Taxonomy Term Authoring Information (7.x-1.1) - en to fr translation catalogue (16 entries)

en: Author
fr: Auteur

en: Taxonomy
fr: Taxonomie

en: Taxonomy term
fr: Terme de taxonomie

en: The username %name does not exist.
fr: Le nom d'utilisateur %name n'existe pas.

en: Authored by
fr: Écrit par

en: Anonymous
fr: Anonyme

en: You have to specify a valid date.
fr: Vous devez saisir une date valide.

en: Updated date
fr: Date de mise à jour

en: Authored on
fr: Écrit le

en: Leave blank for %anonymous.
fr: Laisser vide pour %anonymous.

en: author
fr: auteur

en: Post date
fr: Date de publication

en: Format: %time. The date format is YYYY-MM-DD and %timezone is the time zone offset from UTC. Leave blank to use the time of form submission.
fr: Format&nbsp;: %time. Le format de date est AAAA-MM-JJ et %timezone est le fuseau horaire à partir de l'UTC. Laisser vide pour utiliser la date de soumission du formulaire.

en: The date the content was posted.
fr: La date à laquelle le contenu a été publié.

en: Author uid
fr: uid de l'auteur

en: The date the term was last updated.
fr: La date à laquelle le terme a été mis à jour pour la dernière fois.
