Hierarchical Text (7.x-1.1) - en to uk translation catalogue (25 entries)

en: Parent
uk: Батько

en: Default
uk: Базово

en: Summary
uk: Резюме

en: Delta
uk: Дельта

en: Fields
uk: Поля

en: Items
uk: Елементи

en: Plain text
uk: Простий текст

en: Text processing
uk: Обробка тексту

en: Maximum length
uk: Максимальна довжина

en: Rows
uk: Рядки

en: Order
uk: Послідовність

en: Size of textfield
uk: Розмір текстового поля

en: Text field
uk: Текстове поле

en: Trimmed
uk: Скорочений

en: Text area (multiple rows)
uk: Текстова область (декілька рядків)

en: The maximum length of the field in characters.
uk: Максимальна довжина поля в символах.

en: This field stores varchar text in the database.
uk: Це поле записує в базу даних текст змінної довжини.

en: This field stores long text in the database.
uk: Це поле записує в базу даних довгий текст.

en: This field stores long text in the database along with optional summary text.
uk: Це поле записує в базу даних довгий текст разом з необов'язковим текстом резюме.

en: Filtered text (user selects text format)
uk: Фільтрований текст (користувач вибирає текстовий формат)

en: Summary input
uk: Введення резюме

en: This allows authors to input an explicit summary, to be displayed instead of the automatically trimmed text when using the "Summary or trimmed" display type.
uk: Авторам дозволяється безпосередньо ввести текст резюме, для відображення його замість скороченого тексту при використанні типу відображення "Резюме або скорочений текст".

en: Summary or trimmed
uk: Резюме або скорочений

en: Text area with a summary
uk: Текстова область з резюме

en: Leave blank to use trimmed value of full text as the summary.
uk: Шоб використати як резюме скорочену версію повного тексту залиште це поле порожнім.
