TB Sirate Starter (7.x-1.0-beta5) - en to ja translation catalogue (6668 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: User interface
ja: ユーザーインターフェース

en: Slideshow
ja: スライドショー

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Previous
ja: 前へ

en: Next
ja: 次へ

en: user
ja: ユーザー

en: Pages
ja: ページ

en: Save configuration
ja: 構成を保存

en: Reset to defaults
ja: デフォルトに戻す

en: enabled
ja: 有効

en: context
ja: コンテキスト

en: delete
ja: 削除

en: Status
ja: 状態

en: Create a new user account.
ja: ユーザーアカウントの作成

en: Request new password via e-mail.
ja: パスワード再発行のメールをリクエスト

en: Prefix
ja: 接頭語

en: Suffix
ja: 接尾語

en: approve
ja: 承認

en: E-mail
ja: メール

en: Approve
ja: 承認

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: Value
ja: 値

en: Username
ja: ユーザー名

en: Email address
ja: メールアドレス

en: content
ja: コンテンツ

en: Development
ja: 開発

en: Group
ja: グループ

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: Replies
ja: 返信

en: Last Post
ja: 最新の記事

en: Closed
ja: クローズド

en: yes
ja: はい

en: List
ja: リスト

en: Subject
ja: 件名

en: closed
ja: クローズド

en: Actions
ja: アクション

en: disabled
ja: 無効

en: Confirm
ja: 確認

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Remove
ja: 削除

en: administrator
ja: 管理者

en: Description
ja: 説明

en: Language
ja: 言語

en: Read more
ja: 続きを読む

en: RSS feed
ja: RSSフィード

en: more
ja: 続き

en: Enable
ja: 有効

en: Disable
ja: 無効

en: Access control
ja: アクセスコントロール

en: Explanation or submission guidelines
ja: 説明や投稿のガイドライン

en: Article
ja: 記事

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Administration
ja: 管理

en: footer
ja: フッター

en: Comments
ja: コメント

en: More
ja: 続き

en: not verified
ja: 未認証ユーザー

en: Action
ja: アクション

en: Last updated
ja: 最終更新

en: On
ja: オン

en: For
ja: 対象

en: new
ja: 新規

en: error
ja: エラー

en: Tags
ja: タグ

en: Block title
ja: ブロックのタイトル

en: The title of the block as shown to the user.
ja: ユーザーに提示するブロックのタイトルを入力してください。

en: Taxonomy
ja: タクソノミー

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Blue Lagoon (Default)
ja: Blue Lagoon （デフォルト）

en: Ash
ja: アッシュ

en: Aquamarine
ja: アクアマリン

en: Belgian Chocolate
ja: ベルギーチョコレート

en: Bluemarine
ja: ブルーマリン

en: Citrus Blast
ja: シトラスブラスト

en: Cold Day
ja: コールドデイ

en: Greenbeam
ja: グリーンビーム

en: Mediterrano
ja: メディテラノ

en: Mercury
ja: マーキュリー

en: Nocturnal
ja: ノクターナル

en: Olivia
ja: オリビア

en: Pink Plastic
ja: ピンクプラスティック

en: Shiny Tomato
ja: シャイニートマト

en: Teal Top
ja: ティールトップ

en: Content types
ja: コンテンツタイプ

en: Homepage
ja: ホームページ

en: Home page
ja: ホームページ

en: Categories
ja: カテゴリー

en: Download
ja: ダウンロード

en: Version
ja: バージョン

en: Go
ja: 実行

en: view
ja: ビュー

en: updated
ja: 更新

en: Overview
ja: 概観

en: File information
ja: ファイル情報

en: File
ja: ファイル

en: Tag
ja: タグ

en: Login
ja: ログイン

en: Advanced options
ja: 高度なオプション

en: Release notes
ja: リリースノート

en: Edit
ja: 編集

en: Date
ja: 日付

en: Size
ja: サイズ

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: Daily
ja: 毎日

en: Weekly
ja: 毎週

en: None
ja: なし

en: Use count
ja: 使用回数

en: Display settings
ja: 表示設定

en: This action cannot be undone.
ja: この処理は取り消しできません。

en: Test
ja: テスト

en: Number
ja: 数値

en: Message
ja: メッセージ

en: No log messages available.
ja: ログメッセージはありません。

en: Password
ja: パスワード

en: Block settings
ja: ブロックの設定

en: Number of blocks
ja: ブロック数

en: Comment form
ja: コメントフォーム

en: User edit form
ja: ユーザー編集フォーム

en: User contact form
ja: ユーザーコンタクトフォーム

en: - None -
ja: - なし -

en: Weight
ja: ウェイト

en: The configuration options have been saved.
ja: 設定オプションが保存されました。

en: Link
ja: リンク

en: Image
ja: 画像

en: Center
ja: 中央

en: Help text
ja: ヘルプテキスト

en: Admin title
ja: 管理タイトル

en: Types
ja: タイプ

en: Hierarchy
ja: 階層構造

en: Required
ja: 必須

en: root
ja: ルート

en: Parent
ja: 親

en: Parents
ja: 上位

en: Pages at a given level are ordered first by weight and then by title.
ja: 同じ階層にあるページ間での表示順位を決める、ウェイトを指定してください。ウェイトの数値が小さいほど上部に、大きいほど下部に配置されます。 同じ場合には、タイトルのアルファベット順に配置されます。

en: Depth
ja: 深さ

en: none
ja: なし

en: Category
ja: カテゴリー

en: Add container
ja: コンテナーを追加

en: Settings
ja: 設定

en: Add category
ja: カテゴリーを追加

en: Feed
ja: フィード

en: One
ja: 1

en: Name
ja: 名前

en: edit container
ja: コンテナーの編集

en: edit
ja: 編集

en: No categories available.
ja: 利用できるカテゴリーはありません。

en: Go to previous page
ja: 前のページへ

en: up
ja: 上

en: Go to parent page
ja: 親ページへ移動

en: Go to next page
ja: 次のページへ

en: Import
ja: インポート

en: Book
ja: ブック

en: Export
ja: エクスポート

en: Taxonomy term
ja: タクソノミーターム

en: Description field
ja: 説明フィールド

en: settings
ja: 設定

en: Back
ja: 戻る

en: Node ID
ja: ノードID

en: Field
ja: フィールド

en: Outline
ja: アウトライン

en: header
ja: ヘッダー

en: Label
ja: ラベル

en: Preview
ja: プレビュー

en: Save
ja: 保存

en: Session opened for %name.
ja: %name さんのセッションが開始されました。

en: Help
ja: ヘルプ

en: True
ja: TRUE

en: False
ja: FALSE

en: Font
ja: フォント

en: Default
ja: デフォルト

en: Background Color
ja: 背景色

en: Summary
ja: 概要

en: Update
ja: 更新

en: Open
ja: オープン

en: Top
ja: トップ

en: Small
ja: 小

en: Large
ja: 大

en: Sunday
ja: 日曜日

en: Monday
ja: 月曜日

en: Tuesday
ja: 火曜日

en: Wednesday
ja: 水曜日

en: Thursday
ja: 木曜日

en: Friday
ja: 金曜日

en: Saturday
ja: 土曜日

en: Core
ja: コア

en: Icon
ja: アイコン

en: Add new
ja: 新規追加

en: Time
ja: 時間

en: Views
ja: ビュー

en: Access
ja: アクセス

en: Add
ja: 追加

en: View
ja: ビュー

en: Format
ja: フォーマット

en: History
ja: 履歴

en: Path
ja: パス

en: Filename
ja: ファイル名

en: Vocabularies
ja: ボキャブラリー

en: Modules
ja: モジュール

en: Clear index
ja: インデックスのクリアー

en: General discussion
ja: 一般的なディスカッション

en: edit forum
ja: フォーラムの編集

en: Forum name
ja: フォーラム名

en: forum
ja: フォーラム

en: Are you sure you want to delete the forum %name?
ja: 本当に、フォーラムまたはコンテナー %name を削除してもよろしいですか？

en: Refresh
ja: リフレッシュ

en: Region
ja: リージョン

en: Visible
ja: 表示

en: Anchor
ja: アンカー

en: Display
ja: 表示

en: Node type
ja: ノードタイプ

en: Menu
ja: メニュー

en: Advanced settings
ja: 高度な設定

en: results
ja: 結果

en: search
ja: 検索

en: Teaser
ja: ティーザー

en: never
ja: なし

en: The username %name does not exist.
ja: ユーザー名 %name が存在しません。

en: mail
ja: メール

en: Updated
ja: 更新

en: actions
ja: アクション

en: Text
ja: テキスト

en: Theme
ja: テーマ

en: Layout
ja: レイアウト

en: style
ja: スタイル

en: aggregator
ja: アグリゲーター

en: read more
ja: 続きを読む

en: Update interval
ja: 更新間隔

en: The fully-qualified URL of the feed.
ja: このフィードのURLを、http:// から省略せずに入力してください。

en: Add forum
ja: フォーラムを追加

en: Add term
ja: タームを追加

en: theme
ja: テーマ

en: no screenshot
ja: スクリーンショットなし

en: Timestamp
ja: タイムスタンプ

en: Keywords
ja: キーワード

en: Access log settings
ja: アクセスログの設定

en: Enable access log
ja: アクセスログを有効にする

en: Discard access logs older than
ja: 古いアクセスログを破棄するまでの期間

en: Preview comment
ja: コメントのプレビュー

en: <none>
ja: <なし>

en: Unassign
ja: 割り当て解除

en: Statistics
ja: 統計

en: Advanced search
ja: 高度な検索

en: You are not authorized to access this page.
ja: このページにアクセスする権限がありません。

en: Unknown
ja: 不明

en: Attachment
ja: 添付

en: n/a
ja: 利用不可

en: Upload
ja: アップロード

en: Picture
ja: 写真

en: Paths
ja: パス

en: type
ja: タイプ

en: Mail
ja: メール

en: Before
ja: 前

en: After
ja: 後

en: Find content
ja: コンテンツを探す

en: Database type
ja: データベースのタイプ

en: User
ja: ユーザー

en: Content type
ja: コンテンツタイプ

en: action
ja: アクション

en: Continue
ja: 継続

en: Configure
ja: 設定

en: Email
ja: メール

en: Files
ja: ファイル

en: file
ja: ファイル

en: status
ja: 状態

en: User ID
ja: ユーザーID

en: Error
ja: エラー

en: Options
ja: オプション

en: Contact
ja: コンタクト

en: no
ja: いいえ

en: Created
ja: 作成

en: Node
ja: ノード

en: Sent email to %recipient
ja: %recipient へメールが送信されました

en: Unable to send email to %recipient
ja: %recipient へメールが送信できませんでした

en: The subject of the message.
ja: メッセージの件名を入力してください。

en: Number of columns
ja: カラム数

en: Create
ja: 作成

en: Separator
ja: セパレーター

en: Exclude
ja: 除外

en: Horizontal
ja: 水平

en: Vertical
ja: 垂直

en: Node edit form
ja: ノード編集フォーム

en: Are you sure you want to delete %title?
ja: 本当に、%title を削除してもよろしいですか？

en: Node add form
ja: ノード追加フォーム

en: Save categories
ja: カテゴリーを保存

en: term
ja: ターム

en: The name of the menu.
ja: メニューの名称を入力してください。

en: Parent item
ja: 上位の項目

en: Question
ja: 質問

en: Back to Top
ja: トップに戻る

en: Add child page
ja: 下位ページの追加

en: Printer-friendly version
ja: 印刷用ページ

en: Content type for child pages
ja: 下位ページ用コンテンツタイプ

en: Update options
ja: 更新オプション

en: Remove from outline
ja: アウトラインからの除去

en: Unknown export format.
ja: 未知のエクスポート形式です。

en: All
ja: すべて

en: Access log
ja: アクセスログ

en: Active
ja: アクティブ

en: Done
ja: 完了

en: Last post
ja: 最終投稿

en: Submit @name
ja: 「@name」の投稿

en: Access denied
ja: アクセスは拒否されました

en: Year
ja: 年

en: Date format
ja: 日付の書式

en: Add content
ja: コンテンツを追加

en: Page title
ja: ページのタイトル

en: Block
ja: ブロック

en: Add block
ja: ブロックを追加

en: Override title
ja: タイトルをオーバーライド

en: CSS class
ja: CSSクラス

en: Display links
ja: リンクを表示

en: Page
ja: ページ

en: Pager ID
ja: ページャーID

en: Override URL
ja: URLをオーバーライド

en: Bottom
ja: ボトム

en: 1 hour | @count hours
ja[0]: 1時間
ja[1]: @count時間

en: 1 day | @count days
ja[0]: 1日
ja[1]: @count日

en: Configuration saved.
ja: 設定が保存されました。

en: Node links
ja: ノードリンク

en: Taxonomy terms
ja: タクソノミーターム

en: User picture
ja: ユーザー画像

en: Breadcrumb
ja: パンくず

en: Logo
ja: ロゴ

en: Site name
ja: サイト名

en: Site slogan
ja: サイトスローガン

en: Good
ja: 良い

en: Teaser view
ja: ティーザービュー

en: Only site administrators can create new user accounts.
ja: サイト管理者のみがアカウントを作成できる

en: Not found
ja: 見つかりません

en: Url
ja: URL

en: Module
ja: モジュール

en: Off
ja: オフ

en: Host
ja: ホスト

en: Available updates
ja: 利用可能なアップデート

en: Manual update check
ja: 手動更新確認

en: Never
ja: なし

en: Check manually
ja: 手動で確認

en: Up to date
ja: 最新

en: Update available
ja: アップデートが利用可能です

en: Drupal core update status
ja: Drupalコアの更新状況

en: Out of date
ja: 期限切れ

en: Header
ja: ヘッダー

en: Left sidebar
ja: 左サイドバー

en: Right sidebar
ja: 右サイドバー

en: Footer
ja: フッター

en: Inline
ja: インライン

en: Recipients
ja: 受信者

en: Selected
ja: 選択済み

en: Set this to <em>Yes</em> if you would like this category to be selected by default.
ja: このカテゴリーをデフォルトで選択済みにするかどうかを指定してください。 「はい」 を選ぶと、コンタクトフォームのドロップダウンリスト内で選択済みになります。

en: You must enter a category.
ja: カテゴリーの入力は必須です。

en: Are you sure you want to delete %category?
ja: 本当に、%category を削除してもよろしいですか？

en: Category %category has been deleted.
ja: カテゴリー %category が削除されました。

en: Your name
ja: 名前

en: Your e-mail address
ja: あなたのメールアドレス

en: Send e-mail
ja: メールを送信

en: You must select a valid category.
ja: カテゴリーの選択は必須です。

en: You must enter a valid e-mail address.
ja: 有効なメールアドレスを入力する必要があります。

en: Menu link
ja: メニューリンク

en: To
ja: 宛先

en: Aggregator category
ja: アグリゲーターカテゴリー

en: Aggregator feed
ja: アグリゲーターフィード

en: Feed description
ja: フィードの説明

en: Aggregator item
ja: アグリゲーターアイテム

en: Custom
ja: カスタム

en: Visibility
ja: 閲覧の制限

en: Roles
ja: 役割

en: Revision ID
ja: リビジョンID

en: Comment
ja: コメント

en: Comment ID
ja: コメントID

en: Hostname
ja: ホスト名

en: Score
ja: 得点

en: Published
ja: 掲載

en: Signature
ja: 署名

en: Filter
ja: フィルター

en: Location
ja: 場所

en: Locale
ja: ロケール

en: Title field label
ja: タイトルフィールドのラベル

en: Promoted to front page
ja: フロントページへ掲載

en: Sticky at top of lists
ja: リスト上部に固定

en: Revisions
ja: リビジョン

en: Log message
ja: ログメッセージ

en: URL alias
ja: URLエイリアス

en: Poll duration
ja: 投票の継続期間

en: Poll choices
ja: 投票の選択肢

en: Poll votes
ja: 投票数

en: Explanation
ja: 説明

en: Selection options
ja: 選択オプション

en: Session ID
ja: セッションID

en: File ID
ja: ファイルID

en: File name
ja: ファイル名

en: File size
ja: ファイルサイズ

en: Vocabulary
ja: ボキャブラリー

en: Vocabulary ID
ja: ボキャブラリーID

en: Vocabulary name
ja: ボキャブラリーの名称

en: Term
ja: ターム

en: Term ID
ja: タームID

en: Term name
ja: タームの名称

en: Role name
ja: 役割名

en: E-mail address
ja: メールアドレス

en: Last access
ja: 前回のアクセス

en: Last login
ja: 最終ログイン

en: Time zone
ja: タイムゾーン

en: Severity
ja: 重大度

en: Field name
ja: フィールド名

en: Field type
ja: フィールドタイプ

en: Global settings
ja: 共通の設定

en: Fields
ja: フィールド

en: Widget type
ja: ウィジェットタイプ

en: Contains
ja: 含む

en: Does not contain
ja: 含まない

en: Is less than
ja: より小さい

en: Is less than or equal to
ja: ～以下

en: Is equal to
ja: 等しい

en: Is greater than or equal to
ja: ～以上

en: Is greater than
ja: より大きい

en: Is not equal to
ja: 等しくない

en: Vote
ja: 投票

en: Average
ja: 平均

en: Count
ja: カウント

en: Overridden
ja: オーバーライド

en: Set name
ja: セット名

en: Original image
ja: オリジナル画像

en: RSS - blogs
ja: RSS - ブログ

en: Heading
ja: 見出し1

en: Watchdog
ja: システム監視

en: Search settings
ja: 検索の設定

en: Mode
ja: モード

en: Normal
ja: ノーマル

en: Warning
ja: 警告

en: blocked
ja: ブロック

en: active
ja: アクティブ

en: OPML feed
ja: OPML フィード

en: configure
ja: 設定

en: Number of news items in block
ja: ブロックに表示するニュース記事数

en: View this feed's recent news.
ja: このフィードの最新ニュースを見る

en: View this category's recent news.
ja: このカテゴリーの最新ニュースを見る

en: Feed overview
ja: フィード概要

en: Items
ja: アイテム

en: Last update
ja: 前回の更新

en: Next update
ja: 次回の更新

en: %time ago
ja: %time 前

en: %time left
ja: %time 後

en: remove items
ja: 項目の削除

en: update items
ja: 項目の更新

en: Category overview
ja: カテゴリーの概観

en: Categorize
ja: 分類

en: The categories have been saved.
ja: カテゴリーが保存されました。

en: Updated:
ja: 更新:

en: %age old
ja: %age 前

en: %ago ago
ja: %ago 前

en: Nodes
ja: ノード

en: Authored by
ja: 投稿者

en: Advanced
ja: 高度

en: The feed %feed has been updated.
ja: フィード %feed が更新されました。

en: Feed %feed deleted.
ja: フィード %feed が削除されました。

en: The feed %feed has been deleted.
ja: フィード %feed が削除されました。

en: Feed %feed added.
ja: フィード %feed が追加されました。

en: The feed %feed has been added.
ja: フィード %feed が追加されました。

en: The news items from %site have been removed.
ja: %site からのニュース記事が削除されました。

en: Sort order
ja: 並び順

en: Up
ja: 上へ

en: Performance
ja: パフォーマンス

en: Width
ja: 幅

en: Height
ja: 高さ

en: This field is required.
ja: このフィールドは必須です。

en: Maximum
ja: 最大

en: Line
ja: 行

en: Scale
ja: スケール

en: Medium
ja: 中程度

en: Media
ja: メディア

en: Sortable
ja: 並び替え可能

en: Plain text
ja: プレーンテキスト

en: Caching
ja: キャッシュ

en: Month
ja: 月

en: Details
ja: 詳細

en: Widget
ja: ウィジェット

en: Last reply
ja: 最終返信

en: Prev
ja: 前へ

en: System
ja: システム

en: Domain
ja: ドメイン

en: Processors
ja: プロセッサー

en: Unlimited
ja: 無制限

en: Current
ja: 現在

en: Terms
ja: ターム

en: Send
ja: 送信

en: Desc
ja: 降順

en: Code
ja: コード

en: Enter a valid username.
ja: 有効なユーザー名を入力してください。

en: Owner
ja: 所有者

en: Recipient
ja: 受信者

en: Add a role to the selected users
ja: 選択されたユーザーに役割を追加

en: Remove a role from the selected users
ja: 選択されたユーザーから役割を削除

en: security
ja: セキュリティー

en: node
ja: ノード

en: Administer content
ja: コンテンツの管理

en: General
ja: 全般

en: Example
ja: 例

en: Method
ja: メソッド

en: Recent posts
ja: 最近の投稿

en: Recent posts for %1
ja: %1 の最新の投稿

en: Egypt
ja: エジプト

en: Namibia
ja: ナミビア

en: Israel
ja: イスラエル

en: Iran
ja: イラン

en: New Zealand
ja: ニュージーランド

en: Tonga
ja: トンガ語

en: Cuba
ja: キューバ

en: Brazil
ja: ブラジル

en: Chile
ja: チリ

en: Paraguay
ja: パラグアイ

en: Jamaica
ja: ジャマイカ

en: Japan
ja: 日本

en: Libya
ja: リビア

en: Navajo
ja: ナヴァホ語

en: Poland
ja: ポーランド

en: Portugal
ja: ポルトガル

en: Singapore
ja: シンガポール

en: Turkey
ja: トルコ

en: Day
ja: 日

en: Table
ja: テーブル

en: Mon
ja: 月

en: Tue
ja: 火

en: Wed
ja: 水

en: Thu
ja: 木

en: Fri
ja: 金

en: Sat
ja: 土

en: Sun
ja: 日

en: January
ja: 1月

en: February
ja: 2月

en: March
ja: 3月

en: April
ja: 4月

en: May
ja: 5月

en: June
ja: 6月

en: July
ja: 7月

en: August
ja: 8月

en: September
ja: 9月

en: October
ja: 10月

en: November
ja: 11月

en: December
ja: 12月

en: am
ja: 午前

en: pm
ja: 午後

en: All views
ja: 全て表示

en: Default path pattern (applies to all vocabularies with blank patterns below)
ja: デフォルトの URL パターン（下記で設定が空白になっているすべてのボキャブラリーに適用）

en: Pattern for all %vocab-name paths
ja: %vocab-name ボキャブラリー内のすべてのタームの URL パターン

en: Pattern for forums and forum containers
ja: フォーラムとフォーラムコンテナーのURLパターン

en: Pattern for user account page paths
ja: ユーザアカウントページの URL パターン

en: Pattern for blog page paths
ja: ユーザ別ブログの URL パターン

en: Verbose
ja: 詳細なメッセージを出力

en: Display alias changes (except during bulk updates).
ja: エイリアスの変更内容を表示します。（一括アップデート時は除く）

en: Replace by separator
ja: セパレーターに置換

en: Maximum alias length
ja: エイリアスの最大文字数

en: Maximum component length
ja: コンポーネントの最大文字数

en: Update action
ja: アップデート動作

en: Strings to Remove
ja: 取り除く文字列

en: Pathauto
ja: 自動エイリアス設定

en: Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.
ja: コンテンツ管理のために、自動的に URL エイリアス（別名）を生成するメカニズムを提供します。

en: Forum
ja: フォーラム

en: Configuration
ja: 環境設定

en: !time ago
ja: !time 前

en: Other
ja: その他

en: Align
ja: 配置

en: Background color
ja: 背景色

en: Text color
ja: テキストの色

en: Navigation
ja: ナビゲーション

en: Basic
ja: 基本

en: Color
ja: 色

en: Appearance
ja: テーマ

en: List type
ja: リスト形式

en: Role
ja: 役割

en: Select all
ja: 全て選択

en: User login
ja: ユーザーログイン

en: Log in
ja: ログイン

en: Updated URL for feed %title to %url.
ja: フィード %title のURLを %url に更新しました。

en: Blog
ja: ブログ

en: Link text
ja: リンクテキスト

en: Jump to the first comment of this posting.
ja: この投稿の最初のコメントにジャンプ

en: Jump to the first new comment of this posting.
ja: この投稿の最初の新着コメントにジャンプ

en: Add new comment
ja: コメントを追加

en: Add a new comment to this page.
ja: このページにコメントを追加

en: Share your thoughts and opinions related to this posting.
ja: この投稿に関する新しいコメントをつける

en: reset
ja: リセット

en: String
ja: 文字列

en: Case
ja: 大文字小文字

en: Users
ja: ユーザー

en: Not installed
ja: 未インストール

en: Choices
ja: 選択肢

en: Minimum cache lifetime
ja: キャッシュの存続期間

en: Referrer
ja: リファラ

en: Exists
ja: 存在

en: 1 vote | @count votes
ja[0]: 得票数：1
ja[1]: 得票数：@count

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
ja: @site は現在メンテナンス中です。まもなく再開しますので、しばらくお待ちください。

en: Default front page
ja: デフォルトのフロントページ

en: Top pages
ja: ページアクセスの上位

en: Both
ja: 両方

en: Last
ja: 最後

en: Text processing
ja: テキスト処理

en: Maximum length
ja: 最大長

en: Rows
ja: 行数

en: Save changes
ja: 変更を保存

en: access denied
ja: アクセス拒否

en: Argument
ja: 引数

en: Anonymous
ja: 匿名

en: Uninstall
ja: アンインストール

en: Install
ja: インストール

en: <All>
ja: <すべて>

en: Select a view
ja: ビューの選択

en: Edit view
ja: ビューを編集

en: Clone
ja: 複製

en: Administer views
ja: ビューの管理

en: Existing Views
ja: 既存のビュー

en: Default Views
ja: デフォルトビュー

en: Ascending
ja: 昇順

en: Descending
ja: 降順

en: Normal menu item
ja: ノーマルメニューアイテム

en: Down
ja: 下へ

en: Arguments
ja: 引数

en: Operator
ja: オペレータ

en: Filters
ja: フィルター

en: Optional
ja: 任意

en: Exposed Filters
ja: 外部設置フィルター

en: Order
ja: オーダー

en: Add criteria
ja: 基準を追加

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
ja: ビューの名称には半角英数字とアンダースコア ( _ ) だけが使用可能です。

en: Recent comments
ja: 最近のコメント

en: Node: ID
ja: ノード: ID

en: Random
ja: ランダム

en: Recent hits
ja: 最近のアクセス

en: Uncategorized
ja: カテゴリーなし

en: Set default
ja: デフォルトに設定

en: Position
ja: ポジション

en: Integer
ja: 整数

en: IP Address
ja: IPアドレス

en: The comment and all its replies have been deleted.
ja: コメントとすべての返信が削除されました

en: Basic settings
ja: 基本設定

en: Last checked
ja: 最終確認日時

en: Basic setup
ja: 基本セットアップ

en: Editor appearance
ja: エディターの外見

en: Cleanup and output
ja: クリーンアップと出力

en: Preformatted
ja: 整形済みテキスト

en: Apply source formatting
ja: ソース整形を適用

en: Editor CSS
ja: エディターのCSS

en: CSS path
ja: CSSパス

en: CSS classes
ja: CSSクラス

en: Profile
ja: プロフィール

en: Anonymous users
ja: 匿名ユーザー

en: Clear cache
ja: キャッシュをクリア

en:  (
ja:  （

en: Visibility settings
ja: 表示の設定

en: Votes
ja: 投票

en: Term description
ja: タームの説明

en: fields
ja: フィールド

en: Save settings
ja: 設定の保存

en: Operation
ja: 操作

en: reply
ja: 返信

en: Function
ja: 機能

en: Session closed for %name.
ja: %name さんのセッションが終了しました。

en: Tracker
ja: トラッカー

en: Defaults
ja: デフォルト

en: You have to specify a valid date.
ja: 正しい日付を指定する必要があります。

en: Server settings
ja: サーバーの設定

en: Collapsible
ja: 圧縮可能

en: The field %field is required.
ja: フィールド %field は必須項目です。

en: Germany
ja: ドイツ

en: Logout
ja: ログアウト

en: with comments
ja: コメントあり

en: without comments
ja: コメントなし

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Created date
ja: 作成日時

en: Updated date
ja: 更新日時

en: comments
ja: コメント

en: Full
ja: すべて

en: 1 new | @count new
ja[0]: 新規 1
ja[1]: 新規 @count

en: Default language
ja: デフォルトの言語

en: Rules
ja: ルール

en: Afghanistan
ja: アフガニスタン

en: Albania
ja: アルバニア

en: Algeria
ja: アルジェリア

en: American Samoa
ja: 米サモア

en: Andorra
ja: アンドラ

en: Angola
ja: アンゴラ

en: Anguilla
ja: アングィラ

en: Antarctica
ja: 南極

en: Antigua and Barbuda
ja: アンチグアバーブーダ

en: Argentina
ja: アルゼンチン

en: Armenia
ja: アルメニア

en: Aruba
ja: アルバ

en: Australia
ja: オーストラリア

en: Austria
ja: オーストリア

en: Azerbaijan
ja: アゼルバイジャン

en: Bahamas
ja: バハマ

en: Bahrain
ja: バーレーン

en: Bangladesh
ja: バングラデシュ

en: Barbados
ja: バルバドス

en: Belarus
ja: ベラルーシ

en: Belgium
ja: ベルギー

en: Belize
ja: ベリーズ

en: Benin
ja: ベナン共和国

en: Bermuda
ja: バミューダ

en: Bhutan
ja: ブータン

en: Bolivia
ja: ボリビア

en: Bosnia and Herzegovina
ja: ボスニア・ヘルツェゴビナ

en: Botswana
ja: ボツワナ

en: Bouvet Island
ja: ブーヴェ島

en: Brunei
ja: ブルネイ

en: Bulgaria
ja: ブルガリア

en: Burkina Faso
ja: ブルキナファソ

en: Burundi
ja: ブルンジ共和国

en: Cambodia
ja: カンボジア

en: Cameroon
ja: カメルーン

en: Canada
ja: カナダ

en: Cape Verde
ja: カーボベルデ共和国

en: Cayman Islands
ja: 英領ケイマン諸島

en: Central African Republic
ja: 中央アフリカ共和国

en: Chad
ja: チャド

en: China
ja: 中国

en: Christmas Island
ja: クリスマス島

en: Cocos (Keeling) Islands
ja: ココス諸島

en: Colombia
ja: コロンビア

en: Comoros
ja: コモロ連合

en: Cook Islands
ja: クック諸島

en: Costa Rica
ja: コスタリカ

en: Cyprus
ja: キプロス

en: Czech Republic
ja: チェコ

en: Denmark
ja: デンマーク

en: Djibouti
ja: ジブチ

en: Dominica
ja: ドミニカ国

en: Dominican Republic
ja: ドミニカ共和国

en: Ecuador
ja: エクアドル

en: El Salvador
ja: エルサルバドル

en: Equatorial Guinea
ja: 赤道ギニア

en: Eritrea
ja: エリトリア

en: Estonia
ja: エストニア

en: Ethiopia
ja: エチオピア

en: Faroe Islands
ja: デンマーク領フェロー諸島

en: Finland
ja: フィンランド

en: France
ja: フランス

en: French Guiana
ja: 仏領ギアナ

en: French Polynesia
ja: 仏領ポリネシア

en: Gabon
ja: ガボン

en: Gambia
ja: ガンビア

en: Georgia
ja: グルジア

en: Ghana
ja: ガーナ

en: Gibraltar
ja: 英領ジブラルタル

en: Greece
ja: ギリシャ

en: Greenland
ja: デンマーク領グリーンランド

en: Grenada
ja: グレナダ

en: Guadeloupe
ja: 仏領グアドループ

en: Guam
ja: 米領グアム島

en: Guatemala
ja: グアテマラ

en: Guinea
ja: ギニア

en: Guinea-Bissau
ja: ギニアビサウ

en: Guyana
ja: ガイアナ

en: Haiti
ja: ハイチ

en: Heard Island and McDonald Islands
ja: オーストラリア領ハード島とマクドナルド諸島

en: Honduras
ja: ホンジュラス

en: Hungary
ja: ハンガリー

en: Iceland
ja: アイスランド

en: India
ja: インド

en: Indonesia
ja: インドネシア

en: Iraq
ja: イラク

en: Ireland
ja: アイルランド

en: Italy
ja: イタリア

en: Jordan
ja: ヨルダン

en: Kazakhstan
ja: カザフスタン

en: Kenya
ja: ケニア

en: Kiribati
ja: キリバス

en: Kuwait
ja: クウェート

en: Kyrgyzstan
ja: キルギス

en: Laos
ja: ラオス

en: Latvia
ja: ラトビア

en: Lebanon
ja: レバノン

en: Lesotho
ja: レソト

en: Liberia
ja: リベリア

en: Liechtenstein
ja: リヒテンシュタイン

en: Lithuania
ja: リトアニア

en: Luxembourg
ja: ルクセンブルク

en: Madagascar
ja: マダガスカル

en: Malawi
ja: マラウィ

en: Malaysia
ja: マレーシア

en: Maldives
ja: モルディブ

en: Mali
ja: マリ

en: Malta
ja: マルタ

en: Marshall Islands
ja: マーシャル諸島

en: Martinique
ja: 仏領マルティニーク島

en: Mauritania
ja: モーリタニア

en: Mauritius
ja: モーリシャス

en: Mayotte
ja: 仏領マヨット島

en: Mexico
ja: メキシコ

en: Micronesia
ja: ミクロネシア連邦

en: Moldova
ja: モルドバ

en: Monaco
ja: モナコ

en: Mongolia
ja: モンゴル

en: Montserrat
ja: 英領モントセラト島

en: Morocco
ja: モロッコ

en: Mozambique
ja: モザンビーク

en: Myanmar
ja: ミャンマー

en: Nauru
ja: ナウル語

en: Nepal
ja: ネパール

en: Netherlands
ja: オランダ

en: Netherlands Antilles
ja: オランダ領アンティル諸島

en: New Caledonia
ja: 仏領ニューカレドニア島

en: Nicaragua
ja: ニカラグア

en: Niger
ja: ニジェール

en: Nigeria
ja: ナイジェリア

en: Niue
ja: ニウエ島

en: Norfolk Island
ja: オーストラリア領ノーフォーク島

en: North Korea
ja: 朝鮮民主主義人民共和国

en: Northern Mariana Islands
ja: 米領北マリアナ諸島

en: Norway
ja: ノルウェー

en: Oman
ja: オマーン

en: Pakistan
ja: パキスタン

en: Palau
ja: パラオ

en: Panama
ja: パナマ

en: Papua New Guinea
ja: パプアニューギニア

en: Peru
ja: ペルー

en: Philippines
ja: フィリピン

en: Puerto Rico
ja: 米領プエルトリコ島

en: Qatar
ja: カタール

en: Reunion
ja: 仏領レユニオン島

en: Romania
ja: ルーマニア

en: Russia
ja: ロシア連邦

en: Rwanda
ja: ルワンダ

en: Samoa
ja: サモア独立国

en: San Marino
ja: サンマリノ

en: Saudi Arabia
ja: サウジアラビア

en: Senegal
ja: セネガル

en: Seychelles
ja: セーシェル

en: Sierra Leone
ja: シエラレオネ

en: Slovakia
ja: スロバキア

en: Slovenia
ja: スロベニア

en: Solomon Islands
ja: ソロモン諸島

en: Somalia
ja: ソマリア

en: South Africa
ja: 南アフリカ

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
ja: 英領サウスジョージア・サウスサンドウィッチ諸島

en: Spain
ja: スペイン

en: Sri Lanka
ja: スリランカ

en: Sudan
ja: スーダン

en: Suriname
ja: スリナム

en: Svalbard and Jan Mayen
ja: ノルウェー領スヴァールバル諸島・ヤンマイエン島

en: Swaziland
ja: スワジランド

en: Sweden
ja: スウェーデン

en: Switzerland
ja: スイス

en: Syria
ja: シリア

en: Taiwan
ja: 台湾

en: Tajikistan
ja: タジキスタン

en: Tanzania
ja: タンザニア

en: Thailand
ja: タイ

en: Togo
ja: トーゴ

en: Tokelau
ja: ニュージーランド領トケラウ諸島

en: Trinidad and Tobago
ja: トリニダード・トバゴ

en: Tunisia
ja: チュニジア

en: Turkmenistan
ja: トルクメニスタン

en: Turks and Caicos Islands
ja: 英領タークス・カイコス諸島

en: Tuvalu
ja: ツバル

en: Uganda
ja: ウガンダ

en: Ukraine
ja: ウクライナ

en: United Arab Emirates
ja: アラブ首長国連邦

en: United Kingdom
ja: 英国

en: United States
ja: 米国

en: United States Minor Outlying Islands
ja: アメリカ合衆国外諸島

en: Uruguay
ja: ウルグアイ

en: Uzbekistan
ja: ウズベキスタン

en: Vanuatu
ja: バヌアツ

en: Venezuela
ja: ベネズエラ

en: Wallis and Futuna
ja: 仏領ウォリス・フツナ諸島

en: Yemen
ja: イエメン

en: Zambia
ja: ザンビア

en: Zimbabwe
ja: ジンバブエ

en: Table prefix
ja: テーブルの接頭語

en: Database username
ja: データベースのユーザー名

en: Database password
ja: データベースのパスワード

en: Database name
ja: データベース名

en: Add user
ja: ユーザーを追加

en: Port
ja: ポート

en: Regular expression
ja: 正規表現

en: Size of textfield
ja: テキストフィールドの長さ

en: Authoring information
ja: 投稿の情報

en: Authored on
ja: 投稿日時

en: Leave blank for %anonymous.
ja: 投稿者の名前を入力してください。 空欄にすると %anonymous の投稿として扱われます。

en: Hidden
ja: 非表示

en: Approved
ja: 承認済み

en: Root
ja: ルート

en: Show
ja: 表示

en: Enable or disable page caching for anonymous users and set CSS and JS bandwidth optimization options.
ja: 匿名ユーザー用ページキャッシュの有効/無効化や、CSS と JS の帯域幅最適化オプションを設定します。

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ja: １行に１ベージとして、パスを入力してください。 <b>*</b> はワイルドカードとして使えます。 例えばブログページのパスを指定するには <b>%blog</b>、ユーザー別のブログは <b>%blog-wildcard</b> と入力してください。 また、フロントページを指定するには <b>%front</b> と入力してください。

en: Other queries
ja: その他のクエリー

en: Key
ja: キー

en: Link to node
ja: ノードへのリンク

en: Timer
ja: タイマー

en: Enabled languages
ja: 利用可能な言語

en: Change
ja: 変更

en: Arabic
ja: アラビア語

en: English
ja: 英語

en: French
ja: フランス語

en: Italian
ja: イタリア語

en: Spanish
ja: スペイン語

en: Japanese
ja: 日本語

en: Korean
ja: 韓国語･朝鮮語

en: Edit term
ja: タームの編集

en: Tokens
ja: トークン

en: Token
ja: トークン

en: A valid e-mail address. All e-mails from the system will be sent to this address. The e-mail address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by e-mail.
ja: 受信可能な、あなたのメールアドレスを入力してください。 サイトからのすべてのメールは、このアドレス宛に送信されます。 入力されたメールアドレスは非公開にされ、特定のニュースや通知をメールで受け取りたい場合や、管理者からの連絡、あるいはパスワード再発行メールの送信にのみ使用されます。

en: The e-mail address %email is already registered. <a href="@password">Have you forgotten your password?</a>
ja: メールアドレス %email はすでに登録されています。<br /><a href="@password">パスワードをお忘れですか？ 再発行を希望する場合はここをクリックしてください。</a>

en: Feeds
ja: フィード

en: Import OPML
ja: OPMLのインポート

en: Remove items
ja: 項目の削除

en: OPML File
ja: OPMLファイル

en: Allowed HTML tags
ja: 使用できるHTMLタグ

en: Sources
ja: ソース

en: !title category latest items
ja: !title カテゴリーの最新項目

en: !title feed latest items
ja: !title フィードの最新項目

en: The category %category has been updated.
ja: カテゴリー %category が更新されました。

en: Category %category deleted.
ja: カテゴリー %category が削除されました。

en: The category %category has been deleted.
ja: カテゴリー %category が削除されました。

en: Category %category added.
ja: カテゴリー %category が追加されました。

en: The category %category has been added.
ja: カテゴリー %category が追加されました。

en: aggregator - @title
ja: アグリゲーター - @title

en: 1 item | @count items
ja[0]: 1 項目
ja[1]: @count 項目

en: Menu Name
ja: メニュー名

en: Add menu
ja: メニューの追加

en: menu
ja: メニュー

en: ‹ previous
ja: ‹ 前へ

en: next ›
ja: 次へ ›

en: No items selected.
ja: 項目が選択されていません。

en: The update has been performed.
ja: 更新されました。

en: Node title
ja: ノードタイトル

en: Node body
ja: ノードの本文

en: Browser
ja: ブラウザー

en: View user profile.
ja: ユーザープロフィールの表示

en: Titles only
ja: タイトルのみ

en: Full text
ja: すべてのテキスト

en: This cannot be undone.
ja: この操作は元に戻すことができませんので、十分に注意して実行してください。

en: Upload picture
ja: 写真のアップロード

en: Feed settings
ja: フィードの設定

en: Source
ja: ソース

en: Message:
ja: メッセージ:

en: Language file
ja: 言語ファイル

en: published
ja: 掲載

en: Average page generation time
ja: ページ生成時間の平均

en: The changes have been saved.
ja: 変更内容が保存されました。

en: Show only users where
ja: 表示するユーザーの絞り込み

en: Refine
ja: 絞り込む

en: Undo
ja: 元に戻す

en: Member for
ja: ユーザー登録から

en: @time ago
ja: @time 前

en: No users selected.
ja: ユーザーが選択されていません。

en: Detected malicious attempt to alter protected user fields.
ja: 保護されたユーザーフィールドを改ざんしようとする、悪意のある試みが検知されました。

en: Select all rows in this table
ja: このテーブルのすべての列を選択する

en: Deselect all rows in this table
ja: このテーブルのすべての列を非選択にする

en: Display breadcrumb
ja: パンくずリストを表示

en: Search results
ja: 検索結果

en: Your search yielded no results
ja: キーワードに該当するページは見つかりませんでした

en: Please enter some keywords.
ja: いくつかのキーワードを入力してください。

en: Front page
ja: フロントページ

en: Request new password
ja: パスワードの再発行

en: unlimited
ja: 無制限

en: Replacement patterns
ja: 置換パターン

en: Deleted
ja: 削除済み

en: Display name
ja: 表示名

en: Languages
ja: 言語

en: Replace
ja: 置換

en: Topics
ja: トピック

en: Topic
ja: トピック

en: Allowed values list
ja: リストに利用可能な値

en: Available tokens
ja: 利用可能なトークン

en: Today
ja: 今日

en: Activity
ja: アクティビティ

en: Edit menu
ja: メニューの編集

en: Delete menu
ja: メニューの削除

en: Publishing options
ja: 掲載オプション

en: Create new revision
ja: 新しいリビジョンの作成

en: First
ja: 最初

en: Minimum height
ja: 最小高さ

en: Minimum width
ja: 最小幅

en: Query
ja: クエリー

en: Locale settings
ja: ロケールの設定

en: Font size
ja: フォントサイズ

en: Configure block
ja: ブロックの設定

en: Block name
ja: ブロック名

en: How many content items to display in "day" list.
ja: 「本日の上位」リストに表示するコンテンツ項目の数を指定してください。 無効にすると、この項目が表示されなくなります。

en: Period
ja: 期間

en: Jan
ja: 1月

en: Feb
ja: 2月

en: Mar
ja: 3月

en: Apr
ja: 4月

en: Jun
ja: 6月

en: Jul
ja: 7月

en: Aug
ja: 8月

en: Sep
ja: 9月

en: Oct
ja: 10月

en: Nov
ja: 11月

en: Dec
ja: 12月

en: Hour
ja: 時

en: Minute
ja: 分

en: Second
ja: 秒

en: Select list
ja: 選択リスト

en: Text field
ja: テキストフィールド

en: Granularity
ja: 処理単位

en: Long
ja: 長い

en: Short
ja: 短い

en: Posts
ja: 投稿

en: Alignment
ja: 位置揃え

en: Configure permissions
ja: 権限の設定

en: Workflow
ja: ワークフロー

en: Randomize
ja: ランダマイズ

en: Link label
ja: リンクラベル

en: author
ja: 投稿者

en: Entity
ja: エンティティ

en: Fixed
ja: 固定

en: Revert
ja: 戻す

en: Empty
ja: 空

en: Existing system path
ja: 既存のシステムパス

en: Path alias
ja: パスエイリアス

en: Specify an alternative path by which this data can be accessed. For example, type "about" when writing an about page. Use a relative path and don't add a trailing slash or the URL alias won't work.
ja: 既存パスの代わりに使用したいパスの別名を入力してください。 例えば「サイトについて」というページが node/3 にあり、それを about でアクセスできるようにしたいならば about と入力します。 パスの指定には相対パスを使用し、さらにパスの最後に "/" (スラッシュ) は付けないようにしてください。 正しく指定されないとURLエイリアスは動作しません。

en: Greater than
ja: 大なり記号(&gt;)

en: Equal to
ja: 次に等しい

en: Less than
ja: 小なり記号(&lt;)

en: any
ja: いずれか

en: Select a user
ja: ユーザーを選択

en: Choice
ja: 選択

en: Log out
ja: ログアウト

en: Number of day's top views to display
ja: 本日の参照上位コンテンツの表示数

en: Number of all time views to display
ja: 総合での参照上位コンテンツの表示数

en: Number of most recent views to display
ja: 最近参照されたコンテンツの表示数

en: The settings have not been saved because of the errors.
ja: エラーが発生したため、設定が保存されませんでした。

en: Open in new window
ja: 新しいウィンドウで開く

en: characters
ja: 文字

en: profile
ja: プロフィール

en: Su
ja: 日

en: Mo
ja: 月

en: Tu
ja: 火

en: We
ja: 水

en: Th
ja: 木

en: Fr
ja: 金

en: Sa
ja: 土

en: First day of week
ja: 週の最初の曜日

en: Transition
ja: 遷移

en: Autocomplete taxonomy
ja: タクソノミーの自動補完

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: Send yourself a copy.
ja: コピーを自分宛に送信したい場合は、ここにチェックを入れてください。

en: Your message has been sent.
ja: メッセージは送信されました

en: Create new account
ja: アカウントの作成

en: Seconds
ja: 秒

en: role
ja: 役割

en: Are you sure you want to delete the block %name?
ja: 本当に、%name ブロックを削除してもよろしいですか？

en: The block %name has been removed.
ja: %name ブロックが削除されました。

en: Slide
ja: スライド

en: People
ja: ユーザー

en: list terms
ja: タームのリスト

en: add terms
ja: タームの追加

en: Created new term %term.
ja: 新しいターム %term が作成されました。

en: Are you sure you want to delete the term %title?
ja: 本当に、ターム %title を削除してもよろしいですか？

en: Deleted term %name.
ja: ターム %name が削除されました。

en: warning
ja: 警告

en: No statistics available.
ja: 統計はありません。

en: Last run !time ago
ja: 前回の実行 !time前

en: Site information
ja: サイト情報

en: Blocked
ja: ブロック

en: Enabled filters
ja: 有効なフィルター

en: critical
ja: 致命的

en: or
ja: または

en: Results
ja: 結果

en: Older polls
ja: 古い投票

en: View the list of polls on this site.
ja: サイト上の投票所リストを表示

en: Poll settings
ja: 投票の設定

en: You must fill in at least two choices.
ja: 少なくとも2つの選択肢を入力する必要があります。

en: open
ja: オープン

en: This table lists all the recorded votes for this poll. If anonymous users are allowed to vote, they will be identified by the IP address of the computer they used when they voted.
ja: このテーブルは、この投票に記録された全票の一覧です。 匿名ユーザーに投票を許可している場合、それらの票は投票の際に使用されたコンピューターのIPアドレスで識別されます。

en: Visitor
ja: 訪問者

en: Cancel your vote
ja: 自分の投票を取り消す

en: View the current poll results.
ja: 現在の投票結果を表示

en: Deleting a term will delete all its children if there are any. This action cannot be undone.
ja: タームを削除すると、下位に含まれるすべてのタームも削除されます。<br />この操作は元に戻すことができませんので、十分に注意して実行してください。

en: Parent term
ja: 上位の分類用語

en: Parent terms
ja: 上位のターム

en: Syndicate
ja: 配信

en: Blogs
ja: ブログ

en: All blogs
ja: すべてのブログ

en: Books
ja: ブック

en: Style
ja: スタイル

en: The feed from %site seems to be broken, due to an error "%error" on line %line.
ja: %site からのフィードは、%line行目のエラー "%error" が原因で破損しているようです。

en: The feed from %site seems to be broken, because of error "%error" on line %line.
ja: %site からのフィードは、%line行目のエラー "%error" のために破損しているようです。

en: Forums
ja: フォーラム

en: Animation speed
ja: アニメーション速度

en: Superscript
ja: 上付き文字

en: Revisions for %title
ja: %title のリビジョン

en: !date by !username
ja: !date - !username

en: revert
ja: 戻す

en: Revision
ja: リビジョン

en: current revision
ja: 現在のリビジョン

en: Asterisk
ja: アスタリスク

en: The specified passwords do not match.
ja: 入力されたパスワードが一致しませんでした。

en: Session
ja: セッション

en: Track
ja: 履歴

en: No forums defined
ja: フォーラムが定義されていません

en: This topic has been moved
ja: このトピックは移動しました

en: Permissions
ja: 権限

en: Your settings have been saved.
ja: 設定が保存されました。

en: Cron
ja: cron

en: All tags
ja: 全タグ

en: Installed
ja: インストール済み

en: permission
ja: 権限

en: Last modified
ja: 最終更新日時

en: Your vote was recorded.
ja: あなたの投票が記録されました。

en: Allows your site to capture votes on different topics in the form of multiple choice questions.
ja: 複数選択できる質問フォームで様々な投票を行うことを許可します。

en: Link color
ja: リンクの色

en: Reversed
ja: リバースされた

en: Changed
ja: 変更済

en: Date created
ja: 作成日時

en: Reverse
ja: 逆順

en: Testing
ja: テスト

en: Standard
ja: 標準

en: Aland Islands
ja: オーランド諸島

en: Fiji
ja: フィジー語

en: Falkland Islands
ja: 英領フォークランド諸島

en: Saint Kitts and Nevis
ja: セントクリストファー・ネイビス

en: South Korea
ja: 大韓民国

en: Saint Lucia
ja: セントルシア

en: Saint Helena
ja: 英領セントヘレナ島

en: Sao Tome and Principe
ja: サントメ・プリンシペ

en: French Southern Territories
ja: 仏領南方・南極地域

en: Saint Vincent and the Grenadines
ja: セントビンセントおよびグレナディーン諸島

en: British Virgin Islands
ja: 英領ヴァージン諸島

en: U.S. Virgin Islands
ja: 米領ヴァージン諸島

en: Vietnam
ja: ベトナム

en: Guernsey
ja: 英領ガーンジー島

en: Jersey
ja: 英領ジャージー島

en: %type settings
ja: %type 設定

en: Not published
ja: 非掲載

en: Menu settings
ja: メニューの設定

en: Color scheme
ja: 配色

en: Unformatted
ja: 未フォーマット

en: Path to the "convert" binary
ja: "convert"実行ファイルのパス

en: Formats
ja: 書式

en: @type: deleted %title.
ja: @type: %titleが削除されました。

en: RSS Feed
ja: RSSフィード

en: Allowed file extensions
ja: 許可されている拡張子

en: New comments
ja: 新しいコメント

en: New
ja: 新

en: Resume
ja: 再開

en: Redirect to URL
ja: URL にリダイレクト

en: details
ja: 詳細

en: Relationships
ja: リレーションシップ

en: Plural
ja: 複数

en: Relationship
ja: リレーションシップ

en: relationships
ja: リレーションシップ

en: The username %name has not been activated or is blocked.
ja: ユーザー名 %name はまだアクティブ化されていないか、ブロックされています。

en: Login attempt failed for %user.
ja: %user さんがログインに失敗しました。

en: image
ja: 画像

en: Oldest first
ja: 古い順

en: Basic information
ja: 基本情報

en: Sort criteria
ja: 並び替え基準

en: Base path
ja: ベースパス

en: <Hidden>
ja: <非表示>

en: Revision of %title from %date
ja: %date 時点での %title のリビジョン

en: jQuery plugins
ja: jQueryプラグイン

en: An API and home for miscellaneous jQuery plugins.
ja: その他のjQueryプラグインのAPIおよびホーム

en: Parent menu item
ja: 親メニューアイテム

en: Jump Menu
ja: ジャンプメニュー

en: The username of the user to which you would like to assign ownership.
ja: 所有権を割り当てたいユーザー名を指定してください。

en: Manage the actions defined for your site.
ja: サイト用に定義されたアクションを管理します。

en: Delete action
ja: アクションの削除

en: The action has been successfully saved.
ja: アクションが正常に保存されました。

en: Deleted action %aid (%action)
ja: アクション %aid (%action) が削除されました

en: Action '%action' added.
ja: アクション '%action' が追加されました。

en: Remove orphaned actions
ja: 孤立したアクションを削除

en: Themes
ja: テーマ

en: Translations
ja: 翻訳

en: JPEG quality
ja: JPEGの品質

en: Unpublished
ja: 非掲載

en: Delete comments
ja: コメントの削除

en: not published
ja: 非掲載

en: Published comments
ja: 掲載中のコメント

en: Loading...
ja: ロード中…

en: !name field is required.
ja: !nameフィールドは必須です。

en: Protected
ja: 保護されています

en: Comment settings
ja: コメントの設定

en: Hits
ja: アクセス数

en: not sticky
ja: リスト上部に固定されていない

en: sticky
ja: リスト上部に固定されている

en: not promoted
ja: フロントページに掲載されていない

en: promoted
ja: フロントページに掲載されている

en: Sticky
ja: 固定

en: You are here
ja: 現在地

en: Default options
ja: デフォルトオプション

en: Ok
ja: OK

en: Contact settings
ja: コンタクトの設定

en: cancel
ja: キャンセル

en: Tabs
ja: タブ

en: Reset password
ja: パスワードのリセット

en: Processing
ja: 処理中

en: Finished
ja: 完了

en: disable
ja: 無効

en: Output format
ja: 出力書式

en: Storage
ja: ストレージ

en: Temporary directory
ja: テンポラリーディレクトリー

en: date
ja: 日付

en: File upload error. Could not move uploaded file.
ja: ファイルのアップロードエラー : アップロードされたファイルを移動することができませんでした。

en: Page name
ja: ページ名

en: Next page
ja: 次ページ

en: Shortcuts
ja: ショートカット

en: Shortcut
ja: ショートカット

en: Advanced Options
ja: 詳細オプション

en: Default value
ja: デフォルト値

en: Timezone
ja: タイムゾーン

en: The specified date is invalid.
ja: 指定された日付は無効です。

en: Password strength:
ja: パスワードの強度:

en: Passwords match:
ja: パスワードの一致:

en: Slogan
ja: スローガン

en: The name used to indicate anonymous users.
ja: 匿名ユーザーを示す名称を入力してください。

en: Alternate text
ja: 代替文字列

en: Apply
ja: 適用

en: Please wait...
ja: しばらくお待ちください...

en: Assign
ja: 割り当て

en: Not translated
ja: 未翻訳

en: Select
ja: 選択

en: Examples
ja: 例

en: Show blocks
ja: ブロックを表示

en: You must select a node.
ja: コンテンツを選択してください。

en: Go to first page
ja: 先頭ページへ

en: Go to last page
ja: 最終ページへ

en: Go to page @number
ja: @numberページへ

en: Enter the terms you wish to search for.
ja: 検索したいキーワードを入力してください。

en: No style
ja: スタイルなし

en: Bold
ja: ボールド

en: Underlined
ja: 下線

en: Copy
ja: コピー

en: Information
ja: 情報

en: Tasks
ja: タスク

en: Delete role
ja: 役割の削除

en: PHP Code
ja: PHPコード

en: Basic configuration
ja: 基本設定

en: Simple
ja: 簡単

en: Double
ja: ダブル

en: Relationship type
ja: リレーションシップのタイプ

en: List menus
ja: メニューの一覧

en: Customize menu
ja: メニューのカスタマイズ

en: British Indian Ocean Territory
ja: 英領インド洋地域

en: Croatia
ja: クロアチア

en: Macedonia
ja: マケドニア旧ユーゴスラビア共和国

en: Pitcairn
ja: 英領ピトケアン諸島

en: Western Sahara
ja: 西サハラ

en: English name
ja: 英語表記

en: Native name
ja: 母国語表記

en: Block description
ja: ブロックの説明

en: Form name
ja: フォームでの名称

en: The title of the new field. The title will be shown to the user. An example title is "Favorite color".
ja: このフィールドのタイトルを入力してください。 タイトルは例えば「本名」や「年齢」といったもので、ユーザーに表示されます。

en: An optional explanation to go with the new field. The explanation will be shown to the user.
ja: このフィールドに伴う任意の説明を記入してください。 これはユーザーに表示され、入力や選択をする上での手助けとなります。

en: Save field
ja: フィールドの保存

en: Translation
ja: 翻訳

en: Translation status
ja: 翻訳ステータス

en: Blocks
ja: ブロック

en: Configure what block content appears in your site's sidebars and other regions.
ja: サイトのサイドバーや他のリージョンに表示されるブロックコンテンツを設定します。

en: Delete block
ja: ブロックの削除

en: Save blocks
ja: ブロックの保存

en: The block settings have been updated.
ja: ブロックの設定が更新されました。

en: '%name' block
ja: '%name'ブロック

en: Allow individual users to customize the visibility of this block in their account settings.
ja: 各ユーザーごとのアカウント設定で、このブロックの表示をカスタマイズできるかどうかの指定をしてください。

en: Show block for specific roles
ja: 特定の役割へのブロック表示

en: Show this block only for the selected role(s). If you select no roles, the block will be visible to all users.
ja: ブロックの表示を特定の役割に制限したい場合、それらの役割名にチェックを入れてください。 どの役割も選択しない場合は、すべてのユーザーに表示されます。

en: Show block on specific pages
ja: 特定ページでのブロック表示

en: Save block
ja: ブロックの保存

en: The block configuration has been saved.
ja: ブロックの設定が保存されました。

en: The block has been created.
ja: ブロックが作成されました。

en: Block body
ja: ブロックの本文

en: The content of the block as shown to the user.
ja: ユーザーに提示するブロックの内容を記入してください。

en: Menus
ja: メニュー

en: Any customizations will be lost. This action cannot be undone.
ja: すべての変更は失われます。この操作は元に戻すことができませんので、十分に注意して実行してください。

en: Allows administrators to customize the site navigation menu.
ja: 管理者にナビゲーション メニューのカスタマイズを許可します。

en: Add vocabulary
ja: ボキャブラリーを追加

en: edit vocabulary
ja: ボキャブラリーの編集

en: Created new vocabulary %name.
ja: 新しいボキャブラリー %name が作成されました。

en: Updated vocabulary %name.
ja: ボキャブラリー %name が更新されました。

en: Are you sure you want to delete the vocabulary %title?
ja: 本当に、ボキャブラリー %title を削除してもよろしいですか？

en: Deleting a vocabulary will delete all the terms in it. This action cannot be undone.
ja: ボキャブラリーを削除すると、含まれるすべてのタームも削除されます。<br />この操作は元に戻すことができませんので、十分に注意して実行してください。

en: Deleted vocabulary %name.
ja: ボキャブラリー %name が削除されました。

en: Above
ja: 上部

en: Number of values
ja: 値の数

en: @min and @max
ja: @min と @max

en: Default time zone
ja: デフォルトのタイムゾーン

en: Page width
ja: ページ幅

en: Add another item
ja: 別のアイテムを追加

en: Manage fields
ja: フィールドの管理

en: Add field
ja: フィールドの追加

en: Trimmed
ja: 切り詰め

en: Text area
ja: テキストエリア

en: Used in
ja: 利用場所

en: Add existing field
ja: 既存のフィールドを追加

en: If you have any content left in this field, it will be lost. This action cannot be undone.
ja: もし、このフィールドにコンテンツがある場合、そのデータは失われます。この処理は取り消しできません。

en: Save field settings
ja: フィールド設定を保存

en: The update has encountered an error.
ja: アップデートはエラーに遭遇しました。

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
ja[0]: 1 アイテムが正常に処理されました：
ja[1]: @count アイテムが正常に処理されました：

en: Decimal
ja: 固定小数点数値

en: Float
ja: 浮動小数点数値

en: Minimum
ja: 最小

en: Precision
ja: 精度

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
ja: データベースに保存する数字の数。小数点の右側も含む。

en: The number of digits to the right of the decimal.
ja: 小数点の右側の数字の数。

en: Decimal marker
ja: 小数点記号

en: The character users will input to mark the decimal point in forms.
ja: フォームで小数点を表現する際に入力する文字。

en: Defines numeric field types.
ja: 数値フィールドのタイプを定義。

en: For a 'single on/off checkbox' widget, define the 'off' value first, then the 'on' value in the <strong>Allowed values</strong> section. Note that the checkbox will be labeled with the label of the 'on' value.
ja: '一個の on/off チェックボックス'ウィジェットのために、最初に 'off'の値を定義し、次に 'on' の値を、<strong>入力可能な値</strong>で定義してください。チェックボックスには 'on'の値のラベルが付く事に注意してください。

en: Check boxes/radio buttons
ja: チェックボックス/ラジオボタン

en: Single on/off checkbox
ja: 一つの on/off チェックボックス

en: Defines selection, check box and radio button widgets for text and numeric fields.
ja: テキスト/数値フィールドの、ドロップダウン/チェックボックス/ラジオボタンを定義する。

en: Text area (multiple rows)
ja: テキストエリア(複数行)

en: Defines simple text field types.
ja: シンプルテキストフィールド型を定義。

en: Index
ja: インデックス

en: Enable clean URLs
ja: クリーンURLを有効にする

en: Permalink
ja: パーマリンク

en: Theme-engine-specific settings
ja: テーマエンジン固有の設定

en: Form
ja: フォーム

en: Debug
ja: デバッグ

en: Exceptions
ja: 例外

en: Exception
ja: 例外

en: Title tag
ja: タイトルタグ

en: Override path
ja: パスをオーバーライド

en: Permission
ja: 権限

en: @module module
ja: @module モジュール

en: Incompatible with this version of PHP
ja: このPHPのバージョンと互換性がありません

en: This module requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
ja: このモジュールはPHPバージョン @php_required を必要とし、PHPバージョン !php_version との互換性がありません。

en: More information
ja: 詳細情報

en: Grid
ja: グリッド

en: My blog
ja: マイブログ

en: Edit this term
ja: このタームを編集

en: Redo
ja: やり直し

en: Italic
ja: イタリック

en: Editor
ja: エディタ

en: Hide
ja: 非表示

en: Anonymous commenting
ja: 匿名ユーザーのコメント

en: Anonymous posters may not enter their contact information
ja: 連絡先の記入は不要

en: Anonymous posters may leave their contact information
ja: 連絡先の記入は任意

en: Anonymous posters must leave their contact information
ja: 連絡先の記入は必須

en: The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
ja: このフィールドの内容は作成者のみが確認でき、一般には公開されません。

en: Your signature will be publicly displayed at the end of your comments.
ja: コメントに表示したい署名を記入してください。 この署名はコメント投稿の際にフォームに自動挿入されます。

en: Date - newest first
ja: 日付の新しい順

en: Date - oldest first
ja: 日付の古い順

en: 1 comment | @count comments
ja[0]: コメント数 @count
ja[1]: コメント数 @count

en: 1 new comment | @count new comments
ja[0]: 新規コメント(1)
ja[1]: 新規コメント(@count)

en: Save content type
ja: コンテンツタイプの保存

en: Global
ja: グローバル

en: Show descriptions
ja: 説明を表示

en: Two
ja: 2

en: Three
ja: 3

en: Subtitle
ja: 見出し2

en: Language code
ja: 言語コード

en: Save role
ja: 役割の保存

en: Green
ja: グリーン

en: Blue
ja: ブルー

en: debug
ja: デバッグ

en: file system
ja: ファイルシステム

en: Source code
ja: ソースコード

en: Menu link title
ja: メニューリンクのタイトル

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
ja: メニューシステムはシステムパスのみを格納しますが、表示にはURLエイリアスを使用します。 %link_path は %normal_path として格納されました。

en: The path '@link_path' is either invalid or you do not have access to it.
ja: パス '@link_path' が正しくないか、アクセス権がありません。

en: There was an error saving the menu link.
ja: メニューリンクの保存中にエラーが発生しました。

en: Menu name
ja: メニューの名前

en: Are you sure you want to delete the custom menu %title?
ja: 本当に、カスタムメニュー %title を削除してもよろしいですか？

en: Number of users to display
ja: 表示するユーザー数

en: Image gallery
ja: 画像のギャラリー

en: Profiles
ja: プロフィール

en: Edit container
ja: コンテナーの編集

en: Subscript
ja: 添字

en: Indent
ja: インデント

en: Outdent
ja: インデント解除

en: Unlink
ja: リンクしない

en: Thread
ja: スレッド

en: Last visit
ja: 前回の訪問

en: Hot topic threshold
ja: ホットトピックのしきい値

en: Topics per page
ja: ページ単位のトピック数

en: Posts - most active first
ja: 投稿が活発な順

en: Posts - least active first
ja: 投稿が不活発な順

en: URL path settings
ja: URLエイリアスの設定

en: @user's picture
ja: ユーザー @user の写真

en: Title text
ja: タイトルテキスト

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
ja: 本当に、%revision-date 時点のリビジョンに戻してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
ja: 本当に、%revision-date 時点のリビジョンを削除してもよろしいですか？

en: Distinct
ja: 重複削除

en: Display debugging information
ja: デバッグ情報を表示する

en: Maximum upload size
ja: 最大アップロードサイズ

en: Uppercase
ja: 大文字

en: Extension
ja: 拡張子

en: Space
ja: スペース

en: New forum topics
ja: 新しいフォーラムトピック

en: @type: deleted %title revision %revision.
ja: @type: %titleのリビジョン%revisionが削除されました。

en: jQuery Update
ja: jQuery アップデート

en: Page not found
ja: ページが見つかりません

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
ja: 自動生成されたエイリアス %original_alias は、既存のエイリアスとコンフリクトしたため %alias に変更されました。

en: Pattern for all @node_type paths
ja: @node_type タイプのすべてのコンテンツの URL パターン

en: Delete aliases
ja: エイリアスの削除

en: Automatic alias
ja: エイリアスの自動生成

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
ja: タイトル中の単語を区切るために使用される文字（記号）です。 セパレーターはスペースや句読点（記号）の置換にも利用されます。 スペースやプラス（+）記号を使用した場合、予想外の結果を引き起こす可能性があります。

en: Character case
ja: 大文字・小文字の区別

en: Leave case the same as source token values.
ja: トークンからの値をそのまま使用する

en: Change to lower case
ja: 小文字に変換する

en: Do nothing. Leave the old alias intact.
ja: なにもしません。 既存の URL エイリアスをそのまま使用します。

en: Create a new alias. Leave the existing alias functioning.
ja: 新しい URL エイリアスを作成します。 既存の URL エイリアスもそのまま機能させておきます。

en: Create a new alias. Delete the old alias.
ja: 新しい URL エイリアスを作成します。 既存の URL エイリアスは削除します。

en: Transliterate prior to creating alias
ja: URL エイリアスを生成する前に翻訳を行う

en: Filters the new alias to only letters and numbers found in the ASCII-96 set.
ja: ASCII-96 セット内に存在する文字列や数字だけを抽出して新しい URL エイリアスを生成します。

en: No action (do not replace)
ja: なにもしない（置換しない）

en: Delete all aliases. Number of aliases which will be deleted: %count.
ja: すべての URL エイリアスを削除します。 削除される URL エイリアスの数： %count

en: Delete aliases for all @label. Number of aliases which will be deleted: %count.
ja: @labelページのすべての URL エイリアスを削除します。 削除される URL エイリアスの数： %count

en: Delete aliases now!
ja: エイリアスの削除

en: All of your path aliases have been deleted.
ja: すべての URL エイリアスが削除されました。

en: All of your %type path aliases have been deleted.
ja: %type ページのすべての URL エイリアスが削除されました。

en: Language neutral
ja: ニュートラル言語

en: More help
ja: もっと詳しく

en: Preview trimmed version
ja: ティーザーのプレビュー

en: Preview full version
ja: 全文のプレビュー

en: Bullet list
ja: 箇条書きリスト

en: Account blocked
ja: アカウントブロック

en: Expand
ja: 展開

en: The name %name is already taken.
ja: ユーザー名 %name はすでに登録されています。

en: info
ja: 情報

en: Provided by
ja: 提供

en: Contexts
ja: コンテクスト

en: Aggregate
ja: 集約

en: <Any>
ja: <すべて>

en: OpenID redirect
ja: OpenIDリダイレクト

en: OpenID Login
ja: OpenIDでのログイン

en: Delete OpenID
ja: OpenIDの削除

en: Log in using OpenID
ja: OpenIDでログイン

en: Cancel OpenID login
ja: OpenIDでのログインを中止

en: What is OpenID?
ja: OpenIDとは？

en: OpenID login failed.
ja: OpenIDでのログインに失敗しました。

en: OpenID login cancelled.
ja: OpenIDでのログインは中止されました。

en: Successfully added %identity
ja: %identity が正常に追加されました

en: Add an OpenID
ja: OpenIDを追加

en: That OpenID is already in use on this site.
ja: 入力されたOpenIDは、すでにこのサイトで使用されています。

en: Are you sure you want to delete the OpenID %authname for %user?
ja: 本当に、%user さん用のOpenID %authname を削除してもよろしいですか？

en: OpenID deleted.
ja: OpenIDが削除されました。

en: edit menu
ja: メニューを編集

en: « first
ja: « 最初へ

en: last »
ja: 最後 »

en: Skin
ja: スキン

en: Animation
ja: アニメーション

en: Overlay
ja: オーバーレイ

en: Resize
ja: リサイズ

en: Loading
ja: 読み込み中

en: The directory %directory does not exist.
ja: ディレクトリー %directory が存在しません。

en: Defines a file field type.
ja: ファイルフィールドタイプを設定。

en: Blockquote
ja: ブロック引用

en: Rearrange
ja: 並べ替え

en: Show only items where
ja: 表示項目の絞り込み

en: No comments available.
ja: コメントはありません。

en: ok
ja: OK

en: empty
ja: 空

en: Rebuild permissions
ja: アクセス権の再構築

en: @type: updated %title.
ja: @type: %titleが更新されました。

en: @type: added %title.
ja: @type: %titleが追加されました。

en: Error saving user account.
ja: ユーザーアカウントの保存中にエラーが発生しました。

en: All types
ja: すべてのタイプ

en: More tabs
ja: 更にタブ追加

en: Click here to add more tabs.
ja: 更にタブを追加するにはここをクリック

en: Select a block
ja: ブロックの選択

en: Hide the title of this block
ja: このブロックのタイトルを非表示にする

en: Tab type
ja: タブのタイプ

en: Action %action has been unassigned.
ja: アクション %action の割り当てが解除されました。

en: Add role
ja: 役割の追加

en: You must specify a valid role name.
ja: 有効な役割名を指定してください。

en: The role has been added.
ja: 役割が追加されました。

en: Path to custom logo
ja: カスタムロゴへのパス

en: taxonomy
ja: タクソノミー

en: Updated term %term.
ja: ターム %term が更新されました。

en: - Please choose -
ja: - 選択してください -

en: - None selected -
ja: - 選択されていません -

en: Parser
ja: パーサー

en: Discard items older than
ja: 古い項目を破棄するまでの期間

en: @site_name - aggregated feeds in category @title
ja: @site_name - カテゴリー @title に集約されたフィード

en: @site_name - aggregated feeds
ja: @site_name - 集約されたフィード

en: @site_name aggregator
ja: @site_name のアグリゲーター

en: !title feed
ja: !title のフィード

en: The feed from %site seems to be broken, because of error "%error".
ja: %site からのフィードは、エラー "%error" のために破損しているようです。

en: There is no new syndicated content from %site.
ja: %site から新しく配信されたコンテンツはありません。

en: There is new syndicated content from %site.
ja: %site から新しく配信されたコンテンツがあります。

en: The feed from %site seems to be broken, due to "%error".
ja: %site からのフィードは、"%error" が原因で破損しているようです。

en: Feed aggregator
ja: フィードアグリゲーター

en: Aggregates syndicated content (RSS, RDF, and Atom feeds).
ja: RSS、RDF、Atom フィードで提供される情報を収集します。

en: Alias
ja: エイリアス

en: Node author
ja: ノード作成者

en: Account settings
ja: アカウントの設定

en: Miscellaneous
ja: その他

en: The content type %name has been deleted.
ja: コンテンツタイプ %name が削除されました。

en: Deleted content type %name.
ja: コンテンツタイプ %name が削除されました。

en: Enter your keywords
ja: 検索キーワードを入力してください

en: Clean URLs
ja: クリーン URL

en: My account
ja: アカウント情報

en: Number of topics
ja: トピック数

en: Active forum topics
ja: 活発なフォーラムトピック

en: Read the latest forum topics.
ja: 最新のフォーラムトピックを読む

en: HTTP authentication
ja: HTTP 認証

en: User activity
ja: ユーザーの活動時間

en: Cancel link
ja: リンクをキャンセル

en: The GD library for PHP is missing or outdated. Please check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
ja: PHPのGDライブラリーが見つからないか、または旧式です。 これを修正する方法についての情報は、<a href="@url">PHPのイメージ関数リファレンス</a>を参照してください。

en: GD library
ja: GDライブラリー

en: Attach to
ja: 添付先

en: Attach files
ja: ファイルを添付

en: The category the new field should be part of. Categories are used to group fields logically. An example category is "Personal information".
ja: このフィールドを含めるカテゴリー名を入力してください。 カテゴリーは論理的にフィールドをグループ化するために使用されます。 例えば、「個人情報」というカテゴリー名で「本名」「年齢」「居住地」といったフィールドをグループ化することができます。

en: The user must enter a value.
ja: ユーザーの入力必須項目に指定する

en: Visible in user registration form.
ja: ユーザー登録フォームに表示する

en: New feed items are automatically filed in the checked categories.
ja: フィード項目のカテゴリーを指定してください。 新しいフィードの項目は、チェックを入れたカテゴリーに自動的に分類されます。

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
ja: ユーザーがオンラインであると見なす時間を指定してください。 最後にページを表示してからこの時間が経過するまで、そのユーザーはオンラインであると見なされます。

en: Maximum number of currently online users to display.
ja: 現在オンラインのユーザーを、最大で何人まで表示するかを指定してください。

en: Views panes
ja: ビューズペイン

en: by @user
ja: @userにより

en: Argument type
ja: 引数のタイプ

en: New custom content
ja: 新規カスタムコンテンツ

en: Context
ja: コンテキスト

en: General form
ja: 一般フォーム

en: Form goes here.
ja: フォームはこちらに入ります。

en: Attached files
ja: 添付ファイル

en: A list of files attached to the node.
ja: ノードに添付されたファイルのリスト。

en: Book navigation
ja: ブックナビゲーション

en: Add comment
ja: コメントを追加

en: "@s" comment form
ja: "@s"コメントフォーム

en: Node comments
ja: ノードコメント

en: !a comments per page
ja: !a コメント／ページ

en: Pager
ja: ページャー

en: Identifier
ja: 識別子

en: Publishing options.
ja: 掲載オプション

en: Menu options
ja: メニューオプション

en: Menu options.
ja: メニューオプション

en: Book options.
ja: ブックオプション

en: Term description.
ja: タームの説明

en: List of related terms
ja: 関連タームのリスト

en: Unordered
ja: 順序不同

en: Ordered
ja: 順序通り

en: The picture of a user.
ja: ユーザーの画像です。

en: "@s" user picture
ja: "@s" のユーザー画像

en: User profile
ja: ユーザープロフィール

en: The profile of a user.
ja: ユーザーのプロフィールです。

en: "@s" user profile
ja: "@s" のユーザープロフィール

en: Vocabulary terms
ja: ボキャブラリーのターム

en: All the terms in a vocabulary.
ja: ボキャブラリー内のすべてのターム。

en: Maximum depth
ja: 最大の深さ

en: A node add form.
ja: ノードの追加フォームです。

en: A node edit form.
ja: ノードの編集フォーム

en: Taxonomy vocabulary
ja: タクソノミーボキャブラリー

en: argument
ja: 引数

en: Add argument
ja: 引数を追加

en: Add relationship
ja: リレーションシップを追加

en: Add context
ja: コンテキストを追加

en: Required contexts
ja: 必要なコンテキスト

en: Add required context
ja: 必要なコンテキストを追加

en: Close Window
ja: ウィンドウを閉じる

en: Close window
ja: ウィンドウを閉じる

en: Remove this item
ja: このアイテムを除去

en: Keyword
ja: キーワード

en: 1 year | @count years
ja[0]: 1年
ja[1]: @count年

en: 1 week | @count weeks
ja[0]: 1週
ja[1]: @count週

en: 1 min | @count min
ja[0]: 1分
ja[1]: @count分

en: 1 sec | @count sec
ja[0]: 1秒
ja[1]: @count秒

en: Show all
ja: すべてを表示

en: Panel settings
ja: パネルの設定

en: Module name
ja: モジュール名

en: Enter the module name to export code to.
ja: コードをエクスポートするモジュール名を入力して下さい。

en: Panel
ja: パネル

en: Page settings
ja: ページの設定

en: Use pager
ja: ページャーを使用

en: Items to display
ja: 表示件数

en: Offset
ja: オフセット

en: More link
ja: 続きへのリンク

en: More link text
ja: 続きへのリンクのテキスト

en: Book parent
ja: 親ブック

en: Top level book
ja: トップレベルのブック

en: Found the @submit button
ja: @submit ボタンが発見されました。

en: Failed to set field @name to @value
ja: フィールド @name に @value を入力できませんでした。

en: No temporary directories to remove.
ja: 削除すべき一時ディレクトリーはありませんでした。

en: Run tests against Drupal core and your active modules. These tests help assure that your site code is working as designed.
ja: Drupal コアと有効にしているモジュールのテストを実行。このテストは、サイトのプログラムが想定通りに働いているかを確認するのに役立ちます。

en: Black
ja: ブラック

en: Palestinian Territory
ja: パレスチナ自治区

en: Vatican
ja: バチカン市国

en: Bulgarian
ja: ブルガリア語

en: Croatian
ja: クロアチア語

en: Czech
ja: チェコ語

en: Danish
ja: デンマーク語

en: Dutch
ja: オランダ語

en: Finnish
ja: フィンランド語

en: German
ja: ドイツ語

en: Greek
ja: ギリシャ語

en: Hebrew
ja: ヘブライ語

en: Hungarian
ja: ハンガリー語

en: Indonesian
ja: インドネシア語

en: Polish
ja: ポーランド語

en: Romanian
ja: ルーマニア語

en: Russian
ja: ロシア語

en: Slovak
ja: スロバキア語

en: Swedish
ja: スウェーデン語

en: Turkish
ja: トルコ語

en: Featured
ja: 主な

en: contains
ja: 含む

en: Send message
ja: メッセージを送信

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: Allow Upscaling
ja: 拡大を許可

en: Let scale make images larger than their original size
ja: 画像をオリジナルサイズから拡大することを許可する

en: Rotation angle
ja: 回転角度

en: The number of degrees the image should be rotated. Positive numbers are clockwise, negative are counter-clockwise.
ja: 画像が回転される角度。正の値は時計回り、負の値は反時計回りを意味します。

en: Randomize the rotation angle for each image. The angle specified above is used as a maximum.
ja: 画像ごとにランダムな角度で回転する。上の数値は最大の回転角として使われます。

en: Print
ja: 印刷

en: The file could not be created.
ja: ファイルを作成できませんでした。

en: Locked
ja: ロック

en: Password reset instructions mailed to %name at %email.
ja: %name (%email) さんにパスワード初期化用の案内メールが送信されました。

en: The e-mail address %mail is not valid.
ja: メールアドレス %mail が有効ではありません。

en: Account
ja: アカウント

en: authenticated user
ja: 認証済みユーザー

en: Data
ja: データ

en: Pause on hover
ja: ホバー時に一時停止

en: Selection type
ja: 選択タイプ

en: Any
ja: いずれか

en: E-mail addresses to notify when updates are available
ja: 最新版が入手可能な際に通知するメールアドレス

en: Whenever your site checks for available updates and finds new releases, it can notify a list of users via e-mail. Put each address on a separate line. If blank, no e-mails will be sent.
ja: 最新版が入手可能な際に通知するメールアドレスを、行単位で入力してください。 サイトで利用できる最新版を確認し見つかった場合、入力されたユーザーリストにメールで通知されます。 空欄の場合は送信されません。

en: Check for updates
ja: 最新版の確認

en: All newer versions
ja: すべての最新バージョン

en: Only security updates
ja: セキュリティーアップデートのみ

en: %email is not a valid e-mail address.
ja: %email は有効なメールアドレスではありません。

en: %emails are not valid e-mail addresses.
ja: %emails は有効なメールアドレスではありません。

en: No update data available
ja: 更新データがありません

en: Not secure!
ja: 安全ではありません！

en: Revoked!
ja: 廃止されました！

en: Unsupported release
ja: サポートされていないリリース

en: Can not determine status
ja: 状況を確定できません

en: (version @version available)
ja: (バージョン @version を入手できます)

en: See the available updates page for more information:
ja: 詳細は利用可能なアップデートのページを参照してください:

en: New release(s) available for !site_name
ja: !site_name で利用可能な新しいリリース

en: There is a security update available for your version of Drupal. To ensure the security of your server, you should update immediately!
ja: 利用中のDrupalバージョンのセキュリティーアップデートが入手可能です。 サーバーの安全性を確保するために、早急に更新するべきです！

en: Your version of Drupal has been revoked and is no longer available for download. Upgrading is strongly recommended!
ja: 利用中のDrupalバージョンは廃止され、もはやダウンロードはできません。 アップグレードすることを強く推奨します！

en: The installed version of at least one of your modules or themes has been revoked and is no longer available for download. Upgrading or disabling is strongly recommended!
ja: 少なくとも1つのモジュールやテーマのインストール済みバージョンは廃止され、もはやダウンロードはできません。 アップグレードするか、無効にすることを強く推奨します！

en: Your version of Drupal is no longer supported. Upgrading is strongly recommended!
ja: 利用中のDrupalバージョンは、もはやサポートされていません。 アップグレードすることを強く推奨します！

en: There are updates available for your version of Drupal. To ensure the proper functioning of your site, you should update as soon as possible.
ja: 利用中の Drupal バージョンのアップデートを入手できます。サイトを適切に機能させ続けるために、できるだけ早く更新すべきです。

en: See the <a href="@available_updates">available updates</a> page for more information.
ja: より詳しい情報は<a href="@available_updates">入手可能な最新版</a>ページを参照してください。

en: Project not secure
ja: 安全ではないプロジェクト

en: This project has been labeled insecure by the Drupal security team, and is no longer available for download. Immediately disabling everything included by this project is strongly recommended!
ja: このプロジェクトはDrupalセキュリティーチームによって安全でないと標示され、もはやダウンロードはできません。 このプロジェクトに含まれたすべてを早急に無効にすることを、強く推奨します！

en: Project revoked
ja: 廃止されたプロジェクト

en: This project has been revoked, and is no longer available for download. Disabling everything included by this project is strongly recommended!
ja: このプロジェクトは廃止され、もはやダウンロードはできません。 このプロジェクトに含まれたすべてを無効にすることを、強く推奨します！

en: Project not supported
ja: サポートされていないプロジェクト

en: This project is no longer supported, and is no longer available for download. Disabling everything included by this project is strongly recommended!
ja: このプロジェクトはもはやサポートされず、もはやダウンロードはできません。 このプロジェクトに含まれたすべてを無効にすることを、強く推奨します！

en: No available releases found
ja: 入手可能なリリースが見つかりません

en: Release revoked
ja: 廃止されたリリース

en: Your currently installed release has been revoked, and is no longer available for download. Disabling everything included in this release or upgrading is strongly recommended!
ja: 現在インストールされているリリースは廃止され、もはやダウンロードはできません。 このリリースに含まれたすべてを無効にするか、アップグレードすることを強く推奨します！

en: Release not supported
ja: サポートされていないリリース

en: Your currently installed release is now unsupported, and is no longer available for download. Disabling everything included in this release or upgrading is strongly recommended!
ja: 現在インストールされているリリースはサポートされず、もはやダウンロードはできません。 このリリースに含まれたすべてを無効にするか、アップグレードすることを強く推奨します！

en: Invalid info
ja: 無効な情報

en: Security update required!
ja: セキュリティーアップデートが必要です!

en: Not supported!
ja: サポートされません！

en: Recommended version:
ja: 推奨バージョン:

en: Security update:
ja: セキュリティーアップデート：

en: Latest version:
ja: 最新バージョン:

en: Development version:
ja: 開発バージョン:

en: Also available:
ja: 同じく入手可能:

en: No name
ja: 名前なし

en: Node count
ja: ノード数

en: Finish
ja: 終了

en: Field settings
ja: フィールドの設定

en: Skip to main content
ja: メインコンテンツに移動

en: Edit forum
ja: フォーラムの編集

en: Default order
ja: デフォルトの並び順

en: This is the designated forum vocabulary. Some of the normal vocabulary options have been removed.
ja: このボキャブラリーはフォーラムで使用するためのものです。 そのため、通常のボキャブラリーに存在するオプションのいくつかは取り除かれています。

en: Leave shadow copy
ja: シャドーコピーを残す

en: If you move this topic, you can leave a link in the old forum to the new forum.
ja: シャドーコピーを残すかどうかを指定してください。 チェックを入れると、このトピックを移動する際、移動前のフォーラムに移動先へのリンクを残すことができます。

en: Container name
ja: コンテナー名

en: forum container
ja: フォーラムコンテナー

en: Created new @type %term.
ja: 新しい @type %term が作成されました。

en: The @type %term has been updated.
ja: @type %term が更新されました。

en: Add new field
ja: フィールドを追加

en: Containing any of the words
ja: 以下のいずれかのワードを含む

en: Containing the phrase
ja: 以下のフレーズを含む

en: Containing none of the words
ja: 以下のいずれのワードも含まない

en: Only of the type(s)
ja: コンテンツタイプを限定

en: Content ranking
ja: コンテンツの順位

en: The following numbers control which properties the content search should favor when ordering the results. Higher numbers mean more influence, zero means the property is ignored. Changing these numbers does not require the search index to be rebuilt. Changes take effect immediately.
ja: 以下で、検索結果をリストアップする際の並び順を決定する、それぞれの要素ごとの重要度を指定してください。 数値が大きい（※1）要素の条件に合うコンテンツほど、上位にリストアップされやすくなります。 また、<b>0</b> を指定した要素は無視されます。 なお、これらの値は変更してもインデックスの再構築の必要はなく、ただちに検索結果に反映されるようになります。<br />※1 この項目は他の設定での「ウェイト」とは逆に、数値が大きいほど優先順位が高くなることに留意してください。

en: Keyword relevance
ja: キーワードの適合率

en: Recently posted
ja: 投稿日時の新しさ

en: Number of comments
ja: コメント数

en: Number of views
ja: 参照回数

en: Factor
ja: 要素

en: Expand layout to include descriptions.
ja: 説明を含めるためにレイアウトを展開する

en: Hide descriptions
ja: 説明を非表示にする

en: Compress layout by hiding descriptions.
ja: 説明を隠してレイアウトを縮める

en: Or
ja: または

en: Color set
ja: カラーセット

en: Content ID
ja: コンテンツID

en: Underline
ja: 下線

en: Cut
ja: カット

en: Paste
ja: 貼付け

en: Ordered list
ja: 順序付きリスト

en: Unordered list
ja: 順序なしリスト

en: About
ja: アバウト

en: Case sensitive
ja: 大文字と小文字の識別

en: Database host
ja: データベースサーバーのホスト名

en: Maximum link text length
ja: リンクテキストの最長文字数

en: URLs longer than this number of characters will be truncated to prevent long strings that break formatting. The link itself will be retained; just the text portion of the link will be truncated.
ja: リンクテキストとして使用できる文字数の上限を入力してください。 ここで指定された文字数より長いテキストは、体裁を崩すのを防ぐために切り落とされます。 ただし、この文字数はリンクテキスト部にのみ影響し、リンク (URL 文字列) 自体には影響を与えません。

en: Reports
ja: レポート

en: Default picture
ja: デフォルトのユーザーアバター

en: URL of picture to display for users with no custom picture selected. Leave blank for none.
ja: 独自のユーザーアバターを選択していないユーザーに表示される、デフォルトのユーザーアバター画像のパスを入力してください。（ 例： misc/druplicon-small.png ）<br />指定しない場合は空欄にしてください。

en: Add row
ja: 行の追加

en: If the amount of boxes above isn't enough, click here to add more choices.
ja: 上の入力欄が足りない場合、さらに選択肢を追加するためにここをクリックしてください。

en: Toggle display
ja: 表示の切り替え

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your logo.
ja: 独自のロゴをアップロードしたい場合は、ローカルの画像ファイルへのパスを入力してください。

en: Link class
ja: リンクのクラス

en: Configuration file
ja: 設定ファイル

en: Install profile
ja: インストールプロフィール

en: %percentage of the site has been indexed.
ja: サイトの %percentage がインデックス付けされました。

en: File directory
ja: ファイルディレクトリー

en: Default theme
ja: デフォルトテーマ

en: Web server
ja: ウェブサーバー

en: regex
ja: 正規表現

en: There is 1 item left to index. | There are @count items left to index.
ja[0]: 1 アイテムがインデックス付けされていません。
ja[1]: @count アイテムがインデックス付けされていません。

en: The content access permissions have been rebuilt.
ja: コンテンツのアクセス権が再構築されました。

en: Column
ja: カラム

en: Default sort
ja: デフォルトの並び順

en: sort by @s
ja: @s で並び替え

en: Sorry, unrecognized username or password. <a href="@password">Have you forgotten your password?</a>
ja: ユーザー名またはパスワードが承認されませんでした。<br /><a href="@password">パスワードをお忘れですか？ 再発行を希望する場合はここをクリックしてください。</a>

en: Publish content
ja: コンテンツを掲載

en: and
ja: かつ

en: Stack overflow: too many calls to actions_do(). Aborting to prevent infinite recursion.
ja: スタックオーバーフロー: actions_do()関数の呼び出しが多すぎます。無限ループを防ぐために途中終了します。

en: Action %action saved.
ja: アクション '%action' が保存されました。

en: You may proceed to the <a href="@url">Triggers</a> page to assign these actions to system events.
ja: これらのアクションをシステムイベントに割り当てるには、<a href="@url">トリガー</a>ページへ移動してください。

en: Manage actions
ja: アクションの管理

en: Configure an advanced action
ja: 高度なアクションの設定

en: Delete an action.
ja: アクションを削除します。

en: Remove orphans
ja: 孤立したアクションを削除

en: Triggers
ja: トリガー

en: Unassign an action from a trigger.
ja: トリガーからアクションの割り当てを解除します。

en: Choose an advanced action
ja: 高度なアクションを選択

en: Action type
ja: アクションの種類

en: Are you sure you want to delete the action %action?
ja: 本当に、アクション %action を削除してもよろしいですか？

en: Action %action was deleted
ja: アクション %action が削除されました

en: Deleted orphaned action (%action).
ja: 孤立したアクション（%action）が削除されました。

en: Are you sure you want to unassign the action %title?
ja: 本当に、アクション %title の割り当てを解除してよろしいですか？

en: You can assign it again later if you wish.
ja: 必要であれば後で再び割り当てることができます。

en: unassign
ja: 割り当て解除

en: Choose an action
ja: アクションを選択してください

en: The action you chose is already assigned to that trigger.
ja: 選択したアクションは、すでにそのトリガーに割り当てられています。

en: When cron runs
ja: cron実行時

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
ja: ユーザーがリダイレクトされるURLを入力してください。 node/1234 のような内部リンクと、http://drupal.org のような外部リンクが使用できます。

en: When content is viewed by an authenticated user
ja: 認証済みユーザーによるコンテンツの表示時

en: Display a message to the user
ja: ユーザーへメッセージを表示

en: Unpublish comment
ja: コメントを非公開にする

en: Unpublish comment containing keyword(s)
ja: キーワードを含むコメントを非公開にする

en: Block current user
ja: 現在のユーザーをブロック

en: Ban IP address of current user
ja: 現在のユーザーのIPアドレスをアクセス禁止にする

en: Set @type %title to published.
ja: @type %title が掲載されました。

en: Set @type %title to unpublished.
ja: @type %title が非掲載にされました。

en: Set @type %title to sticky.
ja: @type %title がリスト上部に固定されました。

en: Set @type %title to unsticky.
ja: @type %title がリスト上部への固定を解除されました。

en: Promoted @type %title to front page.
ja: @type %title がフロントページに掲載されました。

en: Removed @type %title from front page.
ja: @type %title がフロントページから撤去されました。

en: Saved @type %title
ja: @type %title が保存されました。

en: Changed owner of @type %title to uid %name.
ja: @type %title の所有者がuid %name に変更されました。

en: After saving a new comment
ja: 新しいコメントを保存後

en: After saving an updated comment
ja: 更新したコメントを保存後

en: After deleting a comment
ja: コメントの削除後

en: When a comment is being viewed by an authenticated user
ja: 認証済みユーザーによるコメントの表示時

en: Unpublished comment %subject.
ja: コメント %subject を非掲載にしました。

en: After a user has been deleted
ja: ユーザーの削除後

en: After a user has logged in
ja: ユーザーのログイン後

en: After a user has logged out
ja: ユーザーのログアウト後

en: When a user's profile is being viewed
ja: ユーザープロフィールが閲覧された際

en: Blocked user %name.
ja: ユーザー %name さんがブロックされました。

en: Banned IP address %ip
ja: IPアドレス %ip がアクセス禁止になりました。

en: After saving a new term to the database
ja: 新しいタームをデータベースへ保存後

en: After saving an updated term to the database
ja: 更新されたタームをデータベースへ保存後

en: After deleting a term
ja: タームの削除後

en: Enables actions to be fired on certain system events, such as when new content is created.
ja: コンテンツが作成されるなどの特定のシステムイベントによって起動されるアクションを利用可能にする。

en: 1 read | @count reads
ja[0]: 参照(1)
ja[1]: 参照(@count)

en: - Select -
ja: - 選択 -

en: Enables the categorization of content.
ja: コンテンツのカテゴリー分類を可能にする

en: Path prefix
ja: パス接頭語

en: Delete contact
ja: コンタクトの削除

en: Auto-reply
ja: 自動返信

en: Optional auto-reply. Leave empty if you do not want to send the user an auto-reply message.
ja: 利用者に自動返信したい場合は、そのメッセージを記入してください。 自動返信メッセージを送りたくない場合は、空欄にしてください。

en: %recipient is an invalid e-mail address.
ja: %recipient は無効なメールアドレスです。

en: Add @type
ja: @typeを追加

en: Lithuanian
ja: リトアニア語

en: Not promoted
ja: フロントページにはありません

en: Not sticky
ja: 固定されていない

en: Up to date translation
ja: 翻訳が最新

en: Outdated translation
ja: 翻訳が旧式

en: Nid
ja: ノードID

en: Parent comment
ja: 親コメント

en: The parent comment.
ja: このコメントの返信先である親コメント。

en: Author's website
ja: 投稿者のウェブサイト

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
ja: スレッド化される場合のコメントの深さを表示します。

