика отсутствует.

en: Track
ru: Активность

en: details
ru: подробности

en: About
ru: Информация

en: 1 read | @count reads
ru[0]: @count просмотр
ru[1]: @count просмотра
ru[2]: @count[2] просмотров

en: Uses
ru: Использование

en: Total views
ru: Всего просмотров

en: Views today
ru: Просмотров сегодня

en: Most recent view
ru: Последний просмотр

en: Today's:
ru: За сегодня:

en: All time:
ru: За все время:

en: Last viewed:
ru: За последнее время:

en: Managing logs
ru: Управление журналами

en: To enable collection of statistics, the <em>Enable access log</em> checkbox on the <a href="@statistics-settings">Statistics settings page</a> must be checked. The <em>Discard access logs older than</em> setting on the settings page specifies the length of time entries are kept in the log before they are deleted. This setting requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a> to run.
ru: Для сбора информации о доступе к документам, на <a href="@statistics-settings">странице статистики</a> должно быть отмечено поле «Статистика доступа». Параметр «Хранение статистики» позволяет определить время, в течение которого записи будут храниться в журнале. Записи старше выбранного периода удаляются при <a href="@cron">запуске cron</a>.

en: Use Ajax to increment the counter
ru: Использовать Ajax для увеличения счётчика

en: Perform the count asynchronously after page load rather than during page generation.
ru: Выполнять подсчёт асинхронно после загрузки страницы, а не во время генерирования страницы.
