Hierarchical Text (7.x-1.0) - en to ar translation catalogue (25 entries)

en: Parent
ar: الأب

en: Default
ar: الافتراضي

en: Summary
ar: الملخص

en: Fields
ar: الحقول

en: Items
ar: أخبار

en: Plain text
ar: نص عادي

en: Text processing
ar: معالجة النصوص

en: Maximum length
ar: أقصى طول

en: Rows
ar: صفوف

en: Order
ar: الترتيب

en: Size of textfield
ar: حجم حقل النص

en: Text field
ar: خانة نصية

en: Trimmed
ar: شُذِب

en: Text area (multiple rows)
ar: منطقة النص (عدة سطور)

en: !title !required
ar: ‏!title ‏!required

en: The maximum length of the field in characters.
ar: أقصى طول للحقل بعدد الحروف.

en: This field stores varchar text in the database.
ar: هذا الحقل يخز ن نص (varchar) في قاعدة البيانات.

en: This field stores long text in the database.
ar: هذا الحقل يخزن نص طويل في قاعدة البيانات.

en: This field stores long text in the database along with optional summary text.
ar: هذا الحقل يخزن نص طويل في قاعدة البيانات مع ملخص اختياري للنص.

en: Filtered text (user selects text format)
ar: نص مرشح (يقوم المستخدم يتحديد تنسيق النص)

en: Summary input
ar: إدخال الملخص

en: This allows authors to input an explicit summary, to be displayed instead of the automatically trimmed text when using the "Summary or trimmed" display type.
ar: يسمح هذا للمستخدمين بإدخال ملخص المحتوى، ليتم عرضه عوضاً عن النص المشذب، عند استخدام نوع العرض "الملخص أو المشذب".

en: Summary or trimmed
ar: الملخص أو المشذب

en: Text area with a summary
ar: نص متعدد السطور مع ملخص

en: Leave blank to use trimmed value of full text as the summary.
ar: اتركه فارغا لاستخراج قيمة مشذبة من النص الكامل كملخص.
