Telephone (7.x-1.0-alpha1) - en to uk translation catalogue (10 entries)

en: Fields
uk: Поля

en: Telephone
uk: Телефон

en: Placeholder
uk: Заповнювач

en: Telephone number
uk: Телефонний номер

en: This field stores a telephone number in the database.
uk: Це поле зберігає у базі даних телефонний номер.

en: Title to replace basic numeric telephone number display.
uk: Заголовок для заміни відображення простого числового телефонного номеру.

en: Link using text: @title
uk: Посилання використовуючи текст: @title

en: Link using provided telephone number.
uk: Посилання із використанням наданого телефонного номеру.

en: Telephone link
uk: Телефонне посилання

en: Defines a field type for telephone numbers.
uk: Визначає тип поля для телефонних номерів.