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
ja: スレッド化の順番で並べ替えます。これは子コメントをそれらの親コメントと共に保存します。

en: Reply-to link
ja: 返信リンク

en: Provide a simple link to reply to the comment.
ja: コメントに返信するためのリンクを出力します。

en: Text to display
ja: 表示するテキスト

en: Link this field to its user or an author's homepage
ja: このフィールドを投稿者のアカウントページまたはホームページへリンク

en: Newest first
ja: 新しい順

en: field
ja: フィールド

en: nodes
ja: ノード

en: Zoom
ja: ズーム

en: Formatter
ja: フォーマッター

en: Some required modules must be enabled
ja: いくつかの必須モジュールを有効にする必要があります

en: New posts
ja: 新しい投稿

en: Week @week
ja: 第 @week 週

en: mm/dd/yy
ja: yy/mm/dd

en: Translate
ja: 翻訳

en: File to import not found.
ja: インポートするファイルが見つかりませんでした。

en: The translation import failed, because the file %filename could not be read.
ja: ファイル %filename が読み込めないため、翻訳文字列のインポートに失敗しました。

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" was expected but not found on line %line.
ja: 翻訳ファイル %filename にエラーがあります： 本来 %line 行目にあるべき "msgstr" が見つかりませんでした。

en: The translation file %filename contains an error: "msgid_plural" was expected but not found on line %line.
ja: 翻訳ファイル %filename にエラーがあります： 本来 %line 行目にあるべき "msgid_plural" が見つかりませんでした。

en: The translation file %filename contains a syntax error on line %line.
ja: 翻訳ファイル %filename の %line 行目に構文エラーがあります。

en: The translation file %filename contains an error: "msgid" is unexpected on line %line.
ja: 翻訳ファイル %filename にエラーがあります： %line 行目に予期せぬ "msgid" があります。

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr[]" is unexpected on line %line.
ja: 翻訳ファイル %filename にエラーがあります： %line 行目に予期せぬ "msgstr[]" があります。

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" is unexpected on line %line.
ja: 翻訳ファイル %filename にエラーがあります： %line 行目に予期せぬ "msgstr" があります。

en: The translation file %filename contains an error: there is an unexpected string on line %line.
ja: 翻訳ファイル %filename にエラーがあります： %line 行目に予期せぬ文字列があります。

en: The translation file %filename ended unexpectedly at line %line.
ja: 翻訳ファイル %filename は %line 行目で不意に終了しました。

en: Save translations
ja: 翻訳文字列の保存

en: Export template
ja: テンプレートのエクスポート

en: Target
ja: ターゲット

en: Time ago
ja: 現在からの時間

en: Create @name
ja: @nameの作成

en: The custom menu %title has been deleted.
ja: カスタムメニュー %title が削除されました。

en: @type %title has been deleted.
ja: @type %title が削除されました。

en: Crop
ja: トリミング

en: Not enabled
ja: 無効

en: The taxonomy vocabulary ID
ja: タクソノミーボキャブラリーID

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
ja: 編集画面のこのフィールドの下に表示したい説明。<br />利用可能なHTMLタグ: @tags

en: anonymous user
ja: 匿名ユーザー

en: Radios
ja: ラジオボタン

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
ja: @module (<span class="admin-disabled">無効</span>)

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
ja: @module (<span class="admin-enabled">有効</span>)

en: Web services
ja: ウェブサービス

en: Save permissions
ja: 権限の保存

en: The e-mail address %email is already taken.
ja: メールアドレス %email はすでに登録されています。

en: Effect
ja: 効果

en: starting from @count
ja: @count から開始

en: Embed
ja: エンベッド

en: Error message
ja: エラーメッセージ

en: Speed
ja: スピード

en: The language the content is in.
ja: コンテンツの言語。

en: Original text
ja: オリジナルのテキスト

en: Response code
ja: レスポンスコード

en: Patterns
ja: パターン

en: Delete content type
ja: コンテンツタイプの削除

en: Change book (update list of parents)
ja: ブックの変更 (上位一覧の更新)

en: create a new book
ja: 新しいブックを作成

en: edit permissions
ja: 権限の編集

en: edit order and titles
ja: 並び順とタイトルの編集

en: Manage your site's book outlines.
ja: サイトのブックアウトラインを管理します。

en: For security reasons, your upload has been renamed to %filename.
ja: セキュリティー上の理由から、アップロードされたファイルは %filename にリネームされました。

en: Entity type
ja: エンティティタイプ

en: Installed version
ja: インストール済みバージョン

en: Recommended version
ja: 推奨バージョン

en: Cron run successfully.
ja: Cron は正常に実行されました。

en: notice
ja: 注意

en: User roles
ja: ユーザーの役割

en: User account
ja: ユーザーアカウント

en: File download
ja: ファイルダウンロード

en: Acronym
ja: 頭字語

en: More link path
ja: 続きへのリンクのパス

en: original
ja: オリジナル

en: Failed to upload the picture image; the %directory directory doesn't exist or is not writable.
ja: ユーザーアバター画像のアップロードに失敗しました： ディレクトリー %directory が存在しないか、書き込み可能ではありません。

en: Button text
ja: ボタンのテキスト

en: Title only
ja: タイトルのみ

en: Dates
ja: 日付

en: Not defined
ja: 未定義

en: Validator
ja: バリデーター

en: The field has been updated.
ja: フィールドが更新されました。

en: Debugging
ja: デバッグ処理

en: Inherit
ja: 継承

en: pixels
ja: ピクセル

en: Mime type
ja: MIMEタイプ

en: 1 month | @count months
ja[0]: 1ヶ月
ja[1]: @countヶ月

en: Save order
ja: 順序の保存

en: done
ja: 完了

en: List, edit, or add user roles.
ja: 役割の一覧表示、追加、編集をします。

en: edit role
ja: 役割の編集

en: Display format
ja: ディスプレイフォーマット

en: Custom format
ja: カスタムフォーマット

en: The date the node was last updated.
ja: ノードが最後に更新された日時。

en: Category ID
ja: カテゴリーID

en: Button alignment
ja: ボタンの位置

en: Direction
ja: 方向

en: %name: illegal value.
ja: '%name' は不正な値です。

en: Edit %title
ja: %titleを編集

en: Drupal core
ja: Drupal コア

en: Book navigation block display
ja: ブックナビゲーションブロックの表示

en: Relations
ja: 関連

en: Invalid display id @display
ja: 不正なディスプレイID @display

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
ja: エラー: @table > @field のハンドラーは存在しません！

en: Do not use a relationship
ja: リレーションシップを使用しない

en: Password field is required.
ja: パスワードフィールドの入力は必須です。

en: Display type
ja: 表示形式

en: Confirm password
ja: パスワードの確認

en: No content available.
ja: コンテンツが見つかりません。

en: Custom pages
ja: カスタムページ

en: Administration theme
ja: 管理用テーマ

en: The cache has been cleared.
ja: キャッシュをクリアーしました。

en: Thank you for applying for an account. Your account is currently pending approval by the site administrator.<br />In the meantime, a welcome message with further instructions has been sent to your e-mail address.
ja: アカウントをご申請いただき、ありがとうございます。 あなたのアカウントは現在、サイト管理者の承認待ちとなっております。<br />さしあたり、あなたのメールアドレス宛にご案内を含むウェルカムメッセージが送信されました。

en: Congo (Kinshasa)
ja: コンゴ(キンシャサ)

en: Congo (Brazzaville)
ja: コンゴ(ブラザビル)

en: Ivory Coast
ja: コートジボワール

en: Hong Kong S.A.R., China
ja: 香港特別行政区

en: Isle of Man
ja: 英領マン島

en: Montenegro
ja: モンテネグロ

en: Macao S.A.R., China
ja: マカオ特別行政区

en: Saint Pierre and Miquelon
ja: 仏領サンピエール島・ミクロン島

en: Serbia
ja: セルビア

en: Afar
ja: アファール語

en: Somali
ja: ソマリ語

en: Komi
ja: コミ語

en: Run cron
ja: cron を実行

en: Warning message
ja: 警告メッセージ

en: of
ja: の

en: Title field
ja: タイトルフィールド

en: translate
ja: 翻訳

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines: <code>!htaccess</code>
ja: セキュリティー警告： .htaccess ファイルを作成できませんでした。<br />セキュリティー上の問題がありますので、以下の行を含んだ .htaccess ファイルをディレクトリー %directory に作成してください。 <code>!htaccess</code>

en: The specified file %file could not be copied, because no file by that name exists. Please check that you supplied the correct filename.
ja: 指定されたファイル %file は存在しないので、コピーできませんでした。正しいファイル名を入力したことを確認してください。

en: The specified file %file was not copied because it would overwrite itself.
ja: 指定されたファイル %file は、それ自身を上書きしてしまうためコピーされませんでした。

en: The file %file could not be saved, because it exceeds %maxsize, the maximum allowed size for uploads.
ja: アップロードの最大許容サイズ %maxsize を超えるため、ファイル %file を保存できませんでした。

en: The file %file could not be saved, because the upload did not complete.
ja: アップロードが不完全なため、ファイル %file を保存できませんでした。

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
ja: 未知のエラーが発生したため、ファイル %file を保存できませんでした。

en: The specified file %name could not be uploaded.
ja: 指定されたファイル %name をアップロードできませんでした。

en: The file's name is empty. Please give a name to the file.
ja: ファイル名が付けられていません。ファイルに名前をつけてください。

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
ja: 次の拡張子のファイルのみが許可されます: %files-allowed

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
ja: ファイル (%filesize) は、ファイルサイズの上限である %maxsize を超過しています。

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
ja: ファイル (%filesize) は、割り当てディスク容量の %quota を超過しています。

en: Only JPEG, PNG and GIF images are allowed.
ja: JPEG/PNG/GIF 画像のみが使用できます。

en: The image was resized to fit within the maximum allowed dimensions of %dimensions pixels.
ja: 許容された最大画像サイズ %dimensions ピクセルの範囲内に収まるよう、画像のサイズが変更されました。

en: The image is too large; the maximum dimensions are %dimensions pixels.
ja: 画像のサイズが大きすぎます: 画像サイズの上限は %dimensions ピクセルです。

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
ja: 画像のサイズが小さすぎます: 画像サイズの下限は %dimensions ピクセルです。

en: The file %path was not deleted, because it does not exist.
ja: ファイル %path は、存在しないため削除されませんでした。

en: Upload error. Could not move uploaded file %file to destination %destination.
ja: ファイルアップロードエラー: アップロードされたファイル %file を保存先 %destination へ移動できませんでした。

en: Add to book outline
ja: ブックアウトラインへ追加

en: New set
ja: 新規セット

en: No link
ja: リンクなし

en: outdated
ja: 期限切れ

en: <strong>@language_name</strong> (source)
ja: <strong>@language_name</strong> （元）

en: add translation
ja: 翻訳の追加

en: Translations of %title
ja: %title の翻訳

en: Is not one of
ja: の一つではない

en: Manage tagging, categorization, and classification of your content.
ja: コンテンツのタグ付けや分類を管理します。

en: Database port
ja: データベースサーバーのポート番号

en: Re-index site
ja: サイトインデックスの再構築

en: Are you sure you want to re-index the site?
ja: 本当に、サイト内のインデックスを再構築しますか？

en: Pass
ja: パス

en: Fail
ja: 失敗

en: No test results to display.
ja: 表示するテスト結果がありません。

en: Save and continue
ja: 保存して次へ

en: Row
ja: 行

en: These options are only necessary for some sites. If you're not sure what you should enter here, leave the default settings or check with your hosting provider.
ja: 以下のオプションは一部のサイトでのみ必要となります。 これらの項目に何を入力するかがよくわからない場合は、デフォルト設定のままにしておくか、ホスティングプロバイダーのマニュアル等をチェックしてください。

en: If your database is located on a different server, change this.
ja: データベースサーバーのホスト名を入力してください。 多くの場合、データベースサーバーとウェブサーバーは同一サーバー上に設置されているため、この項目は <b>localhost</b> で問題ありません。 しかし、ホスティングプロバイダーによっては、データベースサーバーを異なるサーバー上に設置している場合もあります。 その場合は、そのホスト名を入力してください。

en: If your database server is listening to a non-standard port, enter its number.
ja: データベースサーバーのポート番号を入力してください。 多くの場合、データベースサーバーの標準ポートが使用されますので、この項目は<b>空欄</b>で問題ありません。 しかし、ホスティングプロバイダーによっては、データベースサーバーのポート番号を標準以外に設定している場合もあります。 その場合は、そのポート番号を入力してください。

en: Database port must be a number.
ja: データベースサーバーのポート番号は、数値でなければなりません。

en: Spaces are allowed; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, and underscores.
ja: 空白文字は使用できますが、ピリオド・ハイフン・アンダースコア以外の句読点は使用できません。

en: IP address
ja: IPアドレス

en: Maximum height
ja: 最大高さ

en: Maximum width
ja: 最大幅

en: Starts with
ja: ～で始まる

en: Timor-Leste
ja: 東ティモール

en: Primary tabs
ja: プライマリータブ

en: Secondary tabs
ja: セカンダリータブ

en: Enable or disable the display of certain page elements.
ja: テーマで表示する特定のページ要素を指定してください。 チェックを入れたものが表示されます。

en: Autocomplete
ja: 自動補完

en: Add new content
ja: 新規コンテンツを追加

en: Boolean
ja: 真偽値

en: Maximum image resolution
ja: 最大画像解像度

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
ja: 不正な選択が見つかりました。サイト管理者に連絡してください。

en: Illegal choice %choice in !name element.
ja: !name 要素では %choice を選択できません。

en: First sidebar
ja: 第1サイドバー

en: Status report
ja: サイトの状態

en: Not writable
ja: 書き込み不能

en: Decimal point
ja: 小数点

en: Permanent
ja: 恒久的

en: Temporary
ja: 一時的

en: Custom date format
ja: 独自の日付表示形式

en: Book outline
ja: ブックアウトライン

en: This will be the top-level page in this book.
ja: このページがこのブック内の最上位ページとなります。

en: Revision information
ja: リビジョン情報

en: Notify user of new account
ja: 新規アカウントをユーザーへ通知する

en: Is one of
ja: のいずれか

en: Expression
ja: 式

en: View comment
ja: コメントを表示

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
ja: 指定した権限を持つユーザーへアクセス権限を付与します。

en: Comma
ja: コンマ

en: Show All
ja: すべて表示

en: Uses
ja: 機能

en: Path to custom icon
ja: カスタムアイコンへのパス

en: Comments are responses to node content.
ja: コメントはノードコンテンツへの返事です。

en: Users who have created accounts on your site.
ja: サイトにアカウント登録のあるユーザー。

en: Current user
ja: 現在のユーザー

en: Digest
ja: ダイジェスト

en: You are not authorized to post comments.
ja: コメントを投稿する権限がありません。

en: The comment you are replying to does not exist.
ja: 返信しようとしたコメントは存在しません。

en: This discussion is closed: you can't post new comments.
ja: このディスカッションは終了しました。 新しいコメントは投稿できません。

en: You are not authorized to view comments.
ja: コメントを表示する権限がありません。

en: Are you sure you want to delete the comment %title?
ja: 本当に、コメント %title を削除してもよろしいですか？

en: Any replies to this comment will be lost. This action cannot be undone.
ja: このコメントに対するすべての返信は失われます。 この操作は元に戻すことができませんので、十分に注意して実行してください。

en: Publish the selected comments
ja: 選択されたコメントを掲載する

en: Unpublish the selected comments
ja: 選択されたコメントを非掲載にする

en: Are you sure you want to delete these comments and all their children?
ja: 本当に、これらのコメントとそのすべての返信を削除してもよろしいですか？

en: You have to specify a valid author.
ja: 有効な投稿者名を指定する必要があります。

en: The name you used belongs to a registered user.
ja: 登録済みユーザーと同じ名前は使えません。

en: The e-mail address you specified is not valid.
ja: 入力されたメールアドレスは無効です。

en: The URL of your homepage is not valid. Remember that it must be fully qualified, i.e. of the form <code>http://example.com/directory</code>.
ja: 入力されたホームページのURLは無効です。 URLは完全な記述（<code>http://example.com/directory</code>の形式）が必要です。

en: (No subject)
ja: (件名なし)

en: Is empty (NULL)
ja: 空(NULL)です

en: not empty
ja: 空ではない

en: Default image
ja: デフォルト画像

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
ja: このテキストは音声読み上げソフトや検索エンジン、画像が読み込めない時に利用されます。

en: Theming information
ja: テーマ情報

en: Add feed
ja: フィードの追加

en: List links
ja: リンクの一覧

en: MIME type
ja: MIME タイプ

en: File system
ja: ファイル システム

en: Ends with
ja: ～で終わる

en: @name's blog
ja: @nameさんのブログ

en: Toolbar
ja: ツールバー

en: Enter your @s username.
ja: @sでのユーザー名を入力してください。

en: Cycle
ja: 周期

en: Posted in
ja: 投稿先

en: Comment: unauthorized comment submitted or comment submitted to a closed post %subject.
ja: コメント: 権限のないコメント投稿か、クローズされた投稿 %subject へコメントが投稿されました。

en: Upload date
ja: アップロード日時

en: Do not cache
ja: キャッシュしない

en: Link this field to its user
ja: このフィールドをユーザーにリンク

en: This will override any other link you have set.
ja: 他に設定したリンクがあれば、それによって上書きされます。

en: Overwrite the value to display for anonymous users
ja: 未ログインユーザーに表示するための値で上書き

en: Text to display for anonymous users
ja: 匿名ユーザーに向けて表示するテキスト

en: Use default RSS settings
ja: RSS に関するデフォルトの設定を使用

en: Title plus teaser
ja: タイトルとティーザー

en: !name's blog
ja: !nameさんのブログ

en: Front page feed
ja: フロントページのフィード

en: Email:
ja: Ｅメール:

en: You are not authorized to access this content.
ja: このコンテンツにアクセスする権限がありません。

en: Quicktabs
ja: クイックタブ

en: Create blocks of tabbed content.
ja: タブコンテンツのブロックを作成します。

en: Select the default style for quicktabs.
ja: クイックタブの既定のスタイルを選択してください。

en: Default style
ja: デフォルトスタイル

en: Choose the quicktab style.
ja: クイックタブのスタイルを選択します。

en: Add tab
ja: タブの追加

en: Additional arguments to send to the view as if they were part of the URL in the form of arg1/arg2/arg3. You may use %0, %1, ..., %N to grab arguments from the URL.
ja: arg1/arg2/arg3の形式で引数がURLの一部である場合として、ビューへ送られる追加引数です。URLから引数を取得するには、%0、%1、...、%Nを使用できます。

en: The node ID of the node.
ja: ノードIDです。

en: Hide the title of this node
ja: このノードのタイトルを非表示にする

en: Click here to delete this tab.
ja: このタブを削除するにはここをクリックします

en: Tab title
ja: タブのタイトル

en: Tab weight
ja: タブのウェイト

en: Tab content
ja: タブのコンテンツ

en: At least one tab should be created.
ja: 少なくとも1つのタブが生成されるべきです。

en: Title is required for each tab.
ja: タイトルはタブ毎に必要です。

en: Quicktab styles
ja: クイックタブスタイル

en: The default quicktab style has been saved.
ja: デフォルトクイックタブスタイルが保存されました。

en: First tab
ja: 最初のタブ

en: Second tab
ja: 二番目のタブ

en: Third tab
ja: 三番目のタブ

en: %style preview
ja: %styleプレビュー

en: All languages
ja: すべての言語

en: Config
ja: 設定

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: No role
ja: 役割なし

en: Search index
ja: 検索インデックス

en: View link
ja: 表示リンク

en: The size of the file.
ja: ファイルのサイズ。

en: The MIME type of the file.
ja: ファイルの MIME タイプ

en: Link this field
ja: このフィールドをリンク

en: @type %title has been created.
ja: @type %title が作成されました。

en: @type %title has been updated.
ja: @type %title が更新されました。

en: The post could not be saved.
ja: 投稿が保存できませんでした。

en: Menu links
ja: メニューリンク

en: 1 character | @count characters
ja[0]: 1文字
ja[1]: @count 文字

en: Filter settings
ja: フィルター設定

en: You do not have any administrative items.
ja: 管理上の項目がありません。

en: One or more problems were detected with your Drupal installation. Check the <a href="@status">status report</a> for more information.
ja: 稼働中のDrupalで多少の問題点が検出されました。 <a href="@status">サイトの状態</a>ページで詳細を確認してください。

en: Help topics
ja: ヘルプトピック

en: Help is available on the following items:
ja: 以下の項目にヘルプがあります:

en: No help is available for module %module.
ja: %module モジュール用のヘルプはありません。

en: @module administration pages
ja: @module 管理ページ

en: Delete link
ja: リンクを削除

en: Filter the view to the currently logged in user.
ja: 現在ログイン状態にあるユーザーでビューを絞り込みます。

en: Translate interface
ja: インターフェースを翻訳

en: Localization
ja: ローカライズ

en: Add language
ja: 言語を追加

en: Edit string
ja: 文字列の編集

en: Delete string
ja: 文字列の削除

en: Are you sure you want to delete the language %name?
ja: 本当に、言語 %name を削除してもよろしいですか？

en: The language %locale has been removed.
ja: 言語 %locale が削除されました。

en: Are you sure you want to delete the string "%source"?
ja: 本当に、文字列 "%source" を削除してもよろしいですか？

en: Deleting the string will remove all translations of this string in all languages. This action cannot be undone.
ja: 文字列を削除すると、すべての言語でこの文字列の翻訳がすべて削除されます。 この操作は元に戻すことができませんので、十分に注意して実行してください。

en: locale
ja: ロケール

en: AM
ja: 午前

en: PM
ja: 午後

en: Cache once for everything (global)
ja: 全体で一度キャッシュ (共通)

en: Per page
ja: ページ単位

en: Per role
ja: 役割単位

en: Per role per page
ja: 役割単位かつページ単位

en: Per user
ja: ユーザー単位

en: Per user per page
ja: ユーザー単位かつページ単位

en: PHP extensions
ja: PHP拡張

en: Comments per page
ja: 1ページあたりのコメント数

en: Multilingual support
ja: 多言語サポート

en: Enabled, with translation
ja: 有効（翻訳対応）

en: Publish comment
ja: コメントを公開する

en: The file could not be uploaded.
ja: ファイルがアップロードできませんでした。

en: The selected image handling toolkit %toolkit can not correctly process %function.
ja: 選択された画像処理ツールキット %toolkit では、%function を正しく処理できません。

en: Version information
ja: バージョン情報

en: Compression Quality must be a value between 0 and 100.
ja: 圧縮品質は、0 から 100 までの値でなければなりません。

en: Has Avatar
ja: アバター登録済み

en: The directory %file is not protected from modifications and poses a security risk. You must change the directory's permissions to be non-writable.
ja: ディレクトリー %file は変更に対して保護されていないため、セキュリティー上の危険性があります。 ディレクトリーのパーミッションを書き込み禁止に変更してください。

en: Collaboration
ja: コラボレーション

en: Administration pages
ja: 管理画面のページ

en: Currently using !item !version
ja: 現在利用中 !item !version

en: Capitalize first letter
ja: 頭文字を大文字に変更

en: Slash
ja: スラッシュ

en: Created content type %type.
ja: コンテンツタイプ %type を作成しました。

en: User created with name %name and pass %pass
ja: 名前 %name でパスワード %pass のユーザーを作成しました。

en: Created permissions: @perms
ja: @perms という権限を作成しました。

en: Invalid permission %permission.
ja: %permission は不正な権限です。

en: Username field found.
ja: ユーザー名フィールドが見つかりました。

en: Password field found.
ja: パスワードフィールドが見つかりました。

en: !method @url returned @status (!length).
ja: !method @url が @status (!length) を返しました。

en: Valid HTML found on "@path"
ja: "@path"に有効なHTMLが発見されました。

en: Parsed page successfully.
ja: ページが正常に解析されました。

en: Found the requested form fields at @path
ja: @path に要求されたフォームフィールドが見つかりました。

en: Did not find field by name @name
ja: 名前 @name のフィールドが見つかりませんでした。

en: Found field by id @id
ja: id @id のフィールドがみつかりました。

en: Did not find field by id @id
ja: id @id のフィールドがみつかりませんでした。

en: HTTP response expected !code, actual !curl_code
ja: HTTPレスポンスコード !code を待っていましたが、!curl_code コードが返ってきました。

en: The website encountered an unexpected error. Please try again later.
ja: サイトに予期せぬエラーが起こりました。しばらくたってから再度お試しください。

en: Tests
ja: テスト

en: Run tests
ja: テストを実行

en: Clean test environment
ja: テスト環境をクリアー

en: Remove tables with the prefix "simpletest" and temporary directories that are left over from tests that crashed. This is intended for developers when creating tests.
ja: クラッシュしたテストが残した、接頭語 "simpletest" が付いたテーブルと一時ディレクトリーを削除。これは、テストを作成する開発者の利用を想定したものです。

en: Clean environment
ja: 環境のクリアー

en: No tests to display.
ja: 表示するテストがありません。

en: @pass, @fail, and @exception
ja: @pass, @fail, @exception

en: No test(s) selected.
ja: テストが選択されていません。

en: Processing test @num of @max - %test.
ja: @max 中の @num テスト実行中 - %test。

en: Processed test @num of @max - %test.
ja: @max 中の @num テスト完了 - %test。

en: 1 pass | @count passes
ja[0]: パスした数 @count
ja[1]: パスした数 @count

en: 1 fail | @count fails
ja[0]: 失敗した数 @count
ja[1]: 失敗した数 @count

en: 1 exception | @count exceptions
ja[0]: 例外の数 @count
ja[1]: 例外の数 @count

en: PHP DOMDocument class
ja: PHP DOMDocument クラス

en: Provides a framework for unit and functional testing.
ja: 単体および機能試験用のフレームワークを利用する。

en: Main menu
ja: メインメニュー

en: Hindi
ja: ヒンディー語

en: User %name used one-time login link at time %timestamp.
ja: %name さんが %timestamp にワンタイムログインリンクを使用しました。

en: Created a new user account for <a href="@url">%name</a>. No e-mail has been sent.
ja: <a href="@url">%name</a>さんの新しいアカウントが作成されました。 メールは送信されていません。

en: Registration successful. You are now logged in.
ja: 正常に登録されました。 あなたは現在、ログインしています。

en: New user: %name (%email).
ja: 新規ユーザー: %name (%email)

en: Uid
ja: ユーザーID

en: Logged in user
ja: ログインユーザー

en: Custom text
ja: 独自のテキスト

en: Sum
ja: 合計

en: Processed @current out of @total.
ja: @total件中@current件処理しました。

en: sorted by
ja: 並び順

en: Not Approved
ja: 承認されていない

en: Trigger
ja: トリガー

en: Remove group
ja: グループを削除

en: Add link
ja: リンクの追加

en: Numbered list
ja: 番号付きリスト

en: View comments
ja: コメントの閲覧

en: Username or e-mail address
ja: ユーザー名またはメールアドレス

en: %name: this field cannot hold more than @count values.
ja: %name: このフィールドは @count 以上の値を持つことができません。

en: No fields available.
ja: 利用できるフィールドがありません。

en: After saving new content
ja: 新しいコンテンツを保存後

en: After deleting content
ja: コンテンツを削除後

en: return array(
      0 => array(@columns),
      // You'll usually want to stop here. Provide more values
      // if you want your 'default value' to be multi-valued:
      1 => array(@columns),
      2 => ...
    );
ja: return array(
      0 => array(@columns),
      // 通常はここで終りになると思います。
      // 「デフォルト値」を複数にする場合は、その他の値を追加してください:
      1 => array(@columns),
      2 => ...
    );

en: Vertical Tabs
ja: 垂直タブ

en: Not in book
ja: ブックに含まれない

en: New book
ja: 新しいブック

en: By @name on @date
ja: 日付 @date 　　投稿者 @name

en: By @name
ja: @name 作成

en: Not in menu
ja: メニューには表示されていません。

en: Alias: @alias
ja: エイリアス: @alias

en: No alias
ja: エイリアスなし

en: User autocomplete
ja: ユーザー名の自動補完

en: Initializing.
ja: 初期化中。

en: An error has occurred.
ja: エラーが発生しました。

en: Please continue to <a href="@error_url">the error page</a>
ja: <a href="@error_url">エラーページ</a>をご覧ください。

en: HTTP POST is required.
ja: HTTP POST が必要です。

en: Your page will be a part of the selected book.
ja: アウトラインに加えたいブックを選択してください。 「新しいブックを作成」を選択すると、このページをブックの最上位ページにできます。

en: Numeric
ja: 数値

en: Custom URL
ja: カスタムURL

en: 0 sec
ja: 0秒

en: form
ja: フォーム

en: Edit link
ja: 編集リンク

en: HTML tag for "nolink"
ja: "nolink"用のHTMLタグ

en: By default, Special Menu Items will use a span tag for the nolink menu item. Here you can specify your own tag.
ja: リンク無しのメニューアイテムにはデフォルトでspanタグが使用されますが、ここで任意のタグに変更することもできます。

en: Special Menu Items
ja: 特殊なメニューアイテム

en: Configure Special Menu Items.
ja: 特殊なメニューアイテムの設定を行います。

en: Allow users to add placeholder and/or separator menu items.
ja: リンク先の無いプレースホルダー的なメニューや、セパレータメニューの追加を可能にします。

en: Submit button text
ja: 送信ボタンのテキスト

en: alert
ja: 警戒

en: emergency
ja: 緊急

en: Filter log messages
ja: ログメッセージの絞り込み

en: You must select something to filter by.
ja: 絞り込み対象を選択する必要があります。

en: New revision
ja: 新規リビジョン

en: Lowercase
ja: 小文字

en: Punctuation
ja: 記号

en: To change the current user password, enter the new password in both fields.
ja: 現在のパスワードを変更したい場合は、両方のフィールドに新しいパスワードを入力してください。

en: You have tried to use a one-time login link that has expired. Please request a new one using the form below.
ja: このワンタイムログインリンクは、すでに期限が切れています。<br />再度の発行を希望する場合は、以下のフォームからリクエストしてください。

en: This login can be used only once.
ja: このログインを使用できるのは1回限りです。

en: Add comment link
ja: コメント追加リンク

en: The translation import of %filename failed.
ja: %filename の翻訳文字列のインポートに失敗しました。

en: More choices
ja: 選択肢の追加

en: Use theme CSS
ja: テーマCSSを使用

en: Define CSS
ja: CSSを定義

en: Extract the archive and copy its contents into a new folder in the following location:<br /><code>@editor-path</code>
ja: 圧縮ファイルに含まれているファイル取り出し、次の場所の新しいフォルダーにコピーしてください。:<br /><code>@editor-path</code>

en: So the actual library can be found at:<br /><code>@library-filepath</code>
ja: 実際のライブラリーは次の場所で見つけることができます:<br /><code>@library-filepath</code>

en: Installation instructions
ja: インストール手順

en: Strike-through
ja: 取り消し線

en: Align left
ja: 左揃え

en: Align center
ja: 中央寄せ

en: Align right
ja: 右揃え

en: Justify
ja: 正当化する

en: Horizontal rule
ja: 水平の罫線

en: Paste Text
ja: テキスト貼付け

en: Paste from Word
ja: Microsoft Word からの貼付け

en: Remove format
ja: 書式を削除する

en: Character map
ja: 文字コード表

en: HTML block format
ja: HTMLブロック形式

en: Font style
ja: フォントスタイル

en: Abbreviation
ja: 略語

en: Inserted
ja: 挿入

en: Parent term(s)
ja: 上位ターム

en: Provide a password for the new account in both fields.
ja: 上の両方のフィールドに新しいアカウントのパスワードを入力してください。

en: (@language)
ja: （@language）

en: Broken handler @table.@field
ja: 壊れているハンドラー @table.@field

en: Skipping broken view @view
ja: 壊れているビュー @view をスキップ

en: Ajax callback for view loading.
ja: 表示読込用のAjaxコールバック

en: Changes cannot be made to a locked view.
ja: ロックされた表示は変更することはできません

en: Create customized lists and queries from your database.
ja: カスタマイズされた一覧とクエリーをデータベースから作成する

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
ja: Views の管理インターフェース。 このモジュールを利用せずに、 views の作成や編集はできません。

en: Broken/missing handler
ja: 壊れている、もしくは消失しているハンドラー

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
ja: このアイテムのハンドラーは壊れているか消失しており、使用できません。もしもモジュールが提供しているハンドラーで、そのモジュールが無効になっている場合は、モジュールを再度有効にすることで修復できるかもしれません。そうでなければ、このアイテムを削除するべきです。

en: Current date
ja: 現在の日時

en: Current node's creation time
ja: 現在のノードの作成日時

en: Current node's update time
ja: 現在のノードの更新日時

en: Do not display items with no value in summary
ja: 値がない項目を概要に表示しない

en: Invalid input
ja: 不正な入力

en: Fail basic validation if any argument is given
ja: 余分な引数が与えられたら検証を失敗にする

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
ja: このオプションを有効にすると、必要なものより多くの引数がビューに与えられた場合に検証を失敗させることができます。

en: Glossary mode
ja: 辞典モード

en: Character limit
ja: 文字数制限

en: No transform
ja: 変換なし

en: Upper case
ja: 大文字

en: Lower case
ja: 小文字

en: Capitalize each word
ja: 単語の頭文字を大文字にする

en: Case in path
ja: パスでの大文字小文字

en: Transform spaces to dashes in URL
ja: URLに含まれている空白をダッシュに変換

en: Exclude from display
ja: 表示から除外

en: Rewrite the output of this field
ja: フィールドの出力を変更

en: The text to display for this field. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
ja: このフィールドの表示に使用する文字列。HTMLを含めることができます。下記の「置換パターン」を利用して、このビューのデータを入力することができます。

en: Output this field as a link
ja: このフィールドをリンクとして表示

en: If checked, this field will be made into a link. The destination must be given below.
ja: このオプションを有効にすると、このフィールドはリンクとして表示されます。以下でリンク先を指定してください。

en: Link path
ja: リンクパス

en: The Drupal path or absolute URL for this link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
ja: このリンクのDrupal内部パスまたは絶対URL。下記の「置換パターン」を利用して、このビューのデータを入力することができます。

en: The CSS class to apply to the link.
ja: このリンクに適用するCSSクラス。

en: Prefix text
ja: 接頭語文字列

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
ja: このリンクの前に表示する文字列。HTMLを含めることができます。

en: Suffix text
ja: 接尾語文字列

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
ja: このリンクの後ろに表示する文字列。HTMLを含めることができます。

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
ja: <p>このフィールドを使用する前にこのディスプレイにいくつかの付加的なフィールドを追加する必要があります。これらのフィールドは、状況に応じて<em>表示から除外する</em>ことも可能です。また、レンダリングの順序がこのフィールドよりも後に位置しているフィールドは置換パターンとして使用できないため、リストに表示されていないフィールドを使用したい場合には、フィールドを再構成する必要があることに注意して下さい。</p>

en: Trim this field to a maximum length
ja: 最大文字数でこのフィールドをトリミング

en: Trim only on a word boundary
ja: 単語の区切りでトリミング

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
ja: このオプションを有効にすると、単語の区切りでフィールドがトリミングされて表示されます。最大文字数を超えることはありません。単語の区切りが無ければ、フィールドは何も表示しません。

en: Add an ellipsis
ja: 省略符号を追加

en: If checked, a "..." will be added if a field was trimmed.
ja: このオプションを有効にすると、フィールドの内容が切り詰められた場合に「...」を追加します。

en: Strip HTML tags
ja: HTMLタグを除去

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
ja: このオプションを有効にすると、すべてのHTMLタグを除去して表示します。

en: Field can contain HTML
ja: フィールドに HTML を含める

en: If checked, HTML corrector will be run to ensure tags are properly closed after trimming.
ja: このオプションを有効にすると、トリミングの後にHTML コレクターが実行され、タグが正しく閉じられているようにします。

en: File size display
ja: ファイルサイズの表示

en: Formatted (in KB or MB)
ja: フォーマット済み（KBまたはMB）

en: Raw bytes
ja: バイト数そのまま

en: If checked, true will be displayed as false.
ja: このオプションを有効にすると、trueの場合にfalseを返します。

en: Time ago (with "ago" appended)
ja: 現在からの時間（「～前」を付加）

en: Time span (with "ago/hence" appended)
ja: 経過時間（「～前 / ～後」を付加）

en: Round
ja: 端数切り捨て

en: If checked, the number will be rounded.
ja: チェックがあれば、端数を切り捨てます。

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
ja: 小数点第何位まで表示するか指定してください。

en: What single character to use as a decimal point.
ja: 小数点として使用する文字を指定してください。

en: What single character to use as the thousands separator.
ja: 千単位の区切り文字として使用する文字を指定してください。

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
ja: 通貨記号等の、数字の前に置く文字列。

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
ja: 通貨記号等の、数字の後に置く文字列

en: Simple separator
ja: 単純なセパレーター

en: Display as link
ja: リンクとして表示

en: Operator identifier
ja: オペレーターの識別子

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
ja: URLで ? の後ろに現れ、このオペレーターを区別できるようにします。

en: Filter identifier
ja: フィルターの識別子

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank.
ja: URLで ? の後ろに現れ、このフィルターを区別できるようにします。必ず入力してください。

en: This exposed filter is optional and will have added options to allow it not to be set.
ja: この外部設置フィルターへの入力は任意で、値のないオプションが追加されます。

en: Remember
ja: 記憶

en: Remember the last setting the user gave this filter.
ja: ユーザーがこのフィルターに行った最終の設定を記憶します。

en: The identifier is required if the filter is exposed.
ja: フィルターを外部設置する場合は識別子を入力してください。

en: This identifier is not allowed.
ja: この識別子は許可されていません。

en: - Any -
ja: - すべて -

en: exposed
ja: 表示

en: Value type
ja: 値のタイプ

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
ja: システム内部で使用する書式で日時を入力します。CCYY-MM-DD HH:MM:SS といった書式が適当でしょう。

en: Invalid date format.
ja: 日時の書式に誤りがあります。

en: Limit list to selected items
ja: 選択した項目だけをリストに表示

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
ja: このオプションを有効にすると、ここで選択することができるのはユーザーに表示される項目だけとなります。

en: not in
ja: 含まれない

en: Is all of
ja: ～のすべて

en: Is none of
ja: ～のどれでもない

en: not
ja: ～でない

en: <
ja: より小さい

en: <=
ja: 同じかより小さい

en: >=
ja: 同じかより大きい

en: >
ja: より大きい

en: Is between
ja: 範囲内にある

en: between
ja: 範囲内

en: Is not between
ja: 範囲外にある

en: not between
ja: 範囲外

en: Min
ja: 最小

en: And max
ja: および最大

en: And
ja: および

en: Contains any word
ja: いずれかの単語を含む

en: has word
ja: 単語がある

en: Contains all words
ja: すべての単語を含む

en: has all
ja: すべてを持つ

en: begins
ja: ～で始まる

en: ends
ja: ～で終わる

en: Require this relationship
ja: このリレーションシップを必須とする

en: asc
ja: 昇順

en: desc
ja: 降順

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
ja: 粒度はふたつの日時が同じかどうかを決定する際に用いる最小単位です。例えば、粒度が「年」の場合にすべての日時が1999年であれば、それぞれ1999年のいつであるかに関わらず、同じ日時として扱います。

en: Broken
ja: 壊れている

en: Displays
ja: ディスプレイ

en: These queries were run during view rendering:
ja: ビューのレンダリング中に以下のクエリーが実行されました:

en: This display has no path.
ja: このディスプレイにはパスがありません。

en: Query build time
ja: クエリー構築時間

en: Query execute time
ja: クエリー処理時間

en: View render time
ja: ビューの描画時間

en: No query was run
ja: 実行されたクエリーはありません

en: Unable to preview due to validation errors.
ja: 検証エラーのため、プレビュー出来ません。

en: View name
ja: ビューの名前

en: View description
ja: ビューの説明

en: This description will appear on the Views administrative UI to tell you what the view is about.
ja: Viewsの管理画面で表示される説明で、何のためのビューかを表します。

en: View tag
ja: ビューのタグ

en: The view has been deleted.
ja: ビューを削除しました。

en: Are you sure you want to break the lock on view %name?
ja: ビュー %name のロックを本当に解除しますか？

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by !user will be lost!
ja: ロックを解除すると、!userが行った変更で保存されていないものがすべて失われます！

en: Break lock
ja: ロックを解除

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
ja: ロックが解除されました。このビューは編集可能です。

en: Enter the name to use for this view if it is different from the source view. Leave blank to use the name of the view.
ja: このビューに使用する名称を、ソースに含まれているものとは別に指定する場合は入力してください。空欄にすると、ソースに含まれている名称を使用します。

en: Paste view code here
ja: ビューのコードをここに貼り付けてください

en: Unable to interpret view code.
ja: ビューのコードを解析できません。

en: A view by that name already exists; please choose a different name
ja: 同じ名前のビューが存在します。他の名前を指定してください。

en: Display plugin @plugin is not available.
ja: ディスプレイプラグイン @plugin は利用できません。

en: Style plugin @plugin is not available.
ja: スタイルプラグイン @plugin は利用できません。

en: Row plugin @plugin is not available.
ja: 行プラグイン @plugin は利用できません。

en: @type handler @table.@field is not available.
ja: @type のハンドラー @table.@field は利用できません。

en: Unable to import view.
ja: ビューをインポートできません。

en: Click on an item to edit that item's details.
ja: 項目をクリックして、詳細を編集してください。

en: Go to the real page for this display
ja: このディスプレイの実際のページへ移動

en: Invalid
ja: 不正

en: Missing style plugin
ja: 失われたスタイルプラグイン

en: Change settings for this style
ja: このスタイルの設定を変更

en: View analysis
ja: ビューの分析

en: Configure @type
ja: @typeの設定

en: Rearrange @type
ja: @type の並べ替え

en: Broken field @id
ja: 壊れているフィールド @id

en: There are no @types available to add.
ja: 追加できる@typesがありません。

en: Configure extra settings for @type %item
ja: @typeの%itemに関するその他の設定を行う

en: Configure summary style for @type %item
ja: @typeの%itemに関するサマリースタイルを設定

en: Clear Views' cache
ja: ビューのキャッシュをクリアー

en: Add Views signature to all SQL queries
ja: すべてのSQLクエリーにViewsのシグニチャーを追加

en: Disable views data caching
ja: ビューのキャッシュの無効化

en: Views caches data about tables, modules and views available, to increase performance. By checking this box, Views will skip this cache and always rebuild this data when needed. This can have a serious performance impact on your site.
ja: ビューは、テーブルやモジュールおよび利用可能なビューのデータをキャッシュして、パフォーマンスを向上させます。 このチェックボックスにチェックを入れると、そのキャッシュを省略し、必要な時に常にデータを再構築するようになります。 これはサイトのパフォーマンスに重大な影響を及ぼします。

en: Show other queries run during render during live preview
ja: ライブプレビューを生成中に実行された他のクエリーを表示

en: Drupal has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
ja: Drupalには、ビューを生成中にも多くのクエリーを実行する能力があります。このオプションを有効にすると、ライブプレビューのビューを生成中に実行したすべてのクエリーを表示します。

en: Error: missing @component
ja: エラー: 失われた@component

en: View analysis can find nothing to report.
ja: ビューの分析では、報告すべき点が見つかりませんでした。

en: This view has only a default display and therefore will not be placed anywhere on your site; perhaps you want to add a page or a block display.
ja: このビューにはデフォルトのディスプレイしかなく、そのためサイトのどこにも配置できません。ページやブロックのディスプレイを追加してください。

en: Reduce duplicates
ja: 重複を減らす

en: Default settings for this view.
ja: このビューのデフォルト設定

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
ja: URLとメニューリンクがあるページとしてビューを表示します。

en: Display the view as a block.
ja: ブロックとしてビューを表示します。

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
ja: 他のディスプレイに添付することで、ひとつのビューに複数のビューを表示することができます。

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
ja: RSSフィードのようなフィードとしてビューを表示します。

en: Displays rows one after another.
ja: 1行ずつ表示。

en: Displays rows as an HTML list.
ja: HTMLリスト形式で行を表示します。

en: Displays rows in a grid.
ja: グリッド形式で行を表示します。

en: Displays rows in a table.
ja: テーブル形式で行を表示します。

en: Displays the default summary as a list.
ja: デフォルトのサマリーをリスト形式で表示。

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
ja: 行で区切るかインラインかを選択して、形式なしでサマリーを表示

en: Generates an RSS feed from a view.
ja: ビューからRSSフィードを生成します。

en: Displays the fields with an optional template.
ja: 任意のテンプレートでフィールドを表示します。

en: Will be available to all users.
ja: すべてのユーザーが利用可能。

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
ja: 指定した役割のいずれかを持つユーザーにアクセス権限が付与されます。

en: No caching of Views data.
ja: Views のデータをキャッシュしません。

en: Time-based
ja: 時間基準

en: Simple time-based caching of data.
ja: 単純に時間を基準としてデータをキャッシュします。

en: sort criteria
ja: 並び替え基準

en: Sort criterion
ja: 並び替え基準

en: sort criterion
ja: 並び替え基準

en: filter
ja: フィルター

en: Aggregator items are imported from external RSS and Atom news feeds.
ja: アグリゲーターアイテムは外部のRSSやAtomニュースフィードからインポートされます。

en: The title of the aggregator item.
ja: アグリゲーターアイテムのタイトル。

en: The link to the original source URL of the item.
ja: アイテムのオリジナルソースのURLへのリンク。

en: The author of the original imported item.
ja: インポート元の項目の作成者。

en: The actual content of the imported item.
ja: インポートした項目の実際のコンテンツ。

en: The date the original feed item was posted. (With some feeds, this will be the date it was imported.)
ja: 元のフィードアイテムが投稿された日時。（インポートされた日時となるフィードもあります）

en: Feed ID
ja: フィードID

en: The unique ID of the aggregator feed.
ja: アグリゲーターフィードの固有のID。

en: The title of the aggregator feed.
ja: アグリゲーターフィードのタイトル。

en: The link to the source URL of the feed.
ja: フィードのソースURLへのリンク。

en: The date the feed was last checked for new content.
ja: 最後にフィードをチェックした日時。

en: The description of the aggregator feed.
ja: アグリゲーターフィードの説明。

en: The unique ID of the aggregator category.
ja: アグリゲーターカテゴリーのユニークID。

en: The title of the aggregator category.
ja: アグリゲーターカテゴリーのタイトル。

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
ja: 元のソースに含まれているデータでアグリゲーターの項目を表示します。

en: The book the node is in.
ja: ノードが属しているブック。

en: The weight of the book page.
ja: ブックページのウェイト。

en: The depth of the book page in the hierarchy; top level books have a depth of 1.
ja: ブックページの階層の深さ。トップレベルのブックは階層が 1 です。

en: The parent book node.
ja: 親ブックノード。

en: The title of the comment.
ja: コメントのタイトル

en: The comment ID of the field
ja: フィールドのコメントID

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
ja: コメント投稿者の名前。投稿者のホームページへのリンクとして出力可能です。

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
ja: コメント投稿者のウェブサイトアドレス。リンクとして出力可能です。投稿者が登録済みユーザーの場合は値がありません。

en: Post date
ja: 投稿日

en: Provide a simple link to view the comment.
ja: コメントを表示するシンプルなリンクを表示。

en: Provide a simple link to edit the comment.
ja: コメントを編集するシンプルなリンクを表示。

en: Provide a simple link to delete the comment.
ja: コメントを削除するシンプルなリンクを表示。

en: The User ID of the comment's author.
ja: コメント投稿者のユーザーID。

en: Parent CID
ja: 親CID

en: The Comment ID of the parent comment.
ja: 親コメントのコメントID。

en: Last comment time
ja: 最新コメント日時

en: Date and time of when the last comment was posted.
ja: 最後にコメントが投稿された日時。

en: Last comment author
ja: 最新コメント投稿者

en: The name of the author of the last posted comment.
ja: 最後に投稿されたコメントの投稿者名。

en: Comment count
ja: コメント数

en: The number of comments a node has.
ja: ノードに寄せられたコメント数。

en: Updated/commented date
ja: 更新またはコメント日時

en: The most recent of last comment posted or node updated time.
ja: コメントが投稿されたかノードが更新された最終の日時。

en: The number of new comments on the node.
ja: ノードに寄せられた新着コメント数。

en: Comment status
ja: コメントステータス

en: Whether comments are enabled or disabled on the node.
ja: ノードでコメントが有効かどうか。

en: User posted or commented
ja: ユーザーが投稿またはコメント

en: Display nodes only if a user posted the node or commented on the node.
ja: ユーザーが投稿したりコメントしたノードだけを表示します。

en: Display the comment with standard comment view.
ja: 通常の方法でコメントを表示します。

en: Display the comment as RSS.
ja: RSSとしてコメントを表示します。

en: Link to contact page
ja: コンタクトページへのリンク

en: Provide a simple link to the user contact page.
ja: ユーザーのコンタクトページへの単純なリンクを出力します。

en: Locale source
ja: ロケールソース

en: A source string for translation, in English or the default site language.
ja: 翻訳用の原文。英語かもしくはサイトのデフォルト言語。

en: The ID of the source string.
ja: 元の文字列のID。

en: A description of the location or context of the string.
ja: 文字列の場所やコンテクストについての説明。

en: The group the translation is in.
ja: 翻訳が含まれているグループ。

en: The full original string.
ja: 元々の文字列全文。

en: The version of Drupal core that this string is for.
ja: この文字列が対象としている Drupal コアのバージョン。

en: Provide a simple link to edit the translations.
ja: 翻訳を編集するための単純なリンクを出力します。

en: Locale target
ja: 対象言語

en: The full translation string.
ja: 翻訳全文。

en: The language this translation is in.
ja: この翻訳の言語。

en: Singular LID
ja: 単一のLID

en: The ID of the parent translation.
ja: 親翻訳のID。

en: Whether or not the translation is plural.
ja: 複数の翻訳が存在するかどうか。

en: The title of the node.
ja: ノードのタイトル。

en: The date the node was posted.
ja: ノードが投稿された日付。

en: Whether or not the node is published.
ja: ノードが掲載されているかどうか。

en: Published or admin
ja: 掲載されている、または管理権限がある

en: Created year + month
ja: 作成年月

en: Created year
ja: 作成年

en: Created month
ja: 作成月

en: Created day
ja: 作成日

en: Created week
ja: 作成週

en: Updated year + month
ja: 更新年月

en: Updated year
ja: 更新年

en: Updated month
ja: 更新月

en: Updated day
ja: 更新日

en: Updated week
ja: 更新週

en: The log message entered when the revision was created.
ja: リビジョンが作成された際に入力されたログメッセージ。

en: Revert link
ja: 戻すリンク

en: Provide a simple link to revert to the revision.
ja: リビジョンを戻す単純なリンクを出力します。

en: Filter by access.
ja: アクセス権限で絞り込み。

en: Has new content
ja: 新着コンテンツがある

en: Display %display has no access control but does not contain a filter for published nodes.
ja: ディスプレイ %display にはアクセス制御の指定がなく、掲載済みのノードだけに絞り込むフィルターもありません。

en: Poll
ja: 投票

en: Whether the poll is open for voting.
ja: 投票がオープンとなっているかどうか。

en: Profile textfield
ja: プロフィールのテキストフィールド

en: Profile textarea
ja: プロフィールのテキストエリア

en: Profile checkbox
ja: プロフィールのチェックボックス

en: Profile URL
ja: プロフィールのURLフィールド

en: Profile selection
ja: プロフィールの選択リスト

en: Profile freeform list %field-name.
ja: プロフィールのフリーフォームリスト %field-name。

en: Profile date %field-name.
ja: プロフィールの日付フィールド %field-name。

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
ja: 検索にマッチした数。検索フィルターが出力されない場合はこちらも表示されません。

en: Links from
ja: リンク元

en: Other nodes that are linked from the node.
ja: ノードからリンクを張られている他のノード。

en: Links to
ja: リンク先

en: Other nodes that link to the node.
ja: ノードへリンクを張っている他のノード

en: Search Terms
ja: 検索語句

en: The terms to search for.
ja: 検索に使用する語句。

en: Display the results with standard search view.
ja: 通常の検索ビューで結果を表示。

en: Total views
ja: 総閲覧数

en: The total number of times the node has been viewed.
ja: ノードが閲覧された回数の合計。

en: Views today
ja: 本日のアクセス数

en: The total number of times the node has been viewed today.
ja: ノードが本日閲覧された回数の合計。

en: Most recent view
ja: 最新の閲覧

en: The most recent time the node has been viewed.
ja: ノードが閲覧された最新の日時。

en: Stores site access information.
ja: サイトのアクセス情報を保存します。

en: Browser session ID of user that visited page.
ja: ページを閲覧したユーザーのブラウザーセッションID。

en: Title of page visited.
ja: 閲覧したページのタイトル。

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
ja: 閲覧ページの内部パス（Drupalルートからの相対パス）

en: Referrer URI.
ja: リファラーURI。

en: Hostname of user that visited the page.
ja: ページを閲覧したユーザーのホスト名。

en: The user who visited the site.
ja: サイトに訪れたユーザー。

en: Time in milliseconds that the page took to load.
ja: ページの読み込みに要した時間（ミリ秒）。

en: Timestamp of when the page was visited.
ja: ページを閲覧した時間のタイムスタンプ。

en: Files maintained by Drupal and various modules.
ja: Drupalや様々なモジュールによって管理されているファイル。

en: The ID of the file.
ja: ファイルのID。

en: The name of the file.
ja: ファイルの名称。

en: The path of the file.
ja: ファイルのパス。

en: The mime type of the file.
ja: ファイルのMIMEタイプ。

en: The status of the file.
ja: ファイルのステータス。

en: The date the file was uploaded.
ja: ファイルがアップロードされた日時。

en: Name of the vocabulary a term is a member of. This will be the vocabulary that whichever term the "Taxonomy: Term" field is; and can similarly cause duplicates.
ja: タームが属しているボキャブラリー名。「タクソノミー: ターム」フィールドのすべてのボキャブラリーとなるでしょうし、同様に重複が生じる可能性があります。

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
ja: タクソノミータームはノードに関連付けられています。

en: Taxonomy term name.
ja: タクソノミータームの名称。

en: The term weight field
ja: タームのウェイトフィールド

en: The description associated with a taxonomy term.
ja: タクソノミータームについての説明。

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" to a particular vocabulary.
ja: 特定のボキャブラリーで「タクソノミー: ターム」の結果を絞り込みます。

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
ja: ノードに関連付けられているタームのうち、指定のボキャブラリーのものをすべて表示します。

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
ja: タームの親ターム。複数の親タームを指定できるボキャブラリーを使用している場合は、エントリーが重複して出力されることもあります。

en: The parent term of the term.
ja: タームの親ターム。

en: Node translation
ja: ノード翻訳

en: Translation set node ID
ja: 翻訳セットのノードID

en: The ID of the translation set the content belongs to.
ja: コンテンツが属している翻訳セットのID。

en: Source translation
ja: 翻訳のソース

en: The source that this content was translated from.
ja: このコンテンツの翻訳元となったソース。

en: Versions of content in different languages.
ja: 異なる言語によるコンテンツのバージョン。

en: Child translation
ja: 子翻訳

en: Outdated
ja: 期限切れ

en: The user ID
ja: ユーザーID

en: The user or author name.
ja: ユーザーまたは投稿者の名前。

en: Email address for a given user. This field is normally not shown to users, so be cautious when using it.
ja: ユーザーのメールアドレス。通常、このフィールドはユーザーに対して表示されないので、注意して使用してください。

en: Language of the user
ja: ユーザーの使用言語

en: The user's picture, if allowed.
ja: ユーザーのアバター（使用が許可されている場合）。

en: The date the user was created.
ja: ユーザーの作成日時。

en: The user's last access date.
ja: ユーザーの最終アクセス日時。

en: The user's last login date.
ja: ユーザーの最終ログイン日時。

en: Whether a user is active or blocked.
ja: ユーザーがアクティブかブロックされているか。

en: The user's signature.
ja: ユーザーの署名。

en: Provide a simple link to edit the user.
ja: ユーザーを編集する単純なリンクを出力します。

en: Roles that a user belongs to.
ja: ユーザーの所属する役割。

en: User ID from URL
ja: URL から取得したユーザーID

en: User ID from logged in user
ja: ログインユーザーのユーザーID

en: Randomize the display order.
ja: 表示順序をランダムにします。

en: Provide custom text or link.
ja: カスタムテキストまたはリンクを提供します。

en: View result counter
ja: 結果のカウンターを表示

en: Displays the actual position of the view result
ja: ビューの結果内での位置を表示します。

en: Link this field to its aggregator category page
ja: このフィールドをアグリゲーターカテゴリーページへリンク

en: No user
ja: ユーザーはいません

en: Link this field to its comment
ja: このフィールドをコメントにリンク

en: Show teaser-style link
ja: ティーザー形式のリンクを表示

en: Link this field to new comments
ja: このフィールドを新しいコメントへリンク

en: contact
ja: コンタクト

en: Contact %user
ja: %userにコンタクトを取る

en: Unknown group
ja: 不明なグループ

en: Unknown language
ja: 不明な言語

en: Current user's language
ja: カレントユーザーの言語

en: Default site language
ja: デフォルトのサイト言語

en: No language
ja: 言語なし

en: Current installed version
ja: 現在インストールされているバージョン

en: Check for new comments as well
ja: 新しいコメントもチェック

en: Node IDs separated by , or +
ja: 「,」 (カンマ) や「+」 (プラス記号) で区切られたノードID

en: Alternative sort
ja: 代替の並び順

en: Alternate sort order
ja: 代替の並び順

en: On empty input
ja: 未入力時

en: Show None
ja: 何も表示しない

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
ja: 2つのキーワードのいずれかを検索するには、大文字の <strong>OR</strong> を使用してください。<br />例: <strong>動物園 OR 水族館</strong>

en: Display score
ja: 件数を表示

en: Link this field to download the file
ja: ファイルをダウンロードするリンクとしてこのフィールドを表示

en: Set the breadcrumb for the term parents
ja: 親タームのパンくずを表示

en: If selected, the breadcrumb trail will include all parent terms, each one linking to this view. Note that this only works if just one term was received.
ja: このオプションを有効にすると、パンくずにはすべての親タームが含まれ、それぞれがこのビューへリンクされます。ただひとつのタームが与えられている場合にだけ動作することに注意してください。

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
ja: 階層構造を持ったタームでタグ付けされているノードを、深さの範囲で一致させることができます。例えば、「フルーツ」というタームの下に「りんご」というタームがあるとして、深さ 1 （またはそれ以上）で「フルーツ」を絞り込んだら、「フルーツ」のノードと一緒に「りんご」でタグ付けされているノードも取得することができます。マイナスの値を指定すると、その逆のことが起こります。深さを -1 （またはそれ以下）で指定して「りんご」を検索すると、「フルーツ」でタグ付けされているノードも検索に一致します。

en: No vocabulary
ja: ボキャブラリーなし

en: Link this field to its taxonomy term page
ja: このフィールドをタクソノミータームページへリンク

en: Link this field to its term page
ja: このフィールドをタームページへリンク

en: Limit terms by vocabulary
ja: ボキャブラリーでタームを制限

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
ja: 通常のオプションでタームを表示するボキャブラリーを選択してください。

en: Dropdown
ja: ドロップダウン

en: Show hierarchy in dropdown
ja: ドロップダウンに階層を表示

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
ja: 不正なボキャブラリーが選択されています。変更してください。

en: Select terms from vocabulary @voc
ja: ボキャブラリー @voc からタームを選択

en: Select terms
ja: タームを選択

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
ja[0]: タームが見つかりません: @terms
ja[1]: タームが見つかりません: @terms

en: If you wish to validate for specific vocabularies, check them; if none are checked, all terms will pass.
ja: 特定のボキャブラリーで検証する場合はそれらにチェックを入れてください。チェックがなければ、すべてのタームがパスします。

en: Term IDs separated by , or +
ja: カンマやプラス記号で区切られたタームID

en: Current language
ja: 現在の言語

en: Translation option
ja: 翻訳オプション

en: The translation options allows you to select which translation or translations in a translation set join on. Select "Current language" or "Default language" to join on the translation in the current or default language respectively. Select a specific language to join on a translation in that language. If you select "All", each translation will create a new row, which may appear to cause duplicates.
ja: 翻訳オプションによって、翻訳セットのどの翻訳を組み込むか選択できるようになります。「現在の言語」と「デフォルトの言語」の翻訳に組み込む言語をそれぞれ選択してください。その他、翻訳に組み込む言語を選択してください。「すべて」を選択すると、それぞれの翻訳に新しい行が作成され、重複が生じることになる可能性があります。

en: To the user
ja: ユーザーへ

en: With a mailto:
ja: 「mailto:」付きで

en: Is the logged in user
ja: ログインユーザーである

en: Usernames
ja: ユーザー名

en: Enter a comma separated list of user names.
ja: ユーザー名の一欄をカンマ区切りで入力してください。

en: Unable to find user: @users | Unable to find users: @users
ja[0]: ユーザーが見つかりません: @users
ja[1]: ユーザーが見つかりません: @users

en: Also look for a node and use the node author
ja: ノードを調べてノードの作成者を使用する

en: Only allow numeric UIDs
ja: 数値によるユーザーIDの指定のみ許可

en: Only allow string usernames
ja: 文字列によるユーザー名の指定のみ許可

en: Allow both numeric UIDs and string usernames
ja: 数値によるユーザーIDの指定と文字列によるユーザー名の指定の両方を許可

en: Restrict user based on role
ja: 役割でユーザーを制限

en: Restrict to the selected roles
ja: 選択した役割にユーザーを制限

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
ja: 役割が選択されていなければ、すべての役割のユーザーが許可されます。

en: Unrestricted
ja: 無制限

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of other permissions.
ja: 選択した権限を持つユーザーだけがこのディスプレイにアクセスすることができます。「すべてのビューへのアクセス」権限を持つユーザーは、権限に関係なくすべてのビューを閲覧できることに注意してください。

en: No role(s) selected
ja: 役割が選択されていません

en: Multiple roles
ja: 複数の役割

en: Only the checked roles will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of role.
ja: チェックを入れた役割だけがこのディスプレイにアクセスすることができます。「すべてのビューへのアクセス」権限を持つユーザーは、役割に関係なくすべてのビューを閲覧できることに注意してください。

en: You must select at least one role if type is "by role"
ja: タイプが「 by role 」の場合は少なくとも 1 つの役割を選ばなくてはいけません

en: PHP validate code
ja: PHP検証コード

en: Never cache
ja: キャッシュしない

en: Query results
ja: クエリー結果

en: The length of time raw query results should be cached.
ja: クエリーをキャッシュする時間の長さ。

en: Rendered output
ja: 生成された出力

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
ja: 生成された HTML の出力をキャッシュする時間の長さ。

en: Broken field
ja: 壊れているフィールド

en: Change the title that this display will use.
ja: このディスプレイで使用するタイトルの変更。

en: Use AJAX
ja: AJAXを利用

en: Change whether or not this display will use AJAX.
ja: このディスプレイで AJAX を使用するかどうか指定してください。

en: Mini
ja: ミニ

en: Change this display's pager setting.
ja: このディスプレイのページャー設定を変更。

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: Specify whether this display will provide a "more" link.
ja: このディスプレイで続きへのリンクを提供するかどうかを指定

en: Specify access control type for this display.
ja: このディスプレイのアクセス制御タイプを指定してください。

en: Change settings for this access type.
ja: このアクセス制御タイプの設定を変更。

en: Specify caching type for this display.
ja: このディスプレイのキャッシュタイプを指定してください。

en: Change settings for this caching type.
ja: このキャッシュタイプの設定を変更してください。

en: Link display
ja: ディスプレイにリンク

en: Exposed form in block
ja: 外部設置フォームをブロックで提供

en: Allow the exposed form to appear in a block instead of the view.
ja: 外部設置フォームをビューの中に表示する代わりに、ブロックとして表示します。

en: Get information on how to theme this display
ja: このディスプレイのテーマに関する情報を得ます。

en: The title of this view
ja: このビューのタイトル

en: This title will be displayed with the view, wherever titles are normally displayed; i.e, as the page title, block title, etc.
ja: 通常どこにタイトルを表示しても、このタイトルはビューとともに表示されます。 例) ページのタイトル、ブロックのタイトル等

en: Use AJAX when available to load this view
ja: このビューの読み込みに利用可能であればAJAXを使用する

en: If set, this view will use an AJAX mechanism for paging, table sorting and exposed filters. This means the entire page will not refresh. It is not recommended that you use this if this view is the main content of the page as it will prevent deep linking to specific pages, but it is very useful for side content.
ja: このオプションを有効にすると、ページングやテーブルの並び替えや外部設置フィルターに AJAX のメカニズムを使用します。これはページ全体が再読み込みされなくなることを意味します。このビューがページのメインコンテンツである場合は、特定のページにリンクを張るのが難しくなるためこの機能の使用をオススメしませんが、サイドのコンテンツにはとても役立ちます。

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
ja: このビューに関係したページャーに問題がなければ、この値を 0 のままにしておいてください。ひとつのページに複数のページャーを使用している場合は、「?page=」の配列で衝突が生じないようにするため、より大きな値をセットする必要があります。大きな値をセットすると URL にたくさんのカンマが加わりますので、できる限り避けてください。

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
ja: 1ページあたりに表示する件数。0を入力すると無制限。

en: Add a more link to the bottom of the display.
ja: ディスプレイの最後尾に続きへのリンクを追加。

en: Create more link
ja: 続きへのリンクを作成

en: The text to display for the more link.
ja: 続きへのリンクに表示するテキスト

en: This will make the view display only distinct items. If there are multiple identical items, each will be displayed only once. You can use this to try and remove duplicates from a view, though it does not always work. Note that this can slow queries down, so use it with caution.
ja: このオプションを有効にすると、別々の項目しか表示されなくなります。完全に同一の項目が複数ある場合は、同じ項目は一度ずつしか表示されません。ビューから重複を取り除くのに使用できますが、いつも上手く動作するとは限りません。このオプションはクエリーの処理を遅くするので、使用に注意が必要です。

en: Access restrictions
ja: アクセス制限

en: Access options
ja: アクセス権限のオプション

en: Caching options
ja: キャッシュのオプション

en: Display even if view has no result
ja: ビューの結果が0件でも表示

en: How should this view be styled
ja: このビューのスタイル

en: If the style you choose has settings, be sure to click the settings button that will appear next to it in the View summary.
ja: 選択したスタイルに設定項目がある場合は、ビューのサマリーで隣に表示される設定ボタンをクリックして確認してください。

en: Style options
ja: スタイルのオプション

en: Row style options
ja: 行スタイルのオプション

en: How should each row in this view be styled
ja: このビューの各行のスタイル

en: Which display to use for path
ja: パスに使用するディスプレイ

en: Which display to use to get this display's path for things like summary links, rss feed links, more links, etc.
ja: サマリー、 rss フィード、もっと読むなどの中から、このディスプレイのパスとして使うディスプレイ。

en: Display output
ja: アウトプットを表示

en: Field @field (ID: @id)
ja: フィールド @field ( ID: @id )

en: Change theme
ja: テーマを変更

en: Rescan template files
ja: テンプレートファイルを再スキャン

en: <strong>Important!</strong> When adding, removing, or renaming template files, it is necessary to make Drupal aware of the changes by making it rescan the files on your system. By clicking this button you clear Drupal's theme registry and thereby trigger this rescanning process. The highlighted templates above will then reflect the new state of your system.
ja: <strong>重要！</strong> テンプレートファイルを追加したり削除したり名前を変更した際には、システムにあるファイルをスキャンしなおして Drupal にファイルの変更を知らせる必要があります。このボタンをクリックすると、Drupal のテーマレジストリーを消去し、再スキャンを開始します。上記でハイライト表示されているテンプレートは、システムの新しい状態を反映します。

en: Theming information (display)
ja: テーマに関する情報 (ディスプレイ)

en: Back to !info.
ja: !infoに戻る。

en: theming information
ja: テーマに関する情報

en: This display has no theming information
ja: このディスプレイにはテーマに関する情報がありません。

en: This is the default theme template used for this display.
ja: このディスプレイに使用されているデフォルトのテーマテンプレートです。

en: This is an alternative template for this display.
ja: このディスプレイの代わりとなるテンプレート。

en: Theming information (style)
ja: テーマに関する情報 (スタイル)

en: This display has no style theming information
ja: このディスプレイにはスタイルテーマに関する情報がありませｎ

en: This is the default theme template used for this style.
ja: このスタイルに使用されているデフォルトのテーマテンプレートです。

en: This is an alternative template for this style.
ja: このスタイルの代わりとなるテンプレート。

en: Theming information (row style)
ja: テーマに関する情報 (行スタイル)

en: This display has no row style theming information
ja: このディスプレイには行スタイルのテーマテンプレートがありません。

en: This is the default theme template used for this row style.
ja: この行スタイルに使用されるデフォルトのテーマテンプレート。

en: This is an alternative template for this row style.
ja: この行スタイルの代わりとなるテンプレート。

en: Put the exposed form in a block
ja: 外部設置フォームをブロックで表示

en: If set, any exposed widgets will not appear with this view. Instead, a block will be made available to the Drupal block administration system, and the exposed form will appear there. Note that this block must be enabled manually, Views will not enable it for you.
ja: このオプションを有効にすると、外部設置フィルターのフォームはビューに現れません。代わりに、Drupal ブロック管理システムでブロックを利用可能となり、外部設置フォームはそこに表示されます。このブロックは手動で有効にする必要があり、Views が自動で有効にするのではないことに注意してください。

en: File found in folder @template-path
ja: フォルダー @template-path にあるファイル

en: (File not found, in folder @template-path)
ja: (@template-path にはファイルが見つかりません)

en: Display "@display" uses fields but there are none defined for it or all are excluded.
ja: ディスプレイ「@display」はフィールドを使用しますが、設定されていないかまたはすべて除外されています。

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
ja: ディスプレイ「@display」はパスを使用しますが設定されていません。

en: Display "@display" has an invalid style plugin.
ja: ディスプレイ「@display」には不正なスタイルプラグインがあります。

en: Exposed form: @view-@display_id
ja: 外部設置フォーム： @view-@display_id

en: Attachment settings
ja: 添付の設定

en: Inherit exposed filters
ja: 外部設置フィルターを継承

en: Multiple displays
ja: 複数ディスプレイ

en: Should this display inherit its exposed filter values from the parent display to which it is attached?
ja: このディスプレイが添付されている親ディスプレイから、このディスプレイに外部設置フィルターの値を継承させますか？

en: Attach before or after the parent display?
ja: 親ディスプレイの前後に添付しますか？

en: Select which display or displays this should attach to.
ja: このディスプレイを添付するディスプレイを選択してください。

en: Block admin description
ja: ブロック管理用の説明

en: Block caching type
ja: ブロックのキャッシュタイプ

en: Using the site name
ja: サイト名を使用

en: Use the site name for the title
ja: サイト名をタイトルに使用

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
ja: 選択したディスプレイでのみ、フィードアイコンを利用可能です。

en: No menu
ja: メニューなし

en: Normal: @title
ja: 通常: @title

en: Tab: @title
ja: タブ: @title

en: Change settings for the parent menu
ja: 親メニューの設定を変更

en: The menu path or URL of this view
ja: このビューのメニューパスまたはURL

en: Menu item entry
ja: メニューアイテムエントリー

en: No menu entry
ja: メニューエントリーなし

en: Normal menu entry
ja: 通常のメニューエントリー

en: Menu tab
ja: メニュータブ

en: Default menu tab
ja: デフォルトのメニュータブ

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item.
ja: ノーマルまたはタブに設定する場合は、メニューアイテムに使用するテキストを入力してください。

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item's description.
ja: ノーマルまたはタブに設定する場合は、メニューアイテムの説明に使用するテキストを入力してください。

en: Insert item into an available menu.
ja: 利用可能なメニューに項目を挿入。

en: Menu selection requires the activation of menu module.
ja: メニューを選択するにはmenuモジュールを有効にする必要があります。

en: The lower the weight the higher/further left it will appear.
ja: より低いウェイトを指定すると、より高く、もしくはより左に表示されます。

en: Default tab options
ja: デフォルトのタブオプション

en: When providing a menu item as a tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
ja: メニューアイテムをタブとして提供する場合、 Drupal はその他部の親メニューアイテムを知る必要があります。親アイテムはすでに存在する場合もあれば、作成する必要がある場合もあります。親アイテムのパスは最後の部分を除き常に同じになるでしょう。例: このビューのパスが <em>foo/bar/baz</em> であるとき、親のパスは <em>foo/bar</em> となります。

en: Already exists
ja: 既存

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
ja: 親メニューアイテムを作成する場合は、アイテムのタイトルを入力してください。

en: If creating a parent menu item, enter the description of the item.
ja: 親メニューアイテムを作成する場合は、アイテムの説明を入力してください。

en: If the parent menu item is a tab, enter the weight of the tab. The lower the number, the more to the left it will be.
ja: 親メニューアイテムがタブの場合は、タブのウェイトを入力してください。より低い値を指定すると、より左に表示されます。

en: "$arg" is no longer supported. Use % instead.
ja: "$arg"は現在はサポートされていません。代わりに % を使用してください。

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
ja: "%"をパスの先頭に使用することはできません。

en: Views cannot create normal menu items for paths with a % in them.
ja: Viewsは % を含んだパスのノーマルメニューアイテムを作成できません。

en: A display whose path ends with a % cannot be a tab.
ja: % で終わるパスのディスプレイをタブにすることはできません。

en: Title is required for this menu type.
ja: このメニュータイプにはタイトルが必要です。

en: Inline fields
ja: インラインフィールド

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
ja: セパレーターはインラインフィールドの間に置かれ、フィールド同士がごちゃごちゃになるのを防ぎます。このフィールドに HTML を使用することができます。

en: You may optionally specify a field by which to group the records. Leave blank to not group.
ja: その値でレコードをグループに分けるフィールドを指定することができます（任意）。空欄にするとグループ分けは行われません。

en: Style @style requires a row style but the row plugin is invalid.
ja: スタイル @style には行スタイルが必要ですが、行プラグインが不正です。

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
ja: 水平方向の位置揃えは、左上から始まって右に向かってアイテムを配置します。垂直方向の位置揃えは、左上から始まって下に向かってアイテムを配置します。

en: RSS description
ja: RSSの説明

en: This will appear in the RSS feed itself.
ja: RSSフィードの中に出力されます。

en: Display record count with link
ja: リンクに件数を表示

en: Override number of items to display
ja: 表示する項目数を上書き

en: Display items inline
ja: 項目をインラインで表示

en: You need at least one field before you can configure your table settings
ja: テーブルの設定を行う前に、フィールドを追加してください。

en: Override normal sorting if click sorting is used
ja: クリックでの並び替えが行われると通常の並び順を上書き

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
ja: Drupalスタイルの「固定」テーブルヘッダーを有効化 (Javascript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
ja: （固定のヘッダーは下記のプレビューでは動作せず、実際の出力でのみ動作します。）

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
ja: フィールドをカラムに配置します。複数のフィールドを同じカラムに組み合わせることができます。そうした場合、カラムのセパレーターがフィールドを分けるのに使用されます。並び替え可能のチェックボックスにチェックを入れると、カラムをクリックで並び替えられるようになり、デフォルトの並び順のラジオボタンにチェックを入れると、デフォルトでどのカラムを基準に並び替えるかが決定されます。フィールドの欄で、カラムの並び順とフィールドのラベルを制御できます。

en: The style selected does not utilize fields.
ja: 選択されたスタイルがフィールドを使用していません

en: None defined
ja: 未定義

en: This view is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
ja: このビューはユーザー !user が編集中のため、他のユーザーが編集できないようロックがかけられています。このロックは !age 前からのものです。<a href="!break">このロックを解除</a>するにはリンクをクリックしてください。

en: New view
ja: 新しいビュー

en: Changed view
ja: 変更済みビュー

en: Live preview
ja: ライブプレビュー

en: @current of @max
ja: 全 @max ページ中 @current ページ目

en: PHP filter
ja: PHPフィルター

en: Language settings
ja: 言語の設定

en: Attempting to re-run cron while it is already running.
ja: cronが重複して実行されました。

en: Cron run completed.
ja: cron の実行が完了しました。

en: - All -
ja: - 全て -

en: HTTP request status
ja: HTTPリクエストの状況

en: Fails
ja: 失敗

en: Visitors
ja: 訪問者

en: Import code
ja: コードをインポート

en: Allow multiple values
ja: 複数の値を許可する

en: The maximum length of the field in characters.
ja: フィールドの最大文字数。

en: Machine-readable name
ja: システム内部名称

en: Already added languages
ja: 追加済みの言語

en: Array
ja: 配列

en: Recent blog posts
ja: 最近のブログ投稿

en: Who's new
ja: 新しいユーザー

en: Language name
ja: 言語名

en: Edit language
ja: 言語を編集

en: Filter criteria
ja: フィルターの条件

en: Link ID
ja: リンクID

en: list links
ja: リンク一覧

en: Edit category
ja: カテゴリーの編集

en: The content type %name has been updated.
ja: コンテンツタイプ %name が更新されました。

en: The content type %name has been added.
ja: コンテンツタイプ %name が追加されました。

en: Catalan
ja: カタロニア語

en: Contact form
ja: コンタクトフォーム

en: Drag to re-order
ja: ドラッグして並べ替え

en: Changes made in this table will not be saved until the form is submitted.
ja: フォームが送信されるまで、このテーブルでの変更は保存されません。

en: Blue Lagoon (default)
ja: Blue Lagoon (デフォルト)

en: The requested page could not be found.
ja: リクエストされたページが見つかりません。

en: Standard deviation
ja: 標準偏差

en: The user account %id does not exist.
ja: ユーザーアカウント %id は存在しません。

en: Attempted to cancel non-existing user account: %id.
ja: 存在しないユーザーアカウントを無効にしようとしました。: %id.

