Taxonomy Term Authoring Information (7.x-1.0) - en to de translation catalogue (16 entries)

en: Author
de: Autor

en: Taxonomy
de: Taxonomie

en: Taxonomy term
de: Taxonomie-Begriff

en: The username %name does not exist.
de: Der Benutzername %name ist nicht vorhanden.

en: Authored by
de: Geschrieben von

en: Anonymous
de: Gast

en: You have to specify a valid date.
de: Ein gültiges Datum muss angegeben werden.

en: Updated date
de: Aktualisierungszeitpunkt

en: Authored on
de: Geschrieben am

en: Leave blank for %anonymous.
de: Leer lassen für %anonymous.

en: author
de: Autor

en: Post date
de: Beitragsdatum

en: Format: %time. The date format is YYYY-MM-DD and %timezone is the time zone offset from UTC. Leave blank to use the time of form submission.
de: Format: %time. Das Datumsformat ist JJJJ-MM-TT und %timezone ist der Zeitzonenunterschied gegenüber UTC. Leer lassen, um die aktuelle Zeit zu verwenden.

en: The date the content was posted.
de: Erstellungsdatum des Inhalts.

en: Author uid
de: Benutzer-ID des Autors

en: The date the term was last updated.
de: Das Datum, an dem der Begriff zuletzt aktualisiert wurde.
