Taxonomy term statistics (7.x-1.0) - en to sv translation catalogue (21 entries)

en: Operations
sv: Funktioner

en: Disabled
sv: Ej aktiverad

en: Time
sv: Tid

en: User
sv: Användare

en: Referrer
sv: Hänvisad från

en: No statistics available.
sv: Ingen statistik tillgänglig.

en: Track
sv: Spåra

en: details
sv: detaljer

en: About
sv: Om

en: 1 read | @count reads
sv[0]: 1 läsning
sv[1]: @count läsningar

en: Uses
sv: Använder

en: Total views
sv: Totalt antal visningar

en: Views today
sv: Visningar idag

en: Most recent view
sv: Den senaste visningen

en: Today's:
sv: I dag:

en: All time:
sv: Någonsin:

en: Last viewed:
sv: Senast visade:

en: Managing logs
sv: Hanterar loggar

en: To enable collection of statistics, the <em>Enable access log</em> checkbox on the <a href="@statistics-settings">Statistics settings page</a> must be checked. The <em>Discard access logs older than</em> setting on the settings page specifies the length of time entries are kept in the log before they are deleted. This setting requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a> to run.
sv: För att aktivera insamling av statistik måste kryssrutan <em>Aktivera åtkomstlogg</em> på sidan <a href="@statistics-settings">Inställningar för statistik</a> markeras. Inställningen <em>Ta bort åtkomstloggar äldre än</em> anger tidslängden som inlägg sparas i loggen innan de tas bort. Denna inställning kräver att <a href="@cron">schemalagda aktiviteter</a> är korrekt konfigurerat.

en: Use Ajax to increment the counter
sv: Använd Ajax för att öka räknaren

en: Perform the count asynchronously after page load rather than during page generation.
sv: Utför räkningen asynkront efter sidbelastning snarare än vid sidgeneration.
