Telekonsum (7.x-1.0-alpha4) - en to fr translation catalogue (55 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: more
fr: plus

en: Currency
fr: Devise

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Search
fr: Rechercher

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Country
fr: Pays

en: Category
fr: Catégorie

en: Feed
fr: Flux

en: Create
fr: Créer

en: All
fr: Tout

en: Welcome
fr: Bienvenue

en: Price
fr: Prix

en: Manufacturer
fr: Fabricant

en: Company
fr: Société

en: Street
fr: Rue

en: City
fr: Ville

en: Sort by
fr: Trier par

en: Zip code
fr: Code postal

en: ‹ previous
fr: ‹ précédent

en: next ›
fr: suivant ›

en: Product
fr: Produit

en: « first
fr: « premier

en: last »
fr: dernier »

en: Offset
fr: Décalage

en: Admin menu
fr: Menu d'administration

en: Import content
fr: Importer du contenu

en: Rating
fr: Note

en: Product variations
fr: Variations du produit

en: Store owner
fr: Propriétaire de la boutique

en: Localization
fr: Traduction

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: Administration menu
fr: Menu d'administration

en: - All -
fr: - Tout -

en: Installed %module module.
fr: Le module %module a été installé.

en: Configure store
fr: Configurer la boutique

en: Determine the language from the URL (Path prefix or domain).
fr: Déterminer la langue à partir de l'URL (préfixe de chemin ou nom de domaine).

en: The <em>Management</em> menu contains links for administrative tasks.
fr: Le menu <em>Gestion</em> contient les liens des tâches administratives

en: Configure taxes
fr: Configurer les taxes

en: Default store currency
fr: Devise par défaut de la boutique

en: Master
fr: Principal

en: Management
fr: Gestion

en: No sample tax rate.
fr: Aucun exemple de taux de taxe.

en: European - Inclusive tax rates (VAT)
fr: Européen - Toutes taxes comprises (TVA)

en: Tax Rate
fr: Taux de taxe

en: Tax rate examples
fr: Exemples de taux de taxe

en: Setting up taxes.
fr: Paramétrage des taxes.

en: Install additional functionality
fr: Installer une fonctionnalité supplémentaire

en: Flushed caches.
fr: Caches vidés.

en: Installing additional functionality
fr: Installation d'une fonctionnalité supplémentaire

en: Installed the default theme.
fr: Thème par défaut installé.

en: Do you want to be able to translate the interface of your store?
fr: Voulez-vous pouvoir traduire l'interface de votre boutique ?

en: Default store country
fr: Pays par défaut de la boutique
