Hierarchical Text (7.x-1.1) - en to da translation catalogue (24 entries)

en: Parent
da: Overordnet element

en: Default
da: Standard

en: Summary
da: Resumé

en: Fields
da: Felter

en: Items
da: Overskrifter

en: Plain text
da: Ren tekst

en: Text processing
da: Tekstbehandling

en: Maximum length
da: Maksimal længde

en: Rows
da: Rækker

en: Order
da: Rækkefølge

en: Size of textfield
da: Størrelse på tekstfelt

en: Text field
da: Tekstfelt

en: Trimmed
da: Beskåret

en: Text area (multiple rows)
da: Tekstområde (flere rækker)

en: The maximum length of the field in characters.
da: Feltets maksimale længde i tegn.

en: This field stores varchar text in the database.
da: Dette felt gemmer varchar-tekst i databasen.

en: This field stores long text in the database.
da: Dette felt gemmer long-tekst i databasen.

en: This field stores long text in the database along with optional summary text.
da: Dette felt lagrer længere tekster og eventuelle resuméer i databasen.

en: Filtered text (user selects text format)
da: Filtreret tekst (bruger vælger tekstformat)

en: Summary input
da: Resumé input

en: This allows authors to input an explicit summary, to be displayed instead of the automatically trimmed text when using the "Summary or trimmed" display type.
da: Dette gør det muligt for forfattere at indtaste et særskilt resumé, som vises i stedet for den automatisk beskårne tekst, når du bruger fremvisningen "Resumé eller beskåret".

en: Summary or trimmed
da: Resumé eller beskåret

en: Text area with a summary
da: Tekstområde med resumé

en: Leave blank to use trimmed value of full text as the summary.
da: Lad stå tomt for at bruge den beskårne udgave af brødteksten som resumé.
