Taxonomy Tools (7.x-1.4) - en to fi translation catalogue (141 entries)

en: Home
fi: Etusivu

en: delete
fi: poista

en: Status
fi: Tila

en: Delete
fi: Poista

en: Operations
fi: Toimenpiteet

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Administration
fi: Ylläpito

en: Taxonomy
fi: Luokittelu

en: view
fi: näkymä

en: Overview
fi: Yleiskatsaus

en: Link
fi: Linkki

en: Name
fi: Nimi

en: edit
fi: muokkaa

en: Vocabularies
fi: Sanastot

en: Add term
fi: Lisää termi

en: Custom
fi: Oma

en: Vocabulary
fi: Luokittelu

en: redirect
fi: uudelleenohjaus

en: Order
fi: Järjestys

en: Level
fi: Taso

en: Do nothing
fi: Älä tee mitään

en: Delete terms
fi: Poista termit

en: Are you sure you want to delete the selected terms?
fi: Oletko varma että haluat poistaa valitut termit?

en: change
fi: muuta

en: Select
fi: Valitse

en: Copy
fi: Kopioi

en: The path '@link_path' is either invalid or you do not have access to it.
fi: Hakemistopolku '@link_path' on virheellinen tai pääsy siihen on kielletty.

en: copy
fi: kopioi

en: All nodes
fi: Kaikki solmut

en: Show nodes
fi: Näytä solmut

en: User roles
fi: Käyttäjäroolit

en: Save order
fi: Tallenna järjestys

en: Taxonomy Term
fi: Luokittelutermi

en: Structure
fi: Rakenne

en: Weight for added term
fi: Lisätyn termin painokerroin

en: Up one level
fi: Yksi taso ylös

en: Published.
fi: Julkaistu.

en: Will be unpublished on :date
fi: Poistetaan julkaisusta päivänä :date.

en: Unpublished.
fi: Julkaisematon.

en: Will be published on :date.
fi: Julkaistaan päivänä :date.

en: Will be unpublished on :date.
fi: Poistetaan julkaisusta päivänä :date.

en: The number of child taxonomy terms is displayed next to the taxonomy term name. If the current overview page location is other than root level, the first row of the table will display a link with the functionality to go up one level.
fi: Alitermien määrä näytetään luokittelutermin nimen vieressä. Mikäli tämänhetkinen kokonaiskatsaussivu sijaitsee muualla kuin juuritasolla, taulukon ensimmäinen rivi näyttää linkin jolla pääset siirtymään yhden tason ylöspäin.

en: Access for :role
fi: Pääsy rooleille :role

en: Empty branch.
fi: Tyhjä puu.

en: At least on term must be selected for deletion!
fi: Vähintään yksi termi on valittava poistettavaksi!

en: Deleted terms will be removed permanently!
fi: Poistetut termit poistetaan pysyvästi!

en: Selected terms deleted.
fi: Valitut termit poistettu.

en: Use Taxonomy Tools
fi: Käytä Taxonomy Tools moduulia

en: Allows the user to access Taxonomy Tools overview page.
fi: Sallii käyttäjille pääsyn Taxonomy Tools kokonaiskatsaussivulle.

en: Taxonomy Tools configuration
fi: Taxonomy Tools asetukset

en: Vocabulary overview table
fi: Sanaston kokonaiskatsaus-taulu

en: Subtree
fi: Alipuu

en: Subtree overview table
fi: Alipuun kokonaiskatsaus-taulu

en: A package containing several taxonomy management tools.
fi: Paketti sisältäen useita erillisiä sanaston ylläpitotyökaluja.

en: Default term selection settings
fi: Termin valinnan oletusasetukset

en: No selections
fi: Ei valintoja

en: Only highest term selected
fi: Vain ylin termi valittuna

en: Whole branch selected
fi: Koko puu valittuna

en: Default node action settings
fi: Solmun oletustoiminnot

en: Create associative links
fi: Luo assosiatiiviset linkit

en: Create node copies
fi: Luo solmun kopiot

en: Copy all
fi: Kopioi kaikki

en: Link all
fi: Linkitä kaikki

en: Hide nodes
fi: Piilota solmut

en: At least destination vocabulary must be selected!
fi: Kohdesanasto on valittava!

en: At least highest level term must be selected for copying!
fi: Ylimmän tason termi on valittava kopiointia varten!

en: (duplicate)
fi: (monista)

en: Copy taxonomy terms of @name branch
fi: Kopioi luokittelutermit puusta @name

en: Use Taxonomy Copier
fi: Käytä Taxonomy Copier moduulia

en: Allows the user to make copies of existing taxonomy terms.
fi: Sallii käyttäjien tehdä kopioita olemassaolevista luokittelutermeistä.

