TEDx installation profile (7.x-1.1) - en to da translation catalogue (51 entries)

en: Home
da: Hjem

en: Title
da: Titel

en: Body
da: Brødtekst

en: Content
da: Indhold

en: Read more
da: Læs mere

en: more
da: mere

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: Search
da: Søg

en: Reset
da: Gendan

en: Image
da: Billede

en: Name
da: Navn

en: Help
da: Hjælp

en: Upload image
da: Upload billede

en: Block
da: Blok

en: Page
da: Side

en: Desc
da: Faldende

en: Sort by
da: Sortér efter

en: Breadcrumb settings
da: Indstillinger for brødkrummer

en: Display breadcrumb
da: Vis brødkrummesti

en: Breadcrumb separator
da: Adskillelse mellem brødkrummer

en: Show home page link in breadcrumb
da: Vis link til forsiden i brødkrummestien

en: Append a separator to the end of the breadcrumb
da: Tilføj en separator i slutningen af brødkrummestien

en: Topic
da: Emne

en: author
da: forfatter

en: News
da: Nyheder

en: You are here
da: Du er her

en: Apply
da: Udfør

en: Offset
da: Forskydning

en: Primary tabs
da: Primære faneblade

en: Secondary tabs
da: Sekundære faneblade

en: Only in admin section
da: Kun i administrationssektion

en: Text only. Don’t forget to include spaces.
da: Kun tekst. Husk at inkludere mellemrum.

en: Useful when the breadcrumb is placed just before the title.
da: Nyttigt når brødkrummestien er placeret umiddelbart før titlen.

en: Append the content title to the end of the breadcrumb
da: Tilføj indholdets titel i slutningen af brødkrummestien

en: Useful when the breadcrumb is not placed just before the title.
da: Nyttigt når brødkrummestien ikke er placeret umiddelbart før titlen.

en: Rebuild theme registry on every page.
da: Genopbyg temaregistreringsdatabase på hver side.

en: During theme development, it can be very useful to continuously <a href="!link">rebuild the theme registry</a>. WARNING: this is a huge performance penalty and must be turned off on production websites.
da: Under udvikling af temaer kan det være meget nyttigt hele tiden at <a href="!link">genopbygge temaregistreringsdatabasen</a>. ADVARSEL: Dette reducerer ydelsen kraftigt og bør deaktiveres på sites i produktion.

en: <a href="!link">Wireframes</a> are useful when prototyping a website.
da: <a href="!link">Wireframes</a> er nyttige når man arbejder med prototypen til et website.

en: Videos
da: Videoer

en: Main menu
da: Hovedmenu

en: Items per page
da: Antal elementer

en: - All -
da: - Alle -

en: Use the ZEN tabs
da: Brug ZEN-faner

en: Check this if you wish to replace the default tabs by the ZEN tabs
da: Markér dette hvis du ønsker at erstatte standardfanerne med ZEN-faner

en: Wireframe Mode - Display borders around main layout elements
da: Wireframe-tilstand - Viser rammer omkring centrale layoutelementer

en: Highlight
da: Fremhæv

en: Text formats
da: Tekstformater

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
da: Menuen <em>Main</em> bruges på mange sites til at vise sitets overordnede sektioner, typisk i en navigationsbjælke i toppen af siden.

en: Asc
da: Stigende

en: Primary menu
da: Primære menu
