Termcase (7.x-1.2) - en to nl translation catalogue (23 entries)

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: None
nl: Geen

en: Weight
nl: Gewicht

en: Vocabulary name
nl: Naam van woordenlijst

en: No vocabularies available. <a href="@link">Add vocabulary</a>.
nl: Geen woordenboek beschikbaar. <a href="@link">Voeg woordenboek toe</a>.

en: You can change this setting on the <a href="@vocabulary_edit_link">vocabulary settings page</a>.
nl: U kunt deze instellingen wijzigen op de <a href="@vocabulary_edit_link">woordenlijsten instellingspagina</a>.

en: Please note: the first letter of this term will be converted to <em>Uppercase</em>.
nl: Let op: de eerste letter van dit trefwoord zal worden omgezet naar <em>een hoofdletter</em>.

en: Please note: the term will be converted to <em>lowercase</em>.
nl: Let op: het trefwoord zal worden omgezet naar <em>kleine letters</em>.

en: Please note: the term will be converted to <em>UPPERCASE</em>.
nl: Let op: het trefwoord zal worden omgezet naar <em>HOOFDLETTERS</em>.

en: Term case settings
nl: Termcase instellingen

en: Convert terms to this case
nl: Converteer termen naar deze hoofdletterstijl

en: No conversion
nl: Geen conversie

en: Convert the first character to uppercase
nl: Maak van de eerste letter een hoofdletter

en: Convert all characters to lowercase
nl: Maak van alle letters kleine letters

en: Convert ALL CHARACTERS TO UPPERCASE
nl: Maak van alle letters HOOFDLETTERS

en: This applies to all terms that are added to this vocabulary.
nl: Dit geldt voor elke term die wordt toegevoegd aan deze woordenlijst.

en: Note: existing terms will not be changed.
nl: Let op: bestaande termen zullen niet worden veranderd.

en: Convert the existing terms in this vocabulary immediately
nl: Pas alle termen in deze woordenlijst gelijk aan.

en: First character uppercase
nl: Eerste teken als hoofdletter

en: All characters lowercase
nl: Alle tekens als kleine letter

en: @terms been updated
nl: @terms zijn geüpdate

en: 1 term has | @count terms have
nl[0]: 1 term is
nl[1]: @count termen zijn

en: First character of each word uppercase
nl: De eerste letter van elk woord als hoofdletter