en: Configure Taxonomy Copier settings.
fi: Säädä Taxonomy Copier asetuksia.

en: Taxonomy copier term copying form.
fi: Taxonomy Copier termin kopiointilomake.

en: Term nodes
fi: Termin solmut

en: This module allows user to make copies of taxonomy terms.
fi: Tämä moduuli mahdollistaa luokittelutermien kopioinnin.

en: Select vocabularies which will use Taxonomy Publisher
fi: Valitse sanastot jotka käyttävät Taxonomy Publisheria

en: Publishing settings
fi: Julkaisuasetukset

en: Clear publishing date & time
fi: Tyhjennä julkaisupäivä ja aika

en: Clear unpublishing date & time
fi: Tyhjennä julkaisun peruutuspäivä ja aika

en: The "Publish on:" date must be in the future.
fi: "Julkaise päivänä:" päivämäärän on oltava tulevaisuudessa.

en: The "Unpublish on:" date must be in the future.
fi: "Poista julkaisusta:" päivämäärän on oltava tulevaisuudessa.

en: The "Unpublish on:" date must be later than the "Publish on;" date.
fi: "Poista julkaisusta:" päivämäärän on oltava suurempi kuin "Julkaise päivänä:" päivämäärän.

en: The term @name is published.
fi: Termi @name on julkaistu.

en: It will be unpublished on @unpublish_on
fi: Se poistetaan julkaisusta päivänä @unpublish_on

en: The term @name is unpublished.
fi: Termin @name julkaisu on poistettu.

en: It will be published on @publish_on
fi: Se julkaistaan päivänä @unpublish_on

en: Administer term schedule
fi: Ylläpidä termin ajastusta

en: User is able set scheduler times and change term status.
fi: Käyttäjä voi asettaa julkaisuaikoja ja muuttaa termin julkaisutilaa.

en: Bypass Taxonomy Publisher settings
fi: Ohita Taxonomy Publisher asetukset

en: User is able to bypass restrictions set by Taxonomy Publisher.
fi: Salli käyttäjän ohittaa Taxonomy Publisher asettamat rajoitukset.

en: Administer Taxonomy Publisher configuration
fi: Ylläpidä Taxonomy Publisher asetuksia

en: User is able to access and use Taxonomy Publisher configuration page.
fi: Käyttäjällä on pääsy ja käyttöoikeudet Taxonomy Publisher asetussivulle.

en: Configure which vocabularies will use Taxonomy Publisher.
fi: Säädä, mitkä sanastot käyttävät Taxonomy Publisheria.

en: Taxonomy Publisher enabled
fi: Taxonomy Publisher otettu käyttöön

en: Taxonomy Publisher disabled
fi: Taxonomy Publisher poistettu käytöstä

en: Taxonomy Publisher uninstalled
fi: Taxonomy Publisher asennus poistettu

en: This module allows to (un)publish taxonomy terms and set specific date and time for (un)publishing.
fi: Moduuli mahdollistaa luokittelutermien julkaisun peruuttamisen ja julkaisemisen sekä päivämäärien ja kellonaikojen asettamisen kyseisiä toimintoja varten.

en: Select vocabularies which will use Taxonomy Redirect
fi: Valitse sanastot jotka käyttävät Taxonomy Redirectiä

en: Taxonomy term redirect link
fi: Luokittelutermin uudelleenohjauslinkki

en: Enter URL this taxonomy term redirects to. You can use internal paths, e.g., %term, %node, (URL aliases will not work) or external addresses, e.g., %example. Enter %front to redirect to front page.
fi: Syötä verkko-osoite johon tämä luokittelutermi uudelleenohjaa. Voit käyttää sisäisiä polkuja, esimerkiksi %term, %node (osoitealiakset eivät toimi) tai ulkoisia osoitteita kuten %example. Syötä %front uudelleenohjataksesi etusivulle.

en: This taxonomy term is set to redirect to:
fi: Tämä luokittelutermi on asetettu uudelleenohjaamaan polkuun:

en: Administer Taxonomy Redirect
fi: Ylläpidä Taxonomy Redirectiä

en: User is able to set, change and remove taxonomy term redirection URL.
fi: Käyttäjä voi asettaa, muuttaa ja poistaa luokittelutermin uudelleenohjausosoitteen.

en: Bypass Taxonomy Redirect
fi: Ohita Taxonomy Redirect

en: User is able to bypass redirection set by Taxonomy Redirect.
fi: Käyttäjä voi ohittaa Taxonomy Redirect asettaman uudelleenohjauksen.