en: Requirements problem
ja: 要件が満たされていません

en: Database configuration
ja: データベースの構成

en: The type of database your @drupal data will be stored in.
ja: @drupalのデータを保存するデータベースのタイプを指定してください。

en: The name of the database your @drupal data will be stored in. It must exist on your server before @drupal can be installed.
ja: @drupalのデータを保存するデータベース名を入力してください。 このデータベースは、@drupalをインストールする前にサーバーに存在している必要があります。

en: If more than one application will be sharing this database, enter a table prefix such as %prefix for your @drupal site here.
ja: テーブル名の先頭に付加する、%prefix のような接頭語を入力してください。 このデータベースを他のアプリケーションと共有する場合、 @drupalサイトとそれらを識別するために使用されます。

en: Select an installation profile
ja: インストールプロフィールを選んでください

en: Choose language
ja: 言語の選択

en: Learn how to install Drupal in other languages
ja: 別の言語でDrupalをインストールする方法について確認

en: (built-in)
ja: （内蔵）

en: No profiles available
ja: 利用できるプロフィールがありません

en: Drupal already installed
ja: Drupal はすでにインストールされています

en: <ul><li>To start over, you must empty your existing database.</li><li>To install to a different database, edit the appropriate <em>settings.php</em> file in the <em>sites</em> folder.</li><li>To upgrade an existing installation, proceed to the <a href="@base-url/update.php">update script</a>.</li><li>View your <a href="@base-url">existing site</a>.</li></ul>
ja: <ul><li>最初からやり直す場合は、既存のデータベースを空にする必要があります。</li><li>異なるデータベースにインストールする場合は、<em>sites</em> ディレクトリーにある適切な <em>settings.php</em> を編集してください。</li><li>すでにインストール済みのものをアップグレードする場合は、<a href="@base-url/update.php">アップデートスクリプト</a>へ進んでください。</li><li><a href="@base-url">既存のサイト</a>を表示する。</li></ul>

en: Installing @drupal
ja: @drupalのインストール

en: The installation has encountered an error.
ja: インストール中にエラーが発生しました。

en: Configure site
ja: サイトの環境設定

en: @drupal installation complete
ja: @drupalのインストールが完了しました

en: Installed %module module.
ja: %moduleをインストールしました。

en: Choose profile
ja: プロフィールの選択

en: Verify requirements
ja: 必要条件の検証

en: Set up database
ja: データベースのセットアップ

en: Set up translations
ja: 翻訳のセットアップ

en: Install site
ja: サイトのインストール

en: Finish translations
ja: 翻訳の完了

en: Site e-mail address
ja: サイトのメールアドレス

en: The <em>From</em> address in automated e-mails sent during registration and new password requests, and other notifications. (Use an address ending in your site's domain to help prevent this e-mail being flagged as spam.)
ja: このサイトの代表メール アドレスを入力してください。 これはユーザー登録やパスワードの再発行メール、各種の通知など、自動送信メールの<em>From: (差出人)</em>として使用されます。 受信者にスパム メールと見なされる可能性を減らすために、できる限りウェブサイトと同じドメインで終わるアドレスを使用してください。

en: By default, dates in this site will be displayed in the chosen time zone.
ja: サイトのタイムゾーンを指定してください。 サイト内で表示されるデフォルトの日付は、このタイムゾーンが使用されます。

en: Update notifications
ja: 更新の通知

en: Check for updates automatically
ja: 自動的にアップデートを確認

en: Removed orphaned action '%action' from database.
ja: 孤立したアクション '%action' をデータベースから削除しました。

en: Cron run exceeded the time limit and was aborted.
ja: cronの実行が制限時間を超え、中止されました。

en: 1 byte | @count bytes
ja[0]: 1 バイト
ja[1]: @count バイト

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
ja: !name は、最大 %max 文字までしか使えませんが、現在 %length 文字になっています。

en: Illegal choice %choice in %name element.
ja: %name 要素では %choice を選択できません。

en: GD2 image manipulation toolkit
ja: GD2イメージ操作ツールキット

en: The GD toolkit is installed and working properly.
ja: GDツールキットがインストールされ、適切に動作しています。

en: Define the image quality for JPEG manipulations. Ranges from 0 to 100. Higher values mean better image quality but bigger files.
ja: JPEG操作での画質を 0 ～ 100 の範囲で入力してください。 数値が高いほど画質は良くなりますが、それに比例してファイルサイズが増大します。

en: The GD image toolkit requires that the GD module for PHP be installed and configured properly. For more information see <a href="@url">PHP's image documentation</a>.
ja: GD2ツールキットを使用するためには、PHPにGDモジュールがインストールされ、正しく設定されている必要があります。 より詳しい情報は、<a href="@url">PHPのイメージ関数(image)</a> を参照してください。

en: JPEG quality must be a number between 0 and 100.
ja: JPEGの品質は0～100の数字である必要があります。

en: Right to left
ja: 右から左へ

en: Left to right
ja: 左から右へ

en: Predefined language
ja: 定義済みの言語

en: Custom language
ja: カスタム言語

en: Add custom language
ja: カスタム言語の追加

en: Save language
ja: 言語を保存

en: <a href="@rfc4646">RFC 4646</a> compliant language identifier. Language codes typically use a country code, and optionally, a script or regional variant name. <em>Examples: "en", "en-US" and "zh-Hant".</em>
ja: <a href="@rfc4646">RFC 4646</a> に準拠した言語識別子を入力してください。 一般に言語コードは国コードが使用され、オプションとして文字や地域の異名が付加されます。 <em>例： "en", "en-US", "zh-Hant"</em>

en: Language name in English
ja: 英語での言語名

en: Name of the language in English. Will be available for translation in all languages.
ja: 英語での言語名を入力してください。 すべての言語での翻訳で利用可能となります。

en: Native language name
ja: 母国語名

en: Name of the language in the language being added.
ja: 追加する言語での言語の名前を入力してください。

en: Language domain
ja: 言語のドメイン

en: Direction that text in this language is presented.
ja: この言語でのテキストの提示方向を指定してください。 例えば日本語の場合は「左から右へ」となります。

en: The language %language (%code) already exists.
ja: 言語 %language (%code) はすでに存在します。

en: Invalid language code.
ja: 無効な言語コードです。

en: The language %language has been created and can now be used. More information is available on the <a href="@locale-help">help screen</a>.
ja: 言語 %language が作成され、ただちに使用できます。 より詳しい情報は、<a href="@locale-help">ヘルプ画面</a>を参照してください。

en: Domain and path prefix values should not be set at the same time.
ja: ドメインとパス接頭語は同時に設定できません。

en: The domain (%domain) is already tied to a language (%language).
ja: ドメイン (%domain) は、すでに言語 (%language) に関連付けられています。

en: Only the default language can have both the domain and prefix empty.
ja: ドメインとパス接頭語の両方を空にできるのは、デフォルトの言語のみです。

en: The prefix (%prefix) is already tied to a language (%language).
ja: 接頭語 (%prefix) は、すでに言語 (%language) に関連付けられています。

en: The English language cannot be deleted.
ja: 英語は削除できません。

en: The default language cannot be deleted.
ja: デフォルトの言語は削除できません。

en: Deleting a language will remove all interface translations associated with it, and posts in this language will be set to be language neutral. This action cannot be undone.
ja: 言語を削除すると、それに関連したすべてのインターフェース翻訳も削除され、この言語での投稿は言語ニュートラルに設定されます。 この操作は元に戻すことができませんので、十分に注意して実行してください。

en: Language negotiation configuration saved.
ja: 言語ネゴシエーションの設定は保存されました。

en: English (built-in)
ja: 英語 (内蔵)

en: String contains
ja: 含まれる文字列

en: Leave blank to show all strings. The search is case sensitive.
ja: 検索したい文字列を入力してください。 大文字と小文字は区別されますので注意してください。 空欄のまま検索すると、すべての文字列を表示します。

en: English (provided by Drupal)
ja: 英語 (Drupal内蔵)

en: Search in
ja: 検索範囲

en: Both translated and untranslated strings
ja: 翻訳済み・未翻訳の文字列の両方

en: Only translated strings
ja: 翻訳済みの文字列のみ

en: Only untranslated strings
ja: 未翻訳の文字列のみ

en: Limit search to
ja: 検索の制限

en: All text groups
ja: すべてのテキストグループ

en: Languages not yet added
ja: 未追加の言語

en: Import translation
ja: 翻訳文字列のインポート

en: A Gettext Portable Object (<em>.po</em>) file.
ja: インポートしたい <em>.po</em> ファイル（Gettext Portable Object file）を指定してください。

en: Import into
ja: インポート先の言語

en: Choose the language you want to add strings into. If you choose a language which is not yet set up, it will be added.
ja: 文字列を追加したい言語を指定してください。 未追加の言語を選ぶと、その言語が追加されます。

en: Text group
ja: テキストグループ

en: Imported translations will be added to this text group.
ja: インポートされた翻訳を追加するテキストグループを指定してください。

en: The language %language has been created.
ja: 言語 %language が作成されました。

en: Export translation
ja: 翻訳文字列のエクスポート

en: Select the language to export in Gettext Portable Object (<em>.po</em>) format.
ja: <em>.po</em> ファイル（Gettext Portable Object 形式）でエクスポートしたい言語を指定してください。

en: Generate a Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) file with all strings from the Drupal locale database.
ja: 「エクスポート」ボタンをクリックすると、データベースから抽出された全文字列を含む <em>.pot</em> ファイル（Gettext Portable Object Template 形式）を生成します。

en: String not found.
ja: 文字列が見つかりませんでした。

en: The submitted string contains disallowed HTML: %string
ja: 送信された文字列に許可されていないHTMLが含まれています: %string

en: The string has been saved.
ja: 文字列が保存されました。

en: The string has been removed.
ja: 文字列が削除されました。

en: The language selected for import is not supported.
ja: 選択された言語のインポートはサポートされていません。

en: The translation file %filename appears to have a missing or malformed header.
ja: 翻訳ファイル %filename は、ヘッダーが欠落しているか破損しています。

en: The translation was successfully imported. There are %number newly created translated strings, %update strings were updated and %delete strings were removed.
ja: 翻訳文字列は正常にインポートされました： 新規追加( %number ) / 更新( %update ) / 削除( %delete )

en: Importing interface translations
ja: インターフェース翻訳文字列のインポート

en: Starting import
ja: インポート開始

en: Error importing interface translations
ja: インターフェース翻訳文字列インポート中のエラー

en: Attempted submission of a translation string with disallowed HTML: %string
ja: 許可されていないHTMLで翻訳文字列の送信が試行されました: %string

en: The %language language (%code) has been created.
ja: 言語 %language (%code) が作成されました。

en: Imported %file into %locale: %number new strings added, %update updated and %delete removed.
ja: %file が %locale にインポートされました： 新規追加( %number ) / 更新( %update ) / 削除( %delete )

en: Exported %locale translation file: %filename.
ja: %locale 翻訳ファイルがエクスポートされました： %filename

en: Exported translation file: %filename.
ja: 翻訳ファイルがエクスポートされました： %filename

en: Updated JavaScript translation file for the language %language.
ja: %language用のJavaScript翻訳ファイルが更新されました。

en: Created JavaScript translation file for the language %language.
ja: %language 用のJavaScript翻訳ファイルが作成されました。

en: Removed JavaScript translation file for the language %language, because no translations currently exist for that language.
ja: %language 用の翻訳が現在のところ存在しないため、JavaScript翻訳ファイルが削除されました。

en: An error occurred during creation of the JavaScript translation file for the language %language.
ja: %language 用JavaScript翻訳ファイルを作成中にエラーが発生しました。

en: One translation string was skipped because it contains disallowed HTML. | @count translation strings were skipped because they contain disallowed HTML.
ja[0]: 許可されていないHTMLを含むため、翻訳文字列(1)が無視されました。
ja[1]: 許可されていないHTMLを含むため、翻訳文字列(@count)が無視されました。

en: One translation file imported for the newly installed modules. | @count translation files imported for the newly installed modules.
ja[0]: 新たにインストールされたモジュール用の翻訳ファイル(1)がインポートされました。
ja[1]: 新たにインストールされたモジュール用の翻訳ファイル(@count)がインポートされました。

en: One translation file imported for the enabled modules. | @count translation files imported for the enabled modules.
ja[0]: 有効化されたモジュール用の翻訳ファイル(1)がインポートされました。
ja[1]: 有効化されたモジュール用の翻訳ファイル(@count)がインポートされました。

en: Abkhazian
ja: アブハズ語

en: Avestan
ja: アヴェスター語

en: Afrikaans
ja: アフリカーンス語

en: Akan
ja: アカン語

en: Amharic
ja: アムハラ語

en: Assamese
ja: アッサム語

en: Avar
ja: アバール語

en: Aymara
ja: アイマラ語

en: Azerbaijani
ja: アゼルバイジャン語

en: Bashkir
ja: バシキール語

en: Belarusian
ja: ベラルーシ語

en: Bihari
ja: ビハール語

en: Bislama
ja: ビスラマ語

en: Bambara
ja: バンバラ語

en: Bengali
ja: ベンガル語

en: Tibetan
ja: チベット語

en: Breton
ja: ブルトン語

en: Bosnian
ja: ボスニア語

en: Chechen
ja: チェチェン語

en: Chamorro
ja: チャモロ語

en: Corsican
ja: コルシカ語

en: Cree
ja: クリー語

en: Old Slavonic
ja: 古スラブ語

en: Chuvash
ja: チュヴァシュ語

en: Welsh
ja: ウェールズ語

en: Maldivian
ja: モルディブ語

en: Bhutani
ja: ブータン語

en: Ewe
ja: エウェ語

en: Esperanto
ja: エスペラント語

en: Estonian
ja: エストニア語

en: Basque
ja: バスク語

en: Persian
ja: ペルシャ語

en: Fulah
ja: フラニ語

en: Faeroese
ja: フェロー語

en: Frisian
ja: フリジア語

en: Irish
ja: アイルランド語

en: Scots Gaelic
ja: スコットランド・ゲール語

en: Galician
ja: ガリシア語

en: Guarani
ja: グアラニー語

en: Gujarati
ja: グジャラート語

en: Manx
ja: マン島語

en: Hausa
ja: ハウサ語

en: Hiri Motu
ja: ヒリ・モツ語

en: Armenian
ja: アルメニア語

en: Herero
ja: ヘレロ語

en: Interlingua
ja: インターリングァ

en: Interlingue
ja: インターリングァ

en: Igbo
ja: イボ語

en: Inupiak
ja: イヌピアック語

en: Icelandic
ja: アイスランド語

en: Inuktitut
ja: イヌクティトゥット語

en: Javanese
ja: ジャワ語

en: Georgian
ja: グルジア語

en: Kongo
ja: コンゴ語

en: Kikuyu
ja: キクユ語

en: Kwanyama
ja: クワニャマ語

en: Kazakh
ja: カザフ語

en: Greenlandic
ja: グリーンランド語

en: Cambodian
ja: カンボジア語

en: Kannada
ja: カンナダ語

en: Kanuri
ja: カヌリ語

en: Kashmiri
ja: カシミール語

en: Kurdish
ja: クルド語

en: Cornish
ja: コーンウォール語

en: Latin
ja: ラテン語

en: Luxembourgish
ja: ルクセンブルグ語

en: Luganda
ja: ガンダ語

en: Lingala
ja: リンガラ語

en: Laothian
ja: ラオス語

en: Latvian
ja: ラトビア語

en: Malagasy
ja: マダガスカル語

en: Marshallese
ja: マーシャル語

en: Macedonian
ja: マケドニア語

en: Malayalam
ja: マラヤラム語

en: Mongolian
ja: モンゴル語

en: Moldavian
ja: モルドバ語

en: Marathi
ja: マラーティー語

en: Malay
ja: マレー語

en: Maltese
ja: マルタ語

en: Burmese
ja: ビルマ(ミャンマー)語

en: North Ndebele
ja: 北ンデベレ語

en: Nepali
ja: ネパール語

en: Ndonga
ja: ンドンガ語

en: Norwegian Bokmål
ja: ノルウェー語（ブークモール）

en: Norwegian Nynorsk
ja: ノルウェー語（ニーノシュク）

en: South Ndebele
ja: 南ンデベレ語

en: Chichewa
ja: チェワ語

en: Occitan
ja: オック語

en: Oromo
ja: オロモ語

en: Oriya
ja: オリヤー語

en: Ossetian
ja: オセット語

en: Punjabi
ja: パンジャブ語

en: Pali
ja: パーリ語

en: Pashto
ja: パシュトゥー語

en: Portuguese, Portugal
ja: ポルトガル・ポルトガル語

en: Portuguese, Brazil
ja: ブラジル・ポルトガル語

en: Quechua
ja: ケチュア語

en: Rhaeto-Romance
ja: レート・ロマン語

en: Kirundi
ja: ルンディ語

en: Kinyarwanda
ja: ルワンダ語

en: Sanskrit
ja: サンスクリット語

en: Sardinian
ja: サルディニア語

en: Sindhi
ja: シンド語

en: Northern Sami
ja: 北部サーミ語

en: Sango
ja: サンゴ語

en: Serbo-Croatian
ja: セルボ・クロアチア語

en: Sinhala
ja: シンハラ語

en: Slovenian
ja: スロヴェニア語

en: Samoan
ja: サモア語

en: Shona
ja: ショナ語

en: Albanian
ja: アルバニア語

en: Serbian
ja: セルビア語

en: Siswati
ja: スワティ語

en: Sesotho
ja: ソト語

en: Sudanese
ja: スーダン語

en: Swahili
ja: スワヒリ語

en: Tamil
ja: タミール語

en: Telugu
ja: テルグ語

en: Tajik
ja: タジク語

en: Thai
ja: タイ語

en: Tigrinya
ja: ティグリニャ語

en: Turkmen
ja: トルクメン語

en: Tagalog
ja: タガログ語

en: Setswana
ja: ツワナ語

en: Tsonga
ja: ツォンガ語

en: Tatar
ja: タタール語

en: Twi
ja: トウィ語

en: Tahitian
ja: タヒチ語

en: Ukrainian
ja: ウクライナ語

en: Urdu
ja: ウルドゥー語

en: Uzbek
ja: ウズベク語

en: Venda
ja: ベンダ語

en: Vietnamese
ja: ベトナム語

en: Wolof
ja: ウォロフ語

en: Xhosa
ja: コサ語

en: Yiddish
ja: イディッシュ語

en: Yoruba
ja: ヨルバ語

en: Zhuang
ja: チワン語

en: Chinese, Simplified
ja: 簡体字中国語

en: Chinese, Traditional
ja: 繁体字中国語

en: Zulu
ja: ズールー語

en: Error sending e-mail (from %from to %to).
ja: メールの送信エラー（%from から %to 宛）

en: sort ascending
ja: 昇順で並び替える

en: sort descending
ja: 降順で並び替える

en: Operations on Unicode strings are emulated on a best-effort basis. Install the <a href="@url">PHP mbstring extension</a> for improved Unicode support.
ja: Unicode文字列に関する操作はできる限りエミュレートされます。 Unicodeのサポートを向上させるためには、<a href="@url"> PHPのmbstring拡張モジュール</a>をインストールしてください。

en: Multibyte string function overloading in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.func_overload</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
ja: このサーバーのPHPでは既存の関数を、対応するマルチバイト文字列対応の関数でオーバーロードする機能が有効になっていますが、Drupalではこれを無効にする必要があります。 php.ini の <em>mbstring.func_overload</em> をチェックし、これを無効にしてください。 より詳しい情報は、PHPドキュメントの<a href="@url">マルチバイト文字列関数(mbstring)</a>を参照してください。

en: Multibyte string input conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.encoding_translation</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
ja: このサーバーのPHPでは、HTTPから入力された文字列のエンコードの検出や変換を行う、文字エンコーディングフィルター機能が有効になっていますが、Drupalではこれを無効にする必要があります。 php.ini の <em>mbstring.encoding_translation</em> をチェックし、これを無効にしてください。 より詳しい情報は、PHPドキュメントの<a href="@url">マルチバイト文字列関数(mbstring)</a>を参照してください。

en: Multibyte string input conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.http_input</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
ja: このサーバーのPHPでは、HTTP入力文字エンコーディングのデフォルト値を定義する機能が有効になっていますが、Drupalではこれを無効にする必要があります。 php.ini の <em>mbstring.http_input</em> をチェックし、これを無効にしてください。 より詳しい情報は、PHPドキュメントの<a href="@url">マルチバイト文字列関数(mbstring)</a>を参照してください。

en: Multibyte string output conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.http_output</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
ja: このサーバーのPHPでは、HTTP 出力文字エンコーディングのデフォルト値を定義する機能が有効になっていますが、Drupalではこれを無効にする必要があります。 php.ini の <em>mbstring.http_output</em> をチェックし、これを無効にしてください。 より詳しい情報は、PHPドキュメントの<a href="@url">マルチバイト文字列関数(mbstring)</a>を参照してください。

en: Standard PHP
ja: 標準 PHP

en: PHP Mbstring Extension
ja: PHP マルチバイト文字列 (mbstring) 拡張

en: Unicode library
ja: Unicode ライブラリー

en: Could not convert XML encoding %s to UTF-8.
ja: %s でエンコードされたXMLをUTF-8に変換できませんでした。

en: Unsupported encoding %s. Please install iconv, GNU recode or mbstring for PHP.
ja: %s でのエンコードはサポートされていません。 PHPのmbstring、あるいはiconvやGNU recodeを利用できるように、インストールと設定を行ってください。

en: Parse error. Not well formed
ja: 構文解析のエラーです。 整形式ではありません。

en: Parse error. Request not well formed.
ja: 構文解析のエラーです。 リクエストが整形式ではありません。

en: Server error. Invalid XML-RPC. Request must be a methodCall.
ja: サーバーエラー： 無効なXML-RPCです。 リクエストは methodCall でなければなりません。

en: Server error. Requested method @methodname not specified.
ja: サーバーエラー： リクエストされたメソッド @methodname は特定できませんでした。

en: Server error. Wrong number of method parameters.
ja: サーバーエラー： メソッドのパラメーター数が違います。

en: Server error. Invalid method parameters.
ja: サーバーエラー： メソッドのパラメーターが不正です。

en: Server error. Requested function @method does not exist.
ja: サーバーエラー： リクエストされた関数 @method は見つかりませんでした。

en: Invalid syntax for system.multicall.
ja: system.multicall に無効な文法です。

en: Recursive calls to system.multicall are forbidden.
ja: system.multicall への再帰的呼び出しは禁止されています。

en: Server error. Requested method @methodname signature not specified.
ja: サーバーエラー： リクエストされたメソッド @methodname の署名が特定できませんでした。

en: The name of the feed (or the name of the website providing the feed).
ja: フィードの名前やフィードを配信しているサイト名を入力してください。

en: Categorize news items
ja: ニュース記事の分類

en: Are you sure you want to remove all items from the feed %feed?
ja: 本当に、フィード %feed からすべての項目を削除してもよろしいですか？

en: checkboxes
ja: チェックボックス

en: multiple selector
ja: 複数セレクター

en: Thousands of sites (particularly news sites and blogs) publish their latest headlines and posts in feeds, using a number of standardized XML-based formats. Formats supported by the aggregator include <a href="@rss">RSS</a>, <a href="@rdf">RDF</a>, and <a href="@atom">Atom</a>.
ja: 多くのサイト (特にニュースサイトやブログ) がサイトの最新のヘッドラインや投稿を公開しています。これらのフィードは XML を基にした標準フォーマットを使用しており，アグリゲーターは、<a href="@rss">RSS</a>、<a href="@rdf">RDF</a>、<a href="@atom">Atom</a>などのフォーマットをサポートしています。

en: Current feeds are listed below, and <a href="@addfeed">new feeds may be added</a>. For each feed or feed category, the <em>latest items</em> block may be enabled at the <a href="@block">blocks administration page</a>.
ja: 以下は現在のフィード一覧です。 <a href="@addfeed">新しいフィードを追加</a>することもできます。 フィードごとやカテゴリーごとの「最新項目」は、<a href="@block">ブロックの管理ページ</a>で有効化できます。

en: Add a feed in RSS, RDF or Atom format. A feed may only have one entry.
ja: RSS・RDF・Atom形式でのフィードを追加してください。

en: Categories allow feed items from different feeds to be grouped together. For example, several sport-related feeds may belong to a category named <em>Sports</em>. Feed items may be grouped automatically (by selecting a category when creating or editing a feed) or manually (via the <em>Categorize</em> page available from feed item listings). Each category provides its own feed page and block.
ja: カテゴリーは、異なるフィードのフィード項目をグループ化することができます。 例えば、いくつかのスポーツ関連のフィードは、「スポーツ」と名付けられたカテゴリーに所属させることができます。 フィード項目は、フィードの作成や編集の際にカテゴリーを選択することによって自動的に、あるいはフィード一覧で利用できる「分類」ページから手作業で、グループ化することができます。 各カテゴリーは各自のフィードページとブロックを提供します。

en: Configure which content your site aggregates from other sites, how often it polls them, and how they're categorized.
ja: 他のサイトから集めたいコンテンツや集める頻度、分類などを設定します。

en: Update items
ja: 項目の更新

en: Edit feed
ja: フィードの編集

en: No blocks in this region
ja: このリージョンにブロックはありません

en: The block %info was assigned to the invalid region %region and has been disabled.
ja: ブロック %info は無効なリージョン %region に割り当てられ、無効にされました。

en: The changes to these blocks will not be saved until the <em>Save blocks</em> button is clicked.
ja: 「ブロックの保存」ボタンをクリックするまで、これらのブロックへの変更は保存されません。

en: Post new blog entry.
ja: ブログエントリーを投稿

en: You are not allowed to post a new blog entry.
ja: 新しいブログエントリーを投稿する権限がありません。

en: You have not created any blog entries.
ja: ブログエントリーを作成していません。

en: !author has not created any blog entries.
ja: !authorさんはブログエントリーを作成していません。

en: No blog entries have been created.
ja: ブログエントリーが作成されていません。

en: Blog entry
ja: ブログエントリー

en: View recent blog entries
ja: 最近のブログエントリーを表示

en: Read !username's latest blog entries.
ja: !usernameさんの最新ブログエントリーを表示

en: !username's blog
ja: !usernameさんのブログ

en: Read the latest blog entries.
ja: 最新のブログエントリーを表示

en: The content type for the %add-child link must be one of those selected as an allowed book outline type.
ja: %add-child リンクから追加されるコンテンツタイプを指定してください。 %add-child リンク用のコンテンツタイプは、「ブックアウトラインを許可するタイプ」で選択されたうちの1つである必要があります。

en: Save book pages
ja: ブックページの保存

en: This book has been modified by another user, the changes could not be saved.
ja: このブックは別のユーザーによって変更されたため、変更を保存することができませんでした。

en: Title changed from %original to %current.
ja: タイトルが %original から %current に変更されました。

en: Updated book %title.
ja: ブック %title が更新されました。

en: book: updated %title.
ja: ブック: %title が更新されました。

en: Update book outline
ja: ブックアウトラインの更新

en: Remove from book outline
ja: ブックアウトラインから取り外す

en: No changes were made
ja: 変更されませんでした

en: The post has been added to the selected book. You may now position it relative to other pages.
ja: 投稿は選択されたブックに加えられました。 すぐに他のページと相対的に配置することができます。

en: The book outline has been updated.
ja: ブックアウトラインが更新されました。

en: There was an error adding the post to the book.
ja: ブックに投稿を加える際にエラーが発生しました。

en: %title has associated child pages, which will be relocated automatically to maintain their connection to the book. To recreate the hierarchy (as it was before removing this page), %title may be added again using the Outline tab, and each of its former child pages will need to be relocated manually.
ja: %title には下位ページが関連付けられていますが、それらはブックへの結びつきを維持するために自動的に再配置されます。 アウトラインタブを使用して %title を再度加えることで、このページを取り外す以前のように階層構造を再現できますが、その場合は各下位ページを手作業で再配置する必要があります。

en: %title may be added to hierarchy again using the Outline tab.
ja: アウトラインタブを使用して %title を再び階層構造に加えることもできます。

en: Are you sure you want to remove %title from the book hierarchy?
ja: 本当に、%title をブックの階層構造から取り外してもよろしいですか？

en: The post has been removed from the book.
ja: 投稿がブックから取り外されました。

en: Show a printer-friendly version of this book page and its sub-pages.
ja: 下位ページも含めた印刷用ページを表示

en: Show block on all pages
ja: すべてのページにブロックを表示

en: Show block only on book pages
ja: ブックページにのみブロックを表示

en: If <em>Show block on all pages</em> is selected, the block will contain the automatically generated menus for all of the site's books. If <em>Show block only on book pages</em> is selected, the block will contain only the one menu corresponding to the current page's book. In this case, if the current page is not in a book, no block will be displayed. The <em>Page specific visibility settings</em> or other visibility settings can be used in addition to selectively display this block.
ja: ブックナビゲーションブロックを表示するページを指定してください。 「すべてのページにブロックを表示」を選んだ場合、サイトの全ブック用の自動生成されたメニューがブロックに含まれます。 「ブックページにのみブロックを表示」を選んだ場合、現在のページのブックに対応した1つのメニューのみがブロックに含まれます。 この場合、現在のページがブックにはない場合、ブロックは表示されません。 「ページ固有の表示設定」や他の表示設定は、このブロックのさらに選択的な表示のために使用することができます。

en: This is the top-level page in this book.
ja: このページはこのブック内の最上位ページです。

en: No book selected.
ja: ブックが選択されていません。

en: The parent page in the book. The maximum depth for a book and all child pages is !maxdepth. Some pages in the selected book may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
ja: ブック内での上位となるページを指定してください。 ブックと全下位ページの階層の最大深度は !maxdepth です。 選択されたブック内で最大深度にあるページは、上位ページとして利用できません。

en: %title is part of a book outline, and has associated child pages. If you proceed with deletion, the child pages will be relocated automatically.
ja: %title はブックアウトラインの一部で、下位ページが関連付けられています。 削除を続行した場合、下位ページは自動的に再配置されます。

en: Re-order book pages and change titles
ja: ブックページの並べ替えとタイトルの変更

en: Book page
ja: ブックページ

en: Base color
ja: ベースの色

en: Header top
ja: ヘッダー上部

en: Header bottom
ja: ヘッダー下部

en: There is not enough memory available to PHP to change this theme's color scheme. You need at least %size more. Check the <a href="@url">PHP documentation</a> for more information.
ja: このテーマの配色を変更するために必要な、PHPで利用できるメモリが不十分です。 少なくともさらに %size のメモリが必要です。 より詳しい情報は<a href="http://www.php.net/manual/ja/ini.core.php#ini.sect.resource-limits">PHPドキュメント</a>を参照してください。

en: Delete the selected comments
ja: 選択されたコメントを削除する

en: Allows users to comment on and discuss published content.
ja: 公開されたコンテンツへのユーザーによるコメントを許可します。

en: Example: 'website feedback' or 'product information'.
ja: 利用者に分かり易いカテゴリーの名称を入力してください。<br />例： 「サイトへのご意見」「製品情報のご請求」

en: When listing categories, those with lighter (smaller) weights get listed before categories with heavier (larger) weights. Categories with equal weights are sorted alphabetically.
ja: コンタクトフォームや設定ページでの表示順位を指定してください。 カテゴリーが一覧表示される際、ウェイトの数値が小さいほど上部に、大きいほど下部に配置されます。 また、ウェイトが同じ場合はアルファベット順に配置されます。

en: The contact form has not been configured. <a href="@add">Add one or more categories</a> to the form.
ja: コンタクトフォームが設定されていません。 フォームに<a href="@add">1つ以上のカテゴリーを追加</a>してください。

en: Personal contact form
ja: パーソナルコンタクトフォーム

en: Create a system contact form and set up categories for the form to use.
ja: サイト用コンタクトフォームの作成と、フォームで使用するカテゴリーのセットアップをします。

en: Edit contact category
ja: コンタクトカテゴリーの編集

en: Enables the use of both personal and site-wide contact forms.
ja: ユーザーが個人用/サイト全体用のコンタクトフォームを利用できるようにする

en: Database logging
ja: データベースログ

en: View events that have recently been logged.
ja: 最近記録されたイベントを表示します。

en: Top 'page not found' errors
ja: 「ページが見つかりません」エラーの上位

en: View 'page not found' errors (404s).
ja: 「ページが見つかりません」エラー (404) を表示します。

en: Top 'access denied' errors
ja: 「アクセスは拒否されました」エラーの上位

en: View 'access denied' errors (403s).
ja: 「アクセスは拒否されました」エラー (403) を表示します。

en: Logs and records system events to the database.
ja: システムイベントをデータベースにログとして記録する。

en: No roles may use this format
ja: この書式を利用できる役割はありません

en: Allowed HTML tags: @tags
ja: 使用できるHTMLタグ: @tags

en: Anchors are used to make links to other pages.
ja: アンカーは他ページへのリンク作成に使用します。

en: By default line break tags are automatically added, so use this tag to add additional ones. Use of this tag is different because it is not used with an open/close pair like all the others. Use the extra " /" inside the tag to maintain XHTML 1.0 compatibility
ja: デフォルトで改行タグは自動的に付加されますので、このタグは改行を追加したい場合に使用してください。 このタグはその他のほとんどのタグとは異なり、開始タグと終了タグのペアでは使いません。 「XHTML 1.0」との互換性を保つために、タグの中に余分な " /" を入れてください。

en: Text with <br />line break
ja: このテキストは<br />改行されます

en: By default paragraph tags are automatically added, so use this tag to add additional ones.
ja: デフォルトで段落タグは自動的に付加されますので、このタグは段落タグを追加したい場合に使用してください。

en: Paragraph one.
ja: 段落1

en: Paragraph two.
ja: 段落2

en: Strong
ja: 強

en: Emphasized
ja: 強調

en: Cited
ja: 引用

en: Coded text used to show programming source code
ja: テキストをプログラムのソースコードとして明示するために使われます。

en: Coded
ja: コード

en: Bolded
ja: 太字

en: Italicized
ja: 斜体

en: Superscripted
ja: 上付き文字

en: <sup>Super</sup>scripted
ja: <sup>上付き</sup>文字

en: Subscripted
ja: 下付き文字

en: <sub>Sub</sub>scripted
ja: <sub>下付き</sub>文字

en: <abbr title="Abbreviation">Abbrev.</abbr>
ja: <abbr title="デモンストレーション">デモ</abbr>

en: <acronym title="Three-Letter Acronym">TLA</acronym>
ja: <acronym title="Contents Management System">CMS</acronym>

en: Block quoted
ja: ブロック引用

en: Quoted inline
ja: インライン引用

en: Table header
ja: テーブルヘッダー

en: Table cell
ja: テーブル セル

en: Ordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
ja: 順序付きリスト - 各リスト項目を &lt;li&gt;&lt;/li&gt; で囲み、全体を &lt;ol&gt;&lt;/ol&gt; で囲みます。

en: First item
ja: 1番目の項目

en: Second item
ja: 2番目の項目

en: Unordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
ja: 順序なしリスト - 各リスト項目を &lt;li&gt;&lt;/li&gt; で囲み、全体を &lt;ul&gt;&lt;/ul&gt; で囲みます。

en: Definition lists are similar to other HTML lists. &lt;dl&gt; begins the definition list, &lt;dt&gt; begins the definition term and &lt;dd&gt; begins the definition description.
ja: 定義リストは他の HTML リストと似ています。 定義用語を &lt;dt&gt;&lt;/dt&gt; 、その用語の説明を&lt;dd&gt;&lt;/dd&gt; で囲み、全体を &lt;dl&gt;&lt;/dl&gt; で囲みます。

en: First term
ja: 1番目の用語

en: First definition
ja: 1番目の定義

en: Second term
ja: 2番目の用語

en: Second definition
ja: 2番目の定義

en: Subtitle three
ja: 見出し3

en: Subtitle four
ja: 見出し4

en: Subtitle five
ja: 見出し5

en: Subtitle six
ja: 見出し6

en: Tag Description
ja: タグの説明

en: You Type
ja: 入力文

en: You Get
ja: 表示例

en: No help provided for tag %tag.
ja: %tag タグのヘルプはありません。

en: Ampersand
ja: アンパサンド(&amp;)

en: Quotation mark
ja: 引用符(&quot;)

en: Character Description
ja: 文字の説明

en: Lines and paragraphs break automatically.
ja: 行と段落は自動的に折り返されます。

en: Lines and paragraphs are automatically recognized. The &lt;br /&gt; line break, &lt;p&gt; paragraph and &lt;/p&gt; close paragraph tags are inserted automatically. If paragraphs are not recognized simply add a couple blank lines.
ja: 行と段落は自動的に認識され、&lt;br /&gt;（改行タグ）や &lt;p&gt; &lt;/p&gt;（段落の開始・終了タグ）が自動的に挿入されます。 もし段落が認識されない場合は、空行を2つ加えてください。

en: Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
ja: ウェブページアドレスとメールアドレスは、自動的にハイパーリンクに変換されます。

en: Configure how content input by users is filtered, including allowed HTML tags. Also allows enabling of module-provided filters.
ja: 許可するHTMLタグを含め、ユーザーによって入力されたコンテンツのフィルター方法を設定します。 また、モジュールによって提供されたフィルターを有効化できるようにします。

en: Compose tips
ja: コンテンツ作成のヒント

en: Short but meaningful name for this collection of threaded discussions.
ja: 簡潔で意味のあるフォーラムの名前を入力してください。

en: Description and guidelines for discussions within this forum.
ja: フォーラム内の議論に関する説明とガイドラインを入力してください。

en: Forums are displayed in ascending order by weight (forums with equal weights are displayed alphabetically).
ja: このフォーラムの表示順位を決める、ウェイトを指定してください。ウェイトの数値が小さいほど上部に、大きいほど下部に配置されます。 同じ場合にはアルファベット順に配置されます。

en: Short but meaningful name for this collection of related forums.
ja: 簡潔で意味のあるコンテナーの名前を入力してください。

en: Description and guidelines for forums within this container.
ja: コンテナー内のフォーラムに関する説明とガイドラインを入力してください。

en: Containers are displayed in ascending order by weight (containers with equal weights are displayed alphabetically).
ja: このコンテナーの表示順位を決める、ウェイトを指定してください。ウェイトの数値が小さいほど上部に、大きいほど下部に配置されます。 同じ場合にはアルファベット順に配置されます。

en: Deleting a forum or container will also delete its sub-forums, if any. To delete posts in this forum, visit <a href="@content">content administration</a> first. This action cannot be undone.
ja: フォーラムやコンテナーを削除すると、同時に下位フォーラムも削除されます。 フォーラム内の投稿を削除するには、はじめに<a href="@content">コンテンツの管理</a>にアクセスしてください。 この操作は元に戻すことができませんので、十分に注意して実行してください。

en: Default number of forum topics displayed per page.
ja: 各ページに表示するデフォルトのフォーラムトピック数を指定してください。

en: Default display order for topics.
ja: デフォルトのトピックの表示順を指定してください。

en: Containers are usually placed at the top (root) level, but may also be placed inside another container or forum.
ja: コンテナーを配置する階層を指定してください。 一般にコンテナーは最上位に配置しますが、他のコンテナーやフォーラムの内部に配置することもできます。

en: Forums may be placed at the top (root) level, or inside another container or forum.
ja: フォーラムを配置する階層を指定してください。 フォーラムは、最上位または他のコンテナーやフォーラムの内部に配置することができます。

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@forum">Forum module</a>.
ja: より詳しい情報は、オンラインハンドブックの<a href="@forum">Forum module（英文）</a>を参照してください。

en: Forum topic
ja: フォーラムトピック

en: You are not allowed to post new content in the forum.
ja: フォーラムに新しいコンテンツを投稿する権限がありません。

en: Manages the display of online help.
ja: オンラインヘルプの表示を管理する。

en: This page provides an overview of available translatable strings. Drupal displays translatable strings in text groups; modules may define additional text groups containing other translatable strings. Because text groups provide a method of grouping related strings, they are often used to focus translation efforts on specific areas of the Drupal interface.
ja: このページは利用できる翻訳可能な文字列の概観を提供します。 Drupalはテキストグループで翻訳可能な文字列を表示します。 モジュールが、他の翻訳文字列を含んだ追加のテキストグループを定義する場合があります。 テキストグループは関連する文字列をグループ化する方法を提供するため、Drupalインターフェースの特定範囲に翻訳活動を集中させるために利用されます。

en: Note that the <em>.po</em> files within a translation package are imported automatically (if available) when new modules or themes are enabled, or as new languages are added. Since this page only allows the import of one <em>.po</em> file at a time, it may be simpler to download and extract a translation package into your Drupal installation directory and <a href="@language-add">add the language</a> (which automatically imports all <em>.po</em> files within the package). Translation packages are available for download on the <a href="@translations">Drupal translation page</a>.
ja: 翻訳パッケージが用意されている場合、新しいモジュールやテーマが使用可能になった際や、新しい言語を追加した際、翻訳パッケージ内の<em>.po</em>ファイルが自動的にインポートされることに注意してください。 このページでは1度に1つの<em>.po</em>ファイルをインポートできるだけなので、翻訳パッケージのダウンロードと解凍を行い、それらをDrupalを設置したディレクトリーに入れ、<a href="@language-add">言語の追加</a>（パッケージ内の全<em>.po</em>ファイルを自動的にインポートします）を行う方がより単純です。 翻訳パッケージは<a href="@translations">Drupal translationページ</a>からダウンロードすることができます。

en: This page exports the translated strings used by your site. An export file may be in Gettext Portable Object (<em>.po</em>) form, which includes both the original string and the translation (used to share translations with others), or in Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) form, which includes the original strings only (used to create new translations with a Gettext translation editor).
ja: このページは、サイトで使用されている翻訳済みの文字列をエクスポートします。 エクスポートされるファイルは、オリジナルの文字列と翻訳が含まれる「Gettext Portable Object（<em>.po</em>）形式（他の人と翻訳を共有するために使用）」か、オリジナルの文字列のみが含まれる「Gettext Portable Object Template（<em>.pot</em>）形式（Gettext翻訳エディターで新しい翻訳を作成するのに使用）」のいずれかになります。

en: Built-in interface
ja: 内蔵インターフェース

en: This account's default language for e-mails, and preferred language for site presentation.
ja: メール用のデフォルト言語と、サイト表示用の好みの言語を指定してください。

en: This account's default language for e-mails.
ja: メール用のデフォルト言語を指定してください。

en: A path alias set for a specific language will always be used when displaying this page in that language, and takes precedence over path aliases set for <em>All languages</em>.
ja: このエイリアスを適用する言語を指定してください。 特定の言語を指定した場合、その言語で表示する際には常にこのパスエイリアスが使用され、「すべての言語」用に設定されたパスエイリアスに優先します。

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
ja: このコンテンツタイプの多言語サポートを、有効にするかどうかを指定してください。 有効にした場合、<a href="!languages">使用可能な言語</a>から1つを選ぶことのできる、言語選択フィールドが編集フォームに追加されます。 無効にした場合、新しい投稿はデフォルト言語で保存されます。 このオプションの変更によって、既存のコンテンツに影響を与えることはありません

en: Configure languages for content and the user interface.
ja: コンテンツとユーザーインターフェースの言語を設定します。

en: Translate the built in interface and optionally other text.
ja: 内蔵インターフェースやオプションの他のテキストを翻訳します。

en: Adds language handling functionality and enables the translation of the user interface to languages other than English.
ja: 英語以外の言語をシステムに追加し、ユーザーインターフェースを翻訳して利用できるようにする

en: Submission form settings
ja: 投稿フォームの設定

en: This content type does not have a title field.
ja: このコンテンツタイプにはタイトルフィールドがありません。

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
ja: システム内部名称は、英小文字、数字、アンダーバー(_)だけを利用してください。

en: The human-readable name %name is already taken.
ja: 名前 %name は、すでに使用されています。

en: Are you sure you want to delete the content type %type?
ja: 本当に、コンテンツタイプ %type を削除してもよろしいですか？

en: Added content type %name.
ja: コンテンツタイプ %name が追加されました。

en: Changed the content type of 1 post from %old-type to %type. | Changed the content type of @count posts from %old-type to %type.
ja[0]: 1 投稿のコンテンツタイプが、%old-type から %type に変更されました。
ja[1]: @count 投稿のコンテンツタイプが、%old-type から %type に変更されました。

en: Are you sure you want to rebuild the permissions on site content?
ja: 本当に、サイトコンテンツの権限を再構築してもよろしいですか？

en: This action rebuilds all permissions on site content, and may be a lengthy process. This action cannot be undone.
ja: この操作はサイトコンテンツのすべての権限を再構築し、処理に時間がかかる場合もあります。 この操作は元に戻すことができませんので、十分に注意して実行してください。

en: language
ja: 言語

en: An error occurred and processing did not complete.
ja: エラーが発生し、処理は完了しませんでした。

en: The trimmed version of your post shows what your post looks like when promoted to the main page or when exported for syndication.<span class="no-js"> You can insert the delimiter "&lt;!--break--&gt;" (without the quotes) to fine-tune where your post gets split.</span>
ja: ティーザーのプレビューは、この投稿がメインページに掲載される際や、記事配信用のフィードに書き出される際に、どのように表示されるかを示しています。 <span class="no-js">分割する部分を自分で調整したい場合は、分割したい箇所に区切り記号 <b>&lt;!--break--&gt;</b> を挿入してください。</span>

en: Copy of the revision from %date.
ja: %dateのリビジョンのコピーです。

en: @type %title has been reverted back to the revision from %revision-date.
ja: @type %title は %revision-date 時点のリビジョンに戻されました。

en: Revision from %revision-date of @type %title has been deleted.
ja: @type %title の %revision-date 時点のリビジョンが削除されました。

en: @type: reverted %title revision %revision.
ja: @type: %titleがリビジョン%revisionに戻されました。

en: The content access permissions need to be rebuilt.
ja: コンテンツのアクセス権を再構築する必要があります。

en: <strong>Configure your website</strong> Once logged in, visit the <a href="@admin">administration section</a>, where you can <a href="@config">customize and configure</a> all aspects of your website.
ja: <strong>ウェブサイトの各種設定</strong> 管理者アカウントでログインし、<a href="@admin">管理セクション</a>へアクセスしてください。 管理セクションではウェブサイトの全体的な<a href="@config">設定やカスタマイズ</a>を行うことができます。

en: <strong>Enable additional functionality</strong> Next, visit the <a href="@modules">module list</a> and enable features which suit your specific needs. You can find additional modules in the <a href="@download_modules">Drupal modules download section</a>.
ja: <strong>必要な機能の有効化</strong> 次に、<a href="@modules">モジュールリスト</a>にアクセスし、目的にあった機能（モジュール）を有効化してください。 <a href="@download_modules">Drupalモジュールのダウンロードページ</a>では、コアに含まれないさまざまな機能を追加する拡張モジュールを見つけることができます。

en: <strong>Customize your website design</strong> To change the "look and feel" of your website, visit the <a href="@themes">themes section</a>. You may choose from one of the included themes or download additional themes from the <a href="@download_themes">Drupal themes download section</a>.
ja: <strong>ウェブサイトデザインのカスタマイズ</strong> ウェブサイトのルック＆フィールをカスタマイズするには、<a href="@themes">テーマの設定ページ</a>にアクセスしてください。 はじめから用意されているテーマから選ぶか、<a href="@download_themes">Drupalテーマのダウンロードページ</a>で好みのテーマを入手することができます。

en: Rebuilding content access permissions
ja: コンテンツのアクセス権の再構築

en: Content permissions have been rebuilt.
ja: コンテンツの権限が再構築されました。

en: The content access permissions have not been properly rebuilt.
ja: コンテンツのアクセス権が適切に再構築されませんでした。

en: Add content type
ja: コンテンツタイプの追加

en: Revert to earlier revision
ja: 以前のリビジョンに戻す

en: Delete earlier revision
ja: 以前のリビジョンを削除

en: Allows content to be submitted to the site and displayed on pages.
ja: コンテンツを投稿し、サイト上に表示させることを許可。

en: To use OpenID you must first establish an identity on a public or private OpenID server. If you do not have an OpenID and would like one, look into one of the <a href="@openid-providers">free public providers</a>. You can find out more about OpenID at <a href="@openid-net">this website</a>.
ja: OpenIDを使用するにはまず、パブリックかプライベートのOpenIDサーバーでアイデンティティーを確立する必要があります。 OpenIDを持っていない場合は、<a href="@openid-providers">無料のパブリックプロバイダー</a>（日本語サイトは<a href="http://ja.wikipedia.org/wiki/OpenID">ウィキペディアのOpenIDエントリー</a>でいくつか紹介されています）の1つにアクセスしてみてください。 <a href="@openid-net">このウェブサイト</a>（または前述のウィキペディアエントリー）で、OpenIDに関するより多くの情報を得ることができます。

en: OpenID identities
ja: OpenID

en: Allows users to log into your site using OpenID.
ja: ユーザーにOpenIDを利用してログインを許可する

en: The alias %alias is already in use in this language.
ja: エイリアス %alias はすでにこの言語で使用中です。

en: The alias has been saved.
ja: エイリアスが保存されました。

en: Are you sure you want to delete path alias %title?
ja: 本当に、URLエイリアス %title を削除してもよろしいですか？

en: Filter aliases
ja: エイリアスの絞り込み

en: Enter the path you wish to create the alias for, followed by the name of the new alias.
ja: エイリアスを作成したい既存パスと、エイリアスに付ける名前を、以下のフィールドにそれぞれ入力してください。

en: URL aliases
ja: URL エイリアス

en: Change your site's URL paths by aliasing them.
ja: 別名を付けることでサイトのURLパスを変更します。

en: Edit alias
ja: エイリアスの編集

en: Delete alias
ja: エイリアスの削除

en: Add alias
ja: エイリアスの追加

en: Allows users to rename URLs.
ja: ユーザーに URL のリネームを許可する

en: <a href="@drupal">Drupal.org</a> offers <a href="@php-snippets">some example PHP snippets</a>, or you can create your own with some PHP experience and knowledge of the Drupal system.
ja: <a href="@drupal">Drupal.org</a>で<a href="@php-snippets">いくつかのPHPスニペットの実例</a>を提供しています。 また、多少のPHP経験とDrupalシステムの知識があれば、独自のPHPスニペットを作成することができます。

en: You may post PHP code. You should include &lt;?php ?&gt; tags.
ja: PHPコードを投稿することができます。 コードには &lt;?php ?&gt; タグを含める必要があります。

en: Using custom PHP code
ja: カスタムPHPコードの使い方

en: Custom PHP code may be embedded in some types of site content, including posts and blocks. While embedding PHP code inside a post or block is a powerful and flexible feature when used by a trusted user with PHP experience, it is a significant and dangerous security risk when used improperly. Even a small mistake when posting PHP code may accidentally compromise your site.
ja: カスタムPHPコードは、投稿やブロックを含む任意のタイプのサイトコンテンツに埋め込むことができます。 PHPの経験を持った信頼できるユーザーが適切に使用する場合は、 投稿やブロックにPHPコードを埋め込めるのは強力かつ柔軟な機能ですが、不適切に使用された場合は深刻な安全を脅かす事態をもたらします。 また、投稿されるPHPコードに少しでもミスがあれば、誤ってサイトを危うくする可能性があります。

en: If you are unfamiliar with PHP, SQL, or Drupal, avoid using custom PHP code within posts. Experimenting with PHP may corrupt your database, render your site inoperable, or significantly compromise security.
ja: PHP、SQL、Drupalに精通していない場合は、投稿にカスタムPHPコードを使うことを避けてください。 PHPの安易な使用はデータベースを破損させ、サイトを操作不能にし、著しく安全性を損なう可能性がありますので絶対に避けてください。

en: Notes:
ja: 注意:

en: Remember to double-check each line for syntax and logic errors <strong>before</strong> saving.
ja: <strong>保存する前</strong>に各行の文法・論理エラーを忘れずに再確認してください。

en: Statements must be correctly terminated with semicolons.
ja: 命令文はセミコロンで正しく終える必要があります。

en: Global variables used within your PHP code retain their values after your script executes.
ja: PHPコード内で使用されたグローバル変数は、スクリプトの実行後もその値を保持します。

en: <code>register_globals</code> is <strong>turned off</strong>. If you need to use forms, understand and use the functions in <a href="@formapi">the Drupal Form API</a>.
ja: <code>register_globals</code>は<strong>offです</strong>。 フォームを使用したい場合は、<a href="@formapi">Drupal Form API</a>の関数を理解し、それを使用してください。

en: Use a <code>print</code> or <code>return</code> statement in your code to output content.
ja: コンテンツを出力するには、コード中で<strong><code>print</code></strong>か<strong><code>return</code></strong>命令を使用してください。

en: Develop and test your PHP code using a separate test script and sample database before deploying on a production site.
ja: 稼働中サイトで使用する前に、個別のテストスクリプトとサンプルデータベースを使用し、PHPコードの開発とテストを十分に行ってください。

en: Consider including your custom PHP code within a site-specific module or <code>template.php</code> file rather than embedding it directly into a post or block.
ja: 投稿やブロックに直接埋め込むのではなく、サイト特有のモジュールや<code>template.php</code>にカスタムPHPコードを含めることを検討してください。

en: Be aware that the ability to embed PHP code within content is provided by the PHP Filter module. If this module is disabled or deleted, then blocks and posts with embedded PHP may display, rather than execute, the PHP code.
ja: PHPコードをコンテンツ内に埋め込める能力は、PHPフィルターモジュールによって提供されていることを認識してください。 このモジュールが無効化・削除された場合、投稿やブロックに埋め込まれたPHPコードは実行されず、そのまま表示されてしまいます。

en: A basic example: <em>Creating a "Welcome" block that greets visitors with a simple message.</em>
ja: 基本例： <em>単純なメッセージで訪問者を迎える「ようこそ」ブロックの作成</em>

en: PHP evaluator
ja: PHPコードの実行

en: Executes a piece of PHP code. The usage of this filter should be restricted to administrators only!
ja: PHPスニペットを実行します。 このフィルターの使用は管理者に限定するべきです！

en: Allows embedded PHP code/snippets to be evaluated.
ja: 埋め込み PHPコードやスニペットの実行を許可する。

en: Total votes: @votes
ja: 投票総数：@votes

en: Most recent poll
ja: 最新の投票

en: A <em>poll</em> is a question with a set of possible responses. A <em>poll</em>, once created, automatically provides a simple running count of the number of votes received for each response.
ja: <em>投票</em> は回答の選択肢を持った質問です。 作成された<em>投票</em> は、自動的に各回答で得られた総票数を提供します。

en: Poll status
ja: 投票の状態

en: When a poll is closed, visitors can no longer vote for it.
ja: 投票を受け付けるかどうかを指定してください。 「クローズド」にすると投票は締め切られ、訪問者は投票ができなくなります。

en: After this period, the poll will be closed automatically.
ja: 投票を受け付ける期間を指定してください。 この期間を過ぎると投票は自動的に締め切られます。

en: Negative values are not allowed.
ja: 負（マイナス）の値は認められません。

en: Your vote could not be recorded because you did not select any of the choices.
ja: どの選択肢も選択しなかったため、あなたの投票を記録できませんでした。

en: Vote count
ja: 得票数

en: Polls
ja: 投票

en: Profile fields have been updated.
ja: プロフィールフィールドが更新されました。

en: No fields in this category. If this category remains empty when saved, it will be removed.
ja: このカテゴリーにフィールドはありません。 このカテゴリーが空のままで保存された場合は削除されます。

en: The name of the field. The form name is not shown to the user but used internally in the HTML code and URLs.
    Unless you know what you are doing, it is highly recommended that you prefix the form name with <code>profile_</code> to avoid name clashes with other fields. Spaces or any other special characters except dash (-) and underscore (_) are not allowed. An example name is "profile_favorite_color" or perhaps just "profile_color".
ja: このフィールドのフォームでの名称を入力してください。 これはユーザーには表示されず、HTML コード内部でフィールドの <b>name</b> 属性として使用されます。 このため、入力する文字にはアルファベットと数字を使用するようにしてください。 また特殊文字のうち、ダッシュ（-）とアンダースコア（_）は使用できますが、それ以外の特殊文字（例えば <b>&lt;</b> や <b>&</b> など）は使用できません。 また、日本語のようなマルチバイト文字も使用を避けるようにしてください。 他のフィールドとの衝突を避けるため、名称には <b>profile_</b> という接頭語を付けることをお勧めします。 よくわからない場合は、フィールドのタイトルを英語やローマ字にしたものを <b>profile_</b> に続けて付加してください。 例えば「本名」であれば <b>profile_real_name</b>、「年齢」であれば <b>profile_age</b> のように入力してください。

en: A list of all options. Put each option on a separate line. Example options are "red", "blue", "green", etc.
ja: すべての選択項目を行単位で区切って入力してください。 例えば「職業」というフィールドであれば、「学生」「会社員」「自営業」などの項目を各行に入力してください。

en: Hidden profile field, only accessible by administrators, modules and themes.
ja: 隠しフィールド： 管理者とモジュールやテーマだけがアクセスできる

en: Private field, content only available to privileged users.
ja: プライベートフィールド： 「ユーザーの管理」権限のような、特権を持ったユーザーだけが内容を閲覧できる

en: Public field, content shown on profile page but not used on member list pages.
ja: パブリックフィールド： プロフィールページにのみ内容が表示され、ユーザーリストのページには表示されない

en: Public field, content shown on profile page and on member list pages.
ja: パブリックフィールド： プロフィールとユーザーリストの両ページに内容が表示される

en: The weights define the order in which the form fields are shown. Lighter fields "float up" towards the top of the category.
ja: フィールドの表示順位を決める、ウェイトを指定してください。ウェイトの数値が小さいほど上部に、大きいほど下部に配置されます。

en: Form will auto-complete while user is typing.
ja: フォームでのキー入力中の自動補完を有効にする

en: For security, auto-complete will be disabled if the user does not have access to user profiles.
ja: 安全のため、ユーザーがユーザープロフィールへのアクセス権を持たない場合、自動補完は無効となります。

en: The specified form name contains one or more illegal characters. Spaces or any other special characters except dash (-) and underscore (_) are not allowed.
ja: 「フォームでの名称」に不正な文字が含まれています。 ダッシュ（-）とアンダースコア（_）以外の特殊文字（例えば <b>&lt;</b> や <b>&amp;</b> など）や、空白文字は使用できません。

en: The specified form name is reserved for use by Drupal.
ja: 指定された「フォームでの名称」は、Drupalが使用するために予約されています。

en: The specified category name is reserved for use by Drupal.
ja: 指定されたカテゴリー名は、Drupalが使用するために予約されています。

en: The specified title is already in use.
ja: 指定されたタイトルはすでに使用されています。

en: The specified name is already in use.
ja: 指定された名称はすでに使用されています。

en: A hidden field cannot be required.
ja: 隠しフィールドは必須にできません。

en: A hidden field cannot be set to visible on the user registration form.
ja: 隠しフィールドはユーザー登録フォームで表示するようにはできません。

en: The field has been created.
ja: フィールドが作成されました。

en: Are you sure you want to delete the field %field?
ja: フィールド '%field' を削除してよろしいですか？

en: This action cannot be undone. If users have entered values into this field in their profile, these entries will also be deleted. If you want to keep the user-entered data, instead of deleting the field you may wish to <a href="@edit-field">edit this field</a> and change it to a hidden profile field so that it may only be accessed by administrators.
ja: この操作は元に戻すことができませんので、十分に注意して実行してください。<br />ユーザーがプロフィールのこのフィールドに値を入力していた場合、それらの値もすべて削除されます。 ユーザーが入力した値を保存しておきたい場合は、フィールドを削除するのではなく、<a href="@edit-field">フィールドを編集</a>して管理者だけがアクセスできる「隠しプロフィールフィールド」に変更してください。

en: The field %field has been deleted.
ja: フィールド %field が削除されました。

en: Profile field %field added under category %category.
ja: プロフィールフィールド %field が、カテゴリー %category に追加されました。

en: Profile field %field deleted.
ja: プロフィールフィールド %field が削除されました。

en: User list
ja: ユーザーリスト

en: single-line textfield
ja: 一行テキストフィールド

en: multi-line textfield
ja: 複数行テキストフィールド

en: checkbox
ja: チェックボックス

en: list selection
ja: 選択リスト

en: freeform list
ja: フリーフォームリスト

en: Author information
ja: 投稿者の情報

en: Link to full user profile
ja: ユーザープロフィールへのリンク

en: Profile fields to display
ja: 表示するプロフィールのフィールド

en: Select which profile fields you wish to display in the block. Only fields designated as public in the <a href="@profile-admin">profile field configuration</a> are available.
ja: 「投稿者の情報」ブロックで表示したいフィールドを指定してください。 指定可能な項目は、<a href="@profile-admin">プロフィールフィールドの設定</a>で「パブリックフィールド」に指定された項目のみとなります。

en: View full user profile
ja: ユーザープロフィールを表示

en: About %name
ja: %nameさんについて

en: Put each item on a separate line or separate them by commas. No HTML allowed.
ja: リストの各項目を、行単位またはコンマで区切って入力してください。 なお、HTMLは使用できません。

en: The value provided for %field is not a valid URL.
ja: %field で指定された値は有効なURLではありません。

en: Create customizable fields for your users.
ja: ユーザーのためのカスタマイズ可能なフィールドを作成します。

en: Profile category autocomplete
ja: プロフィールカテゴリーの自動補完

en: Edit field
ja: フィールドの編集

en: Delete field
ja: フィールドの削除

en: Profile autocomplete
ja: プロフィールの自動補完

en: Supports configurable user profiles.
ja: ユーザープロファイルの構成を可能にする

en: The index will be rebuilt.
ja: インデックスは再構築されます。

en: Indexing status
ja: インデックス付けの状況

en: Indexing throttle
ja: インデックス付け処理の抑制

en: Number of items to index per cron run
ja: cron実行ごとのインデックス付けアイテム数

en: The maximum number of items indexed in each pass of a <a href="@cron">cron maintenance task</a>. If necessary, reduce the number of items to prevent timeouts and memory errors while indexing.
ja: 1回の<a href="@cron">cronメンテナンスタスク</a>でインデックス付けをする、最大アイテム数を指定してください。 インデックス付け中のタイムアウトやメモリエラーを防ぐために、必要に応じてアイテム数を減らしてください。

en: Indexing settings
ja: インデックス付けの設定

en: <p><em>Changing the settings below will cause the site index to be rebuilt. The search index is not cleared but systematically updated to reflect the new settings. Searching will continue to work but new content won't be indexed until all existing content has been re-indexed.</em></p><p><em>The default settings should be appropriate for the majority of sites.</em></p>
ja: <p><em>以下の設定を変更するとサイトのインデックスが再構築されます。 これによって検索用インデックスはクリアーされませんが、新しい設定を反映するためのシステム内部での更新が行われます。 このため、検索は機能し続けますが、すべての既存コンテンツの再インデックス付けが終わるまで、新規コンテンツのインデックス付けは行われません。 </em></p><p><em>デフォルトの設定はほとんどのサイトに適しています。</em></p>

en: Minimum word length to index
ja: インデックス付けをする単語の最小文字数

en: The number of characters a word has to be to be indexed. A lower setting means better search result ranking, but also a larger database. Each search query must contain at least one keyword that is this size (or longer).
ja: インデックス付けをする単語に必要な最小文字数を入力してください。 文字数が少ないほど検索キーワードのヒット率は上がりますが、それに比例してデータベースの使用量が増大します。 また、この文字数は検索可能なキーワードの最小文字数にもなります。 例えば <b>5</b> を指定した場合、検索する際のキーワードに最低でも1つは、5文字以上のものを含むことが必須となります

en: Simple CJK handling
ja: 簡易CJK処理

en: Whether to apply a simple Chinese/Japanese/Korean tokenizer based on overlapping sequences. Turn this off if you want to use an external preprocessor for this instead. Does not affect other languages.
ja: 日本語・中国語・韓国語 (CJK) に対して、簡易的な文字列の分割処理を行うかどうかを指定してください。 チェックを入れると、インデックス付けの際にこれらの言語で書かれた文章を連続して重なり合う文字列へ分割し、それらを1つの単語と見なすように処理します。 例えば、上の「単語の最少文字数」設定が <b>3</b> の場合、「こんにちは」という文章は「こんに」「んにち」「にちは」のように分割され、インデックス付けされます。 この処理は英語のように空白文字による単語の分かち書きを行わない、日中韓国語への補助的な対応です。 これらへの対応に外部のプリプロセッサ (前処理プログラム) を使用する場合、この機能を使用しないようにチェックを外してください。 なお、この機能は他の言語には影響を与えません。

en: The search engine maintains an index of words found in your site's content. To build and maintain this index, a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a> is required. Indexing behavior can be adjusted using the settings below.
ja: 検索エンジンはサイトコンテンツから見つかった単語のインデックスを保守します。このインデックスの構築と保守を行うためには、<a href="@cron">cronメンテナンスタスク</a>が正しく設定されている必要があります。以下でインデックス付けの挙動を調整することができます。

en: Search form
ja: 検索フォーム

en: Top search phrases
ja: 検索フレーズの上位

en: View most popular search phrases.
ja: 最も人気のある検索フレーズを表示します。

en: Enables site-wide keyword searching.
ja: サイト全体のキーワード検索を可能にする。

en: Total page generation time
ja: ページ生成時間の合計

en: %time ms
ja: %time ミリ秒

en: Top pages in the past %interval
ja: 過去%intervalでの上位のページ

en: Top visitors in the past %interval
ja: 過去%intervalでの上位の訪問者

en: Top referrers in the past %interval
ja: 過去%intervalでの上位の参照元

en: Log each page access. Required for referrer statistics.
ja: 各ページへのアクセスを記録するかどうかを指定してください。 参照元の統計を取る場合には、有効にする必要があります。

en: Older access log entries (including referrer statistics) will be automatically discarded. (Requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.)
ja: アクセスログ項目（参照元の統計値を含む）の保存期間を指定してください。 指定された期間を過ぎた項目は自動的に破棄されます。 （正しく設定された<a href="@cron">cronメンテナンスタスク</a>を必要とします）

en: Content viewing counter settings
ja: コンテンツ表示カウンタの設定

en: Count content views
ja: コンテンツ表示のカウント

en: Increment a counter each time content is viewed.
ja: コンテンツの表示回数をカウントするかどうかを指定してください。 有効にすると、コンテンツが表示されるごとにカウントが加算されます。 また、表示回数をコンテンツに表示することもできるようになります。

en: Settings for the statistical information that Drupal will keep about the site. See <a href="@statistics">site statistics</a> for the actual information.
ja: 以下で、サイトの統計情報に関する設定をすることができます。 取得した情報は「<a href="@statistics">最近のアクセス</a>」などで見ることができます。

en: This page displays the site's most recent hits.
ja: このページはサイトの最新アクセスを表示します。

en: This page displays all external referrers, or external references to your website.
ja: このページは、すべての外部参照元を表示します。

en: When you ban a visitor, you prevent the visitor's IP address from accessing your site. Unlike blocking a user, banning a visitor works even for anonymous users. This is most commonly used to block resource-intensive bots or web crawlers.
ja: 訪問者をアクセス禁止にすると、訪問者のIPアドレスがサイトにアクセスするのを防ぎます。 訪問者のアクセス禁止はユーザーのブロックとは異なり、匿名ユーザーにも作用します。 これは通常、多くのリソースを消費するようなボットやウェブクローラのブロックに使用します。

en: Popular content
ja: 人気のあるコンテンツ

en: How many content items to display in "all time" list.
ja: 「総合の上位」リストに表示するコンテンツ項目の数を指定してください。 無効にすると、この項目が表示されなくなります。

en: How many content items to display in "recently viewed" list.
ja: 「最近の参照」リストに表示するコンテンツ項目の数を指定してください。 無効にすると、この項目が表示されなくなります。

en: Today's:
ja: 本日:

en: All time:
ja: 全期間:

en: Last viewed:
ja: 最近の参照:

en: View pages that have recently been visited.
ja: 最近アクセスされたページを表示します。

en: View pages that have been hit frequently.
ja: 頻繁にアクセスされたページを表示します。

en: Top visitors
ja: 訪問者の上位

en: View visitors that hit many pages.
ja: 多くのページにアクセスした訪問者を表示します。

en: Top referrers
ja: 参照元の上位

en: View top referrers.
ja: 上位の参照元を表示します。

en: View access log.
ja: アクセスログを表示します。

en: Track page visits
ja: ページアクセスの軌跡

en: Logs access statistics for your site.
ja: このサイトのアクセス統計。

en: Logs and records system events to syslog.
ja: syslog にログを記録。

en: User pictures in posts
ja: 投稿でのユーザーアバター

en: User pictures in comments
ja: コメントでのユーザーアバター

en: Shortcut icon
ja: ショートカットアイコン

en: Logo image settings
ja: ロゴ画像の設定

en: If toggled on, the following logo will be displayed.
ja: テーマで表示するロゴを設定してください。

en: Use the default logo
ja: デフォルトのロゴを使用

en: Check here if you want the theme to use the logo supplied with it.
ja: それぞれのテーマが提供するロゴを使用する場合は、ここにチェックを入れてください。

en: The path to the file you would like to use as your logo file instead of the default logo.
ja: デフォルトロゴの代わりに独自のロゴを使用したい場合は、画像ファイルへのパスを入力してください。

en: Upload logo image
ja: ロゴ画像のアップロード

en: Shortcut icon settings
ja: ショートカットアイコンの設定

en: Your shortcut icon, or 'favicon', is displayed in the address bar and bookmarks of most browsers.
ja: 一般に「favicon」と呼ばれる、ショートカットアイコンを設定してください。 ほとんどのブラウザーでは、アドレスバーやブックマークに表示されます。

en: Use the default shortcut icon.
ja: デフォルトのショートカットアイコンを使用

en: Check here if you want the theme to use the default shortcut icon.
ja: テーマにデフォルトのショートカットアイコンを使用させたい場合は、ここにチェックを入れてください。

en: The path to the image file you would like to use as your custom shortcut icon.
ja: 独自のショートカットアイコンを使用したい場合は、画像ファイルへのパスを入力してください。

en: Upload icon image
ja: アイコン画像のアップロード

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your shortcut icon.
ja: 独自のショートカットアイコンをアップロードしたい場合は、ローカルの画像ファイルへのパスを入力してください。

en: @module (<span class="admin-missing">missing</span>)
ja: @module (<span class="admin-missing">不足</span>)

en: The following modules will be completely uninstalled from your site, and <em>all data from these modules will be lost</em>!
ja: 以下のモジュールはサイトから完全にアンインストールされ、<b>これらのモジュールによる全データは失われます</b>！

en: Confirm uninstall
ja: アンインストールの確認

en: Would you like to continue with uninstalling the above?
ja: 上記モジュールのアンインストールを継続しますか？

en: No modules selected.
ja: モジュールが選択されていません。

en: The selected modules have been uninstalled.
ja: 選択されたモジュールがアンインストールされました。

en: Default 403 (access denied) page
ja: デフォルトの 403 (アクセス拒否) ページ

en: Default 404 (not found) page
ja: デフォルトの 404 (見つかりません) ページ

en: Caches cleared.
ja: キャッシュがクリアーされました。

en: Select an image processing toolkit
ja: 画像処理ツールキットの選択

en: Number of items in each feed
ja: 各フィードのアイテム数

en: Default number of items to include in each feed.
ja: 各フィードに含める、デフォルトのアイテム数を指定してください。

en: Feed content
ja: フィードの内容

en: Titles plus teaser
ja: タイトルとティーザー

en: Global setting for the default display of content items in each feed.
ja: 各フィードのアイテムにデフォルトで表示する内容を指定してください。 この設定はサイト全般で使用されます。

en: Cron ran successfully.
ja: cronが正常に実行されました。

en: Cron run failed.
ja: cronの実行に失敗しました。

en: No modules are available to uninstall.
ja: アンインストールできるモジュールはありません。

en: This theme requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
ja: このテーマはPHPバージョン @php_required を必要とし、PHPバージョン !php_version との互換性がありません。

en: This page shows you all available administration tasks for each module.
ja: このページは、各モジュールで利用できるすべての管理タスクを表示します。

en: These options control the default display settings for your entire site, across all themes. Unless they have been overridden by a specific theme, these settings will be used.
ja: 以下の設定は、すべてのテーマにわたるサイト全体のデフォルトの表示設定をコントロールします。 優先させる設定を行っていないテーマでは、これらの設定が使用されます。

en: The <em>Powered by Drupal</em> block is an optional link to the home page of the Drupal project. While there is absolutely no requirement that sites feature this link, it may be used to show support for Drupal.
ja: <em>Powered by Drupal</em> ブロックは、Drupalプロジェクトサイトへの任意のリンクです。 このリンクは絶対的な必要条件ではありませんが、Drupalのサポートを示すために使用することができます。

en: Here you can find a short overview of your site's parameters as well as any problems detected with your installation. It may be useful to copy and paste this information into support requests filed on drupal.org's support forums and project issue queues.
ja: サイトのパラメータの簡潔な概観や、設置上で検出された問題をここで知ることができます。 drupal.orgのサポートフォーラムや、プロジェクトの問題点キューにサポートリクエストを提出する際、この情報をコピー＆ペーストすると役立ちます。

en: Could not delete temporary file "%path" during garbage collection
ja: ガベージコレクション実行時に一時ファイル "%path" を削除できませんでした。

en: Compact mode
ja: コンパクトモード

en: Tell Drupal where to store uploaded files and how they are accessed.
ja: アップロードされたファイルの保存先やアクセス方法を設定します。

en: Image toolkit
ja: 画像ツールキット

en: Choose which image toolkit to use if you have installed optional toolkits.
ja: 任意のツールキットをインストールした場合、利用する画像ツールキットを選択します。

en: RSS publishing
ja: RSS 配信

en: Date and time
ja: 日付と時刻

en: Date and time lookup
ja: 日付と時刻の照合

en: Enable or disable clean URLs for your site.
ja: クリーン URL の有効/無効化をします。

en: Clean URL check
ja: クリーンURLのチェック

en: Get a status report about your site's operation and any detected problems.
ja: サイトの稼働状況や検出された問題点に関する、サイトの状態の確認をします。

en: -1 (Unlimited)
ja: -1 (無制限)

en: Your PHP installation is too old. Drupal requires at least PHP %version.
ja: このサーバーにインストールされているPHPは古すぎます。 Drupalは少なくともPHP %version を必要とします。

en: <em>register_globals</em> is enabled. Drupal requires this configuration directive to be disabled. Your site may not be secure when <em>register_globals</em> is enabled. The PHP manual has instructions for <a href="http://php.net/configuration.changes">how to change configuration settings</a>.
ja: <em>register_globals</em> が有効になっています。 Drupalでは、この設定ディレクティブを無効にする必要があります。 <em>register_globals</em> が有効の場合、サイトが安全ではなくなります。 PHPマニュアルの「<a href="http://php.net/configuration.changes">設定を変更するには</a>」に変更のための説明があります。

en: Enabled ('@value')
ja: 有効 ('@value')

en: PHP memory limit
ja: PHP メモリ制限

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the installation process.
ja: インストール処理でのエラーを防ぐために、PHPメモリ制限を %memory_minimum_limit に増やすことを検討してください。

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the update process.
ja: アップデート処理でのエラーを防ぐために、PHPメモリ制限を %memory_minimum_limit に増やすことを検討してください。

en: Depending on your configuration, Drupal can run with a %memory_limit PHP memory limit. However, a %memory_minimum_limit PHP memory limit or above is recommended, especially if your site uses additional custom or contributed modules.
ja: 設定次第では、Drupalは %memory_limit のPHPメモリ制限で稼働できますが、%memory_minimum_limit 以上のPHPメモリ制限を推奨します。 特に追加の拡張モジュールを使用する場合、より多くのメモリを必要とするでしょう。

en: Increase the memory limit by editing the memory_limit parameter in the file %configuration-file and then restart your web server (or contact your system administrator or hosting provider for assistance).
ja: ファイル %configuration-file 内の memory_limit パラメーターを編集して、メモリ制限を増やしてから、ウェブサーバーを再起動してください。 （または、システム管理者やホスティングプロバイダーに問い合わせてください）

en: Contact your system administrator or hosting provider for assistance with increasing your PHP memory limit.
ja: PHPメモリー制限を増やすために、システム管理者やホスティングプロバイダーに問い合わせてください。

en: See the <a href="@url">Drupal requirements</a> for more information.
ja: より詳しい情報は<a href="@url">Drupal requirements（英文）</a>を参照してください。

en: Not protected
ja: 保護されていません

en: The file %file is not protected from modifications and poses a security risk. You must change the file's permissions to be non-writable.
ja: ファイル %file は変更に対して保護されていないため、セキュリティー上の危険性があります。 ファイルのパーミッションを書き込み禁止に変更してください。

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@cron-handbook">configuring cron jobs</a>.
ja: より詳しい情報は、オンラインハンドブックの <a href="@cron-handbook">configuring cron jobs (英文)</a>を参照してください。

en: Cron has not run recently.
ja: cronがしばらく実行されていません。

en: Cron maintenance tasks
ja: cron メンテナンス タスク

en: You can <a href="@cron">run cron manually</a>.
ja: <a href="@cron">cron を手動で実行</a>できます。

en: The directory %directory is not writable.
ja: ディレクトリー %directory が書き込み可能ではありません。

en: You may need to set the correct directory at the <a href="@admin-file-system">file system settings page</a> or change the current directory's permissions so that it is writable.
ja: <a href="@admin-file-system">ファイルシステムの設定ページ</a>で適切なディレクトリを設定するか、現在のディレクトリーのパーミッションを書き込み可能にする必要があります。

en: Writable (<em>public</em> download method)
ja: 書き込み可能 (<em>公開された</em>ダウンロード方法)

en: Writable (<em>private</em> download method)
ja: 書き込み可能 (ダウンロード方法: <em>プライベート</em>)

en: Database updates
ja: データベース更新

en: Some modules have database schema updates to install. You should run the <a href="@update">database update script</a> immediately.
ja: いくつかのモジュールには、インストールが必要なデータベーススキーマの更新があります。 直ちに<a href="@update">データベースのアップデートスクリプト</a>を実行してください。

en: The update.php script is accessible to everyone without authentication check, which is a security risk. You must change the $update_free_access value in your settings.php back to FALSE.
ja: update.php が認証チェック無しでアクセス可能なため、セキュリティー上の危険があります。 これを回避するために、settings.php の $update_free_access を FALSE に変更してください。

en: Access to update.php
ja: update.php へのアクセス

en: Handles general site configuration for administrators.
ja: サイトの一般的な構成方法(管理者用)。

en: Reset to alphabetical
ja: アルファベット順にリセット

en: Terms are displayed in ascending order by weight.
ja: タームはウェイトの軽い順に表示されます。

en: Weight value must be numeric.
ja: ウェイトは数値である必要があります。

en: Are you sure you want to reset the vocabulary %title to alphabetical order?
ja: 本当に、ボキャブラリー %title をアルファベット順にリセットしてもよろしいですか？

en: Resetting a vocabulary will discard all custom ordering and sort items alphabetically.
ja: ボキャブラリーをリセットすると独自の順序付けはすべて破棄され、アイテムはアルファベット順に並べ替えられます。

en: Reset vocabulary %name to alphabetical order.
ja: ボキャブラリー %name はアルファベット順にリセットされました。

en: Translations of a piece of content are managed with translation sets. Each translation set has one source post and any number of translations in any of the <a href="!languages">enabled languages</a>. All translations are tracked to be up to date or outdated based on whether the source post was modified significantly.
ja: コンテンツの翻訳は翻訳セットで管理されます。 各翻訳セットは元となる1つの投稿と、<a href="!languages">使用できる言語</a>の数だけの翻訳を持ちます。 すべての翻訳は、元となる投稿が大幅に修正されたかどうかに基づき、最新か旧式かが記録されます。

en: Translation settings
ja: 翻訳の設定

en: Flag translations as outdated
ja: 翻訳が古いことを示すフラグ

en: If you made a significant change, which means translations should be updated, you can flag all translations of this post as outdated. This will not change any other property of those posts, like whether they are published or not.
ja: 翻訳の更新を必要とする重大な変更をした場合、この投稿のすべての翻訳に、旧式であることを示すフラグを立てることができます。 これは、掲載・非掲載を決定するような、他のプロパティーを変更することはありません。

en: This translation needs to be updated
ja: 翻訳の更新が必要

en: When this option is checked, this translation needs to be updated because the source post has changed. Uncheck when the translation is up to date again.
ja: ここにチェックが入っている場合、元の投稿が変更されたため翻訳の更新が必要です。 翻訳を再び最新にしたとき、チェックを外してください。

en: Content translation
ja: コンテンツ翻訳

en: Allows content to be translated into different languages.
ja: コンテンツを別の言語に翻訳できるようにする。

en: Unknown release date
ja: 未知のリリース日付

en: Last checked: @time ago
ja: 前回の確認: @time前

en: Last checked: never
ja: 前回の確認: 未実行

en: Includes: %includes
ja: 以下を含みます： %includes

en: Disabled modules
ja: 無効モジュール

en: Disabled themes
ja: 無効テーマ

en: Select how frequently you want to automatically check for new releases of your currently installed modules and themes.
ja: 更新を確認する頻度を指定してください。 現在インストールされているモジュールやテーマの新しいリリースを、選択された頻度で自動的に確認します。

en: E-mail notification threshold
ja: メール通知のしきい値

en: You can choose to send e-mail only if a security update is available, or to be notified about all newer versions. If there are updates available of Drupal core or any of your installed modules and themes, your site will always print a message on the <a href="@status_report">status report</a> page, and will also display an error message on administration pages if there is a security update.
ja: セキュリティーアップデートが入手できる場合にのみメール通知を行うか、すべての最新バージョンについての通知を行うかを選択できます。 Drupalコアや、インストール済みのモジュールやテーマの最新版が入手できる場合は、常に<a href="@status_report">サイトの状態</a>ページでメッセージが表示されます。セキュリティーアップデートがある場合は管理ページでエラーメッセージが表示されます。

en: Here you can find information about available updates for your installed modules and themes. Note that each module or theme is part of a "project", which may or may not have the same name, and might include multiple modules or themes within it.
ja: インストール済みモジュールやテーマの入手可能な最新版に関する情報を、ここで確認することができます。 それぞれのモジュールやテーマは、名前が重複する場合や、複数のモジュールやテーマを含むこともある、「プロジェクト」の一部であることに注意してください。

en: Module and theme update status
ja: モジュールとテーマの更新状況

en: There are security updates available for one or more of your modules or themes. To ensure the security of your server, you should update immediately!
ja: 利用中のモジュールやテーマのセキュリティーアップデートが入手可能です。 サーバーの安全性を確保するために、早急に更新するべきです！

en: There are updates available for one or more of your modules or themes. To ensure the proper functioning of your site, you should update as soon as possible.
ja: 利用中の1つ以上のモジュールやテーマの最新版が入手可能です。 サイトを適切に機能させ続けるために、できるだけ早く更新するべきです。

en: Get a status report about available updates for your installed modules and themes.
ja: インストールされているモジュールやテーマに対して、最新アップデートが存在するかを確認します。

en: Notify user when account is activated.
ja: アカウントが有効化された際にユーザーへ通知

en: Notify user when account is blocked.
ja: アカウントがブロックされた際にユーザーへ通知

en: Picture guidelines
ja: ユーザーアバターのガイドライン

en: This text is displayed at the picture upload form in addition to the default guidelines. It's useful for helping or instructing your users.
ja: アバターに関してユーザーに提示したいテキストを記入してください。<br />
    このテキストはユーザーアバターのアップロードフォームに表示される、デフォルトのガイドラインに追加されます。 ユーザーが作業を円滑に進めるられるように、アップロードに関する説明などを掲示するのに役立ちます。

en: The name for this role. Example: "moderator", "editorial board", "site architect".
ja: この役割の名称を入力してください。<br /> 例： 「モデレータ」「フォーラム管理者」「サイト設計者」

en: The role has been renamed.
ja: 役割名が変更されました。

en: The role has been deleted.
ja: 役割が削除されました。

en: E-mail new password
ja: パスワード再発行メールを送信

en: Sorry, %name is not recognized as a user name or an e-mail address.
ja: %name はユーザー名やメールアドレスとして認識できません。

en: Further instructions have been sent to your e-mail address.
ja: あなたのメールアドレスへ、パスワード初期化用のご案内を送信いたしました。

en: %name has been deleted.
ja: %name が削除されました。

en: You must enter a username.
ja: ユーザー名の入力は必須です。

en: The username cannot begin with a space.
ja: ユーザー名の先頭に空白文字は使えません。

en: The username cannot end with a space.
ja: ユーザー名の末尾に空白文字は使えません。

en: The username cannot contain multiple spaces in a row.
ja: ユーザー名に連続した複数の空白文字を含めることはできません。

en: The username contains an illegal character.
ja: ユーザー名に不正な文字が含まれています。

en: The username %name is too long: it must be %max characters or less.
ja: ユーザー名 %name は長すぎます： %max文字以下である必要があります。

en: You must enter an e-mail address.
ja: メールアドレスの入力は必須です。

en: Who's online
ja: オンライン状況

en: User list length
ja: ユーザーリストの表示数

en: Enter the password that accompanies your username.
ja: パスワードを入力してください。

en: Signature settings
ja: 署名の設定

en: Delete picture
ja: 写真の消去

en: Check this box to delete your current picture.
ja: 現在の写真を削除するにはここをクリック

en: Unblock the selected users
ja: 選択されたユーザーのブロックを解除

en: Block the selected users
ja: 選択されたユーザーをブロック

en: This web page allows administrators to register new users. Users' e-mail addresses and usernames must be unique.
ja: このページで管理者が新しいユーザーを登録することができます。 ユーザーのメールアドレスとユーザー名は固有である必要があります。

en: Enter a simple pattern ("*" may be used as a wildcard match) to search for a username or e-mail address. For example, one may search for "br" and Drupal might return "brian", "brad", and "brenda@example.com".
ja: 簡単なパターンを入力して検索ボタンをクリックすると、そのパターンに一致するユーザー名やメールアドレスを検索できます。 例えば「<b>ta</b>」の場合、「<b>ta</b>ro」「<b>ta</b>ro@example.com」「<b>ta</b>naka」「nari<b>ta</b>」「ki<b>ta</b>mura」など、<b>ta</b> をどこかに含むユーザー名やメールアドレスがヒットします。 また「<b>ta*</b>」の場合、「<b>ta</b>ro」「<b>ta</b>naka」など、<b>ta</b> で始まるユーザー名やメールアドレスのみがヒットします。 （<b>*</b> はすべての文字に一致するワイルドカードです）

en: Deleted user: %name %email.
ja: ユーザーが削除されました： %name さん (%email)

en: Determine access to features by selecting permissions for roles.
ja: 役割の権限を選択して、さまざまな機能へのアクセス権を決定します。

en: Edit role
ja: 役割の編集

en: Manages the user registration and login system.
ja: ユーザー登録とログイン機能を管理する。

en: page not found
ja: ページが見つかりません

en: Run the clean URL test
ja: クリーンURLテストの実行

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
ja: このタイトルは画像の上にマウスを置いた時、ツールチップに表示されます。

en: Progress indicator
ja: 進捗状況の表示

en: Bar with progress meter
ja: メーターつき進捗バー

en: Throbber
ja: アニメーションアイコン

en: The file upload failed. %upload
ja: ファイルのアップロードに失敗しました。 %upload

en: URL to file
ja: ファイルのURL

en: An unrecoverable error occurred. The uploaded file likely exceeded the maximum file size (@size) that this server supports.
ja: 修復不可能なエラーが発生しました。アップロードされたファイルは、このサーバーで許される最大ファイルサイズ(@size)を超えているようです。

en: Starting upload...
ja: アップロード開始…

en: Uploading... (@current of @total)
ja: アップロード中 (@total 中 @current )

en: Your server is capable of displaying file upload progress, but does not have the required libraries. It is recommended to install the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> (preferred) or to install <a href="http://us2.php.net/apc">APC</a>.
ja: このサーバーはファイルアップロード進捗状況を表示する機能がありますが、必要なライブラリーがありません。<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> (こちらを推奨) か <a href="http://us2.php.net/apc">APC</a>をインストールしてください。

en: Your server is capable of displaying file upload progress using APC RFC1867. Note that only one upload at a time is supported. It is recommended to use the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> if possible.
ja: このサーバーは、APC RFC1867を利用してファイルアップロード進捗状況を表示する機能があります。一度に一つのファイルのアップロードのみがサポートされていることに注意してください。可能であれば、<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a>の利用を推奨します。

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires PHP be run with mod_php and not as FastCGI.
ja: このサーバーにはファイルアップロード進捗状況を表示する機能がありません。ファイルアップロード進捗状況を表示するには、FastCGIではなくmod_php が必要です。

en: Your server is capable of displaying file upload progress through APC, but it is not enabled. Add <code>apc.rfc1867 = 1</code> to your php.ini configuration. Alternatively, it is recommended to use <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>, which supports more than one simultaneous upload.
ja: このサーバーはAPC経由でファイルアップロード進捗状況を表示する機能がありますが、有効にされていません。php.ini 設定ファイルに<code>apc.rfc1867 = 1</code>を追加してください。または、複数ファイルの同時アップロードをサポートしている<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>の使用を推奨します。

en: Enabled (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)
ja: (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>) 有効

en: Enabled (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)
ja: Enabled (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>) 有効

en: Upload progress
ja: アップロード進捗状況

en: Styles
ja: スタイル

en: Item ID
ja: 項目ID

en: Interface
ja: インターフェース

en: All messages
ja: 全てのメッセージ

en: (empty)
ja: （空）

en: Text format
ja: テキストフォーマット

en: No new posts
ja: 新しい投稿はありません。

en: Sticky topic
ja: リスト上部に固定されたトピック

en: Sort descending
ja: 降順で並び替え

en: Sort ascending
ja: 昇順で並び替え

en: The translation file %filename contains an error: "msgctxt" is unexpected on line %line.
ja: 翻訳ファイル %filepath にはエラーが含まれています： %line 行目に予期しない"msgctxt"があります。

en: Aid
ja: 広告ID

en: The name of the site.
ja: サイト名

en: Unable to create
ja: 作成不可

en: A library of helpful tools by Merlin of Chaos.
ja: 混沌の魔術師のとても便利な道具達。

en: Bulk Exporter
ja: 一括エクスポーター

en: All criteria must pass.
ja: すべての基準を満たしている。

en: Only one criteria must pass.
ja: ひとつでも基準を満たしている。

en: Broken/missing access plugin %plugin
ja: 壊れた/消失したアクセスプラグイン %plugin

en: Update and return
ja: 更新して戻る

en: In code
ja: コード内

en: Optional features
ja: オプション機能

en: Enabling this page will immediately make it available in your system (there is no need to wait for a save.)
ja: このページを有効にすると、あなたのシステムですぐに利用できます (保存を待つ必要はないです)。

en: Disabling this page will immediately make it unavailable in your system (there is no need to wait for a save.)
ja: このページを無効にすると、あなたのシステムですぐに利用できなくなります (保存を待つ必要はないです)。

en: Administrative title
ja: 管理用タイトル

en: Administrative description
ja: 管理用の説明

en: Error: missing argument.
ja: エラー: 引数がありません。

en: Import page
ja: ページをインポート

en: The URL path to get to this page. You may create named placeholders for variable parts of the path by using %name for required elements and !name for optional elements. For example: "node/%node/foo", "forum/%forum" or "dashboard/!input". These named placeholders can be turned into contexts on the arguments form. You cannot use the same path as the original page.
ja: このページを得るためのURLパスです。パスの様々な部分に名前つきプレースホルダーを作成することができます。必要なエレメントは%nameを使ったり、オプションのエレメントを使ったりしています。例:"node/%node/foo"、 "forum/%forum" 、 "dashboard/!input"。これら名前つきプレースホルダーは引数フォームでコンテキストに精製されます。オリジナルページと同じパスを使うことはできません。

en: Create a new page
ja: 新しいページを作成

en: Substitutions
ja: 置換

en: A context that is just a string.
ja: 単なる文字列のコンテキスト。

en: Raw string
ja: 未加工の文字列

en: Allow settings
ja: 設定を許可

en: Title override
ja: タイトル上書き

en: Panel pages can be used as landing pages. They have a URL path, accept arguments and can have menu entries.
ja: パネルページはランディングページとしても使用可能です。URLパスがあって引数を設定でき、メニューエントリーの設定も可能です。

en: Panel page
ja: パネルページ

en: Go to list
ja: 一覧ページへ

en: Style settings
ja: スタイルの設定

en: Region settings
ja: リージョンの設定

en: Selection rules
ja: 選択ルール

en: Control the criteria used to decide whether or not this variant is used.
ja: このバリアントを使用するかどうか決定する基準を設定します。

en: Add additional context objects to this variant that can be used by the content.
ja: コンテンツで使用するコンテクストをバリアントに追加します。

en: This panel will be selected if @conditions.
ja: このパネルは@conditionsの場合に選択された状態になります。

en: This panel will always be selected.
ja: このパネルは常に選択された状態になります。

en: Selection rule
ja: 選択ルール

en: Panel: @title
ja: パネル: @title

en: Administrative title of this variant.
ja: このバリアントを管理する際のタイトル。

en: Format string
ja: 書式文字列

en: Are you sure you want to remove the format %format?
ja: 書式%formatを本当に削除してもよろしいですか?

en: Removed date format %format.
ja: 日付書式%formatは削除されました。

en: Add format
ja: 書式を追加

en: Allow users to add additional date formats.
ja: 日付書式を追加できるようにします。

en: Delete date format
ja: 日付書式を削除

en: Allow users to delete a configured date format.
ja: 設定された日付書式を削除することをユーザーに許可します。

en: Configure date formats for each locale
ja: ロケール毎の日付書式を変更します

en: Content type name
ja: コンテンツタイプ名

en: Taxonomy Term
ja: タクソノミーターム

en: Slate
ja: スレート

en: manage fields
ja: フィールドの管理

en: @field_name (Locked)
ja: @field_name (削除不可)

en: - Select a field type -
ja: - フィールドタイプを選択 -

en: - Select a widget -
ja: - ウィジェットを選択 -

en: Type of data to store.
ja: 保存データ形式。

en: Form element to edit the data.
ja: データ編集用フォーム要素。

en: - Select an existing field -
ja: - 既存のフィールドを選択 -

en: Field to share
ja: 共用するフィールド

en: Add new field: you need to provide a label.
ja: フィールドを追加: ラベルを入力してください。

en: Add new field: you need to provide a field name.
ja: フィールドを追加: フィールド名を入力してください。

en: Add new field: you need to select a field type.
ja: フィールドを追加: フィールドタイプを選択してください。

en: Add new field: you need to select a widget.
ja: フィールドを追加: ウィジェットを選択してください。

en: Add new field: invalid widget.
ja: フィールドを追加: 不正なウィジェットです。

en: Add existing field: you need to provide a label.
ja: 既存のフィールド追加: ラベルを入力してください。

en: Add existing field: you need to select a field.
ja: 既存のフィールド追加: フィールドを選択してください。

en: Add existing field: you need to select a widget.
ja: 既存のフィールド追加: ウィジェットを選択してください。

en: Add existing field: invalid widget.
ja: 既存のフィールド追加: 不正なウィジェットです。

en: The field %field is locked and cannot be edited.
ja: フィールド %field はロックされており、編集できません。

en: Maximum number of values users can enter for this field.
ja: このフィールドで最大何個の値を入力できるかの値。

en: 'Unlimited' will provide an 'Add more' button so the users can add as many values as they like.
ja: '無制限'を選択すると、'追加'ボタンが表示され、ユーザーが任意の個数の値を入力することができます。

en: %name must be an integer.
ja: %name は整数値でなければなりません。

en: %name must be a positive integer.
ja: %name は正の整数でなければなりません。

en: %name must be a number.
ja: %name は数字でなければなりません。

en: <No value>
ja: <値なし>

en: (first item is 0)
ja: （最初のアイテムは 0）

en: (start from last values)
ja: （最後の値から開始）

en: Only numbers are allowed in %field.
ja: %field には数字だけが許されています。

en: Regional settings
ja: 地域の設定

en: Number of pages
ja: ページ数

en: Rotate
ja: 回転

en: Page top
ja: ページの先頭

en: Page bottom
ja: ページの最後

en: Hello <strong>@username</strong>
ja: ようこそ <strong>@username</strong>さん

en: Show shortcuts
ja: ショートカットを表示

en: width @width
ja: 幅 @width

en: height @height
ja: 高さ @height

en: upscaling allowed
ja: 拡大縮小を許可

en: random between -@degrees&deg and @degrees&deg
ja: -@degrees&deg から @degrees&deg の間のランダム

en: Page manager module is unable to enable user/%user because some other module already has overridden with %callback.
ja: ページマネージャ モジュールはユーザ/%user を有効にすることができませんでした、何か別のモジュールがもうすでに%callbackで上書きされているためです。

en: Status messages
ja: ステータスメッセージ

en: Manage pages
ja: ページの管理

en: Sidebar first
ja: 第１サイドバー

en: Gallery page
ja: ギャラリーのページ

en: Database is encoded in UTF-8
ja: データベースのエンコードはUTF-8です

en: Drupal could not determine the encoding of the database was set to UTF-8
ja: データベースのエンコーディングがUTF-8に設定されているかどうかを判定できませんでした

en: PostgreSQL has initialized itself.
ja: PostgreSQLが初期化を行いました。

en: Structure
ja: サイト構築

en: Created role of name: @name, id: @rid
ja: 名前 @name id @rid の役割を作成しました。

en: User %name successfully logged in.
ja: ユーザー %name が正常にログインしました。

en: Raw "@raw" found
ja: 未処理の文字列 "@raw" が見つかりました。

en: Raw "@raw" not found
ja: 未処理の文字列 "@raw" が見つかりませんでした。

en: "@text" found
ja: "@text" が見つかりました。

en: "@text" not found
ja: "@text" が見つかりませんでした。

en: Pattern "@pattern" found
ja: パターン "@pattern" が見つかりました。

en: Pattern "@pattern" not found
ja: パターン "@pattern" が見つかりませんでした。

en: Checkbox field @id is checked.
ja: チェックボックスフィールド @id はチェックされています。

en: Checkbox field @id is not checked.
ja: チェックボックスフィールド @id はチェックされていません。

en: Verbose message
ja: 冗長メッセージ

en: Select the test(s) or test group(s) you would like to run, and click <em>Run tests</em>.
ja: 実行したいテストかテストグループを選択し、<strong>テストを実行</strong>をクリックしてください。

en: All (@count)
ja: 全体 (@count)

en: Pass (@count)
ja: パス (@count)

en: Fail (@count)
ja: 失敗 (@count)

en: Return to list
ja: 一覧に戻る

en: Clear results after each complete test suite run
ja: 一連のテスト実行後、結果をクリアーする

en: Provide verbose information when running tests
ja: テスト実行中に追加情報を表示する。

en: The verbose data will be printed along with the standard assertions and is useful for debugging. The verbose data will be erased between each test suite run. The verbose data output is very detailed and should only be used when debugging.
ja: 標準的な表示に加えて、さらに多くの情報を表示すると、デバッグに有効です。追加情報は一連のテスト後に削除されます。追加情報の出力は非常に詳細なため、デバッグの時のみに利用するべきです。

en: HTTP auth settings to be used by the SimpleTest browser during testing. Useful when the site requires basic HTTP authentication.
ja: HTTP 認証設定はSimpletest を実行するブラウザーが利用します。サイトがHTTP基本認証を要求する時、利用価値があります。

en: @pass, @fail, @exception, and @debug
ja: @pass, @fail, @exception, @debug

en: The test run did not successfully finish.
ja: テストは正常に終了しませんでした。

en: Clear results is disabled and the test results table will not be cleared.
ja: 結果のクリアーは無効にされていますので、テスト結果のテーブルは消去されません。

en: No leftover tables to remove.
ja: 削除する必要があるテーブルはありませんでした。

en: 1 debug message | @count debug messages
ja[0]: @count 個のデバッグメッセージ
ja[1]: @count 個のデバッグメッセージ

en: Removed 1 test result. | Removed @count test results.
ja[0]: @count 個のテスト結果を削除しました。
ja[1]: @count 個のテスト結果を削除しました。

en: Removed 1 leftover table. | Removed @count leftover tables.
ja[0]: @count 個の不要なテーブルを削除しました。
ja[1]: @count 個の不要なテーブルを削除しました。

en: Removed 1 temporary directory. | Removed @count temporary directories.
ja[0]: @count 個の一時ディレクトリーを削除しました。
ja[1]: @count 個の一時ディレクトリーを削除しました。

en: Test result
ja: テスト結果

en: View result of tests.
ja: テスト結果を表示。

en: hash
ja: ハッシュ

en: Comment permalink
ja: コメントのパーマリンク

en: !site_name blogs
ja: !site_nameのブログ

en: Search block
ja: 検索ブロック

en: Edit style
ja: スタイルの編集

en: Delete style
ja: スタイルの削除

en: Check for updates of disabled modules and themes
ja: 無効なモジュールやテーマのアップデートをチェック

en: Content statistics
ja: コンテンツ統計

en: Additional arguments to send to the view as if they were part of the URL in the form of arg1/arg2/arg3. You may use %0, %1, ..., %N to grab arguments from the URL. Or use @0, @1, @2, ..., @N to use arguments passed into the panel. Note: use these values only as a last resort. In future versions of Panels these may go away.
ja: ビューに送信される追加引数で、あたかもURLの一部のようなarg1/arg2/arg3の形をとります。URLから引数を得るため、%0, %1, ..., %Nを使うことができます。あるいはパネルに入れられた引数を使うために@0, @1, @2, ..., @Nを使います。注意: これらの値を使うのは最後のワザとしてください。将来のバージョンのPanelでは廃止されるかもしれません。

en: Fetcher
ja: フェッチャー

en: This permission is inherited from the authenticated user role.
ja: この権限は、ログイン中ユーザーの役割から継承されます。

en: styles
ja: スタイル

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
ja: _blankや_parentまたはiframe名といったリンクのターゲット。このフィールドが使われるのはまれです。

en: @argument title
ja: @argument タイトル

en: @argument input
ja: @argument インプット

en: The maximum number of characters this field can be.
ja: このフィールドの最大文字数。

en: Count the number 0 as empty
ja: 数値が0のものを空として数える

en: Hide if empty
ja: 空の場合は非表示

en: Starting value
ja: 開始値

en: Specify the number the counter should start at.
ja: カウンターを開始する数値を指定してください。

en: Does not start with
ja: 次で始まらない

en: Does not end with
ja: 次で終わらない

en: The view %name has been saved.
ja: ビュー %name を保存しました。

en: This filter can cause items that have more than one of the selected options to appear as duplicate results. If this filter causes duplicate results to occur, this checkbox can reduce those duplicates; however, the more terms it has to search for, the less performant the query will be, so use this with caution. Shouldn't be set on single-value fields, as it may cause values to disappear from display, if used on an incompatible field.
ja: このフィルターは、選択のオプションが選択されたアイテムを重複として表示することがあります。このフィルターにより、重複として表示された場合、このチェックボックスをチェックして重複を減らすことができます。しかし、検索する語句が増えるにつれ、クエリのパフォーマンスが低下します。このためこの設定を使用するときは注意が必要です。単一の値のフィールドには設定しないでください。対応していないフィールドに設定してしまうと、フィールドが表示されなくなります。

en: Jump menu
ja: ジャンプメニュー

en: Puts all of the results into a select box and allows the user to go to a different page based upon the results.
ja: すべての結果が含まれたセレクトボックスを表示し、その各ページにユーザーは移動できるようになります。

en: Hostname of user that posted the comment.
ja: コメントを投稿したユーザーのホスト名。

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
ja: コメントを投稿したユーザーのメールアドレス。投稿者が登録済みユーザーの場合は空となります。

en: The text of the profile item.
ja: プロフィール項目のテキスト。

en: The taxonomy term ID for the term.
ja: タクソノミータームID。

en: The taxonomy term name for the term.
ja: タクソノミーターム名。

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
ja: タームが属しているボキャブラリー名。

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
ja: 関連付けるボキャブラリーを選択してください。見つかるタームごとに新しいレコードを作成するので、各ノードに対してひとつのタームがあるボキャブラリーひとつだけに、このリレーションシップを使用することが多いということを覚えておいてください。

en: The name of the role.
ja: 役割の名称。

en: The role ID of the role.
ja: 役割の役割ID。

en: Hide empty fields
ja: 空のフィールドを非表示

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
ja: 内容が含まれていないフィールドを、ラベルやマークアップも含めて表示しません。

en: Path field
ja: パスのフィールド

en: Libraries
ja: ライブラリ

en: Monthly archive
ja: マンスリーアーカイブ

en: Submitted by !username on !datetime
ja: 作成者:!username 作成日:!datetime

en: Administer forums
ja: フォーラムの管理

en: This identifier is used by another handler.
ja: この識別子は別のハンドラーによって使用されています。

en: Length is shorter than
ja: 長さが以下より短い

en: shorter than
ja: より短い

en: Length is longer than
ja: 長さが以下より長い

en: longer than
ja: より長い

en: SQL Query
ja: SQLクエリー

en: Query will be generated and run using the Drupal database API.
ja: クエリが生成され、Drupal  のデータベースAPI を用いて実行されます。

en: revision user
ja: リビジョンのユーザー

en: Exposed form
ja: 外部設置フォーム

en: Cancel account
ja: アカウントをキャンセル

en: Secondary menu
ja: セカンダリーメニュー

en: Administrator role
ja: 管理者用の役割

en: The order of pages in the book hierarchy.
ja: ブックの階層構造におけるページの並び順。

en: Display the standard add comment link used on regular nodes, which will only display if the viewing user has access to add a comment.
ja: 閲覧中のユーザーにコメントを投稿する権限があれば、通常のコメント投稿用リンクを表示します。

en: Inherit pager
ja: ページャーを継承

en: Render pager
ja: ページャーを出力

en: Render
ja: 出力

en: No revision
ja: リビジョンなし

en: @number comments per page
ja: １ページあたり @number コメント

en: Requires a title
ja: タイトルが必要です

en: Private files
ja: プライベートファイル

en: Not restricted
ja: 制限なし

en: Other blocks
ja: 他のブロック

en: The unique ID of the comment.
ja: コメントに付与される固有のID

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
ja: コメント投稿元のコンピューターのIPアドレス。

en: The name left by the comment author.
ja: コメント投稿者が入力した名前

en: The email address left by the comment author.
ja: コメント投稿者が入力したメールアドレス

en: The home page URL left by the comment author.
ja: コメント投稿者が入力したホームページのURL

en: The formatted content of the comment itself.
ja: フォーマット適用されたコメントのコンテンツそのもの。

en: The URL of the comment.
ja: コメントのURL

en: Edit URL
ja: URLの編集

en: The URL of the comment's edit page.
ja: コメント編集ページのURL

en: The date the comment was posted.
ja: コメントが投稿された日時。

en: The comment's parent, if comment threading is active.
ja: 上位コメント（スレッド形式が有効になっている場合のみ）

en: The node the comment was posted to.
ja: コメントが投稿されたノード。

en: The author of the comment, if they were logged in.
ja: コメントの投稿者（ログインしていた場合のみ）

en: The number of comments posted on a node.
ja: ノードに投稿されたコメントの数。

en: New comment count
ja: 新しいコメントの数

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
ja: ユーザーが最後にノードを訪れてから投稿されたコメントの数。

en: The unique ID of the node's latest revision.
ja: このノードの最新リビジョンのユニークID。

en: Translation set ID
ja: 翻訳設定ID

en: The unique ID of the original-language version of this node, if one exists.
ja: このノードのオリジナル言語バージョンが存在する場合、そのユニークID。

en: The type of the node.
ja: ノードのコンテンツタイプ。

en: The human-readable name of the node type.
ja: ノードのコンテンツタイプの人間用の名称。

en: The language the node is written in.
ja: ノード内記事の言語。

en: The URL of the node.
ja: ノードのURL。

en: The URL of the node's edit page.
ja: ノードの編集ページのURL。

en: Date changed
ja: 更新日付

en: The date the node was most recently updated.
ja: ノードの最終更新日付。

en: The author of the node.
ja: ノードの作成者。

en: Poll winner
ja: 正解者

en: The winning poll answer.
ja: 正解。

en: Poll winner votes
ja: 正解者数

en: The number of votes received by the winning poll answer.
ja: 正解に投票した投票数。

en: Poll winner percent
ja: 正解者％

en: The percentage of votes received by the winning poll answer.
ja: 正解の投票％。

en: The number of visitors who have read the node.
ja: このノードをアクセスした訪問者数

en: The number of visitors who have read the node today.
ja: このノードを今日アクセスした問者数。

en: Last view
ja: 最終アクセス

en: The date on which a visitor last read the node.
ja: このノードを最後に訪問者がアクセスした日時。

en: The slogan of the site.
ja: サイトのスローガン。

en: The administrative email address for the site.
ja: サイトの管理用メールアドレス。

en: The URL of the site's front page.
ja: このサイトのトップページのURL

en: Login page
ja: ログインページ

en: The URL of the site's login page.
ja: サイトログインページURL

en: The unique ID of the uploaded file.
ja: アップロードされたファイルのユニークID

en: The name of the file on disk.
ja: 保存されたファイルの名前

en: The web-accessible URL for the file.
ja: Web がアクセス可能なファイルのURL

en: The date the file was most recently changed.
ja: ファイルの最終更新日時

en: The user who originally uploaded the file.
ja: 最初にファイルをアップロードしたユーザー

en: The unique ID of the taxonomy term.
ja: タクソノミータームのユニークID

en: The name of the taxonomy term.
ja: タクソノミータームの名前

en: The optional description of the taxonomy term.
ja: タクソノミータームの説明（任意）

en: The number of nodes tagged with the taxonomy term.
ja: タクソノミータームでタグ付けされたノード数

en: The URL of the taxonomy term.
ja: タクソノミータームのURL

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
ja: タクソノミータームが属するボキャブラリー

en: The parent term of the taxonomy term, if one exists.
ja: タクソノミータームの上位のターム（存在する場合）

