TEDx installation profile (7.x-1.0) - en to fr translation catalogue (54 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Content
fr: Contenu

en: Read more
fr: Lire la suite

en: more
fr: plus

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Search
fr: Rechercher

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Name
fr: Nom

en: Help
fr: Aide

en: Upload image
fr: Transferer une image

en: Block
fr: Bloc

en: Thumbnail
fr: Vignette

en: Sort by
fr: Trier par

en: Breadcrumb settings
fr: Paramètres du fil d'Ariane

en: Display breadcrumb
fr: Afficher le fil d'Ariane

en: Breadcrumb separator
fr: Séparateur du fil d'Ariane

en: Show home page link in breadcrumb
fr: Afficher le lien vers la page d'accueil dans le fil d'Ariane.

en: Append a separator to the end of the breadcrumb
fr: Ajouter le séparateur à la fin du fil d'Ariane

en: Features
fr: Fonctionnalités

en: Topic
fr: Sujet

en: author
fr: auteur

en: Sidebar
fr: Barre latérale

en: Video
fr: Vidéo

en: News
fr: Nouvelles

en: You are here
fr: Vous êtes ici

en: Apply
fr: Appliquer

en: Information
fr: Informations

en: Offset
fr: Décalage

en: Primary tabs
fr: Onglets principaux

en: Secondary tabs
fr: Onglets secondaires

en: Only in admin section
fr: Uniquement dans l'administration

en: Text only. Don’t forget to include spaces.
fr: Texte uniquement. N'oubliez pas les espaces.

en: Useful when the breadcrumb is placed just before the title.
fr: Utile quand le fil d'Ariane est placé juste avant le titre.

en: Append the content title to the end of the breadcrumb
fr: Ajouter le titre du contenu à la fin du fil d'Ariane

en: Useful when the breadcrumb is not placed just before the title.
fr: Utile quand le fil d'Ariane n'est pas placé juste avant le titre.

en: Rebuild theme registry on every page.
fr: Reconstruire le registre du thème sur chaque page.

en: During theme development, it can be very useful to continuously <a href="!link">rebuild the theme registry</a>. WARNING: this is a huge performance penalty and must be turned off on production websites.
fr: Lors des développements de thèmes, il peut être très utile de continuellement <a href="!link">reconstruire le registre du thème</a>. ATTENTION : ceci peut avoir un effet néfaste sur les performances globales et doit être désactivé en production.

en: <a href="!link">Wireframes</a> are useful when prototyping a website.
fr: Les <a href="!link">Wireframes (maquettes fil de fer)</a> sont utiles lors du prototypage d'un site Web.

en: Videos
fr: Vidéos

en: Main menu
fr: Menu principal

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Use the ZEN tabs
fr: Utiliser les onglets ZEN.

en: Check this if you wish to replace the default tabs by the ZEN tabs
fr: Cochez ceci si vous souhaitez remplacer les onglets par défaut par les onglets ZEN

en: Wireframe Mode - Display borders around main layout elements
fr: Mode Maquette - Afficher des bordures autour des principaux éléments de mise en page

en: Highlight
fr: Surligner

en: Theme Specific Settings
fr: Paramètres spécifiques au thème

en: Text formats
fr: Formats de texte

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
fr: Le <em>menu Principal</em> est fréquemment utilisé pour afficher les sections importantes du site, souvent dans la barre de navigation de haut de page.

en: Master
fr: Principal

en: Primary menu
fr: Menu principal
