Hierarchical Text (7.x-1.0) - en to cs translation catalogue (23 entries)

en: Parent
cs: Nadřazený

en: Default
cs: Výchozí

en: Summary
cs: Souhrn

en: Fields
cs: Pole

en: Items
cs: Položky

en: Plain text
cs: Prostý text

en: Text processing
cs: Zpracování textu

en: Maximum length
cs: Maximální délka

en: Rows
cs: Řádky

en: Size of textfield
cs: Velikost textového pole

en: Text field
cs: Textové pole

en: Trimmed
cs: Oříznuté

en: Text area (multiple rows)
cs: Textová oblast (více řádků)

en: The maximum length of the field in characters.
cs: Maximální délka pole (počet znaků)

en: This field stores varchar text in the database.
cs: Toto pole ukládá do databáze text typu 'varchar'.

en: This field stores long text in the database.
cs: Toto pole ukládá do databáze text typu 'dlouhý text'.

en: This field stores long text in the database along with optional summary text.
cs: Toto pole ukládá dlouhý text spolu s volitelným souhrnem.

en: Filtered text (user selects text format)
cs: Filtrovaný text (uživatel volí formát text)

en: Summary input
cs: Zadávat upoutávku (souhrn)

en: This allows authors to input an explicit summary, to be displayed instead of the automatically trimmed text when using the "Summary or trimmed" display type.
cs: Typ zobrazení "Shrnutí nebo oříznutí" dovoluje autorům explicitně vložit shrnutí, které bude zobrazeno namísto automaticky oříznutého textu.

en: Summary or trimmed
cs: Shrnutí nebo oříznutí

en: Text area with a summary
cs: Textová oblast se shrnutím

en: Leave blank to use trimmed value of full text as the summary.
cs: Nechte prázdné pro použití oříznuté hodnoty celého textu jako shrnutí.