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
ja: タクソノミーのボキャブラリーのユニークID

en: The name of the taxonomy vocabulary.
ja: タクソノミーのボキャブラリーの名前

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
ja: タクソノミーのボキャブラリーの説明（任意）

en: The number of nodes tagged with terms belonging to the taxonomy vocabulary.
ja: タクソノミーのボキャブラリーに属するタームでタグ付けされたノード数

en: Term count
ja: タームの数

en: The number of terms belonging to the taxonomy vocabulary.
ja: タクソノミーのボキャブラリーに属するタームの数

en: The unique ID of the user account.
ja: ユーザーアカウント固有のID

en: The login name of the user account.
ja: ユーザーアカウントのログイン名

en: The email address of the user account.
ja: ユーザーアカウントのメールアドレス

en: The URL of the account profile page.
ja: アカウントプロフィールページのURL

en: The date the user last logged in to the site.
ja: ユーザーの最終ログイン日時

en: The date the user account was created.
ja: ユーザーアカウントが作成された日時

en: Your OpenID
ja: あなたのOpenID

en: This OpenID will be attached to your account after registration.
ja: このOpenID は登録後にあなたのアカウントに紐付けされます。

en: Main page content
ja: メインページコンテンツ

en: Default tab
ja: デフォルトタブ

en: Load all tabs on page view.
ja: ページ表示の全てのタブを読み込みます。

en: Hide empty tabs
ja: 空白のタブを隠す

en: Empty and restricted tabs will not be displayed. Could be useful when the tab content is not accessible.<br />This option does not work in ajax mode.
ja: 空白かつ限定されたタブは表示されなくなります。タブコンテンツがアクセス可能でない時に役立つでしょう。<br />このオプションはAJAXモードでは機能しません。

en: You are not allowed to access this page.
ja: このページにアクセスする権限がありません。

en: Authorize file system changes
ja: ファイルシステムへの変更を許可する

en: It appears you have reached this page in error.
ja: 間違ってこのページに到達したようです。

en: Cron could not run because an invalid key was used.
ja: 不正なキーが使用されたためCron が実行できませんでした。

en: Cron could not run because the site is in maintenance mode.
ja: サイトがメンテナンスモードのため、Cron が実行できませんでした。

en: Default country
ja: デフォルトの国

en: Check the error messages and <a href="!url">proceed with the installation</a>.
ja: エラーメッセージを確認して <a href="!url">インストールを続行する</a>.

en: In your %settings_file file you have configured @drupal to use a %driver server, however your PHP installation currently does not support this database type.
ja: あなたは @drupal を使うために %settings_file ファイルで %driver サーバーを選択しましたが、あなたのPHPはこのタイプのデータベースを利用できません。

en: Sorry, you must select a language to continue the installation.
ja: インストールを続けるためには言語を選択する必要があります。

en: We were unable to find any installation profiles. Installation profiles tell us what modules to enable and what schema to install in the database. A profile is necessary to continue with the installation process.
ja: インストールプロフィールが見つかりません。インストールプロフィールは有効にするモジュールやデータベースにインストールするスキーマを指定します。インストールを続行するにはプロフィールが必要です。

en: Sorry, the profile you have chosen cannot be loaded.
ja: 選択したプロフィールを読み込むことができませんでした。

en: All necessary changes to %dir and %file have been made, so you should remove write permissions to them now in order to avoid security risks. If you are unsure how to do so, consult the <a href="@handbook_url">online handbook</a>.
ja: %dir と %file への必要な変更はすべて行われました。セキュリティーリスクを回避するため、すぐにそれらへの書き込み権限を削除する必要があります。どのようにするかわからない場合は <a href="@handbook_url">online handbook</a> を参照してください。

en: Congratulations, you installed @drupal!
ja: おめでとうございます。@drupal のインストールが完了しました。

en: Review the messages above before visiting <a href="@url">your new site</a>.
ja: 上記のメッセージを確認してから<a href="@url">あなたの新しいサイト</a> にアクセスしてください。

en: <a href="@url">Visit your new site</a>.
ja: <a href="@url">あなたの新しいサイトにアクセスする</a>.

en: Settings file
ja: 設定ファイル

en: The settings file does not exist.
ja: 設定ファイルが存在しません。

en: The @drupal installer requires that you create a settings file as part of the installation process. Copy the %default_file file to %file. More details about installing Drupal are available in <a href="@install_txt">INSTALL.txt</a>.
ja: @drupal インストーラーによるインストール処理の一環として、設定ファイルを作成する必要があります。%default_file ファイルを複製して %file というファイル名にしてください。 Drupalのインストールに関する詳細は <a href="@install_txt">INSTALL.txt</a> で確認することが出来ます。

en: The %file file exists.
ja: %file ファイルが存在しています。

en: The settings file is not writable.
ja: 設定ファイルが書き込み可能ではありません。

en: The @drupal installer requires write permissions to %file during the installation process. If you are unsure how to grant file permissions, consult the <a href="@handbook_url">online handbook</a>.
ja: @drupal インストーラーはインストールの処理中に、%file への書き込み権限を必要とします。権限の与え方が分からない場合には <a href="@handbook_url">オンラインハンドブック（英文）</a> を参照してください。

en: Automated e-mails, such as registration information, will be sent from this address. Use an address ending in your site's domain to help prevent these e-mails from being flagged as spam.
ja: 登録情報などの自動化された電子メールはこのアドレスから送信されます。迷惑メールと判断される可能性を減らすために、できる限りあなたのサイトと同じドメインで終わるアドレスを使用してください。

en: Site maintenance account
ja: サイトメンテナンスのアカウント

en: Select the default country for the site.
ja: サイトのデフォルトの国情報を選択してください。

en: Receive e-mail notifications
ja: メールでの通知を受け取る

en: The system will notify you when updates and important security releases are available for installed components. Anonymous information about your site is sent to <a href="@drupal">Drupal.org</a>.
ja: インストールされたコンポーネントのアップデートや重要なセキュリティーリリースがある場合に通知されます。あなたのサイトに関する匿名の情報が <a href="@drupal">Drupal.org</a> に送信されます。

en: No pending updates.
ja: 承認待ちのアップデートはありません。

en: 1 pending update | @count pending updates
ja[0]: 承認待ちのアップデートが1つあります
ja[1]: 承認待ちのアップデートが @count 個あります

en: An error occurred while handling the request: The server received invalid input.
ja: リクエストの処理中にエラーが発生しました：サーバーに渡された値が不正です。

en: Invalid form POST data.
ja: フォームのPOSTデータが不正です。

en: Unable to continue, no available methods of file transfer
ja: ファイル転送するための有効な手段が見つかりません。処理を継続できません。

en: WARNING: You are not using an encrypted connection, so your password will be sent in plain text. <a href="@https-link">Learn more</a>.
ja: 警告：通信が暗号化されていないので、パスワードはプレーンテキストで送信されます。<a href="@https-link">詳細を読む</a>。

en: To continue, provide your server connection details
ja: サーバー接続に関する詳細設定をしてから、続けてください。

en: Connection method
ja: 接続方法

en: Enter connection settings
ja: 接続設定を入力してください。

en: @backend connection settings
ja: @backend 接続設定

en: Change connection type
ja: 接続のタイプを変更

en: Error, this type of connection protocol (%backend) does not exist.
ja: エラー：このタイプの接続プロトコルは存在しません (%backend)。

en: No active batch.
ja: アクティブなバッチがありません。

en: Site under maintenance
ja: サイトはメンテナンス中です

en: Archivers can only operate on local files: %file not supported
ja: アーカイバーはローカルにあるファイルに対してのみ機能します: %file はサポートされていません

en: The file could not be uploaded, because the destination %destination is invalid.
ja: 保存先 %destination が無効なため、指定されたファイル %file をアップロードできませんでした。

en: The file %source could not be uploaded because a file by that name already exists in the destination %directory.
ja: 保存先 %directory に同じ名前のファイルが存在するため、ファイル %source をアップロードできませんでした。

en: The file's name exceeds the 240 characters limit. Please rename the file and try again.
ja: ファイル名が上限である240文字を越えています。ファイル名を変更してから再度トライしてください。

en: %path is a directory and cannot be removed using file_unmanaged_delete().
ja: %path は ディレクトリーであり、file_unmanaged_delete()では削除できません。

en: The file %path is not of a recognized type so it was not deleted.
ja: ファイル %path は、未知のファイルタイプであったため削除されませんでした。

en: The file permissions could not be set on %uri.
ja: %uri のファイルのパーミッションを設定できませんでした。

en: Completed @current of @total.
ja: @total 中 @current 完了。

en: Failed to run all tasks against the database server. The task %task wasn't found.
ja: データベースに対し全てのタスクを走らせることができませんでした。 タスク名 %task が見つかりません。

en: Failed to modify %settings. Verify the file permissions.
ja: %settings の変更に失敗しました。ファイルのパーミッションを確かめてください。

en: Failed to open %settings. Verify the file permissions.
ja: %settings を開くのに失敗しました。ファイルのパーミッションを確かめてください。

en: Required modules
ja: 必要なモジュール

en: Required modules not found.
ja: 必要なモジュールが見つかりません。

en: The following modules are required but were not found. Move them into the appropriate modules subdirectory, such as <em>sites/all/modules</em>. Missing modules: !modules
ja: 以下のモジュールが必須ですが、見つかりませんでした。これらのモジュールを<em>sites/all/modules</em>など、適切なディレクトリーに移動してください。見つからないモジュール： !modules

en: system
ja: システム

en: %module module uninstalled.
ja: %moduleモジュールをアンインストールしました。

en: Saint Barthélemy
ja: サン・バルテルミー島

en: Saint Martin (French part)
ja: サン・マルタン島 (フランス側)

en: Use the default site language (@language_name).
ja: サイトのデフォルト言語を使う (@language_name)

en: The translation file %filepath contains an error: the plural formula could not be parsed.
ja: 翻訳ファイル %filepath にはエラーが含まれています：複数形を解析できませんでした。

en: No strings available.
ja: 文字列がありません。

en: @count disallowed HTML string(s) in %file
ja: %file に認められていないHTML文字列が @count 個含まれています

en: JavaScript translation file %file.js was lost.
ja: JavaScript翻訳ファイル %file.js が見つかりません。

en: Unable to send e-mail. Contact the site administrator if the problem persists.
ja: メールの送信に失敗しました。もしこの問題が続く場合はサイト管理者に問い合わせてください。

en: Class %class does not implement interface %interface
ja: %class クラスは %interface インターフェースを実装しません

en: (active tab)
ja: (アクティブなタブ)

en: Operating in maintenance mode. <a href="@url">Go online.</a>
ja: メンテナンスモードにて稼働中です。<a href="@url">オンラインモードに切り替える</a>

en: Operating in maintenance mode.
ja: メンテナンスモードにて稼働中です。

en: %module module enabled.
ja: %module モジュールが有効化されました。

en: %module module disabled.
ja: %module モジュールが無効化されました。

en: Status message
ja: ステータスメッセージ

en: Unable to determine the type of the source directory.
ja: ソースディレクトリーのタイプを決めることができません。

en: Cannot determine the type of project.
ja: プロジェクトのタイプを決めることができません。

en: Fatal error in update, cowardly refusing to wipe out the install directory.
ja: アップデート時に致命的なエラーが発生しました。

en: File Transfer failed, reason: !reason
ja: ファイル転送に失敗しました。理由： !reason

en: Unable to create %directory due to the following: %reason
ja: ディレクトリー %directory を作成することができませんでした。理由: !reason

en: Drupal could not be correctly setup with the existing database. Revise any errors.
ja: 現存するデータベースではDrupalを正しくセットアップすることができません。全てのエラーを修正してください。

en: An AJAX HTTP error occurred.
ja: AJAX HTTPエラーが発生しました。

en: HTTP Result Code: !status
ja: HTTP リザルトコード: !status

en: An AJAX HTTP request terminated abnormally.
ja: AJAX HTTPリクエストが異常終了しました。

en: Debugging information follows.
ja: デバッグ用情報は以下の通りです。

en: Path: !uri
ja: パス: !uri

en: StatusText: !statusText
ja: ステータステキスト: !statusText

en: ResponseText: !responseText
ja: レスポンステキスト:  !responseText

en: ReadyState: !readyState
ja: レディーステート: !readyState

en: No feeds available. <a href="@link">Add feed</a>.
ja: フィードがありません。<a href="@link">フィードを追加</a>。

en: No categories available. <a href="@link">Add category</a>.
ja: カテゴリーが存在しません。 <a href="@link">カテゴリーを追加</a>。

en: The length of time between feed updates. Requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.
ja: フィードを更新する間隔を指定してください。 <a href="@cron">cronメンテナンスタスク</a>があらかじめ正しく設定されている必要があります。

en: News items in block
ja: ブロック内のニュースアイテム

en: Drupal can make a block with the most recent news items of this feed. You can <a href="@block-admin">configure blocks</a> to be displayed in the sidebar of your page. This setting lets you configure the number of news items to show in this feed's block. If you choose '0' this feed's block will be disabled.
ja: このフィードの最新ニュースを表示するブロックを作成できます。サイドバーへの表示は<a href="@block-admin">ブロックの設定</a>ページにて設定することができます。ここでは、ブロックに表示するニュースの数を設定することができます。'0'に設定すると、ブロック自体が表示されません。

en: The URL %url is invalid. Enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
ja: %url は無効なURLです。URLは省略せず入力してください。例：http://www.example.com/feed.xml

en: A feed named %feed already exists. Enter a unique title.
ja: フィード名 %feed は既に存在します。他のタイトルを入力してください。

en: A feed with this URL %url already exists. Enter a unique URL.
ja: URL %url は既に登録されています。他のurlを入力してください。

en: Upload an OPML file containing a list of feeds to be imported.
ja: インポートしたいフィード一覧を含むOPMLファイルをアップロードする。

en: OPML Remote URL
ja: OPMLのリモートURL

en: Enter the URL of an OPML file. This file will be downloaded and processed only once on submission of the form.
ja: OPMLファイルのURLを入力してください。このファイルは、フォームが送信された後にダウンロードされ、処理されます。

en: Drupal can make a block with the most recent news items of a feed. You can <a href="@block-admin">configure blocks</a> to be displayed in the sidebar of your page. This setting lets you configure the number of news items to show in a feed's block. If you choose '0' these feeds' blocks will be disabled.
ja: 一つのフィードからの最新ニュースを一覧表示するブロックを作成できます。サイドバーへの表示は<a href="@block-admin">ブロックの設定</a>ページから行えます。ここではブロックに表示するアイテム数を設定できます。'0'を選択すると、ブロック自体が非表示になります。

en: You must <em>either</em> upload a file or enter a URL.
ja: ファイルをアップロード、<em>もしくは</em>URLを入力してください

en: This URL is not valid.
ja: このURLは無効です。

en: No new feed has been added.
ja: 追加されたフィードはありません。

en: The URL %url is invalid.
ja: URL %url は無効です。

en: A feed named %title already exists.
ja: フィード名 %title は既に存在します。

en: A feed with the URL %url already exists.
ja: URL %url は既に登録されています。

en: Fetchers download data from an external source. Choose a fetcher suitable for the external source you would like to download from.
ja: フェッチャーはフィードのデータをダウンロードしてきます。お望みの外部ソースに合うフェッチャーを選択してください。

en: Parsers transform downloaded data into standard structures. Choose a parser suitable for the type of feeds you would like to aggregate.
ja: パーサーはダウンロードしたフィードのデータを一般的な形式に解析します。お望みの解析に合うパーサーを選択してください。

en: Processors act on parsed feed data, for example they store feed items. Choose the processors suitable for your task.
ja: プロセッサーはパース（解析）されたフィードのデータの処理 - 例えばフィードアイテムの保存など - を行います。お望みの処理に合うプロセッサーを選択してください。

en: For most aggregation tasks, the default settings are fine.
ja: ほとんどのアグリゲーションタスクはデフォルト設定で問題なく機能します。

en: A category named %category already exists. Enter a unique title.
ja: カテゴリー名 %category は既に存在します。他の名前を入力してください。

en: Default fetcher
ja: デフォルトのフェッチャー

en: Downloads data from a URL using Drupal's HTTP request handler.
ja: DrupalのHTTPリクエストハンドラーを使ってデータをダウンロードします

en: Default parser
ja: デフォルトのパーサー

en: Parses RSS, Atom and RDF feeds.
ja: RSS、Atom、RDFフィードをパースします

en: Default processor
ja: デフォルトのプロセッサー

en: Creates lightweight records from feed items.
ja: フィードアイテムから容量の軽いレコードを作成します

en: Default processor settings
ja: デフォルトプロセッサーの設定

en: Number of items shown in listing pages
ja: 一覧ページに表示されるアイテム数

en: Requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.
ja: <a href="@cron">cronメンテナンスタスク</a>があらかじめ正しく設定されている必要があります。

en: Select categories using
ja: カテゴリーの選択に以下を利用する：

en: For a small number of categories, checkboxes are easier to use, while a multiple selector works well with large numbers of categories.
ja: カテゴリーの数が少ない場合はチェックボックスのほうが便利ですが、カテゴリーの数が多い場合は複数セレクターのほうが適しています。

en: Length of trimmed description
ja: 説明の文字数 (トリム処理後)

en: The maximum number of characters used in the trimmed version of content.
ja: コンテンツを省略して表示する際に利用する最大文字数。

en: The Aggregator module is an on-site syndicator and news reader that gathers and displays fresh content from RSS-, RDF-, and Atom-based feeds made available across the web. Thousands of sites (particularly news sites and blogs) publish their latest headlines in feeds, using a number of standardized XML-based formats. For more information, see the online handbook entry for <a href="@aggregator-module">Aggregator module</a>.
ja: Aggregatorモジュールはインターネット上にあるXML系 RSS/RDF/Atom などのフィード形式を読み込み、サイト内で閲覧することを可能にします。詳しくは <a href="@aggregator-module">Aggregator module</a> をご参照ください。

en: Viewing feeds
ja: フィードの閲覧

en: Feeds contain published content, and may be grouped in categories, generally by topic. Users view feed content in the <a href="@aggregator">main aggregator display</a>, or by <a href="@aggregator-sources">their source</a> (usually via an RSS feed reader). The most recent content in a feed or category can be displayed as a block through the <a href="@admin-block">Blocks administration page</a>.
ja: フィードには公開済みのコンテンツが入っていて、これらコンテンツはテーマなどに応じてカテゴリー化されていることがあります。ユーザーは<a href="@aggregator">メインアグリゲーターディスプレイ</a>でフィードの中身を見るか、RSS フィードリーダーで<a href="@aggregator-sources">フィードのソース</a>を見ることができます。<a href="@admin-block">ブロック管理ページ</a>により、フィード全体またはカテゴリーの最新コンテンツをブロックとして表示することができます。

en: Adding, editing, and deleting feeds
ja: フィードの追加／編集／削除

en: Administrators can add, edit, and delete feeds, and choose how often to check each feed for newly updated items on the <a href="@feededit">Feed aggregator administration page</a>.
ja: サイト管理者は <a href="@feededit">Feed aggregator administration page</a> でフィードの追加、編集、削除やフィードの更新を確認する周期を設定できます。

en: OPML integration
ja: OPMLインテグレーション

en: A <a href="@aggregator-opml">machine-readable OPML file</a> of all feeds is available. OPML is an XML-based file format used to share outline-structured information such as a list of RSS feeds. Feeds can also be <a href="@import-opml">imported via an OPML file</a>.
ja: 全てのフィードを<a href="@aggregator-opml">コンピューターの解読できるOPMLファイル</a>として利用可能です。OPMLはXMLベースのファイルフォーマットで、情報の構造を共有するために用いられるもので、例えばRSSフィードなどに使われます。

en: Configuring cron
ja: cronの設定

en: A correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a> is required to update feeds automatically.
ja: フィードを自動更新するためには、正しく設定された<a href="@cron">cronメンテナンスタスク</a>が必要です。

en: <acronym title="Outline Processor Markup Language">OPML</acronym> is an XML format used to exchange multiple feeds between aggregators. A single OPML document may contain a collection of many feeds. Drupal can parse such a file and import all feeds at once, saving you the effort of adding them manually. You may either upload a local file from your computer or enter a URL where Drupal can download it.
ja: <acronym title="Outline Processor Markup Language">OPML</acronym>は、アグリゲーター間で複数のフィードをやり取りするために使われるフォーマットです。一つのOPMLドキュメントにはフィードの群が複数含まれている場合があります。Drupalはそのようなファイルを一度にパース（解析）することができ、手作業で追加する手間を省きます。ローカルファイルをアップロードする方法と、ファイルのURLを入力してダウンロードする二通りの方法があります。

en: Administer news feeds
ja: ニュースフィードの管理

en: View news feeds
ja: ニュースフィードの閲覧

en: Configure the behavior of the feed aggregator, including when to discard feed items and how to present feed items and categories.
ja: フィードアグリゲーターの動作を設定します。これには、フィードアイテムをいつ処分するか、フィードアイテムやカテゴリーをどのように処理するかなどが含まれます。

en: Override the default title for the block. Use <em>!placeholder</em> to display no title, or leave blank to use the default block title.
ja: ブロックのデフォルトタイトルをオーバーライドします。タイトルを表示しない場合は<em>!placeholder</em>を使ってください。デフォルトのタイトルを使う場合は空白のままにしてください。

en: Specify in which themes and regions this block is displayed.
ja: このブロックがどのテーマおよびリージョンに表示されるかを指定

en: All pages except those listed
ja: 以下を除く全てのページ

en: Only the listed pages
ja: 以下のページのみ

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ja: １行に１ベージとして、パスを入力してください。 <b>*</b> はワイルドカードとして使えます。 例えばブログページのパスを指定するには <b>%blog</b>、ユーザー別のブログは <b>%blog-wildcard</b> と入力してください。 また、フロントページを指定するには <b>%front</b> と入力してください。

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
ja: 以下のPHPコードが<code>TRUE</code>を返す場合のみ（上級者向け）

en: Pages or PHP code
ja: ページまたはPHPコード

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
ja: オプションでPHPを選択した場合、%php の間にPHPコードを記入してください。正しくないコードを実行した場合、このDrupalサイトが正常に動作しなくなる可能性があるので注意してください。

en: Customizable per user
ja: ユーザーごとにカスタマイズ可能

en: Not customizable
ja: カスタマイズ不可

en: Customizable, visible by default
ja: カスタマイズ可能。デフォルトで表示

en: Customizable, hidden by default
ja: カスタマイズ可能。デフォルトでは隠す

en: Ensure that each block description is unique.
ja: ブロックに関する説明が他と重複していないことを確認してください。

en: The Block module allows you to create boxes of content, which are rendered into an area, or region, of one or more pages of a website. The core Seven administration theme, for example, implements the regions "Content", "Help", "Dashboard main", and "Dashboard sidebar", and a block may appear in any one of these regions. The <a href="@blocks">Blocks administration page</a> provides a drag-and-drop interface for assigning a block to a region, and for controlling the order of blocks within regions. For more information, see the online handbook entry for <a href="@block">Block module</a>.
ja: ブロックモジュールを使うと、コンテンツをボックスに入れて表示することができます。ブロックはサイト内の特定／複数ページ内に設けられたエリア、またはリージョンに表示されます。例として、Drupalコアの管理者用テーマSevenでは「コンテンツ」、「ヘルプ」、「メインダッシュボード」および「ダッシュボードサイドバー」というリージョンが設けられており、これらの内部にブロックを表示することができます。 <a href="@blocks">ブロック管理画面</a>では、ドラッグ＆ドロップでブロックをリージョン内に設置したり、リージョン内のブロックの順位を変えることができます。より詳しくは、オンラインハンドブックの<a href="@block">Block module</a>（英文）を参照してください。

en: Positioning content
ja: コンテンツの配置Positioning content

en: When working with blocks, remember that all themes do <em>not</em> implement the same regions, or display regions in the same way. Blocks are positioned on a per-theme basis. Users with the <em>Administer blocks</em> permission can disable blocks. Disabled blocks are listed on the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>, but are not displayed in any region.
ja: ブロックを扱う際には、利用できるリージョンがテーマにより異なること、またリージョンがテーマにより異なる方法で表示されることに留意してください。ブロックはテーマごとに設置されます。<em>Administer blocks（ブロックの管理）</em>権限を持つユーザーはブロックを無効にすることができます。無効になったブロックは<a href="@blocks">ブロック管理ページ</a>で一覧できますが、どのリージョンにも表示されません。

en: Controlling visibility
ja: 表示設定

en: Blocks can be configured to be visible only on certain pages, only to users of certain roles, or only on pages displaying certain <a href="@content-type">content types</a>. Administrators can also allow specific blocks to be enabled or disabled by users when they edit their <a href="@user">My account</a> page. Some dynamic blocks, such as those generated by modules, will be displayed only on certain pages.
ja: ブロックの閲覧制限は、特定のページ、特定の役割に属すユーザー、または特定の <a href="@content-type">コンテンツタイプ</a>などの条件で設定することができます。なお、動的に生成されるブロックは閲覧制限の設定に関わらず、特定のページにしか表示されない場合があります。
    また管理者は、ユーザー各自が特定のブロックの表示／非表示を<a href="@user">アカウント情報</a>ページにて設定できるようにすることが可能です。

en: Creating custom blocks
ja: カスタムブロックの作成

en: Users with the <em>Administer blocks</em> permission can <a href="@block-add">add custom blocks</a>, which are then listed on the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>. Once created, custom blocks behave just like default and module-generated blocks.
ja: <em>Administer blocks(ブロックの管理）</em>権限を持つユーザーは<a href="@block-add">カスタムブロックを追加</a>することができ、これはデフォルトのブロックやモジュールが生成するブロックと同じように機能します。追加したブロックは<a href="@blocks">ブロック管理画面</a>に他のブロックと共に一覧で表示されます。

en: This page provides a drag-and-drop interface for assigning a block to a region, and for controlling the order of blocks within regions. Since not all themes implement the same regions, or display regions in the same way, blocks are positioned on a per-theme basis. Remember that your changes will not be saved until you click the <em>Save blocks</em> button at the bottom of the page. Click the <em>configure</em> link next to each block to configure its specific title and visibility settings.
ja: このページではドラッグ＆ドロップを用いて、ブロックをリージョンに割り当てたり、並び順を設定することができます。テーマごとに利用可能なリージョンやその表示方法が異なるため、ブロックの設置はテーマごとに行います。ページ最下にある<em>ブロックの保存</em>ボタンを押すまで、変更内容が保存されないので注意してください。各ブロックの<em>設定</em>リンクをクリックするとタイトルや閲覧制限の設定ができます。

en: Demonstrate block regions (@theme)
ja: ブロックリージョンを仮表示する

en: Administer blocks
ja: ブロックを管理

en: A brief description of your block. Used on the <a href="@overview">Blocks administration page</a>.
ja: このブロックに関する簡単な説明です。<a href="@overview">ブロック管理ページ</a>で使われます。

en: Personalize blocks
ja: ブロックを自分用にカスタマイズする

en: Blocks consist of content or information that complements the main content of the page. Enable or disable optional blocks using the checkboxes below.
ja: ブロック内には、コンテンツまたはメインコンテンツを補う情報が表示されます。下のチェックボックスを使って、利用するブロックを選択してください。

en: Cache blocks
ja: ブロックをキャッシュする

en: Block caching is inactive because you have enabled modules defining content access restrictions.
ja: ブロックのキャッシュ機能はオフになっています。これは現在有効になっているモジュール内でコンテンツへのアクセス制限が定義されているためです。

en: Controls the visual building blocks a page is constructed with. Blocks are boxes of content rendered into an area, or region, of a web page.
ja: ページを構成するブロックの配置を制御する。ブロックとは内部にコンテンツを含み、ページの特定の場所に置く事が出来るものです。

en: Restricted to certain pages
ja: 特定のページに制限

en: The block cannot be placed in this region.
ja: そのブロックはこのリージョンに設置できません。

en: Use for multi-user blogs. Every user gets a personal blog.
ja: マルチユーザーブログに使用してください。各ユーザーには個人ブログが与えられます。

en: Single-user blogs
ja: 個人ユーザーによるブログ

en: Each user's blog entries are automatically displayed with a link to the user's main blog page. You can create as many single-user blogs as you have site users with permission to create blog content.
ja: 各ユーザーのブログエントリーにユーザー名が表示され、これはユーザーのメインブログページにリンクします。サイトに登録しているユーザーで、ブログコンテンツの作成権限を持つユーザーであれば、だれでも個人ブログを作成することが可能です。

en: Multi-user blogs
ja: 複数ユーザーによるブログ

en: Blog entries from each single-user blog are also aggregated into one central multi-user blog, which displays the blog content of all users in a single listing.
ja: 個人ユーザーによるブログエントリーを統合し、複数ユーザーによるブログとして扱うことができます。これには、リストに登録されたユーザーのブログコンテンツが一覧されます。

en: There is an optional <em>Blogs</em> menu item added to the Navigation menu, which displays all blogs available on your site, and a <em>My blog</em> item displaying the current user's blog entries.
ja: ナビゲーションメニュー内には任意に有効にできる<em>ブログ</em>というメニュー項目が追加されます。これはサイト上の全てのブログを表示します。また、<em>Myブログ</em>というメニュー項目は、表示中のユーザーのブログエントリーを表示します。

en: The Blog module also creates a default <em>Recent blog posts</em> block that may be enabled at the <a href="@blocks">blocks administration page</a>.
ja: Blogモジュールはデフォルトで<em>最新のブログエントリー</em>ブロックを作成します。これは<a href="@blocks">ブロック管理ページ</a>にて有効にできます。

en: Create new blog entry
ja: ブログエントリーを作成

en: Enables multi-user blogs.
ja: マルチユーザーブログを有効にします。

en: No books available.
ja: ブックはありません。

en: Content types allowed in book outlines
ja: ブックアウトラインに加えることのできるコンテンツタイプ

en: Users with the %outline-perm permission can add all content types.
ja: %outline-perm の権限を持つユーザーは、全てのコンテンツタイプをアウトラインに追加できます。

en: Administer book outlines
ja: ブックアウトラインの管理

en: The Book module is used for creating structured, multi-page content, such as site resource guides, manuals, and wikis. It allows you to create content that has chapters, sections, subsections, or any similarly-tiered structure. For more information, see the online handbook entry for <a href="@book">Book module</a>.
ja: Bookモジュールは、サイトリソースガイド、マニュアル、FAQ（よくある質問と回答）のような、構造化された複数ページのハイパーテキストを作成するのに適しています。ドキュメントにはチャプター（章）、セクション（節）、サブセクション（小節）や、それに類似する構造を持たせることができます。より詳しい情報は、オンラインハンドブックの<a href="@book">Book module</a>のページを参照してください。

en: Adding and managing book content
ja: ブックコンテンツの追加と編集

en: You can assign separate permissions for <em>creating</em>, <em>editing</em>, and <em>deleting</em> book content, as well as <em>adding content to books</em>, and <em>creating new books</em>. Users with the <em>Administer book outlines</em> permission can add <em>any</em> type of content to a book by selecting the appropriate book outline while editing the content. They can also view a list of all books, and edit and rearrange section titles on the <a href="@admin-book">Book administration page</a>.
ja: ユーザーに付与できる権限の種類は、ブックコンテンツの<em>作成</em>、<em>編集</em>、<em>削除</em>、<em>ブックへのコンテンツの追加</em>および<em>新しいブックの作成</em>です。<em>ブックの管理</em>権限を持つユーザーは、<em>全ての種類の</em>コンテンツをブックに追加することができます。これは、コンテンツ編集中にブックアウトラインを選択することで可能です。また、この権限を持つユーザーは、全ブックの一覧を見ることができ、 <a href="@admin-book">ブック管理ページ</a>にてセクション名を変更したり、並び順を変えることができます。

en: Book pages have a default book-specific navigation block. This navigation block contains links that lead to the previous and next pages in the book, and to the level above the current page in the book's structure. This block can be enabled on the <a href='@admin-block'>Blocks administration page</a>. For book pages to show up in the book navigation, they must be added to a book outline.
ja: ブックページにはデフォルトで、ブック用のナビゲーションブロックが付属します。このブロックには前後および上位へのリンクが表示されます。このブロックは<a href='@admin-block'>ブロック管理ページ</a>で有効にすることで利用できます。ブックのページをこのナビゲーション上に表示するには、ページがアウトラインに含まれていることを確認してください。

en: Books can be created collaboratively, as they allow users with appropriate permissions to add pages into existing books, and add those pages to a custom table of contents menu.
ja: ブックは複数のユーザーが共同で作成することができます。ユーザーに適宜権限を与えることで、既存のブックにページを追加したり、それらのページを目次に追加することができます。

en: Printing books
ja: ブックの印刷

en: Users with the <em>View printer-friendly books</em> permission can select the <em>printer-friendly version</em> link visible at the bottom of a book page's content to generate a printer-friendly display of the page and all of its subsections.
ja: <em>印刷用ブックを表示</em> する権限を持つユーザーは、ブックページのコンテンツの下部に表示される、 そのページや下位の全てのページの印刷用ページを生成する<em>印刷用ページ</em> を選択できます。

en: The book module offers a means to organize a collection of related content pages, collectively known as a book. When viewed, this content automatically displays links to adjacent book pages, providing a simple navigation system for creating and reviewing structured content.
ja: Bookモジュールを使うことで、関連するコンテンツ整理し、ブックという形式にまとめることができます。閲覧の際には、自動的に前後のブックページへのリンクが表示されます。このシンプルなナビゲーションシステムは、コンテンツの体系化やそのレビューのために利用できます。

en: The outline feature allows you to include pages in the <a href="@book">Book hierarchy</a>, as well as move them within the hierarchy or to <a href="@book-admin">reorder an entire book</a>.
ja: アウトライン機能を使うことで、<a href="@book">ブックの階層構造</a>へのページの追加、階層内での移動、またブック内ページを並び替えなどが可能です。

en: Create new books
ja: 新しいブックの作成

en: Add content and child pages to books
ja: コンテンツおよび下位ページをブックに追加

en: View printer-friendly books
ja: 印刷用に最適化されたブックの表示

en: View a book page and all of its sub-pages as a single document for ease of printing. Can be performance heavy.
ja: ブックページと全ての下位ページを印刷用に最適化するため、ひとつの文書として表示します。動作が重くなることがあります。

en: <em>Books</em> have a built-in hierarchical navigation. Use for handbooks or tutorials.
ja: <em>ブック</em>には階層化されたナビゲーションが付属しており、ハンドブックやチュートリアルなどの用途に適しています。

en: Allows users to create and organize related content in an outline.
ja: ユーザーにコンテンツのアウトライン作成と管理を許可する

en: The Color module allows users with the <em>Administer site configuration</em> permission to quickly and easily change the color scheme of themes that have been built to be compatible with it. For more information, see the online handbook entry for <a href="@color">Color module</a>.
ja: Colorモジュールは、<em>サイト設定の管理</em>権限を持つユーザーに対し、このモジュールに対応しているテーマの配色を素早く簡単に変更するツールを提供します。より詳しくは、オンラインハンドブックの<a href="@color">Color module</a>（英文）の項を参照してください。

en: Changing colors
ja: 配色を変更する

en: Using the Color module allows you to easily change the color of links, backgrounds, text, and other theme elements. To change the color settings for a compatible theme, select the <em>Settings</em> link for your theme on the <a href='@configure'>Themes administration page</a>. If you don't see a color picker on that page, then your theme is not compatible with the color module. If you are sure that the theme does indeed support the color module, but the color picker does not appear, then <a href='@troubleshoot'>follow these troubleshooting procedures</a>.
ja: Colorモジュールを使うことで、このモジュールに対応しているテーマのリンク、背景、テキストその他の要素の配色を素早く簡単に変更できます。色の設定を変更するには、<a href='@configure'>テーマ管理ページ</a>の<em>設定</em>をクリックしてください。もしそのページにカラー選択ツールが表示されない場合、そのテーマはColorモジュールには対応していません。もし対応していることが確実であるにも関わらずカラー選択ツールが表示されない場合、<a href='@troubleshoot'>トラブルシューティング</a>（英文）を試してください。

en: The Color module saves a modified copy of the theme's specified stylesheets in the files directory. This means that if you make any manual changes to your theme's stylesheet, <em>you must save your color settings again, even if they haven't changed</em>. This step is required because the module stylesheets (in the files directory) need to be recreated to include your changes.
ja: Colorモジュールにより変更したテーマのスタイルシートは、filesディレクトリーに保存されます。もしテーマのスタイルシートに直接変更を加えた場合、<em>色設定を変更していなくても、必ず保存し直してください</em>。Colorモジュールが生成するスタイルシートに直接加えた変更を取り込むために、この手続きは必須です。

en: The GD library for PHP is enabled, but was compiled without PNG support. Check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
ja: PHPのGD（画像処理）ライブラリーは有効ですが、コンパイル時にPNGサポートが含まれていませんでした。問題を解決するには、PHPの<a href="@url">画像処理および作成</a>を参照してください。（リンク先のページで日本語訳を選択できます）。

en: The GD library for PHP is missing or outdated. Check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
ja: PHPのGD（画像処理）ライブラリーが存在しないか、バージョンが古すぎます。問題を解決するには、PHPの<a href="@url">画像処理および作成</a>を参照してください。（リンク先のページで日本語訳を選択できます）。

en: Allows administrators to change the color scheme of compatible themes.
ja: Colorモジュールに対応しているテーマの配色を、管理者が変更できるようにします。

en: Select one or more comments to perform the update on.
ja: アップデート処理の対象となるコメントを選択してください。

en: There do not appear to be any comments to delete, or your selected comment was deleted by another administrator.
ja: 削除できるコメントが存在しないか、選択したコメントは他の管理者によって削除されたようです。

en: Deleted @count comments.
ja: @count 個のコメントを削除しました。

en: Deleted comment @cid and its replies.
ja: コメントID @cid と、それに対する返信を削除しました。

en: Comment approved.
ja: コメントが承認されました。

en: Tokens for comments posted on the site.
ja: サイトに掲載されたコメントのトークン

en: The Comment module allows users to comment on site content, set commenting defaults and permissions, and moderate comments. For more information, see the online handbook entry for <a href="@comment">Comment module</a>.
ja: Commentモジュールを使うと、ユーザーがサイトのコンテンツにコメントを投稿できます。また、コメント方式や権限の設定およびコメントのモデレーションも可能です。より詳しく知りたい場合は、オンラインハンドブックの<a href="@comment">Comment module</a>の項（英文）を参照してください。

en: Default and custom settings
ja: デフォルトおよびカスタム設定

en: Each <a href='@content-type'>content type</a> can have its own default comment settings configured as: <em>Open</em> to allow new comments, <em>Hidden</em> to hide existing comments and prevent new comments, or <em>Closed</em> to view existing comments, but prevent new comments. These defaults will apply to all new content created (changes to the settings on existing content must be done manually). Other comment settings can also be customized per content type, and can be overridden for any given item of content. When a comment has no replies, it remains editable by its author, as long as the author has a user account and is logged in.
ja: それぞれの<a href='@content-type'>コンテンツタイプ</a>に、デフォルトのコメント設定を適用することができます。デフォルトの設定には、新しいコメントを受け入れる<em>オープン</em>、既存コメントを非表示にし新しいコメントを受け入れない<em>非表示</em>、また既存コメントを表示して新規受付をしない<em>クローズド</em>があります。これらのデフォルト設定は新しく作成されたコンテンツに適用されます（既存のコンテンツに対しての変更は手動で行わねばなりません）。他のコメント設定もコンテンツタイプごとにカスタマイズすることができ、コンテンツごとに設定の上書きが可能です。投稿者は返答のないコメントを編集することができます。ただし、サイトにそのユーザーのアカウントが存在し、ログインしている必要があります。

en: Full comment
ja: コメント全文

en: Unapproved comments (@count)
ja: 承認待ちのコメント (@count 個)

en: Administer comments and comment settings
ja: コメントの管理および設定

en: Edit own comments
ja: 自分のコメントの編集

en: Number of recent comments
ja: 最新コメント数

en: Threading
ja: スレッド形式

en: Show comment replies in a threaded list.
ja: スレッド形式でコメントを表示

en: Default comment setting for new content
ja: 新しいコンテンツ作成時のデフォルトのコメント設定

en: Allow comment title
ja: コメントにタイトルを付けられるようにする

en: Show reply form on the same page as comments
ja: コメントへの返信フォームを、コメントと同じページ内に表示する

en: Users with the "Post comments" permission can post comments.
ja: 「コメントの投稿」権限を持つユーザーは、コメントを投稿することができます。

en: Users cannot post comments, but existing comments will be displayed.
ja: ユーザーはコメントを投稿できませんが、既存のコメントは表示されます。

en: Comments are hidden from view.
ja: コメントは表示されません。

en: Users cannot post comments.
ja: ユーザーはコメントを投稿できません。

en: Your comment has been queued for review by site administrators and will be published after approval.
ja: 投稿されたコメントは承認待ちリストに加えられました。サイト管理者による承認後に公開されます。

en: Your comment has been posted.
ja: コメントが投稿されました。

en: <a href="@login">Log in</a> or <a href="@register">register</a> to post comments
ja: コメントを投稿するには<a href="@login">ログイン</a>または<a href="@register">ユーザー登録</a>を行ってください

en: <a href="@login">Log in</a> to post comments
ja: コメントを投稿するには<a href="@login">ログイン</a>してください

en: Flat list
ja: 時系列のリスト形式

en: Threaded list
ja: スレッド形式のリスト

en: Save comment
ja: コメントの保存

en: The comment will be unpublished if it contains any of the phrases above. Use a case-sensitive, comma-separated list of phrases. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc."
ja: 上にある語句のどれかを含むコメントは非公開になります。複数の語句を登録する場合はコンマで区切り、アルファベットによる語句の場合は大文字・小文字を区別する必要があります。例：funny, bungee jumping, "Company, Inc."

en: Published comment %subject.
ja: コメントが公開されました： %subject

en: Saved comment %title
ja: コメントが保存されました： %title

en: List and edit site comments and the comment approval queue.
ja: サイト上に公開されている、または承認待ちのコメントの一覧表示と編集をします。

en: Unapproved comments
ja: 承認待ちのコメント

en: Example: 'webmaster@example.com' or 'sales@example.com,support@example.com' . To specify multiple recipients, separate each e-mail address with a comma.
ja: 例： 'webmaster@example.com' または 'sales@example.com,support@example.com'など。複数の受信者を指定する場合は、それぞれのメールアドレスをカンマで区切ってください。

en: Category %category has been saved.
ja: カテゴリー %category を保存しました。

en: You cannot send more than %limit messages in @interval. Try again later.
ja: %limit 通以上のメールを @interval 以内に送信することはできません。しばらく経ってからもう一度試してください。

en: Contact @username
ja: @username にコンタクト

en: %sender-name (@sender-from) sent an e-mail regarding %category.
ja: %sender-name (@sender-from) さんから %category についてのメールが送信されました。

en: %sender-name (@sender-from) sent %recipient-name an e-mail.
ja: %sender-name (@sender-from) さんから %recipient-name へメールが送信されました。

en: The Contact module allows visitors to contact site administrators and other users. Users specify a subject, write their message, and can have a copy of their message sent to their own e-mail address. For more information, see the online handbook entry for <a href="@contact">Contact module</a>.
ja: Contactモジュールを使うと、サイトを訪れた人が管理者やユーザーにコンタクトを取ることができます。メッセージにはタイトルと本文を入力でき、送信時にメッセージのコピーを自分宛に送ることもできます。詳しくは、オンラインハンドブックの<a href="@contact">Contact module</a>の項（英文）を参照してください。

en: User contact forms
ja: ユーザーコンタクトフォーム

en: Site users can be contacted with a user contact form that keeps their e-mail address private. Users may enable or disable their personal contact forms by editing their <em>My account</em> page. If enabled, a <em>Contact</em> tab leads to a personal contact form displayed on their user profile. Site administrators are still able to use the contact form, even if has been disabled. The <em>Contact</em> tab is not shown when you view your own profile.
ja: ユーザーコンタクトフォームを使ってユーザーにコンタクトを取ることができます。ユーザーのメールアドレスは公開されません。ユーザーは<em>アカウント情報</em>ページにてコンタクトフォームの利用可否を設定することができす。フォームの利用を許可している場合、ユーザープロフィールページに<em>コンタクト</em>タブが表示されます。サイト管理者は、たとえユーザーがフォームの利用を許可していない場合でもフォームを利用することができます。この場合<em>コンタクト</em>タブはプロファイルページに表示されません。

en: Site-wide contact forms
ja: サイト用コンタクトフォーム

en: The <a href="@contact">Contact page</a> provides a simple form for users with the <em>Use the site-wide contact form</em> permission to send comments, feedback, or other requests. You can create categories for directing the contact form messages to a set of defined recipients. Common categories for a business site, for example, might include "Website feedback" (messages are forwarded to website administrators) and "Product information" (messages are forwarded to members of the sales department). E-mail addresses defined within a category are not displayed publicly.
ja: <em>サイト用コンタクトフォームの利用</em>権限を持つユーザーは、<a href="@contact">コンタクトページ</a>のフォームからコメント、フィードバックやリクエスト等を送信することができます。カテゴリーを作成して、フォームからのメッセージを異なる受信者に送ることができます。例えばビジネスサイトにおける一般的なカテゴリーとして、「ウェブサイトに関するフィードバック」（サイト管理者に送信）、「製品情報」（営業部門に送信）などが挙げられます。カテゴリーごとに登録されるメールアドレスは、一般には公開されません。

en: When the site-wide contact form is enabled, a link in the main <em>Navigation</em> menu is created, but the link is disabled by default. This menu link can be enabled on the <a href='@menu'>Menus administration page</a>.
ja: サイト用コンタクトフォームが有効になっている場合、<em>ナビゲーション</em>内にメニューリンクが作成されますが、デフォルトでは無効になっています。これは <a href='@menu'>メニュー管理画面</a>にて有効にできます。

en: Customization
ja: カスタマイズ

en: If you would like additional text to appear on the site-wide or personal contact page, use a block. You can create and edit blocks on the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>.
ja: サイト用およびユーザーコンタクトフォームに文章を追加したい場合は、ブロックを利用してください。ブロックの追加・編集は<a href="@blocks">ブロック管理ページ</a>にて行います。

en: Add one or more categories on this page to set up your site-wide <a href="@form">contact form</a>.
ja: このページで一つ以上のカテゴリーを追加して、サイト用<a href="@form">コンタクトフォーム</a>を作成してください。

en: A <em>Contact</em> menu item (disabled by default) is added to the Navigation menu, which you can modify on the <a href="@menu-settings">Menus administration page</a>.
ja: <em>コンタクト</em>メニューアイテム（デフォルトでは無効）がナビゲーションメニューに追加されました。これは <a href='@menu'>メニュー管理画面</a>にて変更できます。

en: If you would like additional text to appear on the site-wide contact page, use a block. You can create and edit blocks on the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>.
ja: サイト用コンタクトフォームに文章を追加したい場合は、ブロックを利用してください。ブロックの追加・編集は<a href="@blocks">ブロック管理ページ</a>にて行います。

en: Administer contact forms and contact form settings
ja: コンタクトフォームの管理および設定

en: Use the site-wide contact form
ja: サイト用コンタクトフォームの利用

en: Use users' personal contact forms
ja: ユーザーコンタクトフォームを利用する

en: !sender-name (!sender-url) sent a message using the contact form at !form-url.
ja: !sender-name (!sender-url) さんが !form-url のコンタクトフォームからメッセージを送信しました。

en: !sender-name (!sender-url) has sent you a message via your contact form (!form-url) at !site-name.
ja: !sender-name (!sender-url) さんが !site-name のユーザーコンタクトフォーム(!form-url) からメッセージを送信しました。

en: If you don't want to receive such e-mails, you can change your settings at !recipient-edit-url.
ja: もしこのようなメールの受信を停止したい場合、 !recipient-edit-url にて設定を変更できます。

en: Allow other users to contact you via a <a href="@url">personal contact form</a> which keeps your e-mail address hidden. Note that some privileged users such as site administrators are still able to contact you even if you choose to disable this feature.
ja: <a href="@url">ユーザーコンタクトフォーム</a>を使って、他のユーザーがあなたにメッセージを送れるようにします。あなたのメールアドレスは公開されません。この機能が無効になっていても、サイト管理者などの特別な権限を持つユーザーは、フォームからあなたにメッセージを送ることができます。

en: Enable the personal contact form by default for new users.
ja: 新しいユーザーアカウントが作られたときに、自動的にユーザーコンタクトフォームを有効にする。

en: Changing this setting will not affect existing users.
ja: この設定の変更は、既存のユーザーの設定には影響しません。

en: The Contextual links module displays links related to regions of pages on your site to users with <em>access contextual links</em> permission. For more information, see the online handbook entry for <a href="@contextual">Contextual links module</a>.
ja: コンテクスチュアルリンク(Contextual links)　モジュールは、<em>コンテクスチュアルリンクへのアクセス</em> 権限を持つユーザーに、ページ内のある領域に関係するリンクを表示します。詳細については、オンラインハンドブックの <a href="@contextual">Contextual links module</a> を参照してください。

en: Displaying contextual links
ja: コンテクスチュアルリンクを表示する

en: Contextual links are supplied by modules, to give you quick access to tasks associated with regions of pages on your site. For instance, if you have a custom menu block displayed in a sidebar of your site, the Blocks and Menus modules will supply links to configure the block and edit the menu. The Contextual links module collects these links into a list for display by your theme, and also adds JavaScript code to the page to hide the links initially, and display them when your mouse hovers over the block.
ja: 複数のモジュールが供給するコンテクスチュアルリンクは、ページのある領域に関連付けられた作業に簡単にアクセスするためのリンクを実現します。例えば、サイトバーにカスタムメニューが表示されると、BlockモジュールとMenuモジュールは、ブロックの設定やメニュー編集用のリンクを表示します。Contextual linksモジュールは、　あなたのテーマに沿った表示用リストにこれらのリンクを集め、ブロック上をマウスオーバーすると表示されるリンクのためのJavaScript コードをページに加えます。

en: Use contextual links
ja: コンテクスチュアルリンクを使用する

en: Use contextual links to perform actions related to elements on a page.
ja: ページ上の要素に関連付けられた操作を実行するコンテクスチュアルリンクの使用

en: Contextual links
ja: コンテンツ上のリンク

en: Provides contextual links to perform actions related to elements on a page.
ja: ページ内に表示されている要素上に、関係するリンクを表示できるようにする。

en: Tracking user activity
ja: ユーザーの動向を把握する

en: By enabling blocks such as <em>Who's online</em> and <em>Who's new</em>, site users can track who is logged in and new user signups at a centralized location.
ja: <em>Who's online</em> や <em>Who's new</em>ブロックを有効にすると、ログインしているユーザーや新規登録ユーザーを把握できます。

en: Tracking content activity
ja: コンテンツの状況を把握する

en: By enabling blocks such as <em>Recent blog posts</em>, <em>New forum topics</em> and <em>Recent comments</em>, site users can view newly added site content at a glance.
ja: <em>最近のブログ投稿</em>や<em>新しいフォーラムトピック</em>、<em>最近のコメント</em>などのブロックを有効にすると、新たに追加されたコンテンツを一目で把握できます。

en: View the administrative dashboard
ja: 管理者用ダッシュボードを表示する

en: This dashboard region is empty. Click <em>Customize dashboard</em> to add blocks to it.
ja: このダッシュボードリージョンは空です。新たにブロックを追加したい場合、<em>ダッシュボードのカスタマイズ</em>をクリックしてください。

en: DRAG HERE
ja: ここにドラッグ

en: Provides a dashboard page in the administrative interface for organizing administrative tasks and tracking information within your site.
ja: サイトの情報を検索したり管理業務を行うためのダッシュボードを利用する。

en: Customize dashboard
ja: ダッシュボードをカスタマイズ

en: Clear log messages
ja: ログメッセージを消去

en: This will permanently remove the log messages from the database.
ja: これはデータベースからログメッセージを完全に削除します。

en: Database log cleared.
ja: データベースログは削除されました。

en: The Database logging module logs system events in the Drupal database. For more information, see the online handbook entry for the <a href="@dblog">Database logging module</a>.
ja: Database loggingモジュールは、Drupalデータベースのシステムイベントを記録します。詳細については、オンラインハンドブックの <a href="@dblog">Database logging module</a> を参照してください。

en: Monitoring your site
ja: サイトを監視する

en: Debugging site problems
ja: サイトの不具合を修正する

en: Field validation errors
ja: フィールド検証エラー

en: Attempt to create a field with a name longer than 32 characters: %name
ja: 作成しようとしたフィールド名の長さは、上限である３２文字より長いです: %name

en: Attempt to create field name %name which already exists and is active.
ja: 作成しようとしたフィールド名 %name は既に存在し、アクティブになっています。

en: Attempt to create field name %name which already exists, although it is inactive.
ja: 作成しようとしたフィールド名 %name はアクティブではありませんが、既に存在します。

en: Attempt to create field name %name which is reserved by entity type %type.
ja: エンティティータイプ %type によって予約されているフィールド名 %name を作成しようとしました。

en: Attempt to create a field of unknown type %type.
ja: 作成しようとしたタイプ %type が不明です。

en: Attempt to create a field with unknown storage type %type.
ja: 作成しようとしたフィールドの保存先のタイプ %type が不明です。

en: Attempt to create an instance of field @field_name without a bundle.
ja: バンドルなしにフィールド @field_name のインスタンスを作成しようとしました。

en: Enabling field types
ja: フィールドタイプを有効にする

en: The Field module provides the infrastructure for fields and field attachment; the field types and input widgets themselves are provided by additional modules. Some of the modules are required; the optional modules can be enabled from the <a href="@modules">Modules administration page</a>. Drupal core includes the following field type modules: Number (required), Text (required), List (required), Taxonomy (optional), Image (optional), and File (optional); the required Options module provides input widgets for other field modules. Additional fields and widgets may be provided by contributed modules, which you can find in the <a href="@contrib">contributed module section of Drupal.org</a>. Currently enabled field and input widget modules:
ja: Fieldモジュールはフィールドとフィールド割り当ての基盤を提供します。フィールドタイプとウィジェットは追加モジュールから提供されます。いくつかのモジュールは必須で、オプションモジュールは<a href="@modules">モジュール管理ページ</a>から有効にすることができます。Drupalのコアには次のフィールドタイプモジュールが含まれています。数値(必須)、テキスト(必須)、リスト(必須)、分類法(オプション)、イメージ(オプション)、ファイル(オプション)です。必須オプションモジュールは他のフィールドモジュール用の入力用ウィジェットを提供します。追加フィールドやウィジェットは、<a href="@contrib">Drupal.org の拡張モジュール</a>からも提供される可能性があります。現在有効なフィールドと入力用ウィジェットは以下の通りです。

en: Managing field data storage
ja: フィールドデータストーレジを管理

en: Developers of field modules can either use the default <a href="@sql-store">Field SQL storage module</a> to store data for their fields, or a contributed or custom module developed using the <a href="@storage-api">field storage API</a>.
ja: Fieldモジュールの開発者はデフォルトの<a href="@sql-store">フィールド SQL ストーレジモジュールe</a> を使ってフィールドのデータを保存するか、<a href="@storage-api">フィールドストーレジAPI</a>を使って作成された拡張モジュールまたは自作モジュールを利用できます。

en: The Field SQL storage module stores field data in the database. It is the default field storage module; other field storage mechanisms may be available as contributed modules. See the <a href="@field-help">Field module help page</a> for more information about fields.
ja: Field SQL storageモジュールは、フィールドのデータをデータベースに格納します。これはデフォルトのフィールドストレージモジュールです。他のフィールドストレージ機構が拡張モジュールにより提供されることもがあります。詳細については、オンラインハンドブックの <a href="@field-help">Field module help page</a> を参照してください。

en: Default SQL storage
ja: デフォルトの SQL ストレージ

en: Stores fields in the local SQL database, using per-field tables.
ja: フィールドを、フィールド毎のテーブルを使用してローカルのSQLデータベースに格納。

en: Field SQL storage
ja: フィールドSQLのストレージ

en: Stores field data in an SQL database.
ja: フィールドデータをSQLデータベースに格納する。

en: The List module defines various fields for storing a list of items, for use with the Field module. Usually these items are entered through a select list, checkboxes, or radio buttons. See the <a href="@field-help">Field module help page</a> for more information about fields.
ja: ListモジュールはFieldモジュールで利用される項目リストを格納する様々なフィールドを定義します。通常これらの項目は、選択リスト・チェックボックス・ラジオボタンを使って入力されます。詳細については、<a href="@field-help">Fieldモジュールヘルプ</a>ページをご覧ください。

en: This field stores simple on/off or yes/no options.
ja: このフィールドは単純な on/off や yes/no オプションを入力します。

en: List (text)
ja: リスト（テキスト）

en: The 'checkboxes/radio buttons' widget will display checkboxes if the <em>Number of values</em> option is greater than 1 for this field, otherwise radios will be displayed.
ja: 'チェックボックス/ラジオボタン'ウィジェットは、このフィールドの<strong>値の数</strong>オプションが1より大きい場合、チェックボックスを表示し、それ以外の場合はラジオボタンを表示します。

en: Allowed HTML tags in labels: @tags
ja: ラベルに許可されているHTMLタグ: @tags

en: The value of this field is being determined by the %function function and may not be changed.
ja: このフィールドの値は、関数 %function で決められており、変更できません。

en: Allowed values list: each key must be a valid integer or decimal.
ja: リストに利用可能な値：それぞれのキーは正しい整数か小数でなければなりません。

en: Allowed values list: each key must be a string at most 255 characters long.
ja: リストに利用可能な値：それぞれのキーは255文字以下の文字列でなければなりません。

en: Allowed values list: keys must be integers.
ja: リストに利用可能な値：キーは整数でなければなりません。

en: Defines list field types. Use with Options to create selection lists.
ja: リストフィールドタイプを設定。選択リストを作成するオプションと共に利用。

en: The Number module defines various numeric field types for the Field module. Numbers can be in integer, decimal, or floating-point form, and they can be formatted when displayed. Number fields can be limited to a specific set of input values or to a range of values. See the <a href="@field-help">Field module help page</a> for more information about fields.
ja: Numberモジュールは、Fieldモジュールのために様々な数値フィールドタイプを定義します。数値は、整数・小数・浮動小数点で、表示の際にフォーマットされます。数値フィールドは、特別の値の一覧や、値の範囲によって入力を制限することができます。詳細は、<a href="@field-help">Fieldモジュールヘルプ</a>ページをご覧ください。

en: This field stores a number in the database as an integer.
ja: このフィールドはデータベースに整数として保存される数値を入力します。

en: This field stores a number in the database in a fixed decimal format.
ja: このフィールドは、データベースに固定小数点フォーマットで保存する数値を入力します。

en: This field stores a number in the database in a floating point format.
ja: このフィールドは、データベースに浮動小数点フォーマットで保存する数値を入力します。

en: The minimum value that should be allowed in this field. Leave blank for no minimum.
ja: このフィールドで入力が許可される最小値。空白にすると最小値はなくなります。

en: The maximum value that should be allowed in this field. Leave blank for no maximum.
ja: このフィールドで入力が許可される最大値。空白にすると最大値はなくなります。

en: Define a string that should be prefixed to the value, like '$ ' or '&euro; '. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
ja: '$' や '&euro;' のように、値の前に付加する文字列を設定。空白にすると付加文字はなくなります。単数形と複数形は縦棒で区切ってください。('pound|pounds')

en: Only numbers and the decimal separator (@separator) allowed in %field.
ja: %field には数字と小数点(@separator)のみが許されています。

en: The Options module defines checkbox, selection, and other input widgets for the Field module. See the <a href="@field-help">Field module help page</a> for more information about fields.
ja: オプションモジュールは、フィールドモジュールにチェックボックス・選択リストなど入力用ウィジェットを提供します。詳細は<a href="@field-help">フィールドモジュールヘルプ</a>ページをご覧ください。

en: The Text module defines various text field types for the Field module. A text field may contain plain text only, or optionally, may use Drupal's <a href='@filter-help'>text filters</a> to securely manage HTML output. Text input fields may be either a single line (text field), multiple lines (text area), or for greater input control, a select box, checkbox, or radio buttons. If desired, the field can be validated, so that it is limited to a set of allowed values. See the <a href='@field-help'>Field module help page</a> for more information about fields.
ja: Textモジュールはフィールドモジュールに様々なタイプのテキストフィールドを提供します。テキストフィールドには、プレーンテキストのみか、Drupalの <a href='@filter-help'>テキストフィルター</a>を使って、安全なHTMLを出力することができます。テキスト入力フィールドには、一行(テキストフィールド)、複数行(テキストエリア)の他に、選択ボックス、チェックボックス、ラジオボタンなどにより入力を規制することもできます。必要に応じて、許可された値のみに制限するため、検証機能を利用することもできます。詳細は、<a href='@field-help'>Fieldモジュールヘルプ</a>ページを参照してください。

en: This field stores varchar text in the database.
ja: このフィールドはデータベースに varchar テキストとして保存されます。

en: Long text
ja: 長い文章

en: This field stores long text in the database.
ja: このフィールドはデータベースに long text として保存されます。

en: Long text and summary
ja: 長い文章と概要

en: This field stores long text in the database along with optional summary text.
ja: このフィールドはオプションの概要テキストつきでデータベースに long text として保存されます。

en: Filtered text (user selects text format)
ja: フィルターされたテキスト(ユーザーがテキストフォーマットを選択)

en: Summary input
ja: 概要入力

en: This allows authors to input an explicit summary, to be displayed instead of the automatically trimmed text when using the "Summary or trimmed" display type.
ja: "概要か切り詰め" 表示タイプを使うと、自動的に切り詰められたテキストの換わりに、別の概要を入力することができるようになります。

en: %name: the text may not be longer than %max characters.
ja: %name: テキストは %max 文字以上にはできません。

en: %name: the summary may not be longer than %max characters.
ja: %name: 概要は %max 文字以上にできません。

en: Summary or trimmed
ja: 概要か切り詰め

en: Text area with a summary
ja: テキストエリアと概要

en: Leave blank to use trimmed value of full text as the summary.
ja: 空白にすると、本文を切り詰めたものを概要とします。

en: Hide summary
ja: 概要を隠す

en: Edit summary
ja: 概要を編集

en: %field (@field_name) field requires the %widget_type widget provided by %widget_module module
ja: フィールド %field (@field_name) には、モジュール %widget_module で提供されるウィジェット %widget_type が必要です。

en: Inactive fields are not shown unless their providing modules are enabled. The following fields are not enabled: !list
ja: 提供するモジュールが有効になるまで、無効なフィールドは表示されません。次のフィールドが有効になっていません。 !list

en: Edit field settings.
ja: フィールド設定の編集。

en: Change widget type.
ja: ウィジェットタイプの変更。

en: Edit instance settings.
ja: インスタンス設定の変更。

en: Delete instance.
ja: インスタンスの削除。

en: The field %label cannot be added because it is locked.
ja: フィールド %label はロック中のため追加できませんでした。

en: There was a problem creating field instance %label: @message.
ja: フィールドインスタンス %label を作成中にエラーが発生しました。@message

en: There are no fields yet added. You can add new fields on the <a href="@link">Manage fields</a> page.
ja: まだフィールドが追加されていません。フィールドを<a href="@link">フィールド管理</a>ページから追加できます。

en: These settings apply to the %field field everywhere it is used. These settings impact the way that data is stored in the database and cannot be changed once data has been created.
ja: これらの設定は使用しているすべての%fieldフィールドに適用されます。これらの設定はデータベースのデータ格納方法に影響があるため、データを作成した後は変更することができません。

en: %field has no field settings.
ja: フィールド %field には設定がありません。

en: Updated field %label field settings.
ja: フィールド %label の設定を更新しました。

en: Attempt to update field %label failed: %message.
ja: フィールド %label への変更に失敗しました。%message

en: Change widget
ja: ウィジェットの変更

en: The type of form element you would like to present to the user when creating this field in the %type type.
ja: コンテンツタイプ %type 内のこのフィールドを作成する時、表示したいフォーム要素のタイプ。

en: Changed the widget for field %label.
ja: フィールド %label 用のウィジェットが変更されました。

en: There was a problem changing the widget for field %label.
ja: フィールド %label 用のウィジェットの変更時に問題が発生しました。

en: This field is <strong>locked</strong> and cannot be deleted.
ja: このフィールドは<strong>ロックされています</strong>ので削除できません。

en: The field %field has been deleted from the %type content type.
ja: フィールド %field は、コンテンツタイプ %type から削除されました。

en: There was a problem removing the %field from the %type content type.
ja: フィールド %field をコンテンツタイプ %type から削除する際、エラーが発生しました。

en: These settings apply only to the %field field when used in the %type type.
ja: この設定は、タイプ %type 内で利用される場合、フィールド %field のみに適用されます。

en: Required field
ja: 必須フィールド

en: These settings apply to the %field field everywhere it is used. Because the field already has data, some settings can no longer be changed.
ja: フィールド %field に適用されたこれらの設定は、フィールドが利用されるすべての場所で有効になります。フィールドにはすでにデータが入力されているため、変更できる設定は制限されています。

en: These settings apply to the %field field everywhere it is used.
ja: フィールド %field に適用された設定は、すべての利用場所に適用されます。

en: %field field settings
ja: フィールド %field 設定

en: The default value for this field, used when creating new content.
ja: このフィールドのデフォルト値です。コンテンツの新規作成時に利用されます。

en: Saved %label configuration.
ja: %label 設定を保存しました。

en: This list shows all fields currently in use for easy reference.
ja: このリストで現在利用中の全フィールド一覧が簡単に確認できます。

en: Save and add fields
ja: 保存しフィールドを追加

en: Field list
ja: フィールド一覧

en: Manage display
ja: 表示管理

en: Field UI
ja: フィールドUI

en: This field stores the ID of a file as an integer value.
ja: このフィールドはファイルのIDを整数値として保存します。

en: Enable <em>Display</em> field
ja: <strong>表示</strong>フィールドを有効にする

en: The display option allows users to choose if a file should be shown when viewing the content.
ja: 表示オプションを使うと、コンテンツを表示する際、ファイルが表示されるかどうかをユーザーが選択できます。

en: Files displayed by default
ja: デフォルトでファイル表示

en: This setting only has an effect if the display option is enabled.
ja: この設定は表示オプションが有効の時のみ意味があります。

en: Upload destination
ja: アップロード先

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
ja: ファイルが最終的に保存される場所を選択する。プライベートファイル保存は、パブリック保存に比べてはるかに大きなオーバーヘッドがありますが、このフィールド内ファイルへのアクセス制限を行うことができます。

en: Optional subdirectory within the upload destination where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
ja: アップロードされたファイルが保存されるサブディレクトリー(オプション)。前後にスラッシュをつけないようにしてください。

en: Enter a value like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If left empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
ja: アップロードファイルサイズを制限するため、"512" (バイト), "80 KB" (キロバイト) or "50 MB" (メガバイト)のような数値を入力してください。空白にしておくと、PHP設定の maximum post and file upload size(現在の設定では<strong>%limit</strong>)が利用されます。

en: Enable <em>Description</em> field
ja: <strong>説明</strong>フィールドを有効にする。

en: The description field allows users to enter a description about the uploaded file.
ja: 説明フィールドを有効にすると、ユーザーがアップロードしたファイルの説明を入力できます。

en: The "!name" option must contain a valid value. You may either leave the text field empty or enter a string like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes).
ja: "!name" オプションに正しい値を入力する必要があります。空白のままにしておくか、"512" (バイト), "80 KB" (キロバイト) , "50 MB" (メガバイト)のような文字列を入力してください。

en: The list of allowed extensions is not valid, be sure to exclude leading dots and to separate extensions with a comma or space.
ja: 許可する拡張子のリストが不正です。先頭のドットをつけないで、カンマかスペースで区切った拡張子のリストになっているか確認してください。

en: Generic file
ja: 一般のファイル

en: Table of files
ja: ファイル一覧

en: Add a new file
ja: ファイルを追加

en: Include file in display
ja: 添付ファイルとして画面表示

en: The description may be used as the label of the link to the file.
ja: この説明はファイルリンクへのラベルとして利用される場合があります。

en: Files must be less than !size.
ja: ファイルは !size 以下のサイズでなければなりません。

en: Allowed file types: !extensions.
ja: 利用可能な拡張子: !extensions

en: Images must be exactly !size pixels.
ja: 画像は正確に !size ピクセルでなければなりません。

en: Images must be between !min and !max pixels.
ja: 画像は !min から !max ピクセルの間でなければなりません。

en: Images must be larger than !min pixels.
ja: 画像は !min ピクセルより大きくなければなりません。

en: Images must be smaller than !max pixels.
ja: 画像は !max ピクセル以下でなければなりません。

en: The File module defines a <em>File</em> field type for the Field module, which lets you manage and validate uploaded files attached to content on your site (see the <a href="@field-help">Field module help page</a> for more information about fields). For more information, see the online handbook entry for <a href="@file">File module</a>.
ja: Fileモジュールは、Fieldモジュールの <strong>ファイル</strong>フィールドタイプを定義します。Fieldモジュール(フィールドに関しては、<a href="@field-help">Fieldモジュールヘルプ</a>ページに詳細があります)で、サイト内コンテンツに添付されたファイルの管理と検証を行うことができます。詳細は、オンラインハンドブックの<a href="@file">File module</a>（英文）をご覧ください。

en: Attaching files to content
ja: ファイルをコンテンツに追加

en: The File module allows users to attach files to content (e.g., PDF files, spreadsheets, etc.), when a <em>File</em> field is added to a given content type using the <a href="@fieldui-help">Field UI module</a>. You can add validation options to your File field, such as specifying a maximum file size and allowed file extensions.
ja: Fileモジュールを使うと、<a href="@fieldui-help">Field UIモジュール</a>で、特定のコンテンツタイプに<strong>ファイル</strong>フィールドを追加し、そのコンテンツにファイルを添付(PDFファイル・スプレッドシートなど)できるようになります。ファイルの最大サイズや許可される拡張子などの検証オプションを追加することもできます。

en: Managing attachment display
ja: 添付ファイル表示管理

en: When you attach a file to content, you can specify whether it is <em>listed</em> or not. Listed files are displayed automatically in a section at the bottom of your content; non-listed files are available for embedding in your content, but are not included in the list at the bottom.
ja: コンテンツにファイルを添付する時、ファイルが<strong>一覧</strong>として表示されるかどうかを選択することができます。ファイル一覧は自動的にコンテンツの一番下部に表示されます。この一覧に表示されない形でファイルをコンテンツに埋め込む事も可能です。

en: Managing file locations
ja: ファイルの保存場所の管理

en: When you create a File field, you can specify a directory where the files will be stored, which can be within either the <em>public</em> or <em>private</em> files directory. Files in the public directory can be accessed directly through the web server; when public files are listed, direct links to the files are used, and anyone who knows a file's URL can download the file. Files in the private directory are not accessible directly through the web server; when private files are listed, the links are Drupal path requests. This adds to server load and download time, since Drupal must start up and resolve the path for each file download request, but allows for access restrictions.
ja: ファイルフィールドを作成する時、ファイルが保存されるディレクトリーを、<strong>パブリック</strong>か、<strong>プライベート</strong>ファイルディレクトリーのどちらにするか指定することができます。パブリックディレクトリーに保存されたファイルはWebサーバーから直接アクセスされます。パブリックファイルが一覧に掲載される際、直接リンクが使われますので、ファイルのURLを知っている人は誰でもファイルをダウンロードすることができます。プライベートディレクトリーはWebサーバーから直接アクセスすることはできません。プライベートファイルが一覧に表示される時、リンクはDrupal 経由のパスになります。これによって、サーバーの負荷とダウンロードにかかる時間は増加します。ファイルのダウンロード要求が発生するたびに、Drupalが起動され、パスの解決を行う必要があるからです。その代りにアクセス制御が可能となります。

en: An unrecoverable error occurred. Use of this form has expired. Try reloading the page and submitting again.
ja: 復旧不可能なエラーが発生しました。このフォームの利用期限が切れました。ページをリロードして再度投稿してください。

en: The file referenced by the !name field does not exist.
ja: フィールド !name で参照されているファイルが存在しませんでした。

en: The file in the !name field was unable to be uploaded.
ja: フィールド !name のファイルはアップロードできませんでした。

en: The upload directory %directory for the file field !name could not be created or is not accessible. A newly uploaded file could not be saved in this directory as a consequence, and the upload was canceled.
ja: ファイルフィールド !name 用のアップロードディレクトリー %directory が作成できないかアクセスできません。その結果、新しくアップロードされたファイルがこのディレクトリーに保存できないため、アップロードがキャンセルされました。

