Hierarchical Text (7.x-1.0) - en to sv translation catalogue (24 entries)

en: Parent
sv: Ovanliggande

en: Default
sv: Förvald

en: Summary
sv: Sammanfattning

en: Fields
sv: Fält

en: Items
sv: Poster

en: Plain text
sv: Ren text

en: Text processing
sv: Bearbetning av text

en: Maximum length
sv: Längsta längd

en: Rows
sv: Rader

en: Order
sv: Ordning

en: Size of textfield
sv: Storlek på textfält

en: Text field
sv: Textfält

en: Trimmed
sv: Nedkortad

en: Text area (multiple rows)
sv: Textfält (flera rader)

en: The maximum length of the field in characters.
sv: Det största antalet tecken i fältet.

en: This field stores varchar text in the database.
sv: Detta fält lagrar text av typen varchar i databasen.

en: This field stores long text in the database.
sv: Detta fält lagrar en lång text i databasen.

en: This field stores long text in the database along with optional summary text.
sv: Detta fält lagrar en lång text i databasen tillsammans med en valfri sammanfattande text.

en: Filtered text (user selects text format)
sv: Filtrerad text (användare väljer textformat)

en: Summary input
sv: Inmatning av sammanfattning

en: This allows authors to input an explicit summary, to be displayed instead of the automatically trimmed text when using the "Summary or trimmed" display type.
sv: Detta låter författare mata in en tydlig sammanfattning som skall visas istället för den automatiskt nedkortade texten vid användning av "Sammanfattning eller nedkortad" visningstyp.

en: Summary or trimmed
sv: Sammanfattning eller nedkortad

en: Text area with a summary
sv: Textfält med en sammanfattning

en: Leave blank to use trimmed value of full text as the summary.
sv: Lämna tomt för att använda nedkortat värde för fullständig text som sammanfattning.
