Tcmb (7.x-2.0) - en to tr translation catalogue (42 entries)

en: Currency
tr: Para birimi

en: Euro
tr: Avro

en: Canadian Dollar
tr: Kanada Doları

en: About
tr: Hakkında

en: Australian Dollar
tr: Avustralya Doları

en: Japanese Yen
tr: Japon Yeni

en: Swiss Franc
tr: İsviçre Frangı

en: Danish Krone
tr: Danimarka Kronu

en: Norwegian Krone
tr: Norveç Kronu

en: Swedish Krona
tr: İsveç Kronu

en: Selling
tr: Satış

en: Currency code
tr: Döviz kodu

en: Currency settings
tr: Para birimi ayarları

en: American Dollar
tr: Amerikan Doları

en: Kuwaiti Dinar
tr: Kuveyt Dinarı

en: Romanian Leu
tr: Romanya Levi

en: Russian Ruble
tr: Rus Rublesi

en: TCMB rates for @_tcmb_date
tr: @_tcmb_date için TCMB kurları

en: Buying
tr: Alış

en: Saudi Arabian Riyal
tr: Suudi Arabistan Riyali

en: Great Britain Pounds
tr: Sterlin

en: Iranian Riyals
tr: İran Riyali

en: Bulgarian Lev
tr: Bulgar Levası

en: Configure Tcmb settings.
tr: Tcmb seçeneklerini ayarla.

en: administer Tcmb
tr: Tcmb'yi yönetin.

en: TCMB rates for !_tcmb_date
tr: !_tcmb_date için TCMB kurları

en: How is it used?
tr: Nasıl kullanılır?

en: Tcmb is a module that retrieves daily currency exchange rates from TCMB (Turkish Republic Central Bank).
tr: Tcmb TCMB'den (Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası) günlük döviz kurlarını alan bir modüldür.

en: Perform administration tasks for Tcmb
tr: Tcmb için yönetimsel görevleri yerine getirin.

en: Gold prices for !_gold_date
tr: !_gold_date için altın fiyatları

en: Gold code
tr: Altın kodu

en: With the version 2.0, Tcmb module is getting gold prices as well.
tr: 2.0 sürümüyle birlikte, Tcmb modülü altın fiyatlarını da alıyor.

en: Just go to <a href="@_tcmb_settings">Tcmb Settings page</a> to set some currency codes, then head to <a href="@_block_settings">block settings</a> and move the Tcmb block to a region of your choice.
tr: <a href="@_tcmb_settings">Tcmb ayarları</a> sayfasına gidip döviz kodlarını ayarlayın, daha donra <a href="@_block_settings"> blok ayarları</a> sayfasına gidip Tcmb bloğunu istediğiniz bir bölgeye taşıyın.

en: Tcmb: gold
tr: Tcmb: altın

en: Tcmb gold rates for !_tcmb_gold_date
tr: !_tcmb_gold_date için altın kurları

en: TCMB exchange rates are updated once a day at 15:30, on weekdays.
tr: TCMB döviz kurları hafta içi her gün, 15:30'da güncellenir.

en: You need to set at least one currency code in the Tcmb Settings page.
tr: Tcmb ayarları sayfasında en az bir döviz kodu belirtmelisiniz.

en: TCMB exchange rates are updated once a day on 15:30, on weekdays.
tr: TCMB döviz kurları hafta içi her gün, 15:30'da güncellenir.

en: You need to set at least one currency code in Tcmb Settings page
tr: Tcmb Ayarları sayfasında en az bir döviz kodu belirtmelisiniz.

en: Gold prices are updated every 5 minutes on weekdays, until 19:30.
tr: Altın fiyatları

en: You need to set at least one gold code in the Tcmb settings page.
tr: Tcmb Ayarları sayfasında en az bir döviz kodu belirtmelisiniz.

en: Tcmb: currency
tr: Tcmb: döviz