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires an Apache server running PHP with mod_php.
ja: このサーバーにはファイルアップロード進捗状況を表示する機能がありません。ファイルアップロード進捗状況表示には、Apacheサーバーにmod_phpを組み込んだ php が必要です。

en: All roles may use this format
ja: このフォーマットは、全ての役割で利用できます

en: The text format ordering has been saved.
ja: テキストフォーマットの順序が保存されました。

en: Add text format
ja: テキストフォーマットを追加

en: All roles for this text format must be enabled and cannot be changed.
ja: このテキストフォーマットは全員に有効にすべきフォーマットで、変更できません。

en: Filter processing order
ja: フィルターの処理順序

en: Text format names must be unique. A format named %name already exists.
ja: テキストフォーマット名は重複できません。フォーマット名 %name はすでに使われています。

en: Added text format %format.
ja: テキストフォーマット %format が追加されました。

en: The text format %format has been updated.
ja: テキストフォーマット %format が更新されました。

en: Text formats
ja: テキストフォーマット

en: The Filter module allows administrators to configure text formats. A text format defines the HTML tags, codes, and other input allowed in content and comments, and is a key feature in guarding against potentially damaging input from malicious users. For more information, see the online handbook entry for <a href="@filter">Filter module</a>.
ja: Filterモジュールを利用して管理者はテキストフォーマットを設定できます。テキストフォーマットはコンテンツやコメントに、HTMLタグ、コード、それ以外のフォーマットの入力を定義づけるもので、悪意あるユーザーから入力される潜在的な危険を防ぐための重要な要素です。詳細はオンラインハンドブックの、<a href="@filter">Filter module</a>を参照ください。

en: Applying filters to text
ja: テキストにフィルターを適用

en: Each text format uses filters to manipulate text, and most formats apply several different filters to text in a specific order. Each filter is designed for a specific purpose, and generally either adds, removes, or transforms elements within user-entered text before it is displayed. A filter does not change the actual content, but instead, modifies it temporarily before it is displayed. One filter may remove unapproved HTML tags, while another automatically adds HTML to make URLs display as clickable links.
ja: テキストフォーマットはテキストを操作するためにフィルターを利用します。また、多くのフォーマットでは複数のフィルタが特定の順序で適用されます。それぞれのフィルターは、特定の目的があり、大抵の場合、ユーザーが入力したテキストを表示する前に追加・削除・変換します。フィルターは実際の入力テキストは全く変更せず、換わりに表示前に一時的に内容を変更します。利用が認められていないHTMLタグを削除するフィルターもあれば、自動的にHTMLタグを追加してURLをクリック可能なリンクに変換するフィルターもあります。

en: Defining text formats
ja: テキストフォーマットの定義

en: One format is included by default: <em>Plain text</em> (which removes all HTML tags). Additional formats may be created by your installation profile when you install Drupal, and more can be created by an administrator on the <a href="@text-formats">Text formats page</a>.
ja: 標準で、<strong>プレーンテキスト</strong> (すべてのHTMLタグを削除)フォーマットが用意されています。他のフォーマットがDrupal をインストールする際に利用したインストールプロファイルで追加されている可能性があります。管理者は<a href="@text-formats">テキストフォーマット</a>のページから新しいテキストフォーマットを追加することができます。

en: Choosing a text format
ja: テキストフォーマットを選択

en: A text format contains filters that change the user input, for example stripping out malicious HTML or making URLs clickable. Filters are executed from top to bottom and the order is important, since one filter may prevent another filter from doing its job. For example, when URLs are converted into links before disallowed HTML tags are removed, all links may be removed. When this happens, the order of filters may need to be re-arranged.
ja: テキストフォーマットは、たとえば、有害なHTMLを削除したり、URLをクリック可能にするなど、ユーザーの入力を変更するフィルターを内蔵しています。フィルターは上から下に実行されるので、順序は非常に重要です。あるフィルタが別のフィルターの処理を妨げる危険性があるからです。たとえば、URL変換を実行した後に、許可されないHTMLが削除されると、すべてのリンクが削除される可能性があります。こういう事態が発生した場合は、フィルターの順序を変更する必要が生じるかもしれません。

en: Warning: This permission may have security implications depending on how the text format is configured.
ja: 【警告】これを許可すると、テキストフォーマットの設定方法によっては、セキュリティー上の危険が発生する可能性があります。

en: Use the !text_format text format
ja: テキストフォーマット !text_format を使用

en: More information about text formats
ja: テキストフォーマットに関する詳細情報

en: Limit allowed HTML tags
ja: 許可されるHTMLタグを制限

en: Convert line breaks into HTML (i.e. <code>&lt;br&gt;</code> and <code>&lt;p&gt;</code>)
ja: 改行をHTMLに変換(たとえば、<code>&lt;br&gt;</code> や <code>&lt;p&gt;</code>などに)

en: Convert URLs into links
ja: URLをリンクに変換

en: Correct faulty and chopped off HTML
ja: HTMLの誤りを修正し削除する

en: Display any HTML as plain text
ja: すべてのHTML文書をプレーンテキストで表示

en: A list of HTML tags that can be used. JavaScript event attributes, JavaScript URLs, and CSS are always stripped.
ja: 利用可能なHTMLタグリスト。Javascript イベント属性、JavaScript URL、CSS は常に削除されます。

en: Display basic HTML help in long filter tips
ja: HTMLの基本的な解説をフィルターの説明で表示

en: Add rel="nofollow" to all links
ja: rel="nofollow" をすべてのリンクに追加

en: This site allows HTML content. While learning all of HTML may feel intimidating, learning how to use a very small number of the most basic HTML "tags" is very easy. This table provides examples for each tag that is enabled on this site.
ja: このサイトでは、HTML文書を入力することができます。すべてのHTML構文を学習するのは大変に感じるかもしれませんが、ごく少数の基本的なHTMLタグを利用するのは非常に簡単です。この表に入力可能なタグの例があります。

en: For more information see W3C's <a href="@html-specifications">HTML Specifications</a> or use your favorite search engine to find other sites that explain HTML.
ja: 詳細は W3C の<a href="@html-specifications">HTML Specifications</a> を参照するか、検索エンジンでHTMLを解説しているサイトを探してみてください。

en: Most unusual characters can be directly entered without any problems.
ja: ほとんどの特殊文字は問題なく入力できます。

en: If you do encounter problems, try using HTML character entities. A common example looks like &amp;amp; for an ampersand &amp; character. For a full list of entities see HTML's <a href="@html-entities">entities</a> page. Some of the available characters include:
ja: もし表示がおかしくなった場合は、HTML文字実体参照を試してみてください。たとえば、アンパサンド &amp; を &amp;amp; と入力します。文字実体参照の完全なリストは、HTMLの <a href="@html-entities">実体参照</a>ページをご覧ください。

en: No HTML tags allowed.
ja: HTMLタグは利用できません。

en: Filters content in preparation for display.
ja: 表示のために利用するフィルター

en: By !author @time ago
ja: 投稿者 !author 日時 @time 前

en: The forum %term and all sub-forums have been deleted.
ja: フォーラム %term とすべてのサブフォーラムが削除されました。

en: The number of replies a topic must have to be considered "hot".
ja: 記事が"活発"と評価される返信数。

en: No containers or forums available. <a href="@container">Add container</a> or <a href="@forum">Add forum</a>.
ja: コンテナーまたはフォーラムがありません。<a href="@container">コンテナーを追加する</a> または <a href="@forum">フォーラムを追加する</a>。

en: forum: deleted %term and all its sub-forums.
ja: フォーラム: %term とサブフォーラムをすべて削除しました。

en: The Forum module lets you create threaded discussion forums with functionality similar to other message board systems. Forums are useful because they allow community members to discuss topics with one another while ensuring those conversations are archived for later reference. In a forum, users post topics and threads in nested hierarchies, allowing discussions to be categorized and grouped. The forum hierarchy consists of:
ja: Forumモジュールを使うと、掲示板に似たスレッド型のディスカッションフォーラムを作成することができます。フォーラムは、コミュニティーのメンバー同士でトピックに関する議論を行うことができ、それらの意見を後で参照できるようにアーカイブします。フォーラムの内部では、ユーザーは記事を入れ子状に投稿でき、議論をカテゴリー別・グループ別に分類できます。フォーラム階層は以下を含みます。

en: Optional containers (for example, <em>Support</em>), which can hold:
ja: オプションのコンテナー(たとえば、<strong>サポート</strong>は以下を抱合可能です。

en: Forums (for example, <em>Installing Drupal</em>), which can hold:
ja: フォーラム (たとえば <strong>Drupaのインストール</strong>)は、次を抱合可能です。

en: Forum topics submitted by users (for example, <em>How to start a Drupal 6 Multisite</em>), which start discussions and are starting points for:
ja: ユーザーによって投稿されたフォーラム記事(たとえば、<strong>Drupal 6 で複数サイトを稼働させるには</strong>)。これはディスカッションを開始し、次の起点となります：

en: Threaded comments submitted by users (for example, <em>You have these options...</em>).
ja: ユーザーによって投稿された階層型のコメント(たとえば、<strong>次のような選択肢があります・・・</strong>)

en: Setting up forum structure
ja: フォーラム構造の設定

en: Visit the <a href="@forums">Forums page</a> to set up containers and forums to hold your discussion topics.
ja: <a href="@forums">フォーラムページ</a>を開いて、ディスカッション用の記事を保存するコンテナーとフォーラムを設定してください。

en: Starting a discussion
ja: ディスカッションを開始

en: The <a href="@create-topic">Forum topic</a> link on the <a href="@content-add">Add new content</a> page creates the first post of a new threaded discussion, or thread.
ja: <a href="@content-add">コンテンツの追加</a>ページの<a href="@create-topic">フォーラム記事</a>リンクから、新しいスレッド型ディスカッションの起点となる記事を作成できます。

en: Enabling the Forum module provides a default <em>Forums</em> menu item in the navigation menu that links to the <a href="@forums">Forums page</a>.
ja: Forumモジュールを有効にすると、ナビゲーションメニューに<a href="@forums">フォーラムページ</a>にリンクする、デフォルトの<strong>フォーラム</strong>メニューアイテムが作成されます。

en: Moving forum topics
ja: フォーラムトピックの移動

en: A forum topic (and all of its comments) may be moved between forums by selecting a different forum while editing a forum topic. When moving a forum topic between forums, the <em>Leave shadow copy</em> option creates a link in the original forum pointing to the new location.
ja: フォーラム記事(とそのコメントすべて)は、フォーラム記事を編集中に別のフォーラムを選択することで、移動することが可能です。記事を別のフォーラムに移動した時、<strong>シャドーコピーを残す</strong>オプションを使うと、元のフォーラムに新しいフォーラムへのリンクを作成することができます。

en: Locking and disabling comments
ja: コメントのロックと無効化

en: Selecting <em>Closed</em> under <em>Comment settings</em> while editing a forum topic will lock (prevent new comments on) the thread. Selecting <em>Hidden</em> under <em>Comment settings</em> while editing a forum topic will hide all existing comments on the thread, and prevent new ones.
ja: フォーラム記事の修正画面にある、<strong>コメント設定</strong>の下にある<strong>閉鎖</strong>を選択すると、その記事にはロック(新規コメントがつけられなくなる)されます。フォーラム記事の修正画面にある<strong>コメント設定</strong>の下にある<strong>非表示</strong>を選択すると、コメントはすべて非表示になり、新規コメントも投稿できなくなります。

en: Forums contain forum topics. Use containers to group related forums.
ja: フォーラムはフォーラム用記事を格納します。関連するフォーラムをグループ分けするにはコンテナーを利用してください。

en: Use containers to group related forums.
ja: 関連するフォーラムをグループ化するためにコンテナーを利用。

en: A forum holds related forum topics.
ja: フォーラムには関連する複数の記事が含まれます。

en: Adjust the display of your forum topics. Organize the forums on the <a href="@forum-structure">forum structure page</a>.
ja: フォーラム記事の表示方法を調整。<a href="@forum-structure">フォーラム構成ページ</a>で、フォーラムを組織化してください。

en: Add new @node_type
ja: @node_type を追加

en: <a href="@login">Log in</a> to post new content in the forum.
ja: フォーラムに投稿するには<a href="@login">ログイン</a>してください。

en: The item %forum is a forum container, not a forum. Select one of the forums below instead.
ja: アイテム %forum は単なるフォーラムのコンテナーで、フォーラムではありません。その配下にあるフォーラムのひとつを選択してください。

en: A <em>forum topic</em> starts a new discussion thread within a forum.
ja: <strong>フォーラム記事</strong>はフォーラム内で新しいディスカッションを開始するものです。

en: Control forum hierarchy settings.
ja: フォーラムの階層を設定します。

en: Forum navigation vocabulary
ja: フォーラムナビゲーション用語集

en: Provides discussion forums.
ja: フォーラムを提供する。

en: Follow these steps to set up and start using your website:
ja: ウェブサイトを設定して利用を開始するために、次の手順を実行してください。

en: <strong>Start posting content</strong> Finally, you can <a href="@content">add new content</a> for your website.
ja: <strong>コンテンツの入力を開始</strong> 最後に、<a href="@content">コンテンツを追加</a>してください。

en: For more information, refer to the specific topics listed in the next section or to the <a href="@handbook">online Drupal handbooks</a>. You may also post at the <a href="@forum">Drupal forum</a> or view the wide range of <a href="@support">other support options</a> available.
ja: 詳細については、<a href="@handbook">online Drupal handbooks</a>の、対応するトピックを参照ください。 <a href="@forum">Drupal forum</a>に投稿したり、多岐にわたる<a href="@support">other support options</a> を参照することもできます。

en: The Help module provides <a href="@help-page">Help reference pages</a> and context-sensitive advice to guide you through the use and configuration of modules. It is a starting point for the online <a href="@handbook">Drupal handbooks</a>. The handbooks contain more extensive and up-to-date information, are annotated with user-contributed comments, and serve as the definitive reference point for all Drupal documentation. For more information, see the online handbook entry for the <a href="@help">Help module</a>.
ja: Helpモジュールは、<a href="@help-page">Help reference pages</a> と、モジュールの構成・利用をする過程で文脈に応じたアドバイスを提供します。Helpモジュールは、オンラインの <a href="@handbook">Drupalハンドブック</a>の起点となります。オンラインハンドブックにはより広範囲で最新の情報が含まれ、またユーザーのコメントが付加されており、最も信頼できるDrupalのドキュメンテーションが入手できます。詳しくはオンラインハンドブックの<a href="@help">Help module</a>（英文）を参照してください。

en: Providing a help reference
ja: ヘルプリファレンスを用意

en: The Help module displays explanations for using each module listed on the main <a href="@help">Help reference page</a>.
ja: Helpモジュールは、<a href="@help">ヘルプリファレンス</a>ページの一覧にある各モジュール説明を表示します。

en: Providing context-sensitive help
ja: 文脈関連ヘルプを用意

en: The Help module displays context-sensitive advice and explanations on various pages.
ja: Helpモジュールは様々なページで文脈に関連したアドバイスや説明を表示します。

en: Edit %name style
ja: スタイル %name を編集

en: This image style is currently being provided by a module. Click the "Override defaults" button to change its settings.
ja: この画像スタイルは、現在モジュールから提供されています。設定を変更するには"デフォルト設定の上書き"ボタンをクリックしてください。

en: Image style name
ja: 画像スタイル名称

en: This image style is being provided by %module module and may not be renamed.
ja: この画像スタイルは、モジュール %module から提供されているので名称は変更できません。

en: The name is used in URLs for generated images. Use only lowercase alphanumeric characters, underscores (_), and hyphens (-).
ja: この名称は生成される画像のURLに使われます。英小文字・数字・アンダーライン・ハイフンのみ利用可能です。

en: Select a new effect
ja: 新しいエフェクトを選択

en: Override defaults
ja: デフォルト設定の上書き

en: Update style
ja: 更新スタイル

en: Select an effect to add.
ja: 追加するエフェクトを選択。

en: The image effect was successfully applied.
ja: 画像エフェクトは正常に適用されました。

en: The %style style has been overridden, allowing you to change its settings.
ja: スタイル %style は上書きされましたので、設定を変更することができます。

en: Style name
ja: スタイル名

en: Create new style
ja: 新しいスタイルを作成

en: Style %name was created.
ja: スタイル %name が作成されました。

en: The image style name %name is already in use.
ja: 画像スタイル %name はすでに利用されています。

en: Please only use lowercase alphanumeric characters, underscores (_), and hyphens (-) for style names.
ja: スタイル名には、英小文字・数字・アンダーライン(_)・ハイフン(-)のみを利用ください。

en: No replacement, just delete
ja: 置換なしで単純に削除

en: Replacement style
ja: 置換スタイル

en: Optionally select a style before deleting %style
ja: %style を削除する前に適用するスタイルを選択(任意)

en: If this style is in use on the site, you may select another style to replace it. All images that have been generated for this style will be permanently deleted.
ja: もしこのスタイルがサイトで利用中の場合、それを置換するための別のスタイルを選択できます。このスタイル用に生成された画像はすべて削除されます。

en: Style %name was deleted.
ja: スタイル %name は削除されました。

en: Revert the %style style?
ja: スタイル %style を元に戻しますか？

en: Reverting this style will delete the customized settings and restore the defaults provided by the @module module.
ja: このスタイルを取り消すと、カスタマイズ設定が削除され、モジュール @module の初期設定に戻されます。

en: Edit %label effect
ja: エフェクト %label を更新

en: Add %label effect
ja: エフェクト %label を追加

en: Update effect
ja: エフェクトの更新

en: Add effect
ja: エフェクトの追加

en: Are you sure you want to delete the @effect effect from the %style style?
ja: スタイル %style から、エフェクト @effect を削除してかまいませんか？

en: The image effect %name has been deleted.
ja: 画像エフェクト %name が削除されました。

en: !name must be an integer.
ja: !name は整数でなければなりません。

en: !name must be a positive integer.
ja: !name は正の整数でなければなりません。

en: !name must be a hexadecimal color value.
ja: !name は16進数で表現された色の値でなければなりません。

en: Width and height can not both be blank.
ja: 幅と高さはどちらも空白にはできません。

en: The part of the image that will be retained during the crop.
ja: この部分の画像がトリミング後に残されます。

en: The background color to use for exposed areas of the image. Use web-style hex colors (#FFFFFF for white, #000000 for black). Leave blank for transparency on image types that support it.
ja: 画像の空白分の背景色。HTMLで利用する16進数を利用した色を指定してください(白は#FFFFFF、黒は#000000)　空白にしておくと、画像タイプがサポートしていれば透明になります。

en: There are currently no styles. <a href="!url">Add a new one</a>.
ja: 現在スタイルがありません。<a href="!url">新しく追加する</a>。

en: There are currently no effects in this style. Add one by selecting an option below.
ja: このスタイルには現在何もエフェクトが設定されていません。下のオプションから一つ選択してください。

en: view actual size
ja: 実サイズで表示

en: Sample original image
ja: 元画像サンプル

en: Sample modified image
ja: 適用後画像サンプル

en: Resizing will make images an exact set of dimensions. This may cause images to be stretched or shrunk disproportionately.
ja: リサイズをすると、画像は正確に指定された解像度に変更されます。これは、画像が拡張・縮小される際に縦横比が変更される可能性がある事を意味します。

en: Scaling will maintain the aspect-ratio of the original image. If only a single dimension is specified, the other dimension will be calculated.
ja: 拡縮は元画像の縦横比を保持します。もし、片方の解像度が指定されると、もう一方は自動的に計算されます。

en: Scale and crop
ja: 拡縮とトリミング

en: Scale and crop will maintain the aspect-ratio of the original image, then crop the larger dimension. This is most useful for creating perfectly square thumbnails without stretching the image.
ja: 拡縮とトリミングは元画像の縦横比を維持し、大きい側をトリミングします。この方法は、画像を引き延ばすことなく正方形のサムネイルを作成するのに非常に有効です。

en: Cropping will remove portions of an image to make it the specified dimensions.
ja: トリミングをすると、指定された解像度にするために画像の一部が削除されます。

en: Desaturate
ja: グレースケール化

en: Desaturate converts an image to grayscale.
ja: クレースケール化は画像から色を取り除きます。

en: Rotating an image may cause the dimensions of an image to increase to fit the diagonal.
ja: 画像の回転を行うと、結果画像を収めるために画像の解像度が大きくなる可能性があります。

en: Image resize failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
ja: %path (%mimetype, %dimensions) に、ツールキット %toolkit を適用する際、画像のリサイズに失敗しました。

en: Image scale failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
ja: %path (%mimetype, %dimensions) に、ツールキット %toolkit を適用する際、画像の拡縮に失敗しました。

en: Image crop failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
ja: %path (%mimetype, %dimensions) に、ツールキット %toolkit を適用する際、画像のトリミングに失敗しました。

en: Image scale and crop failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
ja: %path (%mimetype, %dimensions) に、ツールキット %toolkit を適用する際、画像の拡縮・トリミングに失敗しました。

en: Image desaturate failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
ja: %path (%mimetype, %dimensions) に、ツールキット %toolkit を適用する際、画像のグレースケール化に失敗しました。

en: Image rotate failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
ja: %path (%mimetype, %dimensions) に、ツールキット %toolkit を適用する際、画像の回転に失敗しました。

en: This field stores the ID of an image file as an integer value.
ja: このフィールドは画像ファイルを整数で表現したIDを格納します。

en: If no image is uploaded, this image will be shown on display.
ja: 画像がアップロードされていない場合、この画像が表示されます。

en: The maximum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Leave blank for no restriction. If a larger image is uploaded, it will be resized to reflect the given width and height. Resizing images on upload will cause the loss of <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">EXIF data</a> in the image.
ja: 幅x高さの形式で表現された最大の画像サイズ(たとえば 640x480)。空白のままにすると制限はなくなります。もし、このサイズよりも大きな画像がアップロードされると、設定された幅と高さになるようにリサイズされます。アップロードされたファイルのリサイズによって、ファイル内の<a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">EXIF データ</a>が消失します。

en: Minimum image resolution
ja: 最小画像解像度

en: The minimum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Leave blank for no restriction. If a smaller image is uploaded, it will be rejected.
ja: 幅x高さの形式で表現された最小の画像サイズ(たとえば 640x480)。空白のままにすると制限はなくなります。もしこのサイズよりも小さな画像ファイルがアップロードされると、拒否されます。

en: Enable <em>Alt</em> field
ja: <strong>Alt</strong>フィールドを有効にする

en: The alt attribute may be used by search engines, screen readers, and when the image cannot be loaded.
ja: alt 属性は検索エンジン・音声読み上げソフト・画像がロードされていない時に利用されます。

en: Enable <em>Title</em> field
ja: <em>Title</em> フィールドを有効にする

en: The title attribute is used as a tooltip when the mouse hovers over the image.
ja: title 属性は、画像の上にマウスが置かれた時、ツールチップに表示されます。

en: Height and width values must be numeric.
ja: 高さと幅の値は数値でなければなりません。

en: Both a height and width value must be specified in the !name field.
ja: !name フィールドの高さと幅の値を両方とも設定しなければなりません。

en: Preview image style
ja: 画像スタイルのプレビュー

en: no preview
ja: プレビューなし

en: The preview image will be shown while editing the content.
ja: コンテンツを編集中にプレビュー画像が表示されます。

en: The Image module allows you to manipulate images on your website. It exposes a setting for using the <em>Image toolkit</em>, allows you to configure <em>Image styles</em> that can be used for resizing or adjusting images on display, and provides an <em>Image</em> field for attaching images to content. For more information, see the online handbook entry for <a href="@image">Image module</a>.
ja: Imageモジュールを使うとサイトの画像を操作することができます。<strong>イメージツールキット</strong>を利用して、設定状況を確認し、リサイズや表示領域に適合したリサイズのために利用できる<strong>画像スタイル</strong>の設定、そしてコンテンツに画像を添付する<strong>画像</strong>フィールドの設定ができます。詳細はオンラインハンドブックの<a href="@image">Image module</a>（英文）を参照ください。

en: Manipulating images
ja: 画像を操作

en: With the Image module you can scale, crop, resize, rotate and desaturate images without affecting the original image using <a href="@image">image styles</a>. When you change an image style, the module automatically refreshes all created images. Every image style must have a name, which will be used in the URL of the generated images. There are two common approaches to naming image styles (which you use will depend on how the image style is being applied):
ja: Imageモジュールを利用して、元画像に影響を与えず、拡縮・トリミング・リサイズ・回転・グレースケール化の効果を得ることができます。画像スタイルを変更した際、モジュールが自動的に作成された画像をすべて更新します。すべての画像スタイルには名前が必要で、その名前が作成された画像のURLに利用されます。画像ファイルの名前をつけるには次の二つの方法(どちらを選択するかは、画像スタイルをどのように適用するかで決まります)があります。

en: Based on where it will be used: eg. <em>profile-picture</em>
ja: 利用される場所: 【例】<strong>プロファイル画像</strong>

en: Describing its appearance: eg. <em>square-85x85</em>
ja: 表示に関する説明: 【例】 <strong>正方形-85x85</strong>

en: Attaching images to content as fields
ja: 画像をフィールドとしてコンテンツに添付

en: Image module also allows you to attach images to content as fields. To add an image field to a <a href='@content-type'>content type</a>, go to the content type's <em>manage fields</em> page, and add a new field of type <em>Image</em>. Attaching images to content this way allows image styles to be applied and maintained, and also allows you more flexibility when theming.
ja: Imageモジュールは、コンテンツにフィールドとして画像を添付することができます。<a href='@content-type'>コンテンツタイプ</a>に画像フィールドを追加するには、コンテンツタイプの<strong>フィールド管理</strong>をクリックし、<strong>画像</strong>タイプのフィールドを追加してください。コンテンツタイプにこの方法で画像を添付すると、画像スタイルの追加や管理ができるようになり、テーマ設定を行う時の柔軟性が高まります。

en: Image styles commonly provide thumbnail sizes by scaling and cropping images, but can also add various effects before an image is displayed. When an image is displayed with a style, a new file is created and the original image is left unchanged.
ja: 拡縮とトリミングを使った一般的にサムネイルに利用される画像スタイルですが、画像が表示される前に様々なエフェクトを追加することも可能です。スタイルを適用された画像が表示される時、新しいファイルが生成され、元の画像はそのままの形で残ります。

en: Administer image styles
ja: イメージスタイルの管理

en: Create and modify styles for generating image modifications such as thumbnails.
ja: サムネイルのように変換された画像を生成するためのスタイルを作成・更新。

en: No defined styles
ja: 定義されたスタイルなし

en: Image generation in progress. Try again shortly.
ja: 画像生成を実行中です。少し待ってから再度やり直してください。

en: Error generating image.
ja: 画像生成エラー。

en: Unable to generate the derived image located at %path.
ja: %path に派生画像ファイルを生成できません。

en: Failed to create style directory: %directory
ja: スタイルディレクトリー %directory の作成に失敗しました

en: Cached image file %destination already exists. There may be an issue with your rewrite configuration.
ja: キャッシュされた画像ファイル %destination がすでに存在します。 これは、現在の上書き設定に起因する問題かもしれません。

en: Generate image style
ja: 画像スタイルを生成

en: Image styles
ja: 画像スタイル

en: Configure styles that can be used for resizing or adjusting images on display.
ja: 画像のリサイズや表示域に適合させるために利用できるスタイルを設定。

en: List the current image styles on the site.
ja: サイト上にある現在の画像スタイル一覧。

en: Add style
ja: スタイルの追加

en: Add a new image style.
ja: 画像スタイルを追加する。

en: Configure an image style.
ja: 画像スタイルを設定する。

en: Delete an image style.
ja: 画像スタイルを削除する。

en: Revert style
ja: スタイルの復帰

en: Revert an image style.
ja: 画像スタイルを復帰する。

en: Edit image effect
ja: 画像エフェクトを編集

en: Delete image effect
ja: 画像エフェクトを削除

en: Add image effect
ja: 画像エフェクトを追加

en: Add a new effect to a style.
ja: スタイルにエフェクトを追加する。

en: Provides image manipulation tools.
ja: 画像操作ツールを提供する。

en: Use the <em>Custom language</em> section below if your desired language does not appear in this list.
ja: 求める言語がリストの中にない場合、下にある<strong>カスタム言語</strong>セクションを利用してください。

en: Path prefix language code
ja: 言語コードのパス接頭語

en: Language code or other custom text to use as a path prefix for URL language detection, if your <em>Detection and selection</em> settings use URL path prefixes. For the default language, this value may be left blank. <strong>Modifying this value may break existing URLs. Use with caution in a production environment.</strong> Example: Specifying "deutsch" as the path prefix code for German results in URLs like "example.com/deutsch/contact".
ja: <strong>判定と選択</strong>設定で、URL接頭語を選択した場合、言語判定に利用されるURL接頭語のカントリーコードか任意の文字列。デフォルト言語では、この値を空白にできます。<strong>この値を変更すると既存のURLを無効にする恐れがあります。本番環境での利用は十分にご注意ください。</strong>【例】 "nihongo" を日本語のパス接頭語に指定すると、URLは "example.com/nihongo/contact"のようになります。

en: Detection method
ja: 検出方法

en: Part of the URL that determines language
ja: 言語判定用のURL部分

en: <em>Path prefix</em>: URLs like http://example.com/de/contact set language to German (de). <em>Domain</em>: URLs like http://de.example.com/contact set the language to German. <strong>Warning: Changing this setting may break incoming URLs. Use with caution on a production site.</strong>
ja: <strong>パス接頭語</strong>: http://example.com/ja/contact のようなURLは、言語が日本語(jp)に設定されます。<strong>ドメイン</strong>: http://jp.example.com/contact のようなURLは言語を日本語に接てします。<strong>【警告】この設定を変更すると、アクセスするURLを無効にする恐れがあります。本番環境では十分にご注意ください。</strong>

en: Request/session parameter
ja: Request/sessionパラメーター

en: Name of the request/session parameter used to determine the desired language.
ja: 目的の言語の判定に利用されるrequest/sessionパラメーターの名称。

en: Filter translatable strings
ja: フィルターで翻訳可能な文字列

en: Date type
ja: 日付型

en: Are you sure you want to reset the date formats for %language to the global defaults?
ja: 言語 %language の日付フォーマットを全体のデフォルトに変更してよろしいですか？

en: Resetting will remove all localized date formats for this language. This action cannot be undone.
ja: リセットすると、この言語のローカライズ済み日付フォーマットがすべて削除されます。この処理は取り消しできません。

en: The Locale module allows your Drupal site to be presented in languages other than the default English, and to be multilingual. The Locale module works by maintaining a database of translations, and examining text as it is about to be displayed. When a translation of the text is available in the language to be displayed, the translation is displayed rather than the original text. When a translation is unavailable, the original text is displayed, and then stored for review by a translator. For more information, see the online handbook entry for <a href="@locale">Locale module</a>.
ja: Localeモジュールを使うと、Drupal サイトを標準の英語以外で提供し、多言語サイトにすることもできます。Localeモジュールは翻訳データベースを管理し、どのデータを表示するかを調べます。表示する言語の翻訳テキストが存在する場合、原文ではなく翻訳文が表示されます。翻訳文が見つからない場合は原文が表示され、翻訳者のレビューのために保存されます。詳しくはオンラインテキストの<a href="@locale">Locale module</a>（英文）を参照ください。

en: Translating interface text
ja: インターフェース文字を翻訳

en: Translations of text in the Drupal interface may be provided by:
ja: Drupal インターフェースの翻訳テキストはこちらで見つかるかもしれません:

en: Translating within your site, using the Locale module's integrated <a href='@translate'>translation interface</a>.
ja: ロケールモジュールに統合された<a href='@translate'>インターフェース翻訳</a>を利用してサイト内を翻訳

en: Importing files from a set of existing translations, known as a translation package. A translation package enables the display of a specific version of Drupal in a specific language, and contains files in the Gettext Portable Object (<em>.po</em>) format. Although not all languages are available for every version of Drupal, translation packages for many languages are available for download from the <a href="@translations">Drupal translations page</a>.
ja: 翻訳パッケージと呼ばれる既存の翻訳ファイルをインポートする。翻訳パッケージによって、特定のバージョンのDrupalで特定の言語させることができます。翻訳パッケージはGettext Portable Object(<strong>.po</strong>)フォーマットのファイルです。すべてのDrupalバージョンにすべての言語のパッケージがあるわけではありませんが、多くの言語の翻訳パッケージが<a href="@translations">Drupal translations page</a>からダウンロードできます。

en: If an existing translation package does not meet your needs, the Gettext Portable Object (<em>.po</em>) files within a package may be modified, or new <em>.po</em> files may be created, using a desktop Gettext editor. The Locale module's <a href='@import'>import</a> feature allows the translated strings from a new or modified <em>.po</em> file to be added to your site. The Locale module's <a href='@export'>export</a> feature generates files from your site's translated strings, that can either be shared with others or edited offline by a Gettext translation editor.
ja: もし既存の言語パッケージが自分の要求に合わない場合、パッケージ内のGettext Portable Object(<strong>.po</strong>)ファイルを修正するか、ローカルマシンのGettextエディターを使って、新しい<strong>.po</strong>ファイルを作成できます。

en: Configuring a multilingual site
ja: 多言語サイトを設定

en: Language negotiation allows your site to automatically change language based on the domain or path used for each request. Users may (optionally) select their preferred language on their <em>My account</em> page, and your site can be configured to honor a web browser's preferred language settings. Site content can be translated using the <a href='@content-help'>Content translation module</a>.
ja: 言語判定機能によって、リクエスト時のドメイン・パスを元に自動的に言語を切り替えることができます。ユーザーは、<strong>マイアカウント</strong>ページで、優先言語を選択することもできます。さらに、ブラウザーの優先言語の設定を反映させるようなサイト設定も可能です。<a href='@content-help'>Content translationモジュール</a>を利用すると、サイトのコンテンツ翻訳が可能になります。

en: With multiple languages enabled, interface text can be translated, registered users may select their preferred language, and authors can assign a specific language to content. <a href="@translations">Download contributed translations</a> from Drupal.org.
ja: 複数の言語を有効にすると、インターフェース文字が変換できるようになり、登録ユーザーは自分の優先言語を選択できるようになります。また、著者はコンテンツを特定の言語に割り当てることができるようになります。Drupal.orgから<a href="@translations">寄与された翻訳をダウンロードする</a>。

en: Add a language to be supported by your site. If your desired language is not available in the <em>Language name</em> drop-down, click <em>Custom language</em> and provide a language code and other details manually. When providing a language code manually, be sure to enter a standardized language code, since this code may be used by browsers to determine an appropriate display language.
ja: サイトでサポートする言語をすべて追加してください。もし希望する言語が<strong>言語名</strong>のドロップダウンリストに存在しない場合は、<strong>カスタム言語</strong>をクリックし、言語コードやその他の詳細情報を手入力してください。言語コードを手入力する場合は、標準言語コードを入力するように注意してください。なぜなら、このコードは適切な言語を表示するのにブラウザーが利用する可能性があるからです。

en: Determine the language from a request/session parameter. Example: "http://example.com?language=de" sets language to German based on the use of "de" within the "language" parameter.
ja: request/sessionパラメーターから言語を判定する。【例】"http://example.com?language=jp"というURLは、"language"パラメーターが "jp"にセットされているので、日本語が使われます。

en: See the <a href="@languages">Languages page</a> for more information on adding support for additional languages.
ja: 詳細は、<a href="@languages">言語</a>ページの追加言語のサポートをご覧ください。

en: This page imports the translated strings contained in an individual Gettext Portable Object (<em>.po</em>) file. Normally distributed as part of a translation package (each translation package may contain several <em>.po</em> files), a <em>.po</em> file may need to be imported after offline editing in a Gettext translation editor. Importing an individual <em>.po</em> file may be a lengthy process.
ja: このページから、Gettext Portable Object(<strong>.po</strong>)ファイルを一つずつインポートできます。通常は、.poファイルは翻訳パッケージの一部として提供されています(翻訳パッケージは複数の<strong>.po</strong>ファイルからなります)が、Gettextエディターでオフラインでの編集作業をした後には単独の<strong>.po</strong>ファイルのインポートが必要です。<strong>.po</strong>ファイルを一つずつインポートするのは時間のかかる作業になる可能性があります。

en: This page allows a translator to search for specific translated and untranslated strings, and is used when creating or editing translations. (Note: For translation tasks involving many strings, it may be more convenient to <a href="@export">export</a> strings for offline editing in a desktop Gettext translation editor.) Searches may be limited to strings found within a specific text group or in a specific language.
ja: 翻訳者はこのページで特定の翻訳済み・未翻訳文字を検索することができ、翻訳を作成・編集する際に利用できます。(注意：翻訳の作業は非常に多くの文字列を扱うため、文字列を<a href="@export">エクスポート</a>し、ローカルマシンのGettext エディターを使って作業する方が便利かもしれません。) 検索は、特定の言語やテキストグループのみに絞り込むことができます。

en: Administer languages
ja: 言語の管理

en: Translate interface texts
ja: インターフェーステキストを翻訳

en: Order of language detection methods for content. If a version of content is available in the detected language, it will be displayed.
ja: コンテンツの言語を検出する方法を並び。検出された言語のコンテンツ翻訳が可能な場合、その翻訳が表示されます。

en: Order of language detection methods for user interface text. If a translation of user interface text is available in the detected language, it will be displayed.
ja: ユーザーインターフェース言語の判定ルールの順序。検出された言語にユーザーインターフェース文字列の翻訳がある場合、その翻訳が表示されます。

en: Determine the language from the URL (Path prefix or domain).
ja: URLから言語を判定する(パス接頭語かドメイン)

en: Determine the language from a request/session parameter.
ja: 言語をrequest/sessionパラメーターから判定する。

en: Follow the user's language preference.
ja: ユーザーの優先言語に従う。

en: Determine the language from the browser's language settings.
ja: ブラウザーの言語設定から言語を判定する。

en: Language switcher (@type)
ja: 言語の切り替え(@type)

en: Detection and selection
ja: 判定と選択

en: URL language detection configuration
ja: URL言語判定設定

en: Session language detection configuration
ja: セッション言語判定設定

en: Localize
ja: ローカライズ

en: Localize date formats
ja: ローカライズ済み日付フォーマット

en: Reset date formats
ja: 日付フォーマットのリセット

en: Reset localized date formats to global defaults
ja: ローカライズされた日付フォーマットを全体のデフォルト値にリセット

[ctx: Long month name]
en: January
ja: 1月

[ctx: Long month name]
en: February
ja: 2月

[ctx: Long month name]
en: March
ja: 3月

[ctx: Long month name]
en: April
ja: 4月

[ctx: Long month name]
en: May
ja: 5月

[ctx: Long month name]
en: June
ja: 6月

[ctx: Long month name]
en: July
ja: 7月

[ctx: Long month name]
en: August
ja: 8月

[ctx: Long month name]
en: September
ja: 9月

[ctx: Long month name]
en: October
ja: 10月

[ctx: Long month name]
en: November
ja: 11月

[ctx: Long month name]
en: December
ja: 12月

en: add link
ja: リンクを追加

en: There are no menu links yet. <a href="@link">Add link</a>.
ja: メニューリンクはまだ一つも登録されていません。<a href="@link">リンクを追加する</a>。

en: The text to be used for this link in the menu.
ja: メニュー内でこのリンクを使う時に利用される文字列。

en: The path for this menu link. This can be an internal Drupal path such as %add-node or an external URL such as %drupal. Enter %front to link to the front page.
ja: このメニューリンクのパス。%add-node のようなDrupal 内部パスか、%drupal のような外部パス。%front と入力するとトップページへのリンクになります。

en: Menu links that are not enabled will not be listed in any menu.
ja: 有効にされていないメニューリンクはどのメニュー一覧にも表示されません。

en: Show as expanded
ja: 展開して表示

en: If selected and this menu link has children, the menu will always appear expanded.
ja: 子メニューがあるメニューリンクで有効にすると、メニューは常に展開された状態で表示されます。

en: Parent link
ja: 親リンク

en: The maximum depth for a link and all its children is fixed at !maxdepth. Some menu links may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
ja: 最大のメニュー階層の深さは、!maxdepth までです。この限界を超えたメニューリンクは親になれない場合があります。

en: Optional. In the menu, the heavier links will sink and the lighter links will be positioned nearer the top.
ja: オプション。メニュー階層の中で大きな数値のリンクは下に、小さな数値のリンクは上に表示されます。

en: Are you sure you want to delete the custom menu link %item?
ja: カスタムメニューリンク %item を削除してよろしいですか？

en: The menu link %title has been deleted.
ja: メニューリンク %title が削除されました。

en: Are you sure you want to reset the link %item to its default values?
ja: リンク %item をデフォルト値にリセットしてよろしいですか？

en: The menu link was reset to its default settings.
ja: メニューリンクはデフォルト設定にリセットされました。

en: No Main links
ja: メインリンクなし

en: Source for the Main links
ja: メインリンクのソース

en: Select what should be displayed as the Main links (typically at the top of the page).
ja: メインリンク(一般的にページの上部)に表示する項目を選択。

en: No Secondary links
ja: セカンダリーリンクなし

en: Source for the Secondary links
ja: セカンダリーリンクのソース

en: Select the source for the Secondary links. An advanced option allows you to use the same source for both Main links (currently %main) and Secondary links: if your source menu has two levels of hierarchy, the top level menu links will appear in the Main links, and the children of the active link will appear in the Secondary links.
ja: セカンダリーリンクのソースを選択。アドバンスオプションを使うと、メインリンク(現在 %main)とセカンダリーリンクで同じソースを利用することができます。ソースが二階層になっている場合、トップレベルのメニューはメインリンクに、その下の階層の有効なリンクはセカンダリーメニューに表示されます。

en: Deleted custom menu %title and all its menu links.
ja: カスタムメニュー %title とその中のメニューリンクがすべて削除されました。

en: Deleted menu link %title.
ja: メニューリンク %title を削除しました。

en: <strong>Warning:</strong> There is currently 1 menu link in %title. It will be deleted (system-defined items will be reset). | <strong>Warning:</strong> There are currently @count menu links in %title. They will be deleted (system-defined links will be reset).
ja[0]: 現在 @count 個のメニューリンクが %title 内にあります。これらは削除されます(システム定義リンクはリセットされます)。
ja[1]: 現在 @count 個のメニューリンクが %title 内にあります。これらは削除されます(システム定義リンクはリセットされます)。

en: Managing menus
ja: メニューの管理

en: Users with the <em>Administer menus and menu items</em> permission can add, edit and delete custom menus on the <a href="@menu">Menus administration page</a>. Custom menus can be special site menus, menus of external links, or any combination of internal and external links. You may create an unlimited number of additional menus, each of which will automatically have an associated block. By selecting <em>list links</em>, you can add, edit, or delete links for a given menu. The links listing page provides a drag-and-drop interface for controlling the order of links, and creating a hierarchy within the menu.
ja: <strong>メニューとメニュー項目の管理</strong>権限を持ったユーザーは<a href="@menu">メニュー管理ページ</a>から、カスタムメニューの追加・編集・削除ができます。カスタムメニューは、サイト内部リンク・外部リンク・内部リンクと外部リンクの混合が可能です。追加メニューの数に制限はなく、自動的にメニューを含むブロックが生成されます。<strong>リンクの一覧</strong>を選択すると、そのメニュー内のリンクの追加・編集・削除ができます。リンクの一覧ページは、メニューの階層構造や並びを変更するためにドラッグ＆ドロップのユーザーインターフェースを備えています。

en: Displaying menus
ja: メニューの表示

en: After you have created a menu, you must enable and position the associated block on the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>.
ja: メニューを作成後、<a href="@blocks">ブロック管理ページ</a>から、関連するブロックを有効にし、表示場所を設定する必要があります。

en: You can enable the newly-created block for this menu on the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>.
ja: このメニュー用に新しく作成されたブロックを<a href="@blocks">ブロック管理ページ</a>で有効にできます。

en: Each menu has a corresponding block that is managed on the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>.
ja: メニューはそれぞれ対応するブロックがあり、<a href="@blocks">ブロック管理ページ</a>で設定できます。

en: Administer menus and menu items
ja: メニューとメニュー項目の管理

en: Provide a menu link
ja: メニューリンクを生成

en: Menu links with smaller weights are displayed before links with larger weights.
ja: 小さなウエイト番号を持つメニューは大きなウエイト番号を持つメニューよりも前に表示されます。

en: Available menus
ja: 利用可能なメニュー

en: The menus available to place links in for this content type.
ja: このコンテンツタイプ用のリンクとして利用可能なメニュー。

en: Default parent item
ja: デフォルトの親項目

en: Choose the menu item to be the default parent for a new link in the content authoring form.
ja: コンテンツの作成フォームの新規メニューのデフォルトの親になるメニューアイテムを選択。

en: Add new menus to your site, edit existing menus, and rename and reorganize menu links.
ja: サイトへのメニューの追加、既存メニューの編集、メニューリンクの名前変更や整理をします。

en: Parent menu items
ja: 親メニュー項目

en: Edit menu link
ja: メニューリンクの編集

en: Reset menu link
ja: メニューリンクのリセット

en: Delete menu link
ja: メニューリンクの削除

en: The <em>Navigation</em> menu contains links intended for site visitors. Links are added to the <em>Navigation</em> menu automatically by some modules.
ja: <strong>ナビゲーション</strong>メニューには、サイトの読者を想定したリンクが含まれています。リンクは、モジュールによって自動的に追加されるものもあります。

en: The <em>User</em> menu contains links related to the user's account, as well as the 'Log out' link.
ja: <strong>ユーザーメニュー</strong>に、ユーザーアカウント関係のリンクとログアウトリンクが含まれています。

en: The <em>Management</em> menu contains links for administrative tasks.
ja: <strong>管理</strong>メニューに管理用タスクのメニューが含まれています。

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
ja: <strong>メイン</strong>メニューは多くのサイトで、サイト内の主な項目へのリンクのために使われます。最上部のナビゲーションバーとして表示されるのが一般的です。

en: manage display
ja: 表示の管理

en: No content types available. <a href="@link">Add content type</a>.
ja: コンテンツタイプがありません。<a href="@link">コンテンツタイプを追加する</a>。

en: The human-readable name of this content type. This text will be displayed as part of the list on the <em>Add new content</em> page. It is recommended that this name begin with a capital letter and contain only letters, numbers, and spaces. This name must be unique.
ja: このコンテンツタイプの表示用名称。<strong>コンテンツの追加</strong>ページのリスト内に表示されます。大文字から始まる名称で、英字・数字・スペースのみを含む名称を推奨。この名称は他と重複してはいけません。

en: Describe this content type. The text will be displayed on the <em>Add new content</em> page.
ja: このコンテンツタイプの説明。これは、<strong>コンテンツの作成</strong>ページに表示されます。

en: Preview before submitting
ja: 投稿前にプレビュー

en: This text will be displayed at the top of the page when creating or editing content of this type.
ja: このタイプのコンテンツを作成・編集する際、この文字がページの上部に表示されます。

en: Users with the <em>Administer content</em> permission will be able to override these options.
ja: <strong>ノードの管理</strong>権を持ったユーザーは、これらのオプションを変更できます。

en: Display author and date information.
ja: 作成者と日付情報を表示。

en: Author username and publish date will be displayed.
ja: 作成者のユーザー名と公開日付が表示されます。

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
ja: システム内部名称が不正です。%invalid 以外の名称を入力してください。

en: %type is used by 1 piece of content on your site. If you remove this content type, you will not be able to edit the %type content and it may not display correctly. | %type is used by @count pieces of content on your site. If you remove %type, you will not be able to edit the %type content and it may not display correctly.
ja[0]: 1個の記事でコンテンツタイプ %type が使われています。このコンテンツタイプを削除すると、%type のコンテンツが正しく編集できなくなる可能性があります。
ja[1]: @count 個の記事でコンテンツタイプ %type が使われています。このコンテンツタイプを削除すると、%type のコンテンツが正しく編集できなくなる可能性があります。

en: Publish selected content
ja: 選択されたコンテンツを公開する

en: Unpublish selected content
ja: 選択されたコンテンツを非公開にする

en: Promote selected content to front page
ja: 選択されたコンテンツをフロントページに掲載する

en: Demote selected content from front page
ja: 選択されたコンテンツをフロントページから撤去する

en: Make selected content sticky
ja: 選択されたコンテンツをリスト上部に固定する

en: Make selected content not sticky
ja: 選択されたコンテンツのリスト上部への固定を解除する

en: Delete selected content
ja: 選択されたコンテンツの削除

en: Deleted @count posts.
ja: @count 個の記事を削除しました。

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
ja[0]: この記事を削除してよろしいですか？
ja[1]: これらの記事を削除してよろしいですか？

en: <em>Edit @type</em> @title
ja: <strong>@type</strong> @title の編集

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create-content">content type creation page</a> to add a new content type.
ja: まだコンテンツタイプを一つも作成していません。<a href="@create-content">コンテンツタイプ作成ページ</a>で、コンテンツタイプを追加してください。

en: Revision log message
ja: リビジョンログメッセージ

en: Provide an explanation of the changes you are making. This will help other authors understand your motivations.
ja: 変更についての説明を記入。あなたが行った更新を別の更新者が理解するのに役立ちます。

en: Tokens related to individual content items, or "nodes".
ja: コンテンツ(ノード)関係のトークン。

en: The unique ID of the content item, or "node".
ja: コンテンツ(ノード)のユニークID。

en: The main body text of the node.
ja: ノードの本文。

en: The summary of the node's main body text.
ja: ノードの本文の要約。

en: The content access permissions need to be rebuilt. <a href="@node_access_rebuild">Rebuild permissions</a>.
ja: コンテンツアクセス権の再構築が必要です。<a href="@node_access_rebuild">アクセス権の再構築ページ</a>を開いてください。

en: The Node module manages the creation, editing, deletion, settings, and display of the main site content. Content items managed by the Node module are typically displayed as pages on your site, and include a title, some meta-data (author, creation time, content type, etc.), and optional fields containing text or other data (fields are managed by the <a href="@field">Field module</a>). For more information, see the online handbook entry for <a href="@node">Node module</a>.
ja: Nodeモジュールはサイトのメインコンテンツの作成・編集・削除・設定を管理します。ノードは、一般的にサイト上の一ページとして表示され、タイトルやメタデータ (作成者・作成日・コンテンツタイプ)、他の情報が入力された追加フィールド(フィールドは<a href="@field">Fieldモジュール</a>で管理できます)が含まれます。詳細はオンラインハンドブックの<a href="@node">Node module</a> (英文) を参照ください。

en: Creating content
ja: コンテンツの作成

en: When new content is created, the Node module records basic information about the content, including the author, date of creation, and the <a href="@content-type">Content type</a>. It also manages the <em>publishing options</em>, which define whether or not the content is published, promoted to the front page of the site, and/or sticky at the top of content lists. Default settings can be configured for each <a href="@content-type">type of content</a> on your site.
ja: コンテンツの作成時、作成者・作成日付・<a href="@content-type">コンテンツタイプ</a>などの情報が記録されます。それ以外に、公開・非公開を決める<strong>公開オプション</strong>や、トップページに表示するか、リストの上部に固定するかなども管理されます。<a href="@content-type">コンテンツタイプ</a> ごとに、それぞれのデフォルト値を設定することができます。

en: Creating custom content types
ja: カスタムコンテンツタイプを作成

en: The Node module gives users with the <em>Administer content types</em> permission the ability to <a href="@content-new">create new content types</a> in addition to the default ones already configured. Creating custom content types allows you the flexibility to add <a href="@field">fields</a> and configure default settings that suit the differing needs of various site content.
ja: <strong>コンテンツタイプの追加</strong>権を持っているユーザーは、すでに構成済みのコンテンツタイプに新しいコンテンツタイプを追加できます。カスタムコンテンツタイプを作成すると<a href="@field">フィールド</a>設定や、デフォルトの設定を変更でき、サイトの様々な要求に対応できます。

en: Administering content
ja: コンテンツの管理

en: The <a href="@content">Content administration page</a> allows you to review and bulk manage your site content.
ja: <a href="@content">コンテンツ管理ページ</a>を利用するとコンテンツを一括してレビューできます。

en: Creating revisions
ja: リビジョンの作成

en: The Node module also enables you to create multiple versions of any content, and revert to older versions using the <em>Revision information</em> settings.
ja: <strong>リビジョン情報</strong>の設定で、どのようなコンテンツでも複数のバージョンを持ち、過去のバージョンに復帰させることができるようになります。

en: User permissions
ja: ユーザーの権限

en: The Node module makes a number of permissions available for each content type, which can be set by role on the <a href="@permissions">permissions page</a>.
ja: <a href="@permissions">権限設定ページ</a>から、役割ごとに各コンテンツタイプの権限設定を細かく制御できます。

en: Individual content types can have different fields, behaviors, and permissions assigned to them.
ja: 各コンテンツタイプはそれぞれ別のフィールド・動作・権限を設定することができます。

en: Content items can be displayed using different view modes: Teaser, Full content, Print, RSS, etc. <em>Teaser</em> is a short format that is typically used in lists of multiple content items. <em>Full content</em> is typically used when the content is displayed on its own page.
ja: コンテンツタイプは、概要・全文・印字用・RSSなど様々な様式で表示されます。<strong>概要</strong>は、複数のコンテンツを一覧する際に使われる、短い形式です。<strong>全文</strong>は、通常そのコンテンツのみが一ページに表示されます。

en: Here, you can define which fields are shown and hidden when %type content is displayed in each view mode, and define how the fields are displayed in each view mode.
ja: ここで、コンテンツタイプ %type のコンテンツが、それぞれの表示モードで表示された際、どのフィールドを表示しどのフィールドを非表示にするか、どのような表示形式で表示されるかを指定できます。

en: Revisions allow you to track differences between multiple versions of your content, and revert back to older versions.
ja: リビジョンを使うと、コンテンツの複数バージョンの違いを確認したり、古いバージョンに復帰させたりすることができます。

en: Full content
ja: 全文

en: Search result
ja: 検索結果

en: The content on this page has either been modified by another user, or you have already submitted modifications using this form. As a result, your changes cannot be saved.
ja: このページのコンテンツは別のユーザーによって更新されたか、すでにこのフォームから投稿済みです。このため、変更は保存できません。

en: Administer content types
ja: コンテンツタイプの管理

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has security implications.
ja: 警告: 信頼できる役割のみに与えてください。この権限はセキュリティへの影響があります。

en: View published content
ja: 公開されたコンテンツを読む

en: Access the content overview page
ja: コンテンツの概要ページを確認

en: Bypass content access control
ja: コンテンツアクセス制御を迂回する

en: View content revisions
ja: コンテンツのリビジョンを表示

en: Revert content revisions
ja: 以前のリビジョンに復帰

en: Delete content revisions
ja: コンテンツのリビジョンを削除

en: View own unpublished content
ja: 自分の非掲載コンテンツを表示

en: Content is sticky at top of lists
ja: リストの上部に固定されたコンテンツ

en: Content is promoted to the front page
ja: トップページに表示されているコンテンツ

en: Recent content
ja: 最近のコンテンツ

en: Number of recent content items to display
ja: 最新のコンテンツに表示するアイテム数

en: Show block for specific content types
ja: 特定のコンテンツタイプ用のブロックを表示

en: Show this block only on pages that display content of the given type(s). If you select no types, there will be no type-specific limitation.
ja: 指定されたコンテンツタイプのコンテンツが表示された時のみ、このブロックを表示する。タイプを選択しないと、どのタイプにも表示されるようになります。

en: Welcome to @site-name
ja: @site-nameへようこそ

en: No front page content has been created yet.
ja: フロントページ向けコンテンツはまだ作成されていません。

en: Unpublish content
ja: コンテンツを非公開にする

en: Make content sticky
ja: コンテンツをリスト上部に固定

en: Make content unsticky
ja: コンテンツをリスト上部に固定しない

en: Promote content to front page
ja: コンテンツをトップページに表示する

en: Remove content from front page
ja: コンテンツをフロント ページから削除

en: Change the author of content
ja: コンテンツの作成者を変更

en: Save content
ja: コンテンツの保存

en: Unpublish content containing keyword(s)
ja: キーワードを含むコンテンツを非公開にする

en: The content will be unpublished if it contains any of the phrases above. Use a case-sensitive, comma-separated list of phrases. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc."
ja: 上記の単語が一つでも含まれるコンテンツが非公開になります。大文字小文字は別のものとして認識されます。複数の単語はカンマで区切ってください。【例】funny, bungee jumping, "Company, Inc."

en: If the site is experiencing problems with permissions to content, you may have to rebuild the permissions cache. Rebuilding will remove all privileges to content and replace them with permissions based on the current modules and settings. Rebuilding may take some time if there is a lot of content or complex permission settings. After rebuilding has completed, content will automatically use the new permissions.
ja: このサイトのコンテンツに対する権限設定で問題があった場合、権限設定キャッシュを再構築する必要があるかもしれません。再構築は、コンテンツに対するすべての権限を削除し、現在のモジュールと設定に基づく権限設定に置き換えます。コンテンツが多い場合や複雑な権限設定の場合、再構築にはかなりの時間がかかる場合があります。再構築が完了するとコンテンツには自動的に新しい権限が適用されます。

en: Node Access Permissions
ja: ノードアクセス権限

en: One permission in use | @count permissions in use
ja[0]: 1個のパーミッションが利用されています
ja[1]: @count 個のパーミッションが利用されています

en: Find and manage content.
ja: コンテンツの検索と管理。

en: Manage content types, including default status, front page promotion, comment settings, etc.
ja: コンテンツタイプの管理。デフォルトの状態、フロントページへの自動掲載、コメント設定などに関する設定をおこないます。

en: Edit content type
ja: コンテンツタイプの編集

en: Don't display post information
ja: 投稿情報を表示しない

en: This site supports <a href="@openid-net">OpenID</a>, a secure way to log in to many websites using a single username and password. OpenID can reduce the necessity of managing many usernames and passwords for many websites.
ja: このサイトは、<a href="@openid-net">OpenID</a>をサポートしています。OpenIDは、一つのユーザー名とパスワードで多くのサイトに安全な方法でログインできます。OpenIDを使うと、たくさんのサイト上のユーザー名やパスワードを管理する手間を軽減することができます。

en: If you already have an OpenID, enter the URL to your OpenID server below (e.g. myusername.openidprovider.com). Next time you log in, you will be able to use this URL instead of a regular username and password. You can have multiple OpenID servers if you like; just keep adding them here.
ja: すでにOpenIDのアカウントを持っている場合は、そのOpenIDのサーバーのURL(例：myusername.openidprovider.com)を下に入力してください。次回にログインする時は、このURLを通常のユーザー名・パスワードの換わりに利用することが可能になります。必要であれば、複数のOpenIDサーバーを入力してもかまいません。

en: The OpenID module allows users to log in using the OpenID single sign on service. <a href="@openid-net">OpenID</a> is a secure method for logging into many websites with a single username and password. It does not require special software, and it does not share passwords with any site to which it is associated, including the site being logged into. The main benefit to users is that they can have a single password that they can use on many websites. This means they can easily update their single password from a centralized location, rather than having to change dozens of passwords individually. For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook">OpenID module</a>.
ja: OpenIDモジュールを使うとOpenIDシングルサインオンサービスを利用してユーザーがログインできるようになります。<a href="@openid-net">OpenID</a>は、一つのユーザー名・パスワードで多くのサイトに安全にログインできる方法です。特別なソフトウェアは必要なく、ログインしようするサイトを含め、関連するどのサイトにもパスワードを送信することはありません。ユーザーにとっての大きなメリットは、一つのパスワードを多くのサイトで利用できる事です。これは、何十ものパスワードを個別に変更する代わりに、集中化されたサイトで一つのパスワードを変更すればよいことを意味します。詳細については、オンライハンドブックの<a href="@handbook">OpenID module</a>を参照ください。

en: Logging in with OpenID
ja: OpenIDでログイン

en: To log in using OpenID, a user must already have an OpenID account. Users can then create site accounts using their OpenID, assign one or more OpenIDs to an existing account, and log in using an OpenID. This lowers the barrier to registration, which helps increase the user base, and offers convenience and security to the users. Because OpenID cannot guarantee a user is legitimate, email verification is still necessary. When logging in, users are presented with the option of entering their OpenID URL, which will look like <em>myusername.openidprovider.com</em>. The site then communicates with the OpenID server, asking it to verify the identity of the user. If the user is logged into their OpenID server, the server communicates back to your site, verifying the user. If they are not logged in, the OpenID server will ask the user for their password. At no point does the site being logged into record the user's OpenID password.
ja: OpenIDを使ってログインするには、ユーザーはあらかじめOpenIDアカウントを取得しておく必要があります。次に、ユーザーはそのOpenIDを利用してサイトにアカウント作成したり、既存のアカウントに一つ、あるいは複数のOpenIDを割り当てる事ができます。これによって登録に対する抵抗を和らげ、サイトのユーザー数を増やし、ユーザーに対してはセキュリティーと利便性を提供できます。OpenIDはユーザーの正当性を保証できませんので、メールによる確認は欠かせません。ログインの際、ユーザーにOpenID URL(<strong>myusername.openidprovider.com</strong>のような)でログインするオプションが表示されます。その後、サイトはそのOpenIDサーバーと通信し、ユーザーの認証を行うことを要求します。ユーザーがOpenIDサーバーにログイン中の場合、サーバーはユーザー認証されたという返答を受け取ります。もしログイン中でない場合、OpenIDサーバーはユーザーにパスワードを要求します。どの時点においてもログインするサーバーはユーザーのOpenIDパスワードを記録しません。

en: Once you have verified your e-mail address, you may log in via OpenID.
ja: メールアドレスの検証が終わると、OpenIDを使ってログインできます。

en: Sorry, that is not a valid OpenID. Ensure you have spelled your ID correctly.
ja: 申し訳ありませんが、これは有効なOpenIDではありません。IDが正しく入力されているか、確認してください。

en: Complete the registration by filling out the form below. If you already have an account, you can <a href="@login">log in</a> now and add your OpenID under "My account".
ja: 登録を完了するために、下記のフォームに記入してください。すでにアカウントをお持ちの場合は、今すぐ<a href="@login">ログイン</a>し、"マイアカウント" にあるOpenIDに追加することができます。

en: Account registration using the information provided by your OpenID provider failed due to the reasons listed below. Complete the registration by filling out the form below. If you already have an account, you can <a href="@login">log in</a> now and add your OpenID under "My account".
ja: OpenIDプロバイダーからの情報を利用したアカウント登録に、以下の原因で失敗しました。下記のフォームに記入して、登録を完了させてください。すでにアカウントをお持ちの場合は、今すぐ<a href="@login">ログイン</a>し、"マイアカウント" にあるOpenIDに追加することができます。

en: The Overlay module makes the administration pages on your site display in a JavaScript overlay of the page you were viewing when you clicked the administrative link, instead of replacing the page in your browser window. Use the close link on the overlay to return to the page you were viewing when you clicked the link. For more information, see the online handbook entry for <a href="@overlay">Overlay module</a>.
ja: Overlayモジュールは、現在表示しているページの管理関係リンクをクリックした際、ブラウザーの表示ページを更新することなく、サイトの管理ページをJavaScriptオーバレイで表示する機能を提供します。オーバーレイを閉じるリンクをクリックすると、最初にリンクをクリックしたページに戻ります。詳細については、オンラインハンドブックの<a href="@overlay">Overlay module</a>を参照ください。

en: Access the administrative overlay
ja: 管理用オーバーレイにアクセス

en: View administrative pages in the overlay.
ja: 管理ページをオーバーレイで表示

en: Displays the Drupal administration interface in an overlay.
ja: Drupal管理インターフェースをオーバーレイを利用して表示する

en: @title dialog
ja: @title ダイアログ

en: Specify the existing path you wish to alias. For example: node/28, forum/1, taxonomy/term/1.
ja: エイリアスを作りたい既存パスを設定。例えば、node/28, forum/1, taxonomy/term/1 などです。

en: The Path module allows you to specify an alias, or custom URL, for any existing internal system path. Aliases should not be confused with URL redirects, which allow you to forward a changed or inactive URL to a new URL. In addition to making URLs more readable, aliases also help search engines index content more effectively. Multiple aliases may be used for a single internal system path. To automate the aliasing of paths, you can install the contributed module <a href="@pathauto">Pathauto</a>. For more information, see the online handbook entry for the <a href="@path">Path module</a>.
ja: Pathモジュールを使うと、あらゆる内部パスに対して、エイリアス(別名URL)を設定することができます。エイリアスをURL転送と混同しないでください。URL転送は、無効になったURLを新しいURLに転送するためのものです。エイリアスを使うと、URLの可読性を高めるだけでなく、サーチエンジンによりインデックスされやすくなります。一つの内部パスに対して複数のエイリアスを利用することができます。パスのエイリアスを自動化するには、拡張モジュールの<a href="@pathauto">Pathauto</a>をインストールします。詳細はオンラインハンドブックの <a href="@path">Path module</a>を参照ください。

en: Creating aliases
ja: エイリアスの作成

en: Users with sufficient <a href="@permissions">permissions</a> can create aliases under the <em>URL path settings</em> section when they create or edit content. Some examples of aliases are:
ja: 適切な<a href="@permissions">権限</a> を持ったユーザーは、コンテンツの作成・編集時に<strong>URLパス設定</strong>セクションからエイリアスを作成できます。以下がエイリアスの例です。

en: <em>member/jane-smith</em> aliased to internal path <em>user/123</em>
ja: <strong>member/jane-smith</strong> を内部パス <strong>user/123</strong>のエイリアスとする

en: <em>about-us/team</em> aliased to internal path <em>node/456</em>
ja: <strong>about-us/team</strong> を内部パス <strong>node/456</strong> のエイリアスとする

en: Managing aliases
ja: エイリアスの管理

en: The Path module provides a way to search and view a <a href="@aliases">list of all aliases</a> that are in use on your website. Aliases can be added, edited and deleted through this list.
ja: Pathモジュールを使うと、サイトで定義された<a href="@aliases">全エイリアス一覧</a>を表示したり、検索することができます。このリストから、エイリアスを追加・編集・削除することができます。

en: An alias defines a different name for an existing URL path - for example, the alias 'about' for the URL path 'node/1'. A URL path can have multiple aliases.
ja: エイリアスは既存のURLパスに別のパスを定義します。例えば、'about'は'node/1'というURLパスのエイリアスという具合です。ひとつのURLに複数のエイリアスを設定できます。

en: Administer URL aliases
ja: URLエイリアスの管理

en: Create and edit URL aliases
ja: URLエイリアスの作成と編集

en: The alias is already in use.
ja: このエイリアスはすでに使われています。

en: Optionally specify an alternative URL by which this term can be accessed. Use a relative path and don't add a trailing slash or the URL alias won't work.
ja: この単語を使ってアクセスできるようにする追加の代替URL。相対パスを使い、最後にスラッシュをつけないようにしてください。つけるとエイリアスは働きません。

en: Enabling execution of PHP in text fields
ja: テキストフィールドに記入されたPHPの実行を許可する

en: The PHP filter module allows users with the proper permissions to include custom PHP code that will get executed when pages of your site are processed. While this is a powerful and flexible feature if used by a trusted user with PHP experience, it is a significant and dangerous security risk in the hands of a malicious or inexperienced user. Even a trusted user may accidentally compromise the site by entering malformed or incorrect PHP code. Only the most trusted users should be granted permission to use the PHP filter, and all PHP code added through the PHP filter should be carefully examined before use. <a href="@php-snippets">Example PHP snippets</a> can be found on Drupal.org.
ja: PHPフィルターモジュールは、適切な権限を持ったユーザーに、サイト上のページが処理される時、カスタムPHPコードを実行できるようにします。これは、PHPの経験が豊富な信頼できるユーザーが利用すると強力で柔軟性のある機能ですが、悪意あるユーザーや経験の少ないユーザーが利用すると、途方もなく危険なセキュリティー上のリスクをもたらします。信頼できるユーザーでさえ、誤って間違ったPHPコードを入力して、サイトを危険にさらす場合があります。本当に信頼できるユーザーにのみ、PHPフィルターの権限を与えるべきで、PHPフィルターを経由して追加されるPHPコードは事前に入念にチェックされるべきです。<a href="@php-snippets">PHPスニペットサンプル</a> がdrupal.org にあります。

en: Use PHP for settings
ja: 設定にPHPを利用する

en: <p>Add a custom block to your site, named "Welcome" . With its text format set to "PHP code" (or another format supporting PHP input), add the following in the Block body:</p>
    <pre>
    print t('Welcome visitor! Thank you for visiting.');
    </pre>
ja: <p>"Welcome" という名前のカスタムブロックを追加します。 そのテキスト入力フォーマットを "PHP コード" (または、PHP入力をサポートする別のフォーマット)に設定し、ブロックの本文に次のように入力します。</p>
    <pre>
    print t('Welcome visitor! Thank you for visiting.');
    </pre>

en: <p>To display the name of a registered user, use this instead:</p>
    <pre>
    global $user;
    if ($user->uid) {
      print t('Welcome @name! Thank you for visiting.', array('@name' => format_username($user)));
    }
    else {
      print t('Welcome visitor! Thank you for visiting.');
    }
    </pre>
ja: <p>ログイン中のユーザーを表示するには、換わりに次のように入力します。</p>
    <pre>
    global $user;
    if ($user->uid) {
      print t('Welcome @name! Thank you for visiting.', array('@name' => format_username($user)));
    }
    else {
      print t('Welcome visitor! Thank you for visiting.');
    }
    </pre>

en: The PHP module has been disabled. Any existing content that was using the PHP filter will now be visible in plain text. This might pose a security risk by exposing sensitive information, if any, used in the PHP code.
ja: PHPモジュールが無効になりました。PHPフィルターを利用している既存のコンテンツは今後プレーンテキストとして表示されることに注意してください。これによってPHPコード内に含まれる秘密の情報が公開されてしまうセキュリティーリスクの可能性があります。

en: The Poll module can be used to create simple surveys or questionnaires that display cumulative results. A poll is a good way to receive feedback from site users and community members. For more information, see the online handbook entry for the <a href="@poll">Poll module</a>.
ja: Pollモジュールは、簡単な調査はアンケートを受け付けて集計結果を表示するのに使われます。投票は、サイトユーザーやコミュニティーメンバーからのフィードバックを受けるために優れた手段です。詳細は、オンラインハンドブックの<a href="@poll">Poll module</a>をご覧ください。

en: Creating a poll
ja: 投票を作成

en: Users can create a poll by clicking on Poll on the <a href="@add-content">Add new content</a> page, and entering the question being posed, the answer choices, and beginning vote counts for each choice. The status (closed or active) and duration (length of time the poll remains active for new votes) can also be specified.
ja: ユーザーは、<a href="@add-content">コンテンツの追加</a>にある「投票」をクリックすることで投票を作成し、表示される設問・回答の選択肢・それぞれの選択肢の開始投票数を入力することができます。ステータス(クローズまたはアクティブ)と期間(新規投票が可能な期間)も設定できます。

en: Viewing polls
ja: 投票を表示

en: You can visit the <a href="@poll">Polls</a> page to view all current polls, or alternately enable the <em>Most recent poll</em> block on the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>. To vote in or view the results of a specific poll, you can click on the poll itself.
ja: <a href="@poll">投票</a>ページを開いて、現在のすべての投票一覧を確認するか、<a href="@blocks">ブロック管理ページ</a>で<strong>最新の投票</strong>ブロックを有効にすることもできます。特定の投票を行うか、投票結果を確認するには、投票のリンクをクリックしてください。

en: Vote on polls
ja: 投票する

en: Cancel and change own votes
ja: 自分の投票をキャンセル・変更する

en: Your vote was cancelled.
ja: 投票は取り消されました。

en: To enable browsing this field by value, enter a title for the resulting page. The word <code>%value</code> will be substituted with the corresponding value. An example page title is "People whose favorite color is %value" . This is only applicable for a public field.
ja: このフィールドの値の検索を可能にするために、検索結果ページ用のタイトルを入力してください。<code>%value</code>は対応する値に変換されます。たとえば、"%value 色が好きな人"です。これはパブリックフィールドのみに適用されます。

en: To enable browsing this field by value, enter a title for the resulting page. An example page title is "People who are employed" . This is only applicable for a public field.
ja: このフィールドの値の検索を可能にするために、検索結果ページ用のタイトルを入力してください。たとえば、"会社勤めの人"です。これはパブリックフィールドのみに適用されます。

en: The Profile module allows site administrators to define custom fields (such as country, full name, or age) for user profiles, which are then displayed in the <a href="@user">My Account</a> section. This permits users of a site to share more information about themselves, and can help community-based sites organize users around specific information. For more information, see the online handbook entry for <a href="@profile">Profile module</a>.
ja: Profileモジュールを使うと、サイト管理者が<a href="@user">マイアカウント</a>に表示されるユーザープロファイル用のカスタムフィールド(国・本名・年齢など)を定義できます。これによってサイトのユーザーがより多くの自分の情報を共有でき、特定の情報に関するユーザーを組織する、コミュニティーベースのサイトの構築の手助けとなります。詳細については、オンラインハンドブックの<a href="@profile">Profileモジュールe</a>をご覧ください。

en: Adding fields to the default profile
ja: デフォルトプロファイルにフィールドを追加

en: To provide the ability for users to enter more information about themselves, the Profile module allows additional fields to be added to the default user profile. Examples of common additions would be <em>Location</em>, <em>Company</em>, <em>Age</em>, or <em>About me</em>.
ja: ユーザーが自分の情報をより多く入力できるようにするため、プロファイルモジュールはデフォルトのユーザープロファイルにフィールドを追加できるようにします。よく追加されるフィールドの例としては、<strong>地域</strong>,<strong>会社</strong>,<strong>年齢</strong>,<strong>自己紹介</strong>などです。

en: User information pages
ja: ユーザー情報ページ

en: The Profile module enables links to see further information about site users. You can view both a main <a href="@profile">User list page</a>, and more specified pages by clicking on linked fields in any profile. For example, the <a href="@profile-country">People who live in Canada</a> listing on Drupal.org displays all users who have entered <em>Canada</em> in the <em>Country</em> field on their user profile.
ja: プロファイルモジュールを使うと、サイトのユーザーに関する詳しい情報へのリンクをつけることができます。 一般的な<a href="@profile">ユーザー一覧ページ</a>と、プロファイルフィールドにつけられたリンクをクリックすると表示されるもっと詳細なページの両方で確認できます。例えば、Drupal.org 上の<a href="@profile-country">カナダ在住のユーザー</a>は、ユーザープロファイルの<strong>国</strong>フィールドに<strong>カナダ</strong>と入力した全ユーザーをリストアップします。

en: Author information block
ja: 作成者情報ブロック

en: The <em>Author information block</em> is a default block created by the Profile module that can be enabled on the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>. It shows visitors of your website information about the author of the page they are reading.
ja: <strong>作者情報ブロック</strong>はProfileモジュールが生成するデフォルトブロックで、<a href="@blocks">ブロック管理ページ</a>から有効にすることができます。ウェブサイトの訪問者に対して現在読んでいるページの作者に対する情報を表示することができます。

en: This page displays a list of the existing custom profile fields to be displayed on a user's <em>My account</em> page. To provide structure, similar or related fields may be placed inside a category. To add a new category (or edit an existing one), edit a profile field and provide a new category name.
ja: このページは<strong>マイアカウント</strong> ページに表示される既存のカスタムフィールドのリストを表示しています。情報を構造化するために、似た情報や関連する情報は一つのカテゴリーに集約することができます。新しいカテゴリーを追加(または既存のカテゴリーを修正)するには、プロファイルフィールドを編集し、新しいカテゴリー名を用意してください。画面の一番下にある<strong>設定の保存</strong>ボタンをクリックするまで変更が保存されない事に注意してください。

en: Enriches your content with metadata to let other applications (e.g. search engines, aggregators) better understand its relationships and attributes.
ja: 検索エンジンやアグリゲーターなどの外部アプリケーションに、コンテンツの相互関係や属性を伝えるための補助手段として metadataを利用する。

en: The active search modules have been changed.
ja: 有効な検索エンジンが変更されました。

en: You must include at least one positive keyword with 1 character or more. | You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
ja[0]: @count 文字以上の長さの単語を少なくとも一つは含めてください。
ja[1]: @count 文字以上の長さの単語を少なくとも一つは含めてください。

en: Searched %type for %keys.
ja: %typeから%keysを検索しました。

en: The Search module provides the ability to index and search for content by exact keywords, and for users by username or e-mail. For more information, see the online handbook entry for <a href="@search-module">Search module</a>.
ja: Searchモジュールは、検索文字に正確に一致するコンテンツ・ユーザー名・メールアドレスを検索する機能があります。詳細は、オンラインハンドブックの<a href="@search-module">Search module</a>をご覧ください。

en: Searching content and users
ja: コンテンツとユーザーを検索

en: Users with <em>Use search</em> permission can use the search block and <a href="@search">Search page</a>. Users with the <em>View published content</em> permission can search for content containing exact keywords. Users with the <em>View user profiles</em> permission can search for users containing the keyword anywhere in the user name, and users with the <em>Administer users</em> permission can search for users by email address. Additionally, users with <em>Use advanced search</em> permission can find content using more complex search methods and filtering by choosing the <em>Advanced search</em> option on the <a href="@search">Search page</a>.
ja: <strong>検索を利用</strong>権を持っているユーザーは検索ブロックと<a href="@search">検索ページ</a>を利用することができます。<strong>公開されたコンテンツを表示</strong>権を持っているユーザーは、検索文字と同じ単語を含むコンテンツを検索できます。<strong>ユーザープロファイルを表示</strong>権を持っているユーザーは、検索文字を含むユーザー名を検索できます。<strong>ユーザー管理</strong>権を持っているユーザーは、ユーザーのメールアドレスを検索できます。さらに、<strong>高度な検索の利用</strong>権を持っているユーザーは、<a href="@search">検索ページ</a>のオプションを使って、さらに複雑な検索方法を利用することができます。

en: Indexing content with cron
ja: cron でコンテンツをインデックスする

en: Configuring search settings
ja: 検索設定

en: Indexing behavior can be adjusted using the <a href="@searchsettings">Search settings page</a>. Users with <em>Administer search</em> permission can control settings such as the <em>Number of items to index per cron run</em>, <em>Indexing settings</em> (word length), <em>Active search modules</em>, and <em>Content ranking</em>, which lets you adjust the priority in which indexed content is returned in results.
ja: インデックス作成の動作は、<a href="@searchsettings">検索設定ページ</a>から調整することができます。<strong>検索の管理</strong>権を持っているユーザーは、<strong>一度のcronでインデックスされるアイテム数</strong>,<strong>インデックス設定(単語長)</strong>,<strong>検索モジュールの有効化</strong>,<strong>コンテンツの重みづけ</strong>(インデックスされたコンテンツの検索結果内での順位付け)、などの設定が可能です。

en: The Search module includes a default <em>Search form</em> block, which can be enabled and configured on the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>. The block is available to users with the <em>Search content</em> permission.
ja: サーチモジュールにはデフォルトの<strong>検索フォーム</strong>ブロックが含まれており、<a href="@blocks">ブロック管理ページ</a>で有効にしたり設定することができます。このブロックは、<strong>コンテンツの検索</strong>権を持っているユーザーに対して有効となります。

en: Extending Search module
ja: 検索モジュールの拡張

en: By default, the Search module only supports exact keyword matching in content searches. You can modify this behavior by installing a language-specific stemming module for your language (such as <a href="http://drupal.org/project/porterstemmer">Porter Stemmer</a> for American English), which allows words such as walk, walking, and walked to be matched in the Search module. Another approach is to use a third-party search technology with stemming or partial word matching features built in, such as <a href="http://drupal.org/project/apachesolr">Apache Solr</a> or <a href="http://drupal.org/project/sphinx">Sphinx</a>. These and other <a href="@contrib-search">search-related contributed modules</a> can be downloaded by visiting Drupal.org.
ja: 標準では、検索エンジンはコンテンツ検索時、入力された文字に正確に一致する単語だけを検索対象とします。必要な言語対応の変化形モジュールをインストールすることで、この動作を変更できます。たとえば、米語用の<a href="http://drupal.org/project/porterstemmer">Porter Stemmer</a> は、walk, walking, walked を検索時に同一のものと判定します。他にも、語幹や部分一致をサポートするサードパーティ製の検索ツールを利用することができます。たとえば、<a href="http://drupal.org/project/apachesolr">Apache Solr</a> や <a href="http://drupal.org/project/sphinx">Sphinx</a>.などです。これらや、他の<a href="@contrib-search">検索関連の拡張モジュール</a>は、Drupal.org からダウンロードできます。

en: <ul>
    <li>Check if your spelling is correct.</li>
    <li>Remove quotes around phrases to search for each word individually. <em>bike shed</em> will often show more results than <em>&quot;bike shed&quot;</em>.</li>
    <li>Consider loosening your query with <em>OR</em>. <em>bike OR shed</em> will often show more results than <em>bike shed</em>.</li>
    </ul>
ja: <ul>
    <li>綴りが正しいかチェックしてください。</li>
    <li>単語がそれぞれ別に検索できるように引用符を取り除いてください。 大抵の場合、<em>bike shed</em> の方が、<em>&quot;bike shed&quot;</em>よりも多くの検索結果が得られます。</li>
    <li>検索条件を緩めるために<em>OR</em>の利用を検討ください。 大抵の場合、<em>bike OR shed</em> の方が <em>bike shed</em>よりも多くの検索結果が得られます。</li>
    </ul>

en: Administer search
ja: 検索の管理

en: Use search
ja: 検索を利用する

en: Use advanced search
ja: 高度な検索を利用する

en: Configure relevance settings for search and other indexing options.
ja: 検索その他のインデックス関連のオプションを設定します。

en: Choose a set of shortcuts to use
ja: 使用するショートカットセットを選択

en: Choose a set of shortcuts for this user
ja: このユーザーのショートカットセットを選択

en: You are now using the new %set_name shortcut set. You can edit it from this page or <a href="@switch-url">switch back to a different one.</a>
ja: 現在新規の%set_nameショートカットセットを利用しています。 このページか、<a href="@switch-url">別のセットに戻す</a>でカスタマイズできます。

en: %user is now using a new shortcut set called %set_name. You can edit it from this page.
ja: 現在ユーザー %user は %set_name という名前の新規ショートカットを利用中です。このページでそのセットをカスタマイズできます。

en: You are now using the %set_name shortcut set.
ja: 現在、ショートカットセット %set_name を利用中です。

en: %user is now using the %set_name shortcut set.
ja: ユーザー %user は現在ショートカットセット %set_name を利用中です。

en: Change set
ja: セットの変更

en: The shortcut set has been updated.
ja: ショートカットセットを更新しました。

en: Add new shortcut
ja: ショートカットを追加

en: Editing @shortcut
ja: @shortcut の編集

en: The name of the shortcut.
ja: ショートカットの名前。

en: The path to the shortcut.
ja: ショートカットのパス。

en: The link must correspond to a valid path on the site.
ja: リンクはサイト上の対応する有効なパスでなければなりません。

en: The shortcut %link has been updated.
ja: ショートカット %link を更新しました。

en: Added a shortcut for %title.
ja: %title 用のショートカットを追加。

en: Are you sure you want to delete the shortcut %title?
ja: ショートカット %title を本当に削除しますか？

en: The shortcut %title has been deleted.
ja: ショートカット %title を削除しました。

en: Unable to add a shortcut for %title.
ja: %title 用のショートカットを追加できません。

en: Adding and removing shortcuts
ja: ショートカットの追加と削除

en: Displaying shortcuts
ja: ショートカットセットの表示

en: You can display your shortcuts by enabling the Shortcuts block on the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>. Certain administrative modules also display your shortcuts; for example, the core <a href="@toolbar-help">Toolbar module</a> displays them near the top of the page, along with an <em>Edit shortcuts</em> link.
ja: <a href="@blocks">ブロック管理ページ</a>のショートカットブロックを有効にすることでショートカットを表示できます。特定の管理モジュールもショートカットを表示します。たとえば、コアの<a href="@toolbar-help">Toolbarモジュール</a>は、ページの上部付近に<strong>ショートカットの編集</strong>リンクのついたショートカットを表示します。

en: Administer shortcuts
ja: ショートカットの管理

en: @shortcut_set shortcuts
ja: @shortcut_set ショートカット

en: Add to %shortcut_set shortcuts
ja: ショートカットセット %shortcut_set に追加

en: Add to shortcuts
ja: ショートカットに追加

en: Remove from %shortcut_set shortcuts
ja: ショートカットセット %shortcut_set から削除

en: Remove from shortcuts
ja: ショートカットから除去

en: Edit shortcuts
ja: ショートカットを編集

en: Add shortcut
ja: ショートカットを追加

en: Edit shortcut
ja: ショートカットを編集

en: Delete shortcut
ja: ショートカットを削除

en: Allows users to manage customizable lists of shortcut links.
ja: ショートカットリンクの一覧(カスタマイズ可能なもの)の管理をユーザーに許可する

en: Value @value is TRUE.
ja: 値 @value はTRUE です。

en: Value @value is FALSE.
ja: 値 @value はFALSE です。

en: Value @value is NULL.
ja: 値 @value はNULL です。

en: Value @value is not NULL.
ja: 値 @value はNULL ではありません。

en: Value @first is equal to value @second.
ja: 値 @first は値 @second と一致します。

en: Value @first is not equal to value @second.
ja: 値 @first は値 @second と一致しません。

en: Value @first is identical to value @second.
ja: 値 @first は値 @second と同一です。

en: Value @first is not identical to value @second.
ja: 値 @first は値 @second と一致しません。

en: The test did not complete due to a fatal error.
ja: 致命的なエラーによりテストが完了しませんでした。

en: Link with label %label found.
ja: ラベル %label のリンクが見つかりました。

en: Link with label %label not found.
ja: ラベル %label のリンクが見つかりませんでした。

en: Link containing href %href found.
ja: href %href を含むリンクが見つかりました。

en: No link containing href %href found.
ja: href %href を含むリンクが見つかりませんでした。

en: Clicked link %label (@url_target) from @url_before
ja: @url_before から、 %label (@url_target) のリンクがクリックされました。

en: Option @option for field @id is selected.
ja: フィールド @id のオプション @option は選択されています。

en: Option @option for field @id is not selected.
ja: フィールド @id のオプション @option は選択されていません。

en: By default SimpleTest will clear the results after they have been viewed on the results page, but in some cases it may be useful to leave the results in the database. The results can then be viewed at <em>admin/config/development/testing/[test_id]</em>. The test ID can be found in the database, simpletest table, or kept track of when viewing the results the first time. Additionally, some modules may provide more analysis or features that require this setting to be disabled.
ja: 初期設定では、Simpletestは結果ページに表示後、テスト結果を消去します。しかし、場合によっては結果をデータベースに保存しておくのが便利な場合があります。テスト結果は、後から<strong>admin/config/development/testing/[test_id]</strong>で確認できます。テストIDは、データベースの simpletest テーブルを見るか、テスト結果を確認した時に保管しておきます。また、この設定を無効にしなければならない、より上位の分析や特徴をもったモジュールもあります。

en: GSS negotiate
ja: GSSネゴシエート

en: Any safe
ja: 安全なものすべて

en: The Testing module provides a framework for running automated unit tests. It can be used to verify a working state of Drupal before and after any code changes, or as a means for developers to write and execute tests for their modules. For more information, see the online handbook entry for <a href="@simpletest">Testing module</a>.
ja: Testingモジュールは自動化された組み合わせテストを実行するためのフレームワークを提供します。このモジュールは、コード変更の前後でのDrupal稼働状況を検証したり、開発者が開発モジュールのテストを作成して実行する目的で利用できます。詳細はオンラインハンドブックの<a href="@simpletest">Testing module</a> (英文) をご覧ください。

en: Running tests
ja: テストを実行

en: Visit the <a href="@admin-simpletest">Testing page</a> to display a list of available tests. For comprehensive testing, select <em>all</em> tests, or individually select tests for more targeted testing. Note that it might take several minutes for all tests to complete. For more information on creating and modifying your own tests, see the <a href="@simpletest-api">Testing API Documentation</a> in the Drupal handbook.
ja: <a href="@admin-simpletest">テストページ</a> に利用可能なテスト一覧があります。、<strong>全</strong>テストを選択して、総合的なテストを実行することも、特定のテストをするために別々に選択することもできます。すべてのテストが完了するには、数分間かかる場合もあることに注意してください。自分専用のテストを作成するなど詳細は、Drupalハンドブックの<a href="@simpletest-api">Testing API Dcumentation</a>を参照ください。

en: After the tests run, a message will be displayed next to each test group indicating whether tests within it passed, failed, or had exceptions. A pass means that the test returned the expected results, while fail means that it did not. An exception normally indicates an error outside of the test, such as a PHP warning or notice. If there were failures or exceptions, the results will be expanded to show details, and the tests that had failures or exceptions will be indicated in red or pink rows. You can then use these results to refine your code and tests, until all tests pass.
ja: テストを実行後、それぞれのテストグループの隣にパス・失敗・例外発生のメッセージが表示されます。パスは、テストが予想通りの結果を返したことを意味し、失敗はそうでないことを意味します。例外は通常、PHPの警告または情報メッセージのように、テストの外部でエラーが発生したことを意味します。もし、失敗または例外が発生した場合、結果部分が拡張されて詳細が表示されます。テストが失敗したか例外が発生した部分は赤かピンクの行で表示されます。この結果をもとに、テストにパスするまでコードやテストを修正することができます。

en: Administer tests
ja: テストの管理

en: The test run finished in @elapsed.
ja: @elapsed でテストが完了しました。

en: Use the <em>Clean environment</em> button to clean-up temporary files and tables.
ja: <strong>環境のクリアー</strong>ボタンを押して、一時ファイルとテーブルを削除してください。

en: The testing framework requires the PHP <a href="@open_basedir-url">open_basedir</a> restriction to be disabled. Check your webserver configuration or contact your web host.
ja: テスト用フレームワークを利用するには、<a href="@open_basedir-url">open_basedir</a>制約を無効にする必要があります。Webサーバーの設定を見直すか、提供会社に相談してください。

en: The testing framework could not be installed because the PHP <a href="@curl_url">cURL</a> library is not available.
ja: PHP <a href="@curl_url">cURL</a>ライブラリーが利用できないため、テスト用フレームワークをインストールできません。

en: The testing framework could not be installed because the PHP <a href="@hash_url">hash</a> extension is disabled.
ja: PHP <a href="@hash_url">hash</a> 拡張が無効になっているため、テスト用フレームワークがインストールできませんでした。

en: PHP open_basedir restriction
ja: PHP open_basedir 制約

en: unblock IP address
ja: IPアドレスのブロック解除

en: block IP address
ja: IPアドレスをブロック

en: The Statistics module shows you how often a given page is viewed, who viewed it, the previous page the user visited (referrer URL), and when it was viewed. These statistics are useful in determining how users are visiting and navigating your site. For more information, see the online handbook entry for the <a href="@statistics">Statistics module</a>.
ja: Statisticsモジュールを利用すると、あるページがどれほど表示されたか、誰が表示したか、どのページから来たか（リファラーURL)、いつ表示されたかが確認できます。この統計値は、ユーザーがどのようにサイトを訪問し、移動しているかを判断するのに有用です。詳細は、オンラインハンドブックの<a href="@statistics">Statistics module</a>をご覧ください。

en: Managing logs
ja: ログメッセージ

en: To enable collection of statistics, the <em>Enable access log</em> checkbox on the <a href="@statistics-settings">Statistics settings page</a> must be checked. The <em>Discard access logs older than</em> setting on the settings page specifies the length of time entries are kept in the log before they are deleted. This setting requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a> to run.
ja: 統計情報を有効にするには、 <a href="@statistics-settings">統計設定ページ</a> にある、 <strong>アクセスログを有効にする</strong> チェックボックスをチェックする必要があります。設定ページの<strong>この期間より古いアクセスログを削除</strong>設定は、ログの削除時に残しておく期間を設定します。この機能は、正しく設定された<a href="@cron">cron 管理タスク</a>の実行を必要とします。

en: Viewing site usage
ja: サイトの使用方法を表示

en: The Statistics module can help you break down details about your users and how they are using the site. The module offers four reports:
ja: 統計モジュールは、サイトのユーザーとユーザーの活動についての詳細を確認するのに役立ちます。このモジュールは4つのレポートを提供します：

en: <a href="@recent-hits">Recent hits</a> displays information about the latest activity on your site, including the URL and title of the page that was accessed, the user name (if available) and the IP address of the viewer.
ja: <a href="@recent-hits">最近の訪問</a>は、サイトの最新のアクセス状況を表示します。アクセスされたURLとページタイトル、ユーザー名(ログインしている場合)、IPアドレスが表示されます。

en: <a href="@top-referrers">Top referrers</a> displays where visitors came from (referrer URL).
ja: <a href="@top-referrers">上位リファラー</a> は、どこから訪問者が来たか(リファラーURL）を表示します。

en: <a href="@top-pages">Top pages</a> displays a list of pages ordered by how often they were viewed.
ja: <a href="@top-pages">上位のページ</a> はページの表示回数の多い順にリストを表示します。

en: <a href="@top-visitors">Top visitors</a> shows you the most active visitors for your site and allows you to ban abusive visitors.
ja: <a href="@top-visitors">上位の訪問者</a> は、よくサイトを訪れる訪問者を表示し、サイトに迷惑をかけるユーザーの遮断を行うこともできます。

en: Displaying popular content
ja: 人気のあるコンテンツを表示

en: The module includes a <em>Popular content</em> block that displays the most viewed pages today and for all time, and the last content viewed. To use the block, enable <em>Count content views</em> on the <a href="@statistics-settings">statistics settings page</a>, and then you can enable and configure the block on the <a href="@blocks">blocks administration page</a>.
ja: このモジュールは、本日と全期間で最も数多くアクセスされたページと、最後に表示されたコンテンツを表示する<strong>人気のあるコンテンツ</strong>ブロックを含みます。このブロックを利用するには、<a href="@statistics-settings">統計設定ページ</a>の<strong>コンテンツのビューをカウント</strong>を有効にし、それから、<a href="@blocks">ブロック管理ページ</a>にあるブロックを有効にします。

en: Page view counter
ja: ページアクセスカウンター

en: The Statistics module includes a counter for each page that increases whenever the page is viewed. To use the counter, enable <em>Count content views</em> on the <a href="@statistics-settings">statistics settings page</a>, and set the necessary <a href="@permissions">permissions</a> (<em>View content hits</em>) so that the counter is visible to the users.
ja: 統計モジュールには、ページが表示されるたびに増加するカウンタが含まれています。このカウンタを利用するには、 <a href="@statistics-settings">統計設定ページ</a>にある、<strong>コンテンツビューのカウント</strong>を有効にしてください。また、ユーザーにカウンタを表示するには、必要な<a href="@permissions">権限</a> (<strong>コンテンツのアクセス数を表示</strong>) を設定してください。

en: Administer statistics
ja: 統計の管理

en: View content access statistics
ja: コンテンツアクセス統計を表示

en: View content hits
ja: コンテンツのアクセス数を表示

en: Control details about what and how your site logs access statistics.
ja: アクセス統計をサイトのログとして記録する内容と方法の詳細設定。

en: The Syslog module logs events by sending messages to the logging facility of your web server's operating system. Syslog is an operating system administrative logging tool that provides valuable information for use in system management and security auditing. Most suited to medium and large sites, Syslog provides filtering tools that allow messages to be routed by type and severity. For more information, see the online handbook entry for <a href='@syslog'>Syslog module</a> and PHP's <a href='@php_openlog'>openlog</a> and <a href='@php_syslog'>syslog</a> functions.
ja: SyslogモジュールはWebサーバーOSのログ記録ファシリティーにイベントメッセージを送信することで、ログを記録します。SyslogはOSのログ管理ツールで、システム管理やセキュリティー監査用の様々な情報を記録します。中規模から大規模のサイト用に適した機能として、Syslogはメッセージのタイプや重要度によって記録場所を変更できるようになっています。詳細については、オンラインハンドブックの<a href='@syslog'>Syslog module</a>と、PHPの <a href='@php_openlog'>openlog</a> と <a href='@php_syslog'>syslog</a> 関数をご覧ください。

en: Logging for UNIX, Linux, and Mac OS X
ja: UNIX, Linux, Mac OS X にログをとる

en: On UNIX, Linux, and Mac OS X, the file <em>/etc/syslog.conf</em> defines the routing configuration. Messages can be flagged with the codes <code>LOG_LOCAL0</code> through <code>LOG_LOCAL7</code>. For information on Syslog facilities, severity levels, and how to set up <em>syslog.conf</em>, see the <em>syslog.conf</em> manual page on your command line.
ja: UNIX, Linux, Mac OS Xでは、<strong>/etc/syslog.conf</strong>ファイルによってログのルートが設定されます。ログメッセージは、<code>LOG_LOCAL0</code> から <code>LOG_LOCAL7</code>までのファシリティーコードで識別できます。Syslogファシリティー、重要度、<strong>syslog.conf</strong>の設定方法についての詳細は、マニュアルの<strong>syslong.conf</strong>を参照ください。

en: Logging for Microsoft Windows
ja: Microsoft Windowsにログをとる

en: On Microsoft Windows, messages are always sent to the Event Log using the code <code>LOG_USER</code>.
ja: Microsoft Windows では、メッセージは常にコード <code>LOG_USER</code> を使ってイベントログに転送されます。

en: Syslog facility
ja: Syslogファシリティー

en: Depending on the system configuration, Syslog and other logging tools use this code to identify or filter messages from within the entire system log.
ja: システム設定により、Syslogやほかのログ記録ツールはこのコードを使ってシステムログ全体の中から特定のメッセージを指定したりフィルタリングしたりします。

en: The image %file could not be rotated because the imagerotate() function is not available in this PHP installation.
ja: 現在のPHP設定では、imagerotate()関数が利用できないため、画像ファイル '%file' はローテートできませんでした。

en: The image %file could not be desaturated because the imagefilter() function is not available in this PHP installation.
ja: 現在のPHP設定では、imagefilter()関数が利用できないため、画像ファイル '%file' をグレースケール化できませんでした。

en: Screenshot for !theme theme
ja: テーマ !theme のスクリーンショット

en: Settings for !theme theme
ja: テーマ !theme の設定

en: Disable !theme theme
ja: テーマ !theme を無効にする

en: Set !theme as default theme
ja: !theme をデフォルトのテーマに設定する

en: Enable !theme theme
ja: テーマ !theme を有効にする

en: Enable and set default
ja: 有効にしデフォルトに設定する

en: Enable !theme as default theme
ja: !theme をデフォルトのテーマに設定する

en: default theme
ja: デフォルトテーマ

en: Choose "Default theme" to always use the same theme as the rest of the site.
ja: "デフォルトのテーマ"を選ぶとこのサイトでは常に同じテーマが使われます。

en: Use the administration theme when editing or creating content
ja: コンテンツの作成・編集時に管理テーマを利用する

en: The %theme theme has been enabled.
ja: テーマ %theme が有効になりました。

en: The %theme theme was not found.
ja: テーマ %theme が見つかりませんでした。

en: %theme is the default theme and cannot be disabled.
ja: %theme はデフォルトのテーマですので無効にはできません。

en: The %theme theme has been disabled.
ja: テーマ %theme が無効にされました。

en: Please note that the administration theme is still set to the %admin_theme theme; consequently, the theme on this page remains unchanged. All non-administrative sections of the site, however, will show the selected %selected_theme theme by default.
ja: 管理テーマがまだ %admin_theme に設定されているため、このページのテーマが変更されていないことに注意してください。しかし、このサイト上の他の非管理ページはデフォルトですべて選択された %selected_theme が使われています。

en: %theme is now the default theme.
ja: %theme がデフォルトのテーマになりました。

en: User verification status in comments
ja: コメントの承認状況

en: These settings only exist for the themes based on the %engine theme engine.
ja: この設定は、テーマエンジン %engine を利用しているテーマ専用です。

en: The logo could not be uploaded.
ja: ロゴがアップデートできませんでした。

en: The favicon could not be uploaded.
ja: この favicon をアップロードできませんでした。

en: The custom logo path is invalid.
ja: カスタムロゴのパスが無効です。

en: The custom favicon path is invalid.
ja: カスタム favicon のパスが無効です。

en: @module (<span class="admin-missing">incompatible with</span> version @version)
ja: @module (version @version に<span class="admin-missing">不適合</span> )

en: This version is not compatible with Drupal !core_version and should be replaced.
ja: このバージョンはDrupalコア !core_version と互換性がありませんので、削除するべきです。

en: Would you like to continue with the above?
ja: 上記の設定で継続しますか？

en: Enter a valid IP address.
ja: 正しいIPアドレスを入力してください。

en: This IP address is already blocked.
ja: このIPアドレスはすでにブロックされています。

en: You may not block your own IP address.
ja: 自分のIPアドレスをブロックすることはできません。

en: The IP address %ip has been blocked.
ja: IPアドレス %ip がブロックされました。

en: Are you sure you want to delete %ip?
ja: 本当に '%ip' を削除しますか？

en: The IP address %ip was deleted.
ja: IPアドレス %ip が削除されました。

en: How this is used depends on your site's theme.
ja: サイトで利用するテーマによって、使われる方法が変わります。

en: Number of posts on front page
ja: トップページの記事数

en: The maximum number of posts displayed on overview pages such as the front page.
ja: トップページのように、記事が一覧として表示されるページの最大記事数。

en: This page is displayed when the requested document is denied to the current user. Leave blank to display a generic "access denied" page.
ja: このページは、ページへのユーザーアクセスが拒否された際に表示されるページです。空白にすると、標準の"アクセスが拒否されました"ページが表示されます。

en: This page is displayed when no other content matches the requested document. Leave blank to display a generic "page not found" page.
ja: このページは、要求された文書に該当する文書がない場合に表示されます。空白にすると、標準の "ページが見つかりませんでした"ページが表示されます。

en: Errors and warnings
ja: エラー・警告

en: Clear all caches
ja: すべてのキャッシュをクリアー

en: <strong class="error">Set up the <a href="!file-system">public files directory</a> to make these optimizations available.</strong>
ja: <strong class="error">これらの最適化を有効にするには、<a href="!file-system">パブリックファイルディレクトリー</a>を設定してください。</strong>

en: Bandwidth optimization
ja: 帯域幅最適化

en: Compress cached pages.
ja: キャッシュされたページを圧縮。

en: Public file system path
ja: パブリックファイルシステムパス

en: A local file system path where public files will be stored. This directory must exist and be writable by Drupal. This directory must be relative to the Drupal installation directory and be accessible over the web.
ja: パブリックファイルが保管されるローカルファイルシステムのパス。このディレクトリーはあらかじめ存在し、Drupalによって書き込み可能でなければなりません。このディレクトリーはDrupalインストールディレクトリーから相対的で、ブラウザーからアクセス可能でなければなりません。

en: Private file system path
ja: プライベートファイルシステムパス

en: A local file system path where temporary files will be stored. This directory should not be accessible over the web.
ja: テンポラリーファイルが保存されるローカルファイルシステムパス。このディレクトリーはブラウザーからアクセス不可であるべきです。

