Taxonomy Term Reference Filter by Views (7.x-2.0-beta2) - en to tr translation catalogue (16 entries)

en: none
tr: hiçbiri

en: View arguments
tr: Argümanları görüntüle

en: Fields
tr: Alanlar

en: Contains
tr: İçerir

en: Size of textfield
tr: Metin alanının boyutu

en: Search fields
tr: Alanlarda Ara

en: Autocomplete taxonomy
tr: Oto-tamamla sınıflandırması

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
tr: Görünüme aktarılacak bir virgülle ayrılmış değişkenler listesi verin.

en: Autocomplete matching
tr: Otomatik tamamlama eşleşmesi

en: Starts with
tr: İle başlayan

en: Displays the fields with an optional template.
tr: Seçime bağlı şablonları olan alanları gösterir.

en: Inline fields
tr: Satıriçi (inline) alanlar

en: View used to select the entities
tr: Varlıkları seçmek için kullanılan görünüm

en: Display "@display" needs a selected search fields to work properly. See the settings for the Entity Reference list format.
tr: "@display" görüntüsünün düzgün çalışması için seçilen arama alanları gerekiyor. Varlık Başvurusu liste biçimine ilişkin ayarlara bakın.

en: Display "@display" uses field %field as search field, but the field is no longer present. See the settings for the Entity Reference list format.
tr: "@display" görüntüsü, arama alanı olarak %field alanını kullanıyor; ancak alan artık yok. Varlık Başvurusu liste biçimine ilişkin ayarlara bakın.

en: Select the field(s) that will be searched when using the autocomplete widget.
tr: Otomatik tamamlama pencere bileşeni kullanılırken aranacak alanları seçin.
