TEDx installation profile (7.x-1.1) - en to id translation catalogue (40 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Content
id: Konten

en: Read more
id: Selengkapnya

en: more
id: selengkapnya

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Search
id: Pencarian

en: Image
id: Gambar

en: Name
id: Nama

en: Help
id: Bantuan

en: Upload image
id: Unggah gambar

en: Block
id: Blok

en: Page
id: Halaman

en: Thumbnail
id: Miniatur

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Display breadcrumb
id: Tampilkan breadcrumb

en: Breadcrumb separator
id: Pemisah breadcrumb

en: Append a separator to the end of the breadcrumb
id: Tambahkan pemisah di akhir breadcrumb

en: Features
id: Fitur

en: Topic
id: Topik

en: author
id: penulis

en: News
id: Berita

en: You are here
id: Anda di sini

en: Apply
id: Terapkan

en: Information
id: Informasi

en: Offset
id: Letak

en: Primary tabs
id: Tab primer

en: Secondary tabs
id: Tab sekunder

en: Useful when the breadcrumb is placed just before the title.
id: Bermanfaat ketika breadcrumb ditempatkan sebelum judul.

en: Append the content title to the end of the breadcrumb
id: Tambahkan judul konten pada akhir breadcrumb

en: Useful when the breadcrumb is not placed just before the title.
id: Bermanfaat ketika breadcrumb tidak ditempatkan tepat sebelum judul.

en: Main menu
id: Menu utama

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Text formats
id: Format teks

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
id: Menu <em>Utama</em> digunakan pada banyaksitus untuk menunjukan bagian yang utama dari sebuah situs, seringkali diletakan paling atas navigasi.

en: Asc
id: Urutan turun

en: Primary menu
id: Menu utama