en: Default download method
ja: 標準のダウンロード方法

en: This setting is used as the preferred download method. The use of public files is more efficient, but does not provide any access control.
ja: この設定はダウンロード方法を選択するためのものです。パブリックファイルは効率的ですが、アクセス制御は一切できません。

en: No image toolkits were detected. Drupal includes support for <a href='!gd-link'>PHP's built-in image processing functions</a> but they were not detected on this system. You should consult your system administrator to have them enabled, or try using a third party toolkit.
ja: イメージツールキットが見つかりません。Drupal は<a href='!gd-link'>PHP 組み込みイメージ処理関数</a>をサポートしていますが、現在の言語構成中にはこれらの関数が見つかりません。有効にするようにシステム管理者に相談するか、サードパーティ製ツールキットの導入を検討すべきです。

en: Description of your site, included in each feed.
ja: すべてのフィードに含まれるサイトの説明。

en: Time zones
ja: タイムゾーン

en: Users may set their own time zone.
ja: ユーザーが自分のタイムゾーンを設定できる

en: Remind users at login if their time zone is not set.
ja: タイムゾーンが設定されていない場合、ログイン時にユーザーに注意をうながす

en: Only applied if users may set their own time zone.
ja: ユーザーが自分のタイムゾーンを設定できる場合のみに適用

en: Time zone for new users
ja: 新規ユーザーのタイムゾーン

en: Default time zone.
ja: デフォルトタイムゾーン。

en: Empty time zone.
ja: タイムゾーンなし。

en: Users may set their own time zone at registration.
ja: 登録時にユーザーが自分のタイムゾーンを設定できる

en: No date types available. <a href="@link">Add date type</a>.
ja: 日付型が設定されていません。<a href="@link">日付型を追加する</a>

en: Add date type
ja: データタイプを追加

en: The date type must contain only alphanumeric characters and underscores.
ja: 日付型は英数字・アンダーラインのみ利用できます。

en: This date type already exists. Enter a unique type.
ja: この日付タイプはすでに存在しています。重複しないタイプを入力してください。

en: New date type added successfully.
ja: 新しい日付型が正常に追加されました。

en: Put site into maintenance mode
ja: サイトをメンテナンスモードにする

en: Maintenance mode message
ja: メンテナンスモードメッセージ

en: Message to show visitors when the site is in maintenance mode.
ja: サイトがメンテナンスモードの時に表示されるメッセージ。

en: Use URLs like <code>example.com/user</code> instead of <code>example.com/?q=user</code>.
ja: <code>example.com/?q=user</code>のようなURLの換わりに<code>example.com/user</code>のようなURLを利用する。

en: Requires: !module-list
ja: !module-list が必要

en: Required by: !module-list
ja: !module-list に必要

en: Are you sure you want to remove the date type %type?
ja: 日付型 %type のアイテムを削除してよろしいですか？

en: Removed date type %type.
ja: タイプ %type から日付を削除。

en: No custom date formats available. <a href="@link">Add date format</a>.
ja: カスタム日付型が設定されていません。<a href="@link">新しい日付型を追加する</a>。

en: Displayed as
ja: 表示

en: Displayed as %date
ja: %date として表示

en: A user-defined date format. See the <a href="@url">PHP manual</a> for available options.
ja: ユーザー定義日付フォーマット。利用可能な文字列は<a href="@url">PHPマニュアル</a>を参照ください。

en: Save format
ja: フォーマットの保存

en: This format already exists. Enter a unique format string.
ja: このフォーマットはすでに存在しています。重複しないフォーマット文字を入力してください。

en: Custom date format updated.
ja: カスタム日付フォーマットが更新されました。

en: Custom date format added.
ja: カスタム日付フォーマットが追加されました。

en: Available actions:
ja: 有効なアクション:

en: Create an advanced action
ja: 高度なアクションを作成

en: A unique label for this advanced action. This label will be displayed in the interface of modules that integrate with actions, such as Trigger module.
ja: この高度アクションに対する重複しないラベル。このラベルは、トリガーモジュールなど、統合化されたモジュールの画面に表示されます。

en: Deleted %ip
ja: IPアドレス %ip が削除されました。

en: Enabled theme | Enabled themes
ja[0]: 有効なテーマ
ja[1]: 有効なテーマ

en: Disabled theme | Disabled themes
ja[0]: 無効なテーマ
ja[1]: 無効なテーマ

en: You must enable the @required module to install @module. | You must enable the @required modules to install @module.
ja[0]: モジュール @module をインストールするには、依存する @required モジュールを有効にしなければなりません。
ja[1]: モジュール @module をインストールするには、依存する @required モジュールを有効にしなければなりません。

en: Tokens for site-wide settings and other global information.
ja: サイト全体の情報トークン。

en: Tokens related to times and dates.
ja: 時刻と日付関係のトークン。

en: Tokens related to uploaded files.
ja: アップロードされたファイル関係のトークン。

en: URL (brief)
ja: URL(短)

en: The URL of the site's front page without the protocol.
ja: サイトのスキーム(http://など)抜きのトップページURL

en: Short format
ja: 日時（短い書式）

en: A date in 'short' format. (%date)
ja: 短い日付書式の日時 (%date)

en: Medium format
ja: 日時（中程度の書式）

en: A date in 'medium' format. (%date)
ja: 中程度の日付書式の日時 (%date)

en: Long format
ja: 日時（長い書式）

en: A date in 'long' format. (%date)
ja: 長い形式の日付フォーマット(%date)

en: A date in a custom format. See !php-date for details.
ja: カスタムフォーマットの日付。詳細は !php-date 参照。

en: the PHP documentation
ja: PHPドキュメント

en: Time-since
ja: 日時（経過時間）

en: Raw timestamp
ja: 日時（Unix timestamp 書式）

en: A date in UNIX timestamp format (%date)
ja: Unix timestamp 書式の日付 (%date)

en: The System module is integral to the site, and provides basic but extensible functionality for use by other modules and themes. Some integral elements of Drupal are contained in and managed by the System module, including caching, enabling and disabling modules and themes, preparing and displaying the administrative page, and configuring fundamental site settings. A number of key system maintenance operations are also part of the System module. For more information, see the online handbook entry for <a href="@system">System module</a>.
ja: Systemモジュールはサイトに統合されており、基本的な機能を提供しますが、これらは他のモジュールやテーマで拡張可能です。キャッシュ、モジュールやテーマの有効・無効化、管理ページの生成と表示、基本的なサイト設定など、Drupalの重要な部分はSystemモジュールが担当し、管理を実行します。いくつかの主要なシステムメンテナンス操作もSystemモジュールが担当します。詳細はオンライハンドブックの <a href="@system">System module</a>を参照ください。

en: Managing modules
ja: モジュールの管理

en: The System module allows users with the appropriate permissions to enable and disable modules on the <a href="@modules">Modules administration page</a>. Drupal comes with a number of core modules, and each module provides a discrete set of features and may be enabled or disabled depending on the needs of the site. Many additional modules contributed by members of the Drupal community are available for download at the <a href="@drupal-modules">Drupal.org module page</a>.
ja: 適切なアクセス権を持ったユーザーは、Systemモジュールの<a href="@modules">モジュール管理ページ</a>から、モジュールの有効・無効を制御できます。Drupalは複数のコアモジュールで構成されており、各モジュールはそれぞれ個別の機能があり、サイトの必要に応じて有効・無効にすることができます。<a href="@drupal-modules">Drupal.org モジュールページ</a>から、Drupalコミュニティーメンバーが提供した多数の拡張モジュールをダウンロードすることができます。

en: Managing themes
ja: テーマの管理

en: The System module allows users with the appropriate permissions to enable and disable themes on the <a href="@themes">Appearance administration page</a>. Themes determine the design and presentation of your site. Drupal comes packaged with several core themes, and additional contributed themes are available at the <a href="@drupal-themes">Drupal.org theme page</a>.
ja: 適切なアクセス権を持ったユーザーは、Systemモジュールの<a href="@themes">表示管理ページ</a>から、テーマの有効・無効を制御できます。テーマはサイトのデザインと表示方法を決定します。Drupal はいくつかのコアテーマを同梱していますが、<a href="@drupal-themes">Drupal.org theme page</a>から、追加テーマのダウンロードが可能です。

en: Managing caching
ja: キャッシュの管理

en: The System module allows users with the appropriate permissions to manage caching on the <a href='@cache-settings'>Performance settings page</a>. Drupal has a robust caching system that allows the efficient re-use of previously-constructed web pages and web page components. Pages requested by anonymous users are stored in a compressed format; depending on your site configuration and the amount of your web traffic tied to anonymous visitors, the caching system may significantly increase the speed of your site.
ja: 適切なアクセス権を持ったユーザーは、システムモジュールの<a href='@cache-settings'>パフォーマンス設定ページ</a>から、キャッシュの管理をすることができます。Drupalは、前回構成されたページやコンポーネントを再利用するための効率的なキャッシュシステムを備えています。匿名ユーザー用のページは圧縮された形式で保存されています。サイトの構成や、匿名ユーザーのアクセス数によっては、キャッシュシステムによってサイトの応答速度を劇的に改善することができます。

en: Performing system maintenance
ja: システムメンテナンスの実行

en: Configuring basic site settings
ja: 基本サイト設定

en: The System module also handles basic configuration options for your site, including <a href="@date-time-settings">Date and time settings</a>, <a href="@file-system">File system settings</a>, <a href="@clean-url">Clean URL support</a>, <a href="@site-info">Site name and other information</a>, and a <a href="@maintenance-mode">Maintenance mode</a> for taking your site temporarily offline.
ja: Systemモジュールは様々な基本的なオプション設定を担当します。それには、<a href="@date-time-settings">日付と時刻設定</a>, <a href="@file-system">ファイルシステム設定</a>, <a href="@clean-url">クリーンURLサポート</a>, <a href="@site-info">サイト名とその他の情報</a>, 一時的にサイトをオフラインにする<a href="@maintenance-mode">メンテナンスモード</a>が含まれます。

en: Configuring actions
ja: アクション設定

en: Actions are individual tasks that the system can do, such as unpublishing a piece of content or banning a user. Modules, such as the <a href="@trigger-help">Trigger module</a>, can fire these actions when certain system events happen; for example, when a new post is added or when a user logs in. Modules may also provide additional actions. Visit the <a href="@actions">Actions page</a> to configure actions.
ja: アクションは、コンテンツを非表示にしたり、ユーザーをアクセス禁止にするなど、システムで利用できる単機能のタスクです。<a href="@trigger-help">Triggerモジュール</a>などのモジュールで、新しい記事が投稿された時や、ユーザーがログインした時に、アクションを実行させることができます。モジュールが新しいアクションを追加することもできます。 <a href="@actions">アクションページ</a>からアクションを設定できます。

en: Set and configure the default theme for your website.  Alternative <a href="@themes">themes</a> are available.
ja: このウェブサイトのデフォルトテーマの選択／設定が行えます。こちらから<a href="@themes">テーマの選択</a> が行えます。

en: Download additional <a href="@modules">contributed modules</a> to extend Drupal's functionality.
ja: 追加の<a href="@modules">寄与モジュール</a> をダウンロードし、Drupalの機能を拡張する

en: Regularly review and install <a href="@updates">available updates</a> to maintain a secure and current site. Always run the <a href="@update-php">update script</a> each time a module is updated.
ja: サイトのセキュリティーを保つために定期的に <a href="@updates">可能な更新</a>を確認し、インストールしてください。モジュールが更新された際は、そのたびに<a href="@update-php">更新スクリプト</a>を実行してください。

en: Regularly review <a href="@updates">available updates</a> to maintain a secure and current site. Always run the <a href="@update-php">update script</a> each time a module is updated.
ja: サイトのセキュリティーを保つために定期的に <a href="@updates">可能な更新</a>を確認してください。モジュールが更新された際は、そのたびに<a href="@update-php">更新スクリプト</a>を実行してください。

en: Regularly review available updates to maintain a secure and current site. Always run the <a href="@update-php">update script</a> each time a module is updated. Enable the Update manager module to update and install modules and themes.
ja: サイトのセキュリティーを保つために定期的に可能な更新を確認してください。モジュールが更新された際は、そのたびに<a href="@update-php">更新スクリプト</a>を実行してください。

en: If you are upgrading to a newer version of Drupal or upgrading contributed modules or themes, you may need to run the <a href="@update-php">update script</a>.
ja: Drupal,および寄与モジュールのアップデートや、テーマのアップデートを行う場合、<a href="@update-php">アップデートスクリプト</a> を実行する必要があるかもしれません。

en: There are two types of actions: simple and advanced. Simple actions do not require any additional configuration, and are listed here automatically. Advanced actions need to be created and configured before they can be used, because they have options that need to be specified; for example, sending an e-mail to a specified address, or unpublishing content containing certain words. To create an advanced action, select the action from the drop-down list in the advanced action section below and click the <em>Create</em> button.
ja: アクションにはシンプル・アドバンストの二種類のタイプがあります。シンプルアクションは他の設定を必要とせず、ここに自動的に表示されます。アドバンストアクションは、オプションを利用する必要があるため、利用前に作成・設定しなければなりません。たとえば、あるメールアドレスにメールを送信するとか、特定の単語を含むコンテンツを非表示にするなどの場合です。アドバンストアクションを作成するには、下にあるアドバンストアクションセクションのドロップダウンリストからアクションを選択し<strong>作成</strong>ボタンをクリックしてください。

en: An advanced action offers additional configuration options which may be filled out below. Changing the <em>Description</em> field is recommended, in order to better identify the precise action taking place. This description will be displayed in modules such as the Trigger module when assigning actions to system events, so it is best if it is as descriptive as possible (for example, "Send e-mail to Moderation Team" rather than simply "Send e-mail").
ja: アドバンストアクションは以下の項目を入力することによって追加の構成をする必要があります。<strong>説明</strong>を変更して、正確なアクションが実行されるように名前付けすることを推奨します。この説明はトリガーモジュールがアクションとシステムイベントを関連付ける際に表示されますので、可能な限り詳しい説明を書いておくべきです。(たとえば単に"メール送信"ではなく、"モデレーションチームヘメールを送信"とする)

en: Administer modules
ja: モジュールの管理

en: Administer site configuration
ja: サイト設定の管理

en: Administer themes
ja: テーマの管理

en: Administer actions
ja: アクションの管理

en: Use the administration pages and help
ja: 管理ページとヘルプを利用

en: Use the site in maintenance mode
ja: メンテナンスモードのサイトにアクセス

en: View site reports
ja: サイトのレポートを表示

en: Block IP addresses
ja: IPアドレスをブロック

en: Public files
ja: パブリックファイル

en: Public local files served by the webserver.
ja: ファイルをWebサーバーで公開する。

en: Private local files served by Drupal.
ja: プライベートファイル。Drupal が取り扱う。

en: Temporary files
ja: 一時ファイル

en: Temporary local files for upload and previews.
ja: アップロード・プレビュー用の一時フォルダー

en: Update modules
ja: モジュールをアップデート

en: Update themes
ja: テーマをアップデート

en: Your password is not saved in the database and is only used to establish a connection.
ja: パスワードはデータベースに保存されず、接続を確立させるためだけに利用されます。

en: The connection will be created between your web server and the machine hosting the web server files. In the vast majority of cases, this will be the same machine, and "localhost" is correct.
ja: webサーバーとwebサーバーファイルの間の通信に利用されるコネクション。たいていの場合、同じサーバー上で稼動しているので "localhost"の設定が適切です。

en: Configure your <a href="@user-edit">account time zone setting</a>.
ja: <a href="@user-edit">アカウントタイムゾーン設定</a>から、自分のタイムゾーンを設定してください。

en: Select the desired local time and time zone. Dates and times throughout this site will be displayed using this time zone.
ja: 利用したいローカルタイムとタイムゾーンを選択してください。サイト全体の日付と時刻は、このタイムゾーンを利用して表示されます。

en: Your time zone setting will be automatically detected if possible. Confirm the selection and click save.
ja: 可能であればタイムゾーンは自動的に検出されます。選択を確認し保存ボタンをクリックしてください。

en: System help
ja: システムヘルプ

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
ja: ディレクトリー %directory は存在せず、作成もできませんでした。

en: The directory %directory exists but is not writable and could not be made writable.
ja: ディレクトリー %directory は存在していますが、書き込み可能ではなくアクセス権変更もできませんでした。

en: The email address to which the message should be sent OR enter [node:author:mail], [comment:author:mail], etc. if you would like to send an e-mail to the author of the original post.
ja: メッセージが送信されるメールアドレス。記事の投稿者にメールを送信したい場合は、換わりに[node:author:mail], [comment:author:mail]などのトークンを入力。

en: The message that should be sent. You may include placeholders like [node:title], [user:name], and [comment:body] to represent data that will be different each time message is sent. Not all placeholders will be available in all contexts.
ja: 送信するメッセージ。メッセージごとに変化するデータ用プレースホルダーとして[node:title], [user:name], [comment:body]などが利用できます。どのような文面でも、すべてのプレースホルダーが利用可能なわけではありません。

en: The message to be displayed to the current user. You may include placeholders like [node:title], [user:name], and [comment:body] to represent data that will be different each time message is sent. Not all placeholders will be available in all contexts.
ja: ユーザーに表示するメッセージ。メッセージごとに変化するデータ用プレースホルダーとして[node:title]、[user:name]、[comment:body]などが利用できます。どのような文面でも、すべてのプレースホルダーが利用可能なわけではありません。

en: AHAH callback
ja: AHAH コールバック

en: Administer blocks, content types, menus, etc.
ja: ブロック・コンテンツタイプ・メニューなどの管理

en: Select and configure your theme
ja: サイトのテーマを選択して設定を行う

en: Enable theme
ja: 有効なテーマ

en: Disable theme
ja: 無効なテーマ

en: Set default theme
ja: デフォルトのテーマを設定

en: Configure default and theme specific settings.
ja: デフォルトおよびテーマ依存の設定

en: IP address blocking
ja: IPアドレスのブロック

en: Manage blocked IP addresses.
ja: ブロックされたIPアドレスを管理します。

en: Delete IP address
ja: IPアドレスを削除

en: Media tools.
ja: メディアツール

en: Tools related to web services.
ja: Webサービス関係のツール

en: Configure the site description, the number of items per feed and whether feeds should be titles/teasers/full-text.
ja: サイトの説明やフィードあたりの記事数、タイトル/概要/全文のうちいずれをフィードに含めるか、といった設定を行います。

en: Development tools.
ja: 開発ツール

en: Maintenance mode
ja: メンテナンスモード

en: Take the site offline for maintenance or bring it back online.
ja: メンテナンスのためにサイトをオフラインにしたり、オンラインに戻したりします。

en: Logging and errors
ja: ログとエラーメッセージ

en: Settings for logging and alerts modules. Various modules can route Drupal's system events to different destinations, such as syslog, database, email, etc.
ja: ログとアラートモジュールの設定。モジュールはDrupalのシステムイベントを利用して、syslog,データベース、メールなど様々な場所に情報を転送できます。

en: Regional and language
ja: 地域と言語

en: Regional settings, localization and translation.
ja: 地域の設定、ローカライゼーション（現地語化）と翻訳をします。

en: Settings for the site's default time zone and country.
ja: サイトのデフォルトのタイムゾーンと国の設定を行います。

en: Configure display formats for date and time.
ja: 日付と時刻の表示形式を設定します。

en: Add new date type.
ja: 日付形式を追加

en: Delete date type
ja: 日付形式を削除

en: Allow users to delete a configured date type.
ja: ユーザーに設定された日付型の削除を許可する

en: Configure display format strings for date and time.
ja: 日付と時刻の表示用フォーマット文字の設定

en: Edit date format
ja: 日付フォーマットを編集

en: Allow users to edit a configured date format.
ja: ユーザーに設定された日付フォーマットの編集を許可する

en: Search and metadata
ja: 検索とメタデータ

en: Local site search, metadata and SEO.
ja: ローカルサイトの検索、メタデータ、SEO

en: General system related configuration.
ja: システム全般に関係する設定

en: Tools that enhance the user interface.
ja: ユーザーインターフェースを拡張するツール

en: Content workflow, editorial workflow tools.
ja: コンテンツワークフローと編集ワークフローツール

en: Content authoring
ja: コンテンツ作成

en: Settings related to formatting and authoring content.
ja: フォーマットとコンテンツの投稿に関する設定

en: The host !host is no longer blocked because it is not a valid IP address.
ja: ホスト !host は有効なアドレスではないため、ブロックが解除されました。

en: Inserted into {role_permission} the permissions for role ID !id
ja: 役割ID !id のアクセス権を {role_permission} に挿入しました。

en: Aggressive caching was disabled and replaced with normal caching. Read the page caching section in default.settings.php for more information on how to enable similar functionality.
ja: 積極的キャッシュは無効にされ、通常キャッシュになりました。同様の機能を有効にする方法については、default.settings.php 内の page caching section をご覧ください。

en: more information
ja: 詳細な情報

en: The phpinfo() function has been disabled for security reasons. To see your server's phpinfo() information, change your PHP settings or contact your server administrator. For more information, <a href="@phpinfo">Enabling and disabling phpinfo()</a> handbook page.
ja: セキュリティー上の理由により、phpinfo()関数は無効となっています。phpinfo()によるサーバーの情報を閲覧するには、PHPの設定を変更するか、またはサーバー管理者に連絡してください。より詳しい情報は、ハンドブックの「<a href="@phpinfo">Enabling and disabling phpinfo()</a>」ページ（英文）を参照してください。

en: To run cron from outside the site, go to <a href="!cron">!cron</a>
ja: サイトの外側からcronを実行するには、<a href="!cron">!cron</a>にアクセスしてください。

en: An automated attempt to create this directory failed, possibly due to a permissions problem. To proceed with the installation, either create the directory and modify its permissions manually or ensure that the installer has the permissions to create it automatically. For more information, see INSTALL.txt or the <a href="@handbook_url">online handbook</a>.
ja: 自動的にこのディレクトリーを作ろうとしましたが、失敗しました。おそらく権限設定の問題と思われます。インストールを続行するには、手動でディレクトリーを作成し権限設定を行うか、インストーラーが自動的に作成できる権限があるかを確認する必要があります。詳細は、<a href="@handbook_url">オンラインハンドブック</a>の INSTALL.txt をご覧ください。

en: Your configuration has been saved.
ja: 設定は保存されました。

en: No vocabularies available. <a href="@link">Add vocabulary</a>.
ja: 利用できるボキャブラリーはありません。 <a href="@link">ボキャブラリーを追加</a>.

en: No terms available. <a href="@link">Add term</a>.
ja: 利用できるタームはありません。 <a href="@link">タームを追加</a>.

en: There is currently no content classified with this term.
ja: このタームに分類されたコンテンツはありません。

en: Tokens related to taxonomy terms.
ja: タクソノミータームを表すトークン

en: Tokens related to taxonomy vocabularies.
ja: タクソノミーのボキャブラリーを表すトークン

en: The Taxonomy module allows you to classify the content of your website. To classify content, you define <em>vocabularies</em> that contain related <em>terms</em>, and then assign the vocabularies to content types. For more information, see the online handbook entry for the <a href="@taxonomy">Taxonomy module</a>.
ja: Taxonomyモジュールは、サイトのコンテンツを分類することができます。分類するには、まず<em>ボキャブラリー</em>を作成します。次に，作成したボキャブラリーに，関係性のある<em>ターム（用語）</em>を登録します。最後にコンテンツタイプにボキャブラリーを割り当てます。詳しくはオンラインハンドブックの <a href="@taxonomy">Taxonomy module</a> を参照してください。

en: Creating vocabularies
ja: ボキャブラリーを作成

en: Users with sufficient <a href="@perm">permissions</a> can create <em>vocabularies</em> and <em>terms</em> through the <a href="@taxo">Taxonomy page</a>. The page listing the terms provides a drag-and-drop interface for controlling the order of the terms and sub-terms within a vocabulary, in a hierarchical fashion. A <em>controlled vocabulary</em> classifying music by genre with terms and sub-terms could look as follows:
ja: 十分な<a href="@perm">権限</a>を持つユーザーは<em>ボキャブラリー</em>や<em>ターム</em>を<a href="@taxo">タクソノミーのページ</a>で作成することができます。このページでは、 ボキャブラリーのタームや下位のタームの並び順をドラッグ＆ドロップのインターフェースを使って階層的に管理することができます。以下は，このようにして管理されたボキャブラリーの例です。音楽をタームや下位のタームでジャンル別に分類してあります。

en: <em>vocabulary</em>: Music
ja: <em>ボキャブラリー</em>: 音楽

en: <em>term</em>: Jazz
ja: <em>ターム</em>: ジャズ

en: <em>sub-term</em>: Swing
ja: <em>下位ターム</em>: スイング

en: <em>sub-term</em>: Fusion
ja: <em>下位ターム</em>: フュージョン

en: <em>term</em>: Rock
ja: <em>ターム</em>: ロック

en: <em>sub-term</em>: Country rock
ja: <em>下位ターム</em>: カントリーロック

en: <em>sub-term</em>: Hard rock
ja: <em>下位ターム</em>: ハードロック

en: You can assign a sub-term to multiple parent terms. For example, <em>fusion</em> can be assigned to both <em>rock</em> and <em>jazz</em>.
ja: <em>フュージョン</em> に <em>ロック</em> と <em>ジャズ</em>を割り当てるように、下位タームに複数の親タームを割り当てることができます。

en: Terms in a <em>free-tagging vocabulary</em> can be built gradually as you create or edit content. This is often done used for blogs or photo management applications.
ja: <em>フリータギングのボキャブラリー</em> のタームは、コンテンツを作成したり編集するたびに徐々に構築することができます。これはブログや写真管理のアプリケーションでよく使われます。

en: Assigning vocabularies to content types
ja: コンテンツタイプにボキャブラリーを割り当てる

en: Before you can use a new vocabulary to classify your content, a new Taxonomy term field must be added to a <a href="@ctedit">content type</a> on its <em>manage fields</em> page. When adding a taxonomy field, you choose a <em>widget</em> to use to enter the taxonomy information on the content editing page: a select list, checkboxes, radio buttons, or an auto-complete field (to build a free-tagging vocabulary). After choosing the field type and widget, on the subsequent <em>field settings</em> page you can choose the desired vocabulary, whether one or multiple terms can be chosen from the vocabulary, and other settings. The same vocabulary can be added to multiple content types, by using the "Add existing field" section on the manage fields page.
ja: コンテンツを分類するための新しいボキャブラリーを使用するには、<a href="@ctedit">コンテンツタイプ</a>の<em>フィールド管理</em>ページでタクソノミーフィールドが追加されている必要があります。タクソノミーフィールドを追加する際、コンテンツ編集ページでタクソノミー情報の入力に使用する<em>ウィジェット</em>を選択してください。ウィジェットには，選択リストやチェックボックス、ラジオボタン、フリータギングのボキャブラリーを作成する自動補完フィールドなどがあります。フィールドタイプとウィジェットを選択した後に表示される<em>フィールド設定</em>ページでは，希望のボキャブラリーを選択したり、ボキャブラリーから複数タームの選択を許可するかの設定をしたりすることができます。フィールド管理ページの「既存のフィールドを追加」を使うことで、複数のコンテンツタイプに同じボキャブラリーを追加することができます。

en: Classifying content
ja: コンテンツの分類

en: After the vocabulary is assigned to the content type, you can start classifying content. The field with terms will appear on the content editing screen when you edit or <a href="@addnode">add new content</a>.
ja: コンテンツタイプにボキャブラリーが割り当てられると、コンテンツの分類を始めることができます。<a href="@addnode">コンテンツの追加</a>や既存のコンテンツの編集時に、編集画面上にターム用のフィールドが表示されます。

en: Viewing listings and RSS feeds by term
ja: タームによるリストやRSSフィードの表示

en: Each taxonomy term automatically provides a page listing content that has its classification, and a corresponding RSS feed. For example, if the taxonomy term <em>country rock</em> has the ID 123 (you can see this by looking at the URL when hovering on the linked term, which you can click to navigate to the listing page), then you will find this list at the path <em>taxonomy/term/123</em>. The RSS feed will use the path <em>taxonomy/term/123/feed</em> (the RSS icon for this term's listing will automatically display in your browser's address bar when viewing the listing page).
ja: それぞれのタクソノミータームは、投稿の一覧ページと対応するRSSフィードを自動的に提供します。例えば、 <em>カントリーロック</em> というタクソノミータームが ID 123 の場合 (一覧ページへリンクされたタームにマウスを合わせると URL 中に見ることができます)、 <em>taxonomy/term/123</em> のパスであることが確認できます。RSSフィードは <em>taxonomy/term/123/feed</em> になります (このタームの一覧を表示するとき、一覧へのRSSアイコンがブラウザーのアドレスバーに表示されます)。

en: Extending Taxonomy module
ja: タクソノミーモジュールの拡張

en: There are <a href="@taxcontrib">many contributed modules</a> that extend the behavior of the Taxonomy module for both display and organization of terms.
ja: タクソノミーモジュールの表示やターム構成機能を拡張する <a href="@taxcontrib">多くの寄与されたモジュール</a> があります。

en: Taxonomy is for categorizing content. Terms are grouped into vocabularies. For example, a vocabulary called "Fruit" would contain the terms "Apple" and "Banana".
ja: タクソノミーはコンテンツを分類します。タームはボキャブラリーで分類されます。例えば、「フルーツ」というボキャブラリーには、「リンゴ」や「バナナ」というタームが含まれます。

en: You can reorganize the terms in %capital_name using their drag-and-drop handles, and group terms under a parent term by sliding them under and to the right of the parent.
ja: ドラッグ&ドロップハンドルで、%capital_name のタームを再構成できます。親タームの下や親タームより右へスライドさせるとタームを親タームに分類できます。

en: %capital_name contains terms grouped under parent terms. You can reorganize the terms in %capital_name using their drag-and-drop handles.
ja: %capital_name は親タームに分類されたタームを含みます。ドラッグ＆ドロップハンドルで、 %capital_name のタームを再構成できます。

en: %capital_name contains terms with multiple parents. Drag and drop of terms with multiple parents is not supported, but you can re-enable drag-and-drop support by editing each term to include only a single parent.
ja: %capital_name は複数の親を持つタームです。複数の親を持つタームのドラッグ＆ドロップはサポートされていませんが、単一の親にのみ含まれるようにすれば、ドラッグ＆ドロップを再度有効にすることができます。

en: Administer vocabularies and terms
ja: ボキャブラリーとタームの管理

en: Edit terms in %vocabulary
ja: %vocabulary のタームの編集

en: Delete terms from %vocabulary
ja: %vocabulary のタームの削除

en: Taxonomy term page
ja: タクソノミータームのページ

en: Term reference
ja: ターム参照

en: This field stores a reference to a taxonomy term.
ja: このフィールドはタクソノミータームへの参照ほ格納します。

en: Autocomplete term widget (tagging)
ja: タームの自動補完ウィジェット（タグ付け）

en: The vocabulary which supplies the options for this field.
ja: このフィールドで選択できるボキャブラリー

en: The Toolbar module displays links to top-level administration menu items and links from other modules at the top of the screen. For more information, see the online handbook entry for <a href="@toolbar">Toolbar module</a>.
ja: Toolbar モジュールは画面の上部に管理者用メニューのトップレベルへのリンクや他のモジュールからのリンクを表示します。より詳しい情報は、オンラインハンドブックの <a href="@toolbar">Toolbar module</a> を参照してください。

en: Displaying administrative links
ja: 管理者用のリンクを表示

en: Use the administration toolbar
ja: アドミニストレーション ツールバーの使用

en: Toggle drawer visibility
ja: ドロワーの表示を切り替え

en: Provides a toolbar that shows the top-level administration menu items and links from other modules.
ja: 管理メニュー項目と別モジュールへのリンクがあるツールバーを利用する。

en: The Tracker module displays the most recently added and updated content on your site, and allows you to follow new content created by each user. This module has no configuration options. For more information, see the online handbook entry for <a href="@tracker">Tracker module</a>.
ja: Trackerモジュールはサイトに最近追加・変更されたコンテンツを表示し、各ユーザーが作成した新規コンテンツをフォローできるようにします。このモジュールには構成オプションがありません。詳細については、 オンラインハンドブックの<a href="@tracker">Tracker module</a>を参照ください。

en: The Tracker module adds a new menu item to the Navigation menu, called <em>Recent content</em>. You can configure menu items via the <a href="@menus">Menus administration page</a>.
ja: Trackerモジュールはナビゲーションメニューに<strong>最近のコンテンツ</strong>というメニューアイテムを追加します。<a href="@menus">メニュー管理</a>ページで、メニューを構成することができます。

en: Tracking new and updated site content
ja: サイトの新規・更新コンテンツを追跡

en: The <a href='@recent'>Recent content</a> page shows new and updated content in reverse chronological order, listing the content type, title, author's name, number of comments, and time of last update. Content is considered updated when changes occur in the text, or when new comments are added. The <em>My recent content</em> tab limits the list to the currently logged-in user.
ja: <a href='@recent'>最新コンテンツ</a>ページは追加・更新があったコンテンツを新しい順に、コンテンツタイプ・作者名・コメント数・最終更新時刻を表示します。コンテンツは文章が変更されたり、コメントが追加された時変更があったものとみなされます。<strong>自分の最新コンテンツ</strong>タブは現在ログイン中のユーザーが作成したコンテンツのみを表示します。

en: Tracking user-specific content
ja: ユーザー単位のコンテンツの追跡

en: To follow a specific user's new and updated content, select the <em>Track</em> tab from the user's profile page.
ja: 特定のユーザーの新規・更新コンテンツを調べるには、ユーザープロファイルページの<strong>追跡</strong>タブをクリックしてください。

en: All recent content
ja: すべての最新コンテンツ

en: My recent content
ja: 自分の最新コンテンツ

en: Track content
ja: コンテンツを追跡

en: Enables tracking of recent content for users.
ja: ユーザーが最近のコンテンツ履歴を利用できるようにする

en: The Content translation module allows content to be translated into different languages. Working with the <a href="@locale">Locale module</a> (which manages enabled languages and provides translation for the site interface), the Content translation module is key to creating and maintaining translated site content. For more information, see the online handbook entry for <a href="@translation">Content translation module</a>.
ja: Content translationモジュールはコンテンツを別の言語に翻訳する機能を提供します。<a href="@locale">Localeモジュール</a>(有効な言語の管理とサイトのインターフェースの翻訳を可能にする)と併用され、翻訳されたコンテンツの作成・管理に欠かせないモジュールです。詳しくはオンラインハンドブックの<a href="@translation">Content translation module</a>の項を参照ください。

en: Configuring content types for translation
ja: コンテンツタイプを翻訳用に設定する

en: To configure a particular content type for translation, visit the <a href="@content-types">Content types</a> page, and click the <em>edit</em> link for the content type. In the <em>Publishing options</em> section, select <em>Enabled, with translation</em> under <em>Multilingual support</em>.
ja: 特定のコンテンツタイプを翻訳可能に設定するには、<a href="@content-types">コンテンツタイプ</a> ページに移動し、目的のコンテンツタイプの<strong>編集</strong>リンクをクリックしてください。<strong>公開オプション</strong>セクションの中にある、<strong>多言語サポート</strong>で、<strong>有効にし、翻訳を可能にする</strong>を選択してください。

en: Assigning a language to content
ja: 言語をコンテンツに割り当てる

en: Use the <em>Language</em> drop down to select the appropriate language when creating or editing content.
ja: コンテンツの作成・編集時に適切な言語を選択するための<strong>言語</strong>ドロップダウンを利用する。

en: Translating content
ja: コンテンツを翻訳

en: Users with the <em>translate content</em> permission can translate content, if the content type has been configured to allow translations. To translate content, select the <em>Translation</em> tab when viewing the content, select the language for which you wish to provide content, and then enter the content.
ja: <strong>コンテンツの翻訳</strong>権を持ったユーザーは、翻訳可能に設定されたコンテンツタイプを翻訳することができます。コンテンツを翻訳するには、コンテンツを表示させ<strong>翻訳</strong>タブを選択し、翻訳したい言語を選択してからコンテンツを入力してください。

en: Maintaining translations
ja: 翻訳を管理

en: If editing content in one language requires that translated versions also be updated to reflect the change, use the <em>Flag translations as outdated</em> check box to mark the translations as outdated and in need of revision. Individual translations may also be marked for revision by selecting the <em>This translation needs to be updated</em> check box on the translation editing form.
ja: 一つの言語を修正した際、他の翻訳にもその変更を反映させる必要がある場合、<strong>翻訳を期限切れにする</strong>チェックボックスを使って翻訳が期限切れになり、修正が必要となったことをマークしてください。各翻訳は翻訳編集フォームにある<strong>この翻訳は更新が必要</strong>チェックボックスをクリックすることで、更新が必要であることをマークすることができます。

en: Translate content
ja: コンテンツを翻訳

en: There is already a translation in this language.
ja: この言語の翻訳はすでにあります。

en: Trigger: !description
ja: トリガー: !description

en: No actions available for this trigger. <a href="@link">Add action</a>.
ja: このトリガーには利用可能なアクションがありません。<a href="@link">アクションを追加する</a>

en: Missing/undefined save action (%save_aid) for %aid action.
ja: アクション %aid 用の保存アクション(%save_aid)が存在しないか未定義です。

en: The %label action has been appended, which is required to save the property change.
ja: プロパティー変更のために保存動作が必要なアクション %label が追加されました。

en: The %label action was moved to save the property change.
ja: プロパティーの変更を保存するために、アクション %label を移動しました。

en: Triggers are events on your site, such as new content being added or a user logging in. The Trigger module associates these triggers with actions (functional tasks), such as unpublishing content containing certain keywords or e-mailing an administrator. The <a href="@url">Actions settings page</a> contains a list of existing actions and provides the ability to create and configure advanced actions (actions requiring configuration, such as an e-mail address or a list of banned words).
ja: トリガーとは、サイトで発生するイベントです。例として，新しいコンテンツが追加された時や、ユーザーがログインした時などがあげられます。トリガーモジュールはこのトリガーを、特定のキーワードを含むコンテンツを非表示にしたり管理者にメールを送信するといったアクション(プログラムの実行)に関連付けることができます。<a href="@url">アクション設定</a>ページには、すでに存在するアクションのリストがあり、高度なアクション(メールアドレスや禁止ワードの一覧など、設定が必要なアクション)の作成や構成をすることもできます。

en: The Trigger module provides the ability to cause <em>actions</em> to run when certain <em>triggers</em> take place on your site. Triggers are events, such as new content being added to your site or a user logging in, and actions are tasks, such as unpublishing content or e-mailing an administrator. For more information, see the online handbook entry for <a href="@trigger">Trigger module</a>.
ja: Trigger モジュールは、サイト上で特定の<strong>トリガー</strong>が発生した時、<strong>アクション</strong>を実行させる機能を提供します。トリガーとは、新しいコンテンツが投稿されたり、ユーザーがログインしたりといったイベントの事で、アクションとはコンテンツを非表示にする、管理者にメールを送信するなどの動作の事です。詳細についてはオンラインハンドブックの <a href="@trigger">Trigger module</a> の項を参照してください。

en: Configuring triggers and actions
ja: トリガーとアクションの設定

en: The combination of actions and triggers can perform many useful tasks, such as e-mailing an administrator if a user account is deleted, or automatically unpublishing comments that contain certain words. To set up a trigger/action combination, first visit the <a href="@actions-page">Actions configuration page</a>, where you can either verify that the action you want is already listed, or create a new <em>advanced</em> action. You will need to set up an advanced action if there are configuration options in your trigger/action combination, such as specifying an e-mail address or a list of banned words. After configuring or verifying your action, visit the <a href="@triggers-page">Triggers configuration page</a> and choose the appropriate tab (Comment, Taxonomy, etc.), where you can assign the action to run when the trigger event occurs.
ja: アクションとトリガーの組み合わせによって、例えばユーザーアカウントが削除された時に管理者にメールを送信したり、禁止用語を含むコメントを自動的に非表示にしたりするなど、数多くの便利なタスクを実行できます。トリガーとアクションの組み合わせを設定するには、最初に<a href="@actions-page">アクション設定ページ</a>に行き、求めるアクションがすでにリストにあるかを確認し、なければ<strong>高度</strong>なアクションを新規作成します。トリガーとアクションの組み合わせにメールアドレスや禁止単語リストなどのオプション設定が必要な場合は、高度なアクションの設定が必要となるでしょう。アクションを設定または確認した後、<a href="@triggers-page">トリガー設定ページ</a>で、適切なタブ(コメントやタクソノミーなど）を選び、トリガーイベントに実行させたいアクションを割り当てます。

en: When either saving new content or updating existing content
ja: 新規コメントか既存コメントの更新が保存された時

en: After saving updated content
ja: 更新されたコンテンツが保存された後

en: When either saving a new comment or updating an existing comment
ja: 新規コメントが保存されたか、既存のコメントが変更された時

en: After creating a new user account
ja: ユーザーが作成された後

en: After updating a user account
ja: ユーザーアカウントが更新された後

en: Configure when to execute actions.
ja: アクションを実行するタイミングを構成する

en: Installing updates
ja: アップデートをインストール中

en: Preparing to update your site
ja: サイトのアップデートを準備中

en: Installing %project
ja: %project をインストールしています

en: Preparing to install
ja: インストールの準備中

en: Error installing / updating
ja: インストール中 / アップデート中にエラーが発生しました

en: Installed %project_name successfully
ja: %project_name のインストールが成功しました。

en: Update was completed successfully. Your site has been taken out of maintenance mode.
ja: アップデートは正常に終了しました。メンテナンスモードは解除されました。

en: Update was completed successfully.
ja: アップデートは正常に終了しました。

en: Update failed! See the log below for more information.
ja: アップデートは失敗しました。より詳しい情報は以下のログを参照してください。

en: Update failed! See the log below for more information. Your site is still in maintenance mode.
ja: アップデートは失敗しました。より詳しい情報は以下のログを参照してください。サイトはメンテナンスモードのままです。

en: Installation was completed successfully. Your site has been taken out of maintenance mode.
ja: インストールは正常に終了しました。メンテナンスモードは解除されました。

en: Installation was completed successfully.
ja: インストールは正常に終了しました。

en: Installation failed! See the log below for more information.
ja: インストールは失敗しました。より詳しい情報は以下のログを参照してください。

en: Installation failed! See the log below for more information. Your site is still in maintenance mode.
ja: インストールは失敗しました。より詳しい情報は以下のログを参照してください。サイトはメンテナンスモードのままです。

en: Failed to get available update data.
ja: 利用可能なアップデートの取得に失敗しました。

en: No available update data
ja: 利用可能なアップデートはありません。

en: Checking available update data
ja: 利用可能なアップデートを確認中

en: Trying to check available update data ...
ja: 利用可能なアップデートを確認しています ...

en: Error checking available update data.
ja: 利用可能なアップデートの確認のエラーです。

en: Checking available update data ...
ja: 利用可能なアップデートを確認中...

en: Checked available update data for %title.
ja: %title の利用可能なアップデートを確認しました。

en: Failed to check available update data for %title.
ja: %title の利用可能なアップデートの確認に失敗しました。

en: An error occurred trying to get available update data.
ja: 利用可能なアップデートの確認中にエラーが発生しました。

en: Checked available update data for one project. | Checked available update data for @count projects.
ja[0]: 1つのプロジェクトの利用可能なアップデートを確認しました。
ja[1]: @count 個のプロジェクトの利用可能なアップデートを確認しました。

en: Failed to get available update data for one project. | Failed to get available update data for @count projects.
ja[0]: 一つのプロジェクトの利用可能なアップデートの取得に失敗しました。
ja[1]: @count 個のプロジェクトの利用可能なアップデートの取得に失敗しました。

en: There was a problem getting update information. Try again later.
ja: アップデートの取得に問題があります。しばらく後で再試行してください。

en: (Theme)
ja: (テーマ)

en: (Release notes)
ja: (リリースノート)

en: This update is a major version update which means that it may not be backwards compatible with your currently running version.  It is recommended that you read the release notes and proceed at your own risk.
ja: このアップデートは、このサイトで稼働中のバージョンと互換性を持たない可能性があります。リリースノートを読んだ上でご自身の責任において実行してください。

en: (Security update)
ja: (セキュリティーアップデート)

en: (Unsupported)
ja: (サポートなし)

en: All of your projects are up to date.
ja: 全てのプロジェクトは最新です。

en: Download these updates
ja: アップデートをダウンロード

en: Manual updates required
ja: 手動アップデートが必要です

en: Updates of Drupal core are not supported at this time.
ja: Drupalコアのアップデートは、この時点でサポートされていません。

en: You must select at least one project to update.
ja: アップデートするプロジェクトを少なくとも1つ選択してください。

en: Downloading updates
ja: アップデートをダウンロード中

en: Preparing to download selected updates
ja: 選択されたアップデートのダウンロードを準備中

en: Downloading updates failed:
ja: アップデートのダウンロードが失敗しました。

en: Updates downloaded successfully.
ja: アップデートのダウンロードが成功しました。

en: Fatal error trying to download.
ja: ダウンロード中に致命的なエラー

en: Back up your database and site before you continue. <a href="@backup_url">Learn how</a>.
ja: 続ける前にデータベースとサイトをバックアップしてください。 <a href="@backup_url">方法を学ぶ</a>.

en: Perform updates with site in maintenance mode (strongly recommended)
ja: メンテナンスモードでアップデートを実行 (強く推奨)

en: Install from a URL
ja: 次のURLからインストールする

en: Upload a module or theme archive to install
ja: インストールするモジュールやテーマの圧縮ファイルをアップロードする

en: For example: %filename from your local computer
ja: 例：ローカルコンピューター上の %filename

en: You must either provide a URL or upload an archive file to install.
ja: インストール用のURLを指定するか圧縮ファイルをアップロードする必要があります。

en: The provided URL is invalid.
ja: 指定された URL は無効です。

en: Unable to retrieve Drupal project from %url.
ja: %url からDrupalのプロジェクトを検出することができません。

en: Provided archive contains no files.
ja: 提供されたアーカイブにはファイルがありません。

en: Unable to determine %project name.
ja: %project 名を特定できません。

en: %project is already installed.
ja: %project はインストール済みです。

en: Cannot extract %file, not a valid archive.
ja: %file を展開できません。有効なアーカイブでありません。

en: Downloading %project
ja: %project をダウンロード中

en: Failed to download %project from %url
ja: %url からの %project のダウンロードに失敗。

en: Includes:
ja: 次を含みます:

en: Enabled: %includes
ja: 有効: %includes

en: Disabled: %disabled
ja: 無効: %disabled

en: Depends on: !basethemes
ja: 次に依存: !basethemes

en: Required by: %subthemes
ja: 次に必須: %subthemes

en: The Update manager module periodically checks for new versions of your site's software (including contributed modules and themes), and alerts administrators to available updates. In order to provide update information, anonymous usage statistics are sent to Drupal.org. If desired, you may disable the Update manager module from the <a href='@modules'>Module administration page</a>. For more information, see the online handbook entry for <a href='@update'>Update manager module</a>.
ja: Update managerモジュールは、定期的にサイトのソフトウエア（寄与されたモジュールやテーマを含む）の新しいバージョンを確認し、利用可能なアップデートを管理者へ警告します。アップデート情報を提供するために、匿名の統計情報が Drupal.org に送信されます。必要に応じてUpdate managerモジュールを <a href='@modules'>モジュールの管理ページ</a> で無効にすることができます。さらに詳しい情報は、オンラインハンドブックの <a href='@update'>Update manager module</a> を参照してください。

en: The Update manager also allows administrators to update and install modules and themes through the administration interface.
ja: また、アップデートマネージャー は、管理画面を介してモジュールやテーマをインストールしたりアップデートすることができます。

en: Checking for available updates
ja: 利用可能な最新版を確認中

en: A report of <a href="@update-report">available updates</a> will alert you when new releases are available for download. You may configure options for the frequency for checking updates (which are performed during <a href="@cron">cron</a> runs) and e-mail notifications at the <a href="@update-settings">Update manager settings</a>  page.
ja: <a href="@update-report">利用可能なアップデート</a> は新しいリリースがダウンロードできるようになるとあなたに通知します。アップデートの確認（これは<a href="@cron">cron</a>実行中に行われます）頻度やメール通知の設定を <a href="@update-settings">Update manager設定</a>  で行うことができます。

en: Performing updates through the user interface
ja: ユーザーインターフェースを介してアップデートを実行

en: The Update manager module allows administrators to perform updates directly through the administration interface. At the top of the <a href="@modules_page">modules</a> and <a href="@themes_page">themes</a> pages you will see a link to update to new releases. This will direct you to the <a href="@update-page">update page</a> where you see a listing of all the missing updates and confirm which ones you want to upgrade. From there, you are prompted for your FTP/SSH password, which then transfers the files into your Drupal installation, overwriting your old files. More detailed instructions can be found in the <a href="@update">online handbook</a>.
ja: Update managerモジュールは管理者が管理画面を介して直接アップデートを実行できるようにします。<a href="@modules_page">モジュール</a> や <a href="@themes_page">テーマ</a> のページ上部に新しいリリースへのアップデートのリンクが表示されます。このリンクから <a href="@update-page">アップデートページ</a> で未適用のアップデート一覧を参照し、どれを適用するか選択できます。それからFTPやSSHのパスワードを求められ、あなたのDrupalインストールにファイルを転送し、古いファイルを上書きします。より詳細な手順は <a href="@update">オンラインハンドブック</a> を参照してください。

en: Installing new modules and themes through the user interface
ja: ユーザーインターフェースを介してモジュールやテーマのインストールを実行

en: You can also install new modules and themes in the same fashion, through the <a href="@install">install page</a>, or by clicking the <em>Install new module/theme</em> link at the top of the <a href="@modules_page">modules</a> and <a href="@themes_page">themes</a> pages. In this case, you are prompted to provide either the URL to the download, or to upload a packaged release file from your local computer.
ja: <a href="@install">インストールページ</a>や、<a href="@modules_page">モジュール</a> や <a href="@themes_page">テーマ</a> ページ上部の<em>新しいモジュールやテーマをインストール</em>リンクから、同じやり方で新しいモジュールやテーマをインストールすることができます。この場合、ダウンロードするURLを指定するかローカルコンピューターからパッケージされたリリースファイルをアップロードする必要があります。

en: No update information available. <a href="@run_cron">Run cron</a> or <a href="@check_manually">check manually</a>.
ja: アップデートに関する情報はありません。<a href="@run_cron">cronを実行</a>するか<a href="@check_manually">手動で確認してください</a>。

en: You can automatically install your missing updates using the Update manager:
ja: アップデートマネージャーを利用して、未適用のアップデートを自動的にインストールすることができます:

en: Your site is currently configured to send these emails when any updates are available. To get notified only for security updates, !url.
ja: アップデートが利用可能になった時、これらのメールを送信するよう設定されています。セキュリティー更新プログラムのみ受け取るには、!url から変更できます。

en: Your site is currently configured to send these emails only when security updates are available. To get notified for any available updates, !url.
ja: あなたのサイトは現在セキュリティーアップデートが利用可能になった時のみメールを送信するよう設定されています。その他の利用可能なアップデートの通知を受け取りたい場合は、次のURLから変更してください。 !url

en: The installed version of at least one of your modules or themes is no longer supported. Upgrading or disabling is strongly recommended. See the project homepage for more details.
ja: インストールされた少なくとも1つのモジュールやテーマがサポートされなくなりました。 アップグレードするか、無効にすることを強く推奨します！ 詳細はプロジェクトのホームページを参照してください。

en: There was a problem checking <a href="@update-report">available updates</a> for Drupal.
ja: Drupal の<a href="@update-report">利用可能なアップデート</a>を確認する際に問題が発生しました。

en: There was a problem checking <a href="@update-report">available updates</a> for your modules or themes.
ja: モジュールまたはテーマの<a href="@update-report">利用可能なアップデート</a>を確認する際に問題が発生しました。

en: See the <a href="@available_updates">available updates</a> page for more information and to install your missing updates.
ja: <a href="@available_updates">利用可能なアップデート</a>ページで詳細情報と未適用のアップデートを確認してください。

en: Ready to update
ja: アップデート準備完了

en: Update manager
ja: 更新マネージャー

en: Checks for available updates, and can securely install or update modules and themes via a web interface.
ja: 利用可能な更新を確認し、モジュールやテーマをwebからインストール/アップデートできるようにする。

en: No people available.
ja: 利用可能なユーザーがいません。

en: This role will be automatically assigned new permissions whenever a module is enabled. Changing this setting will not affect existing permissions.
ja: この役割にはモジュールが有効になった時に新たに追加された権限が自動的に割り当てられます。この設定を変更しても既存の権限に影響を与えることはありません。

en: Registration and cancellation
ja: 登録と削除

en: Who can register accounts?
ja: 誰がアカウントを登録できますか？

en: Administrators only
ja: 管理者のみ

en: Visitors, but administrator approval is required
ja: 訪問者が作成できるが管理者の承認が必要。

en: Require e-mail verification when a visitor creates an account.
ja: 訪問者がアカウントを作成する際にはメールの確認が必要

en: New users will be required to validate their e-mail address prior to logging into the site, and will be assigned a system-generated password. With this setting disabled, users will be logged in immediately upon registering, and may select their own passwords during registration.
ja: 新しいユーザーは、サイトにログインする前にメールアドレスの有効性を確認することを求められ、自動生成されたパスワードを与えられます。この設定を無効にした場合、新しいユーザー自身が任意のパスワードを登録し、その直後からログインできるようになります。

en: When cancelling a user account
ja: ユーザーアカウントが無効になるときに

en: Users with the %select-cancel-method or %administer-users <a href="@permissions-url">permissions</a> can override this default method.
ja: %select-cancel-method できるユーザーや %administer-users  の<a href="@permissions-url">権限は</a> この既定の設定を無視できます。

en: Select method for cancelling account
ja: アカウント無効化の方法を選択

en: Administer users
ja: ユーザーの管理

en: Personalization
ja: 個人用設定

en: Enable signatures.
ja: 署名の有効化

en: The directory %directory does not exist or is not writable.
ja: ディレクトリー %directory は存在しないか書き込み可能ではありません。

en: Enable user pictures.
ja: ユーザーアバターを有効にします。

en: Picture directory
ja: 画像のディレクトリー

en: Picture display style
ja: 画像の表示スタイル

en: The style selected will be used on display, while the original image is retained. Styles may be configured in the <a href="!url">Image styles</a> administration area.
ja: ここで選択した形式で表示されますが、元の画像に変更は加えられません。表示形式は管理領域の <a href="!url">Image styles</a> で設定することができます。

en: Picture upload dimensions
ja: アップロードできる画像サイズ

en: Picture upload file size
ja: アップロードできる画像のファイルサイズ

en: E-mails
ja: メール

en: Welcome (new user created by administrator)
ja: ウェルカム（管理者作成のユーザー）

en: Edit the welcome e-mail messages sent to new member accounts created by an administrator.
ja: 管理者が作成した新しいユーザーアカウントへ送信する、ウェルカムメールのメッセージを編集してください。

en: Welcome (awaiting approval)
ja: ウェルカム（承認待ち）

en: Edit the welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when administrative approval is required.
ja: 管理者による承認が必要な場合に、登録と同時に新しいユーザーへ送信するウェルカムメールのメッセージを編集してください。

en: Welcome (no approval required)
ja: ウェルカム（承認不要）

en: Edit the welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when no administrator approval is required.
ja: 管理者による承認が不要の場合に、登録と同時に新しいユーザーへ送信するウェルカムメールのメッセージを編集してください。

en: Password recovery
ja: パスワード再発行

en: Edit the e-mail messages sent to users who request a new password.
ja: パスワードの再発行を要求したユーザーへ送信する、メールのメッセージを編集してください。

en: Account activation
ja: アカウントの有効化

en: Enable and edit e-mail messages sent to users upon account activation (when an administrator activates an account of a user who has already registered, on a site where administrative approval is required).
ja: アカウントが有効になった際のメッセージを有効にしたり編集することができます（管理者の承認が必要で、登録済みユーザーを管理者が有効にした場合）

en: Enable and edit e-mail messages sent to users when their accounts are blocked.
ja: アカウントがブロックされた際にユーザーへ送信する、メールのメッセージの編集と、送信するかどうかを指定してください。

en: Account cancellation confirmation
ja: アカウント無効化の確認

en: Edit the e-mail messages sent to users when they attempt to cancel their accounts.
ja: アカウントが削除しようとした際にユーザーへ送信する、メールのメッセージの編集と、送信するかどうかを指定してください。

en: Account canceled
ja: アカウント無効化

en: Enable and edit e-mail messages sent to users when their accounts are canceled.
ja: アカウントが無効にされた際にユーザーへ送信する、メールのメッセージの編集と、送信するかどうかを指定してください。

en: Notify user when account is canceled.
ja: アカウントが無効化された際にユーザーへ通知

en: The role name %name already exists. Choose another role name.
ja: 役割名 %name はすでに存在します。 別の役割名を選んでください。

en: You are logged in as %user. <a href="!user_edit">Change your password.</a>
ja: あなたは %user としてログインしています。 <a href="!user_edit">パスワードを変更してください。</a>

en: Another user (%other_user) is already logged into the site on this computer, but you tried to use a one-time link for user %resetting_user. Please <a href="!logout">logout</a> and try using the link again.
ja: 別のユーザー(%other_user) がこのコンピューターからサイトにログイン中に %resetting_user 用のワンタイムリンクを使ってログインしようとしています。<a href="!logout">ログアウト</a>後に、もう一度リンクからログインしてみてください。

en: The one-time login link you clicked is invalid.
ja: ワンタイムログインのリンクは無効です。

en: You have just used your one-time login link. It is no longer necessary to use this link to log in. Please change your password.
ja: ワンタイムログインリンクを使用しました。このリンクはもう使用することができませんので、パスワードを設定してください。

en: <p>This is a one-time login for %user_name and will expire on %expiration_date.</p><p>Click on this button to log in to the site and change your password.</p>
ja: <p>これは %user_name さんのための、%expiration_date まで有効な一度だけ使用できるログインフォームです。</p><p>ボタンをクリックしてサイトへログインし、パスワードを変更してください。</p>

en: You have tried to use a one-time login link that has either been used or is no longer valid. Please request a new one using the form below.
ja: このワンタイムログインリンクはすでに使用済みか、期限が切れています。再度の発行を希望する場合は、以下のフォームからリクエストしてください。

en: When cancelling your account
ja: あなたのアカウントをキャンセルする時に

en: When cancelling the account
ja: アカウントをキャンセルする時に

en: Require e-mail confirmation to cancel account.
ja: アカウントのキャンセルはメールでの確認を必要とする。

en: When enabled, the user must confirm the account cancellation via e-mail.
ja: 有効にするとアカウントの無効化にはメールでのユーザーの承認が必要になります。

en: When enabled, the user will receive an e-mail notification after the account has been cancelled.
ja: 有効にすると、アカウントが無効になった後、ユーザーはメール通知を受け取ります。

en: Are you sure you want to cancel your account?
ja: あなたのアカウントをキャンセルしてよろしいですか？

en: Are you sure you want to cancel the account %name?
ja: %name のアカウントをキャンセルしてよろしいですか？

en: Select the method to cancel the account above.
ja: 上記からアカウントのキャンセル方法を選択してください。

en: A confirmation request to cancel your account has been sent to your e-mail address.
ja: アカウントを無効化してよいかを確認するメールを送信しました。

en: Your account will be blocked and you will no longer be able to log in. All of your content will remain attributed to your user name.
ja: あなたのアカウントはブロックされ、ログインすることができなくなります。あなたが投稿した全てのコンテンツはあなたのユーザー名が残ったままとなります。

en: Your account will be blocked and you will no longer be able to log in. All of your content will be hidden from everyone but administrators.
ja: あなたのアカウントはブロックされ、ログインすることができなくなります。あなたが投稿したコンテンツは管理者以外は閲覧することができなくなります。

en: Your account will be removed and all account information deleted. All of your content will be assigned to the %anonymous-name user.
ja: あなたのアカウントは取り除かれ、全てのアカウント情報は削除されるでしょう。あなたのコンテンツは %anonymous-name のものとされます。

en: Your account will be removed and all account information deleted. All of your content will also be deleted.
ja: あなたのアカウントは取り除かれ、全てのアカウント情報は削除されるでしょう。あなたのコンテンツも同様に削除されるでしょう。

en: You have tried to use an account cancellation link that has expired. Please request a new one using the form below.
ja: このアカウント無効化リンクは、すでに期限が切れています。再度の発行を希望する場合は、以下のフォームからリクエストしてください。

en: Sent account cancellation request to %name %email.
ja: %name（%email）さんへアカウント無効化リクエストが送信されました。

en: Tokens related to individual user accounts.
ja: 個々のユーザーアカウントを表すトークン

en: Tokens related to the currently logged in user.
ja: 現在のログインユーザーを表すトークン

en: The User module allows users to register, log in, and log out. It also allows users with proper permissions to manage user roles (used to classify users) and permissions associated with those roles. For more information, see the online handbook entry for <a href="@user">User module</a>.
ja: Userモジュールは、ユーザーに登録・ログイン・ログアウトする機能を提供します。また、ユーザーをグループ分けした「役割」を管理し、役割に権限を関連付けることができます。より詳しい情報は、オンラインハンドブックの <a href="@user">User module</a>エントリーを参照してください。

en: Creating and managing users
ja: ユーザーの作成と管理

en: The User module allows users with the appropriate <a href="@permissions">permissions</a> to create user accounts through the <a href="@people">People administration page</a>, where they can also assign users to one or more roles, and block or delete user accounts. If allowed, users without accounts (anonymous users) can create their own accounts on the <a href="@register">Create new account</a> page.
ja: Userモジュールを利用すると、適切な<a href="@permissions">権限</a>を持ったユーザーが<a href="@people">ユーザー管理ページ</a>を使ってユーザーアカウントを作成することができます。同時に、ユーザーをいくつかの役割に割り当てたり、ユーザーをブロック・削除することもできます。<a href="@register">アカウントの新規作成</a> ページから匿名ユーザーが自分のユーザーアカウント作成することを許可する設定も可能です。

en: User roles and permissions
ja: ユーザーの役割と権限

en: <em>Roles</em> are used to group and classify users; each user can be assigned one or more roles. By default there are two roles: <em>anonymous user</em> (users that are not logged in) and <em>authenticated user</em> (users that are registered and logged in). Depending on choices you made when you installed Drupal, the installation process may have defined more roles, and you can create additional custom roles on the <a href="@roles">Roles page</a>. After creating roles, you can set permissions for each role on the <a href="@permissions_user">Permissions page</a>. Granting a permission allows users who have been assigned a particular role to perform an action on the site, such as viewing a particular type of content, editing or creating content, administering settings for a particular module, or using a particular function of the site (such as search).
ja: <em>役割</em>はユーザーをグループ化したり分類するのに使用されます。各ユーザーに1つまたは複数の役割を割り当てることができます。デフォルトでは <em>匿名ユーザー</em> (ログインしていないユーザー) と <em>ログイン中ユーザー</em> (登録してログインしているユーザー)があります。Drupaインストール時の選択によっては、インストール処理中にさらに多くの役割が定義されている可能性があります。そして <a href="@roles">役割のページ</a> で独自の役割を追加することができます。役割を追加した後、<a href="@permissions_user">権限のページ</a> でそれぞれの役割に権限を設定することができます。サイトで特定の振舞いをするよう権限を与えられたユーザーは、特定のコンテンツタイプの閲覧・編集・作成、特定のモジュールの設定、検索などのサイトの特定の機能の使用などが許可されます。

en: The <a href="@accounts">Account settings page</a> allows you to manage settings for the displayed name of the anonymous user role, personal contact forms, user registration, and account cancellation. On this page you can also manage settings for account personalization (including signatures and user pictures), and adapt the text for the e-mail messages that are sent automatically during the user registration process.
ja: <a href="@accounts">アカウント設定ページ</a> では匿名ユーザーの役割の表示名や、パーソナルコンタクトフォーム、ユーザーの登録、アカウントの無効化を設定することができます。このページではアカウントの個人用設定（署名やユーザーアバター）を管理したり、ユーザー登録処理中に自動的に送信されるメールの文書を編集することもできます。

en: By default, Drupal comes with two user roles:
ja: デフォルトでは Drupal には二つの役割があります。

en: Anonymous user: this role is used for users that don't have a user account or that are not authenticated.
ja: 匿名ユーザー: この役割はアカウントを持たず、承認されていないユーザーのための役割です

en: Authenticated user: this role is automatically granted to all logged in users.
ja: ログイン中ユーザー: この役割はすべてのログインユーザーが自動的に割り当てられる役割です。

en: This form lets administrators add, edit, and arrange fields for storing user data.
ja: 管理者はユーザーデータを格納するためのフィールドを追加・編集・配置することができます。

en: This form lets administrators configure how fields should be displayed when rendering a user profile page.
ja: 管理者はユーザープロフィールページが描画される際、フィールドがどのように表示されるか設定することができます。

en: User module timezone form element.
ja: ユーザーモジュールのタイムゾーンのフォーム要素

en: User module history view element.
ja: ユーザーモジュール履歴表示項目

en: Administer permissions
ja: 権限の管理

en: View user profiles
ja: ユーザープロファイルの表示

en: Change own username
ja: 自分のユーザー名の変更

en: Cancel own user account
ja: 自分のアカウントを抹消

en: Note: content may be kept, unpublished, deleted or transferred to the %anonymous-name user depending on the configured <a href="@user-settings-url">user settings</a>.
ja: 【注意】<a href="@user-settings-url">ユーザー設定</a>ページの設定によって、コンテンツは保存・非公開・削除・ %anonymous-name へ移管、のいずれかとなります。

en: Select method for cancelling own account
ja: 自分のアカウントを抹消する方法を選択

en: Spaces are allowed; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, apostrophes, and underscores.
ja: 空白文字は使用できますが、ピリオド・ハイフン・アポストロフィー・アンダースコア以外の句読点は使用できません。

en: The signature is too long: it must be %max characters or less.
ja: 署名が長すぎます：％ 文字以下でなければなりません

en: Sorry, too many failed login attempts from your IP address. This IP address is temporarily blocked. Try again later or <a href="@url">request a new password</a>.
ja: あなたのIPアドレスからのログインが複数回失敗したため、このIPアドレスは一時的にブロックされます。しばらく後でもう一度試すか、 <a href="@url">パスワードを再発行</a> してください。

en: Cancelling account
ja: アカウントを無効化しています

en: Cancelling user account
ja: ユーザーアカウントの無効化

en: %name has been disabled.
ja: %name は無効になっています。

en: Account details for [user:name] at [site:name]
ja: [site:name]での[user:name]のアカウント情報の詳細

en: An administrator created an account for you at [site:name]
ja: [site:name]でのアカウントが管理者によって発行されました。

en: Account details for [user:name] at [site:name] (pending admin approval)
ja: [site:name] での [user:name] さんの詳細(管理者の承認待ち)

en: [user:name],
    
    Thank you for registering at [site:name]. Your application for an account is currently pending approval. Once it has been approved, you will receive another e-mail containing information about how to log in, set your password, and other details.
    
    
    --  [site:name] team
ja: [user:name]さん,
    
    [site:name]への登録ありがとうございます。 あなたのアカウント申請は現在承認待ちです。承認されると、ログインやパスワード設定の方法が記載された別のメールがあなた宛てに送信されます。
    
    
    --  [site:name] チーム

en: [user:name] has applied for an account.
    
    [user:edit-url]
ja: [user:name] さんがアカウントの申請を行いました。
    
    [user:edit-url]

en: Replacement login information for [user:name] at [site:name]
ja: [site:name] での [user:name] さんのパスワード再設定方法

en: Account details for [user:name] at [site:name] (approved)
ja: [site:name] での [user:name] さんの詳細(承認済み)

en: Account details for [user:name] at [site:name] (blocked)
ja: [site:name] での [user:name] さんのアカウント詳細 (使用制限)

en: Account cancellation request for [user:name] at [site:name]
ja: [site:name] での [user:name] さんのアカウント無効化

en: Account details for [user:name] at [site:name] (canceled)
ja: [site:name] での[user:name]さんのアカウント詳細(無効化)

en: Cancel the selected user accounts
ja: 選択したユーザーアカウントを無効化

en: The user account %name cannot be cancelled.
ja: ユーザーアカウント %name は無効にできません。

en: When cancelling these accounts
ja: これらのアカウントが無効になるとき

en: Are you sure you want to cancel these user accounts?
ja: これらのアカウントをキャンセルしてよろしいですか？

en: Cancel accounts
ja: アカウントをキャンセル

en: To make your password stronger:
ja: あなたのパスワードをより強固にするために

en: Make it at least 6 characters
ja: 少なくとも6文字以上にしてください

en: Add lowercase letters
ja: 小文字を追加してください

en: Add uppercase letters
ja: 大文字を追加

en: Add numbers
ja: 番号を追加

en: Add punctuation
ja: 句読点を追加

en: Make it different from your username
ja: ユーザー名と同じにしないでください

en: Weak
ja: 弱い

en: Fair
ja: 適正

en: Blocked user: %name %email.
ja: ブロックされているユーザー: %name %email.

en: There is currently 1 user online. | There are currently @count users online.
ja[0]: 現在、1人のユーザーがオンライン中です。
ja[1]: 現在、@count人のユーザーがオンライン中です。

en: Sorry, there has been more than one failed login attempt for this account. It is temporarily blocked. Try again later or <a href="@url">request a new password</a>. | Sorry, there have been more than @count failed login attempts for this account. It is temporarily blocked. Try again later or <a href="@url">request a new password</a>.
ja[0]: 1回以上ログインに失敗しているため、このアカウントは一時的にブロックされます。しばらく後でもう一度試すか <a href="@url">パスワードを再発行</a>してください。
ja[1]: @count回ログインに失敗しているため、このアカウントは一時的にブロックされます。しばらく後でもう一度試すか <a href="@url">パスワードを再発行</a>してください。

en: Find and manage people interacting with your site.
ja: サイトにアクセスするユーザーの抽出と管理

en: Confirm account cancellation
ja: アカウントの確認と取消

en: User passwords rehashed to improve security
ja: パスワードはセキュリティー強化のため作り直されました

en: Migrated user time zones
ja: ユーザーのタイムゾーンは移行されました

en: Minimal
ja: 最少

en: Start with only a few modules enabled.
ja: 開始時点では、有効にするモジュールを最小限にした状態でインストールする。

en: Basic page
ja: 基本ページ

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ja: 「About us」のような、あまり更新されない内容の場合は <em>基本ページ</em> を使ってください。

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
ja: 記事をトピックなどに合わせてグループ化するにはタグを使用してください

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
ja: 投稿の要旨となる単語のリストを半角カンマで区切って入力してください。

en: Install with commonly used features pre-configured.
ja: 開始時点から、一般的な機能を利用できる形でインストールします。

en: Content width
ja: コンテンツの幅

en: Fluid width
ja: 可変幅

en: Fixed width
ja: 固定幅

en: Specify whether the content will wrap to a fixed width or will fluidly expand to the width of the browser window.
ja: コンテンツの幅が、固定されるかブラウザーウインドウの幅によって変化するかを指定してください。

en: A multi-column theme which can be configured to modify colors and switch between fixed and fluid width layouts.
ja: 色の変更や、固定／可変レイアウトの切り替えが可能な、複数カラムからなるテーマ。

en: A simple one-column, tableless, fluid width administration theme.
ja: シンプルな１カラムの、テーブルを用いない可変幅の管理用テーマ。

en: This theme demonstrates Drupal's default HTML markup and CSS styles. To learn how to build your own theme and override Drupal's default code, see the <a href="http://drupal.org/theme-guide">Theming Guide</a>.
ja: このテーマは、DrupalのデフォルトのHTMLマークアップとCSSのスタイルを示しています。テーマを構築する方法を学んだり、Drupalのデフォルトのコードを変更したい場合は、 <a href="http://drupal.org/theme-guide">Theming Guide</a> を参照してください。

en: Entity ID
ja: エンティティID

en: Image style
ja: 画像のスタイル

en: The label for this area that will be displayed only administratively.
ja: このエリアのラベルは、管理用としてのみ表示されます。

en: Exposed
ja: 外部設置

en: Displays Reorder
ja: ディスプレイを並び替え

en: Remove this display
ja: このディスプレイを除去

en: Operator to use on all groups
ja: すべてのグループに使用するオペレーター

en: Either "group 0 AND group 1 AND group 2" or "group 0 OR group 1 OR group 2", etc
ja: 例えば「グループ 0 AND グループ 1 AND グループ 2」とするか、「グループ 0 OR グループ 1 OR グループ 2」とするか

en: Remove group @group
ja: グループ @group を除去

en: Default group
ja: デフォルトのグループ

en: Group @group
ja: グループ @group

en: Ungroupable filters
ja: グループ化不可フィルター

en: Basic exposed form
ja: 基本の外部設置フォーム

en: Input required
ja: 入力必須

en: An exposed form that only renders a view if the form contains user input.
ja: ユーザーがフォームを入力するとビューを生成するだけの外部設置フォーム。

en: Display all items
ja: すべての件数を表示

en: Display a specified number of items
ja: 表示件数を指定

en: Display a limited number items that this view might find.
ja: このビューで探し出せる限られた数のアイテムを表示。

en: Paged output, full pager
ja: ページ分けして出力、フルページャー

en: Paged output, full Drupal style
ja: ページ分けして出力、Drupal スタイル

en: Paged output, mini pager
ja: ページ分けして出力、ミニページャー

en: Use the mini pager output.
ja: ミニページャーの出力を使用します。

en: The taxonomy vocabulary name
ja: タクソノミーボキャブラリー名

en: Name (raw)
ja: 名前（未加工）

en: The user or author name. This filter does not check if the user exists and allows partial matching. Does not utilize autocomplete.
ja: ユーザーまたは投稿者の名前。このフィルターは、ユーザーの存在をチェックせず、部分一致に対応しています。自動補完はされません。

en: Provide markup text for the area.
ja: エリアにマークアップテキストを提供。

en: Machine Name
ja: システム内部名称

en: Change the machine name of this display.
ja: このディスプレイのシステム内部名称を変更。

en: Change settings for this pager type.
ja: このページャーのタイプを変更

en: Allow grouping and aggregation (calculation) of fields.
ja: フィールドのグルーピングと集約 (計算) を許可する。

en: Exposed form style
ja: 外部設置フォームのスタイル

en: Select the kind of exposed filter to use.
ja: 使用する外部設置フィルターの種類を選択してください。

en: Exposed form settings for this exposed form style.
ja: 外部設置フォーム

en: The machine name of this display
ja: このディスプレイのシステム内部名称

en: This is machine name of the display.
ja: このディスプレイのシステム内部名称です。

en: If enabled, some fields may become unavailable. All fields that are selected for grouping will be collapsed to one record per distinct value. Other fields which are selected for aggregation will have the function run on them. For example, you can group nodes on title and count the number of nids in order to get a list of duplicate titles.
ja: 有効にすると、利用できなくなるフィールドがあるかもしれません。グループ分けで選択されたすべてのフィールドは、異なる値ごとにひとつの行でまとめられます。その上で、アグリゲーションで選択されたその他のフィールドが機能を実行します。例えば、タイトルでノードをグループ分けしてノードIDを集計することで、重複したタイトルの一覧を得ることができます。

en: <strong>Important!</strong> You have changed the display's machine name. Anything that attached to this display specifically, such as theming, may stop working until it is updated. To see theme suggestions for it, you need to save the view.
ja: <strong>重要！</strong> ディスプレイのシステム内部名称を変更されました。テーマなどこのディスプレイに特別に添付されたものはすべて更新されるまで動作しなくなります。テーマサジェスチョンを見るにはビューを保存する必要があります。

en: Exposed Form
ja: 外部設置フォーム

en: Exposed form options
ja: 外部設置フォームの選択肢

en: Select which pager, if any, to use for this view
ja: このビューで使用するページャーを選択

en: Pager options
ja: ページャーオプション

en: Display id should be unique.
ja: ディスプレイIDは固有で重複しないものを指定してください。

en: Text to display in the submit button of the exposed form.
ja: 外部設置フォームの送信ボタンに表示するテキスト。

en: Include reset button
ja: リセットボタンを含む

en: If checked the exposed form will provide a button to reset all the applied exposed filters
ja: このオプションを有効にすると、外部設置フィルターにセットされているすべての値をリセットするボタンを外部設置フォームに表示します。

en: Reset button label
ja: リセットボタンのラベル

en: Text to display in the reset button of the exposed form.
ja: 外部設置フォームのリセットボタンに表示する文字列。

en: Exposed sorts label
ja: 並び替えセレクトボックスのラベル

en: Text to display as the label of the exposed sort select box.
ja: 外部設置した並び替えセレクトボックスに表示する文字列。

en: Text to use when exposed sort is ordered ascending.
ja: 並び替えセレクトボックスが昇順の際に使用する文字列。

en: Text to use when exposed sort is ordered descending.
ja: 並び替えセレクトボックスが降順の際に使用する文字列。

en: Text on demand
ja: 要求に応じたテキスト

en: The number of items to skip. For example, if this field is 3, the first 3 items will be skipped and not displayed.
ja: スキップする件数。例えば、このフィールドに3を入力すると、最初の3件がスキップされ、表示されなくなります。

en: The total number of pages. Leave empty to show all pages.
ja: 総ページ数。すべてのページを表示する場合は空欄にしてください。

en: Exposed options
ja: 選択肢を外部設置

en: Exposing this options allows users to define their values in a exposed form when view is displayed
ja: このオプションを外部に設置すると、ビューの閲覧時にユーザーが外部設置フォームで値を設定することができます。

en: Expose items per page
ja: ページあたり項目数を外部設置

en: When checked, users can determine how many items per page show in a view
ja: チェックを入れると、ビューの各ページに表示される項目数をユーザーが決定できるようになります。

en: Items per page label
ja: ページあたり項目数のラベル

en: Label to use in the exposed items per page form element.
ja: 外部に設置したページあたり項目数のフォームに使用するラベル。

en: Exposed items per page options
ja: ページあたり項目数の選択肢

en: Expose Offset
ja: 開始位置を外部設置

en: Offset label
ja: オフセットのラベル

en: Label to use in the exposed offset form element.
ja: 外部に設置した開始位置のフォームに使用するラベル。

en: Offset must be an number greather or equal than 0.
ja: オフセットには0以上の整数を指定してください。

en: Mini pager, @count item, skip @skip | Mini pager, @count items, skip @skip
ja[0]: ミニページャー、 @count 件ずつ、 @skip 件スキップ
ja[1]: ミニページャー、 @count 件ずつ、 @skip 件スキップ

en: Mini pager, @count item | Mini pager, @count items
ja[0]: ミニページャー、 @count 件ずつ
ja[1]: ミニページャー、 @count 件ずつ

en: All items, skip @skip
ja: すべての項目、@skip 件をスキップ

en: All items
ja: すべての項目

en: @count item, skip @skip | @count items, skip @skip
ja[0]: @count 項目、@skip 件をスキップ
ja[1]: @count 項目、@skip 件をスキップ

en: @count item | @count items
ja[0]: @count 項目
ja[1]: @count 項目

en: Group results together
ja: 結果をグループにまとめる

en: In database
ja: データベース内

en: Mouse delay
ja: マウスのディレイ

en: HTML tag for "separator"
ja: "separator"用のHTMLタグ

en: By default, Special Menu Items will use a span tag for the separator menu item. Here you can specify your own tag.
ja: セパレータのメニューアイテムにはデフォルトでspanタグが使用されますが、ここで任意のタグに変更することもできます。

en: Value to be displayed for the "separator"
ja: セパレータとして表示する値

en: By default, Special Menu Items will use a "&lt;hr&gt;" value for the separator. You can specify your own value for the separator.
ja: セパレータにはデフォルトで"&lt;hr&gt;"が使用されますが、ここで任意の値に変更することもできます。

en: 1 pending update (@number_applied to be applied, @number_incompatible skipped) | @count pending updates (@number_applied to be applied, @number_incompatible skipped)
ja[0]: 承認待ちのアップデートが1つあります(@number_applied 個は適用済み、@number_incompatible 個は省略)
ja[1]: 承認待ちのアップデートが @count 個あります(@number_applied 個は適用済み、@number_incompatible 個は省略)

en: The Blog module allows registered users to maintain an online journal, or <em>blog</em>. Blogs are made up of individual <em>blog entries</em>. By default, the blog entries are displayed by creation time in descending order, with comments enabled, and are promoted to the site's front page. For more information, see the online handbook entry for <a href='@blog'>Blog module</a>.
ja: Blogモジュールで、登録ユーザーはオンラインジャーナルや <em>ブログ</em> を持つことができます。ブログは個々の <em>ブログのエントリー</em>から成ります。デフォルトでは、ブログエントリーは作成日時の降順で、許可されたコメントと共に、サイトのフロントページに表示されます。 詳細については、オンラインハンドブックの <a href='@blog'>Blog module</a> を参照してください。

en: Author textfield
ja: 投稿者のフィールド

en: Subject textfield
ja: 件名のフィールド

en: A contact form with category %category already exists.
ja: カテゴリー %category のコンタクトフォームはすでに存在します。

en: Hello !recipient-name,
ja: こんにちは !recipient-name 、

en: Attempt to create an instance of a field @field_name that doesn't exist or is currently inactive.
ja: フィールド @field_name のインスタンスを作成しようとしていますが、存在しないか現在無効になっています。

en: Attempt to create an instance of field @field_name on bundle @bundle that already has an instance of that field.
ja: フィールド @field_name のインスタンスをすでにそのフィールドのインスタンスを持っているバンドル @bundle　上に作成しようとしています。

en: Field API to add fields to entities like nodes and users.
ja: ノードやユーザーのようなオブジェクトにフィールドを追加するフィールドAPI

en: Overview of fields on all entity types.
ja: 全エンティティータイプに設定されているフィールドの概要です。

en: Configuring text formats
ja: テキストフォーマットの設定

en: Configure text formats on the <a href="@formats">Text formats page</a>. <strong>Improper text format configuration is a security risk</strong>. To ensure security, untrusted users should only have access to text formats that restrict them to either plain text or a safe set of HTML tags, since certain HTML tags can allow embedding malicious links or scripts in text. More trusted registered users may be granted permission to use less restrictive text formats in order to create rich content.
ja: <a href="@formats">テキストフォーマットページ</a>で、テキストフォーマットを設定する。<strong>不適切なテキストフォーマットの設定はセキュリティー上の危険をもたらします。</strong> セキュリティーを確保するため、信頼できないユーザーにはプレーンテキストか、安全なHTMLタグセットのみを許可するようにすべきです。なぜなら、ある種のHTMLタグはテキスト中に悪意あるリンクやスクリプトを埋め込むことができるからです。もう少し信頼できる登録ユーザーには、充実したコンテンツを作成するために、より制約の少ない許可を与えても構わないかもしれません。

en: Users with access to more than one text format can use the <em>Text format</em> fieldset to choose between available text formats when creating or editing multi-line content. Administrators can define the text formats available to each user role, and control the order of formats listed in the <em>Text format</em> fieldset on the <a href="@text-formats">Text formats page</a>.
ja: 複数のテキストフォーマットが利用可能なユーザーは、複数行のコンテンツを作成・編集する際に<em>テキストフォーマット</em>フィールドから利用可能なテキストフォーマットを選択できます。管理者は<a href="@text-formats">テキストフォト―マット</a>ページから、ユーザーの役割ごとの利用可能なテキストフォーマットの定義や、<em>テキストフォーマット</em>リストの並びの制御ができます。

en: Text formats define the HTML tags, code, and other formatting that can be used when entering text. <strong>Improper text format configuration is a security risk</strong>. Learn more on the <a href="@filterhelp">Filter module help page</a>.
ja: テキストフォーマットは、テキストを編集する際に利用可能な、HTMLタグ・コード・その他のフォーマットを定義します。<strong>不適切なテキストフォーマットの設定はセキュリティー上の危険をもたらします。</strong> 詳細は<a href="@filterhelp">Filterモジュールのヘルプページ</a>をご覧ください。

en: Show more content
ja: コンテンツをもっと表示

en: Collapse
ja: 折りたたむ

en: The testing framework requires the DOMDocument class to be available. Check the configure command at the <a href="@link-phpinfo">PHP info page</a>.
ja: SimpleTest を利用するには、DOMDocument クラスを有効にしなければなりません。<a href="@link-phpinfo">PHP info</a>ページの設定を確認してください。

en: Error messages to display
ja: 表示するエラーメッセージ

en: It is recommended that sites running on production environments do not display any errors.
ja: 本番環境のサーバーではエラーを表示させないようにすることをお勧めします。

en: Cannot open %file_path
ja: %file_path をオープンできません

en: Term name textfield
ja: タームの名称用テキストフィールド

en: Term description textarea
ja: タームの説明用テキストエリア

en: Password reset instructions will be mailed to %email. You must log out to use the password reset link in the e-mail.
ja: メールアドレス %email 宛てに、パスワードのリセット方法が送信されます。メール内のパスワードリセット用リンクを利用するにはログアウトしなければなりません。

en: Enter your current password to change the %mail or %pass. !request_new.
ja: %mail または %pass を変更するために現在のパスワードを入力してください。 !request_new.

