Hierarchical Text (7.x-1.0) - en to nl translation catalogue (23 entries)

en: Parent
nl: Bovenliggend

en: Default
nl: Standaard

en: Summary
nl: Samenvatting

en: Fields
nl: Velden

en: Plain text
nl: Platte tekst

en: Text processing
nl: Tekstverwerking

en: Maximum length
nl: Maximumlengte

en: Rows
nl: Rijen

en: Order
nl: Volgorde

en: Size of textfield
nl: Lengte van het tekstveld

en: Text field
nl: Tekstveld

en: Trimmed
nl: Ingekort

en: Text area (multiple rows)
nl: Tekstveld (meerdere rijen)

en: The maximum length of the field in characters.
nl: De maximumlengte van het veld in karakters.

en: This field stores varchar text in the database.
nl: Dit veld slaat varchar-tekst op in de database.

en: This field stores long text in the database.
nl: Dit veld slaat lange tekst op in de database.

en: This field stores long text in the database along with optional summary text.
nl: Dit veld slaat lange tekst op in de database met een optionele samenvattingstekst.

en: Filtered text (user selects text format)
nl: Gefilterde tekst (gebruiker kiest tekstopmaak)

en: Summary input
nl: Samenvatting invoeren

en: This allows authors to input an explicit summary, to be displayed instead of the automatically trimmed text when using the "Summary or trimmed" display type.
nl: Auteurs kunnen hiermee zelf een samenvatting invoeren die weergegeven wordt in plaats van de automatisch ingekorte inhoud als het weergavetype 'Samenvatting of ingekorte tekst' gebruikt wordt.

en: Summary or trimmed
nl: Samenvatting of ingekorte tekst

en: Text area with a summary
nl: Tekstvak met samenvatting

en: Leave blank to use trimmed value of full text as the summary.
nl: Leeg laten om het begin van de berichttekst als samenvatting te gebruiken.
