Hierarchical Text (7.x-1.1) - en to ro translation catalogue (20 entries)

en: Parent
ro: Părinte

en: Default
ro: Implicit

en: Summary
ro: Sumar

en: Fields
ro: Câmpuri

en: Items
ro: Articole

en: Plain text
ro: Text simplu

en: Text processing
ro: Procesare text

en: Maximum length
ro: Lungime maximă

en: Rows
ro: Rânduri

en: Order
ro: Comandă

en: Size of textfield
ro: Dimensiune câmp text

en: Text field
ro: Câmp text

en: Trimmed
ro: Scurtat

en: Text area (multiple rows)
ro: Zonă de text (rânduri multiple)

en: The maximum length of the field in characters.
ro: Lungimea maximă a câmpului în caractere.

en: Summary input
ro: Sumar

en: This allows authors to input an explicit summary, to be displayed instead of the automatically trimmed text when using the "Summary or trimmed" display type.
ro: Aceasta permite utilizatorilor să introducă un anumit rezumat, pentru a fi afișat în loc de textul tăiat în mod automat când folosiți tipul de afișare "Rezumat sau tăiat".

en: Summary or trimmed
ro: Sumar sau tăiat

en: Text area with a summary
ro: Zonă de text cu rezumat

en: Leave blank to use trimmed value of full text as the summary.
ro: Lăsaţi liber pentru a folosi valoarea tăiată ca și rezumat.
