Taxonomy Term Reference Filter by Views (7.x-2.0-alpha1) - en to pt translation catalogue (17 entries)

en: none
pt: nenhum

en: View arguments
pt: Argumentos da view

en: Fields
pt: Campos

en: Contains
pt: Contendo

en: Size of textfield
pt: Tamanho do campo de texto

en: Search fields
pt: Campos de busca

en: Autocomplete taxonomy
pt: Autocompletar taxonomia

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
pt: Forneça uma lista de argumentos a serem passados à view, separando-os por vírgulas.

en: Autocomplete matching
pt: Busca do autocompletar

en: Starts with
pt: Começa com

en: Displays the fields with an optional template.
pt: Mostra os campos com um template opcional.

en: Inline fields
pt: Campos na mesma linha

en: View used to select the entities
pt: View utilizada para selecionar as entidades

en: Display "@display" needs a selected search fields to work properly. See the settings for the Entity Reference list format.
pt: A exibição "@display" precisa de um campo de procura selecionado para funcionar corretamente. Consulte as configurações para o formato da lista Referência de entidade.

en: Display "@display" uses field %field as search field, but the field is no longer present. See the settings for the Entity Reference list format.
pt: A exibição "@display" usa o campo %field como o campo de procura, mas o campo não está mais presente. Consulte as configurações para o formato da lista Referência de entidade.

en: Select the field(s) that will be searched when using the autocomplete widget.
pt: Selecione os campos que serão buscados quando estiver usando o widget de autocompletar.

en: Term Reference
pt: Referência do termo
