Hierarchical Text (7.x-1.1) - en to gl translation catalogue (24 entries)

en: Parent
gl: Pai

en: Default
gl: Predeterminado

en: Summary
gl: Resumo

en: Fields
gl: Campos

en: Items
gl: Elementos

en: Plain text
gl: Texto sen formato

en: Text processing
gl: Procesando texto

en: Maximum length
gl: Lonxitude máxima

en: Rows
gl: Filas

en: Order
gl: Orde

en: Size of textfield
gl: Tamaño do campo de texto

en: Text field
gl: Campo de texto

en: Trimmed
gl: Recortado

en: Text area (multiple rows)
gl: Área de texto (varias filas)

en: The maximum length of the field in characters.
gl: A lonxitude máxima do campo en carácteres.

en: This field stores varchar text in the database.
gl: Este campo almacena texto varchar na base de datos.

en: This field stores long text in the database.
gl: Este campo almacena texto longo na base de datos.

en: This field stores long text in the database along with optional summary text.
gl: Este campo garda un texto longo na base de datos cun texto de resumo opcional.

en: Filtered text (user selects text format)
gl: Texto filtrado (o usuario selecciona o formato do texto)

en: Summary input
gl: Resumo da entrada

en: This allows authors to input an explicit summary, to be displayed instead of the automatically trimmed text when using the "Summary or trimmed" display type.
gl: Esto permite os autores crear manualmente un resumo que se amosará en lugar do texto recortado automáticamente cando se use a forma de presentación "Resumo ou recortado".

en: Summary or trimmed
gl: Resumo ou recortado

en: Text area with a summary
gl: Área de texto cun resumo

en: Leave blank to use trimmed value of full text as the summary.
gl: Deixar en branco para usar como resumo un fragmento recortado do texto completo.