en: Administer Taxonomy Redirect configuration
fi: Ylläpidä Taxonomy Redirect asetuksia

en: User is able to access and use Taxonomy Redirect configuration page.
fi: Käyttäjällä on pääsy ja käyttöoikeudet Taxonomy Redirect moduulin asetussivulle.

en: You are trying to set redirection to a taxonomy term that redirects somewhere else.
fi: Yrität asettaa uudelleenohjauksen luokittelutermiin joka uudelleenohjaa jonnekin muualle.

en: Configure which vocabularies will use Taxonomy Redirect.
fi: Määrittele, mitkä sanastot käyttävät Taxonomy Redirectiä.

en: Taxonomy Redirect enabled
fi: Taxonomy Redirect otettu käyttöön

en: Taxonomy Redirect disabled
fi: Taxonomy Redirect poistettu käytöstä

en: Taxonomy Redirect uninstalled
fi: Taxonomy Redirect asennus poistettu

en: This module allows to set a redirect link for taxonomy term.
fi: Tämä moduuli mahdollistaa uudelleenohjauslinkin asettamisen luokittelutermille.

en: Select vocabularies which will use Taxonomy Role Access.
fi: Säädä, mitkä sanastot käyttävät Taxonomy Role Accessiä.

en: Select user roles which will be controlled by Taxonomy Role Access.
fi: Valitse, mitä käyttäjärooleja hallitaan Taxonomy Role Accessin kautta.

en: Administer Taxonomy Role Access
fi: Ylläpidä Taxonomy Role Access

en: User is able to manage user role access to taxonomy terms.
fi: Käyttäjä voi hallinnoida roolien pääsyä luokittelutermeihin.

en: Bypass Taxonomy Role Access restrictions
fi: Ohita Taxonomy Role Access rajoitukset

en: User is able to view taxonomy terms although the access is restricted by Taxonomy Role Access module.
fi: Käyttäjä voi tarkastella luokittelutermejä vaikka pääsyä on rajoitettu Taxonomy Role Access moduulin asetuksilla.

en: Administer Taxonomy Role Access configuration
fi: Ylläpidä Taxonomy Role Access asetuksia

en: User is able to access and use Taxonomy Role Access configuration page.
fi: Käyttäjällä on pääsy ja käyttöoikeudet Taxonomy Role Access asetussivulle.

en: Configure which vocabularies will use Taxonomy Role Access and which user roles will be controlled.
fi: Määrittele, mitkä sanastot käytävät Taxonomy Role Accessiä ja minkä käyttäjäroolien pääsyä hallinnoidaan sen avulla.

en: This module controls access to taxonomy terms specific to user roles.
fi: Moduuli sallii valittujen käyttäjäroolien pääsyn luokittelutermeihin.

en: Taxonomy Publisher Filter
fi: Taxonomy Publish Filter

en: Enable automatic publishing of taxonomy terms
fi: Ota käyttöön luokittelutermien automaattinen julkaisu

en: If enabled, taxonomy term will be published when a node using this term is being published.
fi: Mikäli käytössä, luokittelutermi julkaistaan kun solmu joka käyttää sitä termiä julkaistaan.

en: Use cache
fi: Käytä välimuistitusta

en: Cache liftime
fi: Välimuistitusaika

en: Time in seconds. 1day = 86400
fi: Aika sekunteina. 1 päivä= 86400

en: Configure Taxonomy Publisher Filter settings.
fi: Säädä Taxonomy Publish Filter asetuksia.

en: Filter option for taxonomy vocabulary values, use publish option only if permission set, else show all terms.
fi: Suodatinvaihtoehto luokittelusanaston arvoille, käytä julkaisuvaihtoehtoa vain jos käyttöoikeus on asetettu, muussa tapauksessa näytä kaikki termit.

en: Marking copies
fi: Merkitse kopiot

en: Mark term copies
fi: Merkitse termien kopiot

en: Append text to duplicate term name.
fi: Lisää teksti monistettuun termin nimeen.

en: Duplicate term name suffix
fi: Monista termin nimen jälkiliite

en: Text that is added to the duplicate term name.
fi: Monistettuun termin nimeen lisättävä teksti.

en: Mark node copies
fi: Merkitse solmun kopiot

en: Append text to duplicate node title.
fi: Lisää teksti monistettuun solmun otsikkoon.

en: Duplicate node title suffix
fi: Monista solmun otsikon jälkiliite

en: Text that is added to the duplicate node title.
fi: Monistettuun solmun otsikkoon lisättävä teksti.

en: Publish taxonomy term
fi: Julkaise luokittelutermi

en: Unpublish taxonomy term
fi: Poista julkaisusta luokittelutermi