en: Current password
ja: 現在のパスワード

en: Your current password is missing or incorrect; it's required to change the %name.
ja: 現在のパスワードが入力されていないか正しくありません。%nameの変更に必要です。

en: A welcome message with further instructions has been e-mailed to the new user <a href="@url">%name</a>.
ja: 新規ユーザー<a href="@url">%name</a>宛てにパスワードと追加情報をメール送信しました。

en: A welcome message with further instructions has been sent to your e-mail address.
ja: より詳しい説明があなたのメールアドレスに送信されています。

en: Configure user accounts.
ja: ユーザーアカウントの設定

en: Configure default behavior of users, including registration requirements, e-mails, fields, and user pictures.
ja: ユーザーのデフォルト権限を設定する。認証時の要求事項、メール、ユーザーアバターが含まれます。

en: Maximum length of aliases to generate. 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
ja: 生成するエイリアスの最大文字数。100がおすすめです。設定可能な最大値は @max です。詳しくは<a href="@pathauto-help">自動エイリアス設定のヘルプ</a>を参照してください。

en: What should Pathauto do when updating an existing content item which already has an alias?
ja: すでにエイリアスがある既存のコンテンツを更新した場合の、自動エイリアス設定の動作。

en: When a pattern includes certain characters (such as those with accents) should Pathauto attempt to transliterate them into the ASCII-96 alphabet? Transliteration is handled by the Transliteration module.
ja: 特定の文字（アクセント記号がついたもの等）がパターンに含まれる場合に、それらをASCII-96のアルファベットに自動エイリアス設定で置換しますか？置換はTransliterationモジュールで行われます。

en: Reduce strings to letters and numbers
ja: 文字列を文字と数字に分解

en: Words to strip out of the URL alias, separated by commas. Do not use this to remove punctuation.
ja: URLエイリアスから取り除く文字列を、カンマ区切りで入力してください。句読点を除去するのにこの機能を使用しないでください。

en: Choose aliases to delete
ja: 削除するエイリアスを選択

en: All aliases
ja: すべてのエイリアス

en: <strong>Note:</strong> there is no confirmation. Be sure of your action before clicking the "Delete aliases now!" button.<br />You may want to make a backup of the database and/or the url_alias table prior to using this feature.
ja: <strong>注意:</strong> 確認画面はありません。"エイリアスの削除"ボタンをクリックする前によく確認して下さい。<br />この機能を使用する前に、データベースやurl_aliasテーブルのバックアップをとるのも良いでしょう。

en: Ignoring alias %alias due to existing path conflict.
ja: 既存のパスと衝突するため、エイリアス %alias を無視します。

en: Ignoring alias %alias because it is the same as the internal path.
ja: 内部パスと同じであるため、エイリアス %alias を無視します。

en: Created new alias %alias for %source, replacing %old_alias.
ja: %source のエイリアス %old_alias を置き換え、%alias を作成しました。

en: Created new alias %alias for %source.
ja: %source のエイリアス %alias を作成しました。

en: Maximum alias and component length
ja: エイリアスとコンポーネントの最大文字数

en: Administer pathauto
ja: 自動エイリアス設定の管理

en: Allows a user to configure patterns for automated aliases and bulk delete URL-aliases.
ja: 自動的に生成されるエイリアスのパターンを設定したり、URLエイリアスを一括削除することができるようになります。

en: Notify of Path Changes
ja: パスの変更の通知

en: Determines whether or not users are notified.
ja: ユーザーに通知するかどうかを選択してください。

en: User blogs
ja: ユーザーブログ

en: Maximize
ja: 最大化する

en: Update preview
ja: プレビューの更新

en: %module module installed.
ja: %moduleをインストールしました。

en: Table %name already exists.
ja: テーブル %name は既に存在しています。

en: Cannot rename %table to %table_new: table %table doesn't exist.
ja: %table の名前を %table_new へ変更できませんでした: テーブル %table が存在しません。

en: Cannot rename %table to %table_new: table %table_new already exists.
ja: %table の名前を %table_new へ変更できませんでした: %table_new は既に存在しています。

en: Cannot add field %table.%field: table doesn't exist.
ja: フィールド %table.%field を追加できませんでした: テーブルが存在しません。

en: Cannot add field %table.%field: field already exists.
ja: フィールド %table.%field を追加できませんでした: フィールドは既に存在しています。

en: Cannot set default value of field %table.%field: field doesn't exist.
ja: フィールド %table.%field の既定値を設定できませんでした: フィールドが存在しません。

en: Cannot remove default value of field %table.%field: field doesn't exist.
ja: フィールド %table.%field の既定値を削除できませんでした: フィールドが存在しません。

en: Cannot add primary key to table %table: table doesn't exist.
ja: テーブル %table にプライマリーキーを追加できませんでした: テーブルが存在しません。

en: Cannot add primary key to table %table: primary key already exists.
ja: テーブル %table にプライマリーキーを追加できませんでした: プライマリーキーは既に存在しています。

en: Cannot add unique key %name to table %table: table doesn't exist.
ja: ユニークキー %name をテーブル %table に追加できません：テーブルが存在しません。

en: Cannot add unique key %name to table %table: unique key already exists.
ja: ユニークキー %name をテーブル %table に追加できません：このユニークキーはすでに存在します。

en: Cannot add index %name to table %table: table doesn't exist.
ja: インデックス %name をテーブル %table に追加できません：テーブルが存在しません。

en: Cannot add index %name to table %table: index already exists.
ja: インデックス %name をテーブル %table に追加できません：このインデックスはすでに存在します。

en: Cannot change the definition of field %table.%name: field doesn't exist.
ja: フィールド %table.%name の定義を変更できません：フィールドが存在しません。

en: Cannot rename field %table.%name to %name_new: target field already exists.
ja: フィールド %table.%name の名前を %name_new に変更できません：その名前のフィールドは既に存在します。

en: Use this page to create a new custom block.
ja: このページにて新しいブロックを作成できます。

en: Number of recent blog posts to display
ja: 表示する最新ブログポストの数

en: @node_type comment
ja: @node_type コメント

en: Edit comment %comment
ja: コメント %comment を編集

en: The Field UI module provides an administrative user interface (UI) for attaching and managing fields. Fields can be defined at the content-type level for content items and comments, at the vocabulary level for taxonomy terms, and at the site level for user accounts. Other modules may also enable fields to be defined for their data. Field types (text, image, number, etc.) are defined by modules, and collected and managed by the <a href="@field">Field module</a>. For more information, see the online handbook entry for <a href="@field_ui" target="_blank">Field UI module</a>.
ja: Field UIモジュールは、フィールドを追加したり管理したりするためのユーザーインターフェース (UI) を提供します。コンテンツやコメントのフィールドはコンテンツレベルで、ユーザーアカウントのフィールドはサイトレベルで定義できます。ほかのモジュールもフィールドの定義ができます。フィールドタイプ (テキスト、イメージ、数値など) はそれぞれのモジュールによって定義され、<a href="@field">フィールドモジュール</a>によって集中的に管理されます。詳細はオンラインヘルプの<a href="@field_ui" target="_blank">Field UI module</a>の項を参照してください。

en: Planning fields
ja: フィールドの設計にあたって

en: What the field will be called
ja: フィールド名

en: A field has a <em>label</em> (the name displayed in the user interface) and a <em>machine name</em> (the name used internally). The label can be changed after you create the field, if needed, but the machine name cannot be changed after you have created the field.
ja: フィールドにはそれぞれ<em>ラベル</em>（ユーザーインターフェースに表示される名前）と<em>システム内部名称</em>（システム内部で利用される名前）があります。フィールド作成後、ラベルは必要に応じて変更可能ですが、システム内部名称は変更できません。

en: What type of data the field will store
ja: フィールドに格納できるデータのタイプ

en: Each field can store one type of data (text, number, file, etc.). When you define a field, you choose a particular <em>field type</em>, which corresponds to the type of data you want to store. The field type cannot be changed after you have created the field.
ja: 各フィールドには一つのタイプのデータ (テキスト、数、ファイルなど) を格納することができます。フィールドを定義する際に特定の<em>フィールドタイプ</em>を選択して、どのデータタイプを格納するかを指定してください。フィールドタイプはフィールドの作成後に変更することはできません。

en: How the data will be input and displayed
ja: データの入力と表示方法

en: How many values the field will store
ja: フィールドに格納可能な値の数

en: You can store one value, a specific maximum number of values, or an unlimited number of values in each field. For example, an employee identification number field might store a single number, whereas a phone number field might store multiple phone numbers. This setting can be changed after you have created the field, but if you reduce the maximum number of values, you may lose information.
ja: フィールドに格納できる値は、一つ、決められた上限まで、または無限のいずれかに設定することができます。例えば、社員番号入力用フィールドは一つの値しか受け付けないものの、電話番号フィールドには複数の電話番号を入力できるなどです。この設定はフィールドの作成後に変更できますが、上限を下げた場合は既に入力された値が失われる可能性があります。

en: Reusing fields
ja: フィールドの再利用

en: Once you have defined a field, you can reuse it. For example, if you define a custom image field for one content type, and you need to have an image field with the same parameters on another content type, you can add the same field to the second content type, in the <em>Add existing field</em> area of the user interface. You could also add this field to a taxonomy vocabulary, comments, user accounts, etc.
ja: フィールドを一度定義したら，そのフィールドを再利用することが可能です。たとえばあるコンテントタイプのために独自のイメージフィールドを定義して，同じパラメーターを持ったイメージフィールドが別のコンテンツタイプでも必要な場合，ユーザーインターフェース上の<em>既存のフィールドを追加</em>というエリアにおいて同一のフィールドを二つ目のコンテンツタイプに追加することができます。また，このフィールドをタクソノミーのボキャブラリー，コメント，ユーザーアカウントなどに追加する事もできます。

en: Some settings of a reused field are unique to each use of the field; others are shared across all places you use the field. For example, the label of a text field is unique to each use, while the setting for the number of values is shared.
ja: 再利用されたフィールドの設定のうちいくつかは、それぞれの利用箇所にのみ有効です；他の設定は再利用されている全てのフィールドに対し有効です。例えば、テキストフィールドのラベルはそれぞれの利用箇所により異なりますが、格納できる値の数は共有されています。

en: There are two main reasons for reusing fields. First, reusing fields can save you time over defining new fields. Second, reusing fields also allows you to display, filter, group, and sort content together by field across content types. For example, the contributed Views module allows you to create lists and tables of content. So if you use the same field on multiple content types, you can create a View containing all of those content types together displaying that field, sorted by that field, and/or filtered by that field.
ja: フィールドの再利用には二つの利点があります。最初に、再利用することで新しいフィールドの定義の手間を省くことができます。次に、再利用によりコンテンツの表示、フィルター、グループ化、並べ順の変更をコンテンツタイプをまたいで行うことができます。例えば、拡張モジュールであるViewsモジュールを用いることで、コンテンツのリストやテーブルを作成することが可能です。同じフィールドを複数のコンテンツタイプで再利用することにより、ビューを作成時にそれら全てのコンテンツタイプに利用されているフィールドの値を表示したり、その値に基づき並べ替えをしたり、フィルターをかけたりすることができます。

en: Fields on content items
ja: コンテンツアイテム用フィールド

en: Fields on content items are defined at the content-type level, on the <em>Manage fields</em> tab of the content type edit page (which you can reach from the <a href="@types">Content types page</a>). When you define a field for a content type, each content item of that type will have that field added to it. Some fields, such as the Title and Body, are provided for you when you create a content type, or are provided on content types created by your installation profile.
ja: コンテンツアイテム用フィールドはコンテンツタイプごとに定義できます。これはコンテンツタイプ編集ページの<em>フィールドの管理</em>タブから行います (<a href="@types">コンテンツタイプページ</a>からアクセスできます)。コンテンツタイプのフィールドを定義すると、そのコンテンツタイプに属すコンテンツアイテムにフィールドが追加されます。タイトルや本文などのフィールドは、コンテンツタイプ作成時に作られたり、インストールプロファイルにより生成されることがあります。

en: Fields on taxonomy terms
ja: タクソノミーターム用フィールド

en: Fields on taxonomy terms are defined at the taxonomy vocabulary level, on the <em>Manage fields</em> tab of the vocabulary edit page (which you can reach from the <a href="@taxonomy">Taxonomy page</a>). When you define a field for a vocabulary, each term in that vocabulary will have that field added to it. For example, you could define an image field for a vocabulary to store an icon with each term.
ja: タクソノミーの用語におけるフィールドは、タクソノミーのボキャブラリーレベルで定義されます。定義は<a href="@taxonomy">タクソノミーページ</a>から行けるボキャブラリーの編集ページの、<em>フィールドの管理</em>タブ内で可能です。ボキャブラリーにフィールドを定義すると、そのボキャブラリーに含まれる全ての用語にそのフィールドが追加されます。たとえば、あるボキャブラリーに含まれる各用語にアイコンを持たせるために、そのボキャブラリーにイメージフィールドを定義することができます。

en: Fields on user accounts
ja: ユーザーアカウント用フィールド

en: Fields on user accounts are defined on a site-wide basis on the <a href="@fields">Manage fields tab</a> of the <a href="@accounts">Account settings</a> page. When you define a field for user accounts, each user account will have that field added to it. For example, you could add a long text field to allow users to include a biography.
ja: ユーザーアカウント用フィールドはサイト全体にわたって定義されます。これは<a href="@account">アカウント管理</a>ページの<a href="@fields">フィールド管理</a>タブから行うことができます。ユーザーアカウント用フィールドを定義すると、全てのユーザーアカウントに対しこのフィールドが有効になります。例えば、ユーザーのプロフィールを入力するテキストエリアを追加するのに利用できます。

en: Fields on comments
ja: コメント用フィールド

en: Fields on comments are defined at the content-type level, on the <em>Comment fields</em> tab of the content type edit page (which you can reach from the <a href="@types">Content types page</a>). When you add a field for comments, each comment on a content item of that type will have that field added to it. For example, you could add a website field to the comments on forum posts, to allow forum commenters to add a link to their website.
ja: コメント用フィールドはコンテンツタイプごとに定義します。これは<a href="@types">コンテンツタイプページ</a>の<em>コメントフィールド</em>タブから行うことができます。コメント用フィールドを追加すると、そのコンテンツタイプのコメントでそのフィールドを利用できます。例えば、フォーラムポストのコメントにウェブサイトフィールドを追加すれば、ユーザーのウェブサイトへのリンクを追加してもらうのに利用できます。

en: Administer text formats and filters
ja: テキストフォーマットとフィルターを管理

en: @type language detection
ja: @type 言語の判定

en: Strings in the uploaded file replace existing ones, new ones are added. The plural format is updated.
ja: アップロードされたファイルに含まれる文字列で既存のものを上書きし、新規文字列を追加する。複数形のフォーマットは更新されます。

en: Existing strings and the plural format are kept, only new strings are added.
ja: 既存の文字列と複数形のフォーマットを保持し、新規文字列のみ追加する。

en: Define how to decide which language is used to display page elements (primarily text provided by Drupal and modules, such as field labels and help text). This decision is made by evaluating a series of detection methods for languages; the first detection method that gets a result will determine which language is used for that type of text. Define the order of evaluation of language detection methods on this page.
ja: ページの要素 (主に Drupal やモジュールによって提供される、フィールドラベルやヘルプなどのテキスト) を表示するのに使用される言語をどのように決めるかを選んでください。使用言語は一連の言語判定ルールに従って決定されます。最初に使用言語の情報を取得したルールがそのテキストを表示する言語を決定します。このページで言語判定ルールの順番を定義してください。

en: User interface text
ja: ユーザーインターフェーステキスト

en: Use the detected interface language.
ja: 検出されたインターフェースを使う。

en: Add new %type
ja: %typeを追加

en: The new set is created by copying items from your default shortcut set.
ja: 新しいセットを作成すると、デフォルトのショートカットセットにあるアイテムがその中にコピーされます。

en: The new set is created by copying items from the %default set.
ja: %default セットからアイテムをコピーして、新しいセットを作成しました。

en: You are currently using the %set-name shortcut set.
ja: あなたは現在、%set-name ショートカットセットを使用しています。

en: edit set name
ja: セット名を編集

en: delete set
ja: セットを削除

en: Create new set
ja: 新しいセットを作成

en: The %set_name shortcut set has been created. You can edit it from this page.
ja: ショートカットセット%set_nameが作成されました。このページにて編集できます。

en: Updated set name to %set-name.
ja: セット名を %set-name に更新しました。

en: If you have chosen this shortcut set as the default for some or all users, they may also be affected by deleting it.
ja: このショートカットセットを一部または全ユーザーのデフォルトに指定していた場合、このセットの削除はそれらのユーザーを影響します。

en: Are you sure you want to delete the shortcut set %title?
ja: 本当にショートカットセット %title を削除しますか？

en: The shortcut set %title has been deleted.
ja: ショートカットセット %title は削除されました。

en: 1 user has chosen or been assigned to this shortcut set. | @count users have chosen or been assigned to this shortcut set.
ja[0]: @count 名のユーザーがこのショートカットセットに割り当てられたか、これを選択しました。

en: The Shortcut module allows users to create sets of <em>shortcut</em> links to commonly-visited pages of the site. Shortcuts are contained within <em>sets</em>. Each user with <em>Select any shortcut set</em> permission can select a shortcut set created by anyone at the site. For more information, see the online handbook entry for <a href="@shortcut">Shortcut module</a>.
ja: Shortcutモジュールにより、サイト上でよく訪れるページへの<em>ショートカット (近道)</em>リンクのセットが作成可能になります。ショートカットは<em>セット</em>に含まれています。<em>あらゆるショートカットセットを選択</em>権限を持ったユーザーは、サイト上のアカウントが作成したセットはどれでも選ぶことができます。詳細については、オンラインハンドブックの<a href="@shortcut">Shortcut module</a>の項を参照してください。

en: Administering shortcuts
ja: ショートカットの管理

en: Users with the <em>Administer shortcuts</em> permission can manage shortcut sets and edit the shortcuts within sets from the <a href="@shortcuts">Shortcuts administration page</a>.
ja: <em>ショートカットの管理</em>権限を持つユーザーは、ショートカットセットの管理およびセットに含まれるショートカットの編集を<a href="@shortcuts">ショートカット管理ページ</a>から行うことができます。

en: Choosing shortcut sets
ja: ショートカットセットの選択

en: Users with permission to switch shortcut sets can choose a shortcut set to use from the Shortcuts tab of their user account page.
ja: ショートカットセットの切り替え権限を持つユーザーは、ユーザーアカウントページのショートカットタブにて利用したいショートカットを選択することができます。

en: The Shortcut module creates an add/remove link for each page on your site; the link lets you add or remove the current page from the currently-enabled set of shortcuts (if your theme displays it and you have permission to edit your shortcut set). The core Seven administration theme displays this link next to the page title, as a small + or - sign. If you click on the + sign, you will add that page to your preferred set of shortcuts. If the page is already part of your shortcut set, the link will be a - sign, and will allow you to remove the current page from your shortcut set.
ja: Shortcutモジュールでは、このサイトの各ページへのリンクを追加または削除ができます。現在有効になっているショートカットのリストから現在のページを追加または削除することもできます (有効になっている場合テーマに表示されますが、編集するにはショートカットの編集権限が必要です)。コアの 7つの管理テーマにはページのタイトルの横に小さな + または - の記号としてこのリンクが表示されます。+ 記号をクリックすると、ショートカットのお好みのリストにそのページを追加できます。ページが既にショートカットリストの一部である場合、リンクは - 記号となり、ショートカットリストから現在のページを削除することができます。

en: Define which shortcut set you are using on the <a href="@shortcut-link">Shortcuts tab</a> of your account page.
ja: アカウントページの<a href="@shortcut-link">ショートカットタブ</a>に、どのショートカットセットを使用するか設定してください。

en: Edit current shortcut set
ja: 使用中のショートカットセットを編集

en: Editing the current shortcut set will affect other users if that set has been assigned to or selected by other users. Granting "Select any shortcut set" permission along with this permission will grant permission to edit any shortcut set.
ja: 現在のショートカットを編集すると、そのセットが他のユーザーにも割り当てられていたり他のユーザーが使用していたりする場合に、それらのユーザーに影響を与えます。この権限と一緒に“あらゆるショートカットセットを選択”権限を与えることで、あらゆるショートカットセットを編集できるようになります。

en: Select any shortcut set
ja: あらゆるショートカットセットを選択

en: From all shortcut sets, select one to be own active set. Without this permission, an administrator selects shortcut sets for users.
ja: 全ショートカットセットから一つを自分のセットとして選択できます。この権限がないユーザーには、管理者がショートカットセットを選びます。

en: Add and modify shortcut sets.
ja: ショートカットセットの追加や変更を行います。

en: Add shortcut set
ja: ショートカットセットを追加

en: Edit set name
ja: セット名を編集

en: Delete shortcut set
ja: ショートカットセットを削除

en: @remote could not be saved to @path.
ja: @remote を @path に保存できませんでした。

en: Drupal requires you to enable the PHP extensions in the following list (see the <a href="@system_requirements">system requirements page</a> for more information):
ja: Drupalを使用するには、以下のPHP拡張を有効にしてください （詳しくは <a href="@system_requirements">システム要件ページ</a>を参照してください）:

en: Database support
ja: データベースサポート

en: Your web server does not appear to support any common PDO database extensions. Check with your hosting provider to see if they support PDO (PHP Data Objects) and offer any databases that <a href="@drupal-databases">Drupal supports</a>.
ja: 指定したデータベースサーバーには共通したPDOデータベースエクステンションが存在しないようです。DrupalがサポートしているPDO(PHP Data Objects)がサポートされているかをホスティングプロバイダーに確認してください。

en: Footer first column
ja: フッターの1番目のカラム

en: Footer second column
ja: フッターの2番目のカラム

en: Footer third column
ja: フッターの3番目のカラム

en: Footer fourth column
ja: フッターの4番目のカラム

en: Is not empty (NOT NULL)
ja: 空でない（NOT NULL）

en: That view is created for the version @import_version of views, but you only have @api_version
ja: バージョン  @import_version の Views 用に作成されたビューですが、システムにインストールされているバージョンは @api_version です。

en: Broken/missing handler: @table > @field
ja: 壊れているか失われたハンドラー: @table > @field

en: Display %display has set node/% as path. This will not produce what you want. If you want to have multiple versions of the node view, use panels.
ja: ディスプレイ %display は node/% をパスとしてセットしました。これはお望みの結果を生むでしょう。ノードビューを複数のバージョン使いたい場合は panels を使ってください。

en: Translate link
ja: 翻訳リンク

en: Provide a simple link to translate the node.
ja: ノードを翻訳するための単純なリンクを出力します。

en: Use absolute link (begins with "http://")
ja: 絶対リンクを使用（「http://」で始まる）

en: Output machine name
ja: システム内部名称を出力

en: Use Drupal's taxonomy term path to create breadcrumb links
ja: Drupal のタクソノミータームパスをパンくずリンクの作成に使用

en: Change the CSS class name(s) that will be added to this display.
ja: このディスプレイに追加される CSS のクラス名を変更します。

en: The CSS class names will be added to the view. This enables you to use specific CSS code for each view. You may define multiples classes separated by spaces.
ja: ビューに追加する CSS のクラス名。これによって、ビューごとに特定の CSS コードを適用することができます。スペースで区切って複数のクラスを指定することができます。

en: CSS classes must be alphanumeric or dashes only.
ja: CSS のクラスには半角英数字とダッシュだけを使用することができます。

en: Term edit link
ja: ターム編集リンク

en: Provide a simple link to edit the term.
ja: タームを編集するための単純なリンクを出力します。

en: Set between which values the user can choose when determining the items per page. Separated by comma.
ja: ユーザーが選択できるページあたり項目数の種類をカンマ区切りで指定してください。

en: When checked, users can determine how many items should be skipped at the beginning.
ja: このオプションを有効にすると、開始位置からスキップする項目数をユーザーが選択できるようになります。

en: Please insert a list of integer numeric values separated by commas: e.g: 10, 20, 50, 100
ja: 整数をカンマ区切りで入力してください。例: 10, 20, 50, 100

en: Link field
ja: リンクフィールド

en: Attachment before
ja: 前に添付

en: Attachment after
ja: 後に添付

en: No tokens available.
ja: 利用可能なトークンがありません。

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
ja: トークンをクリックして、最後にフォーカスされていたフィールドへトークンを挿入してください。

en: Translation source node
ja: 翻訳ソースノード

en: List of the currently available tokens on this site
ja: このサイトで現在利用可能なトークンの一覧

en: Provides a user interface for the Token API and some missing core tokens.
ja: Token APIのユーザーインターフェースと、利用できなかったコアのトークンをいくつか提供します。

en: Insert this token into your form
ja: このトークンをフォームに挿入

en: First click a text field to insert your tokens into.
ja: トークンを挿入するには、まず挿入したいテキストフィールドをクリックしてください。

en: Kyrgyz
ja: キルギス語

en: theme() may not be called until all modules are loaded.
ja: theme() は全てのモジュールがロードされるまで呼ぶことができません。

en: GD library PNG support
ja: GD ライブラリーの PNG サポート

en: The date the comment was most recently updated.
ja: 最後にコメントが追加された日。

en: Comment posted: %subject.
ja: コメントが投稿されました: %subject。

en: On value
ja: オンの値

en: If left empty, "1" will be used.
ja: 空白のままの場合、"1"が使われます。

en: Off value
ja: オフの値

en: If left empty, "0" will be used.
ja: 空白のままの場合、"0"が使われます。

en: This field has been disabled because you do not have sufficient permissions to edit it.
ja: このフィールドを編集するための権限がないため、このフィールドは無効化されました。

en: Select a forum.
ja: フォームを選択してください。

en: The GD Library for PHP is enabled, but was compiled without support for functions used by the rotate and desaturate effects. It was probably compiled using the official GD libraries from http://www.libgd.org instead of the GD library bundled with PHP. You should recompile PHP --with-gd using the bundled GD library. See <a href="http://www.php.net/manual/book.image.php">the PHP manual</a>.
ja: PHPのGDライブラリーは有効になっていますが、画像の回転と彩度低減効果サポートなしにコンパイルされています。この原因は、オフィシャルGDライブラリーである http://www.libgd.org を用いてコンパイルされたもので、PHPにバンドルされているものではないためと考えられます。バンドルされているGDライブラリーを使い --with-gdオプションを付加してPHPをリコンパイルすることをお勧めします。詳しくは<a href="http://uk.php.net/manual/ja/book.image.php">PHPマニュアルの該当ページ</a>を参照してください。

en: GD library rotate and desaturate effects
ja: GD ライブラリーの回転と彩度低減効果

en: View, edit and delete all content regardless of permission restrictions.
ja: 権限による制限を無視して全てのコンテンツの閲覧、編集、削除をする。

en: You must validate your email address for this account before logging in via OpenID.
ja: OpenID経由でログインする前に、このアカウントのメールアドレスが有効であることを確認する必要があります。

en: The HTML ID %id is unique.
ja: HTML ID %id　はユニークです。

en: Syslog format
ja: システムログのフォーマット

en: Specify the format of the syslog entry. Available variables are: <dl><dt><code>!base_url</code></dt><dd>Base URL of the site.</dd><dt><code>!timestamp</code></dt><dd>Unix timestamp of the log entry.</dd><dt><code>!type</code></dt><dd>The category to which this message belongs.</dd><dt><code>!ip</code></dt><dd>IP address of the user triggering the message.</dd><dt><code>!request_uri</code></dt><dd>The requested URI.</dd><dt><code>!referer</code></dt><dd>HTTP Referer if available.</dd><dt><code>!uid</code></dt><dd>User ID.</dd><dt><code>!link</code></dt><dd>A link to associate with the message.</dd><dt><code>!message</code></dt><dd>The message to store in the log.</dd></dl>
ja: syslogエントリーのフォーマットを指定してください：<dl><dt><code>!base_url</code></dt><dd>サイトのベースURL。</dd><dt><code>!timestamp</code></dt><dd>ログ作成時のUnixタイムスタンプ 。</dd><dt><code>!type</code></dt><dd>メッセージが属しているカテゴリー</dd><dt><code>!ip</code></dt><dd>メッセージをトリガーしたユーザーのIP。</dd><dt><code>!request_uri</code></dt><dd>リクエストされたURI</dd><dt><code>!referer</code></dt><dd>HTTP リファラー（もし存在する場合）。</dd><dt><code>!uid</code></dt><dd>ユーザーID.</dd><dt><code>!link</code></dt><dd>メッセージに関連付けるリンク。</dd><dt><code>!message</code></dt><dd>ログに含めるメッセージ。</dd></dl>

en: External resources can be optimized automatically, which can reduce both the size and number of requests made to your website.
ja: 外部リソースは自動的に最適化することができ、これによりあなたのウェブサイトに対するリクエスト数およびサイズの両方を削減できます。

en: A date in 'time-since' format. (%date)
ja: 経過時間での日時の表示。(%date)

en: The location of the file relative to Drupal root.
ja: ファイルの場所。Drupalのルートからの相対パスです。

en: HTTP error @errorcode occurred when trying to fetch @remote.
ja: @remote からのフェッチ時にHTTPエラー @errorcode が発生しました。

en: Your system or network configuration does not allow Drupal to access web pages, resulting in reduced functionality. This could be due to your webserver configuration or PHP settings, and should be resolved in order to download information about available updates, fetch aggregator feeds, sign in via OpenID, or use other network-dependent services. If you are certain that Drupal can access web pages but you are still seeing this message, you may add <code>$conf['drupal_http_request_fails'] = FALSE;</code> to the bottom of your settings.php file.
ja: このシステムおよびネットワーク設定では、このDrupalサイトが他のサイトへアクセスすることができないため、機能が限定されます。ウェブサーバーまたはPHPの設定に問題がある可能性があります。利用可能なアップデートの一覧の取得、フィードの取得、OpenIDによるログイン、その他ネットワークを利用したサービスを利用するにはこの問題を解決する必要があります。もしこのDrupalサイトが他のサイトへアクセスできるにも関わらずこのメッセージが表示される場合、settings.phpの最後に以下のコードを追加すると良いでしょう：<code>$conf['drupal_http_request_fails'] = FALSE;</code>

en: A translation of %title in %language already exists, a new %type will be created instead of a translation.
ja: 言語 %language 内には %title の翻訳が既に存在します。この翻訳の替わりに %type が新たに作成されます。

en: Your modules have been downloaded and updated.
ja: モジュールをダウンロードして更新しました。

en: <a href="@update">Run database updates</a>
ja: <a href="@update">データベースの更新を実行</a>

en: @name <em>(locked)</em>
ja: @name <em>（ロックされています）</em>

en: Are you sure you want to delete the role %name ?
ja: 本当に役割 %name を削除しますか？

en: Permissions let you control what users can do and see on your site. You can define a specific set of permissions for each role. (See the <a href="@role">Roles</a> page to create a role). Two important roles to consider are Authenticated Users and Administrators. Any permissions granted to the Authenticated Users role will be given to any user who can log into your site. You can make any role the Administrator role for the site, meaning this will be granted all new permissions automatically. You can do this on the <a href="@settings">User Settings</a> page. You should be careful to ensure that only trusted users are given this access and level of control of your site.
ja: 権限により、ユーザーができることや、閲覧できるものをコントロールできます。それぞれの役割に応じて権限を設定します。 (役割を作成するには <a href="@role">役割管理</a> ページを参照してください）。 認証ユーザーと管理者は特に重要な役割をもっています。 役割「認証ユーザー」に与えられた権限は、ログインしているすべてのユーザーに対して有効になります。どの役割でもサイト管理用役割に指定でき、サイト管理用に指定された役割には全ての権限が自動的に付与されます。
     <a href="@settings">ユーザー設定</a> ページにてこの設定ができます。 
    信頼の置けるユーザーのみがこの設定にアクセスできるよう、設定には注意してください。

en: Roles allow you to fine tune the security and administration of Drupal. A role defines a group of users that have certain privileges as defined on the <a href="@permissions">permissions page</a>. Examples of roles include: anonymous user, authenticated user, moderator, administrator and so on. In this area you will define the names and order of the roles on your site. It is recommended to order your roles from least permissive (anonymous user) to most permissive (administrator). To delete a role choose "edit role".
ja: 役割を用いてDrupalの管理やセキュリティーの細かな調整ができます。
    役割は特定の権限を有するユーザーグループを定義するために使われます。この設定は<a href="@permissions">権限ページ</a>にて行うことができます。役割の例として： 匿名ユーザー、認証ユーザー、モデレーター、管理者などがあります。 このページで役割の名前を定義したり、並べ順を設定します。  最も権限の少ないユーザー（匿名ユーザー）から最も権限のあるユーザー（管理者）の順に役割の並べ順を設定することをお勧めします。　役割を削除するには、"役割の編集”を選んで下さい。

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
ja: ニュースやプレスリリース、ブログのような時系列が重要なコンテンツには<em>記事</em>を使ってください。

en: Filipino
ja: フィリピン語

en: Swiss German
ja: スイスドイツ語

en: Scots
ja: スコットランド語

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
ja: 指定したファイル %filename はアップロードできません。許可されているファイルの拡張子は次の通りです: %extensions。

en: Current page
ja: カレントページ

en: Cache pages for anonymous users
ja: 匿名ユーザー向けページをキャッシュ

en: A flexible, recolorable theme with many regions.
ja: 柔軟で色を変更でき、多くのリージョンがあるテーマ。

en: Highlighted
ja: ハイライト

en: Sidebar second
ja: 第２サイドバー

en: Triptych first
ja: トリプテック　先頭

en: Triptych middle
ja: トリプティック　中央

en: Triptych last
ja: トリプティック　最後

en: Main background
ja: メインバックグラウンド

en: Sidebar background
ja: サイドバーの背景

en: Sidebar borders
ja: サイドバーボーダー

en: Footer background
ja: フッターの背景

en: Plum
ja: プラム

en: Feed icons
ja: フィードアイコン

en: Site logo
ja: サイトロゴ

en: A space-separated list of HTML tags allowed in the content of feed items. Disallowed tags are stripped from the content.
ja: フィードアイテムのコンテンツに利用可能なHTMLタグの一覧をスペース区切りで表示しています。許可されていないタグはコンテンツから取り除かれます。

en: %field may only contain characters a-z, underscores, or hyphens.
ja: %field にはa-zまでの文字、アンダースコア、またはハイフンのみ利用可能です。

en: %field cannot contain any markup.
ja: %fieldへはマークアップを含めることができません。

en: No URL aliases available. <a href="@link">Add URL alias</a>.
ja: URLエイリアスがありません。<a href="@link">URLエイリアスを追加する</a>。

en: To provide keyword searching, the search engine maintains an index of words found in the content and its fields, along with text added to your content by other modules (such as comments from the core Comment module, and taxonomy terms from the core Taxonomy module). To build and maintain this index, a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a> is required. Users with <em>Administer search</em> permission can further configure the cron settings on the <a href="@searchsettings">Search settings page</a>.
ja: キーワード検索を提供するために、検索エンジンはコンテンツ中、フィールド、他のモジュール（例えばコアのCommentモジュールからのコメント、Taxonomyモジュールからのタームなど）の単語をインデックスします。
    インデックスを構築しメンテナンスするために、<a href="@cron">cron メンテナンスタスク</a> を設定してください。<em>検索の管理</em>権限をもったユーザーはさらに詳細なcron設定を<a href="@searchsettings">検索の設定ページ</a>で行うことができます。

en: Content reindexing
ja: コンテンツの再インデックス

en: Content-related actions on your site (creating, editing, or deleting content and comments) automatically cause affected content items to be marked for indexing or reindexing at the next cron run. When content is marked for reindexing, the previous content remains in the index until cron runs, at which time it is replaced by the new content. Unlike content-related actions, actions related to the structure of your site do not cause affected content to be marked for reindexing. Examples of structure-related actions that affect content include deleting or editing taxonomy terms, enabling or disabling modules that add text to content (such as Taxonomy, Comment, and field-providing modules), and modifying the fields or display parameters of your content types. If you take one of these actions and you want to ensure that the search index is updated to reflect your changed site structure, you can mark all content for reindexing by clicking the "Re-index site" button on the <a href="@searchsettings">Search settings page</a>. If you have a lot of content on your site, it may take several cron runs for the content to be reindexed.
ja: このサイトのコンテンツに関連するアクション（コンテンツやコメントの作成・編集・削除など）は、コンテンツを次回のCron実行時にインデックス、最インデックスされるように自動的にマークします。
    再インデックスのためにコンテンツがマークされた時、それまでのコンテンツはCronが実行されるまでインデックスに残ったままで、Cron実行時に新しいコンテンツに置き換えられます。
    コンテンツに関連するアクションとは違って、サイトの構造に関わるアクションは再インデックスのためにマークされません。
    サイト構造に関わるアクションの例として、タクソノミータームの削除・編集する場合、テキストをコンテンツに追加するモジュール（タクソノミー、コメント、フィールドを追加するモジュール等）を無効化する場合、コンテンツタイプのフィールドや表示のパラメーターを変更する場合などが挙げられます。
    もし、これらのアクションを実行したり、サイト構造の変更を確実にサーチインデックスへ反映したい場合は、<a href="@searchsettings">検索設定ページ</a>の”サイトインデックスの再構築”ボタンをクリックして全てのコンテンツをマークすることができます。
    もし、大量のコンテンツがある場合は全てのコンテンツが再インデックスされるまで数回のCronの実行が必要になることがあります。

en: Cached pages will not be re-created until at least this much time has elapsed.
ja: キャッシュされたページは最低でもこの時間が経過するまで再生成されません。

en: Expiration of cached pages
ja: キャッシュされたページの期限

en: The maximum time an external cache can use an old version of a page.
ja: 外部キャッシュが古いバージョンのページを利用できる最終期限。

en: These options control the display settings for the %name theme. When your site is displayed using this theme, these settings will be used.
ja: これらのオプションで %name テーマの表示設定をコントロールできます。サイトがこのテーマを使っている際にこの設定が使われます。

en: Administer software updates
ja: ソフトウェアアップデートの管理

en: Enter a valid email address or use a token e-mail address such as %author.
ja: 有効なメールアドレス、またはトークンメールアドレス（例えば %author）を入力してください。

en: @required_name (Missing)
ja: @required_name (不足)

en: @required_name (Version @compatibility required)
ja: @required_name (必須バージョン @compatibility)

en: @name requires at least PHP @version.
ja: @name を使用するには、PHPのバージョンが @version 以上でなければなりません。

en: Unresolved dependency
ja: 未解決の依存

en: @name requires this module.
ja: @name を使用するには、このモジュールが必要です。

en: @name requires this module and version. Currently using @required_name version @version
ja: @name を使用するには、このモジュールとバージョンが必要です。現在は @required_name のバージョン @version を使用しています。

en: Previous page
ja: 前ページ

en: Site details
ja: サイトの詳細

en: Handler @handler tried to add additional_field @identifier but @table could not be added!
ja: ハンドラー @handler が additional_field @identifier を追加しようとしましたが @table を追加できませんでした！

en: Title and slogan
ja: タイトルとスローガン

en: Firehouse
ja: ファイヤーハウス

en: Ice
ja: アイス

en: Can't handle more than one field storage engine
ja: ストレージエンジンは一つしか扱うことができません。

en: Field storage engine not found.
ja: ファイルストレージエンジンが見つかりません。

en: For this query an entity type must be specified.
ja: このクエリーにはエンティティータイプの指定が必要です。

en: Entity %entity has no base table.
ja: エンティティー %entity にはベーステーブルがありません。

en: Do not know how to order on @key for @entity_type
ja: @key に基づいて @entitiy_type を並べ替える方法が分かりません。

en: The database table prefix you have entered, %prefix, is invalid. The table prefix can only contain alphanumeric characters, periods, or underscores.
ja: 入力されたデータベーステーブルのプリフィックス %prefix は正しくありません。テーブルプリフィックスには英数字、ピリオド、アンダースコアのみが利用できます。

en: Default settings file
ja: デフォルトの設定ファイル

en: The default settings file does not exist.
ja: デフォルト設定ファイルが存在しません。

en: The @drupal installer requires that the %default-file file not be modified in any way from the original download.
ja: @drupal インストーラーを利用するには、 %default-file ファイルがダウンロード後編集されていない、オリジナルの状態である必要があります。

en: Māori
ja: マオリ語

en: Re-order rows by numerical weight instead of dragging.
ja: 行の並べ順をドラッグ＆ドロップではなく数値の入力により行う。

en: Show row weights
ja: 行のウェイトを表示する

en: Hide row weights
ja: 行のウェイトを隠す

en: Attempt to create an instance of field @field_name without an entity type.
ja: フィールド @field_name のインスタンスを作成しようと試みましたがエンティティータイプが存在しませんでした。

en: Attempt to create an instance of field @field_name on forbidden entity type @entity_type.
ja: フィールド @field_name の作成を試みましたが、 @entity_type の利用は禁止されています。

en: Attempt to update an instance of a nonexistent field @field.
ja: @field のアップデートを試みましたが、このフィールドは存在しませんでした。

en: Attempt to update an instance of field @field on bundle @bundle that doesn't exist.
ja: バンドル @bundle のフィールド @field をアップデートしようとしましたが、このバンドルは存在しませんでした。

en: Attempt to purge a field @field_name that still has instances.
ja: フィールド @field_name の削除を試みましたが、このフィールドにはインスタンスが存在します。

en: %name: the value may be no less than %min.
ja: %name:値は %min 以下に指定することはできません。

en: %name: the value may be no greater than %max.
ja: %name:値は%max 以上に指定することはできません。

en: No fields have been defined yet.
ja: フィールドが定義されていません。

en: Weight for new field
ja: 新しいフィールドのウェイト

en: Weight for added field
ja: 追加されたフィールドのウェイト

en: Custom display settings
ja: カスタムの表示設定

en: Use custom display settings for the following view modes
ja: 以下のビューモードにカスタム表示設定を適用する

en: The %view_mode mode now uses custom display settings. You might want to <a href="@url">configure them</a>.
ja: %view_mode モードは現在カスタムディスプレイセッティングを利用しています。変更は<a href="@url">こちら</a>からできます。

en: User interface for the Field API.
ja: フィールドAPIのユーザーインターフェイス

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
ja: 拡張子はスペースまたはコンマで区切り、最初にピリオドを使わないでください。

en: Edit an existing effect within a style.
ja: スタイルに含まれているエフェクトを編集します。

en: Delete an existing effect from a style.
ja: スタイルに含まれているエフェクトを削除します。

en: Node module element
ja: Nodeモジュールの要素

en: Close overlay
ja: オーバーレイを閉じる

en: Poll module settings
ja: Pollモジュールの設定

en: Poll vote
ja: 投票する

en: Poll results
ja: 投票結果

en: The new set name is required.
ja: 新しいセット名を入力してください。

en: The shortcut set %name already exists. Choose another name.
ja: ショートカット名 %name は既に存在します。他の名前を入力してください。

en: Expected text found in @field of email message: "@expected".
ja: メールメッセージの@field に表示される文字列は"@expected"です。

en: 1 e-mail was sent during this test. | @count e-mails were sent during this test.
ja[0]: このテスト中に１通のメールが送信されました。
ja[1]: このテスト中に @count 通のメールが送信されました。

en: Blocked IP addresses
ja: ブロックされているIPアドレス

en: IP addresses listed here are blocked from your site. Blocked addresses are completely forbidden from accessing the site and instead see a brief message explaining the situation.
ja: このリストにあるIPアドレスからこのサイトへのアクセスはブロックされています。ブロックされたアドレスからこのサイトへのアクセスは完全に禁止されており、状況を説明する簡略なメッセージのみが表示されます。

en: The content type %rowtype had uploads disabled but contained uploaded file data. Uploads have been re-enabled to migrate the existing data. You may delete the "File attachments" field in the %rowtype type if this data is not necessary.
ja: コンテンツタイプ %rowtype のアップロードは無効になっていますが、既にアップロードされているファイルデータが存在します。既存データを移動するためにアップロードを有効化しました。もしこれらのデータが不要な場合、%rowtype タイプの「添付ファイル」フィールドを削除できます。

en: Upload module has been migrated to File module.
ja: UploadモジュールはFileモジュールに統合されました。

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
ja: 利用可能な変数は以下です： [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: not yet created
ja: 未作成

en: [user:name],
    
    Thank you for registering at [site:name]. You may now log in by clicking this link or copying and pasting it to your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
ja: [user:name]さん
    
    サイト [site:name] でのユーザー登録ありがとうございます。以下のリンクをクリックするか、ブラウザーのアドレスバーにペーストすることでログインできます。
    
    [user:one-time-login-url]
    
    このリンクを使うと、パスワードの変更ができるページに移動します。このリンクによるログインは一度だけ可能です。
    
    パスワードの設定後は、ユーザー名 [user:name]と新しいパスワードで[site:login-url]サイトへログインできます。
    
    --  [site:name] チーム

en: [user:name],
    
    A site administrator at [site:name] has created an account for you. You may now log in by clicking this link or copying and pasting it to your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
ja: [user:name]さん
    
    サイト[site:name]の管理者が[user:name]さんのアカウントを作成しました。以下のリンクをクリックするか、ブラウザーのアドレスバーにペーストすることでログインできます：
    
    [user:one-time-login-url]
    
    このリンクを使うと、パスワードの変更ができるページに移動します。このリンクによるログインは一度だけ可能です。
    
    パスワードの設定後は、ユーザー名 [user:name]と新しいパスワードで[site:login-url]サイトへログインできます。
    
    -- [site:name] チーム

en: [user:name],
    
    A request to reset the password for your account has been made at [site:name].
    
    You may now log in by clicking this link or copying and pasting it to your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password. It expires after one day and nothing will happen if it's not used.
    
    --  [site:name] team
ja: [user:name]さん
    
    サイト[site:name]にて、パスワードのリセットのリクエストがありました。
    
    以下のリンクをクリックするか、ブラウザーのアドレスバーにペーストすることでログインできます：
    
    [user:one-time-login-url]
    
    このリンクを使うと、パスワードの変更ができるページに移動します。このリンクによるログインは一度だけ可能です。もしこのリンクを使わなかった場合、一日後に失効します。
    
    --  [site:name] team

en: [user:name],
    
    Your account on [site:name] has been blocked.
    
    --  [site:name] team
ja: [user:name],
    
    あなたのアカウントは、サイト [site:name] でブロックされています。
    
    --  [site:name] チーム

en: [user:name],
    
    A request to cancel your account has been made at [site:name].
    
    You may now cancel your account on [site:url-brief] by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:cancel-url]
    
    NOTE: The cancellation of your account is not reversible.
    
    This link expires in one day and nothing will happen if it is not used.
    
    --  [site:name] team
ja: [user:name]さん
    
    サイト [site:name] にて、あなたのアカウントをキャンセルするリクエストがありました。
    
    以下のリンクをクリックするか、ブラウザーのアドレスバーにペーストすることでログインできます：
    
    [user:cancel-url]
    
    注意：アカウントのキャンセルは元に戻すことができません。
    
    もしこのリンクを使わなかった場合、一日後に失効します。
    
    --  [site:name] チーム

en: [user:name],
    
    Your account on [site:name] has been canceled.
    
    --  [site:name] team
ja: [user:name],
    
    あなたのアカウントは、サイト [site:name] でキャンセルされました。
    
    --  [site:name] チーム

en: The ability to send users their passwords in plain text has been removed in Drupal 7. Your existing email templates have been modified to remove it. You should <a href="@template-url">review these templates</a> to make sure they read properly.
ja: Drupal 7 では、パスワードをメールの本文にそのまま記載してユーザーに送るという機能はなくなりました。既存のメールテンプレートからもこの機能が削除されるように変更されました。<a href="@template-url">これらのテンプレート</a>が正しく読めるかどうか確認してください。

en: None (original image)
ja: なし（オリジナル画像）

en: Custom content panes
ja: カスタムコンテンツパネル

en: Add a new @plugin
ja: 新しい @plugin を追加

en: %title has been created.
ja: %title が作成されました。

en: %title could not be created.
ja: %title は作成できませんでした。

en: %title has been updated.
ja: %title が更新されました。

en: %title could not be updated.
ja: %title は更新できませんでした。

en: You can import an exported definition by pasting the exported object code into the field below.
ja: 下のフィールドにエクスポートされたオブジェクトコードを貼り付けることで、エクスポートされた定義をインポートすることができます。

en: @plugin %title was enabled.
ja: @plugin %title が有効化されました。

en: @plugin %title was disabled.
ja: @plugin %title が無効化されました。

en: You have unsaved changes. These changes will not be made permanent until you click <em>Save</em>.
ja: 保存していない変更があります。この変更は<em>保存</em>をクリックしない限り保存されません。

en: This will appear in the administrative interface to easily identify it.
ja: これは管理インターフェイス中で簡単に識別できるように表示されます。

en: The unique ID for this @export.
ja: この@exportのための固有ID。

en: Allow import to overwrite an existing record.
ja: 既存のレコードを上書きするインポートを許可する。

en: Node edit form from node
ja: ノードからノード編集フォーム

en: Row class
ja: 行のクラス

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
ja: ノードに最近加えられた変更の説明。

en: The URL of the account edit page.
ja: アカウント編集ページのURL

en: The title of the current page.
ja: カレントページのタイトル。

en: The URL of the current page.
ja: カレントページのURL。

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
ja: ページ分けされた一覧を閲覧している場合に、現在表示しているページのページ数。

en: The %element-title is using the following invalid tokens: @invalid-tokens.
ja: %element-titleには以下の不正なトークンが使用されています: @invalid-tokens。

en: The source node for this current node's translation set.
ja: 現在のノードの翻訳セットのソースノード。

en: Account cancellation URL
ja: アカウント登録解除URL

en: The URL of the confirm delete page for the user account.
ja: ユーザーアカウントの削除を承諾するページのURL。

en: One-time login URL
ja: ワンタイムログインURL

en: The URL of the one-time login page for the user account.
ja: ユーザーアカウントのワンタイムログインのURL。

en: Tokens related to menu links.
ja: メニューリンクに関連したトークン。

en: The unique ID of the menu link.
ja: メニューリンクのユニークID。

en: The title of the menu link.
ja: メニューリンクのタイトル。

en: The URL of the menu link.
ja: メニューリンクのURL。

en: The menu link's parent.
ja: メニューリンクの親。

en: Tokens related to the current page request.
ja: カレントページのリクエストに関連したトークン。

en: Page number
ja: ページ数

en: The book page associated with the node.
ja: ノードに関連付けられたブックページ。

en: The menu link for this node.
ja: このノードのメニューリンク。

en: Maximum text length of any component in the alias (e.g., [title]). 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
ja: エイリアスに含まれるコンポーネント毎の最大文字数（例: [title]）。100がおすすめです。指定可能な最大値は@maxです。より詳しい情報は<a href="@pathauto-help">自動エイリアス設定のヘルプ</a>を参照してください。

en: The field %name is not a valid number.
ja: フィールド %name は正しい数値ではありません。

en: The field %name cannot be greater than @max.
ja: フィールド %name は @max を超えることはできません。

en: The field %name cannot be less than @min.
ja: フィールド %name は @min を下回ることはできません。

en: The <em>Strings to remove</em> field must not contain HTML. Make sure to disable any WYSIWYG editors for this field.
ja: <em>取り除く文字列</em>フィールドにはHTMLを使用できません。このフィールドにはどのWYSIWYGエディターも無効にしてください。

en: Select the types of un-aliased paths for which to generate URL aliases
ja: URLエイリアスを生成するタイプを選択してください。

en: Bulk updating URL aliases
ja: URLエイリアスを一括更新

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
ja: 引数の @operation を処理中にエラーが発生しました: @args

en: Generated 1 URL alias. | Generated @count URL aliases.
ja[0]: 1個のURLエイリアスを生成しました。
ja[1]: @count個のURLエイリアスを生成しました。

en: language neutral
ja: 言語ニュートラル

en: Pattern for all @language @node_type paths
ja: @language の @node_type のパスすべてに適用するパターン

en: Updated alias for node @nid.
ja: ノード @nid のエイリアスを更新しました。

en: Taxonomy term paths
ja: タクソノミータームパス

en: Updated alias for term @tid.
ja: ターム @tid のエイリアスを更新しました。

en: Forum paths
ja: フォーラムパス

en: User paths
ja: ユーザーパス

en: Updated alias for user @uid.
ja: ユーザー @uid のエイリアスを更新しました。

en: Blog paths
ja: ブログパス

en: Updated alias for blog user @uid.
ja: ブログユーザー @uid のエイリアスを更新しました。

en: Update URL alias
ja: URLエイリアスを更新

en: Updated URL alias for 1 node. | Updated URL aliases for @count nodes.
ja[0]: ノード1件のURLエイリアスを更新しました。
ja[1]: ノード@count件のURLエイリアスを更新しました。

en: Updated URL alias for 1 term. | Updated URL aliases for @count terms.
ja[0]: ターム1語のURLエイリアスを更新しました。
ja[1]: ターム@count語のURLエイリアスを更新しました。

en: Updated URL alias for 1 user account. | Updated URL aliases for @count user accounts.
ja[0]: ユーザーアカウント1名のURLエイリアスを更新しました。
ja[1]: ユーザーアカウント@count名のURLエイリアスを更新しました。

en: Bulk update
ja: 一括更新

en: You have configured the @name to be the separator and to be removed when encountered in strings. This can cause problems with your patterns and especially with the term:path token. You should probably set the action for @name to be "replace by separator".
ja: @name をセパレーターに設定していますので、文字列に含まれているものは取り除かれます。それにより、問題が起きる可能性のあるパターン（特にターム:パスのトークンが含まれているもの）もあります。「セパレーターに置換」するアクションを @name にセットする必要があるかもしれません。

en: Nonce from @endpoint rejected because it is not correctly formatted, nonce: @nonce.
ja: ノンス: @nonce   正確なフォーマットではないとの理由で @endpoint からのノンス（一時的なデータ）は拒否されました。

en: Nonce received from @endpoint is out of range (time difference: @intervals). Check possible clock skew.
ja: @endpoint から受け取った nonce は有効範囲外です（時間差： @intervals ）。Clock skew（タイミングのずれ）が発生していないか確認してください。

en: Nonce replay attempt blocked from @ip, nonce: @nonce.
ja: @ip からの nonce のリプレイ攻撃をブロックしました。Nonce: @nonce

en: - Use default -
ja: - デフォルトを使用 -

en: Comment display
ja: コメント表示

en: Unknown content type
ja: 不明なコンテンツタイプ

en: New field name
ja: 新しいフィールドの名前

en: Error opening socket @socket
ja: ソケット @socket を開く際にエラーが発生しました

en: delivery callback not found
ja: デリバリーコールバックが見つかりません

en: callback %callback not found: %q.
ja: コールバック %callback が見つかりませんでした: %q

en: The specified file %file could not be copied, because the destination is invalid. More information is available in the system log.
ja: ご指定のファイル %file はコピー先が正しくないため、コピーされませんでした。詳しくはシステムログを参照してください。

en: The specified file %file could not be copied, because the destination directory is not properly configured. This may be caused by a problem with file or directory permissions. More information is available in the system log.
ja: ご指定のファイル %file はコピー先ディレクトリーが正しく設定されていないため、コピーされませんでした。ディレクトリーパーミッションが原因かもしれません。詳しくはシステムログを参照してください。

en: The file %file could not be copied because a file by that name already exists in the destination directory.
ja: ファイル %file は、コピー先ディレクトリーに同じ名前のファイルが存在するためコピーされませんでした。

en: The specified file %file could not be moved, because the destination is invalid. More information is available in the system log.
ja: ご指定のファイル %file は移動先が正しくないため、移動されませんでした。詳しくはシステムログを参照してください。

en: The specified file %file could not be deleted, because it is not a valid URI. More information is available in the system log.
ja: 指定したファイル %file は %destination へコピー出来ませんでした。

en: The data could not be saved, because the destination is invalid. More information is available in the system log.
ja: 保存先が存在しないため、データが保存されませんでした。詳しくはシステムログを参照してください。

en: File %file (%realpath) could not be copied, because the destination %destination is invalid. This is often caused by improper use of file_copy() or a missing stream wrapper.
ja: 保存先  %destination が無効なため、ファイル %file (%realpath) をコピーできませんでした。これは多くの場合、file_copy() の不適切な使用やストリームラッパーが見つからないことが原因です。

en: File %file (%realpath) could not be copied because it does not exist.
ja: ファイル %file (%realpath) が存在しないため、コピー出来ませんでした。

en: File %file could not be copied because a file by that name already exists in the destination directory (%directory)
ja: ファイル %file は、既に移動先に同名のファイルが存在するため移動されませんでした。（%directory）

en: File %file could not be copied because it would overwrite itself.
ja: 同一ファイルを上書きすることになるため、ファイル %file はコピー出来ませんでした。

en: The specified file %file could not be copied to %destination.
ja: 指定したファイル %file は %destination へコピー出来ませんでした。

en: File %file (%realpath) could not be moved, because the destination %destination is invalid. This may be caused by improper use of file_move() or a missing stream wrapper.
ja: ファイル %file (%realpath) は移動先が正しくないため、移動されませんでした。これは file_move() の不適切な使用によるものか、またはストリームラッパーが見つからないことが原因かもしれません。

en: File %file (%realpath) could not be deleted because it is not a valid URI. This may be caused by improper use of file_delete() or a missing stream wrapper.
ja: ファイル %file の URI が有効でないため、削除できませんでした。これは file_delete() の不適切な使用によるものか、またはストリームラッパーが見つからないことが原因かもしれません。

en: The data could not be saved because the destination %destination is invalid. This may be caused by improper use of file_save_data() or a missing stream wrapper.
ja: データの転送先 %destination にデータを保存できませんでした。これは file_save_data() の不適切な使用によるものか、またはストリームラッパーが見つからないことが原因かもしれません。

en: Your PHP configuration only supports a single database type, so it has been automatically selected.
ja: あなたのPHPの設定は シングルデータベースのみをサポートしているため、自動的にこれが選択されました。

en: Failed to connect to your database server. The server reports the following message: %error.<ul><li>Is the database server running?</li><li>Does the database exist, and have you entered the correct database name?</li><li>Have you entered the correct username and password?</li><li>Have you entered the correct database hostname?</li></ul>
ja: 指定されたデータベースに接続できませんでした。サーバーは次のメッセージを返しました：%error.<ul><li>データベースサーバーは稼働していますか？</li><li>指定したデータベースは存在しますか？データベース名は正しく入力しましたか？</li><li>正しいユーザー名とパスワードを入力しましたか？</li><li>正しいデータベースホスト名を入力しましたか？</li></ul>

en: The version of PHP you are using has known issues with PostgreSQL. You need to upgrade PHP to 5.2.11, 5.3.1 or greater.
ja: お使いの PHP のバージョンには、PostgreSQL に関連する既知の問題があります。PHP を 5.2.11, 5.3.1 またはそれ以上にアップグレードする必要があります。

en: Exit block region demonstration
ja: ブロックリージョンの表示を終了する

en: Customizing the dashboard requires the !permission-name permission.
ja: ダッシュボードをカスタマイズするためには、!permission-name の権限が必要です。

en: To customize the dashboard page, move blocks to the dashboard regions on the <a href="@dashboard">Dashboard administration page</a>, or enable JavaScript on this page to use the drag-and-drop interface.
ja: ダッシュボードページをカスタマイズするには、<a href="@dashboard">ダッシュボード管理画面</a>にてブロックをダッシュボードリージョンに移動します。JavaScriptを有効にすると、ダッシュボード管理画面でドラッグ＆ドロップでこの作業を行うことができます。

en: Configure available dashboard blocks
ja: 有効なダッシュボード ブロックを設定

en: Drag and drop these blocks to the columns below. Changes are automatically saved. More options are available on the <a href="@dashboard-url">configuration page</a>.
ja: これらのブロックをドラッグ＆ドロップで以下のカラムに移動してください。変更は自動的に保存されます。<a href="@dashboard-url">ダッシュボード設定画面</a>にはさらに多くのオプションが用意されています。

en: Configure which blocks can be shown on the dashboard.
ja: どのブロックがダッシュボードに表示されるかを設定する。

en: The Database logging module allows you to view an event log on the <a href="@dblog">Recent log messages</a> page. The log is a chronological list of recorded events containing usage data, performance data, errors, warnings and operational information. Administrators should check the log on a regular basis to ensure their site is working properly.
ja: Database logging モジュールを使うと、<a href="@dblog">最近のログメッセージ</a>ページにてイベントログを閲覧することができます。これは記録されたイベントを時系列でリスト表示し、利用データ、パフォーマンスデータ、エラー、警告や運用情報などから成ります。サイト管理者は定期的にこのログを確認し、サイトがきちんと動いていることを確認するのが良いでしょう。

en: In case of errors or problems with the site, the <a href="@dblog">Recent log messages</a> page can be useful for debugging, since it shows the sequence of events. The log messages include usage information, warnings, and errors.
ja: サイトにエラーや問題が生じた際は、<a href="@dblog">最近のログメッセージ</a>時系列で表示される一連のイベントがデバッグに役立つでしょう。ログメッセージには利用情報、警告、エラーが含まれます。

en: The Database logging module monitors your website, capturing system events in a log (shown here) to be reviewed by an authorized individual at a later time. This log is a list of recorded events containing usage data, performance data, errors, warnings and operational information. It is vital to check the Recent log messages report on a regular basis, as it is often the only way to tell what is going on.
ja: Database logging モジュールはあなたのウェブサイトを監視し、後に管理者がシステムイベントを閲覧できるよう、ここに表示されているログに記録します。このログは記録された一連のイベントから成り、利用データ、パフォーマンスデータ、エラー、警告および運用情報が含まれます。このログはサイトの状態を把握するための唯一の方法である場合が多く、そのため定期的にチェックすることが重要です。

en: Database log messages to keep
ja: 保存しておくデータベースログメッセージ

en: The maximum number of messages to keep in the database log. Requires a <a href="@cron">cron maintenance task</a>.
ja: データベースログに残しておくメッセージの最大数。 <a href="@cron">クロンによるメンテナンスタスク</a>が必要です。

en: Recent log messages
ja: 最近のログメッセージ

en: Define a string that should be suffixed to the value, like ' m', ' kb/s'. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
ja: 値の後に続く文字列を定義してください (例: 'cm' や 'kg' など )。不要な場合は空白のままにしてください。単数と複数で異なる場合はパイプ '|' で区切ってください (例: 'point|points' )。

en: Thousand marker
ja: 千の位の印

en: Display prefix and suffix.
ja: 接頭語と接尾語を表示します。

en: Display with prefix and suffix.
ja: 接頭語、接尾語と一緒に表示。

en: - Select a value -
ja: - 値を選択してください -

en: Trim length
ja: 長さを整える。

en: No field is displayed.
ja: 表示されるフィールドはありません。

en: No field is hidden.
ja: 非表示のフィールドはありません。

en: Format settings:
ja: フォーマットのセッティング。

en: The file used in the !name field may not be referenced.
ja: !name に使われているファイルは参照できないかもしれません。

en: Text formats are presented on content editing pages in the order defined on this page. The first format available to a user will be selected by default.
ja: テキストフォーマットは、ここで指定した順でコンテンツ編集画面に表示されます。ユーザーが利用可能な最初のフォーマットがデフォルトとして選択されます。

en: Missing text format: %format.
ja: 見つからないテキストフォーマット: %format 。

en: Link image to
ja: 画像へのリンク

en: Image style: @style
ja: 画像のスタイル: @style

en: Linked to content
ja: コンテンツへリンクされている

en: Linked to file
ja: ファイルへリンクされている

en: Shown when hovering over the menu link.
ja: メニューリンクの上をマウスがホバーしたときに表示されます。

en: The menu module allows on-the-fly creation of menu links in the content authoring forms. To configure these settings for a particular content type, visit the <a href="@content-types">Content types</a> page, click the <em>edit</em> link for the content type, and go to the <em>Menu settings</em> section.
ja: Menuモジュールを使うと、コンテンツ編集ページからメニューリンクを動的に生成することができます。特定のコンテンツタイプに対してこの設定をする場合、<a href="@content-types">コンテンツタイプ</a> ページにてそのコンテンツタイプの<em>編集</em>リンクをクリックし、<em>メニュー設定</em>セクションにて設定を行ってください。

en: Undefined language (@langcode)
ja: 定義されていない言語(@langcode)

en: Format: %time. The date format is YYYY-MM-DD and %timezone is the time zone offset from UTC. Leave blank to use the time of form submission.
ja: フォーマットは： %time です。日付形式には YYYY-MM-DD を用い、  %timezone は UTC を基準とした時間帯の補正に用います。保存時の時間を使いたい場合は空白のままにしてください。

en: Administrative overlay
ja: 管理用のオーバーレイ

en: Use the overlay for administrative pages.
ja: 管理画面にてオーバーレイを利用する

en: Show administrative pages on top of the page you started from.
ja: 管理画面をオーバーレイとして表示します。

en: A <a href="@php-code">PHP code</a> text format has been created.
ja: <a href="@php-code">PHP コード</a> テキストフォーマットが作成されました。

en: Choose which search modules are active from the available modules.
ja: 利用可能な検索モジュールの中からアクティブなものを選択してください。

en: Default search module
ja: デフォルトの検索モジュール

en: Choose which search module is the default.
ja: どの検索モジュールをデフォルトにするか選んでください。

en: Your default search module is not selected as an active module.
ja: デフォルトに指定された検索モジュールは有効になっていません。

en: Search is currently disabled.
ja: 検索機能は現在使用されていません。

en: Syslog identity
ja: Syslogの識別ID

en: A string that will be prepended to every message logged to Syslog. If you have multiple sites logging to the same Syslog log file, a unique identity per site makes it easy to tell the log entries apart.
ja: 全ての Syslog のメッセージの先頭に付け加えられる文字列です。複数のサイトが同じ Syslog のログファイルに記録をする場合に、サイトごとに識別IDを割り当てることで、ログの書き込み元を判別しやすくなります。

en: Optionally, specify a relative URL to display as the front page.  Leave blank to display the default content feed.
ja: オプションとして、フロントページに利用するページの相対パスを指定してください。空白のままにした場合は、デフォルトのコンテンツフィードが表示されます。

en: Error pages
ja: エラーページ

en: The path '%path' is either invalid or you do not have access to it.
ja: パス '%path' は無効か、あるいはあなたがアクセスできないページです。

en: Last run: %cron-last ago.
ja: 最後に実行した時間: %cron-last 前。

en: Run cron every
ja: 次の間隔で Cron を実行

en: When enabled, only users with the "Use the site in maintenance mode" <a href="@permissions-url">permission</a> are able to access your site to perform maintenance; all other visitors see the maintenance mode message configured below. Authorized users can log in directly via the <a href="@user-login">user login</a> page.
ja: 有効にすると、「メンテナンスモードのサイトにアクセス」の<a href="@permissions-url">権限</a>を持っているユーザーのみがサイトにアクセスできる状態になります。他のユーザーに対しては以下で設定したメッセージが表示されます。この権限をもつユーザーは<a href="@user-login">ユーザーログイン</a>ページからログインできます。

en: In order for the site and its modules to continue to operate well, a set of routine administrative operations must run on a regular basis. The System module manages this task by making use of a system cron job. You can verify the status of cron tasks by visiting the <a href="@status">Status report page</a>. For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook">configuring cron jobs</a>. You can set up cron job by visiting <a href="@cron">Cron configuration</a> page
ja: サイトやモジュールが良好に稼働しつづけるために、定例の管理作業が定期的に実行される必要があります。Systemモジュールはこのタスクをcronジョブによって管理します。cronタスクの状態は <a href="@status">サイトの状態</a>ページにて確認できます。詳しくは、オンラインハンドブックの <a href="@handbook">cronジョブの設定</a>ページを参照してください。cronジョブの設定は<a href="@cron">cron設定</a>ページで行うことができます。

en: Change site name, e-mail address, slogan, default front page, and number of posts per page, error pages.
ja: サイト名、e-mail アドレス、スローガン、デフォルトのフロントページ、ページごとのポスト数、エラーページなどの変更を行います。

en: Manage automatic site maintenance tasks.
ja: 自動的なサイトのメンテナンス作業を管理します。

en: Did not delete temporary file "%path" during garbage collection, because it is in use by the following modules: %modules.
ja: ガベージコレクションの際、一時ファイル "%path" の削除を行いませんでした。このファイルは次のモジュールが使用しているためです： @modules

en: Weight for added term
ja: 追加されたタームのウェイト

en: Subdirectory in the file upload directory where pictures will be stored.
ja: ファイルアップロード用ディレクトリー内の、写真保存用サブディレクトリーです。

en: Pictures larger than this will be scaled down to this size.
ja: これを越える大きさの画像はこのサイズに縮小されます。

en: Maximum allowed file size for uploaded pictures. Upload size is normally limited only by the PHP maximum post and file upload settings, and images are automatically scaled down to the dimensions specified above.
ja: アップロード可能な画像ファイルのサイズ上限です。アップロードサイズは通常 PHP のファイルアップロード関連の設定により制限されています。画像ファイルは上で指定した寸法に基づき自動的に縮小されます。

en: Your virtual face or picture. Pictures larger than @dimensions pixels will be scaled down.
ja: あなたのアバターまたは写真をアップロードできます。@dimensions ピクセルより大きい画像は縮小されます。

en: [user:name],
    
    Your account at [site:name] has been activated.
    
    You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
ja: [user:name]さん、
    
    [site:name] でのアカウントが有効になりました。
    
    次のリンクをクリックするか、コピーしてブラウザーに貼り付けるとログインできます。
    
    [user:one-time-login-url]
    
    このリンクを使うと、パスワードの変更ができるページに移動します。このリンクによるログインは一度だけ可能です。
    
    パスワードを変更した後は、[site:login-url] からログインできます:
    
    ユーザー名: [user:name]
    パスワード: 設定したパスワード
    
    --  [site:name] チーム

en: Upload an image to go with this article.
ja: この記事に関連する画像をアップロードします。

en: Minimal profile for running tests. Includes absolutely required modules only.
ja: テストを走らせるためのミニマルなプロファイル。必要最低限なモジュールのみを含みます。

en: View mode
ja: ビュー・モード

en: Adds a Rotating slideshow mode to Views Slideshow.
ja: Views Slideshowに回転スライドショーを使います。

en: The settings file is writable.
ja: 設定ファイルは書き込み可能な状態です。

en: The settings file is owned by the web server.
ja: 設定ファイルはウェブサーバーにより書き込み可能な状態です。

en: The @drupal installer failed to create a settings file with proper file ownership. Log on to your web server, remove the existing %file file, and create a new one by copying the %default_file file to %file. More details about installing Drupal are available in <a href="@install_txt">INSTALL.txt</a>. If you have problems with the file permissions on your server, consult the <a href="@handbook_url">online handbook</a>.
ja: @drupal インストーラーは、設定ファイルを作成し、適切なアクセス権を与えることができませんでした。ウェブサーバーにログインし、既存のファイル %file を削除したのち、%default_file をコピーして %file を作成してください。インストールに関する詳しい情報は <a href="@install_txt">INSTALL.txt</a> を参照してください。もしこのファイルのアクセス権に関する問題がある場合、<a href="@handbook_url">オンラインハンドブック</a>を参照してください。

en: Invalid merge query: no conditions
ja: 不正なマージクエリー： 条件が指定されていません

en: Weight for @block block
ja: ブロック @block のウェイト

en: Region for @block block
ja: ブロック @block のリージョン

en: Comment approval
ja: コメント承認

en: Comments from users who have the <em>Skip comment approval</em> permission are published immediately. All other comments are placed in the <a href='@comment-approval'>Unapproved comments</a> queue, until a user who has permission to <em>Administer comments</em> publishes or deletes them. Published comments can be bulk managed on the <a href='@admin-comment'>Published comments</a> administration page.
ja: <em>コメントの承認を省略</em>という権限を持っているユーザーのコメントは、すぐに掲載されます。それ以外のコメントは<em>コメントの管理</em>権限を持つユーザーが承認または削除するまで<a href='@comment-approval'>承認待ちコメント</a>として保管されます。掲載されたコメントは<a href='@admin-comment'>掲載されたコメント</a>の管理ページにて、一括処理をすることが可能です。

en: Post comments
ja: コメントを投稿

en: Skip comment approval
ja: コメントの承認を省略

en: View and customize your dashboard.
ja: ダッシュボードを表示/カスタマイズします。

en: Customize your dashboard.
ja: ダッシュボードをカスタマイズします。

en: This function can only be used to delete fields without data
ja: この機能では、データを持たないフィールドしか削除することができません

en: Are you sure you want to disable the text format %format?
ja: 本当にテキストフォーマット %format を無効にしますか？

en: Disabled text formats are completely removed from the administrative interface, and any content stored with that format will not be displayed. This action cannot be undone.
ja: 無効になったテキストフォーマットは管理画面から完全に削除され、このフォーマットが適用されているコンテンツは表示されなくなります。この操作は取り消すことができません。

en: Disabled text format %format.
ja: テキストフォーマット %format を無効にしました。

en: Text Formats
ja: テキストフォーマット

en: Disable text format
ja: テキストフォーマットを無効にする

en: Hot topic, new comments
ja: 注目のトピック、新しいコメント

en: Hot topic
ja: 注目のトピック

en: Normal topic
ja: 一般のトピック

en: Closed topic
ja: 終了したトピック

en: Reference for usage, configuration, and modules.
ja: 利用、設定、モジュールに関するリファレンスを提供します。

en: and where %property is %value
ja: また、%property は %value である

en: where %property is %value
ja: %property は %value である

en: and where
ja: また

en: The RDF module enriches your content with metadata to let other applications (e.g., search engines, aggregators, and so on) better understand its relationships and attributes. This semantically enriched, machine-readable output for Drupal sites uses the <a href="@rdfa">RDFa specification</a> which allows RDF data to be embedded in HTML markup. Other modules can define mappings of their data to RDF terms, and the RDF module makes this RDF data available to the theme. The core Drupal modules define RDF mappings for their data model, and the core Drupal themes output this RDF metadata information along with the human-readable visual information. For more information, see the online handbook entry for <a href="@rdf">RDF module</a>.
ja: RDFモジュールは、メタデータを付加することで、（サーチエンジン、アグリゲーターなど）ほかのアプリケーションがあなたのコンテンツ間の関係や属性などを理解するのを助けます。この、セマンティック（意味的）に強化されたコンピューターが理解できるサイトのアウトプットは<a href="@rdfa">RDFa 仕様</a>を用いているので、RDFデータをHTMLマークアップに埋め込むことが可能です。モジュールは自らのデータをRDF用語にマッピングする方法を定義することができ、RDFモジュールはこれらのRDFデータをテーマから利用できるようにします。DrupalコアのモジュールはそれぞれのデータのRDFマッピングを定義し、Drupalコアのテーマが人間が理解できる視覚情報とともにこれらRDFメタデータをアウトプットします。詳しくはオンラインハンドブックの<a href="@rdf">RDF module</a>の項をご覧ください。

en: Current URL is @url.
ja: 現在の URL は @url です。

en: Page title @actual is equal to @expected.
ja: ページタイトル @actual は @expected と同一です。

en: Page title @actual is not equal to @unexpected.
ja: ページタイトル @actual は @expected と同一ではありません。

en: HTTP response not expected !code, actual !curl_code
ja: !curl_codeは期待されるHTTPレスポンスが !codeと違っています。

en: Configure @module permissions
ja: @module モジュールの権限の設定

en: Select and configure your themes.
ja: テーマの選択と設定をします。

en: Administer settings.
ja: 設定の管理をします。

en: View reports, updates, and errors.
ja: レポート、アップデート、エラーの閲覧をします。

en: Stores temporary data for system_update_7061.
ja: system_update_7061 に関連する一時データの保管をします。

en: Administrative toolbar
ja: 管理ツールバー

en: Install new module or theme
ja: 新しいモジュールやテーマをインストール

en: Install new module
ja: 新しいモジュールをインストール

en: Install new theme
ja: 新しいテーマをインストール

en: %property is %value
ja: %property が %value である

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
ja: ユーザーアカウント、ロール、権限の管理をします。

en: Renamed the 'post comments without approval' permission to 'skip comment approval'.
ja: '承認なしでのコメント投稿'  から  'コメントの承認をスキップする' へリネームされました。

en: The menu link's root.
ja: メニューリンクのルート。

en: Shows how to use the power of Chaos AJAX.
ja: Chaos AJAXのパワフルな使い方を見ます

en: There are no wizards available at this time.
ja: 今のところ利用できるウィザードはありません。

en: 404 Page not found
ja: 404 ページが見つかりません

en: 403 Access denied
ja: 403 アクセス拒否

en: User signature
ja: 署名

en: Nothing
ja: なし

en: Lolspeak
ja: ロルスピーク

en: %type: !message in %function (line %line of %file).
ja: %type: !message  %function (%file の %line行).

en: Update @title
ja: @title を更新

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
ja: 固有のシステム内部名称。半角英数字とアンダースコアのみ利用できます。

en: The machine-readable name must contain unique characters.
ja: システム内部名称にはTokenで置き換えられないオリジナルな文字列が含まれている必要があります。

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and hyphens.
ja: このシステム内部名称には半角英数字とハイフンのみ利用できます。

en: The machine-readable name is already in use. It must be unique.
ja: このシステム内部名称は既に利用されています。固有の名前を指定してください。

en: Asturian
ja: アストゥリアス語

en: English, British
ja: イギリス英語

en: Haitian Creole
ja: ハイチ語

en: Portuguese, International
ja: 国際ポルトガル語

en: Weight for @title
ja: @title のウェイト

en: Weight for row @number
ja: 行 @row のウェイト

en: Parent for @title
ja: @title の親

en: New field label
ja: 新しいフィールドラベル

en: Parent for new field
ja: 新しいフィールドの親

en: Type of new field
ja: 新しいフィールドのタイプ

en: Widget for new field
ja: 新しいフィールドのウィジェット

en: Existing field label
ja: 既存のフィールドラベル

en: Parent for existing field
ja: 既存フィールドの親

en: Existing field to share
ja: 共有する既存フィールド

en: Widget for existing field
ja: 既存フィールドのウィジェット

en: Label display for @title
ja: @title のラベル表示

en: Formatter for @title
ja: @title のフォーマッター

en: Parents for @title
ja: @ の親（複数）

en: Visibility for @title
ja: @title の表示状態

en: There is data for this field in the database. The field settings can no longer be changed.
ja: このフィールドに対する値が既にデータベース内に格納されています。フィールドの設定を変更することはできません。

en: Weight for new file
ja: 新しいファイルのウィジェット

en: Choose a file
ja: ファイルを選択してください

en: Weight for new effect
ja: 新しい効果のウィジェット

en: @title language provider
ja: @title の提供元

en: Enable @title menu link
ja: @title メニューリンクを有効にする

en: A unique name to construct the URL for the menu. It must only contain lowercase letters, numbers and hyphens.
ja: メニューの URL を構成するための固有名。半角英数字とハイフンのみ利用できます。

en: A unique machine-readable name for this content type. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores. This name will be used for constructing the URL of the %node-add page, in which underscores will be converted into hyphens.
ja: このコンテンツタイプの固有のシステム内部名称。半角英数字とアンダースコアのみ利用できます。この名前は %node-add ページの URL の構成に使われます。この際、アンダースコアはハイフンに変換されます。

en: Choice label
ja: 選択肢

en: New choice label
ja: 新しい選択肢

en: Vote count for choice @label
ja: 選択肢 @labelの得票数

en: Vote count for new choice
ja: 新しい選択肢の得票数

en: Weight for choice @label
ja: 選択肢@labelのウェイト

en: Weight for new choice
ja: 新しい選択肢のウェイト

en: Category for @title
ja: @titleのカテゴリー

en: Active modules
ja: 有効なモジュール

en: Your PHP installation is too old. Drupal requires at least PHP 5.2.5, or PHP @version with the htmlspecialchars security patch backported.
ja: PHPのバージョンが古いようです。DrupalにはPHP5.2.5以上、または htmlspecialchars security patchがバックポートされたPHP @versionが必要です。

en: Your web server does not appear to support PDO (PHP Data Objects). Ask your hosting provider if they support the native PDO extension. See the <a href="@link">system requirements</a> page for more information.
ja: WebサーバーがPDO(PHP Data Objects)をサポートしていないようです。ホスティングプロバイダーにネイティブPDO拡張をサポートしているか訊ねてください。 <a href="@link">システム要件ページ</a> を参照してください。

en: Your web server seems to have the wrong version of PDO installed. Drupal 7 requires the PDO extension from PHP core. This system has the older PECL version. See the <a href="@link">system requirements</a> page for more information.
ja: あなたのWebサーバーにインストールされているPDOはバージョンが違うようです。Drupal ７にはPHPコアのPDOエクステンションが必要です。あなたのシステムはより古いPECLバージョンがインストールされています。<a href="@link">システム要件ページ</a>を参照してください。

en: List of trigger actions when !description
ja: !description時のトリガーアクションリスト

en: The name of the item; e.g. node.
ja: 項目の名前。例: ノード。

en: The type of the item, either module, theme, or theme_engine.
ja: 項目のタイプ。モジュール、テーマまたはテーマエンジン。

en: Boolean indicating whether or not this item is enabled.
ja: この項目が有効化されているかどうかを示す真偽値。

en: Schema version
ja: スキーマバージョン

en: View: !view
ja: ビュー: !view

en: The database version %version is less than the minimum required version %minimum_version.
ja: 利用しているデータベースのバージョン %version は必要最低限である %vminimum_version よりも低いです。

en: !theme (default theme)
ja: !theme （デフォルトテーマ）

en: !theme (administration theme)
ja: !theme （管理者用テーマ）

en: The Dashboard module provides a <a href="@dashboard">Dashboard page</a> in the administrative interface for organizing administrative tasks and navigation, and tracking information within your site. The Dashboard page contains blocks, which you can add to and arrange using the drag-and-drop interface that appears when you click on the <em>Customize dashboard</em> link. Within this interface, blocks that are not primarily used for site administration do not appear by default, but can be added via the <em>Add other blocks</em> link. For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook">Dashboard module</a>.
ja: Dashboardモジュールは管理用画面内にて<a href="@dashboard">ダッシュボードページ</a>を提供します。ここでは管理のためのタスクやナビゲーションを構築したり、サイト上の情報を監視することができます。ダッシュボードページには複数のブロックが存在し、これらは<em>ダッシュボードのカスタマイズ</em>リンクをクリックすることで、ドラッグ&ドロップによる追加・アレンジが可能になります。このインターフェース内では、主にサイト管理に使われないブロックは初期状態において表示されませんが、<em>他のブロックを追加</em>をクリックすることで追加可能です。詳しくはオンラインハンドブックの <a href="@handbook">Dashboard module</a> の項を参照してください。

en: Rearrange blocks for display on the <a href="@dashboard-url">Dashboard page</a>. Blocks placed in the <em>Dashboard (inactive)</em> region are not displayed when viewing the Dashboard page, but are available within its <em>Customize dashboard</em> interface. Removing a block from active dashboard display makes it available on the main <a href="@blocks-url">blocks administration page</a>.
ja: <a href="@dashboard-url">ダッシュボードページ</a>にて、表示するブロックを再設定してください。<em>ダッシュボード（無効）</em>リージョンに配置されたブロックはダッシュボードページには表示されませんが、<em>ダッシュボードのカスタマイズ</em>画面には表示されます。アクティブなダッシュボードから削除されたブロックは、<a href="@blocks-url">ブロック管理画面</a>に表示されます。

en: Add other blocks
ja: 他のブロックを追加

en: URL fallback
ja: URL フォールバック

en: Use an already detected language for URLs if none is found.
ja: 指定がない場合は、URLにすでに使われている言語を使用します。

en: %type_name: Create new content
ja: %type_name: 新しいコンテンツを作成

en: %type_name: Edit own content
ja: %type_name: 自身が作成したコンテンツの編集

en: %type_name: Edit any content
ja: %type_name: 任意のコンテンツを編集

en: %type_name: Delete own content
ja: %type_name: 自分が作成したコンテンツを削除

en: %type_name: Delete any content
ja: %type_name: 任意のコンテンツを削除

en: The message has been dismissed. You can change your overlay settings at any time by visiting your profile page.
ja: メッセージを非表示に設定しました。この設定はプロフィールからいつでも変更ができます。

en: If you have problems accessing administrative pages on this site, disable the overlay on your profile page.
ja: このサイトの管理画面にアクセスする際に問題が起こる場合、プロファイルページにてオーバーレイを無効に設定してください。

en: Dismiss this message.
ja: このメッセージを表示しない

en: Options for the administrative overlay
ja: 管理画面のオーバーレイのオプション

en: Human-readable name
ja: 人間向けの名前

en: Next steps
ja: 次のステップ

en: File %file could not be copied, because the destination directory %destination is not configured correctly.
ja: ファイル %file はコピーできませんでした。コピー先ディレクトリー %destination の設定が正しくありません。

en: @driver_name settings
ja: @driver_name の設定

en: MySQL, MariaDB, or equivalent
ja: MySQL、MariaDB、あるいはそれと同等のデータベースサーバー

en: Database file
ja: データベースファイル

en: The absolute path to the file where @drupal data will be stored. This must be writable by the web server and should exist outside of the web root.
ja: @drupal データ格納先への絶対パスを指定してください。これはウェブサーバーにより書き込みできるよう設定されている必要があり、ウェブルート外であることが望ましいです。

en: The directory you specified is not writable by the web server.
ja: 指定したディレクトリーはウェブサーバーによる書き込みができません。

en: Autocomplete popup
ja: 入力補完ポップアップ

en: Searching for matches...
ja: 検索しています...

en: The Field module allows custom data fields to be defined for <em>entity</em> types (entities include content items, comments, user accounts, and taxonomy terms). The Field module takes care of storing, loading, editing, and rendering field data. Most users will not interact with the Field module directly, but will instead use the <a href="@field-ui-help">Field UI module</a> user interface. Module developers can use the Field API to make new entity types "fieldable" and thus allow fields to be attached to them. For more information, see the online handbook entry for <a href="@field">Field module</a>.
ja: Fieldモジュールを使うと、<em>エンティティー</em>タイプに対しカスタムデータフィールドを定義することができます（エンティティーに含まれるのは、コンテンツアイテム、コメント、ユーザーアカウント、タクソノミータームです）。Fieldモジュールはフィールドデータの保存、読み出し、編集や表示などの処理を行います。ほとんどのユーザーは Fieldモジュールと直接やりとりすることはなく、代わりに <a href="@field-ui-help">Field UI モジュール</a>を使います。モジュール開発者は Field API を利用することで、新しく作成したエンティティータイプとフィールドの連携を可能にできます。詳しくはオンラインハンドブックの <a href="@field">Field module</a>の項を参照してください。

en: No fields are present yet.
ja: フィールドが存在しません。

[ctx: Font weight]
en: Strong
ja: 強調

en: After you create an image style, you can add effects: crop, scale, resize, rotate, and desaturate (other contributed modules provide additional effects). For example, by combining effects as crop, scale, and desaturate, you can create square, grayscale thumbnails.
ja: イメージスタイル作成後、以下の効果を追加することができます：トリミング、拡縮、リサイズ、回転、グレースケール化（他にも様々な効果を提供する拡張モジュールがあります）。例えば、トリミング、拡縮、グレースケール化を組み合わせることで、正方形でグレースケールのサムネイルを作ることができます。

en: Read more<span class="element-invisible"> about @title</span>
ja: <span class="element-invisible">@title について</span>もっと読む

en: Optionally specify an alternative URL by which this content can be accessed. For example, type "about" when writing an about page. Use a relative path and don't add a trailing slash or the URL alias won't work.
ja: 既存パスの代わりに使用したいパスの別名を入力してください。 例えば「サイトについて」のページを作成するなら"about" と入力します。 パスの指定には相対パスを使用し、さらにパスの最後に "/"（スラッシュ）は付けないようにしてください。 正しく指定されないとURLエイリアスは動作しません。

en: The PHP filter module adds a PHP filter to your site, for use with <a href="@filter">text formats</a>. This filter adds the ability to execute PHP code in any text field that uses a text format (such as the body of a content item or the text of a comment). <a href="@php-net">PHP</a> is a general-purpose scripting language widely-used for web development, and is the language with which Drupal has been developed. For more information, see the online handbook entry for the <a href="@php">PHP filter module</a>.
ja: PHP filterモジュールは<a href="@filter">text formats</a>で利用するPHPのフィルターを提供します。このフィルターを使うことで、どのテキストフォーマット（コンテンツのボディ、コメントのテキストなど）でもPHPコードを実行することができます。<a href="@php-net">PHP</a> はWeb開発で幅広く使用される汎用スクリプト言語で、DrupalはPHPを使って開発されています。詳細については、オンラインハンドブックの <a href="@contextual">PHP filter module</a> を参照してください。

en: The number of votes that have been cast on a poll.
ja: 投票された得票数

en: The length of time the poll is set to run.
ja: 投票を開始してからの時間

en: Uninstall @module module
ja: @module モジュールをアンインストールする

en: Aggregate and compress CSS files.
ja: CSSファイルをまとめて圧縮する。

en: Aggregate JavaScript files.
ja: JavaScriptファイルをまとめる。

en: To uninstall @module, the following module must be uninstalled first: @required_modules | To uninstall @module, the following modules must be uninstalled first: @required_modules
ja[0]: @moduleをアンインストールするには、@required_modulesをアンインストールする必要があります。
ja[1]: @moduleをアンインストールするには、@required_modulesをアンインストールする必要があります。

en: Enable newly added modules
ja: 新しく追加されたモジュールを有効にします

en: Enable newly added themes
ja: 新しく追加されたテーマを有効にします。

en: The uninstall process removes all data related to a module. To uninstall a module, you must first disable it on the main <a href="@modules">Modules page</a>.
ja: アンインストールするとモジュールに関係する全てのデータは削除されます。モジュールをアンインストールするには、まず<a href="@modules">モジュールページ</a>でモジュールを無効にする必要があります。

en: View the administration theme
ja: 管理用テーマの表示

en: This is only used when the site is configured to use a separate administration theme on the <a href="@appearance-url">Appearance</a> page.
ja: これはサイトが<a href="@appearance-url">テーマ</a>ページにおいて別の管理用テーマを設定しているときだけ使われます。

en: Database system
ja: データベース／システム

en: Database system version
ja: データベースシステムのバージョン

en: The Toolbar module displays a bar containing top-level administrative links across the top of the screen. Below that, the Toolbar module has a <em>drawer</em> section where it displays links provided by other modules, such as the core <a href="@shortcuts-help">Shortcut module</a>. The drawer can be hidden/shown by using the show/hide shortcuts link at the end of the toolbar.
ja: Toolbarモジュールはトップレベルの管理項目へのリンクを画面上部に表示します。Toolbar モジュールには<em>ドロワー</em>セクションがあり、<a href="@shortcuts-help">Shortcutモジュール</a>のような他のモジュールが作成したリンクを表示します。ツールバーの最後に表示されているショートカットリンクを使って、ドロワーの表示・非表示を切り替えることができます。

en: Hide shortcuts
ja: ショートカットを隠す

en: Indexed %count content items for tracking.
ja: トラッキングのため、%count個のコンテンツアイテムがインデックスされました。

en: There is a tab on this page for each module that defines triggers. On this tab you can assign actions to run when triggers from the <a href="@module-help">@module-name module</a> happen.
ja: このページにはトリガーを定義している各モジュールのタブがあります。このタブでは、<a href="@module-help">@module-name モジュール</a>によるトリガーが引き起こされた際に実行するアクションを指定することができます。

en: Release notes for @project_title
ja: @project_titleのリリースノート

en: The role settings have been updated.
ja: 役割の設定を更新しました。

en: Disable the account and keep its content.
ja: 作成されたコンテンツを保持したままアカウントを無効にする。

en: Disable the account and unpublish its content.
ja: 作成されたコンテンツを非公開にしてアカウントを無効にする。

en: Delete the account and make its content belong to the %anonymous-name user.
ja: 作成されたコンテンツの所有者を%anonymous-nameにしてアカウントを削除する。

en: Delete the account and its content.
ja: 作成されたコンテンツとアカウントを削除する。

en: Display on user registration form.
ja: ユーザー登録フォームへ表示します。

en: This is compulsory for 'required' fields.
ja: これは必須項目です。

en: Drupal system listing compatible test
ja: Drupalシステム互換テストリスト

en: Support module for testing the drupal_system_listing function.
ja: drupal_system_listing関数をテストするサポートモジュール

en: Drupal system listing incompatible test
ja: Drupalシステム非互換テストリスト

en: Hash
ja: ハッシュ

en: Fixed value
ja: 固定値

en: @count orphaned actions (%orphans) exist in the actions table. !link
ja: @count個の孤立したアクションが actions(%orphans)テーブルに存在します。 !link

en: Deleted 1 comment. | Deleted @count comments.
ja[0]: コメントを削除しました。
ja[1]: @count個のコメントを削除しました。

en: Use field label instead of the "On value" as label
ja: ラベルとして"On value" の値ではなく、フィールドのラベルを使う。

en: Deleted 1 post. | Deleted @count posts.
ja[0]: 記事を削除しました。
ja[1]: @count個の記事を削除しました。

en: tracker
ja: 追跡

en: Automatic updating of Drupal core is not supported. See the <a href="@upgrade-guide">upgrade guide</a> for information on how to update Drupal core manually.
ja: Drupalコアの自動アップデートはサポートされていません。Drupalコアの手動アップデートの方法は<a href="@upgrade-guide">アップグレードガイド</a> を参照してください。

en: %archive_file contains a version of %names that is not compatible with Drupal !version. | %archive_file contains versions of modules or themes that are not compatible with Drupal !version: %names
ja[0]: %archive_fileにはDrupal !versionと互換性のないバージョンの%namesが含まれています。
ja[1]: %archive_fileにはDrupal !versionと互換性のないバージョンのモジュールとテーマが含まれています。

en: The %setting setting is currently set to '%current_value', but needs to be '%needed_value'. Change this by running the following query: !query
ja: %setting の設定は、現在 '%current_value' に設定されていますが、'%needed_value' にする必要があります。次のクエリーを実行して変更して下さい。 !query

en: List (integer)
ja: リスト（整数）

en: This field stores integer values from a list of allowed 'value => label' pairs, i.e. 'Lifetime in days': 1 => 1 day, 7 => 1 week, 31 => 1 month.
ja: このフィールドは、利用可能な '値 => ラベル' の対のリストから選択された整数値を、データベースに格納します。例. '期間(日数)': 1 => 1日, 7 => 1週間, 31 => 1ヶ月

en: List (float)
ja: リスト（浮動小数点型）

en: This field stores float values from a list of allowed 'value => label' pairs, i.e. 'Fraction': 0 => 0, .25 => 1/4, .75 => 3/4, 1 => 1.
ja: このフィールドは、利用可能な '値 => ラベル' の対のリストから選択された浮動小数点数値を、データベースに格納します。例. '分数': 0 => 0, .25 => 1/4, .75 => 3/4, 1 => 1

en: This field stores text values from a list of allowed 'value => label' pairs, i.e. 'US States': IL => Illinois, IA => Iowa, IN => Indiana.
ja: このフィールドは、利用可能な '値 => ラベル' の対のリストから選択されたテキストを、データベースに格納します。例. 'アメリカ合衆国': IL => イリノイ州, IA => アイオワ州, IN => インディアナ州

