TEDx installation profile (7.x-1.0) - en to tr translation catalogue (41 entries)

en: Home
tr: Ana Sayfa

en: Title
tr: Başlık

en: Body
tr: Gövde

en: Content
tr: İçerik

en: Read more
tr: Devamını oku

en: more
tr: daha fazla

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Search
tr: Ara

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Image
tr: Resim

en: Name
tr: İsim

en: Help
tr: Yardım

en: Upload image
tr: Görsel yükle

en: Block
tr: Blok

en: Page
tr: Sayfa

en: Thumbnail
tr: Küçük görsel

en: Desc
tr: Azalan

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Display breadcrumb
tr: Sayfa yolunu göster

en: Breadcrumb separator
tr: Sayfa yolu ayracı

en: Features
tr: Özellikler

en: Topic
tr: Konu

en: author
tr: yazar

en: Sidebar
tr: Kenar Çubuğu

en: You are here
tr: Buradasınız

en: Apply
tr: Uygula

en: Information
tr: Bilgi

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Primary tabs
tr: Birincil sekmeler

en: Secondary tabs
tr: İkincil sekmeler

en: Only in admin section
tr: Sadece yönetici bölümünde

en: Main menu
tr: Ana menü

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Highlight
tr: Vurgulu

en: Text formats
tr: Metin biçimleri

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
tr: Bir çok sitede kullanılan ve genellikle üst gezinti menüsünde bulunan <em>Ana</em> menü sitenin ana bölümlerini gösterir.

en: Asc
tr: Artan

en: Master
tr: Ana (master)

en: Primary menu
tr: Birincil menü
