Hierarchical Text (7.x-1.1) - en to id translation catalogue (24 entries)

en: Parent
id: Induk

en: Default
id: Bawaan

en: Summary
id: Ringkasan

en: Fields
id: Bidang isian

en: Items
id: Item

en: Plain text
id: Teks biasa

en: Text processing
id: Pengolahan teks

en: Maximum length
id: Panjang maksimum

en: Rows
id: Baris

en: Order
id: Urutan

en: Size of textfield
id: Ukuran bidang isian teks

en: Text field
id: Bidang isian teks

en: Trimmed
id: Dipangkas

en: Text area (multiple rows)
id: Area teks (multi baris)

en: The maximum length of the field in characters.
id: Panjang maksimum field dalam karakter.

en: This field stores varchar text in the database.
id: Isian ini menyimpan teks varchar di dalam database.

en: This field stores long text in the database.
id: Isian ini menyimpan teks panjang di dalam database.

en: This field stores long text in the database along with optional summary text.
id: Isian ini menyimpan teks panjang dalam database bersama dengan teks ringkasan yang opsional.

en: Filtered text (user selects text format)
id: Teks yang disaring (pengguna memilih format teks)

en: Summary input
id: Ringkasan input

en: This allows authors to input an explicit summary, to be displayed instead of the automatically trimmed text when using the "Summary or trimmed" display type.
id: Hal ini akan mengijinkan penulis untuk memasukan ringkasan eksplisit, untuk ditampilkan tidak termasuk teks terpangkas otomatis ketika menggunakan tipe display "Summary or trimmed".

en: Summary or trimmed
id: Ringkasan atau dipangkas

en: Text area with a summary
id: Area teks dengan ringkasan

en: Leave blank to use trimmed value of full text as the summary.
id: Biarkan kosong untuk menggunakan jumlah teks yang dipangkas otomatis secara penuh sebagai ringkasan.