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label.
ja: このフィールドに保存可能な値。一つの値を一行ごとに、キー|ラベルのフォーマットで入力してください。

en: The key is the stored value, and must be numeric. The label will be used in displayed values and edit forms.
ja: キーはデータベースに保存される値で、数値でなければなりません。ラベルは表示される値と編集フォームで使用されます。

en: The label is optional: if a line contains a single number, it will be used as key and label.
ja: ラベルは任意です：1行にひとつの値だけを入力した場合は、キーとラベルの両方に使用されます。

en: Lists of labels are also accepted (one label per line), only if the field does not hold any values yet. Numeric keys will be automatically generated from the positions in the list.
ja: フィールドが未入力の場合、ラベルの列記でも入力可能です。(1行に1ラベル)
    その際、数値のキーは行数から自動的に生成されます。

en: The key is the stored value. The label will be used in displayed values and edit forms.
ja: キーはデータベースに保存される値です。ラベルは表示される値と編集フォームで使用されます。

en: The label is optional: if a line contains a single string, it will be used as key and label.
ja: ラベルは任意です：1行にひとつの文字列だけを入力した場合は、キーとラベルの両方に使用されます。

en: Allowed values list: invalid input.
ja: リストに利用可能な値：無効な入力です。

en: Allowed values list: some values are being removed while currently in use.
ja: リストに利用可能な値：現在使用中の値を削除しようとしています。

en: Failed to connect to the server. The server reports the following message: !message For more help installing or updating code on your server, see the <a href="@handbook_url">handbook</a>.
ja: サーバーへの接続に失敗しました。サーバーからのメッセージは以下の通りです: !message インストールやあなたのサーバーにあるコードの更新に関するより詳しい情報は、<a href="@handbook_url">Drupalハンドブック（英文）</a>を参照してください。

en: Unable to parse info file: %info_file.
ja: infoファイル: %info_file を解析できません。

en: The info file (%info_file) does not define a 'name' attribute.
ja: info ファイル (%info_file) に'name'属性の定義がありません。

en: The testing framework requires the PHP memory limit to be at least %memory_minimum_limit. The current value is %memory_limit. <a href="@url">Follow these steps to continue</a>.
ja: テスティングフレームワークには、PHPで使用可能なメモリが少なくとも %memory_minimum_limit 必要です。現在の値は %memory_limit となっています。<a href="@url">続けるにはこれらのステップに従ってください</a>。

en: You can find <a href="@module_url">modules</a> and <a href="@theme_url">themes</a> on <a href="@drupal_org_url">drupal.org</a>. The following file extensions are supported: %extensions.
ja: <a href="@drupal_org_url">drupal.org</a> から <a href="@module_url">モジュール</a> と <a href="@theme_url">テーマ</a> を見つけることができます。次のファイル拡張子がサポートされています: %extensions

en: Your server does not support updating modules and themes from this interface. Instead, update modules and themes by uploading the new versions directly to the server, as described in the <a href="@handbook_url">handbook</a>.
ja: このシステムがインストールされているサーバーは、このインターフェースからのモジュールとテーマの更新をサポートしていません。代わりに、<a href="@handbook_url">Drupalハンドブック（英文）</a>にあるように、新しいバージョンのファイルをサーバーへ直接アップロードすることで、モジュールとテーマを更新してください。

en: Your server does not support installing modules and themes from this interface. Instead, install modules and themes by uploading them directly to the server, as described in the <a href="@handbook_url">handbook</a>.
ja: このシステムがインストールされているサーバーは、このインターフェースからのモジュールとテーマのインストールをサポートしていません。代わりに、 <a href="@handbook_url">Drupalハンドブック（英文）</a>にあるように、モジュールやテーマのファイルをサーバーへ直接アップロードして、それらをインストールしてください。

en: Updating modules and themes requires <strong>@backends access</strong> to your server. See the <a href="@handbook_url">handbook</a> for other update methods. | Updating modules and themes requires access to your server via one of the following methods: <strong>@backends</strong>. See the <a href="@handbook_url">handbook</a> for other update methods.
ja[0]: モジュールとテーマを更新するには、サーバーへの<strong>@backends アクセス権限</strong>が必要です。その他の更新方法に関するより詳しい情報は、<a href="@handbook_url">Drupalハンドブック（英文）</a>を参照してください。
ja[1]: モジュールとテーマを更新するには、以下のいずれかの方法を介したアクセス権限を必要とします: <strong>@backends</strong> その他の更新方法に関するより詳しい情報は、<a href="@handbook_url">Drupalハンドブック（英文）</a>を参照してください。

en: Installing modules and themes requires <strong>@backends access</strong> to your server. See the <a href="@handbook_url">handbook</a> for other installation methods. | Installing modules and themes requires access to your server via one of the following methods: <strong>@backends</strong>. See the <a href="@handbook_url">handbook</a> for other installation methods.
ja[0]: モジュールとテーマをインストールするには、サーバーへの <strong>@backends アクセス権限</strong>が必要です。その他のインストール方法については、<a href="@handbook_url">Drupalハンドブック（英文）</a>を参照してください。
ja[1]: モジュールとテーマをインストールするには、以下のいずれかの方法を介したサーバーへのアクセス権限を必要とします: <strong>@backends</strong>. その他のインストール方法については、<a href="@handbook_url">Drupalハンドブック（英文）</a>を参照してください。

en: %archive_file does not contain any .info files.
ja: %archive_file には .info ファイルが全く含まれていません。

en: Asc
ja: 昇順

en: Custom blocks
ja: カスタムブロック

en: Access the views administration pages.
ja: ビューの管理ページへのアクセス。

en: Bypass access control when accessing views.
ja: ビューへアクセスする際に、アクセス制限を迂回します。

en: Add new view
ja: ビューを追加

en: - Basic validation -
ja: - 基本の検証 -

en: HTML element
ja: HTML要素

en: Label HTML element
ja: HTML要素のラベル

en: Place a colon after the label
ja: ラベルの後ろにコロンを置く

en: Wrapper HTML element
ja: ラッパーHTML要素

en: Wrapper class
ja: ラッパーのクラス

en: Add default classes
ja: デフォルトのクラスを追加

en: Use default Views classes to identify the field, field label and field content.
ja: フィールドやフィールドのラベル、フィールドのコンテンツを識別するために Views のデフォルトのクラスを使用。

en: Use absolute path
ja: 絶対パスを使用

en: Rel Text
ja: Rel テキスト

en: Include Rel attribute for use in lightbox2 or other javascript utility.
ja: lightbox2 やその他の javascript ユーティリティに使用する Rel 属性を含める。

en: Preserve certain tags
ja: 特定のタグを保持する

en: List the tags that need to be preserved during the stripping process. example &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; which will preserve all p and br elements
ja: ストリップ処理の中で維持すべきタグを列挙してください。例: &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; 。この場合すべての p 要素と br 要素が維持されます。

en: Format plural
ja: 複数形

en: If checked, special handling will be used for plurality.
ja: チェックを入れると、複数形に対して特別な扱いを行います。

en: Singular form
ja: 単数形

en: Text to use for the singular form.
ja: 単数形に使用するテキスト。

en: Plural form
ja: 複数形

en: Text to use for the plural form, @count will be replaced with the value.
ja: 複数形に使用するテキスト。@count は値に置き換えられます。

en: An offset from the current time such as "!example1" or "!example2"
ja: "!example1" や "!example2" のような現在時からのオフセット

en: A unique machine-readable name for this View. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
ja: このビュー固有のシステム内部名称。小文字の半角英数字と下線（_）のみを使用することができます。

en: Weight for @display
ja: @displayのウェイト

en: Translation method
ja: 翻訳方法

en: Select a translation method to use for Views data like header, footer, and empty text.
ja: ヘッダーやフッター、空のテキストといった Views のデータに使用する翻訳方法を選択してください。

en: This title will be displayed on the views edit page instead of the default one. This might be useful if you have the same item twice.
ja: このタイトルは、デフォルトのものに代わってビューの編集ページに表示されます。同じ項目を何回も使用する場合に役立ちます。

en: Do not pass admin strings for translation.
ja: 管理画面の文字列を翻訳しない。

en: Use Drupal core t() function. Not recommended, as it doesn't support updates to existing strings.
ja: Drupal コアの t() 関数を使用する。既存の文字列の更新はサポートされていないのでオススメしません。

en: If you need to translate Views labels into other languages, consider installing the <a href="!path">Internationalization</a> package's Views translation module.
ja: Views のラベルを他の言語に翻訳する必要がある場合は、<a href="!path">Internationalization</a> パッケージに含まれている Views translation モジュールのインストールを検討してください。

en: Feed Item ID
ja: フィードアイテムID

en: The unique ID of the aggregator item.
ja: アグリゲーターアイテムに固有の重複しないID。

en: The guid of the original imported item.
ja: 元のグローバル一意識別子は項目を意味します。

en: Date and time of when the comment was created.
ja: コメントが登録された日時。

en: Date and time of when the comment was last updated.
ja: コメントが最後に更新された日時。

en: Whether the comment is approved (or still in the moderation queue).
ja: コメントが承認されている（または承認待ちリストにまだある）かどうか。

en: Approved comment
ja: 承認済みコメント

en: Last comment CID
ja: 最新コメントのCID

en: Display the last comment of a node
ja: ノードの最新コメントを表示

en: Last Comment
ja: 最新コメント

en: The last comment of a node.
ja: ノードの最新コメント。

en: Some roles lack permission to access content, but display %display has no access control.
ja: コンテンツへのアクセス権限がない役割もありますが、ディスプレイ %display はアクセス制限を行いません。

en: The extension of the file.
ja: ファイルの拡張子。

en: File Usage
ja: ファイルの用途

en: A file that is associated with this node, usually because it is in a field on the node.
ja: このノードに関連するファイル。通常、ノードのフィールドにあるため。

en: A user that is associated with this file, usually because this file is in a field on the user.
ja: このファイルに関連するユーザー。通常、このファイルはユーザーのフィールドにあるため。

en: A file that is associated with this user, usually because it is in a field on the user.
ja: このユーザーに関連するファイル。通常、ユーザーのフィールドにあるため。

en: A comment that is associated with this file, usually because this file is in a field on the comment.
ja: このファイルに関連するコメント。通常、このファイルはコメントのフィールドにあるため。

en: A file that is associated with this comment, usually because it is in a field on the comment.
ja: このコメントに関連するファイル。通常、コメントのフィールドにあるため。

en: A taxonomy term that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy term.
ja: このファイルに関連するタクソノミーターム。通常、このファイルはタクソノミータームのフィールドにあるため。

en: A file that is associated with this taxonomy term, usually because it is in a field on the taxonomy term.
ja: このタクソノミータームに関連するファイル。通常、タクソノミータームのフィールドにあるため。

en: Taxonomy Vocabulary
ja: タクソノミーボキャブラリー

en: A taxonomy vocabulary that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy vocabulary.
ja: このファイルに関連付けられているタクソノミーボキャブラリー。通常、このファイルはタクソノミーボキャブラリーのフィールドにあるためです。

en: A file that is associated with this taxonomy vocabulary, usually because it is in a field on the taxonomy vocabulary.
ja: このタクソノミーボキャブラリーに関連付けられているファイル。通常、それはタクソノミーボキャブラリーのフィールドにあるためです。

en: The module managing this file relationship.
ja: このファイルとの関連付けを管理しているモジュール。

en: The type of entity that is related to the file.
ja: ファイルに関連付けられたエンティティーのタイプ。

en: The number of times the file is used by this entity.
ja: このエンティティーを通じてファイルが使用された回数。

en: Math expression
ja: 数式

en: Evaluates a mathematical expression and displays it.
ja: 数式を評価し表示します。

en: Use destination
ja: 行き先を使用

en: Add destination to the link
ja: リンクに行き先を追加

en: Used by Style: Table to determine the actual column to click sort the field on. The default is usually fine.
ja: スタイルで使用: フィールドをクリックでソートするための実際の列を決定するテーブル。通常はデフォルト値が適切です。

en: Group column
ja: グループカラム

en: Select the column of this field to apply the grouping function selected above.
ja: 上記で選択したグループ化機能を適用する、このフィールドのカラムを選択してください。

en: Group columns (additional)
ja: グループカラム（追加）

en: Select any additional columns of this field to include in the query and to group on.
ja: クエリーに含めてグループにまとめる、このフィールドの追加のカラムを選択してください。

en: Display download path instead of file storage URI
ja: ファイル保存場所の URI の代わりにダウンロードパスを表示

en: This will provide the full download URL rather than the internal filestream address.
ja: 内部のファイルパスではなく、ダウンロード用の URL を出力します。

en: The machine name for the vocabulary the term belongs to.
ja: タームが属しているボキャブラリーのシステム内部名称。

en: Display error message
ja: エラーメッセージを表示

en: No comment
ja: コメントなし

en: Comment or document this display.
ja: このディスプレイのコメントもしくはドキュメント。

en: Query settings
ja: クエリーの設定

en: Allow to set some advanced settings for the query plugin
ja: クエリープラグインの高度な設定を行えるようにします。

en: The name and the description of this display
ja: このディスプレイの名前と説明

en: This name will appear only in the administrative interface for the View.
ja: この名前は、ビューの管理画面でのみ表示されます。

en: This description will appear only in the administrative interface for the View.
ja: この説明は、ビューの管理画面でのみ表示されます。

en: This display's comments
ja: このディスプレイのコメント

en: This value will be seen and used only within the Views UI and can be used to document this display. You can use this to provide notes for other or future maintainers of your site about how or why this display is configured.
ja: この値は、ビューUI内でのみ使用・表示され、このディスプレイのドキュメントして利用できます。このサイトの他のもしくは未来のメンテナーのために、どのように、もしくは、なぜこのディスプレイを設定したのか等のメモとして利用できます。

en: Query options
ja: クエリーオプション

en: Display name must be letters, numbers, or underscores only.
ja: 表示名には半角英数字またはアンダースコア ( _ ) だけが使用可能です。

en: Should this display inherit its paging values from the parent display to which it is attached?
ja: このディスプレイが添付されている親ディスプレイから、このディスプレイにページャーを継承させますか？

en: Should this display render the pager values? This is only meaningful if inheriting a pager.
ja: このディスプレイでページャーの値を出力しますか？この設定はページャーを継承している場合にだけ意味があります。

en: This will appear as the name of this block in administer >> structure >> blocks.
ja: 管理 >> サイト構築 >> ブロックレイアウト で表示されるこのブロックの名前。

en: Text to display instead of results until the user selects and applies an exposed filter.
ja: ユーザーが外部設置フィルターを選択して適用するまで、結果の代わりに表示する文字列。

en: Include all items option
ja: 「すべての項目」オプションを含める

en: If checked, an extra item will be included to items per page to display all items
ja: このオプションを有効にすると、ページあたり項目数にすべての項目を表示する選択肢が加わります。

en: All items label
ja: 「すべての項目」のラベル

en: Which label will be used to display all items
ja: 「すべての項目」の表示に使用するラベル

en: Disable SQL rewriting
ja: SQL書き換えを無効化

en: WARNING: Disabling SQL rewriting means that node access security is disabled. This may allow users to see data they should not be able to see if your view is misconfigured. Please use this option only if you understand and accept this security risk.
ja: 警告: SQLの書き換えを無効にするということは、ノードへのアクセス権限によるセキュリティーが無効になることを意味します。設定を誤ると、本来閲覧できてはいけないデータをユーザーが閲覧できるようになる可能性があります。このセキュリティーリスクを理解して了承した場合にだけ、このオプションを有効にしてください。

en: Use Slave Server
ja: スレーブサーバーを使用

en: This will make the query attempt to connect to a slave server if available.  If no slave server is defined or available, it will fall back to the default server.
ja: スレーブサーバーが利用可能であれば、それに接続するクエリーを発行します。スレーブサーバーが定義されていなかったり利用可能でなければ、デフォルトのサーバーを使用します。

en: Field Language
ja: フィールドの言語

en: All fields which support translations will be displayed in the selected language.
ja: 翻訳に対応しているフィールドは、すべてその選択されている言語で表示されます。

en: The class to provide on each row.
ja: 各行に与えられるクラス。

en: You may use field tokens from as per the "Replacement patterns" used in "Rewrite the output of this field" for all fields.
ja: "このフィールドの出力を書き換え" 欄で使用されている "置換パターン" に従って、すべてのフィールドに対してフィールドトークンを使用可能です。

en: Table summary
ja: テーブルサマリー

en: The class to provide on the wrapper, outside the list.
ja: リストを包むラッパーに付与するクラス。

en: List class
ja: リストのクラス

en: The class to provide on the list element itself.
ja: リスト要素に与えられるクラス。

en: Define the base path for links in this summary
            view, i.e. http://example.com/<strong>your_view_path/archive</strong>.
            Do not include beginning and ending forward slash. If this value
            is empty, views will use the first path found as the base path,
            in page displays, or / if no path could be found.
ja: このサマリービューのリンクのベースパスを定義します。これは例えば http://example.com/<strong>your_view_path/archive</strong> というものになります。
    先頭と末尾のスラッシュは含めないでください。この値が空の場合、ビューズは最初に見つかったパスをページディスプレイにおけるベースパスとして使用します。パスが見つからなければ / を使用します。

en: Tokens related to the current date and time.
ja: 現在の日時に関連したトークン。

en: The URL of the @entity.
ja: @entityのURL。

en: The content type of the node.
ja: ノードのコンテンツタイプ。

en: Tokens related to content types.
ja: コンテンツタイプに関連したトークン。

en: The name of the content type.
ja: コンテンツタイプの名前。

en: The unique machine-readable name of the content type.
ja: コンテンツタイプのシステム内部名称。

en: The optional description of the content type.
ja: コンテンツタイプの説明。

en: The number of nodes belonging to the content type.
ja: コンテンツタイプに属しているノード数。

en: The URL of the content type's edit page.
ja: コンテンツタイプ編集ページのURL。

en: The URL of the taxonomy term's edit page.
ja: タクソノミーターム編集ページのURL。

en: The unique machine-readable name of the vocabulary.
ja: ボキャブラリーのシステム内部名称。

en: The URL of the vocabulary's edit page.
ja: ボキャブラリー編集ページのURL。

en: The picture of the user.
ja: ユーザーのアバター。

en: The specific argument of the current page (e.g. 'arg:1' on the page 'node/1' returns '1').
ja: カレントページの特定の引数 (例: ページ「node/1」で 「arg:1」を指定すると返ってくる値は「1」)。

en: Tokens related to URLs.
ja: URLに関連したトークン。

en: Relative URL
ja: 相対URL

en: The relative URL.
ja: 相対的なURL。

en: Absolute URL
ja: 絶対URL

en: The absolute URL.
ja: 絶対的なURL。

en: Tokens related to menus.
ja: メニューに関連したトークン。

en: The unique machine-readable name of the menu.
ja: メニューのシステム内部名称。

en: The optional description of the menu.
ja: メニューの説明。

en: Menu link count
ja: メニューリンク数

en: The number of menu links belonging to the menu.
ja: メニューに含まれているメニューリンクの数。

en: The URL of the menu's edit page.
ja: メニュー編集ページのURL。

en: The menu of the menu link.
ja: メニューリンクのメニュー。

en: The URL of the menu link's edit page.
ja: メニューリンク編集ページのURL。

en: @category @type field.
ja: @categoryの@typeフィールド。

en: The %element-title cannot contain fewer than one token. | The %element-title must contain at least @count tokens.
ja[0]: %element-titleにはトークンが含まれていなければなりません。
ja[1]: %element-titleには@count個以上のトークンが含まれていなければなりません。

en: The %element-title must contain as most one token. | The %element-title must contain at most @count tokens.
ja[0]: %element-titleにはトークンをひとつしか含ませることができません。
ja[1]: %element-titleにはトークンを@count個までしか含ませることができません。

en: Content paths
ja: コンテンツパス

en: Default path pattern (applies to all content types with blank patterns below)
ja: デフォルトのパスパターン（下記でパターンが空欄になっているすべてのコンテンツタイプに適用）

en: Default path pattern for @node_type (applies to all @node_type content types with blank patterns below)
ja: @node_typeのデフォルトのパスパターン（下記でパターンが空欄になっているすべての@node_typeコンテンツに適用）

en: Content access
ja: コンテンツへのアクセス権限

en: Administer content and comments.
ja: コンテンツとコメントの管理

en: Comment fields
ja: コメントフィールド

en: RSS category
ja: RSS カテゴリー

en: Content revisions
ja: コンテンツリビジョン

en: %time hence
ja: %time 後

en: Machine name:
ja: システム内部名称:

en: Provides a View style that displays rows as a jQuery slideshow.  This is an API and requires Views Slideshow Cycle or another module that supports the API.
ja: jQuery スライドショーとして列を表示するView スタイルを提供します。これはAPIで Views Slideshow Cycle か、APIをサポートする別のモジュールが必要です。

en: Bypass views access control
ja: ビューのアクセスコントロールを無視する

en: No results behavior
ja: 結果が返されなかった場合の動作

en: Edit @section
ja: @section を編集

en: Edit this view to add a display.
ja: このビューを編集してディスプレイを追加する。

en: Add view from template
ja: テンプレートからビューを追加

en: View to insert
ja: 追加するビュー

en: The view to insert into this area.
ja: このエリアに追加するビュー。

en: Inherit contextual filters
ja: コンテクスチュアルフィルターを継承する

en: If checked, this view will receive the same contextual filters as its parent.
ja: チェックが入っている場合、このビューには親と同じコンテクスチュアルフィルターが与えられます。

en: Recursion detected in view @view display @display.
ja: ビュー @view の ディスプレイ @display に再帰が検出されました。

en: When the filter value is <em>NOT</em> in the URL
ja: フィルターの値がURLに<em>含まれていない</em>場合

en: Exception value
ja: 例外の場合の値

en: If this value is received, the filter will be ignored; i.e, "all values"
ja: もしこの値を受け取った場合、フィルターは無視され、"すべての値"が適用されます

en: Override the view and other argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
ja: ビューや他の引数のタイトルをオーバーライドします。"%1" を最初の引数に、"%2" を二つ目の引数に、というように使用します。

en: When the filter value <em>IS</em> in the URL or a default is provided
ja: フィルターの値がURLに<em>含まれている</em>、あるいはデフォルトの値が与えられている場合

en: Provide title
ja: タイトルを設定

en: Override breadcrumb
ja: パンくずのオーバーライド

en: Provide breadcrumb
ja: パンくずを設定

en: Enter a breadcrumb name you would like to use. See "Title" for percent substitutions.
ja: 使用したいパンくず名を入力して下さい。パーセント記号を使った置換については、"タイトル"を参照してください。

en: Specify validation criteria
ja: 検証の条件を指定

en: Action to take if filter value does not validate
ja: 入力された値が検証に失敗した際に実行するアクション

en: Display all results for the specified field
ja: 指定されたフィールドの結果を全て表示する

en: Provide default value
ja: デフォルト値を指定

en: Show "Page not found"
ja: "ページが見つかりません" を表示

en: Display a summary
ja: 要約を表示

en: Display contents of "No results found"
ja: "結果がありません" の内容を表示

en: Skip default argument for view URL
ja: ビューの URL のデフォルトの引数を無視する

en: Select whether to include this default argument when constructing the URL for this view. Skipping default arguments is useful e.g. in the case of feeds.
ja: このビューの URL を構築する際に、このデフォルトの引数を含むかどうかを選択できます。デフォルトの引数を無視するのは、フィードなどの場合に役立ちます。

en: Number of records
ja: レコード数

[ctx: Sort order]
en: Default sort
ja: コンテキスト内のデフォルトの並べ替え：並べ替え順

[ctx: Sort order]
en: Date
ja: コンテキスト内の日付：並べかえ順

[ctx: Sort order]
en: Numerical
ja: 数値

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
ja: 選択された場合、ユーザーは複数の値を入力できます。'OR' の際には1+2+3、'AND' の場合は 1,2,3 となります。

en: If selected, multiple instances of this filter can work together, as though multiple values were supplied to the same filter. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
ja: 選択すると、このフィルターの複数のインスタンスは、まるで複数の値を同じフィルターに与えたように、一緒に動作することができます。この設定は "重複を減らす" 設定と互換性がありません。

en: If selected, the numbers entered for the filter will be excluded rather than limiting the view.
ja: 選択すると、フィルターに入力した数字がビューを制限することなく、むしろ除外されます。

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the filter value, which allows the summary view to act as a glossary.
ja: グロッサリーモードはフィルターの値で使われる文字数に制限を設けます。これにより、サマリービューがグロッサリーとして動作することができます。

en: How many characters of the filter value to filter against. If set to 1, all fields starting with the first letter in the filter value would be matched.
ja: フィルターの値を何文字にするか。 1 に設定すると最初の文字がフィルターの値で始まるすべてのフィールドがマッチします。

en: When printing the title and summary, how to transform the case of the filter value.
ja: タイトルやサマリーを出力する際、フィルター値の大文字と小文字をどのように変換するか。

en: When printing url paths, how to transform the case of the filter value. Do not use this unless with Postgres as it uses case sensitive comparisons.
ja: URL パスを出力する際、フィルター値の大文字と小文字をどのように変換するか。Postgres で大文字と小文字を区別する場合を除いては、使用しないでください。

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
ja: コンテキスト内のアルファベット順：並び替え順

en: Create a label
ja: ラベルの作成

en: Enable to create a label for this field.
ja: このフィールドのラベル作成を有効にします。

en: Enable to load this field as hidden. Often used to group fields, or to use as token in another field.
ja: このフィールドを非表示でロード可能にします。グループフィールドや他のフィールドでトークンとして使用するのによく用いられます。

en: Choose the HTML element to wrap around this field, e.g. H1, H2, etc.
ja: このフィールドに適用するHTML要素（例 H1、 H2など）を選択してください。

en: Create a CSS class
ja: CSS クラスの作成

en: Choose the HTML element to wrap around this label, e.g. H1, H2, etc.
ja: このラベルに適用するHTML要素（例 H1、 H2など）を選択してください。

en: Rewrite results
ja: 結果の書き換え

en: Enable to override the output of this field with custom text or replacement tokens.
ja: このフィールドの出力のカスタムテキストや置換トークンでのオーバーライドを有効化します。

en: Replace spaces with dashes
ja: スペースをダッシュに置き換える。

en: External server URL
ja: 外部サーバーURL

en: Links to an external server using a full URL: e.g. 'http://www.example.com' or 'www.example.com'.
ja: 完全な URL を用いた外部サーバーへのリンク。例: 'http://www.example.com' あるいは 'www.example.com'

en: Enable to trim the field to a maximum length of characters
ja: フィールドの最大の文字数へのトリムを有効化します。

en: Convert newlines to HTML &lt;br&gt; tags
ja: 改行を HTML &lt;br&gt; タグに変換

en: If checked, all newlines chars (e.g. \n) are converted into HTML &lt;br&gt; tags.
ja: チェックを入れると改行文字（例: \n ）がすべて HTML の &lt;br&gt; タグに変換されます。

en: No results text
ja: 結果なしのテキスト

en: Enable to display the "no results text" if the field contains the number 0.
ja: フィールドが数字の 0 を含む場合は「結果テキストなし」と表示できるようにする

en: Time hence
ja: 経過時間

en: Time hence (with "hence" appended)
ja: 経過時間 ("経過"を追加)

en: Time span (future dates have "-" prepended)
ja: 経過時間（未来の日時には前に "-" を付加）

en: Time span (past dates have "-" prepended)
ja: 経過時間（過去の日時には前に "-" を付加）

en: How should the serialized data be displayed. You can choose a custom array/object key or a print_r on the full output.
ja: 一連のデータがどのように表示されるか。カスタムアレイ／オブジェクトキーや print_r などが選択できます。

en: Full data (unserialized)
ja: 全てのデータ (シリアライズ無)

en: Full data (serialized)
ja: 全てのデータ (シリアライズ済)

en: A certain key
ja: 特定のキー

en: Which key should be displayed
ja: 表示するキー

en: You have to enter a key if you want to display a key of the data.
ja: データのキーを表示したければ、キーを入力する必要があります。

en: How many different units to display in the string.
ja: 文字列内の違いの数を表示

en: This filter is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
ja: このフィルターは外部設置されていません。外部設置すると、ユーザーが変更できるようになります。

en: Expose filter
ja: フィルターを外部設置

en: This filter is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
ja: このフィルターは外部設置されています。もしも非表示にすると、ユーザーが変更できなくなります。

en: Hide filter
ja: フィルターを非表示

en: Expose operator
ja: オペレーターを外部設置

en: Allow the user to choose the operator.
ja: ユーザーがオペレーターを選択できるようにします。

en: Allow multiple selections
ja: 複数選択可能にする

en: Enable to allow users to select multiple items.
ja: ユーザーが複数項目の選択を可能にする

en: Remember the last selection
ja: 最後の選択を記憶する

en: Enable to remember the last selection made by the user.
ja: ユーザーの最後の選択を記憶できるようにする

en: You must select a value unless this is an non-required exposed filter.
ja: このフィルターが任意の外部設置フィルターでなければ、値を選択しなければなりません。

en: Enable to hide items that do not contain this relationship
ja: このリレーションシップを含まないアイテムの非表示を有効化

en: This sort is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
ja: ソートは公開されていません。ユーザーが変更できるようにソートを公開します。

en: Expose sort
ja: ソートを公開する

en: This sort is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
ja: このソートは公開されています。非公開にするとユーザーが変更できなくなります。

en: Hide sort
ja: ソートを非公開にする

en: Provide description
ja: 説明を提供

en: Save & exit
ja: 保存・終了

en: Continue & edit
ja: 継続・編集

en: Update "@title" choice
ja: "@title" の選択を更新

en: Update "@title" choice (@number)
ja: "@title" の選択を更新（@number）

en: Your view was saved. You may edit it from the list below.
ja: ビューが保存されました。ビューは以下のリストから編集することができます。

en: Database overriding code
ja: データベースオーバーライドコード

en: * All changes are stored temporarily. Click Save to make your changes permanent. Click Cancel to discard the view.
ja: * 全ての変更は一時的に保存されています。保存ボタンをクリックすると、変更が恒久的に保存されます。キャンセルボタンをクリックすると、ビューが破棄されます。

en: * All changes are stored temporarily. Click Save to make your changes permanent. Click Cancel to discard your changes.
ja: * 変更点はすべて一時的に保存されています。変更を永続化するには保存をクリックしてください。変更を破棄するにはキャンセルをクリックしてください。

en: Modify the display(s) of your view below or add new displays.
ja: ビューのディスプレイを変更もしくは新しくディスプレイを追加する。

en: edit view name/description
ja: ビューの名前・説明を編集

en: analyze view
ja: ビューを分析

en: clone view
ja: ビューを複製

en: export view
ja: ビューをエクスポート

en: revert view
ja: ビューを戻す

en: delete view
ja: ビューを削除

en: Add !display
ja: !display を追加

en: @display_title details
ja: @display_title の詳細

en: Auto preview
ja: 自動プレビュー

en: Preview with contextual filters:
ja: コンテクスチュアルフィルターでプレビュー:

en: Separate contextual filter values with a "/". For example, %example.
ja: コンテクスチュアルフィルターの値を「 / 」で分割してください。例: %example 。

en: Apply and continue
ja: 適用して続ける

en: @current of @total
ja: @total 中の @current

en: All displays (except overridden)
ja: すべてのディスプレイ （上書きを除く）

en: All displays
ja: すべてのディスプレイ

en: This @display_type (override)
ja: この@display_type （上書き）

en: View name and description
ja: ビューの名前と説明

en: A descriptive human-readable name for this view. Spaces are allowed
ja: このビューの人間が読みやすい説明のための名前。空白を使うことができます

en: Create new filter group
ja: 新しくフィルターグループを作成

en: No filters have been added.
ja: フィルタが追加されていません。

en: Drag to add filters.
ja: ドラッグしてフィルターに追加してください。

en: Add and configure @types
ja: @typesを追加して設定

en: Configure @type: @item
ja: 設定 @type: @item

en: Show filters on the list of views
ja: ビューのリストのフィルターを表示する

en: Show advanced help warning
ja: Advanced Help の警告を表示する

en: Always show the master display
ja: マスターディスプレイを常に表示する

en: Always show advanced display settings
ja: 高度な表示設定を常に表示

en: Label for "Any" value on non-required single-select exposed filters
ja: 任意かつ単一選択の外部設置フィルターの「すべて」の値のラベル

en: Live preview settings
ja: ライブプレビューの設定

en: Automatically update preview on changes
ja: 自動的に変更のプレビューを更新

en: Show information and statistics about the view during live preview
ja: ライブプレビューでビューの情報と統計を表示

en: Above the preview
ja: プレビューの上

en: Below the preview
ja: プレビューの下

en: Show the SQL query
ja: SQLクエリーを表示

en: Show performance statistics
ja: パフォーマンス統計を表示

en: Disable JavaScript with Views
ja: Views の JavaScript を無効化する

en: If you are having problems with the JavaScript, you can disable it here. The Views UI should degrade and still be usable without javascript; it's just not as good.
ja: JavaScript に問題がある場合はこちらで無効化することができます。 Views UI の使い勝手は悪くなりますが、 JavaScript がなくても利用することができます。

en: Master
ja: マスター

en: There are no templates available.
ja: 利用可能なテンプレートがありません。

en: Display | Displays
ja[0]: ディスプレイ
ja[1]: ディスプレイ

en: Unformatted list
ja: フォーマットなしの一覧

en: HTML list
ja: HTMLリスト

en: Contextual filters
ja: コンテクスチュアルフィルター

en: contextual filters
ja: コンテクスチュアルフィルター

en: Contextual filter
ja: コンテクスチュアルフィルター

en: contextual filter
ja: コンテクスチュアルフィルター

en: filter criteria
ja: フィルター条件

en: Filter criterion
ja: フィルター条件

en: filter criterion
ja: フィルター条件

en: no results behavior
ja: 結果がないときの挙動

en: The node ID.
ja: ノードID。

en: The content title.
ja: コンテンツのタイトル。

en: The date the content was posted.
ja: コンテンツが投稿された日付。

en: The date the content was last updated.
ja: コンテンツが最後に更新された日時。

en: The content type (for example, "blog entry", "forum post", "story", etc).
ja: コンテンツタイプ（例；ブログの記事、フォーラム、ストリーなど）

en: Whether or not the content is published.
ja: コンテンツが掲載されているかどうか。

en: Filters out unpublished content if the current user cannot view it.
ja: 現在のユーザーに閲覧権限が無ければ、非掲載のコンテンツを除外します。

en: Whether or not the content is sticky.
ja: コンテンツが固定されているかどうか。

en: Whether or not the content is sticky. To list sticky content first, set this to descending.
ja: コンテンツが固定されているかどうか。固定されているコンテンツを一覧の始めにもってくるなら、降順を選択してください。

en: Provide a simple link to the content.
ja: コンテンツへの単純なリンクを提供します。

en: Provide a simple link to edit the content.
ja: コンテンツの編集画面への単純なリンクを提供します。

en: Provide a simple link to delete the content.
ja: コンテンツを削除する単純なリンクを提供します。

en: The aliased path to this content.
ja: このコンテンツのエイリアス化されたパス。

en: Relate content to the user who created it.
ja: コンテンツを投稿したユーザーにコンテンツを関連付けます。

en: User has a revision
ja: ユーザーがリビジョンを所有

en: All nodes where a certain user has a revision
ja: 特定のユーザーがリビジョンを所有しているすべてのコンテンツ

en: Content revision
ja: コンテンツリビジョン

en: Content revision is a history of changes to content.
ja: コンテンツリビジョンは、コンテンツの変更の歴史です。

en: Relate a content revision to the user who created the revision.
ja: コンテンツリビジョンと、リビジョンを作成したユーザーを結びつけます。

en: The revision ID of the content revision.
ja: コンテンツリビジョンのリビジョンのID

en: Get the actual content from a content revision.
ja: コンテンツリビジョンから実際のコンテンツを取得します。

en: Provide a simple link to delete the content revision.
ja: コンテンツリビジョンを削除する単純なリンクを提供します。

en: Filter for content by view access. <strong>Not necessary if you are using node as your base table.</strong>
ja: 閲覧権限でコンテンツをフィルタリングします。<strong>ベーステーブルに node を使用している場合は、必要ではありません。</strong>

en: Show a marker if the content is new or updated.
ja: コンテンツが新着または更新されていればマーカーを表示。

en: Show only content that is new or updated.
ja: 新着または更新されたコンテンツだけを表示。

en: Display the content with standard node view.
ja: 通常のノードビューでコンテンツを表示します。

en: Content ID from URL
ja: URL から取得したコンテンツ ID

en: Content that is associated with this file, usually because this file is in a field on the content.
ja: このファイルに関連するコンテンツ。通常、このファイルはコンテンツのフィールドにあるため。

en: Allows the "depth" for Taxonomy: Term ID (with depth) to be modified via an additional contextual filter value.
ja: タクソノミーの「深さ」を許容する: 追加のコンテクスチュアルフィルターの値を通して修正されたターム ID （深さ付き）

en: Content authored
ja: 著者つきコンテンツ

en: Relate content to the user who created it. This relationship will create one record for each content item created by the user.
ja: 作成したユーザーにコンテンツを関連付けます。このリレーションシップは、ユーザーが作成したコンテンツアイテムごとにひとつのレコードを作成します。

en: Provide a simple link to cancel the user.
ja: ユーザーをキャンセルするシンプルなリンクを提供します。

en: Allow a contextual filter value to be ignored. The query will not be altered by this contextual filter value. Can be used when contextual filter values come from the URL, and a part of the URL needs to be ignored.
ja: コンテクスチュアルフィルターの値を無視できるようにします。このコンテクスチュアルフィルターの値によっては、クエリーに変更を加えません。コンテクスチュアルフィルターの値が URL によって指定されていて、URL の一部を無視する必要がある場合に、使用することができます。

en: View area
ja: ビューエリア

en: Insert a view inside an area.
ja: エリアの内側にビューを挿入。

en: Enable to override this field's links.
ja: このフィールドのリンクの上書きを許可する。

en: Use field template
ja: フィールドテンプレートを使用

en: Checking this option will cause the group Display Type and Separator values to be ignored.
ja: このオプションにチェックを入れると Display Type と Separator グループの値が無視されることがあります。

en: Multiple field settings
ja: 複数フィールドの設定

en: Display all values in the same row
ja: すべての値を一行で表示

en: Display @count value(s)
ja: @count 個の値を表示

en: Raw @column
ja: 未加工の@column

en: Link this field to the original piece of content
ja: このフィールドを元のコンテンツへリンクさせる

en: Enable this option to output an absolute link. Required if you want to use the path as a link destination (as in "output this field as a link" above).
ja: このオプションを有効にすると、絶対リンクを出力します。行き先の指定があるリンクとしてパスを出力する場合に必要となります。

en: Link this field to its content revision
ja: このフィールドをコンテンツリビジョンにリンクする

en: Display field as the content type machine name.
ja: コンテンツタイプのシステム内部名称としてフィールドを表示。

en: Validate user has access to the content
ja: ユーザーがコンテンツへのアクセス権限を持っているか検証

en: Access operation to check
ja: アクセス動作をチェック

en: Filter value format
ja: フィルター値のフォーマット

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this filter.
ja: 選択すると、1+2+3 の形式で複数の値を入力できます。必要となる JOIN の数のために、AND はこのフィルターを持つ OR として扱われます。

en: Load default filter from term page
ja: タームページからデフォルトのフィルターを読み込み

en: Filter value type
ja: フィルターの値のタイプ

en: Transform dashes in URL to spaces in term name filter values
ja: ターム名フィルター値の URL に含まれるダッシュを空白に変換

en: Include untranslated content
ja: 未翻訳のコンテンツを含める

en: Enable to display different text for anonymous users.
ja: 匿名ユーザーを異なる文字列で表示することを有効化。

en: Type of user filter value to allow
ja: 許可するユーザーフィルター値のタイプ

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the default filter type, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
ja: 注意: あなたはこれを変更する権限をもっていません。もしもデフォルトのフィルタータイプを変更すると、この設定は失われ、もとに戻すことはできません。

en: PHP contextual filter code
ja: PHP コンテクスチュアルフィルターのコード

en: Change the way content is formatted.
ja: コンテンツの表示方法を変更する。

en: Change settings for this format
ja: このフォーマットの設定を変更

en: Change the way each row in the view is styled.
ja: ビューの各行の体裁を整える方法を変更します。

en: Hide attachments in summary
ja: サマリーの添付を隠す

en: Change whether or not to display attachments when displaying a contextual filter summary.
ja: コンテクスチュアルフィルターのサマリーを表示する際に、添付を表示するかどうかを変更します。

en: Hide attachments when displaying a contextual filter summary
ja: コンテクスチュアルフィルターのサマリーを表示する際に添付を非表示

en: You may also adjust the !settings for the currently selected access restriction.
ja: 現在選択中のアクセス制限の!settingsを調整することもできます。

en: You may also adjust the !settings for the currently selected cache mechanism.
ja: 現在選択中のキャッシュメカニズムの!settingsを調整することもできます。

en: You may also adjust the !settings for the currently selected style.
ja: 現在選択しているスタイルの!settingsを調整することもできます。

en: You may also adjust the !settings for the currently selected row style.
ja: 現在選択している行スタイルの!settingsを調整することもできます。

en: You may also adjust the !settings for the currently selected pager.
ja: 現在選択しているページャーの!settingsを調整することもできます。

en: Attachment position
ja: 添付位置

en: Should this display inherit its contextual filter values from the parent display to which it is attached?
ja: このディスプレイが添付されている親ディスプレイから、このディスプレイにコンテクスチュアル・フィルターの値を継承させますか？

en: Block caching
ja: ブロック・キャッシング

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. It is recommended that the path be something like "path/%/%/feed" or "path/%/%/rss.xml", putting one % in the path for each contextual filter you have defined in the view.
ja: このビューはサイトのこのパスにアクセスすると表示されます。パスは「 path/%/%/feed 」や「 path/%/%/rss.xml 」のようなものにするのがおすすめです。ビューで定義した各コンテクスチュアルフィルターに対して % をひとつずつ入れましょう。

en: Display @display is set to use a menu but the menu link text is not set.
ja: ディスプレイ @display はメニューを使用する設定となっていますが、メニューリンクのテキストが入力されていません。

en: Display @display is set to use a parent menu but the parent menu link text is not set.
ja: ディスプレイ @display は親メニューを使用する設定となっていますが、親メニューのリンクテキストが入力されていません。

en: @count item, skip @skip | Paged, @count items, skip @skip
ja[0]: @count 件のアイテム、@skip 件をスキップ
ja[1]: ページ分け、@count 件のアイテム、@skip 件をスキップ

en: @count item | Paged, @count items
ja[0]: @count 件のアイテム
ja[1]: ページ分け、@count 件のアイテム

en: Disabling SQL rewriting will disable node_access checks as well as other modules that implement hook_query_alter().
ja: SQL リライトを無効にすると、 node_access チェックやその他 hook_query_alter() を実装しているモジュールの処理を無効化することになります。

en: Per default the table is hidden for an empty view. With this option it is posible to show an empty table with the text in it.
ja: デフォルトでは、ビューが空の場合はテーブルが非表示となります。このオプションによって、中にテキストを差し込んだ空のテーブルの表示が可能となります。

en: All status
ja: すべての状態

en: No tags
ja: タグなし

en: No views match the search criteria.
ja: 検索条件にマッチするビューはありません。

en: Create a page
ja: ページを作成する

en: Create a menu link
ja: メニューリンクを作成

en: Include an RSS feed
ja: RSSフィードを含む

en: Feed path
ja: フィードパス

en: Feed row style
ja: フィード行スタイル

en: Create a block
ja: ブロックを作成

en: of fields
ja: フィールドのもの

en: of type
ja: タイプ指定

en: tagged with
ja: タグ付

en: without links
ja: リンクなし

en: teasers
ja: ティーザー

en: full posts
ja: 記事全体

en: titles
ja: タイトル

en: titles (linked)
ja: タイトル（リンク付き）

en: Number of hits
ja: ヒット数

en: Hide view
ja: ビューを非表示にする

en: @group (historical data)
ja: @group （履歴データ）

en: Delete quicktab
ja: クイックタブの削除

en: Clone quicktab
ja: クイックタブの複製

en: Use path alias
ja: パスエイリアスを使用

en: The user roles associated with the user account.
ja: ユーザーアカウントに関連付けられたユーザー役割。

en: Brief URL
ja: 簡単なURL

en: The URL without the protocol and trailing backslash.
ja: プロトコルとバックスラッシュのないURL。

en: Tokens related to arrays of strings.
ja: 文字列の配列に関連したトークン。

en: Unsorted
ja: 未ソート

en: %name must be a valid hexadecimal CSS color value.
ja: %name はCSSの色指定の値として有効な16進数でなければなりません。

en: Each field type has one or more available <em>widgets</em> associated with it; each widget provides a mechanism for data input when you are editing (text box, select list, file upload, etc.). Each field type also has one or more display options, which determine how the field is displayed to site visitors. The widget and display options can be changed after you have created the field.
ja: 各フィールドには、一つまたはそれ以上の<em>ウィジェット</em>が伴います。それぞれのウィジェットはデータ入力の補助機能を提供します（例：テキストボックス、セレクトリスト、ファイルアップロードなど）。フィールドタイプごとに、ひとつまたはそれ以上の表示オプションがあり、フィールドをエンドユーザーに対しどのように表示するかを設定できます。ウィジェットと表示オプションは、フィールド作成後に変更することができます。

en: Cannot rename field %id (%old_field_name) to %new_field_name because it does not use the field_sql_storage storage type.
ja: フィールド %id の名前を (%old_field_name) から (%new_field_name) に変更することができません。このフィールドがfield_sql_storage ストレージタイプを利用していないためです。

en: Changes to the style have been saved.
ja: スタイルの変更は保存されました。

en: This block is only shown if <a href="@languages">at least two languages are enabled</a> and <a href="@configuration">language negotiation</a> is set to <em>URL</em> or <em>Session</em>.
ja: このブロックは<a href="@languages">最低でも二つの言語が有効</a>になっていて、かつ<a href="@configuration">言語判定機能</a>が<em>URL</em> または <em>セッション</em>に設定されている場合にのみ表示されます。

en: The Menu module provides an interface for managing menus. A menu is a hierarchical collection of links, which can be within or external to the site, generally used for navigation. Each menu is rendered in a block that can be enabled and positioned through the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>. You can view and manage menus on the <a href="@menus">Menus administration page</a>. For more information, see the online handbook entry for the <a href="@menu">Menu module</a>.
ja: Menu モジュールは、メニューの管理画面を提供します。メニューとは階層化されたリンクの集合で、サイト内外にリンクしており、一般にナビゲーションとして使われます。それぞれのメニューはブロックに表示され、<a href="@blocks">Bブロック管理画面</a>にてこのブロックの有効化や表示場所の設定が可能です。メニューの一覧や管理は<a href="@menus">メニュー管理画面</a>にて行うことができます。詳しくはハンドブックの<a href="@menu">メニューモジュール</a>の項を参照してください。

en: (Machine name: @type)
ja: (システム内部名称: @type)

en: OpenID suggests the use of either the <a href="@gmp">GMP Math</a> (recommended for performance) or <a href="@bc">BC Math</a> libraries to enable OpenID associations.
ja: OpenID は、OpenID アソシエーションを有効にする際　<a href="@gmp">GMP Math</a>（パフォーマンスの観点から推奨されています）または <a href="@bc">BC Math</a> ライブラリーの利用を推奨しています。

en: Not optimized
ja: 最適化されていません

en: OpenID suggests the use of the GMP Math library for PHP for optimal performance. Check the <a href="@url">GMP Math Library documentation</a> for installation instructions.
ja: OpenID は 最適なパフォーマンスのために PHP 用 GMP Math ライブラリーの利用を推奨しています。インストール手順に関しては<a href="@url">GMP Math Library documentation</a>を参照してください。

en: OpenID Math library
ja: OpenID Math ライブラリー

en: The @module module is missing, so the following module will be disabled: @depends. | The @module module is missing, so the following modules will be disabled: @depends.
ja[0]: @module が見つからないため、以下のモジュールは無効化されます： @depends

en: The machine-readable name cannot be "add" or "list".
ja: システム内部名称の追加、一覧は出来ません。

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. You can also turn on translation for this content type, which lets you have content translated to any of the installed languages. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
ja: 多言語対応をこのコンテンツタイプに対して有効化する：有効化した場合、言語選択フィールドが編集画面に表示され、<a href="!languages">有効化されている言語</a>を選択できるようになります。また、翻訳機能を有効にすることで、インストールされている言語に翻訳することが可能になります。この機能を無効化した場合、新しい投稿はデフォルトの言語で保存されます。既存のコンテンツはこの変更による影響を受けません。

en: There are no @titles to display.
ja: 表示する @titles はありません。

en: Aggregation type
ja: アグリゲーションタイプ

en: Administer Quicktabs
ja: クイックタブの管理

en: Path module form elements
ja: Path モジュールのフォーム要素

en: Use replacement tokens from the first row
ja: 1行目の置換トークンを使用

en: Allow multiple filter values to work together
ja: 複数のフィルター値が一緒に動作可能とする

en: Customize field HTML
ja: フィールドの HTML のカスタマイズ

en: You may use token substitutions from the rewriting section in this class.
ja: 書き換え欄のトークン置換をこのクラスに使用可能です。

en: Customize label HTML
ja: ラベルの HTML のカスタマイズ

en: Customize field and label wrapper HTML
ja: フィールドとラベルのラッパー HTML をカスタマイズ

en: Choose the HTML element to wrap around this field and label, e.g. H1, H2, etc. This may not be used if the field and label are not rendered together, such as with a table.
ja: このフィールドとラベルを包む HTML エレメント（H1、H2 等）を選択してください。テーブルのように、フィールドとラベルが一緒にレンダリングされない場合は使用されない可能性があります。

en: Remove whitespace
ja: 空白を削除

en: If checked, all whitespaces at the beginning and the end of the output will be removed.
ja: チェックすると出力の最初と最後の空白がすべて削除されます。

en: Hide rewriting if empty
ja: 空の場合はリライトを非表示

en: Do not display rewritten content if this field is empty.
ja: このフィールドが空の場合は、書き換えられたコンテンツを表示しません。

en: Thousands marker
ja: 3桁区切りの記号

en: Expose this filter to visitors, to allow them to change it
ja: このフィルターを訪問者へ表示し、変更できるようにする

en: Representative sort order
ja: 代表的な並び順

en: Subquery namespace
ja: サブクエリの名前空間

en: Advanced. Enter a namespace for the subquery used by this relationship.
ja: 高度。このリレーションシップが使用するサブクエリのネームスペースを入力してください。

en: Representative view
ja: 代表的なビュー

en: Advanced. Use another view to generate the relationship subquery. This allows you to use filtering and more than one sort. If you pick a view here, the sort options above are ignored. Your view must have the ID of its base as its only field, and should have some kind of sorting.
ja: 高度。リレーションシップのサブクエリーを生成するのに、他のビューを使用します。これにより、フィルタリングやひとつ以上の並び替えが可能となります。ここでビューを選択すると、上記の並び替えのオプションは無効となります。ビューには、ベーステーブルの ID を唯一のフィールドとして持たせる必要があり、何種類化の並び順を持たせなくてはなりません。

en: Generate subquery each time view is run.
ja: ビューが実行されたときに毎回サブクエリを生成します。

en: Will re-generate the subquery for this relationship every time the view is run, instead of only when these options are saved. Use for testing if you are making changes elsewhere. WARNING: seriously impairs performance.
ja: これらのオプションを保存した時だけではなく、ビューを実行する度に、このリレーションシップのサブクエリーを再生成します。ビューに様々な変更を加える際のテストにだけ使用してください。警告: パフォーマンスを著しく低下させます。

en: Expose this sort to visitors, to allow them to change it
ja: この並び順を訪問者に表示し、値を変更できるようにする

en: This display is disabled.
ja: この表示は無効です

en: This view has been automatically updated to fix missing relationships. While this View should continue to work, you should verify that the automatic updates are correct and save this view.
ja: このビューは欠損した関連を修正するための自動的に更新されました。このビューが動作し続けるためには、自動更新が正しく行われたことを確認してこのビューを保存する必要があります。

en: reorder displays
ja: ディスプレイを並べ替え

en: Error: Display @display refers to a plugin named '@plugin', but that plugin is not available.
ja: エラー: ディスプレイ @display は '@plugin' という名前のプラグインを参照していますが、そのプラグインは利用できません。

en: enable @display_title
ja: @display_title を有効化

en: view @display
ja: @display を表示

en: clone @display_title
ja: @display_title を複製

en: delete @display_title
ja: @display_title を削除

en: disable @display_title
ja: @display_title を無効化

en: undo delete of @display_title
ja: @display_title の削除を元に戻す

en: That view is not compatible with this version of Views.
          If you have a view from views1 you have to go to a drupal6 installation and import it there.
ja: そのビューはこの Views のバージョンに対応していません。
    views1 からのビューをお持ちの場合は drupal6 の環境をインストールしてそちらでインポートする必要があります。

en: Aggregation settings
ja: アグリゲーションの設定

en: Display extenders
ja: ディスプレイエクステンダー

en: Select extensions of the views interface.
ja: Views のインターフェースの拡張機能を選択してください。

en: You have configured display %display with a path which is an path alias as well. This might lead to unwanted effects so better use an internal path.
ja: あなたはパスエイリアスのあるディスプレイ %display の設定を行いました。これは望まない影響を生む可能性があるため内部パスを使ってください。

en: Configure aggregation settings for @type %item
ja: @type %item のアグリゲーションを設定

en: Select the aggregation function to use on this field.
ja: このフィールドで使用するアグリゲーション機能を選択してください。

en: Empty display extender
ja: 表示の拡張を空にする

en: Raw value from URL
ja: URL から取得して未処理の値

en: Apply (all displays)
ja: 適用 (すべてのディスプレイ)

en: Apply (this display)
ja: 適用 (このディスプレイ)

en: The date of the most recent new content on the feed.
ja: フィード内で最新のコンテンツの日付。

en: The node ID to which the comment is a reply to.
ja: コメントの返信対象となるノードのノード ID 。

en: Comments of the node
ja: ノードのコメント

en:  new
ja:  新規

en: Appears in: @bundles.
ja: 使用: @bundles

en: This is an alias of @group: @field.
ja: @group: @field のエイリアス。

en: @group (historical data): @field
ja: @group （履歴データ）: @field

en: Also known as: !also.
ja: 別名: !also.

en: @label (!name:delta)
ja: @label（!name:デルタ）

en: @label:delta
ja: @label:デルタ

en: Delta - Appears in: @bundles.
ja: デルタ - @bundles にあります。

en: No backlinks found.
ja: バックリンクは見つかりませんでした。

en: Popular (page)
ja: 人気（ページ）

en: Today (page)
ja: 今日（ページ）

en: Popular (block)
ja: 人気（ブロック）

en: Today (block)
ja: 今日（ブロック）

en: Today's popular content
ja: 今日の人気のコンテンツ

en: User who uploaded
ja: アップロードしたユーザー

en: The taxonomy vocabulary description
ja: タクソノミーボキャブラリーの説明

en: Taxonomy term chosen from autocomplete or select widget.
ja: 自動補完もしくはセレクトウィジェットで選択されたタクソノミーターム。

en: Representative node
ja: 代表的なノード

en: Obtains a single representative node for each term, according to a chosen sort criterion.
ja: 選択されたソート基準にそって、各タームに対する代表的なノードをひとつ取得します。

en: Content with term
ja: ターム付きのコンテンツ

en: Relate all content tagged with a term.
ja: タームでタグ付けされたすべてのコンテンツに関連します。

en: Has taxonomy term ID
ja: タクソノミータームIDを含む

en: Display content if it has the selected taxonomy terms.
ja: 選択したタクソノミータームを含んでいればコンテンツを表示します。

en: Has taxonomy term
ja: タクソノミータームを含む

en: Taxonomy terms on node
ja: ノードのタクソノミーターム

en: All taxonomy terms
ja: すべてのタクソノミーターム

en: Display content if it has the selected taxonomy terms, or children of the selected terms. Due to additional complexity, this has fewer options than the versions without depth.
ja: 選択したタクソノミータームやその子が含まれている場合に、コンテンツを表示します。より複雑なため、階層のないバージョンよりオプションは少ないです。

en: Has taxonomy term ID (with depth)
ja: タクソノミータームIDを持つ（階層指定あり）

en: Has taxonomy terms (with depth)
ja: タクソノミータームを持つ（階層指定あり）

en: Has taxonomy term ID depth modifier
ja: 階層指定付きのタクソノミータームIDを持つ

en: @entity using @field
ja: @fieldを使用している@entity

en: Taxonomy term ID from URL
ja: URL から取得するタクソノミーターム ID

en: Obtains a single representative node for each user, according to a chosen sort criterion.
ja: 選択した並び替えの基準に従って、各ユーザーの代表的なノードをそれぞれひとつ取得します。

en: If checked, multiple values for this field will be shown in the same row. If not checked, each value in this field will create a new row. If using group by, please make sure to group by "Entity ID" for this setting to have any effect.
ja: チェックを入れると、このフィールドの複数の値を同じ行に表示します。チェックがなければ、このフィールドの各値はそれぞれ別々の行に表示されます。グループ分けを使用する場合、この設定を活かすためには "エンティティID" によるグループ分けを行うようにしてください。

en: Display an icon representing the file type, instead of the MIME text (such as "image/jpeg")
ja: MIMEテキスト（例: "image/jpeg"）の代わりに、ファイルタイプを表すアイコンを表示

en: Load default filter from node page, that's good for related taxonomy blocks
ja: デフォルトのフィルターをノードページから読み込みます。関連するタクソノミーブロックに便利です。

en: Path component
ja: パスコンポーネント

en: The numbering starts from 1, e.g. on the page admin/structure/types, the 3rd path component is "types".
ja: 番号は 1 から始まります。すなわち、ページ admin/structure/types であれば、3 番目のパスコンポーネントは "types" となります。

en: Use aggregation
ja: アグリゲーションを使用

en: Display title may not be empty.
ja: ディスプレイのタイトルを空にはできません。

en: When the filter value is <em>NOT</em> available
ja: フィルター値が<em>利用可能でない</em>時

en: When the filter value <em>IS</em> available or a default is provided
ja: フィルター値が<em>利用可能</em>あるいはデフォルトが与えられている時

en: This display does not have a source for contextual filters, so no contextual filter value will be available unless you select 'Provide default'.
ja: このディスプレイはコンテクスチュアルフィルターへのソースを持ちません。よって、「デフォルトを提供」を選択しないかぎりコンテクシュアルフィルターの値は利用できません。

en: The number of items to display. Enter 0 for no limit.
ja: 表示する項目の数。制限を加えない場合は 0 を入力してください。

en: The contextual filter values is provided by the URL.
ja: コンテクスチュアル・フィルターの値がURLに与えられていません。

en: Query Comment
ja: クエリコメント

en: If set, this comment will be embedded in the query and passed to the SQL server. This can be helpful for logging or debugging.
ja: セットされた場合このコメントはクエリに埋め込まれ SQL サーバーに渡されます。これはログやデバッグに役立ちます。

en: Count DISTINCT
ja: DISTINCT を数える

en: Provide default field wrapper elements
ja: デフォルトのフィールドラッパー要素を提供

en: Inline fields will be displayed next to each other rather than one after another. Note that some fields will ignore this if they are block elements, particularly body fields and other formatted HTML.
ja: インラインのフィールドは、ひとつひとつ区切るのではなく、隣合わせで表示されます。ブロックエレメント、特に本文フィールドやその他フォーマット適用のHTMLのように、この設定が効かないフィールドもあることに注意してください。

en: Show the empty text in the table
ja: 空メッセージをテーブル内に表示

en: Query tagged for node access but there is no nid. Add foreign keys to node.nid in schema to fix.
ja: クエリーがノードアクセス用にタグ付けされていますが、 nid が存在しません。スキーマの node.nid に外部キーを追加してください。

en: Your node listing query is using @fallback as a base table in a query tagged for node access. This might not be secure and might not even work. Specify foreign keys in your schema to node.nid
ja: ノード一覧クエリーにおいて、ノードアクセス用にタグ付けされたクエリーは @fallback をベーステーブルとしています。これは安全でない可能性があり、また正常に機能しないかもしれません。スキーマの外部キーに node.nid を指定してください。

en: Unknown field: @field_name
ja: 不明のフィールド： @field_name

en: %field: There should only be one decimal separator (@separator).
ja: %field: 小数点記号はひとつしか使えません (@separator)

en: Enable !title
ja: !title を有効にする

en: Set !title as default
ja: !title をデフォルトに指定する

en: Enabled modules: %modules
ja: 有効化されたモジュール： %modules

en: The field that is going to be used as the RSS item title for each row.
ja: 各行のRSSアイテムタイトルとして使用されるフィールド。

en: The field that is going to be used as the RSS item link for each row. This must be a drupal relative path.
ja: 各行のRSSアイテムリンクとして使用されるフィールド。Drupal の内部パスでなければなりません。

en: The field that is going to be used as the RSS item description for each row.
ja: 各行のRSSアイテムディスクリプションとして使用されるフィールド。

en: Creator field
ja: 作成者フィールド

en: The field that is going to be used as the RSS item creator for each row.
ja: 各行のRSSアイテム作成者として使用されるフィールド。

en: Publication date field
ja: 掲載日時フィールド

en: Row style plugin requires specifying which views fields to use for RSS item.
ja: RSS アイテムに使用するフィールドの指定が、行スタイルプラグインに必要です。

en: The root term of the taxonomy term.
ja: タクソノミータームのルートターム。

en: The size of the file, in bytes.
ja: バイト表記のファイルサイズ。

en: File %file could not be copied, because the destination %destination is invalid. This is often caused by improper use of file_copy() or a missing stream wrapper.
ja: File %file は保存先が無効だったためコピーされませんでした。これはしばしば、file_copy() の不適切な使用やstream wrapperがないことが原因となります。

en: File %file could not be copied because it does not exist.
ja: File %file は存在しなかったのでコピーされませんでした。

en: File %file could not be moved, because the destination %destination is invalid. This may be caused by improper use of file_move() or a missing stream wrapper.
ja: File %file は保存先が無効だったためコピーされませんでした。これはしばしば、file_move()  の不適切な使用やstream wrapperがないことが原因となります。

en: File %file could not be deleted because it is not a valid URI. This may be caused by improper use of file_delete() or a missing stream wrapper.
ja: File %file はURIが無効のため削除されませんでした。file_delete() の不適切な使用やstream wrapperがないことが原因の可能性があります。

en: An existing local file system path for storing private files. It should be writable by Drupal and not accessible over the web. See the online handbook for <a href="@handbook">more information about securing private files</a>.
ja: プライベート・ファイル保存ための、実在するローカル・ファイル・システム・パス。これはDrupalが書き込み権限を持ち、なおかつWeb上からはアクセスできない必要があります。<a href="@handbook">プライベート・ファイルのセキュリティについてのより詳細な情報</a>はオンライン・ハンドブックを参照してください。

en: Curaçao
ja: キュラソー島

en: The path component of the URL.
ja: URL のパスコンポーネント。

en: Unaliased URL
ja: エイリアスなし URL

en: The specific value of the array.
ja: 配列の特定の値。

en: Token registry
ja: トークンレジストリ

en: The list of available tokens that can be used in e-mails is provided below.
ja: メールに利用可能なトークンのリストは次のとおりです。

en: Missing bundle property on entity of type @entity_type.
ja: @entity_type タイプのエンティティのバンドルプロパティが見つかりません。

en: Fields type(s) in use
ja: 使用されているフィールドタイプ

en: Fields pending deletion
ja: 削除承認待ちのフィールド

en: (module: !module)
ja: (モジュール: !module)

en: Extend site functionality.
ja: サイトの機能を拡張します。

en: Enter "%nolink" to generate non-linkable item, enter "%separator" to generate separator item.
ja: リンク無しのメニューアイテムを作成するには"%nolink"を、セパレータのメニューアイテムを作成するには"%separator"を入力します。

en: The node ID of the node a user created or commented on. You must use an argument or filter on UID or you will get misleading results using this field.
ja: ユーザーが作成したりコメントしたノードのノードID。引数やフィルターで UID を使用しなければ、このフィールドを使用することで予期せぬ結果となります。

en: The user ID of a user who touched the node (either created or commented on it).
ja: ノードに関係する（作成したかコメントした）ユーザーのユーザーID。

en: The date the node was last updated or commented on. You must use an argument or filter on UID or you will get misleading results using this field.
ja: ノードが最後に更新された、あるいはコメントが残された日時。引数やフィルターで UID を使用しなければ、このフィールドを使用することで予期せぬ結果となります。

en: file from !field_name
ja: !field_name のファイル。

en: Hide empty column
ja: 空の列を隠す

en: The version %dependency_version of the %dependency library is not compatible with the %library library.
ja: %dependency ライブラリのバージョン %dependency_version は %library と互換性がありません。

en: The %library library could not be found.
ja: %library ライブラリが見つかりませんでした。

en: The version of the %library library could not be detected.
ja: %library ライブラリのバージョンが検出できませんでした。

en: The installed version %version of the %library library is not supported.
ja: インストールされたバージョン %version の %library ライブラリはサポートされていません。

en: The operator is invalid on filter: @filter.
ja: フィルターのオペレーターが不正です: @filter。

en: No valid values found on filter: @filter.
ja: 不正な値が見つかりました: @filter。

en: The value @value is not an array for @operator on filter: @filter
ja: 値@valueはフィルター: @filterに対する@operatorの配列ではありません。

en: If not checked, fields that are not configured to customize their HTML elements will get no wrappers at all for their field, label and field + label wrappers. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
ja: チェックがついていない箇所では、HTML要素を個別でカスタマイズしていないフィールドにはwrapperやラベル、あるいはその両方が適用されません。この項目を使用して、デフォルトでの表示になっているビューを減らし、CSSがより適用されるようにできます。

en: The requested page "@path" could not be found.
ja: リクエストされたページ "@path@" は見つかりませんでした。

en: The form has become outdated. Copy any unsaved work in the form below and then <a href="@link">reload this page</a>.
ja: フォームの期限が切れました。保存されていない内容を下のフォームにコピー＆ペーストし、<a href="@link">ページを再読み込みしてください</a>。

en: There are several decisions you will need to make before defining a field for content, comments, etc.:
ja: コンテンツやコメント等のフィールドを定義するに際して、いくつか決めなければならないことがあります：

en: The throbber display does not show the status of uploads but takes up less space. The progress bar is helpful for monitoring progress on large uploads.
ja: アニメーションアイコンはアップロードの進捗状況を表示しませんが、わずかなスペースしか使いません。進捗バーは大きなファイルのアップロード状況を知るのに役立ちます。

en: The domain name to use for this language if URL domains are used for <em>Detection and selection</em>. Leave blank for the default language. <strong>Changing this value may break existing URLs.</strong> Example: Specifying "de.example.com" as language domain for German will result in an URL like "http://de.example.com/contact".
ja: ドメインが<strong>判定と選択</strong>に利用される際の、この言語のドメイン名。デフォルト言語の場合は空白のままにしてください。<strong>この値を変更すると、既存の URL がこわれる可能性があります。</strong>例：日本語の言語ドメインを「ja.example.com」に指定すると、 「http://ja.example.com/contact」のような URL が返されます。

en: New OpenID identifier %identity was added as a replacement for invalid identifier %invalid_identity. To finish the invalid OpenID transition process, please go to your <a href="@openid_url">OpenID identities page</a> and remove the old identifier %invalid_identity.
ja: 新しい OpenID 識別子 %identity が、無効な識別子 %invalid_identity の換わりに追加されました。無効な OpenID からの移行プロセスを完了するには、<a href="@openid_url">OpenID の識別子一覧ページ</a>にて、無効な識別子 %invalid_identity を削除してください。

en: There is already an existing account associated with the OpenID identifier that you have provided. However, due to a bug in the previous version of the authentication system, we can't be sure that this account belongs to you. If you are new on this site, please continue registering the new user account. If you already have a registered account on this site associated with the provided OpenID identifier, please try to <a href="@url_password">reset the password</a> or contact the site administrator.
ja: 提示された OpenID 識別子は、すでに既存のアカウントと関連付けられていますが、以前のバージョンの OpenID 認証機能に含まれていたバグのために、そのアカウントがあなたのものであるかの確証を得ることができません。もしこのサイトにユーザーアカウントをお持ちでない場合、新規アカウント登録の手続きを進めてください。提示された OpenID 識別子と関連付けられたアカウントをお持ちの場合、<a href="@url_password">パスワードのリセット</a>を行うか、サイト管理者に連絡してください。

en: The search index is not cleared but systematically updated to reflect the new settings. Searching will continue to work but new content won't be indexed until all existing content has been re-indexed. This action cannot be undone.
ja: 検索インデックスは消去されていませんが、変更を反映するために体系的にアップデートされました。検索機能は利用可能ですが、すべての既存のコンテンツが再インデックスされるまで、新しいコンテンツはインデックスされません。この操作はキャンセルすることができません。

en: Active search modules
ja: 稼働中の検索モジュール

en: No shortcuts available. <a href="@link">Add a shortcut</a>.
ja: ショートカットが存在しません。<a href="@link">新しいショートカットを追加</a>。

en: Leave this blank to delete both the existing username and password.
ja: 既存のユーザー名とパスワード両方を削除する場合は、空白のままにしてください。

en: To change the password, enter the new password here.
ja: パスワードを変更する場合は、ここに新しいパスワードを入力してください。

en: HTTP authentication credentials must include a username in addition to a password.
ja: HTTP 認証には、パスワードだけでなくユーザー名も必須です。

en: Incompatible with this version of Drupal core.
ja: このバージョンの Drupal コアとの互換性がありません。

en: Cron takes care of running periodic tasks like checking for updates and indexing content for search.
ja: Cron はアップデートの確認や検索のためのインデックスの作成など、定期的な処理を行います。

en: The clean URL test passed.
ja: クリーン URL のテストに成功しました。

en: Clean URLs are enabled, but the clean URL test failed. Uncheck the box below to disable clean URLs.
ja: クリーン URL は有効になっていますが、クリーン URL のテストに失敗しました。下のチェックボックスを空白にし、クリーン URL 機能を無効にして下さい。

en: The clean URL test failed.
ja: クリーン URL のテストに失敗しました。

en: Clean URLs cannot be enabled. If you are directed to this page or to a <em>Page not found (404)</em> error after testing for clean URLs, see the <a href="@handbook">online handbook</a>.
ja: クリーン URL を有効にできません。クリーン URL のテスト後にこのページに転送された場合や、 <em>ページが見つかりません (404)</em>のエラーが表示される場合は、<a href="@handbook">オンラインハンドブックの該当ページ</a>を参照してください。

en: User name and password
ja: ユーザー名とパスワード

en: User module account form elements.
ja: ユーザーモジュールのアカウントフォームのエレメントです。

en: Generate automatic URL alias
ja: URL エイリアスを自動生成する

en: Uncheck this to create a custom alias below.
ja: カスタムエイリアスを下で作成する場合はこのチェックを外してください。

en: Configure URL alias patterns.
ja: URL エイリアスパターンを設定する。

en: Link the user picture to the user's profile
ja: ユーザーの写真をユーザーのプロフィールにリンクさせます。

en: Specify which display or custom url this display will link to.
ja: このディスプレイのリンク先となるディスプレイあるいはカスタムURLをしていしてください。

en: <p>The following tokens are available for this link.</p>
ja: <p>このリンクでは下記のトークンを利用可能です。</p>

en: A Drupal path or external URL the more link will point to. Note that this will override the link display setting above.
ja: 続きへのリンクが指している Drupal 内部パスあるいは外部 URL。この設定は、上記のリンク表示設定を上書きすることに注意してください。

en: View: @view - Display: @display
ja: ビュー： @view - ディスプレイ： @display

en: Overview of fields used in all views.
ja: すべてのビューで使用されているフィールド一覧。

en: Transform the case
ja: 大文字・小文字を変換

en: When printing url paths, how to transform the case of the filter value.
ja: URL パスを出力する際、フィルター値の大文字と小文字をどのように変換するか。

en: Edit the administrative label displayed when referencing this relationship from filters, etc.
ja: この関連をフィルターで参照するときに表示される管理用ラベルの編集などを行います。

en: Representative sort criteria
ja: 代表的な並び替えの基準

en: The sort criteria is applied to the data brought in by the relationship to determine how a representative item is obtained for each row. For example, to show the most recent node for each user, pick 'Content: Updated date'.
ja: 並び替え基準は、各行で代表的なアイテムをどのように得るか決定するため、リレーションシップによって持ち込まれるデータに適用されます。例えば、ユーザーごとに最新のノードを表示するには、「コンテンツ: 更新日時」を選択します。

en: The ordering to use for the sort criteria selected above.
ja: 上記で選択した並び替えの基準を使用する順番。

en: And/Or, Rearrange
ja: And/Or 、並べ替え

en: Revert to default
ja: デフォルトに戻す

en: Custom admin theme for the Views UI
ja: Views UI のカスタム管理用テーマ

en: In some cases you might want to select a different admin theme for the Views UI.
ja: 場合によっては Views UI の異なる管理用テーマを使いたくなることがあるかもしれまえん。

en: No fields have been used in views yet.
ja: ビューで使用されているフィールドがまだありません。

en: Provide a simple link to approve the comment.
ja: コメントを承認する単純なリンクを提供します。

en: Author uid
ja: 投稿者 uid

en: Relate each @entity with a @field set to the file.
ja: @fieldセットのある@entityをファイルに関連付けます。

en: image from !field_name
ja: !field_name の画像

en: Relate each @entity with a @field set to the image.
ja: 各 @entity を画像にセットされた @field に関連付ける。

en: The tid of a taxonomy term.
ja: タクソノミータームのID。

en: The user permissions.
ja: ユーザー権限。

en: First and last only
ja: 最初と最後のみ

en: Multiple-value handling
ja: 複数の値の取り扱い

en: Filter to items that share all terms
ja: すべてのタームを共有するアイテムに絞り込む

en: Filter to items that share any term
ja: いずれかのアイテムを共有するアイテムに絞り込む

en: Use formatted username
ja: フォーマット済みのユーザー名を使用

en: If checked, the username will be formatted by the system. If unchecked, it will be displayed raw.
ja: チェックを入れると、システムによってユーザー名にフォーマットが適用されます。チェックが無ければ、未処理のまま表示されます。

en: Link to user's profile
ja: ユーザーのプロフィールにリンク

en: Using <em>Default</em> will use the site-wide image style for user pictures set in the <a href="!account-settings">Account settings</a>.
ja: <em>デフォルト</em>を使うとサイト全体の画像スタイルが<a href="!account-settings">アカウント設定</a>のユーザー画像セットに使用されます。

en: You don't have translatable entity types.
ja: 翻訳可能なエンティティタイプがありません。

en: Use a pager
ja: ページャーを使用する

en: There was a problem creating field %label: !message
ja: フィールド %label を作成中に問題が発生しました: !message

en: @module (<span class="admin-missing">incompatible with</span> this version of Drupal core)
ja: @module （Drupalコアの現バージョンと<span class="admin-missing">非互換</span>）

en: Update notifications are not enabled. It is <strong>highly recommended</strong> that you enable the update manager module from the <a href="@module">module administration page</a> in order to stay up-to-date on new releases. For more information, <a href="@update">Update status handbook page</a>.
ja: アップデートの通知が有効になっていません。<a href="@module">モジュール管理ページ</a>でupdate managerモジュールを有効にし、最新の状態に保つことを<strong>強くオススメします</strong>。より詳細な情報は、<a href="@update">Update statusのハンドブックページ</a>を参照してください。

en: Responsive
ja: レスポンシブ

en: Tokens related to views.
ja: ビューに関連しているトークン。

en: The human-readable name of the view.
ja: ビューの表示用名称。

en: The description of the view.
ja: ビューについての説明。

en: The machine-readable name of the view.
ja: ビューのシステム内部名称。

en: The title of current display of the view.
ja: ビューの現在のディスプレイのタイトル。

en: The URL of the view.
ja: ビューの URL。

en: -Select-
ja: - 選択してください -

en: Text to place as "title" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
ja: リンクにカーソルを重ねた際に多くのブラウザーがツールチップとして表示する "title" のテキストに配置するテキスト。

en: Enable to hide this field if it is empty. Note that the field label or rewritten output may still be displayed. To hide labels, check the style or row style settings for empty fields. To hide rewritten content, check the "Hide rewriting if empty" checkbox.
ja: ここが空の時、フィールドを隠すことができます。フィールドラベルや、書き直された内容は表示されますので注意が必要です。ラベルを隠すにはスタイルや行スタイルの設定を空のフィールドにしてください。書きなおされたコンテンツを隠すには、「空の場合はリライトを非表示」にチェックを入れます。

en: Apostrophe
ja: アポストロフィー（'）

en: Devel message(dpm)
ja: Devel メッセージ（ dpm ）

en: Devel logging (tmp://drupal_debug.txt)
ja: Devel ロギング（ tmp:/drupal_debug.txt ）

en: Page region to output performance statistics/debug messages
ja: パフォーマンス統計やデバッグメッセージを出力するためのページリージョン

en: Date in the form of CCYYMMDD.
ja: CCYYMMDDの日付形式です。

en: Date in the form of YYYYMM.
ja: YYYYMMの日付形式です。

en: Date in the form of YYYY.
ja: YYYYの日付形式です。

en: Date in the form of MM (01 - 12).
ja: （01から12）MMの日付形式です。

en: Date in the form of DD (01 - 31).
ja: DD（01 - 31）の日付形式。

en: Date in the form of WW (01 - 53).
ja: WW（01 - 53）の日付形式。

en: If you need more fields than the uid add the comment: author relationship
ja: ユーザーID以外のフィールドが必要なら、コメント: 投稿者のリレーションシップを追加してください。

en: Last comment uid
ja: 最新コメントuid

en: The User ID of the author of the last comment of a node.
ja: ノードの最後のコメントの作成者のユーザー ID 。

en: The user authoring the content. If you need more fields than the uid add the content: author relationship
ja: コンテンツを投稿したユーザー。ユーザーID以外のフィールドが必要であれば、コンテンツ:投稿者のリレーションシップを追加してください。

en: Link field to the node if there is no comment.
ja: コメントがなければフィールドをノードにリンクさせます。

en: Convert spaces in term names to hyphens
ja: ターム名に含まれるスペースをハイフンに変換

en: This allows links to work with Views taxonomy term arguments.
ja: これによってリンクが Views タクソノミータームの引数といっしょに動作します。

en: Use rendered output to group rows
ja: レンダリング結果をグループの行に使用

en: If enabled the rendered output of the grouping field is used to group the rows.
ja: 有効化されるとグルーピングフィールドのレンダーアウトプットが行のグルーピングに使用されます。

en: Replace an existing view if one exists with the same name
ja: 同じ名前のビューが存在する場合既存のビューを置き換え

en: You may use HTML code in this field. The following tokens are supported:
ja: このフィールド内で HTML コードを使用できます。以下のトークンを利用可能です:

en: Provide a simple link to the user.
ja: ユーザーのプロフィールページヘのシンプルなリンクを提供します。

en: Result summary
ja: 結果サマリー

en: Shows result summary, for example the items per page.
ja: ページのアイテム数といった、結果のサマリーを表示します。

en: Use site default RSS settings
ja: サイトデフォルトの RSS 設定を使用する

en: Display list value as human readable
ja: 可読形式でリストの値を表示

en: Displays the link in contextual links
ja: コンテクスチュアルリンクにリンクを表示

en: Grouping field Nr.@number
ja: フィールド Nr.@number のグルーピング

en: Your search used too many AND/OR expressions. Only the first @count terms were included in this search.
ja: 検索に含まれる AND/OR が多すぎます。最初の @count 単語のみがこの検索に使用されました。

en: The test cannot be executed because it has not been set up properly.
ja: テストは正しくセットアップされていなかったため実行されませんでした。

en: Found field with name @name
ja: 名前に @name を含むフィールド名が見つかりました

en: Found field with name @name and value @value
ja: 名前に @name と、値に @value を含むフィールド名が見つかりました

en: Page manager module is unable to enable user/%user/edit because some other module already has overridden with %callback.
ja: ページマネージャ モジュールはユーザ/%user/編集 を有効にすることができませんでした、何か別のモジュールがもうすでに%callbackで上書きされているためです。

en: Add a read-more link if output is trimmed.
ja: 出力がトリミングされた場合に、もっと読むリンクを加える

en: If checked, a read-more link will be added at the end of the trimmed output
ja: チェックすると、もっと読むリンクがトリム済の出力の最後に追加されます。

en: The text which will be displayed on the more link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" above.
ja: もっと読むリンクに表示されるテキスト。上の「置換パターン」を使ってこのビューで取得したデータを使用することもできます。

en: The path which is used for the more link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" above.
ja: もっと読むリンクに使われるパス。上の「置換パターン」を使ってこのビューで取得したデータを使用することもできます。

en: Display field as machine name.
ja: システム内部名称でフィールドを表示。

en: All Views-generated queries will include the name of the views and display 'view-name:display-name' as a string  at the end of the SELECT clause. This makes identifying Views queries in database server logs simpler, but should only be used when troubleshooting.
ja: Views が生成したすべてのクエリにはビューの名前が含まれ、「ビュー名:ディスプレイ名」が SELECT 節の最後に文字列として表示されます。これによって  Views クエリをデータベースサーバーログの中からよりシンプルに見つけられるようになります。ただし、トラブルシューティングのときにだけ使用するようにしましょう。

en: Provide a display which can be embedded using the views api.
ja: Views API を用いて埋め込み可能なディスプレイを提供します。

en: Display the user with standard user view.
ja: スタンダードユーザービューでユーザーを表示します。

en: Only has the 'authenticated user' role
ja: ’認証済みユーザー’の役割だけを保有

en: Has roles in addition to 'authenticated user'
ja: ’認証済みユーザー’に加えて役割を保有

en: Display the user with standard user view. It might be necessary to add a user-profile.tpl.php in your themes template folder, because the default <a href="@user-profile-api-link">user-profile</a>e template don't show the username per default.
ja: スタンダードなユーザーレビューでユーザーを表示します。デフォルトの<a href="@user-profile-api-link">ユーザープロフィール</a>テンプレートはユーザー名を表示しないため user-profile.tpl.php をテーマのテンプレートフォルダーに加える必要があるかもしれません。

en: Remove tags from rendered output
ja: レンダリング結果からタグを削除

en: Fields to be included as contextual links.
ja: コンテクスチュアルリンクとして含むフィールド

en: Include destination
ja: 行き先を含む

en: Include a "destination" parameter in the link to return the user to the original view upon completing the contextual action.
ja: リンクに”destination”パラメーターを付与することにより、コンテクスチュアルアクションが完了した後で、ユーザーを元のビューへ戻すことができます。

en: Contextual Links
ja: コンテクスチュアルリンク

en: Display fields in a contextual links menu.
ja: コンテクスチュアルリンクメニューにフィールドを表示します。

en: Allowed values function
ja: 利用可能な値の関数

en: The original @entity data if the @entity is being updated or saved.
ja: @entity が更新や保存をされるときのオリジナルの @entity のデータ。

en: The base name of the file.
ja: ファイルのベースネーム。

en: This field supports tokens.
ja: このフィールドはトークンをサポートしています。

en: @label (!name:language)
ja: @label (!name:言語)

en: @label:language
ja: @label:言語

en: Language - Appears in: @bundles.
ja: 言語 - @bundles に出現。

en: A list field (@field_name) with existing data cannot have its keys changed.
ja: 既に入力されたデータを保持しているリストフィールド (@field_name) のキーを変更することはできません。

en: A unique machine-readable name containing letters, numbers, and underscores.
ja: システム内部名称。半角英数字とアンダースコアにより構成されます。

en: The %style style has been reverted to its defaults.
ja: スタイル %style はデフォルトの状態に戻されました。

en: If no image is uploaded, this image will be shown on display and will override the field's default image.
ja: もしイメージがアップロードされない場合、フィールドのデフォルトイメージよりもこのイメージが優先的に表示されます。

en: View details for all votes
ja: すべての投票の詳細を表示

en: No blocked IP addresses available.
ja: ブロックされている IP はありません。

en: Taxonomy field @field_name not found.
ja: タクソノミーフィールド @field_name は見つかりません。

en: Update node alias
ja: ノードエイリアスを更新

en: Update taxonomy term alias
ja: タクソノミータームエイリアスを更新

en: Update user alias
ja: ユーザーエイリアスを更新

en: Used in views
ja: ビューで使用

en: Views plugins
ja: Views プラグイン

en: Overview of plugins used in all views.
ja: すべてのビューで使用されているプラグイン一覧。

en: Display "Access Denied"
ja: "アクセスは許可されていません" を表示

en: <p>The following tokens are available for this field. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.
    If you would like to have the characters '[' and ']' please use the html entity codes '%5B' or  '%5D' or they will get replaced with empty space.</p>
ja: <p>以下のトークンがこのフィールドで使用可能です。描画順序においてこのフィールドよりも後に出現するフィールドは利用できません。このリストにあがっていないフィールドを使う必要があるときは、フィールドを並べ替えてください。
    「 [ 」や「 ] 」の文字を使いたい場合はその html エンティティである「 %5B 」や「 %5D 」使ってください。そうしないとこれらは空のスペースに変換されてしまいます。</p>

en: @date_format format
ja: @date_format　フォーマット

en: If "Custom", see the <a href="@url" target="_blank">PHP manual</a> for date formats. Otherwise, enter the number of different time units to display, which defaults to 2.
ja: 「カスタム」の場合は <a href="@url" target="_blank">PHP マニュアル</a>

en: Timezone to be used for date output.
ja: 日時の出力に使用するタイムゾーン。

en: - Default site/user timezone -
ja: - デフォルトのサイト・ユーザータイムゾーン -

en: Enter mathematical expressions such as 2 + 2 or sqrt(5). You may assign variables and create mathematical functions and evaluate them. Use the ; to separate these. For example: f(x) = x + 2; f(2).
ja: 2 + 2 や sqrt(5) のような数式を入力してください。変数を使って数学関数を作りそれを評価することもできます。数式を分けるには ; を使ってください。例: f(x) = x + 2; f(2) 。

en: Grouped filters allow a choice between predefined operator|value pairs.
ja: グループフィルタにより、ペアとして定義されたオペレータ／値の選択ができます。

en: Filter type to expose
ja: 外部設置するフィルターのタイプ

en: Single filter
ja: シングルフィルター

en: Grouped filters
ja: グループフィルター

en: Remember exposed selection only for the selected user role(s). If you select no roles, the exposed data will never be stored.
ja: 選択したロールのユーザーのみ外部設置選択を記憶。ロールを選択しない場合、外部データは保持されません。

en: The value is required if title for this item is defined.
ja: このアイテムのタイトルが定義されていれば、値は必須です。

en: The title is required if value for this item is defined.
ja: このアイテムの値が定義されていれば、タイトルは必須です。

en: Select which kind of widget will be used to render the group of filters
ja: フィルターのグループをレンダリングするのに、どの種類のウィジェットを使用するか選択してください

en: grouped
ja: グループ化

en: Choose fields to combine for filtering
ja: フィルタリングと組み合わせるフィールドを選択してください

en: This filter doesn't work for very special field handlers.
ja: 特殊なフィールドハンドラーではこのフィルターは動作しません。

en: You have to add some fields to be able to use this filter.
ja: このフィルターを使用するには、いくつかのフィールドを追加する必要があります。

en: @entity types
ja: @entityタイプ

en: Sort within each hierarchy level
ja: 各ヒエラルキーの階層でソート

en: Enable this to sort the items within each level of the hierarchy by weight and title.  Warning: this may produce a slow query.
ja: ヒエラルキーの各レベルにおいてウェイトやタイトルによって項目を並べ替える場合はこれを有効化してください。警告: これはスロウクエリを発生させるかもしれません。

en: There is no lock on view %name to break.
ja: ビュー %name には解除するロックがありません。

en: This display has one or more validation errors; please review it.
ja: このディスプレイにはひとつ以上のバリデーションエラーがあります。レビューをしてください。

en: Bypass view validation
ja: ビューバリデーションをバイパス

en: Bypass the validation of plugins and handlers when importing this view.
ja: このビューをインポートする際にプラグインとハンドラーのバリデーションをバイパスします。

en: &lt;Any&gt;
ja: &lt;すべて&gt;

en: There are no enabled views.
ja: 有効なビューがありません。

en: Display fields as RSS items.
ja: RSSのアイテムとしてフィールドを表示

en: The language the comment is in.
ja: コメントが入っている言語です。

en: - No value -
ja: - 値なし -

en: Provide a simple link to the revision.
ja: リビジョンへの単純なリンクを提供します。

en: The ID of the entity that is related to the file.
ja: ファイルに関連付けられているエンティティのID。

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" by the parent pid.
ja: 「タクソノミー: ターム」の結果に対し、親の pid によるフィルターを適用します。

en: The raw numeric user ID.
ja: 未加工で数字のユーザーID。

en: Unfiltered text
ja: フィルター未処理のテキスト

en: Add unrestricted, custom text or markup. This is similar to the custom text field.
ja: 無制限のカスタムテキストあるいはマークアップを追加します。カスタムテキストフィールドに似ています。

en: Combine fields filter
ja: フィールド結合フィルター

en: Combine two fields together and search by them.
ja: 2つのフィールドを組み合わせ、それによって検索します。

en: Column used for click sorting
ja: クリックでの並び替えに使用するカラム

en: Use path alias instead of internal path.
ja: 内部パスの代わりにパスエイリアスを使用。

en: Length of time in seconds raw query results should be cached.
ja: 未加工のクエリ結果をキャッシュする時間（秒）。

en: Length of time in seconds rendered HTML output should be cached.
ja: レンダリングされたHTML出力をキャッシュする時間（秒）。

en: Custom time values must be numeric.
ja: カスタムの時間の値は数値でなくてはなりません。

en: Hide contextual links
ja: コンテクスチュアルリンクを隠す

en: Change whether or not to display contextual links for this view.
ja: このビューのコンテクスチュアルリンクを表示するかどうかを変更します。

en: Display 'more' link only if there is more content
ja: さらなるコンテンツがある場合にだけ「もっと見る」リンクを表示

en: Exposed filters in block displays require "Use AJAX" to be set to work correctly.
ja: ブロックに表示した外部設置フィルターを正しく動作させるには「AJAX を使用」が必要です。

en: Number of pager links visible
ja: 表示するページャーのリンクの数

en: Specify the number of links to pages to display in the pager.
ja: ページャーで表示するページヘのリンク数を指定してください。

en: Text for "last"-link
ja: 「最後」リンクのテキスト

en: Query Tags
ja: クエリーダグ

en: If set, these tags will be appended to the query and can be used to identify the query in a module. This can be helpful for altering queries.
ja: 設定すると、これらのタグがクエリーに追加され、モジュールがクエリーを判別するのに使用されます。クエリーに変更を加えるのに役立ちます。

en: The query tags may only contain lower-case alphabetical characters and underscores.
ja: クエリータグには、小文字の半角英字とアンダースコアのみを含めることができます。

en: The field that is going to be used as the RSS item pubDate for each row. It needs to be in RFC 2822 format.
ja: 各業のRSSアイテム掲載日時として使用されるフィールド。RFC 2822 形式である必要があります。

en: GUID settings
ja: GUID 設定

en: GUID field
ja: GUIDフィールド

en: The globally unique identifier of the RSS item.
ja: サイト全体でユニークな RSS アイテムの識別子。

en: GUID is permalink
ja: GUIDがパーマリンク

en: The RSS item GUID is a permalink.
ja: RSSアイテムの GUID はパーマリンクです。

en: Add views row classes
ja: Views の行クラスを追加

en: Add the default row classes like views-row-1 to the output. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
ja: classes views-row-1 のようなデフォルトの行クラスを出力に追加します。ビューがデフォルトで出力するマークアップの量を減らすのに使用できますが、CSS を適用するのがより難しくなるという代償を伴います。

en: Add striping (odd/even), first/last row classes
ja: ストライピング（ odd/even ）、 first/last 行クラスを追加

en: Add css classes to the first and last line, as well as odd/even classes for striping.
ja: odd/even の CSS クラスをストライピングのために追加し、最初と最後の行に first 、 last のクラスを追加します。

en: Force using fields
ja: フィールドの使用を強制

en: If neither the row nor the style plugin supports fields, this field allows to enable them, so you can for example use groupby.
ja: 行もスタイルプラグインもフィールドをサポートしていなければ、このフィールドによってそれらを有効にすることができるので、例えば groupby を使用することができます。

en: Browse available tokens.
ja: 利用可能なトークンを表示します。

en: Allows version-dependent and shared usage of external libraries.
ja: 外部ライブラリのバージョン依存と共有使用を許可します。

en: Subscribe to !feed-title
ja: !feed-title を購読

en: Theme hook %hook not found.
ja: テーマフック %hook が見つかりません。

en: No book content available.
ja: ブックコンテンツがありません。

en: Field type(s) in use - see <a href="@fields-page">Field list</a>
ja: 使用されているフィールドタイプです - <a href="@fields-page">フィールド一覧</a>を参照してください

en: logged in users only
ja: ログイン中ユーザーのみ

en: No OpenID identities available for this account.
ja: このアカウントに付随する OpenID アイデンティティはありません。

en: Provide text to display if this field contains an empty result. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" in the "Rewrite Results" section below.
ja: このフィールドが空の結果を持つ場合に表示するテキストを提供します。HTML を含めることができます。このビューのデータを下の「結果を上書き」セクションの「置換パターン」を使って入力することもできます。

en: The revision NID of the content revision.
ja: コンテンツリビジョンのリビジョンのNID

en: Expose sort order
ja: 並び替えを外部設置

en: Short description of table
ja: テーブルの短い説明

en: Selector label
ja: ラベルセレクター

en: Use a custom %field_name
ja: カスタム %field_name を使用

en: Uyghur
ja: ウイグル

en: Tracker - User
ja: トラッカー - ユーザー

en: Whether or not the node is published. You must use an argument or filter on UID or you will get misleading results using this field.
ja: ノードが掲載されているかどうか。引数やフィルターで UID を使用しなければ、このフィールドを使用することで予期せぬ結果となります。

en: Install another module
ja: 別のモジュールをインストール

en: No path is set
ja: パスがセットされていません。

en: Check this box to remove the search score from the query. This can help reduce help reduce duplicate search results when using this filter.
ja: 検索スコアをクエリから削除するにはこの箱にチェックを入れてください。これはこのフィルターを使う際に検索結果の重複を減らすのに役立ちます。

en: If you install the advanced help module from !href, Views will provide more and better help. <a href="@hide">You can disable this message at the Views settings page.</a>
ja: Advanced Help モジュールを !href からインストールすると Views はよりよいヘルプを表示できるようになります。<a href="@hide">このメッセージは Views の設定ページで非表示にすることができます。</a>

en: Custom output for TRUE
ja: TRUEの場合のカスタム出力

en: Custom output for FALSE
ja: FALSEの場合のカスタム出力
