TEDx installation profile (7.x-1.1) - en to hu translation catalogue (58 entries)

en: Home
hu: Címlap

en: Title
hu: Cím

en: Body
hu: Törzs

en: Content
hu: Tartalom

en: Read more
hu: Tovább

en: more
hu: tovább

en: Yes
hu: Igen

en: No
hu: Nem

en: Search
hu: Keresés

en: Reset
hu: Alaphelyzet

en: Image
hu: Kép

en: Name
hu: Név

en: Help
hu: Súgó

en: Upload image
hu: Kép feltöltése

en: Block
hu: Blokk

en: Page
hu: Oldal

en: Thumbnail
hu: Bélyegkép

en: Desc
hu: Csökk

en: Sort by
hu: Rendezés

en: Breadcrumb settings
hu: Morzsa beállításai

en: Display breadcrumb
hu: Morzsa megjelenítése

en: Breadcrumb separator
hu: Morzsák közti elválasztó jel

en: Show home page link in breadcrumb
hu: Címlapra való hivatkozás megjelenítése a morzsában

en: Append a separator to the end of the breadcrumb
hu: Elválasztó hozzáadása a morzsa végéhez

en: Features
hu: Jellemzők

en: Topic
hu: Témakör

en: author
hu: szerző

en: Sidebar
hu: Oldalsáv

en: Video
hu: Videó

en: News
hu: Hírek

en: You are here
hu: Jelenlegi hely

en: Apply
hu: Alkalmaz

en: Information
hu: Információ

en: Offset
hu: Eltolás

en: Path to image
hu: A kép elérési útvonal

en: Primary tabs
hu: Elsődleges fülek

en: Secondary tabs
hu: Másodlagos fülek

en: Only in admin section
hu: Csak az admin részeknél

en: Text only. Don’t forget to include spaces.
hu: Csak szöveg. A szóközök fontosak.

en: Useful when the breadcrumb is placed just before the title.
hu: Hasznos, ha a morzsa pont a cím előtt van.

en: Append the content title to the end of the breadcrumb
hu: Tartalom címének beillesztése a morzsa végére

en: Useful when the breadcrumb is not placed just before the title.
hu: Hasznos, ha a morzsa nem pont a cím előtt van.

en: Rebuild theme registry on every page.
hu: Sminknyilvántartás ürítése minden oldalletöltéskor.

en: During theme development, it can be very useful to continuously <a href="!link">rebuild the theme registry</a>. WARNING: this is a huge performance penalty and must be turned off on production websites.
hu: A smink fejlesztése során hasznos folyamatosan <a href="!link">újraépíteni a smink gyorsítótárat</a>. FIGYELMEZTETÉS: erős teljesítményromlást eredményez, éles webhelyen ki kell kapcsolni.

en: <a href="!link">Wireframes</a> are useful when prototyping a website.
hu: A <a href="!link">drótvázak</a> prototípus oldalak létrehozásánál lehetnek hasznosak.

en: Videos
hu: Videók

en: Main menu
hu: Főmenü

en: Items per page
hu: Elemek száma oldalanként

en: - All -
hu: – Mind –

en: Use the ZEN tabs
hu: Zen címkék használata

en: Check this if you wish to replace the default tabs by the ZEN tabs
hu: Ezt kiválasztva az alapértelmezett címkék Zen címkékre lesznek cserélve.

en: Highlight
hu: Kiemelt

en: Theme Specific Settings
hu: Smink-specifikus beállítások

en: Text formats
hu: Szövegformátumok

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
hu: A <em>Fő</em> menü célja jellemzően a webhely főbb egységeinek hivatkozása, általában a felső navigációs sávban.

en: Asc
hu: Növ

en: Master
hu: Mester

en: Primary menu
hu: Elsődleges menü
