TEDx installation profile (7.x-1.0) - en to ja translation catalogue (46 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Content
ja: コンテンツ

en: Read more
ja: 続きを読む

en: more
ja: 続き

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: Image
ja: 画像

en: Name
ja: 名前

en: Help
ja: ヘルプ

en: Upload image
ja: 画像アップロード

en: Block
ja: ブロック

en: Page
ja: ページ

en: Thumbnail
ja: サムネイル

en: Desc
ja: 降順

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Breadcrumb settings
ja: パンくずの設定

en: Display breadcrumb
ja: パンくずリストを表示

en: Breadcrumb separator
ja: パンくずリストの分離

en: Show home page link in breadcrumb
ja: パンくずリストにホームページのリンクを表示

en: Append a separator to the end of the breadcrumb
ja: パンくずリストの最後に分離を追加

en: Features
ja: フィーチャー

en: Topic
ja: トピック

en: author
ja: 投稿者

en: Sidebar
ja: サイドバー

en: Video
ja: ビデオ

en: You are here
ja: 現在地

en: Apply
ja: 適用

en: Information
ja: 情報

en: Offset
ja: オフセット

en: Primary tabs
ja: プライマリータブ

en: Secondary tabs
ja: セカンダリータブ

en: Only in admin section
ja: 管理セクションのみ

en: Text only. Don’t forget to include spaces.
ja: テキストのみ。スペースを忘れないようにしてください。

en: Rebuild theme registry on every page.
ja: 全てのページでテーマレジストリを再構築する。

en: Main menu
ja: メインメニュー

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: Text formats
ja: テキストフォーマット

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
ja: <strong>メイン</strong>メニューは多くのサイトで、サイト内の主な項目へのリンクのために使われます。最上部のナビゲーションバーとして表示されるのが一般的です。

en: Asc
ja: 昇順

en: Master
ja: マスター

en: Primary menu
ja: プライマリーメニュー
